Problemen Havenkantoor heeft het druk in de aanhoudende mist Havenberichten IJmond-agenda Nu voordelig inlijsten artistiek OP DE HONDERD VELDEN j Ontspanningsavond van de NCRV 6 Meer aan de hand dan in 25 jaar bij elkaar Schaakclub Kijk-Uit Ikunsthandell Weinig hoop meer voor Zeeuwse vissers Kans of) volledige schade vergoeding miniem Vanmorgen in de vishal en op zee Otto Sterman droeg voor bij ,,'t Nut" Uitgebreid programma van P.v.d.A.-vrouwen in IJmond Jaarvergadering Suomi Eerste rabarber 1 Jaarfeest van NCVB met declamatie Jeugdmuziekconcours heeft in mei plaats (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Feestelijke vergadering Tuinbouw Studieclub DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 AI veertien dagen lang zit IJmuiden in de mist. Dat is lang, té lang voor de mensen, die elke dag opnieuw by hun werk door diezelfde mist worden gehandicapt. „We hebben in de eerste weken van 1959 al meer gevalletjes aan de hand gehad dan in de vorige vijfentwintig jaar by elkaar", zeggen ze op het havenkantoor. „Alles krijgen we op ons dak. Het begon met de Steen wijk, en toen kwam die Libe riaan. Vele andere schepen kwamen daarna op de strekdammen terecht. Daar heb je de IJM 52, en vele trawlers en loggers. Er zijn beschadigingen aan de sluis gekomen. De Tczew liep vorige week nog op een bank. En alsof dat niet genoeg was kregen we die bom. Het ding werd bij de Noordersluis ontdekt en kostte ons weer een flinke por tie nachtrust". Ze hebben er bij het havenkantoor nu onderhand wel genoeg van. En dat is geen wonder, want het werk in de mist is dood vermoeiend. Vooral ook omdat de mist niet constant is. Soms is er meer dan zeven honderd meter zicht, maar dat kan snel veranderen, zodat je bijna geen hand meer voor ogen kan zien. Werk gaat door Het werk gaat ondanks de mist rustig door. Dankzij de radar ligt het het scheep vaartverkeer niet stil. al gaat het allemaal wel wat langzamer. Want men neemt geen enkel risico. Langs het Noordzeekanaal zijn zijn radarposten, maar daar is vijftig meter zicht voldoende. Grote opeenhopingen hebben zich dan ook niet voorgedaan bij de IJmuider haven. Maandagmiddag lagen er drie grote sche pen ie wachten, die zondag waren blijven liggen. De meeste schepen waren echter doorgegaan. Zondag gingen er zestien schepen naar buiten en dat was voor een zondag een behoorlijk aantal. Op de elfde gingen er ondanks de mist zeventig schepen in en uit. Met de belemmeringen van het verkeer valt het dus nog al mee. Maar hel vereist van ieder de grootste inspanning. Alles draait om de radar. De loodsen zijn er goed op ingespeeld, maar niet ieder schip neemt een loods. Men is het niet verplicht, als het loodsgeld maar wordt betaald. Het voorbeeld van de Poolse houtboot Tczew heeft echter wel laten zien, hoe gevaarlijk het is op eigen houtje naar binnen te willen komen. De vissers trekken zich van de mist wei nig aan. Maandag gingen de schepen weer in een lange ononderbroken rij naar buiten, naarstig in de gaten gehouden door de radar. Het verkeer gaat door, en dus ook het werk van de sluismeester. Deze heeft nu een radio-ontvanger, waardoor hij het binnenpraten met radar kan beluisteren. Het maakt zijn werk een stuk gemakke lijker, want hij weet nu wat hij te ver wachten heeft. Hij kan ook zelf contact met de radar opnemen. Samenwerking is hier het parool en dat geldt voor allen, die er aan medewerken IJmuidens haven goed te laten functio neren. Telkens vindt men weer nieuwe dingen uit om die samenwerking nog te verstevigen. Tot heil van de scheepvaart Juist in deze mistperiode heeft men kunnen ervaren, hoezeer men van die goede samen werking afhangt. Advertentie van uw platen, foto's, schilderijen etc. Kennemerlaan 3 en 5 (bü de brug) - Tel. 5705 (Van onze Zeeuwse correspondent) De oesterkwekers uit Yerseke en de vissers uit Veere en Arnemuiden houden er ernstig rekening mee, dat hun kansen op volledige schadeloosstelling vrijwel zijn vervlogen. In de provinciale commis sie, die is ingesteld met het doel richtlij nen voor te stellen voor een schadevergoe dingsregeling, heeft men namelijk niet kunnen besluiten, een voorstel in te dienen voor een volledige schadeloosstelling. Zoals bekend is zien Yerseke, Veere en Arnemuiden zich door de uitvoering van het Deltaplan gesteld voor grote proble men, aangezien Veere als thuishaven voor de vissers moet worden vervangen door een aan open water liggende haven en de oesterkwekers en -handelaren va i Yerseke straks zullen moeten verhuizen naar een blijvend zoutwatergebied. De provinciale commissie heeft thans geen voorstel gedaan voor volledige ver goeding van de schade. Men heeft zich op het standpunt gesteld dat het grote belang dat gediend wordt met de uitvoering van het Deltaplan, namelijk het vergroten van de veiligheid voor de bevolking, waard is dat daarvoor een offer wordt gebracht, ook door de Zeeuwse vissers. In de com missie is deze materie uitvoerig bespro ken, doch er heerste geen eenstemmig heid. De meerderheid was echter van me ning, dat geen integrale schadevergoe ding kan worden gevraagd. De commissie achtte de mogelijkheid dat in Den Haag zal worden besloten tot volledig vergoeden van de werkelijke schade overigens nauwelijks aanwezig. Mede daarom heeft men zich afgevraagd of het in dat geval wel van veel tact zou getuigen, toch integrale vergoeding te ver langen. Het gevaar zou aanwezig zijn, al dus de provinciale commissie, dat het rap port dan minder kans zou maken als basis voor een ontwerp-schadevergoedingsrege- ling te worden aanvaard, meende men. Prijzen van maandag Heilhot 4.00—2.50, gr tong 3.20—3.00, grm. tong 2.90—2.60. kim. tong 3.40-2.90, kl. tong I 3.40—3.00. kl. tong II 2.90—2.40, tarbot I 3.00—2.50, zalm 8.00 - 7.00 per kg. Tarbot. II 80. tarbot III 75-71, tarbot IV 76—35, gr. schol 22—20, grm. schol 26—16. kim. schol 37 —17, kl. schol I 39—28. kl. schol II 36-28, schar 22—14, bot 13—8. v. haring 23—17.40, makreel 30— 13. gr. schelvis 67—18. grm. schelvis 62—56, kim. schelvis 4641, kl. schelvis I 46—37. kl. schelvis II 40-30. wijting 29—8, gr. gul 40—31, mid. gul 36— 32 kl. gul 2421, kl. haai 2928, ham 94, poontjes 30—32, kl. koolvls zw. 20-16, kl. koolvis wit 27— 24 per kg. Gr. kabeljauw 240—81. gr. koolvis zw. 42—30, gr. koolvis wit 72-66, gr. leng 72—62 per 125 kg. Aanvoer van maandag Totaal 10.000 kisten vis. Besommingen van maandag Een trawler met 16.759, Polderman 24.100, Dirkje 18.500, VL 7 14.060, SCH 171 21.080, HO 2 2740, KW 22 7230, KW 19 2890, KW 16 I 6340, KW 141 t 10.250, KW 175 10.200, KW 37 I 8310, KW 125 2320, KW 166 2620, KW 107 2840, KW 28 3650, KW 169 2850. KW 155 i 3150. KW 114 2810, KW 89 2990. KW 31 1790, KW 63 2760. KW 142 2660, KW 96 2900, KW 84 2910, KW 98 2690, KW 27 2670, KW 105 2700, KW 133 2970, KW 165 3250, KW 210 2210, KW 12 I 2160, KW 79 3220, KW 134 3580. KW 66 I 3320. KW 36 268u. IJM 60 1 3010, IJM 210 I 4070, IJM 61 i 2810 IJM 62 i 2760, IJM 30 f 2640. IJM 64 2351. IJM 40 3000, IJM 78 2340. IJM 45 3090. IJM 52 I 3010. HD 87 3490, HD 125 3240, UK 3 8673, WR 49 f 3280, WR 33 2740. WR 34 2940, WR 56 1990, WR 51 3620, WR 88 2630, WR 7 2890. De competitie van de IJmuider schaak club Kijk-Uit werd in het Cultureel Cen trum voortgezet met het spelen van een aantal partijen in de onderlinge competi tie. Tevens speelde het derde tiental van de IJmuidense club de belangrijke wed strijd tegen de schaakclub Hoofddorp Slechts via een overwinning zouden zij de mogelijkheid houden zich in de tweede klasse te handhaven. Voorlopig staat Hoofddorp met 3-4 aan de leiding, maai de verwachting is dat de drie resterende partijen voor Kijk-Uit gewonnen zijn. In dat geval wordt een beslissingswedstrijd tussen beide teams noodzakelijk. Het tweede tiental was eveneens voor de tweede klasse op bezoek bij leider HWP. Door een verrassende zege kwam het team nu zelf aan de kop en heeft ver moedelijk met HWP en Het Oosten 2 een aantal beslissingspartijen in het vooruit zicht. om vast te stellen wie in aanmer king komt voor het spelen van promotie wedstrijden. In de wintercompetitie kwam in de eer ste groep G. L. de Haas na een gevecht met wisselende kansen tot de volle winst tegen A. Kistemaker. Tegen ir. W. Mees kon De Haas het echter niet bolwerken. Tj. de Jong en P. Lanser kwamen tot een afgebroken partij, die overigens P. Lan ser geen enkele hoop meer op een gunstig resultaat, biedt. J. L. Wijdoogen kwam te gen F. J. Walda met een remise uitstekend voor de dag en distancieerde zich hiermee van de gevaarlijke zone. Aangezien Th. Hölscher geen kans ziet het programma af te werken, is hij uit de competitie ge nomen. Zijn gespeelde partijen vervallen. Toegevoegd wordt G. Maas (ex-MSC, Den Helder) die nog een halve competitie zal spelen. In de tweede groep werden twee remise partijen genoteerd. Zowel J. VerlaakW. Doornebal als A. ZeijlmansH. van Nieu- wenhuizen kwamen tot een vredig slot. Deze week wordt de partij tussen, de lijst aanvoerders T. Langedijk en M. J. War- nez gespeeld. J. Vfs kwam' in de' derde groep tot een overwinning op C. Abspoel waarmee zijn score weer op 50 percent is gekomen. Zoals gebruikelijk werden in de vierde groep weer de meeste partijen gespeeld. Bepaald verrassend waren de uitslagen ditmaal niet. Toch blijkt wel dat de fan tastische opmars van P. Kramer jr. tot staan is gebracht Hoewel hij nog steeds de beste kans op he+ kampioenschap in zijn groep heeft, zal hij vermoedelijk in zijn duel met C. Donker niet verder dan re mise komen. Met A. Verkooyen gaat het nu eindelijk weer crescendo. Zijn afgebro ken partij met H. F. Schachtschabel zal hem wel de winst brengen. Verdere resultaten in deze groep zijn: H. F. SchachtschabelJ. Cleeren 0-1, J. KroeseW. Kalis afgebroken in gunstige stelling voor Kalis, J. BontebalA. Schel vis 1-0, C. KoomenC. Donker 0-1, W. Ka lisH. Wolthuizen 1-0. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Anna Eli sabeth van Fowey; Burgundia. Gothenburg, cel lulose Velsen; Ali Damhof, Gdynia: Plato. Aar- hus; Goeree, Sheerness, kunstmest laden Hoog ovens: Heimdal, Halmstad: Olstijn, Calais: Bom- ma. Halden; Kathrine Petersen, Maldon, paling laden; Clangula, Liverpool; Schwanheim, La Co- runa: Eemstroom, Golle; Perang, Las Palmas; Inch Douglas. Port Said: Nautic, Par; Silcn, Ud- devalla: Parnu, Kaliningrad; Vilnius, Rotterdam: Dirk, Uddevalla; Stad Leiden, Avonmouth; Isola. Rotterdam. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Herman Buisman van Hale, laden in Zaandam; Matrozos, Corpus Cristi: Texelstroom, Liverpool. Maandag vertrokken uit. IJmuiden: Tim naar Bergen; Castrop. Antwerpen; Bjarmia. Antwer pen, ledig Velsen; Netherlands Coast, Rotterdam; Myllykowski, Newcastle, ledig Velsen: Flensau, Rotterdam; Capri, Dagenham, walsmateriaal; Thetis, Odense, walsmateriaal: Brouwersgracht, Londen; Kotlas, Riga; Assen, Genua; Unt.erelbe. Gent, ledig Wormerveer; Morgan Welling, Odense; An da, Colchester, kunstmest; Vanja, Persian Gulf. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Hirondelle naar Harlingen: Wexford, Boston, stijfsel van Wormerveer; Hada 2, Rotterdam. findien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het was een goede gedachte van het be stuur van het departement Heemskerk van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen om Otto Sterman uit te podigen voor het houden van een voordracht. De voor zitter, de heer J. D. Vosselman Bosch, ver heugde zich over de goede belangstelling, te meer daar de meningen over de pres taties van deze kunstenaar verdeeld zijn. Hij deelde mee dat het enige moeite ge kost had om Otto Sterman naar Heems kerk te halen, maar dank zij de medewer king van de Nederlandse stichting voor Culturele Samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen is dit toch gelukt. Het gemeentebestuur liet zich vertegen woordigen door de wethouders C. J. A. de Ruyter en T. Wentink en de gemeente secretaris, de heer H. C. Schram. Het programma voor de pauze droeg een overwegend ernstig karakter. Na de pauze werden negersprookjes en legenden van Afrikaanse en Westindische afkomst ver teld. Het publiek was zeer onder de indruk. Assepoester in Patronaats Zaterdag 21 februari om 15 uur zal in het Patronaatsgebouw aan de Willems- beekweg in IJmuiden-Oost een kinderuit voering van „Assepoester" plaats hebben. De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wenbond van de Partij van de Arbeid zal donderdagavond 19 februari in het ge meentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat in Velsen-Noord haar maan delijkse bijeenkomst wijden aan de vraag „wat weten de vrouwen van rechten en verhouding, vastgelegd in het huwelijks recht?" Over dit onderwerp zal mr. J. R. Boerlage te Velsen-Noord die avond een inleiding houden. De IJmond-afdelingen van de P.v.d.A.- vrouwenbond houden dinsdag 24 februari in „De Banjaert" te Wijk aan Zee hun „buitendag". Het programma van de „bui tendag" vermeldt zang 'door mevrouw Die- derik uit Beverwijk, een inleiding door mevrouw R. de Bruyn Ouboter; het op treden van het zangkoortje uit Velsen-N.; declamatie door mevrouw Diemer-Jelte- ma uit IJmuiden en citherspel door me vrouw M. Ivlaassen-Nijhoff uit Amsterdam. En uitgebreide agenda zal de leden van de Kennemerstaten Atletiekvereniging „Suomi" in de op maandag 23 februari in het Statenhuis aan de Velserweg te hou den jaarlijkse algemene vergadering bezig houden. In deze vergadering komen de jaarver slagen van secretaris, wedstrijdsecretaris, penningmeester en materiaalcommissaris aan de orde en zal de verkiezing plaats hebben van de technische, feest- en ma- leriaalcommissie. Een belangrijk punt wordt de bestuurs verkiezing wegens periodiek aftreden van de heren J. F. v. d. Poll en L. Sonneveld, respectievelijk voorzitter en wedstrijd secretaris. Laatstgenoemde is niet herkies baar. Tussentijds treedt ook de secretaris, de heer H. J. van Willigen, af. Voor de vacatures stellen de heren H. J. Kloppen burg, thans waarnemend penningmeester en A. Koet zich kandidaat. Aan het slot van de vergadering, voor afgegaan door mededelingen inzake sport- uitwisseling met een buitenlandse ver eniging, zullen de prestatieprijzen 1958 worden uitgereikt. Het uitgebreide jaarverslag is de leden inmiddels toegezonden. In het voorwoord spreekt voorzitter J. F. v. d. Poll over de goede plaats, die Suomi als neutrale at- letiekclub in de IJmond inneemt. Welis waar was er het vorige jaar een geringe teruggang wat het ledental betreft, doch de industrialisatie in de snel groeiende IJmond-gemeenschap zal voor de Velsense atletiekclub ook een zekere opgang mee brengen. Er zijn plannen om „Suomi" tot een zeer bloeiende vereniging te maken. Het jaarverslag vermeldt verandering van clubarts. In de plaats van dokter L. J. Vreeling werd als clubarts aangesteld dok ter J. H. M. Rolink. Het ledental bedraagt per 1 januari to taal 86, terwijl de Velsense atleten van ruim zestig donateurs steun krijgen. Wegens tienjarig lidmaatschap verwier ven de dames B. v. EgmondKoet en I. KluteWaasdorp en de heren B. Berghuis, A. Koet en G. Schmitz het bijzondere in signe. Financieel baart de Suomi-kas voorlopig nog geen enkele zorg, ondanks het feit. dat slechts zestig percent van de verwachte bijdrage aan zelfwerkzaamheid werd ver diend bij „Kennemerstaten"L Het deelnemen aan wedstrijden buiten eigen kring was relatief heel wat minder dan voorgaande jaren. Aan de veiling Kennemerland werd maandag de eerste rabarber door ver scheidene kwekers aangevoerd. Er werd voor deze primeur van 80 tot 135 cent per bos betaald. NOTERINGEN GROENTEVEILING Waspeen 1534; prei 1770; knollen 2— 20; boerenkool 1030; groenekool 822; witlof 4262; rabarber 80135; Spruiten 56—129; peen 5—10. De „Kisia Dan" is hel eerste Deense poolschip dat na de ramp met de „Hans Hedtoft" van Kopenhagen naar Groenland is vertrokken voor het onderhouden van de dienst op deze route. De Deense regering heeft beslist dat men deze reis op eigen risico maakt. De leden van de afdeling Velsen van de Ned. Christen Vrouwenbond hebben maan dagavond in het gemeentelijk ontspan ningslokaal van de Van Diepenstraat in Velsen-Noord het verenigingsnieuwjaar gevierd. Mevrouw E. Schouten, presidente, liet de avond openen met het zingen van het „Te Deum" om na gebed te lezen uit Psalm 150 en Efeze 5 20, in welk laatste vers de opdracht ligt besloten „Dankt te allen tij de". „Het is moeilijk deze opdracht eigen te maken, want men kent het gezegde „nood leert bidden", doch of voorspoed leert danken", betwijfelde spreekster. Mevrouw Schouten gaf vervolgens een overzicht van het bondswerk, waarna zij de leden aanspoorde zich ook hiervoor in te zetten. De verhoudingen met. de zuster- afdelingen in de omgeving zijn uitstekend. De excursies naar een Alkmaarse choco ladefabriek en naar het m.s. „Oranje" rie pen prettige herinneringen op. Veelal we gens verhuizingen liep het ledental iets terug; één lid overleed. Wegens de herverkiezing van de voor zitster. onderging het afdelingsbestuur g.een wijziging. Voorts werd de samen werking in de SAMVRO vermeld, of schoon van praktische sociale hulp in de eigen afdeling nog niet veel werd gemerkt. Ten slotte deelde mevrouw Schouten mee dat ook de NCVB in de woningbouwcom missie der gemeente Velsen een vertegen woordigster heeft, die over deze commis sie later een inleiding zal houden. Origi neel was de wijze, waarop de dames Velt- man en v. d. Horst, respectievelijk haar jaarverslagen van secretariaat en penning meesterschap uitbrachten. Elkaar op gees tige wijze op rijm aanvullend, a la Tho- masvaer en Pieternel bleek het de afdeling goed te gaan. hetgeen culmineerde in een saldo van f 95,38 bij een totaal aan ont vangsten en uitgaven van f 697,85. Als gast trad op mevrouw Van de Mandele met declamatie van een oud gedicht van ds. Laurillard ..Een bevestiging". Vrouwenbond NVV bespreekt het winterprogramma De Heemskerkse afdeling van de Vrou wenbond van het N.V.V. houdt op donder dag 19 februari in zaal Dam een leden vergadering, waarop het winterprogram ma van deze onlangs opgerichte afdeling zal worden samengesteld. Beveryrijk Het ligt in het voornemen om het vier de Jeugdmuziekconcours voor Kennemer land in mei te houden. De juiste data zul len binnenkort worden bekend gemaakt Evenals het vorige jaar zal dit JMC wederom geheel door de afdeling Kenne merland van Jeugd en Muziek worden ge organiseerd en verzorgd. De inschrijving zal worden opengesteld voor leerlingen tot en met achttien jaar verdeeld in de vol gende inschrijvingsklassen: klasse A (tot 8 jaar); klasse B (8-12 jaar); klasse C (12- 16 jaar); klasse D (16-18 jaar). Ingeschre ven kan worden voor piano, zang, alsmede voor alle strijk- en blaasinstrumenten. De inschrijving is mogelijk voor: solo, duo trio en kwartet. Deelname is mogelijk voor alle leer lingen uit Kennemerland, die binnen de begrenzing van HaarlemUitgeestAlk maar wonen. De beoordeling geschiedt door erkende en kundige juryleden. De puntenbeoordeling wordt gebaseerd op mu zikaliteit, techniek en voordracht. Voor elk dezer onderdelen wordt een puntentoeken ning verleend van 1 tot 10 punten, zodat in totaal 30 punten behaald kunnen worden De hoofdprijs zal weer bestaan uit de zilveren toonkunst wisselbeker, alsmede uit vele andere aantrekkelijke prijzen als bekers, medailles en boekenbonnen. Havcnvcrkeer. In de week van 8 tot en met 14 februari zijn in de Amsterdamse haven aangekomen 124 schepen (274.246 brt.) en vertrokken 151 schepen (415.477 brt.) Het damspel is geen kijkspel. Belangrijke damwedstrijden zoals het damtoernooi om het persoonlijk kampioenschap van Neder land dat momenteel in Utrecht wordt ge speeld trekt enkele honderden bezoekers die afkomstig zijn uit alle delen van het land. Het zijn de ware liefhebbers die de partijen bestuderen en gedeelten van par tijen opschrijven om ze in de club of huise lijke kring nogmaals aan een onderzoek te onderwerpen. Nu deed zich in de vijf de ronde op zaterdag 31 .januari tijdens de party DukelBom een merkwaardig voor val voor, dat pas later door de heer H Smit van de Amsterdamse club CDA werd opgemerkt. Het was in de volgende stelling na de drieëntwintigste zet van zwart. BOM (zwart) DUKEL (wit) Wit: 26, 28, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 39, 42, 43. 44, 46 en 47. Zwart: 4, 5, 6, 7, 9, 11, 13, 14, 16, 17, 19, 21. 23 en 24. Wit speelde 24) 31-27? waarna Bom 7-12 liet volgen. Beide spelers en tal van pro minente dammers die het spel op het bord volgden hebben, dank zij diepgaande ana lyses, overzien dat Bom op briljante wijze de partij 'na 31-27) in zijn voordeel kon beslissen. I.p.v. 7-12? moet Bom met 23-29 vervolgen. 25) 34x23 17-22. Wit kan op ver scheidene manieren slaan: a. 26x17 22x31, 37x26 11x22, 28x17 19x48, 46-41 16-21, 41- 37 en wit neemt de dam af doch staat ver loren. b. 28x17 11x31, 26x17 19x28, 32x23 5-10, 37x26 24-30, 35x24 13-19, 24x13 9x40 en zwart wint. c. 27x18 13x22, 28x17 11x22, 26x28 24-30. 35x13 9x40. d. 27x18 13x22 26x17 24-30, 35x13 9x40, 17-12 22x44, 12x1 en zwart kan dit eindspel gemakkelijk winnen. Met dit voorval willen wij aantonen dat de spelers hun best doen zoveel mogelijk «-Ike mogelijkheid te doorgronden maar daarin slechts ten dele slagen hetgeen vooral wat het spel in deze partij betreft ook uiterst moeilijk is. In de partij won Dukel als volgt: 24) 31-27? 7-12. 25) 34-29 23x34. 26) 39x30 12-18. 27) 43-39 18-23. 28) 30-25 23-29. 29) 46-41 29x38. 30) 42x33 17-22. 31) 27x18 13x 22. 32) 26x17 9-13. 33) 28-23 19x28. 34) 32x 23 en Bom gaf zich gewonnen. Nog nimmer zagen wij in een stand zo veel mogelijkheden op slag- en combina- tiegebied. M.i. een originele vondst van de heer Smit. Moeilijke keuze M. VOS r>^yyy>xc<y^x>yxcooccoc<x^yxc<r>yxxnoayy^-cox>3yy^ B. DUKEL Zwart.: 6, 7, 9, 12, 18, 19, 24, 25 en 35. Wit: 21, 22, 27, 32, 33, 34, 38, 39 42 en 44. Wit aan zet stond voor de moeilijke op gave twee voortzettingen te berekenen met 22-17 en 21-27. Dukel koos de laatste maar Vos kon door goed spel op de vol gende wijze remise maken. 1) 21-17 12x21. 2) 27x16 18x27. 3) 32x21 7-12. 4) 42-37 (be let 13-18 wegens 16-11) 19-23. Met 1) 22-17 verzuimde wit winst door: 24-30? 17x8 13x2 42-37 en zwart moet om de dubbele damdreiging met 44-40 af te wenden wel besluiten tot 19-23 of 18-23 met stuk verlies. Het eindspel is dan voor wit gewonnen. 1) 22-17 9-14. 2) 17x8 13x2. 3) 32-28 2-8. Op 7-12 volgt 34-29 moet 35-40, 29x9 40x49, 28-23 wint. 4) 21-17 18-23 ge dwongen. 5) 38-32. En zwart staat m.i. ver loren. Gaarne houd ik mij voor opmerkingen of sterker spel voor wit. of zwart aanbevolen. De stelling is beweeglijk door tal van leuke slagzetjes. Leuke combinaticstelling In het belangrijke toernooi om het club kampioenschap van Noordholland kwam aan bord 2 van de wedstrijd DCIJGS tussen H. Laros met zwart en grootmeester Herm. de Jongh de volgende dwangstand voor: jocccooo^o^ooccc'yyv-ccccoc.-r'-'' ^cocc©=occxxxxxx»oooeoo< 8 'WM. W/M Wf/ Wit aan zet speelde 34-30 25x34, 40x20 15x24. Ondanks het feit dat wit aan zet is kan niet worden'voorkomen dat zwart een combinatie uitvoert. Voorbeeld: 45-40 17- 21, 37-32 24-29, 33x24 19x30, 35x24 11-17, 22x11 16x7, 27x16 7-11, 16x7 8-12, 7x18 13x35. Het eindspel is echter onbeslist Wit kan door de dwangzel 17-21 nooit de com binatie verhinderen. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur, B Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. De leden van de Beverwij kse Tuinbouw- studieclub zijn maandagavond met hun dames naar het Centrum in Beverwijk ge togen om de feestelijke jaarvergadering bij te wonen. De Tuinbouwstudieclub mag zich in een grote toeloop van leden ver heugen, bleek uit het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Jansen. Het vorige jaar nam het ledental weer met vijftien toe. Men heeft nu 185 leden die woon achtig zijn van Hillegom tot het Noordhol landse plaatsje Winkel. Er zijn een groot aantal bijeenkomsten gehouden waarbij de tulpen- en irissenavond wel de belang rijkste plaats innamen. Maar ook zijn er enige excursies gehouden die door een groot aantal leden werd meegemaakt. De penningmeester, de heer R. Docter, kon zijn boeken met; een batig saldo afsluiten. De aftredende bestuursleden de heren H. Hos, J. Hilbers en C. Jansen werden her kozen. Reeds werd bekend gemaakt dat in mei en juni weer de tulpen- en irissen- avond zal worden gehouden. De wissel beker van de gemeente Beverwijk staat dan op het spel. Donderdag 19 maart maakt men een excursie naar de Ford-fabrieken en naar de Hortus Botanicus in Amster dam. De voorzitter, de,heer G. Tabak, her dacht vier leden die dé vereniging in 1958 door de dood ontvallen zijn. Tot slot van de avond trad een confe rencier op. Een der beste nummers van de ontspan ningsavond, die maandag voor de leden van de N.C.R.V. in zaal „Zomerlust" te Santpoort werd gehouden, stond niet op het programma vermeld. Dit was de gees tige propagandaspeech, op een even ge moedelijke als openhartige wijze aan het begin van deze avond uitgesproken door ds. H. Dikhout. Spreker stelde dat hij zich als een bijzon der slecht propagandist voor de N.C.R.V. beschouwde. Want wanneer deze omroep bij hem thuis wordt aangezet, is hij de eer ste die roept: „Doe uit dat ding!". En wel omdat hij geen liefhebber is van de zware muziek, die geregeld door de N.C.R.V. wordt uitgezonden. („Weet ik veel van fu ga's en noga's!"). Hij kon ook de aanwe zigen niet bezighouden met het noemen van getallen over leden en medewerkers. Wat spreker echter van het meeste be lang achtte is het feit, dat de N.C.R.V. het Evangelie geregeld in duizenden huiska mers brengt. En hoe dankbaar men hier voor moet zijn was spreker pas goed dui delijk geworden uit de vele reacties, die hij na een door hem geleide morgenwij ding mocht ontvangen. Uit alle delen van het land hadden luisteraars hem brieven gezonden met een dikwijls ontroerende in houd waaruit bleek, dat God's woord voor talloze zieken en ouden van dagen een gro te vertroosting betekent. Ook amusante verhalen hadden hem bereikt; zoals uit een ziekenhuis, waar hij in de zalen was aangekondigd met de woorden: „Jongens die dikke dominee is er weer!". Uit derge lijke ervaringen concludeerde ds. Dikhout dat het alles en alles waard is in deze we reld een christelijke omroep te behouden, want „Nederland heeft de N.C.R.V. meer dan nodig!" 'Na"deze toespraak volgde een program ma van beschaafd amusement. Het mu zikale gedeelte werd verzorgd door een kwintet onder leiding van Wessel Dekker, dat tevens als begeleiding fungeerde voor de gebruikelijke vocale prestaties. Dit- keer van Bert van 't Hoff, geassisteerd door een drietal charmante zangeresjes, die gezamenlijk een aantal populaire me lodietjes ten gehore brachten. Bij de ty peringen trof ons de travesti van de Utrechtse visvrouw. Vermakelijk waren verder de verrichtingen van Mina en Hen- drika, een nummer dat was gebaseerd op de bekende truc van de geluidseffecten, die schijnbaar door de zangers, doch in werkelijkheid via de geluidsband worden voortgebracht. Het ensemble beschikt voorts over een verdienstelijk snel dichter, die na de pauze op een ver makelijke manier diverse uit het publiek gegeven spreekwoorden in een geestig lied verwerkte. Met een goede „quiz", waarin de winnaars met stapels badhanddoeken naar huis werden gestuurd, maakte men dit geslaagde programma rond, dat in de volle zaal een dankbaar en verdiend ont haal verwierf. J. v. D. VELSEN DINSDAG 17 FEBRUARI Thalia: „De geheimzinnige mr. Carliss" 20 uur. Rex: Concert N.Ph.O. voor Velser Kunst kring „Voor Allen", 20 uur. Pieter Vermeulcnmuseum: Geopend van 14—16.30 uur. Patronaatsgebouw: Gymnastiekuitvoe- ring Sportbond IJmuiden, 19.30 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. WOENSDAG 18 FEBRUARI Thalia: „De geheimzinnige mr. Carliss", 20 uur. Rex: Als dinsdag. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Patronaatsgebouw: Als dinsdag. Wykgebouw Stratingplantsoen. Velsen- N.: Cabaret A.N.M.B., 19.30 uur. Cultureel Gebouw: Lezing over tbc-be- strijding voor afd. IJmuiden-West van de N.C.V.B.. 20 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van so ciale zaken. 1012 uur. BEVERWIJK DINSDAG 17 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „In de greep van de geheime dienst". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrouw met drie levens". De Groentenbeurs, 14 uur: Tuinbouw- Voorlichtingsdienst. De Groentenbeurs, 20 uur: Katholiek Vrouwengilde, lezing over textielstoffen. Het Centrum, 20 uur: Feestavond Alge mene Bond van Ambtenaren. WOENSDAG 18 FEBRUARI Bioscopen: Als dinsdag. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Kennemer Auto en Motor Club. Verkeerscyamen. Kucnenplein, uloschool meisjes. 20 r.ir: Cursus woninginrichting „Goed Wonen". De Groentenbeurs, 20 uur: Vergadering- Winkeliers. t

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10