belangrijke prijsverlaging CPanda en het bolknakmysterle Wereldnieuws Weinig verandering Westduitse regering waarschuwt tegen prijsverhogingen Antwerpen verwacht spoedig Indonesische thee te veilen 2 vanaf Juist nu zijn prijsdalingen noodzakelijk" Prijsstijgingen in Frankrijk De Waerdye in 1958 Dividendvoorstel Int. Gewapend Beton-Bouw Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Het krediet aan Mexico door vijf Euromarktbanken H.A.L. verlaagt dividend Engeland en de vrijhandel De EEG-landbouwsanering Dividendvoorstel België overweegt tegen de koleninvoer op te treden Nog geen uniformen voor alle noodwachters Zilveren Broodmand 1959 Twee Surinamers beroofden Amerikaanse soldaat Raadsman acht getuigen verklaringen waardeloos Met buit in bed betrapt fc I 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 ZATERDAG 14 FEBRUARI 1959 Advertentie FIAT1100 Fiat verhoogde zijn productie, de Euromarkt verlaagde de invoerrechten vandaar dit voordelige nieuws! Vraag ook de verlaagde prijzen vap de andere Fiat typen! Imp.: J.Leonard Lang'. Automobielbedrijven NV. Stadhouderskade II4' - Amsterdam - Tel. 7I974_ F.6690- (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse ministerie van Sociale Zaken deelde gisteren mee dat de huidige situatie in de Bondsrepubliek wat betreft de lonen en de algemene economische toestand het mogelijk maakt om uitgebreide prijsdalingen in te voeren. Reeds sedert een halfjaar zijn er in West-Duitsland geen wezenlijke loonsverhogingen meer voor gekomen. Volgens het ministerie zyn er voor de komende maanden ook geen loon stijgingen .te verwachten, terwijl men evenmin rekent op een hoogconjunctuur, die gepaard zal gaan met prijsstijgingen voor de industrie. Daardoor is het huidige tijdstip bij uitstek geschikt om prijsdalingen in te voeren en wel door prijsstijgingen uit de hoogconjunctuur van het vorige jaar te normaliseren. Indien dit niet geschiedt, aldus het ministerie van Sociale Zaken te Bonn, zullen de prijsstijgingen van het vorige jaar zich opeenhopen en leiden tot nieuwe prijsstijgingen, hetgeen gepaard kan gaan met een gevaar voor de Duitse mark, in de vorm van een inflationistische neiging. Men meent voorts, dat niet slechts de constante lonen aanleiding kunnen geven tot prijsdaling, doch eveneens de hoge in vesteringen voor rationalisering van de produktie. Een verhoging van de welvaart kan op deze wijze, zo deelde het ministerie mee, niet door loonsverhoging maar door prijsdaling tot stand komen. In het algemeen kan men zeggen, dat in West-Duitsland nu juist niét een zeer uit gebreide prijsdalingstendens aan de gang is. In de radio- en televisie-sector en ook op het gebied van andere elektrische ge bruiksartikelen komen weliswaar prijs dalingen voor, maar daartegenover staat, dat de melkprijs zal stijgen, dat er gespro ken wordt over een verhoging van de prijs van dieselolie, benzine, water, gas en elek triciteit. In het afgelopen jaar zijn de kosten van het levensonderhoud hier slechts weinig gestegen. Het zijn de kosten van het levensonderhoud van de afgelopen zes weken evenwel, en de tendens om in bepaalde sectoren over te gaan tot prijs stijgingen ondanks officiële waarschuwin gen, zoals die van het. ministerie van Sociale Zaken gisteren, die er toe bijdra gen, dat men de komende loononderhande lingen over een reeks C.A.O.'s in de indu- De groothandelspryzen in Frankryk zyn in januari volgens een bekendmaking van het Bureau voor de Statistiek met 4,6 per cent gestegen. By levensmiddelen bedroeg de gemiddelde stijging 2,7 percent. De prijsstijgingen van goederen, waarop de staat geen subsidies meer betaalt, lopen tot 16 percent. De in arbeiderskringen heersende onte vredenheid over de versoberingsmaatrege len der regering en de hierdoor veroor zaakte prijsstijgingen, en de vrees, dat het streven naar grotere efficiency in de in dustrie wegens de te verwachten concur rentie in de Euromarkt zal leiden tot werkloosheid, zijn de afgelopen twee we ken tot uiting gekomen in kleine stakingen en protestvergaderingen, belegd door vak verenigingen. De ongerustheid der vak bonden over de uitwerking, die het stre ven naar grotere efficiency in de industrie op de werkgelegenheid zal hebben, is nog verhoogd door het ontslag van 890 arbei ders te Rijssel, dat plaatsvond na de sa mensmelting van twee grote constructie bedrijven. Een grote vliegtuigfabriek in de omgeving van Parijs wil terwille van de effciency 600 arbeiders ontslaan. Vakbon den hebben een onderhoud met de premier aangevraagd om te protesteren tegen dit plan. Inmiddels heeft premier Debré de plaatselijke autoriteiten bevolen onmid dellijk de regering te alarmeren, indien er werkloosheid dreigt als gevolg van de ver soberingsmaatregelen en de economische reorganisatie van dit land. (Reuter). Bij de n.v. De Waerdye, maatschappij van levensverzekering op basis van beleg ging in aandelen, bedroeg mede door een stijging van de guldenswaarde van de Waerdyefractie, de vooruitgang in 1958 f 18.000-000. Deze toeneming bracht het totaal der verzekerde bedragen op f 32.900.000. De wiskundige reserve steeg van f 2.200.000 in 1957 tot f 4.900.000 in 1958. De premieontvangst in 1958 beliep f 1.000.000 tegen f 600.000 in 1957, terwijl de koopsommen in 1958 f 900.000 bedroegen tegen f 1.300.000 in 1957. De beleggingen van de Waerdye vinden plaats in aandelen Rotterdams Beleggings Consortium (Robeco), van welk fonds de Waerdye thans f 1.415.000 nominaal, dus per beurs koers van 31 december 1958 f 5-348.700, bezit. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der n.v. Internationale Gewa pend Beton-Bouw te Breda zal worden voorgesteld over 1958 een dividend uit te keren van 10 percent (v.j. 9). Koersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 28,0029,25 28,00— 29,00), ponden 34,00—37,00 34,00—37,50), Napoleons 28,5029,75 (onv.), Vreneli 28.00 29,50 (onv.) en 20 Belgische frs 28.50—29,75 (onv.). De goud- en zilvernoteringen zijn onver anderd gebleven. RotterdamMontreal De Saguenay Shipping Limited te Montreal, in Nederland vertegenwoordigd door Meyer en Co's Scheepvaart Maatschappij n.v., heeft besloten van midden april af een maandelijkse dienst van Rotterdam naar Montreal te openen. Emissie Mosa geslaagd Nagenoeg alle houders van claims hebben van hun recht tot inschrijving op de uitgifte van I 500.000 gewone aandelen door de n.v. Porselein- o:i Tegelfabriek Mosa te Maastricht gebruik ge maakt. strie met vrees tegemoetziet. Bij die C.A.O.- onderhandelingen zullen juist de laatste prijsstijgingen, bijvoorbeeld voor melk en trouwens op het gehele levensmiddelen front, alsmede op het gebied der huren, een grote rol gaan spelen en zal de mogelijk heid bestaan, dat de lonen omhoog zullen gaan. Vandaar de waarschuwing van de Westduitse regering. Het krediet van twintig miljoen dollar dat vijf Europese banken, waaronder de Amsterdamsche Bank, verleend hebben aan Mexico's genationaliseerde olie industrie, de Pemex, zal gebruikt worden voor het uitbreiden van de produktie van kunstmest en watervrye ammonia. Binnen anderhalf a twee jaar zullen drie grote kunstmestfabrieken verrijzen in Minatitlan, Salamanca en La Laguna. Krachtens de bepalingen van de krediet overeenkomst zullen de installaties hier voor aangekocht worden in de landen van de Euromarkt. De directeur van de Pemex, Pascual Gu tierrez Roldan, heeft de voorlopige docu menten betreffende de lening ondertekend. De lening wordt over een periode van zeven jaar uitbetaald in dollars. De rente voet varieert van vijf tot zes percent. De vijf banken zijn: de Dusseldorfse Handels bank, de Brusselse Bank, de Amsterdam sche Bank, de Credito Italiano en Banco de Credito Finanziario van Milaan en de Comptoir National d'Escompte te Parijs. In de vergadering van commissarissen der n.v. Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij Holland-Ameri- ka Lijn is besloten aan de op 2 maart te houden aandeelhoudersvergadering voor te stellen het dividend over 1958 te bepalen op 8 percent, uit te keren in contanten (vorig jaar 10 percent in contanten). (Van onze correspondent in Brussel) De onderhandelingen van een economi sche commissie van Antwerpse handela ren in Djakarta zijn thans zo ver gevor derd, dat men in de Scheldestad reeds uitziet naar gebouwen, waar de veilingen zullen kunnen worden gehouden. Het is vrij zeker, zo wordt in Antwerpen gezegd, dat de Indonesische theeveilingen reeds eind april of begin mei in Antwerpen zul len worden gehouden. Een harde concur rentie met Bremen en andere Duitse ste den viel uit in het voordeel van Antwer pen, dat meer ervaring heeft en grotere financiële voordelen kon aanbieden. Wat de t'nee betreft, houden de handels huizen in Antwerpen er rekening mede dat Belgisch Kongo in de loop van de.eerst komende jaren een eigen prdHuktie^ gaat ontwikkelen van ongeveer tienduizend ton per jaar. De enorme opslagplaatsen in de haven van Antwerpen schijnen even- Engeland wenst geen serie bilaterale akkoorden met de zes landen van de Euro pese Economische Gemeenschap. Het is de bedoeling dat de huidige onderhande lingen met Frankrijk tot een multilatera le oplossing van het vraagstuk der Euro pese associatie zullen leiden, zo heeft de Britse minister Reginald Maudling don derdag in het Lagerhuis verklaard tijdens een debat over het mislukken van de on derhandelingen over een Vrijhandelszone. Maudling verwierp een liberale sugges tie, dat Engeland zou moeten onderhande len over toetreding tot de E.E.G. Dan zou Engeland moeten toestemmen in een ge meenschappelijke handelspolitiek waar over bij meerderheid van stemmen wordt beslist en Engeland in de minderheid zou zijn. Tot slot herhaalde Maudling met na druk het Britse beginsel, dat gestreefd moet worden naar een multilaterale asso ciatie van alle zeventien O.E.E.S.-landen die het E.E.G.-verdrag niet bedreigt. Engeland en Frankrijk zijn gisteren een heel klein beetje dichter bij een oplossing gekomen van hun handelsgeschil. Uit wel ingelichte bron wordt vernomen, dat er bij de besprekingen van gisteren te Pa rijs tussen Olivier Wormser, directeur van de afdeling politieke zaken van het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken en sir Paul Gore-Booth, Engeland's onder staatssecretaris voor buitenlandse zaken „belangrijke vooruitgang" is gemaakt. De bilaterale Frans-Engelse besprekingen zijn een van de middelen, door de twee groepen gebruikt, om te proberen te ver mijden, dat hun handelspolitiek met el kander in botsing komt. eens een doorslaggevend argument te zijn geweest voor de toewijzing van de Indo nesische theeveilingen aan deze stad. Ne derlandse deskundigen te Antwerpen zijn echter van oordeel, dat de Belgische han delshuizen lang niet de ervaring hebben van de Amsterdamse of Rotterdamse in ternationale handelsfirma's en dat er bij de handel inderdaad nog wat meer nodig is dan een opslagplaats, een kantoor en wat algemene warenkennis. Volgens sommige berichten zou de In donesische theeveiling te Antwerpen be trekking hebben op een jaarlijkse omzet van ongeveer zestig miljoen gulden. Voor de haven van Antwerpen is deze zaak van het grootste belang. In de concurrentie met Rotterdam is Antwerpen in de jong ste ..jaren achter geraakt^ In 1958 kreeg Antwerpen ongeveer 30 percent minder goederen-tonnage dan Rotterdam. De In donesische en groeiende Kongolese-tonna ges zijn voor Antwerpen het middel om Rotterdam in te halen. Het officiële standpunt van de Belgische regering blijft, dat wanneer Indonesische markten voor Nederland definitief verlo ren gaan, het al met al voor Nederland gunstiger is dat zij in het zuidelijk deel van de Benelux blijven, dan dat zij de Duitse economie gaan versterken. Tussen Nederland en Beïgië zijn er overigens naar aanleiding van deze kwestie geen moeilijkheden gerezen. Men moet boven dien rekening houden met de sterke posi tie van de Nederlandse handel en scheep vaart in Antwerpen zelf. Wanneer de Europese landbouw is ge saneerd. zal er volgens ramingen van de Commissie der Europese Economische Ge meenschap werk moeten worden gevonden voor ongeveer acht miljoen arbeiders, zo heeft dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de commissie der E.E.G.in een te Brussel gehouden bijeenkomst van de commissie voor sociale zaken uit het Europese Parlement medegedeeld. De meeste van de acht miljoen arbeiders zullen werk moeten vinden in de industrie. Deze acht miljoen arbeiders kunnen vol gens dr. Mansholt als volgt worden ver deeld: Italië 4,5 miljoen. Frankrijk 2 mil joen. West-Duitsland één miljoen en de Beneluxlanden een half miljoen. Aan de op 11 maart 1959 te houden alge mene vergadering van aandeelhouders der n.v. Westlandse Hypotheekbank zal wor den voorgesteld het dividend over 1958 te bepalen op 42,per aandeel van 1.000, waarop 10 percent verplicht is gestort (v.j. 36). De reserves van het concern zulen stijgen met 673.600 tot 19.204.800. Volgens een gewoonlijk goed ingelichte bron te Brussel overweegt de Belgische regering ingrijpende maatregelen om ver lichting te brengen in de ernstige moei lijkheden, waarin de kolenindustrie zich bevindt. Maandag zal volgens deze bron de ministeriële commissie voor de econo mische coördinatie, die onder leiding van premier Eyskens staat, bijeenkomen om te beslissen, of er belasting zal worden ge heven op kolen uit derde landen dan wel dat de invoer van deze kolen zal worden gecontingenteerd. Voorts wordt vernomen, dat de Belgi sche autoriteiten met West-Duitsland onderhandelen om te trachten de invoer van Duitse kolen in België te beperken. De onverkochte kolenvoorraden der Bel gische mijnen bedragen thans 7 miljoen ton. Minister Struijcken heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het K.V.P.- Tweede-Kamerlid Van Heivoort over de verstrekking van uniformkleding voor noodwachters. De eerste verstrekking van de nieuwe noodwachtkleding zal niet uit sluitend geschieden aan de vrijwilligers en de „plichtnoodwachters" van de over heidsdiensten in A- en B-gebieden, aldus de minister. Ook aan een deel van de vrij willigers van de zelfbeschermingsorgani satie zal al dadelijk de nieuwe kleding kunnen worden verstrekt. Het grootste deel van de zelfbescher- mingsnoodwachters zal in de eerste ver strekking van de nieuwe kleding nog niet kunnen worden betrokken. Of de volledi ge verstrekking niet voor 1961 zal kunnen geschieden, zal afhangen van de nu nog niet te beantwoorden vraag, of het B.B.- budget voor het begrotingsjaar 1960 in een aanvullende kledingverstrekking zal kun nen voorzien. In 1959 zullen 115.500 uniformen worden verstrekt, waarvan voor de noowachters van de overheidsdiensten van de bescher ming bevolking zijn bestemd 72.100 stuks en voor de noodwachters van de zelfbe schermingsorganisatie 43.400 stuks. In het aantal van 72.100 is begrepen het aantal uniformen, te verstrekken aan de plicht noodwachters hun aantal zal in 1959 vermoedelijk bedragen 22.100 man die aangewezen zullen worden om de over heidsdiensten te completeren. Verwacht wordt, dat het vrijwilligers- personeel van de B.B. er begrip voor zal hebben, dat, nu niet alle noodwachters al dadelijk van een nieuwe B.B.-uniform zul len kunnen worden voorzien, een deel van de zelfbeschermingsnoodwachters nog eni ge tijd op de nieuwe uniform zal moeten wachten. De vrees dat de huidige uniform- verstrekkingsregeling een ernstig terug slag zal hebben op de werving en op het behoud van de vrijwilligers, wordt dan ook door de minister niet gedeeld. De Nederlandse vereniging van meel fabrikanten heeft besloten, de zilveren broodmand 1958 toe te kennen aan ir. W. H. van Leeuwen. De zilveren broodmand is in 1956 inge steld als onderscheiding wegens bijzonde re verdiensten voor de voedselvoorziening. De eerste zilveren broodmand is in 1957 uitgereikt aan de toenmalige minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening dr. S. L. Mansholt. de tweede is vorig jaar overhandigd aan prof. dr. B. C. P. Jansen. Ir. W. H. van Leeuwen heeft reeds vele jaren een actief aandeel in de verzorging van de Nederlandse voedselvoorziening. In 1912 trad hij ir. dienst van de Konink lijke Nederlandsche Gist- en Spiritusfa briek n.v., waarvan hij in 1920 directeur en in 1925 president-directeur werd. Deze functie heeft hij tot 1957 bekleed, waarna hij gedelegeerd commissaris werd. Hij is voorts lid van de economische en sociale commissie van de E.E.G., en van de com missie van advies uit het bedrijfsleven voor het ministerie van Buitenlandse Za ken, voorzitter van de contactgroep op voering produktiviteit, vice-voorzitter van de nijverheidsorganisatie T.N.O., vice- voorzitter van het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten, lid van de S.E.R.- commissie voor Europese integratie en bestuurslid van het Verbond van Neder landse Werkgevers en van de Algemene Werkgevers Vereniging, uit welke kwali teiten weer functies in verschillende com missies zijn voortgevloeid. 19. N dat de vreemde uitvinding de grote bruut zo had gekneed, dat deze geen boe of ba meer kon zeggen, smeet het apparaat hem in een boog van zich af. „Ziezo", dacht Panda, „die heeft voorlopig zijn bekomst. Ik zal er maar gauw met de uitvinding vandoor gaan, voor hij weer op verhaal is gekomen". En, het apparaat voortduwend, rende hij naar de hoek van de straat, waar omheen hij kort tevoren Pat en de kleine dikzak had zien verdwijnen. Van dat twee tal was geen spoor meer te bekennen. „Ik zal die uitvinding voorlopig maar ergens parkeren", dacht hij, „dan kan ik Pat hel pen bij de achtervolging". Zo gedacht, zo gedaan. De bewaker van de parkeerplaats zette grote ogen op, toen Panda met het rare ding ov zijn terrein verscheen. Hij was de laatste tijd wel gewend aan vreemde doosjes op wieltjes, die men tegenwoordig als voertuig op de wegen ziet, maar dit sloeg alles. Panda haastte zich echter heen, voor de bewaker vragen kon stéllen. „Daar heb ik nu ge..i tijd voor", dacht hij, „ik hoop maar, dat Pat de dikke sigaardief niet uit het oog heeft verloren". Helaas was dié wél het geval. De slimme dikkerd maakte hier dadelijk gebruik van, om een sigarenwinkel binnen te rennen. „Geef me een sigaar!", riep hij jachtig, „van dit for maat. Het merk. doet er niet toeVlug!" Maar juist grabbelde hij een bolknak uit een kistje, dal de winkelier hem voorhield, toen opeens bij de deur een stem weer klonk. „Handens omhoog!" De grote detective had het spoor weer gevonden... Tegen twee Surinamers, de 22-jarige bankwerker A. M R. B. en de 19-jarige zeeman U. H. van C. beiden uit de hoofd stad heeft de officier bij de Amsterdamse rechtbank wegens beroving met geweld pleging van een Amerikaans soldaat an derhalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De reeds vijf keer veroordeelde bank werker zei: „Ik was dronken en kan geen verklaring geven." De zeeman, die ook gedronken had, gaf toe dat hij de soldaat zijn portefeuille, welke alleen maar pa pieren bevatte, had afgenomen, terwijl B. de militair met een op zijn buik gericht dolkmes bedreigde. Van C. heeft één von nis op zijn strafblad staan. In de nacht van 15 op 16 oktober 1958 was het tweetal in de binnenstad een de zwier geweest. Op de Oudezijds Voorburg wal hadden zij aan twee in een auto zit tende sergeants van de Amerikaanse mili taire politie vuur gevraagd voor een si garet. B. had daarbij zijn dolkmes tevoor schijn gehaald en gezegd „Wat zou je er van denken als je hoofd wordt afgesne den?" Het was bij deze woorden geble ven. Later werd aan de op straat lopende soldaat om vuur gevraagd, terwijl een der Surinamers hem een brandende sigaret voor hield. De militair was daarop door gelopen, maar het tweetal was hem ach terop gekomen. B. had de soldaat toen te gen de muur gedrukt en met zijn mes be dreigd. Volgens de zeeman had B. dit niet ernstig bedoeld. Nog dezelfde nacht werd het tweetal gearresteerd. De raadsman van B. concludeerde volgens ANP tot vrij spraak op grond van de zijns inziens waar deloze verklaringen van de Amerikaanse militairen. Juist omdat de verdachten kleurlingen zijn, bestaat volgens de raadsman de mo gelijkheid dat de militairen een onjuiste verklaring nebben afgelegd. „Het is uit schot wat in het Amerikaanse leger in Europa dienst doet," aldus de raadsman. Subsidiair verzocht de advocaat uiterste clementie en oplegging van een gecombi neerde straf. De raadsman van de zee man achtte terugkeer van zijn cliënt naar zijn familie op Aruba de aangewezen weg. Men was daarmee reeds bezig toen deze zaak zich voordeed. Hij verzocht een ge ringe onvoorwaax-delijke straf op te leg gen met daarnaast een voorwaardelijke. Zelf zal de zeeman er dan voor moeten zorgen, dat hij zijn terugreis naar Aruba 'karn betalen: -»»«"<«••• Uitspraak 27 februari (ANP). -"••'•oL - i >- nfillifftofiWT De Eindhovense politie heeft de 55-jarige K. L. in Woensel gearresteerd, een „zware jongen", die ervan verdacht wordt, de laatste maanden zeker dertig diefstallen te Eindhoven en nog verscheidene andex-e elders te hebben gepleegd. De man heeft reeds enkele veroordelingen achter de rug. Hij wisselde nogal eens van verblijfplaats. Toen hij gearresteeerd werd, lag hij in bed met een aantal bij inbraken buitge maakte voorwei-pen. BESPOEDIGING DEFINITIEVE AANSLAG IB Het ministerie van Financiën deelt mede: Wie bij de voorlopige aanslag of in de vorm van voorheffingen te veel heeft be taald aan inkomstenbelasting of premie A.O.W., moet soms lang wachten op terug gave daarvan. Als de inspecteur echter ervan in kennis wordt gesteld dat het terug te geven bedrag aan inkomstenbelasting en premie A.O.W. tezamen groter is dan 100, is hij bereid de vaststelling van de defini tieve aanslag zoveel mogelijk te bespoe digen. De belastingplichtige moet daartoe het verzoek doen bij een brief, vastgehecht aan de voorzijde van het aangiftebiljet. Wegblijver, De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdag een proef genomen met een „Snark"-projectiel. Het was de bedoeling de Snark een afstand van 1.600 km. te laten afleggen en het pro jectiel daarna op de lanceerplaats te laten terugkeren. Zij keerde echter weer niet terug, zoals ook al eerder was ge- beurd. Gevlogen. De Braziliaanse actrice Rosina Pagan heeft de politie van New York ervan in kennis gesteld, dat een diaman ten ring van haar, die bijna 27 duizend gulden waard is, gestolen is door een duif. De ring lag op een toilettafel vlak bij het raam. De politie heeft drie uur lang op duiven gejaagd maar de ring niet gevonden. Geschrapt. Het militaire departement van Zwitserland heeft een streep gezet on der het drama met de straaljager P-16. De plannen om 100 toestellen van dit type te kopen voor de Zwitserse lucht macht, zijn geschrapt nadat twee van de prototypes bij proefvluchten veron gelukt waren in het meer van Genève. Het militair departement zal aan de Flug- und Fahrzeugwerke Alteni'hein een miljoen Zwitserse franken uitke ren als schadeloosstelling. Twee of meer. Volgens een schatting van de Amerikaanse automobielclub bezit ten 6.500.000 van de 50.400.000 gezinnen in de Verenigde Staten twee of meer auto's. Goud. Te Moskou zijn zes mensen, onder wie een vrouw, tot gevangenisstraffen variërend van vijftien tot twintig jaar veroordeeld, omdat zij op de goudvel den van Irkoetsk goud hadden gestolen en dit te Moskou op de zwarte markt hadden verkocht. Het ging in totaal om 1.400 gram goud. (Reuter) Neuzen. In Zweden worden voor het eerst twaalf Duitse herdershonden voor op sporingswerk in de sneeuw geoefend. Men wil met deze honden een systeem opbouwen om slachtoffers van lawines in de uitgestrekte berggebieden van Noord-Zweden zo spoedig mogelijk te kunnen ontdekken. Bij de oefeningen bleken de honden nog geen minuut tijd nodig te hebben om kwasi-slachtoffers die ergens in een met sneeuw gevulde bergkom van 75 bij 50 meter flink diep „begraven" waren, te vinden. Bewusteloos. In het Sahlgrenska-zieken- huis te Goteborg is de 19-jarige Unu Jansson, die in april 1957 bij een ver keersongeval ernstig gewond werd vrij dag overleden na bijna twee jaar be wusteloos te zijn geweest. Hartslag en ademhaling waren al die tijd normaal geweest. Hij werd kunstmatig gevoed. De hersenen schenen echter gedeelte lijk buiten werking te zijn. Men heeft drie operaties uitgevoerd. Ongepast. De voorzitter van de vereniging van Italiaanse nationalisten, Vincenzo Caputo, heeft vrijdag in Rome ver klaard dat een huwelijk tussen de sjah van Perzië en de 18-jarige prinses Ma ria Gabriella dochter van ex-koning Umberto van Italië „ongepast zou zijn. Enrico Mattei, directeur van het olieconcern E.N.I., dat eigendom is van de Italiaanse staat en dat belangrijke concessies heeft gekregen van de Per zische regering, ontkende vrijdag dat er sprake is van een „oliei-omance". Geprotesteerd. Naar aanleiding van het doodschieten van negen arbeiders in de Braziliaanse stad Goiania zijn 27 agen ten gearresteerd. De arbeidersbarak ken van een bouwmaatschappij waren met machinegeweren onder vuur geno men omdat de arbeiders hadden ge protesteerd tegen een tekort aan wa ter. Vergaan. Bij Vancouver aan de Canade se oostkust is vrijdag een Amerikaan se sleepboot op de rotsen gelopen en vergaan. Slechts twee van de zeven op varenden konden worden gered. De laagste temperaturen werden de af gelopen nacht in Polen gemeten, waar het plaatselijk meer dan 15 graden heeft ge vroren. Strenge vorst kwam ook voor in het zuiden en oosten van Duitsland, in Tsjechoslowakije, Oostenrijk en Honga rije. In onze omgeving vroor het ovei-we- gend licht. Nabij IJsland kwam vanmor gen een zeer actieve depressie aan. Een station aan de oostkust van IJsland meld de een uitzonderlijk grote luchtdrukdaling en wel bijna 26 mb. in 3 uur. Rondom de depressie stak dan ook een orkaan op, ter wijl ook boven de Noordzee de wind tijde lijk toenam. Een ander gevolg was dat het Europese hogedrukgebied aan zijn nooi'd- zijde werd aangetast, maar van de Oceaan naderde echter weer een versterking. Het ziet er dan ook naar uit dat het weer in Nederland het komende weekeinde onder invloed van het hogedrukgebied blijft, zo dat er slechts weinig verandering is te verwachten. WEERRAPPORTEN Zondag 15 februari Zon op 7.57 uur, onder 17.52 uur. Maan op 11.02 uur, onder 1.20 uur. Maandag 16 februari Zon op 7.55 uur, onder 17.54 uur. Maan op 11.37 uur, onder 2.19 uur. Maanstanden 15 febr. 20.20 uur eerste kwartier. 23 febr. 9.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 14 februari Hoog water 7.50 en 20.07 uur. Laag water 3.18 en 15.38 uur. Zondag 15 februari Hoog water 8.29 en 20.52 uur. Laag water 3.49 en 16.16 uur. Maandag 16 februari Hoog water 9.19 en 21.51 uur. Laag water 4.29 en 17.01 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- en binnenland heden O0 morgen 7 uur Neerslag: o| ft 2 p laatste 24 uur K Den Helder mist zzo -4 Ypenburg dichte mist ozo -5 0 Vlissingen dichte mist zzo -3 Eelde mist windst. -4 0 Twente mist windst. -4 De Bilt mist zo -5 0,1 Eindhoven dichte mist windst. -4 Vlv. Z.-Limb dichte mist o -3 Helsinki mist wnw -7 Stockholm ij zei zw -7 Oslo geheel bew. wzw -5 0,2 Kopenhagen geheel bew. w -3 Aberdeen regen z 4 0,1 Londen motregen z 1 Amsterdam mist ozo -5 Brussel mist windst. -4 Luxemburg onbewolkt no -4 Parijs mist 0 -1 Bordeaux mist o -1 Grenoble onbewolkt windst -4 Nice onbewolkt n 4 Berlijn onbewolkt zo -9 Frankfort onbewolkt ono -8 Miinchen onbewolkt windst.-13 Zürich geheel bew. no -4 Genève geheel bew. windst. -3 Locarno onbewolkt windst. -5 0 Wenen geheel bew. windst.-12 Innsbruck onbewolkt w -9 Rome onbewolkt ono 1 0 Ajaccio half bew. ono 2 0 Madrid licht bew. windst. 1 0 Mallorca zwaar bew ono 7 2 Algiers licht bew windsl 5 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2