Oecumenisch Concilie PUZZEL No. DER TIEN FILATELIE o 4me JOHNNIE WALKER Verordening arbeidstijden landbouw in strijd met algemeen belang Kerkelijk leven Op en om het Binnenhof 7 Leiding van legerplaats gecritiseerd Lening van 6 miljoen dollar aan Indonesië Melkbezorging in hoge bouw in studie AFWIJZING VAN DE S.E.R. Drieling in Middelburg Examens ZATERDAG 14 FEBRUARI 1959 De beslissing van Paus Joannes XXIII om een oecumenisch concilie bijeen te roe pen blijft nog steeds het belangrijkste nieuws van het kerkelijk erf. Van alle kanten komen ons commentaren onder ogen op dit besluit, dat op 25 januari te Rome werd bekend gemaakt. De vorige week reeds maakten wij van een en ander melding (vooral positieve reacties) maar ook deze keer willen wij in onze rubriek, wegens de actualiteit van het onderwerp, uw aandacht vragen voor dit opzienbaren de nieuws. Wij wilden dit doen door twee protestantse autoriteiten aan het woord te laten, die, vanuit hun visie, meenden te hoeten waarschuwen voor een al te groot optimisme. Dr. Visser 't Hooft De secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, dr. Visser 't Hooft, heeft naar aanleiding van de pauselijke afkondi ging de volgende verklaring afgelegd. „De tijding, dat Paus Joannes XXIII be sloten heeft een Oecumenisch Concilie bij een te roepen, is van bijzondere betekenis voor de Wereldraad van Kerken omdat zij vergezeld gaat van de uitspraak, dat dit concilie onder meer ten doel heeft de af zonderlijke gemeenschappen uit te nodigen om de eenheid te zoeken, waarnaar zovele zielen in alle delen van de wereld vurig verlangen. De Wereldraad van Kerken is in het leven geroepen om de kerken te helpen bij het manifesteren van de wezenlijke een heid van de Kerk van Christus en koestert derhalve een diepgaande belangstelling voor alle initiatieven welke genomen wor den om de eenheid te bevorderen, hetzij deze afkomstig zijn van een van de kerken, die lid zijn van de raad, hetzij van een niet bij hen aangesloten kerk. Veel hangt evenwel af van de wijze waarop het concilie zal worden bijeenge roepen en van de geest, waarin het vraag stuk van de christelijke eenheid zal wor den benaderd. De eerste nieuwsberichten spraken van gezamenlijk zoeken naar de basis van een terugkeer naar eenheid. La tere berichten gewagen slechts van een uitnodiging, gericht tot de gescheiden ge meenschappen om eenheid te zoeken. Het verschil tussen deze twee uitingen is aan zienlijk. Voordat nadere uitleggingen op dit punt zijn gegeven, zijn wij niet bij machte met enige zekerheid te spreken. De We reldraad heeft altijd voorgestaan en zal dit bij voortduring doen de werkwijze waardoor de kerken elkaar in een confe rentie ontmoeten teneinde met eenstem migheid te beslissen welke stappen gedaan moeten worden in de richting van de her eniging der kerken. Met andere woorden, de vraag is: hoe oecumenisch zal het concilie zijn in samen stelling en naar de geest? Wij kunnen slechts de hoop uiten, dat de rooms-katho- lieke kerk de noodzakelijke consequenties zal trekken uit de ontwikkeling van de oecumenische beweging gedurende de laat ste veertig jaar. Alle christenen, van welke confessie zij ook mogen zijn, hopen en bid den, dat deze historische gebeurtenis mag worden gebruikt voor de bevordering van de zaak van die christelijke eenheid, waar voor onze Heer heeft gebeden". Prof.., ,Cqurvolsi{)E; Professor Jacques Courvoisiqr, rector y^n. de universiteit van Genève en hoogleraar in de kerkgeschiedenis aan de theologische faculteit, heeft in het dagblad „Journal de Genève" commentaar gegeven op het pau selijk besluit. „Welke bisschoppen zullen worden uit genodigd?", vraagt Courvoisier. „Slechts die van de Roomse christenheid, zoals het geval was bij het Vaticaanse concilie van 1870? In dat geval zou het concilie slechts in naam oecumenisch zijn en niet in wer kelijkheid. Bovendien heeft men ons doen weten, dat men er naar zal streven om met ver tegenwoordigers van kerken, die van Rome zijn gescheiden middelen te zoeken tot ver wezenlijking van de eenheid van alle christenen. In dat geval moet het eerst worden gedacht aan de bisschoppen van de Orthodoxe gemeenschap en deze komen van kerken, die men in de overgrote meer derheid aantreft aan de andere kant van het ijzeren gordijn. Of zij naar een concilie als dit zouden kunnen komen is nog een probleem, zij het slechts van een politiek oogpunt uit bezien. Indien zij niet in staat mochten zijn om het concilie bij te wonen, zouden de Oosterse patriarchen en de kerk van Griekenland dan niet in een pijnlijke minderheidspositie worden gelaten, teza men met de kerken, die uit hen zijn voort gekomen?" Professor Courvoisier zegt, dat indien de orthodoxen in staat zouden zijn te komen dit op zichzelf een geheel nieuwe houding tegenover hen zou betekenen van de kant van Rome, omdat we uit de geschiedenis weten, dat degenen, die werden uitgeno digd bij vorige concilies niet kwamen ten gevolge van de toon van de tot hen ge richte uitnodiging. De schrijver wijst erop, dat de Oosterse kerken de Paus erkennen als patriarch van het westen, maar niet als hoofd van de universele of katholieke kerk. Het is bovendien nog de vraag of de orthodoxe kerken het oecumenisch karak ter van dit concilie zullen toegeven, aan gezien voor hen een oecumenisch concilie de laatste en opperste autoriteit van de kerk is. De krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft een wachtmeester en twee soldaten van de legerplaats Oirschot vrijgesproken van de hun ten laste gelegde diefstal van een fiets. De behandeling van deze zaak was zowel voor de auditeur-militair, kapitein mr. Duyx, als de president, majoor mr. Bijvoet, aanleiding tot het uiten van cri- tiek op de leiding van de legerplaats. De krijgsraad heeft reeds zeer veel van dit soort, gevallen behandeld van „mentale slordigheid" die haar oorzaak vindt bij de leiding van de legerplaats. „Er slingeren in dit kampement honderden fietsen onbe heerd rond. Er woi-den wel maatregelen tegen genomen, doch niemand komt ze na of controleert de naleving er van," zo werd orgemerkt. Toen de wachtmeester verklaarde, dat hij de fiets waardeloos achtte en zijn daad volkomen in het openbaar had bedreven, antwoordde de president, dat daarmede wel duidelijk werd aangetoond, „hoezeer dit ziekteverschijnsel reeds is ingewor teld." De auditeur-militair voelde er on der deze omstandigheden niets voor, deze verdachten schuldig verklaard te zien. Hij eiste vrijspraak. Over de mogelijke reactie van protes tants-georiënteerde kerken merkt de hoog leraar op, dat de berichten over het initia tief van de Paus spreken van een uitnodi ging tot. de „bisschoppen van de gehele wereld." 1-Iij vraagt of de Anglicaanse bis schoppen hier ook bij inbegrepen zijn, en zo ja, dan lijkt het nauwelijks voorstelbaar, dat Rome hen als zodanig zou erkennen, dat wil zeggen hun bisschopswijding als geldig erkennen, iets wat tot nu steeds ge weigerd is. Aan de andere kant wijst dr. Courvoisier erop, dat een ontmoeting als deze vreemd zou schijnen zonder hen. Toch zou het voor hen even vreemd zijn een uitnodiging te aanvaarden, welke het gemis aan erken ning zou inhouden van de geldigheid van hun ambt. „Indien de Anglicanen er aan wezig zouden zijn, in welke bevoegdheid zouden zij komen?", zo vraagt hij. Doelend op de mogelijke reacties van Calvinisten, Lutheranen en andere pro testanten, merkt prof Courvoisier op, dat zij het. episcopaat niet kennen in zijn zo genoemde katholieke vorm, maar dat zij moeilijkheden zouden kunnen krijgen, wan neer zij zouden merken, dat de realiteit van hun kerken als zodanig op de een of an dere manier zou worden erkend. De room se theologie beschouwt hen slechts als so ciologische enormiteiten, aldus de schrij ver, en hij uit. de vrees, dat. de geldigheid van hun geestelijke ambten en van de wij dingen tot de ambten zou worden ontkend. Voor ha ven verbetering WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse „Development Loan Fund" heeft vandaag machtiging gegeven tot een lening van zes miljoen dollar aan Indonesië voor de verbetering van havens. De lening zal gebruikt worden voor de ontwikkeling en de verbetering van zeven havens, voor de aanleg van de waterbe voorrading in zes havens en voor de aanleg van installaties voor het laden en lossen van schepen in vier havens. Er wordt op het ogenblik onderhandeld over de rente en de bepalingen voor de te rugbetaling van de lening. Advertentie Joois 6281 GOOD SCOTCH WHISKY Born 1820— still going strong Advertentie Imp.: J.H. van den Bosch Co. - Postbus 80S4-Amsterdam Het bestuur van het Bedrijfschap voor de detailhandel in melk en melké en zui- velprodukten heeft besloten 500 ter be schikking te stellen voor een onderzoek naar de aan de melkbezorging in de hoge bouw verbonden lichamelijke inspanning. Het onderzoek zal worden verricht door het Instituut voor Praeventieve Genees kunde te Leiden. Men hoopt een inzicht te krijgen in de arbeidsbelasting van de melkbezorgers in de hoge bouw en men wil tevens vaststellen, in hoeverre- deze arbeidsbelasting medisch verantwoord is. De Sociaal-Economische Raad heeft in zijn vrijdagmorgen gehouden openbare vergadering met zesendertig tegen zes stemmen uitgesproken dat goedkeuring aan de door het Landbouwschap uitge vaardigde verordening over de arbcids- en rusttijden in de landbouw moet wor den onthouden wegens strijd met het al gemeen belang. Deze uitspraak was het resultaat van een stemming over de eer ste conclusie in het ontwerp-advies van de sociale commissie van de S.E.R. over de ze verordening. Deze conclusie luidde: een deel van de raad heeft tegen de in de verordening tot de werknemer gerich te (straf) sancties zodanige bedenkingen, dat naar het oordeel van dat deel aan die verordening goedkeuring wegens strijd met het algemeen belang moet worden onthouden. Voor de verordening stemden de heren Chr. van den Heuvel, drs. J. P. de Heij, drs. N. A. Vaandrager, mr. V. G. M. Ma- rijnen, prof. dr. A. H. M. Albregts en Th. S. J. Hooij. De bespreking van het ontwerp-advies over deze verordening werd ingeleid door de voorzitter van de vaste subcommissie arbeidswetgeving der sociale commissie van de raad, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Hij wees erop dat de staatsse cretaris van sociale zaken over de door het Landbouwschap vastgestelde verorde ning advies heeft gevraagd. Met name over de volgende punten: 1. het verbinden van een straf- of tuchtsanctie aan over treding door de werknemer van in de ver ordening omschreven verplichtingen. Hiertoe behoren ook verplichtingen, wel ker inhoud in hoofdzaak door de werk gever wordt bepaald. Gevraagd 34 woor den waarin de letters „en" volgens de fi guur voorkomen. 1. misnoegd, 2. in meer derheid, 3. ter-aarde bestelling, 4. loon, 5. artis, 6. werktuig ter bepaling van neerslag 7. scheidingssteen, 8. arts, 9. aanstelling, 10. luchtverversing 11, helpster in een gezin, 12. kamer op een bovenverdieping, 13. landgoed, 14. verslag met bijbehorende voorstellen, 15. het bekennen, 16. iemand, die aanspraak maakt op een functie, 17. bergen in Z Tirol, 18. insectenkenner, 19. eendrachtig, 20. tuchtkolonie, 21. faam 22. eerlang, 23 nood zakelijk, 24. gedwon gen tehuis, 25. ver frissend, 26. onbera den, 27. 'geurig, 28. opstanding, 29. welvoeg lijk, 30. dementi, 31. bond, 32. medemens, 33. boetedoening, 34. magnesium-sulfaat. Inzenden vóór donderdagochtend aan één van onze bureaus. Prijzen 7,50, f 5, en 2,50. Inzendingen uitsluitend per briefkaart. Oplossing van puzzel no. 12 Horizontaal: 1. lasso, 3. slank. 7. tergend, 9. eter, 10. trio, 11. alp, 13. Aken. 14. open, 1 F n ,8e n 2 F n 19 F n 3 F n 20 F n 4 e n 21 F N b E n 22 e n b E n 23 F n 7 E N 24 f n 8 E n 25 F n yE n 26 i» F n 10 e n 27 f n 11 E n 28 f n -LI 12 e n 29 f n 13 E n 30 e n 14 E n 31 f N 1b E n 32 e n lb e n 33 e N U e n m N 16. ter, 19. gans, 21. mand, 22. stengel, 23. trede, 24. akker. Verticaal: 1. lover, 2. ster, 4. lont, 5. kolom, 6. egel, 7. telkens, 8. drietal, 11. ant, 12. por, 15. agent, 17. eens, 18. odeur, 20. stad, 21. melk. Prijswinnaars: G. Aalberts, Leidsevaart 92, Vogelenzang, 7,50: G. Vollenga. Mid- tuindorplaan 3, Haarlem, 5,1. J. Phi- lippo, Eggestraat 10, Haarlem, f 2,50. 2. Het onderscheid in sanctie tussen be- drijfsgenoten in de landbouw enerzijds en degenen die landbouwarbeid verrichten of doen verrichten anders dan in een land bouwonderneming anderzijds; overtredin gen van de eerste groep zijn nl. tuchtrech telijk, die van de tweede categorie straf rechtelijk gesanctioneerd. Ten aanzien van het eerste punt blijken er uit het ontwerp-advies drie meningen: een deel van de raad heeft tegen de in de verordening tot de werknemer gerich te sancties zodanige bedenkingen dat naar het oordeel van dit deel van de raad aan die verordening goedkeuring wegens strijd met het algemeen belang moet worden onthouden. Een ander deel van de raad deelt, blijkens het ontwerp-advies, niet de ernstige bedenkingen die tegen het door het Landbouwschap gekozen sanctiesys teem worden geuit, en tenslotte weer een ander deel van de raad deelt wel de be denkingen tegen de verordening van het Landbouwschap, maar acht deze niet van zodanige aard dat tot strijd met het alge meen belang kan worden geconcludeerd. Professor De Gaay Fortman zei, dat men de ontwikkeling van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie een slechte dienst heeft bewezen door een regeling door te zetten, waarvan men wist dat ze een deel van de bedrijfsgenoten niet zou bevredigen. Naar zijn mening behoort de overheid geen dingen strafbaar te stellen die in de praktijk van het leven niet straf baar zijn. Hij achtte het een gezond be ginsel geen strafbare feiten te creëren als de noodzaak daartoe niet aanwezig is. Van arbeiderszijde is op de verordening veel criliek gekomen. De heer Lageveen achtte de verordening in strijd met het algemeen belang. Het gaat hier om ar beidsbeschermende maatregelen. Als men de arbeider strafbaar verklaart, als deze niet wil overwerken, dan moet men ook de werkgever strafbaar verklaren, als de ze ten onrechte zou hebben laten overwer ken. De heer W. Lelieveld vond het een zwak argument van de voorstanders, dat het met de strafsancties wel zal meevallen. Hoewel deze spreker de regeling onwen selijk vond, was hij er nog niet van over tuigd, dat zij in strijd met het algemeen belang was De heer C. J. van Mastrigt was van mening, dat men hier een onjuis te weg was ingeslagen door naast de ci vielrechtelijke en tuchtrechtelijke sanctie te plaatsen. Hij kon de noodzaak van een dergelijke maatregel niet zien. Drs. J. P. de Hey koesterde de hoop dat het Land bouwschap de verordening zou wijzigen, als gebleken zou zijn dat de raad ernstige bezwaren had. Drs. N. A Vaandrager zei dat hier niet in strijd met het algemeen wordt gehan deld. Hij vroeg zich af wat men zich van de ontwikkeling der p.b.o. voorstelt als de bedrijfsorganen tot besluiteloosheid worden gedoemd. Hij vond overigens deze kwestie enorm opgeblazen. Ten slotte werd tot stemming overge gaan. In het gasthuis te Middelburg heeft me vrouw Lenselink jr uit Middelburg hét le ven geschonken aan een drieling: twee jongens en een meisje. Het gezin, dat reeds twee meisjes van respectievelijk vier en twee jaar heeft, had in de afge lopen maanden rekening gehouden met de geboorte van een tweling. Het meisje, Pieternelle Adriana. weegt evenals haar broertje Arie Leer.dert 1.850 gram. Het tweede jongetje, Jan Simon, weegt 2.100 gram. VERLEDEN EN HEDEN Het. ontbreekt in ons land nog geenszins aan mensen, die er op zijn minst in hun hart spijt van hebben, dat sinds de grond wetsherziening van 1917 de Evenredige Vertegenwoordiging in de plaats is geko men van het districten- en meerderheids stelsel van weleer Nu geef ik grif tóe, dat de dikwerf spannende strijd, als het wa re van man tegen man in een district, waar het er om ging de volstrekte meer derheid (meer dan de helft van het aan tal uitgebrachte geldige stemmen) te be halen, een bijzondere bekoring kon heb ben, die in ons evenredigheidsstelsel, ont breekt. Niettemin is mijn rotsvaste overtuiging dat, in het licht van een reeks van facto ren, ons tegenwooi dige kiesstelsel af gezien nu van mogelijk enkele verbete ringen op onderdelen de voorkeur ver dient. Op de redenen, zowel van princi piële als van praktische aard, welke m.i. voor het hedendaagse systeem pleiten, ga ik thans niet in. Ik volsta met op dé voor grond te plaatsen, dat ik in' dat opzicht toch bepaald niet kan gewagen van „die goede oude tijd" In één opzicht echter, met name ten aanzien van een begelei dingsverschijnsel, zijn wij er, naar het mij wil voorkomen, bepaald op achteruit ge gaan. Het districtenstelsel noopte bij wij ze van spreken tot gedachtenwisseling, tot debat, tussen de partijen, die elkaar in een district bestreden. Daardoor zagen de kiezers zich n de gelegenheid gesteld naar de over en weer aangevoerde argu menten te luisteren, in de eerste plaats voerden de elkaar een zetel in een dis trict betwistende kandidaten veelal in kie zersbijeenkomsten het woord en menig maal namen dan ook nog anderen aan de discussie deel. Thans pleegt dit niet te gebeuren. In de regel laten zich in de pro- pagandavergaderingen alleen een of meer kandidaten horen, die te samen op één lijst staan. Daardoor plegen de verkie zingsveldtochten in overwegende mate een ietwat eenzijdig karakter te hebben. Nu is, kort na elkaar, tot twee keer toe een poging ondernomen om wèl tot een debat te komen, te weten, ergens in Lim burg, waar oud-minister Suurhoff met diens geestverwanten de voorman van de katholieke mijnarbeiders, de heer Dohm tot een debatvergadering had uitge daagd, en voorts was geprobeerd een ra dio- en televisiedebat tussen oud-minister Hofstra en zijn bestrijder in de Kamer, de financiële deskundige van de K.V.P.- fractie, dr. Lucas, belegd te krijgen. Jam mer genoeg is dit in beide gevallen afge wimpeld, doordat men van K.V.P.-zijde tot zulk een debat niet bereid was. Als argu ment voor die afwijzende houding hoeft de dagelijkse leiding van de Katholieke Volkspartij aangevoerd dat de partijen hun activiteiten op eigen kracht dienen te voeren. De gronden voor dit dogma zijn niet aangegeven. Maar ja, daarvoor is het dan ook een dogma! Bewondering kan ik hiervoor bepaald niet koesteren. Mogelijk heeft de dagelijkse leiding van de K.V.P. zelf wel de ^wakheid daarvan aangevoeld. Zo valt tenminste te verklaren, dat zij nog een tweede reden Voor bedoelde wei gering heeft opgegeven. Zij wil, aldus heet te het, in de huidige verkiezingsstrijd bij de kiezers niet de onjuiste indruk wekken dat de politieke tegenstellingen zo gering zijn, dat zonder bezwaar geregeld geza menlijke voorlichting kan worden gege ven. Nog daargelaten dat het hier helemaal niet ging om „geregeld gezamenlijke voor lichting" acht ik de logica van dit „ar gument" verre' te zoeken. Me dunkt, dat juist als twee kemphanen, gelijk de beide politici om wie het in laatstgenoemd ge val ging, ten aanhore en ten aanschouwe van de kiezers tegen elkaar zouden in gaan, de kiezers een aardige kans zouden krijgen, duidelijkei dan ooit een indruk te kunnen verwerven van.de bestaande po litieke tegenstellingen. Vandaar dat het, naar het mij wil voorkomen, bijzonder te betreuren valt, dat het niet tot de beraam de discussie is gekomen. En vandaar te vens, dat het van heel wat beter, tevens gezonder inzicht getuigt, dat de lijstaan voerder van de V.V.D., prof. mr. Oud, wèl bereid bleek de discussiedegen, via de radio, te kruisen met oud-minister Sam- kalden. Marine-probleem In de Tweede Kamer heeft er in de af gelopen week, bij de behandeling van de begroting van Oorlog, een gedachtenwis seling plaats gevonden, waarin eveneens zo nu en dan verleden en heden op de voor grond kwamen te staan. Ik denk hier aan de stelling van de heer Schouwenaar, dat minister Staf en staatssecretaris Moor man op het stuk van de Nederlandse ma rine-bijdrage aan de gezamenlijke Noord- atlantische verdediging zich al te zeer zouden laten leiden door „old glory", door de oude roem van de Nederlandse vloot en van ons land als zeevarende mogend heid in vroeger eeuwen. Tegen die critiek hebben de beide bewindslieden zich met kracht verweerd. En wel door er op te wij zen, dat indien men in de Nederlandse bij drage, zoals die thans beraamd is, wijzi ging zou aanbrengen, daarmee een ver zwakking zou ontstaan van de Noordat- lantische verdediging ter zee gelijk zij nu is overeengekomen en vastgesteld. Met andere woorden, volgens de minister en volgens de staatssecretaris moet en kan men het op Nederland rustend aandeel in de gemeenschappelijke verdediging ter zee bovenal in het internationaal verband zien. Intussen blijft het toch nog wel de vraag of onze bondgenoten hunnerzijds, indien niet eerst van Nederlandse zijde was aan geboden, dat wij een vliegtuigmoeder schip on twee kruisers ter beschikking zou den stellen, daórom en niet wellicht om iets anders gevraagd zouden hebben. Let wel, ik gewaag hier alleen van een pro bleem, roer slechts die vraag aan, zonder mij in staat te achten er zelf ook een af doend en deugdelijk antwoord op te geven. Nieuw-Guinea Evenmin trouwens vermag ik dit te doen in verband met de vraag of minister Luns inderdaad gegronde reden blijft behouden tot voldoening over hetgeen hij te Washing ton én in Londen heeft bereikt met betrek king tot onze internationale situatie inza ke Nieuw-Guinea. Het geeft immers toch wel een beetje te denken, dat zowel Ame- rika als Engeland bereid blijken Indone sië aan allerlei wapenen te helpen, kortom aan materieel dat eventueel, wanneer het eens tot een gewapende botsing met ons over genoemd gebiedsdeel zou komen, voor ons een nadelige uitwerking zou kun nen hebben. Helemaal begrijpelijk is de houding van onze Amerikaanse en Britse bondgenoten toch niet. Evenmin het heer lijke optimisme, dat men nu reeds enige malen in uitlatingen van de zijde van mi nister Luns of van zijn departement heeft kunnen beluisteren Zelfs zou er enige re den kunnen bestaan om achter de zo even gebezigde uitdrukking „heerlijk op timisme" een paar vraagtekens te plaat sen. Molotov van de baan Ofschoon de heren op het Plein er keu rig in volharden zich niet uit te laten over de vraag, hoe het zit met de verhalen over een aanvankelijk van Russische zijde ge koesterd plan om de tegenwoordige am bassadeur van de Sovjet-Unie in Buiten- Mongolië tot ambassadeur in Den Haag te benoemen, schijnt thans wel te mogen worden aangenomen, dat daarvan verder niets komt. Te veronderstellen valt, dat uiteindelijk van Nederlandse zijde ken baar is gemaakt dat men in die, in zijn eigen land nu eenmaal zo aangevochten figuur, moeilijk iemand kon zien, die re presentatief zou zijn voor de door de machthebbers in de Sovjet-Unie gekoes terde opvattingen en wensen. Overigens zullen waarschijnlijk ook nog wel andere, louter interne factoren er toe geleid heb ben, dat de Russische regering zelf niet meer, van zins is de heer Molotov het ge noegen te doen hem aan het hoofd van de Russische ambassade in Nederland te plaatsen. Een merkwaardig jubileum Dezer dagen vond er in de rookzaal van de Tweede Kamer een aardige, iewat fees telijke viering plaats. De parlementaire pers was er te gast, omdat het op 15 fe bruari precies een eeuw geleden is, dat in de Tweede Kamer een echte parlementai re perstribune in gebruik is genomen, waarop van toen ai aan het „gelijke mon niken. gelijke kappen" gegolden heeft. De openbaarheid van de vergaderingen van de Tweede Kamer deed reeds in 1815 haar intree in de grondwet ook in dat opzicht kwam de Eerste Kamer wat ach teraf aanstrompelen, nl. pas in 1848! Doch aanvankelijk was het aantal diena ren van de pers, dat daar in volle onaf hankelijkheid journalistieke arbeid kon verrichten, nog maar zeer beperkt. Zon der hier op het ogenblik verder de op zichzelf boeiende geschiedenis van de ont wikkeling van het instituut „parlementai re pers" te gaan schetsen, wil ik alleen aanstippen, dat tot 1859 toe, zeker in de praktijk, ten opzichte van het verschaffen van gelegenheid aan dagbladvertegen woordigers om de Kamer te „verslaan", enige bevoorrechting niet helemaal heeft ontbroken. Daaraan kwam echter een einde met de totstandkoming van de par lementaire perstribune, die op 15 februa ri 1859 in gebruik is genomen, naar overi gens schrijver dezes een tweetal jaren ge leden aan het licht heeft kunnen brengen. Tot dien was namelijk niet ontdekt, wan neer zich precies dat heuglijke feit had voorgedaan. Thans staat dit. dankzij o.m. een archivarisch onderzoek, wel onomsto telijk vast. Van voorzitter Kortenhorst, die tenslotte helaas door ongesteldheid ver hinderd was als „feestredenaar" op te tre den, iets dat hij als geen ander kan, was het een gelukkige gedachte geweest om het jubileum van de perstribune te her denken. Zeker, het ging maar om een tri bune tussen twee haakjes, haar heden daagse inrichting is allerminst gelijk aan die van honderd jaar geleden doch in de grond van de zaak was het er om te doen, op deze wijze iets van betekenis te onderstrepen. Te weten, van welk een gro te betekenis voor en in ons hele staats bestel het is, dat de pers in 's lands ver gaderzaal net hare vermag te doen in het belang van het zc gezonde beginsel dei- openbaarheid van wat er zich in de volks vertegenwoordiging afspeelt. Dr. E. van Raalte LIECHTENSTEIN. De derde serie met afbeeldingen van bomen zal op 15 april verschijnen in de waarden 20 rp. met een lorkeboom. in Lawena, 50 rp. met een steeneik op Alpila en .90 rp. met een lindeboom in Schaan. De zegels zijn ontworpen door Martin Frommelt uit Vaduz en gedrukt bij de Zwitserse drukkerij Courvoisier. MONACO. Met de portretten van prins Rainier en prinses Gracia zullen in de loop van de maand mei twee MOHACO~jg(y! nieuwe luchtpostzegels worden uitge geven in de waarden 300 fr. en 500 fr. Voorts zal in die maand een postzegel fmvmmvcmmxssrmACj '^MONACO van 100 fr. verschijnen ter gelegenheid van de opening van het hospitaalcom plex „Polyclinique Princesse Grace". GHANA. Voor de 150ste geboortedag van Abraham Lincoln is een serie van drie postzegels verkrijgbaar gesteld. De reeks omvat de waarden 2yz d., 1 s. 3 d. en 2 s. 6 d., alle met hetzelfde ontwerp: premier dr. Kwame Nkrumah, staande voor het Lincoln Memorial te Washing ton. Ongetande miniatuurvelletjes met de drie zegels zijn eveneens uitgegeven. IRAK. De Dag van het leger was aan leiding tot uitgifte van drie postzegels in de waarden 3, 10 en 40 fils. De zegels heben als ontwerp een soldaat die het geweer presenteert vóór de Iraakse vlag. Ze zijn gedrukt bij de Zwitserse drukkerij Coxtrvoisier. ZWITSERLAND. Op 9 maart zullen de jaarlijkse vier propaganda-postzegels in omloop worden gebracht en wel voor de opening van het Zwitserse verkeers- huis te Luzern op 1 juli a.s., voor de NABAG. de nationale postzegeltentoon stelling, die van 21 tot 30 augustus in m® A St. Gallen worden gehoxiden, voor de dierenbescherming en voor het 400- jarig bestaan van de universiteit van Genève. Op de 5 rp. zijn verkeersmid delen (vliegtuig, trein, autobus en schip) afgebeeld, op de 10 rp. de lilc- torenbundel van St. Gallen en een post hoorn. Een uil, een haas en een vis komen voor op de 30 rp. en het univer siteitsgebouw van Genève met op de voorgrond de portretten van de stich ter J. Calvijn en de eerste rector-mag- nificus Th. de Bèze op de 50 rp. Voor de NABAG zal ook een ongetand minia tuurvelletje, bevattende een zegel van 10 en een van 20 rp. worden uitgegeven met hetzelfde motief als de propaganda- zegel van 10 rp. De verkoopprijs van het blokje bedraagt 2 fr. (30 rp. 1.70 fr. toeslag). ISRAEL. Ter herdenking van de 100ste geboortedag van een van de grootste Joodse schrijvers Shalom- Alekhem (1850-1016) zal binnenkort een postzegel van 250 prxUa (bruin en groen) in circulatie worden gebracht. De zegel vertoont het portret van de schrijver en een facsimile van zijn handtekening. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen rechten: mej. C. H. van Nes en de heer T. D. de Bruin, beiden te Amsterdam. Doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen: mej. L. M.Klinkert, Amsterdam: W. Stokkink. Am sterdam. Kandidaatsexamen politieke en sociale wetenschappen: L. Brouwers, Amsterdam. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men Engels: mej. E. C. M. Schreuder, Amster dam. Kandidaatsexamen theologie: A.J.Verbeek, Den Haag. Lelden. Kandidaatsexamen geschiedenis: mej. M. A. Aalders. Leiden. Kandidaatsexamen kunst geschiedenis: mej. C. Westbroek Scheveningen. Rotterdam. Nederl. Economische Hoogeschool. Kandidaatsexamen economische wetenschappen: A. C. Kajim. Groenekan; P. A. Cornelisse, Rot terdam. Doctoraalexamen economische weten schappen: B. P. de Waal, Den Haag. Rotterdam. Stichting Klinisch Hoger Onderwijs. Semi-artsexamen: mevr. F. Hoeter-Netinga, Rot terdam: W. J. van Best. De Bilt; E. J. de Boer, Langbroek; H. S. Heslinga, Leeuwarden; A. C. Voskamp, Rotterdam; J. D. de Vries, Beekber gen. Artsexamen: mej. J. M. Bruin. Amsterdam; H. S. Cohen. Venlo; P. C. de Jong, Dordrecht; A. Schuur, Rotterdam. Nijmegen. Kandidaatsexamen Nederlands: R. F. M. Boshouwers, NLmegen. Groningen. Kandidaatsexamen pedagogiek: J. J. H. van der Ree, Groningen (cum laude). Kandi daatsexamen economische wetenschappen: E. L. G. Nieboer, Haren (Gr.). Doctoraalexamen ge neeskunde: J. T. Bosker. S. Tj. Tjassens, beiden te Groningen: J. H. Bakker, Hoogezand: J. van Bochove en J. P. Stöcker, beiden te Paramaribo. Bevorderd tot arts: C. A. E. Volckmann en K. J. Hoving, beiden te Groningen; B. van der Sluis, Schagen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3