Kreeften, dat is spul KOETERWALEN De Nederlandse logge rv loot De nieuwe „Cornelis"Kw 24 WEEST EDELMOEDIG Verboden rijrichting Geslaagde turnuitvoering van Herculesin Beverwijk Vier maanden geëist tegen monteur wegens diefstal LANGS SLUIZEN EN HAVENS Haarlemse rechtbank EINDE IJSPRET Volle bassins Oranjevereniging Redt de vogels 4 RDM koopt dok van Britse marine Nieuwe motorzeesleper voor L. Smit en Co. Maximumduur voor afbetalingen ingetrokken Deens poolschip tracht St. Lawrence te bevaren „Pat Mat'1 speelt gelijk tegen Bergen S. Ninaber begraven Voorlichting aan kwekers over zuur in bollen V K G i. «S F B R L A R 1 19 5 9 s VAN DE NEDERLANDSE loggervloot is weinig oorspronkelijks overgebleven. Schepen die veertig jaar geleden als zeillogger hun taak in de visserij aanvingen, nemen weliswaar nog geregeld aan de visserij deel, maar in de loop der jaren hebben zij heel wat verbouwingen en veranderingen ondergaan. Aan het einde van de jaren twintig werden de meeste voorzien van een motor en ongeveer tien jaren later werden er tientallen verlengd. Daarna vielen zij in handen van de bezetter, die de schepen verbouwde om als oorlogsschip dienst te doen. Weer tenig in ons land, moesten grote verbouwingen plaatsvinden om de schepen weer geschikt te maken voor de visserij. Sommige hadden sterkere motoren gekregen en vrijwel alle loggers kregen een moderne opbouw en een bak. Kortom: de gehele vloot had een ander aanzien gekregen. Toch zijn er ook loggers van het oude type „zeillogger", waarvan het casco geheel hetzelfde is gebleven. Deze oudjes zijn ver enigd in de Vereniging van Schippers- eigenaren te Katwijk aan Zee. Nu is de schipper-eigenaar nog steeds geer. zeld zaamheid in ons land. Het zou bijna on doenlijk zijn om alle vissersplaatsen op te noemen waar schipper-eigenaren hun be drijf uitoefenen, maar dit betreft kleine vaartuigen: botters, schokkers en kotters. De Katwijkers begonnen ongeveer dertig jaar geleden met de aankoop van loggers. Het verbouwen van zeilloggers tot motor- logger voltrok zich hoofdzakelijk in de jaren 19261930. Om de een of andere reden werden enkele aan rederijen toebe horende loggers niet van een motor voor zien. Sommige werden verkocht naar de Skandinavische landen en Duitsland, waar we tot nu nog steeds oorspronkelijke Ne derlandse zeilloggers aantreffen, soms als vrachtschip, een enkele maal als visserij schip. Een klein aantal bleef achter, verspreid over Katwijk, Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden en dit kreeg een andere be stemming. Na verloop van enkeie jaren kwamen deze loggers weer terug in de visserij na met een motor te zijn uitgerust. Zo kwamen omstreeks dertig jaar geleden de Vier Gebroeders KW 178, de Samenwer king KW 24, Burgemeester W. J. Woldringh van der Hoop KW 114, De Verwachting KW 28, de Gloria KW 51 en de Gebroeders KW 108, en geleidelijk werd het aantal uitge breid. Zij behoorden tot bedrijven die met familiekapitaal zijn opgebouwd en die zich in september 1935 verenigden in de Ver eniging van Schipper-Eigenaren. Het bijzondere was dat deze schepen ge durende het gehele jaar de trawlvisserij uitoefenden en dat zij bijna altijd op maan dag aan de markt kwamen na reizen van gemiddeld vijf dagen. Vóór de oorlog is hier veel over geschre ven, waarbij critiek werd geleverd op de omstandigheid dat zodoende op de andere dagen van de week praktisch geen aanvoer was van schol en tong. De oude zeilloggers kregen als trawllog- gers een aparte plaats in de visserij. Enkele schipper-eigenaren konden tot nieuwbouw overgaan. Schipper D. van Beelen Czn., die jaren met de Cornelis KW 24 had gevaren, bestelde in 1938 bij de Scheepswerf De Da geraad te Woubrugge een nieuwe trawl- De Rotterdamsche Droogdok Maat schappij heeft bij inschrijving een groot drijvend dok van de Britse admiraliteit, liggende in Portsmouth, verworven. Dit dok. zo deelt de R.D.M. ons mee, dat een lengte heeft van rond 860 Engelse voet, een invaartbreedte van 130 Engelse voet en een hefvermogen van 54.000 ton. zal een belangrijke aanwinst betekenen voor de dokcapaciteit van de Rotterdamse haven. Binnen drie maanden moet de koper het dok hebben weggehaald. Zowel grote passagiersschepen, als bijv. de „Rotterdam" en de „Nieuw Amster dam", als ook supertankschepen tot 85.000 ton draagvermogen, zullen in dit dok kun nen worden opgenomen. Tezamen met het thans bij de R.D.M. in aanbouw zijnde dok, geschikt voor schepen van ruim 80.000 ton draagvermo gen. zullen de werven van de R.D.M. bin nenkort beschikken over tien drijvende dokken. In het havengebied van Rotterdam en Schiedam zullen dan 28 reparatiedokken ter beschikking zijn met een hefvermogen van totaal rond 410.000 ton. De beide grote raparatiewerven, de R.D.M. en Wilton-Feijenoord, bezitten hiervan tezamen een hefvermogen van rond 370.000 ton. Dit is een capaciteit, waarop geen ande re haven, waar ter wereld ook, bogen kan, aldus de R.D.M. L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst te Rotterdam heeft bij J. en K. Smit's scheepswerven en machinefabrieken n.v. te Kinderdijk een nieuwe zeesleepboot besteld. De Smit-M.A.N.-motoren van deze nieuwe zeesleepboot, die „Mississippi" zal heten en in 1960 in dienst wordt gesteld zullen een gezamenlijk vermogen krijgen van 3250 pk. logger, een type kotter, maar groter dan de schepen die de Texelaars in die jaren lieten bouwen. Deze nieuwe Cornelia KW 24. die hierbij afgebeeld is, is als voorloper te beschouwen van het moderne trawlschip voor de kustvisserij van thans. Her vaar tuig meet 125 reg.ton bruto, heeft een lengte van 27,35 m, breedte van 6.73 m en een holte van 2.87 m. De oorspronkelijke motor van 150 pk is in 1951 vervangen door een MWM van 310 pk. Kort daarna zijn er nog enkele van deze speciale trawl- schepen gebouwd: de Alida KW 35, Drie Gebroeders HD 79, Gloria KW 51 en Teu- nisje KW 62, waarmede de vooroorlogse periode werd afgesloten. De beide laatste schepen hebben slechts kort aan de visserij deelgenomen. De Gloria is op 26 april 1940 op een mijn gelopen, waarbij de zeven op varenden de dood vonden. De Teunisje is in Duitse dienst vergaan. Arie van der Veer De Staatscourant van vandaag bevat een wijziging van de Afbetalingsbeschikking 1956, waarbij het in deze beschikking voor komende voorschrift over de maximum duur der afbetalingsovereenkomsten wordt ingetrokken. De staatssecretaris van Economische Zaken acht de huidige conjuncturele omstandigheden van dien aard, dat op grond daarvan een beperking van de maximumduur der afbetalings overeenkomsten niet meer noodzakelijk wordt geacht. Aangenomen wordt, dat van de vrijheid om voortaan zelfstandig op dit punt. het bedrijfsbeleid te bepalen, een zo danig gebruik zal worden gemaakt dat op nieuw ingrijpen kan worden voorkomen. De voorschriften in de afbetalingsbe schikking 1956 met betrekking tot de ver plichte minimum-kassastorting blijven van kracht met dien verstande, dat het percentage van deze kassastorting voor motorrijwielen en scooters wordt ver laagd van 25 tot 15 percent. QUEBEC CITY (UPI) Het Deense expeditieschip Helga Dan zal vrijdag in Quebec aankomen. Het is van Jutland uit gevaren om de eerste wintertocht over de St. Lawrence te maken. De Canadese auto riteiten zijn bijzender geïnteresseerd bij de tocht van de Helga Dan. Het schip van de rederij Lauritzen is gebouwd voor de vaart in poolwateren. Het heeft een ijsbrekersboeg, beschermde schroef, en ijszagen. Het is de eerste keer. dat een groot schip in de winter de St. Lawrence bevaart. Men acht dit zo belang rijk omdat, als de tocht van de Helga Dan zonder al te grote moeilijkheden verloopt, men de St. Lawrence misschien in de win ter ook bevaarbaar kan houden, natuur lijk niet zonder hulp van ijsbrekers. Nu hebben ijsbrekers tot nog toe weinig kunnen uitrichten tegen het ijs en de ijs- barrières, die zich al gauw op de St. Law rence vormen. De negentien buitenlandse schepen (waaronder de Prins Frederik Hendrik van de Oranjelijn) die maanden lang vastgezeten hebben omdat de winter inviel vóórdat ze de haven van Montreal hadden verlaten, zijn daar getuigen van geweest. De winter van het ogenblik is bovendien de koudste in de analen van de Canadese meteorologen, hetgeen de proef van de Helga Dan nog interessanter maakt, Voor de bondscompetitie heeft het vier de tiental van de Kennemer schaakclub ..Pat Mat" een gelijk spel behaald tegen „Bergen". De persoonlijke resultaten waren: De Ruiter (P)Boorsma B) 01; Steeman Henstra 01; v. d. LelyNieuwenhuizen 01; DuinNieuwenhuizen (sr.) 01; DoetsHagedoorn 10; KnakeAppel man 1—0: HorstNieuwenhuizen (jr.) 10; Van VuurenDe Hond 10; Kruyer v. d. Lely 01; Wortelboern.o. 10. De Haarlemse rechtbank behandelde donderdag een zaak tegen 'n 31-jarige oliestookmonteur, die ervan verdacht werd een plaid gestolen te hebben terwijl hij voorts de bedoeling zou hebben gehad in te breken in een kledingmagazijn aan de Koningstraat. In de nacht van 22 op 23 november omstreeks half drie werd een surveillerend agent in de Grote Hout straat gewaarschuwd door een onbekend gebleven Haarlemmer, die hem vertelde, dat een man bezig was met het forceren van een winkelruit in de Koningstraat. De agent spurtte naar de aangegeven plaats en zag inderdaad een man voorover door een stukgeslagen raam leunen. Toen de agent arriveerde sloeg de man op de vlucht en hij verdween, ondanks twee waarschu wingsschoten in de binnenstad. Korte tijd later werd hij echter door een Haarlem mer gepakt. Voor de rechtbank gaf de verdachte toe zich, gedreven door overmatig drankge bruik, aan diefstal van de plaid schuldig te hebben gemaakt en dat was voor de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, aanleiding om vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest te eisen. Een 38-jarige kantoorbediende, die op de Nieuwe Gracht in het begin van dit jaar een fiets gestolen zou hebben, hoorde even eens vier maanden met aftrek tegen zich eisen. In zijn requisitoir hield de officier van Justitie rekening met het feit, dat de ze diefstal gepleegd zou zijn om aan geld voor drank te komen. Hierna verscheen een vijftigjarige hulp in de huishouding uit Velsen in het ver dachtenbankje onder verdenking van dief stal van een scheerapparaat, enkele kan delaars en een bedrag van vierhonderd gulden aan geld. De verdachte, die reeds enkele keren veroordeeld was, gaf toe van haar werkgever, eer. pastoor in Velsen, het scheerapparaat en het geld ontvreemd te hebben terwijl zij voorts de kandelaars uit het lijkenh uisje van de rooms-katholie- ke kerk zou hebben meegenomen. De officier van Justitie, die er in zijn requisitoir op wees, dat de verdachte over een bedrag aan dertigduizend gulden be schikt, meende mede met het oog op het psychiatrisch rapport, dat de verdachte diende te worden ontslagen van rechtsver volging, terwijl mr. Van der Valk Bouman Het stoffelijk overschot van de heer Sj. Ninaber, in leven gezagvoerder van een van de Velsense rijksponten, is in Bever wijk begraven. Na een rouwdienst in het uitvaartcentrum aan de Velserweg in Beverwijk ging het op de Velser ponten aan. Het was de laatste tocht van de heer Ninaber op de ponten die hij veertig jaar onafgebroken trouw is gebleven. Een deputatie van het pontpersoneel voegde zich bij de stoet die zich vervolgens naar de begraafplaats „De Biezen" begaf. De chef van de werktuigkundige afdeling van Rijkswaterstaat, de heer L. J. Bergers, sprak aan het graf een woord van afscheid. het voorts wenselijk achtte, dat de vrouw voor de tijd van een jaar opgenomen zou worden in een krankzinnigengesticht, waarna er een terbeschikkingstelling zou moeten volgen. De verdediger, mr. L. Ali Cohen, zag zijn cliënte meer als een patiënte dan als een misdadigster en hij refereerde zich dan ook aan het oordeel van de rechtbank. Een 35-jarige timmerman uit Slootdorp, die voorts in Zaandam enkele winkelier sters voor een paar stukjes zeep, enkele flesjes parfum en enkele pakjes sigaret ten zou hebben opgelicht hoorde drie maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tegen zich eisen, alsmede een voorwaardelijke terbeschikkingstelling. De rechtbank zal in al deze zaken op 26 februari uitspraak doen. BURGERLIJKE STAND CASTRICUM. GEBOREN: Wilhelmina Adriana, d. v. P. A. Gomes en M. L. Huizinga, Pernéstr. 27; Jan Pieter, z. v. P. L. Stobbe en M. W. Pals', Pr. Fred. Hendrikstraat 21; Cornelis Jacobus, z. v. D. Schermer en C. C. Stuif bergen, Achterlaan 24; Gertrude Marie Josephine Antoinette, d. v. J. A. Middel- hoff en B. A. E. de Wit. GETROUWD: Gerardus de Ruyter, wo nende. te Beverwijk, en Johanna Lute, wo nende te Castricum; Carol Simon Kabel en Geertruda Theodora Heere, beiden wo nende te Castricum; Hendrik de Vries, wonende te Heiloo, en Anna Trijntje Kuijl, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Maria de Waard, oud 84 jaren, wed! van G. F. Res, wonende te Cas tricum; Margaretha Anna Zonneveld, oud 18 jaren, dochter van J. E. Zonneveld en J. W. Burgmeijer, wonende te Castricum. „KREEFTEN, mensen, dat is prachtig spul" verkondigde de IJmuider vishandelaar, terwijl een aandachtig cafe taria-publiek aan zijn lippen hing. „Ik koop alle soorten vis. Dal moet ook wel, want mijn klanten willen sorte ring. Maar een kreeft, alle- mensen" zuchtte hy, en likte in gedachten zijn lippen af. „Als er één kreeft aan de markt is, dan zal en moet ik hem kopen. Wat een recla me, als je een kreeft hebt. Ik heb er gewoon de p. over in, als hij mijn neus voorbij gaat. Allemensen, het zijn zulke fijne beesten. Als ik al leen maar aan die lieve kop pies denk," mijmerde hij verder, waarna hij verkon digde, dat hij wel een tientje verlies wilde lijden, als hij maar een kreeft had. „Als ik thuis kom, en ik heb een rot- buit, dan weet mijn vrouw wel wat er aan de hand is" verkondigde hij. „Je hebt zeker geen kreeft kunnen krijgen", zegt ze dan." Even liet de man de kreeft rusten. Hij pakte in gedach ten een haring, draaide hem om en gaf een uitvoerig col lege over dit nuttige visjNe. „Ja. mensen, ik weet er alles van", zei hij. „Weten jullie, dat een haring zo vet als modder in de Noord om de hoek schuift en tenslotte broodmager in Zeeland te rechtkomt?" Er kwam een zienersblik in zijn ogen. „Je moet eens een scholletje bekijken" zei hij. „Die stippies, die doen het hem. Ze kunnen rood of oranje zijn, en dan kun je zien, waar ze vandaan ko men. En ook de koppies ver anderen met de omgeving." ■,\Maar die kreeften is toch De Velsense politie heeft helaas moeten besluiten enige ijsbanen in verband met de gevaarlijke en deplo rabele toestand van het ijs te ontruimen. Dit gebeurde bij de' Rennemerlaan en bij het pompstation achter VeL serbeek. De kinderen die van deze ijsbanen hun domein hadden gemaakt behoeven echter niet te treuren. Er zijn in Velsen nog ijsbanen te over, waar het eveneens prettig schaatsen is en wat belangrijker is waar het ij spiezier niet wordt ver gald door de gedachte elk igenblik door de (broze) ijs korst te zullen zakken. Bij de schoolzwemwedstrij den bleek maar weer eens overduidelijk dat het Velser- bad zo langzamerhand te klein is om alle zwemlustigen aan hun trekken te laten ko men. De heer Wedemeyer, de enthousiaste organisator van het telkenjare weerkerend evenement, ziet de dringende noodzaak van een instructie- bad in. Dat bad zou hij het liefst in Duinwijk zien verrij zen. „Meer spreiding", is zijn mening. Veel soelaas lean echter de bouw van een zwembed in Beverwijk bren gen. Immers heel wat Bever- wijkers trekken nu nog naar het Vëlserbad, dat dit jaar een record aan bezoekers boekte. Voor de bouw van een nieuw bad in de IJmond een feit is zal het Velserb-id wel „volle bassins" blijven trekken. wel je van het, nietwaar?" vroeg de knappe buffetjuf frouw, die geïnteresseerd had geluisterd. „Ja. juffrouw, dat is bij mij gewoon de clou. Alles draait om kreeften". „Dat komt dan goed uit", zie ze. „we hebben vandaag juist een kreeft. U moet toch nog eten; zal ik hem maar gauw klaarmaken?" Het antwoord, dat toen volgde, sloeg ieder met ont steltenis. „Kreeft? Ik lust zelf helemaal geen kreeft", zei de handelaar," geef mij maar een lekker karbonaad- je". Wanneei het straks ko ninginnedag is, zullen er weer feesten worden gehou den. Ook in Driehuis, waar een actieve Oranjevereniging veel werk verzet om dit feest 7.0 goed mogelijk te laten slagen. Het is daarom wel gewenst, dat de ingeztenen van Drie huis dit werk steunen. Dat is niet zo heel moeilijk, want een gezin kan voor vier gul den per jaar al lid worden. In 1958 waren er 317 gezin nen aangesloten, hetgeen 1268 opleverde. Daarmee moeten kinderspelen en een cabaretavond worden be taald. Men trachtte met een verloting in Rex de eindjes aan elkaar te knopen, maa- dit was steevast een disso nant. Daarom voelt het be stuur er nu meer voor de contributie te verhogen. Dit zal moeten, tenzijalle in- Elke IJmuidenaar die aan de kant werkt of bij de slui zen kan wel een beetje koe terwalen in het Duits en En gels, soms in het Pools. Er komen namelijk vaak matro zen van buitenlandse sche pen, die hun lading bij Hoog ovens of Van Gelder lossen. Ook zwerven heel wat Polen van trawlers, waarvan de vis in IJmuiden word) gelost ingevroren en met visauto's dan naar Polen wordt ver voerd (een vorm van transi- toverkeer) door IJmuiden, waar ze heel veel belangstel ling voor schoenen aan de dag leggen. Schoenen zijn in Polen namelijk schrikbarend duur. In de cafés in de haven buurt kan men de buiten landse gasten veelal aantref fen. Zo ook zondagavond in een cafetaria aan de Bik en Arnoldkade. Drie Schotse zeelieden vonden het daar zo gezellig, dat ze de IJmuiden- se gasten van het etablisse ment beloofden wat Engelse liederen-met-guitaar te zul len voorschotelen. Het werd een gezellige boel. De Engelsen verstonden geen Hollands, de IJmuide- naren geen Engels. En maar lachen. Praten, elkaar niet verstaan maar wel begrijpen. „1-Ie is a jolly good fellow" en „Island in the sun" en zelfs Zuidafrikaanse melo dieën ontlokten zij aan hun gezetenen van Driehuis zich willen melden als huisgezin leden. Adres van aanmelding: J. van der Linden, Vondel laan 33, Driehuis. GEMOTORISEERDE pries ters bevinden zich thans in de IJmond om kleding, le vensmiddelen en geld in te zamelen voor de verdrukten achter en rondom het ijze ren gordijn. Van straat tot straat zullen de priesters met hun geweldige „licfda- dighcidsauto" in Beverwijk rijden om de goede gaven in ontvangst te nemen. De Oost- pricsterhulp is met haar rij dende kerk in de IJmond. Zij vragen een milde gave voor de kerk in nood en voor de vluchtelingen. Bovendien wordt door medwerkers van de Oostpriesterhulp verteld over het zware dikwijls diep ontroerende werk van de „Zigeuners voor God", de kapelwagenpriesters. Daar naast zal de Oostpriesterhulp voor een boeiende film en voordracht zorgen onder de titel: „Vervolgden en ver jaagden". Het is een respectabele lijst van goederen, die deze moderne predikers kunnen gebruiken voor deze „ver volgden en verjaagden". Wij noemen: kleding, schoenen (p. paar samenbinden), la kens, dekens, melk, vlees waren in blik en andere con serven. droge worst, spek, vet, kaas, graan, bloem, meel, speciaal babyvoedsel, choco lade, koffie, suiker en apart verpakte zeep. Maandag 16, dinsdag 17 en woensdag 18 februari komt de Oostpriesterhulp in Be verwijk met een uitgebreid programma. Donderdag 19 februari staat de kapelwagen van 19 uur af op het Markt plein in IJmuiden. Om 20 uur des avonds wordt in „Du Commerce" aan het Markt plein de film „Vervolgden en verjaagden" vertoond. Dan zullen tevens pater Rich. Stoffels s.j. of Cees Griffioen een voordracht houden. De „Rondreis om naastenliefde" heeft plaats om 21 uur op het Marktplein. In Santpoort speelt dezelfde actie zich af op maandag 23 februari en wel van 19 tot 21 uur in en bij café „Zomerlust". gitaar. Dan willen zij de baby van de waard zien. Zichtbare vertedering. „She is nice". „It's a good child". De muziek is vergeten. Een van de Engelsen wil de baby even vasthouden. Dat mag. De stoere zeelieden tuiten hun lippen, maken priegel- geluidjes. zeggen: „ta-ta-ta" en drinken dan hun glas bier uit. Sneeuw en ijs. Ook in de IJmond. Pret voor de kinderen. Vorstverlet voor de bouwbedrijven. Narig heid voor de mensen die in de open lucht moeten werken. Tijd voor snert en een stevige hap zuur kool met spek en boeren kool met worst. Dagen waarin de kachels en haarden nog eens extra worden opgestookt. Een gulden tijd voor de brand stofhandelaren. Maar moeilijke dagen voor de vogels. Voor de gulzige meeuwen, voor de kraaien die ook heel wat opkunnen, maar eveneens voor de mussen en spreeuwen. Wat zou u kunnen doen, IJmondenaren? Zorgen dat er in uw tuin of in het plantsoen voor uw huis, of desnoods op het trottoir een plekje ijs- en sneeuwvrij wordt ge maakt. Daar kunt u dan op geregelde tijden wat restjes van broodmaal en avondpot deponeren. De vogels zullen u heel dank baar zijn. Ook is aan te bevelen in takken van van bomen spekzwoerden en vette stukjes worst te hangen. En als u nu toch bezig bent: denk dan ook eens aan de grotere vo gels in de parken. En aan de vogels in de polder. Hak eens een bijt in het ijs van de sloten in de polders. Werp de zwanen eens een kruimeltje of twee, drie, toe. Wees een goed mens, spaar en red de vogels. WEET U, dat op het V els er duinplein drie van de vier langs het middengazon gelegen rijba nen in één richting verboden zijn voor alle rijverkeer? dat dit verbod wordt aange geven door middel van het bekende „balkbord" en dat de zijde waar wel mag wor den ingereden wordt aange duid door het bekende blaxiwe bord met een schuine witte pijl? dat het heel vaak voorkomt dat verkeer meestal fiet sers komende vanaf de Velserduinweg of Ooster duinweg de kortste weg neemt naar de omgeving van de Wijk aan Zeeërweg en daardoor in verboden rich ting rijdt? dat het rijden in verboden richting niet alleen gevaar lijk is voor u zelf, maar ook voor het tegemoetkomende verkeer? Deze van overheidswege ge nomen maatregel is in het belang van u zelf en van anderen. WIJ ZEGGEN HET KEER OP KEER: WEES EEN HEER IN HET VERKEER! Contactavond „Beverwijk" De voetbalvereniging „Beverwijk" houdt woensdag 18 februari in zaal Hoo- gerwerf voor haar leden een contact avond. I: Deze ravage is het gevolg van een botsing tussen twee atoomkanonnen bij Heilbronn in West-Duitsland. Op onverklaarbare wijze kwamen de trek kers van de beide kanonnen van tachtig ton m.et elkaar in botsing. De bestuurder van een der trekkers kwam om het leven in zijn brandende cabine. Voor een zo goed als uitverkocht KSA- gebouw heeft de afdeling gymnastiek van de christelijke sportvereniging „Hercules" woensdag een goed geslaagde turnuitvoe- Iing gegeven. Met haar grote aantal jeugd leden is het te begrijpen, dat juist deze afdelingen het programma overheersten en het soms luidruchtig in de zaal toeging; het gebodene was er niet minder om. De technische leiding had er naar ge streefd, het programma niet te overladen, hetgeen te waarderen was, want nu was de uitvoering „op tijd" afgelopen. De opening was indrukwekkend. Heel „Hercules" kwam op bet toneel. De eerste drie nummers werden verzorgd door de allerkleinsten de kleuters. Met blokjes deden zij verschillende oefeningen. Maar ook op de banken voelde zij zich heel goed thuis. De stokoefening van de jongens was echter niet geheel zonder fouten. Aardig was het nummer van de kleine meisjes, die in pyama op het toneel verschenen en op de maat van de muziek oefeningen deden. Met nog een drietal jeugdnummers werd het gedeelte voor de pauze afge sloten. De dames en enige jeugdleden hadden zich tijdens het jeugdprogramma nog laten zien met een bewegingsoefening op muziek van Charley Kunz. Na de pauze was het toneel voor vol wassen gymnasten. Aan de ringen kwa men de dames spectaculair voor de dag. Het specifieke damesnummer evenwichts- balk deed het ook goed. Variatie in muziek en dans was een nummer van de meisjes. Laag brug was een van de weinige toestelnummers, die men te zien kreeg. Ballet en improvisatie bewogen zich op het terrein der dans. Vlot en vlug was de grondgymnastiek van de heren en enige jongens. Het geheel werd besloten met een baloefening, gratie en charme. De muzikale leiding was in han den van de heer André Roemer. Bloembollenkwekers uit Castricum en omgeving krijgen voorlichting over de be strijding van vuur in bollen en de teelt van bijgoed tijdens een bijeenkomst van de af deling Castricum van de Kon. Ned. Ver. van Bloembollencultuur op donderdag 19 februari in hotel Borst te Bakkum. Hier zal drs. Slootweg spreken over zuur in bollen en de bestrijding daarvan, ter wijl de heer D. Twisk de teelt van bijgoed onder de loep zal nemen. Bloembollenkwekers uit Beverwijk Heemskerk, Uitgeest, Castricum, Lim- men, Akersloot en de Egmonden zullen deze voorlichtingsdag bijwonen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6