VICTOR HUGO SEVENUP r uw** Strijd om het Westduitse presidentschap ontbrand Minister Klompé hekelt PvdA-propaganda Mi* CEMA -PATENT Van dag tot dag SPD steekt de lont in het kruit met de kandidatuur van Carlo Schmid 3 Britse export 6 maanden garantie Deense Groenlandcompag nie blijft 's winters varen Supertanker stremde het verkeer op de Waterweg U hoeft niet meer te zoeken I Europese gemeenten wensen een politieke gemeenschap Dulles wordt vandaag geopereerd Pasternak ontstemd over publikatie van zijn vers Ook door Noordzeekanaal Westelijke nota aan Moskou in de Parijse NAVO-raad Conferentie met West- en Oostduitse experts? Nepal constitutionele monarchie <~Praatótoel Ne Win twijfelt aan het voortbestaan van Birma Ambassadeur Pervoekhin in Oost-Berlijn terug me1 the all family drink „Klassevijanden" berecht in Tsjechoslowakije TO ÖF bFflFÖPIl fiji) V R IJ D A G 13 FEBRUARI 1959 Voor ons is het maar een klein berichtje in de krant, over een heel ver land waar we nauwelijks iets van afweten, maar voor de inwoners van Nepal is het gisteren misschien een grote gebeurtenis geweest toen in dat oude vorstendom voor het eerst een democratische grondwet werd afge kondigd. Nepal ligt in het hart van Azië, tegen de zuidelijke hellingen van het Himalaja- gebergte, ingeklemd tussen Tibet en India. Eeuwenlang is het geregeerd door maha- radja's, maar deze hebben hun absolute macht al in de negentiende eeuw verloren. Een adellijk geslacht uit de Gorkha-stam, dat van oudsher Nepalese legeraanvoerders heeft opgeleverd, begon toen de lakens uit te delen en drong de vorst terug naar een plaats op de achtergrond, waar hij alleen als symbool mocht schitteren. Men kan dus niet zeggen dat koning Mahendra een zwaar offer heeft moeten brengen door voortaan genoegen te nemen met de rol van constitutioneel monarch; misschien wordt zijn positie daar zelfs nog wel door versterkt. Ook is het de vraag, hoe Nepal met zijn democratische staatsvorm „naar Engels voorbeeld" zal omspringen. De geschiede nis van de na-oorlogse periode heeft ons geleerd dat de democratie vele jaren om niet te zeggen: vele generaties nodig heeft om ergens wortel te schieten. Enge land heeft sedert eeuwen een democra tische staatsvorm en zelfs die heeft ziin goede en slechte tijden gekend. Geleidelijk aan heeft deze staatsvorm er zich ontwik keld en wat zodoende tot stand is gebracht is een stelsel, dat evenals trouwens het Nederlandse uitstekend geschikt is voor het eigen land, maar daarom nog niet per se geschikt voor export. Elke stap in de richting van méér demo cratie, kwalitatief èn kwantitatief, juichen wij uiteraard van harte toe, en vooral als het daarbij gaat om een land dat zo dicht bij China tegenwoordig blijkbaar de meest orthodox-communistisch geregeerde staat ter wereld ligt. Maar of de Nepa- lezen nu ook maar meteen raad zullen weten met zulke ingewikkelde problemen als bijvoorbeeld dat van de ministeriële verantwoordelijkheid jegens de Tweede Kamer (waarover zelfs in ons eigen demo cratische landje nog wel eens meningsver schillen zijn), moeten we maar afwachten. Eerlijk gezegd: we houden ons hart vast. Maar we hopen er het beste van. Advertentie op de zolen GRATIS atlas van de Benelux bij ieder paar Cema-patentschoenen Jongens-en meisjesschoenen KOPENHAGEN (UPI) De Koninklij ke Deense Groenlandcompagnie heeft be sloten ook in de winter het scheepvaart verkeer met Groenland te onderhouden. Aanvankelijk waren stemmen opgegaan om het scheepvaartverkeer, dat in de winter gevaar van ijsbergen ondervindt, stop te zetten en te vervangen door vlieg- tuigverkeer. De Deense Groenlandcompagnie heeft na het vergaan van de Hans Hedtoft, ern stig overwogen het scheepvaartverkeer in de winter te staken, maar heeft tenslotte geen redenen gevonden om gehoor te ge ven aan suggesties in deze richting. Wel zal men passagiers, die reeds geboekt heb ben de gelegenheid geven hun reis uit te stellen tot de zomer. De Umanak, een zusterschip van de met 95 personen aan boord op een ijsberg ge lopen en spoorloos verdwenen Hans Hed toft, zal zestig zeelui en 20 burgers uit Groenland naar Denemarken overbrengen het is niet bekend hoeveel passagiers hun winterreis geannuleerd hebben. De Kista Dan, een expeditieschip van de rederij Lauritzen, dat door de Groenlandcompag nie in tijdcharter is genomen, moet en kele passagiers en een lading bouwmate rialen uit Denemarken naar Groenland Tussen Maassluis en Poortershaven is gisteravond om half acht de tanker „Olympic Sky" (13.934 b.r.t., varend onder Liberiaanse vlag) op de Nieuwe Waterweg aan de grond gelopen. Het schip, dat eigendom is van de Griekse reder Onassis, kwam kort daarna weer vlot, doch kwam dwars op de rivier te liggen, waardoor alle scheepvaartverkeer geruime tijd gestremd was. Een andere tanker, de „Livanos" kwam daarbij in een moeilijke situatie en moest sleepboothulp vragen om te kun nen ankeren. De stremming duurde ruim anderhalf uur. Advertentie TA naar de lucifer waarmee U zo'n voortreffelijke, geurige VICTOR HUGO Bolknak-sigaar aan- steekt. In de doosjes VICTOR HUGO ff „Surprise" (5 st. a 27 ct) en „Inclusief" (5 st. a 22 ct) zijn nl. Uw lucifers bijgesloten. Profiteer van deze service en geniet van de met zorg uitgekozen melange uit de aller- (:i fijnste tabaksoorten. r met de dag meer in trek 7/> (Van onze correspondent in Bonn) Met de aanwijzing: van professor Carlo Schmid als socialistisch kandidaat voor het Westduitse presidentschap heeft de S.P.D. gisteren de lont in het kruitvat ge stoken en de strijd om de stoel van pro fessor Heuss doen ontbranden. Op zeer korte termijn zal de voornaamste re geringspartij, de C.D.U.-C.S.U., naar alle waarschijnlijkheid, de rooms-katholiek dr. Heinrich Krone als haar kandidaat aan wijzen, hoewel ook een protestantse C.D.U.'er uit de bus kan komen. De beslissing van de S.P.D. komt er op neer dat de socialisten een geprononceer de, zij het gematigde partijman bondspre sident willen maken. Verwacht werd dit wel, maar in politieke kringen hoopte men, dat de socialisten toch een tussenfiguur, een hoogleraar die buiten de politiek van de dag staat, naar voren zouden schuiven. Nu dit niet gebeurd is, blijft er voor de C.D.U. in feite niets anders over dan met Krone in zee te gaan. Daarmee is ook het voorstel van de tweede regeringspartij, de Deutsche Partei, van de baan. De D.P. heeft voorgesteld artikel 54 van de grond wet, dat onder meer bepaalt dat het bondspresidentschap in eerste instantie vijf jaar duurt en dat een herverkiezing slechts eenmaal mogelijk is, te wijzigen in die zin, dat herverkiezing steeds mogelijk zou zijn. Zou tweederden van de Bondsdag zich hiermee kunnen verenigen, dan zou Heuss, die bijna tien jaar president is, her kozen kunnen worden. Daarvan is thans geen sprake meer: Heuss gaat in septem ber aanstaande heen. Hijzelf voelt trouwens niets voor een grondwetswijziging. De laatste dagen is te Bonn een reeks kandidaten genoemd, onder wie ook Ade nauer en de minister van Economische Za ken Erhand. Leidende óersoóhlijkheden van het verbond van de Wsetduitse in dustrie zouden de bondskanselier op dis crete wijze hebben verzocht deze minister kandidaat te stellen. De wens zou daarbij voorzitten Erhard weg te promoveren. In bepaalde industriekringen zou men er na melijk niets voor voelen, dat de protestant se, en om zijn economische principes be treffende sociale markteconomie en anti- protectionisme bekende Erhard eens als opvolger van de rooms-katholiek Ade nauer bondskanselier zal worden. En daar op is veel kans, nu de rooms-katholiek Krone de beste gooi zal maken naar het bondspresidentschap. Zeker koestert de C.D.U. de wens om aldus de confessionele kool en de politieke geit te sparen en pro testanten en rooms-katholieken, die in de C.D.U. broederlijk verenigd zijn, in de toe komst beiden aan hun trekken te laten komen. Wordt Krone C.D.U.-kandidaat voor Heuss' plaats, dan moet volgens de C.D.U.-spelregels bij een C.D.U.-verkie- zingszege in 1961 een C.D.U.-protestant (Erhard, Gerstenmaier, Etzcl of Schroder) bondskanselier worden. Daarop is. zolang Adenauer leeft en de ambitie heeft om de verkiezingen in 1961, als hij 85 is, te win nen, weer geen kansTe Bonn zegt men nu: wordt Krone kandidaat, dan treedt Adenauer in 1961 af als kanselier. Van daar de aarzeling in de C.D.U. om met een presidentskandidaat voor de dag te komen en het gefluister van namen van C.D.U.'ers, die protestant zijn. C.D.U. favoriet Op 1 juli zullen de 519 leden van de Bondsdag en nog eens 519 door de parle menten van de elf Westduitse deelstaten aangewezen vertegenwoordigers de nieuwe president kiezen. Russische dreigementen of niet, die verkiezing zal in West-Berlijn geschieden, ook al zegt men van Oost- duitse zijde, dat dat een uitdaging aan de MILAAN (AFP) De algemene vei-ga- dering van de Internationale vereniging van Europese gemeenten heeft in Milaan een resolutie aangenomen, waarin wordt gevraagd: instelling van een parlement voor een politieke Europese gemeenschap, waarvan een kamer gekozen moet worden bij rechtstreekse algemene verkiezingen en de andere zal moeten bestaan uit afge vaardigden, aangewezen door de verschil lende landen en regionale en plaatselijke gemeenschappen; uitvoering op korte ter mijn van artikel 138 van het verdrag van Rome en dientengevolge spoedige recht streekse verkiezingen voor een Europese assemblee. Het huidige Europese parle ment moet dan tegelijkertijd een ontwerp uitwerken voor de indirecte verkiezingen van de leden van de» „eerste kamer". WASHINGTON (Reuter/UPI) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles zal vandaag ge opereerd worden, zo heeft het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Dulles is dinsdag in het Wal ter Reed-hospitaal in Washington opge nomen om een hernia-operatie te onder gaan. De directeur van het militaire hos pitaal, generaal-majoor Leonard Heaton zal de operatie uitvoeren. Russen zou zijn, aldus heeft de voorzitter van de Bondsdag Gerstenmaier te West- Berlijn verklaard De keus zal dus waar schijnlijk gaan tussen professor dr. Carlo Schmid en dr. Heinrich Krone, die volgens de normale partijdiscipline, kan rekenen op alle 522 C.D U.-stemmen, bij een totaal van 1038, drie meer dan de vereiste helft. Beweeglijker en intellectueler, veel meer man van de wetenschap en van de wereld dan Krone, is de socialist Schmid, hoog leraar in de rechtswetenschappen te Tü- bingen. Professor Schmid is 62 jaar oud. Hij werd in Zuid-Frankrijk geboren en was tijdens de bezetting werkzaam bij het Duitse burgerlijke bestuur in Frankrijk, waarover later allerlei boze geruchten zijn verspreid, die men heeft weten te ont zenuwen. Op zijn 33ste jaar was hij reeds hoogleraar. Na de oorlog werd hij minister president en minister van Justitie in Würt- temberg; sedert 1949 zit hij in de Bondsdag. Schmid, een briljante geest, die alles behalve het F.D.P.. of het C.D.U.-lidmaat- schap bezit om Heuss op waardige wijze te vervangen, is een bekend man in Euro pese kringen. Er is echter weinig kans op, dat hij op 1 juli een paar C.D.U.-leden zal mee krijgen. Een nederlaag van professor Schmid kan er toe bijdragen, dat de S.P.D. hem naar voren zal schuiven in da Bonds dagverkiezingen van 1961. Deze uitgangspunten zullen in de komen de vier maanden in West-Duitsland veel vuldig naar voren komen. Het publiek heeft in dezen niets te zeggen. De partij discipline zal beslissen over de bezetting van het hoogste Westduitse ambt, waarvan ook in de volgende tien jaar veel onzicht bare kracht voor de bondsrepubliek in en buiten het land, gelijk onder Heuss, zal moeten afstralen. De publikatie van het gedicht „De No belprijs" van de Russische schrijver Boris Pasternak in de Londense „Daily Mail", is geschied zonder toestemming van de auteur, aldus meldt UPI uit Moskou. Tegenover de chef-correspondent van UPI in Moskou heeft Pasternak verklaard, dat hij het gedicht aan de Engelse journalist Anthony Brown had meegegeven om het ter hand te stellen aan zijn vrienden in Parijs. Hij had geen toestemming verleend om het te publiceren. Hij had het vers ge schreven „in een donkere en pessimistische gemoedsstemming, die nu voorbij was", aldus verzekerde hij. Het gedicht, dat hij Brown had meegegeven, was er een van verscheidene, die voor zijn vrienden be stemd waren. Het feit, dat juist dit gedicht werd gepubliceerd, wees er volgens Pas ternak op, dat er bij de publikatie alleen politieke motieven in het spel waren. Zo had hij ook uit buitenlandse persberichten moeten vernemen, dat de Spaanse edelman in ballingschap, Jose Villalonga, met hem in contact stond over plannen om een voordrachttournee te maken in het bui tenland. Pasternak had aan Villalonga een telegram gezonden van de volgende in houd: „Ik ben vierkant tegen uw plannen. Laat mij er alstublieft buiten. Betrek mij er niet in." Pasternak voegde er aan toe: „Ze proberen in het buitenland allerlei dingen in mijn naam, waarvan ik niets af weet." Volgens UPI had de affaire met het ge dicht de viering van Pasternaks negenen zestigste verjaardag min of meer bedor ven. Zijn vrouw zou over de publikatie zeer geschokt zijn en hem onvoorzichtig heid hebben verweten. Een scheepswerf te Amsterdam heeft een groot drijvend dok aangekocht, dat aan de Duitse marine toebehoorde, 130 meter lang en 27 meter breed is. Donderdag arriveerde het in IJmuiden. Men ziet het hierboven op weg door de mist naar Amsterdam. PARIJS (Router-AFP) De permanen te NAVO-raad bespreekt in Parijs het ontwerp voor het westelijk antwoord op de Russische nota van 10 januari, waarin de Sovjet-Unie een conferentie over een Duits vredesverdrag heeft voorgesteld. Verscheidene afgevaardigden zouden wij zigingen in het antwoord hebben voorge steld. Men verwacht dat. de antwoordnota's van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk een conferentie over de ge hele Duitse kwestie zullen voorstellen, waarvoor datum en plaats nog zouden moeten worden vastgesteld. Men verwacht dat de westelijke antwoorden tijdens het weekeinde te Moskou zullen worden over handigd. WASHINGTON (Reuter) In Washing ton verluidt, dat het Westen zal voorstel len Westduitse en Oostduitse functionaris sen als adviseurs te laten deelnemen aan een conferentie van ministers van Buiten landse Zaken van de grote vier over Duits land en de Europese veiligheid. Dit zou echter niet mogen worden uitgelegd als erkenning van het Oostduitse regime door het Westen. De Oost- en Westduitsers zou den als individuele deskundigen optreden en geen nationale delegaties vormen. De Sovjet-Unie heeft er tot op heden steeds aan vastgehouden dat de hereniging van Duitsland een kwestie voor directe onder handelingen tussen Oost- en West-Duits land is. Het westen zou met zijn voorstel dus een soort compromis aanbieden. Holle frase MOSKOU (Reuter) Het Russische re geringsblad „Izvestia" schrijft in een ar tikel over het resultaat van het bezoek van Dulles aan Europa dat de ten aanzien van de Duitse kwestie gebruikte formule „geen concessie zonder tegenconcessie" zinloos is. „Een ieder die, onbevooroor deeld, de Russische voorstellen voor een vredesverdrag met Duitsland en voor een oplossing van de kwestie-Berlijn heeft be studeerd, weet dat deze berusten op het beginsel van wederkerigheid. De formule „geen concessies zonder tegenconcessies" is een holle frase", aldus het blad. KATMANDOE (Reuter) Koning Ma hendra van Nepal heeft donderdag de eerste democratische grondwet van Nepal afgekondigd, waarbij Nepal een consti tutionele monarchie wordt naar voorbeeld van Engeland, met twee Kamers en een ministerraad, die aan de Tweede Kamer verantwoording schuldig is. De grondwet zal op nader bekend te maken datum in werking treden. Op 18 februari zullen voor het eerst in Nepals geschiedenis in algemene verkiezingen 109 leden voor de nieuwe Tweede Kamer ge kozen worden. De Eerste Kamer zal 36 leden tellen. In 1955 schatte men het be volkingstal van Nepal op bijna 8l/i miljoen. de De Katholieke Volkspartij heeft in Kras- napolsky te Amstei'dam een verkiezings bijeenkomst gehouden waarop het woord werd gevoerd door de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. Marga Klompé de voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn en het Tweede-Kamerlid dr. W. Schuyt. Minister Klompé deed een zeer felle aan val op de voorlichting, die de Partij van de Arbeid in haar verkiezingscampagne geeft. „Deze voorlichting is niet alleen mis leidend, maar ook apert onjuist. Leiders en lijsttrekkers willen het volk wijs ma ken, dat de arme P.v.d.A.-ministei'S er door een rechtse meei'derheid zijn uitge gooid, en voorts de indruk wekken als zou het conservatisme in ons land hoogtij vie ren en de P.v.d.A. als enige voorvechter van een vooruitstrevende politiek hiervan het slachtoffer worden". Uit haar verkiezingsprogram blijkt, dat de P.v.d.A. behoefte had aan een wijzi ging, want er zijn aldus de minister essentiële verschillen tussen haar pro gram van nu en het oude van deze partij tijdens het kabinet-Drees. Dat geldt voor Nieuw Guinea en ook voor het sociaal beleid, waarin ver hoging van lonen, salarissen en sociale uitkeringen wordt geëist, terwijl enige maanden geleden de socialistische minis- ters van mening waren, dat een dergelij ke verhoging in 1959 niet mocht optreden. Voorts citeerde zij een artikel van de heer De Kadt in „Socialisme en democra tie" waarin o.m. werd gezegd, dat prof. Romme tijdens de kabinetscrisis de mi nisters onder druk zou hebben gezet. Zij kwalificeerde dit als zeer aperte leugens en grove beledigingen aan het adres van de K.V.P. „Dit soort onwaarachtige en on juiste voorlichting wijs ik niet alleen af, maar ik protesteer er fel tegen." „De leiders van de P.v.d.A. en de lijst trekkers zullen er in hun campagne goed aan doen te bedenken, dat een misleiden de en onjuiste voorlichting, zoals zij deze nu geven tegen betei weten in, tot gevolg kan hebben, dat de andere partijen er stichtelijk voor zullen bedanken samen te regeren met lieden, die in de verkiezings tijd getoond hebben het niet te nauw te nemen met de waarheid. En dat wij dan zullen tonen, dat ook zonder socialisten in de regering een vooruitstrevend beleid gevoerd kan worden", aldus de minister. In het begin van haar rede had dr. Klompé o.a. aandacht besteed aan het program van de K.V.P. „De P.v.d.A. zegt: er moeten meer woningwetwoningen ko men. Wij zeggen: er moeten meer wo ningen komen. Als dat uit de burgerij kan komen door particulier initiatief, met hulp van de overheid door premies, is dat be tei. Kritiek op de V.V.D. Dr. W. J. Schuijt, sprak over de inter nationale en Europese politiek. De voorzitter van de K.V.P., mr. Van Doorn, noemde in zijn rede de V.V.D. „de partij van de beloften, die geschitterd heeft door negativiteit." Een libei'ale overwinning zou volgens mr. Van Doorn „de weg terug" zijn wat betreft de her vorming van de maatschappij, de vrijheid zonder verstandelijke ordening en onvrij heid voor de grote massa. RANGOON (Reuter) De Birmese mi nister-president, generaal Ne Win, zal naar verwacht wordt vrijdag aftreden. Dit is in kringen in de omgeving van de regering medegedeeld. Ne Win, die vroe ger chef-staf van het leger was, werti op 29 oktober beëdigd na het aftreden van de regering-U Nu. Men vooi-spelt, dat een zeer groot deel van de anti-fascistische liga voor volks vrijheid zal pogen dat Ne Win voor een periode van zes maanden herkozen zal worden. Ne Win zei donderdag op een bijeen komst van Birmanen en rassenminder- heden, dat hij vervuld was van twijfel over het bestaan var. het land. Terwijl pogingen worden ondernomen om nauwere betrekkingen tussen de ver schillende rassen tot stand te brengen en de toestand van het land te consolideren, willen de partijen, dat er aparte provin cies voor bepaalde rassen worden ge vestigd en willen zij zelfs afscheiding van de provincie-Shan van de Unie. Ne Win deed een beroep op de bevol king om één te zijn en te ijveren voor stabiliteit. BERLIJN (Reuter) De Russische am bassadeur in Oost-Duitsland Michail Per voekhin is op zijn post in Berlijn terug gekeerd. Op het jongste partijcongres te Moskou zijn hem zijn betrekkingen met de anti-partijgroep verweten. Een woord voerder van de ambassade heeft ver klaard, dat deze critiek een partijzaak is en geen invloed heeft op Pei-voekhins po sitie als ambassadeur. Universeel genie De enorme veranderingen, die zich met een snelheid, die niet of nauwelijks bij te houden is, in het aanzicht van de maat schappij voltrekken, doen allerlei begrip pen, waaraan wij nog hechten, alleen om dat zij tot de status quo anti behoren, even snel verouderen. Gisteren kwam ik in een tijdschrif- artikel herhaaldelijk de woorden „intel lectuelen" en „intelligentsia" tegen en plotseling drong het tot mij door, dat deze begrippen geen recht van bestaan meer hebben, omdat zij totaal verouderd zijn. Wie ivilt ge een intellectueel noemen? De man, die zo bijzonder belezen is, dat gij telkens weer verbaasd staat over zijn kennis op dit gebied? Maar die zelfde man is een nulliteit op het terrein van de na tuurwetenschappen, een analfabeet wan neer het gesprek over muziek gaat, even dom als de domste wanneer hij in een ge zelschap van raketdeskundigen verzeild geraakt. Of de man, die alles weet van raketten, maar die geen zinnig woord kan zeggen over enig theologisch, litterair, of staats rechtelijk onderwerp? Is soms de knappe ingenieur een intellec tueel, die nooit andere boeken, dan die welke zijn vak betreffen, gelezen heeft, die nooit naar de concertzaal of de schouw burg gaat, zich nimmer met wijsbegeerte heeft ingelaten en die, als volslagen leek op het gebied der psychologie, geen benul heeft van wat zijn medemensen beweegt en bezig houdt? Op z'n gunstigst kunt ge hen allen „in tellectueel op het eigen gebied" noemen, doch zó zeer is, in nauwelijks een halve eeuw het terrein van het menselijke weten in omvang toegenomen, dat elk „eigen gebied", in verhouding tot het totaal, in dezelfde mate is gereduceerd! Zo is, in verhouding tot de gehele ma terie van menselijke kennis de mens steeds „dommer" geworden en zo heeft de steeds toenemende specialisering het begrip „al gemene ontwikkeling" niet alleen tot een aanvechtbaar begrip, doch zonder enige twijfel tot een absurditeit gemaakt. Als men de woorden „intellectueel" en „intel- linentsia" nog gebruiken wil, dan hebben zij een geheel andere betekenis en inhoud gekregen, dan die wij er eens aan plachten te geven. Het „universele genie" is een uitgestor ven mensensoort. Zij die zichzelf het recht toekennen over alles een oordeel te hebben en over vele onderwerpen mee te praten, zijn en kun nen niet anders ziin dan kletskousen en praatjesmakers, ook al voeren zij weten schappelijke of andere titulaturen die hun (in schijn) gezag van spreken en oordelen geven. Elias Advertentie WENEN (UPI) Aan het slot van een hele reeks processen door Tsjechische communistische volksrechtbanken gehou den, zijn verscheidene „klassevijanden" tot gevangenisstraffen van drie tot dertien jaren veroordeeld Berichten in de Tsje chische bladen melden, dat vroegere mil jonairs, koelakken, katholieke priesters en „bourgeois-elementen" beschuldigd waren van „diefstal van socialistisch eigendom," verduistering, speculaties en „activiteit tegen de staat gericht." De processen hebben de vorige maand plaats gehad. Uit het Haarlems Dagblad van 12 februari 1909 DOOR de toepassing van vele nieuwe vin dingen is de fotokunst schier volmaakt geworden. Maareen groot be zwaar bleef nog te over winnen de quaestie van 't licht! Wanneer de dag vorstin ter ruste was ge gaan, kon of moest! de fotograaf dit voorbeeld van de zon volgen. O, ja! er werden opnemingen met kunstlicht gemaakt, maar dit kónden niet meer zijn dan gelegenheids-„kiekjes", want het magnesiumlicht kan geen aan alle eischen beantwoordende fotografie leveren. Het bliksemlicht deed de gefotografeerden schrikken, zoodat de uitdrukking der oogen onnatuurlijk werd. Bovendien vond de fotograaf geen gelegenheid om goed in te stellen. Na lang zoeken en vele proef nemingen heeft de elektriciteit uitkomst geboden! Door de vervaardiging van een bijzonder saamgestelde lamp waarin sterk actynische stralen ontwikkeld wor den is het mogelijk geworden, om ook bij dit kunstlicht te fotograferen. Inder daad deze kunstlichtopnemingen zijn van foto's, bij daglicht gemaakt, beslist niet te onderscheiden. Althans ze doen er niet voor onder! Juist eerder het tegendeel! De fotograaf kan nu bijzonder mooie licht- vallingen maken, die zelfs bij daglicht niet verkregen kunnen worden, 't Wordt den menschen wel gemakkelijk gemaakt!

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5