Loodsen achter radarscherm en op de brug houden haven open Vanmorgen in de vishal en op zee H. Berk en T. Tielrooy aan kop „Europa in afzienbare tijd in de klem van het communisme" Geen stuurboord en bakboord in de geheimtaal van Theo van Swieteren DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 7 MAGISCHE OGEN BOREN DOOR DE MIST Dame rijdt tegen trottoir; bewusteloos in ziekenhuis DAMTOERNOOI VAN KENNEMERLAND OOSTPRIESTERHULP IN BEVER WIJK Scheepvaartverkeer was niet geheel gestremd Reisdeviezen Safeloketten Voorstel tot bouw gymzaal aan Moerbergplantsoen Automobilist over de kop op weg Santpoort-Haarlem Winkelcentrum Plein 1945 niet vóór 1 april klaar DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 ALS EEN VOELSPRIET voor twee magische ogen, waarvan de ene pupil nauwer is als de andere, tast de parabol van het radarstri lion in het grijs beton nen bouwwerk van de kustwacht op de zeereep het gebied van IJmuidens haven af. Een grauwgrijze deken onttrekt het nauwelijks gerimpelde vaarwater, de schepen buitengaats en in de haven, de pieren en zélfs het forteiland aan het menselijk oog. Klagend jankt in de verte op de gekooide ruimte de brulboei. Eentonig. Regelmatig. Mist. Het is onwerkelijk stil op de zeereep bij de kustwacht Zelfs de statige meeu wen laten zich horen noch zien. En tóch is de lucht gevuld met geluid. De stemmen van de loods aan boord van het Britse vrachtschip „Glangula" en de loods achter de radarschermen, de twee magische ogen hoog in 't betonnen bouw werk. Nuchtere stemmen, die een onzichtbare tros voor het schip mef de wal vormen. Langzaam maar niet aarzelend volgt het schip deze stemmen in het schimmenrijk van de mist. Het stoomt veilig de nauwe havenmond binnen, omdat de mens mèt zijn radarscherm sterker is dan de grauwe vluchtige bondgenoot van de winter. In de Zoutmanstraat te IJmuiden is een 52-jarige dame als bestuurster van een bromfiets tegen een trottoirband gereden. Zij viel en sloeg met het hoofd op het trot toir. Zij is in be'.vusteloze toestand en met wonden aan het hoofd opgenomen in het Sint Antoniusziekenhuis. HET LIJKT ALSOF je de donkere ka mer van een fotograaf binnenstapt. Een donker en lichtdicht gordijn voor de smalle kooi, waarin de twee magische en lichtschuwe ogen van IJmuidens haven radar zijn gevangen. Ogen, die een ge dempt oranjelicht verspreiden en waarin zich een beeld van een vreemd maaniana- schap weerspiegelt. Het radarbeeld van IJmuidens haven gebied. De smalle en hoekig gebogen lijnen van de pieren. De lichtende stippen van de boeien en meerstoelen. De bewegende stippen van de schepen, die zich als 't ware met oogkleppen voor door de suprieure verziende ogen van de radar laten leiden door een ogenschijnlijk vredige maar zeer gevaarlijk afgedekte wereld. Voor de twee radarschermen doemt een donker silhouet op van een mens. Een man, die een voor een leek vreemde taal spreekt. Theo van Swieteren, die ervoor zorgt, dat hij het radiocontact met. zeeloods Jan van der Plas aan boord van het. Britse vracht schip „Glangula", op weg met een lading van Liverpool naar Amsterdam, niet ver liest. EEN VREEMDE taal. „Je passeert nu de zwarte vijf", zegt Theo van Swieteren. „Je zit momenteel dwars voor de zwarte vijf en vijf van de lijn". „Er komt een visserman. Driehonderd vijftig meter tussen de kribben". Er klinkt enig geraas en dan vult plot seling de donkere stem van zeeloods Jan van der Plas aan boord van de „Glangula" de donkere kooi met de oranjegloeiende ogen. „Okidoki. Visserman. Driehonderd- vijftig meter tussen de kribben". Wéér spreekt Theo van Swieteren. Nü met de loodsboot „Deneb", die al veertien dagen ploetert in c!e dikke mist en gehan dicapt is door een defect en niet aan boord te her stollen radarapparaat. „Deneb heeft zwarte negen over stuur boord". Negens, zeven, vijven Geen geheimtaal voor Jan van der Plas, Theo van Swieteren, meneer B. Liefting. de chef van de radarpost. Geen geheimtaal voor de loodsen, die sinds de winter de klamme, grauwe deken over IJmuidens haven heeft uitgespreid driehonderd sche pen hebben beloodst. Tweehonderd naar binnen en honderd naar butien. Het zijn de nummers van de boeien, die zij passeren en de afstanden tot deze boeien, waardoor zij hun nositie nauwkeu rig kunnen bepalen Rndartaal, die zich niet van hot aloude „bakboord" en „stuur boord" bedient. Onschatbare ivaarde DE MAGISCHE ogen van IJmuidens havenradar bewijzen de scheepvaart in deze mistige weken van het jaar 1959 diensten van onschatbare waarde. Zy be wijzen nu pas goed, wat zij waard zijn, wanneer zii worden gebruikt door kun dige en coed op elkaar ingesneelde loodsen op de schepen en in de donkere kamer van de kustwacht. „De microfoon is de tros met de wal", zegt radarman Theo van Swieteren als hij zijn jas aantrekt, omdat zijn wacht er voor vandaag opzit. „Je moet hetgeen je op het radarscherm ziet, kort, nuchter en vooral zakelijk vertalen en weergeven met be hulp van die microfoon. Je moet steeds weer een herhalend verslag geven. Zó praat, je de schepen binnen". Met de ervaren loodsen heeft de radar man het niet zo moeilijk. Zij weten, waar over hij spreekt. Als de radarman vijven, zevens en negens opnoei t. weten zij on middellijk hoe zij het schip moeten be sturen om het precies over de grote lich- tenlijn de rechte lijn tussen de grote en de kleine vuurtoren, die naar zee getrok ken door het hart van de havenmond loopt veilig de haven binnen te loodsen. Anders wordt het als de radarman een visserman binnen moet praten. Die visser man kent over het algemeen het haven gebied als de beste. Met zijn beweeglijke en gehoorzame schip durft hij veel meer te wagen dan de kapitein van een grote stomer. Hij loopt binnen als grote schepen buitengaats beter weer liggen af te wach ten. Hij loopt ook binnen als er een mist- wand op het water staat. Hij móet de markt halen. Als de mist echter een ondoordringbare muur is geworden, praait óók hij de radar man. Met. de tussenkomst van Schevenin- gen-Radio. Maar de radarman hoeft de visserman niet te bestoken met vijven, zevens en negens. Hij moet meer praten. Méér uitweiden. Want, die visserman met zijn kleine schip kijkt niet op een metertje. Hij heeft tóch de ruimte. En geeft zijn positie zo om en nabij op. Zodat de radarman hem moet. vragen eventjes in een cirkel te varen om zijn juiste positie op het radarscherm vast te leggen. Er zijn namelijk veelal meer schepen op dat scherm zichtbaar. Kleine oplichtende puntjes in dat magische oog. Geperfectioneerd IJMUIDENS havenradar behoort tot de dure tak van de uitgebreide radarfamilie. Het is een geperfectioneerde apparatuur, waaraan nog steeds wordt gevijld. Twee "hermen. Op het ene scherm wordt het 'd groot geprojecteerd. Op het andere scherm wordt het klein geprojec teerd met daarbij een flink stuk van de Noordzee buiten de pieren, zodat op verre afstand al schepen kunnen worden waar genomen. De lichtenlijnen kunnen sinds enige tijd ook in het havenbeeld worden ge projecteerd, hetgeen het navigeren met dit apparaat nog nauwkeuriger heeft gemaakt. Met één handbeweging brengt de radarman de denkbeeldige grote lichtenlijn als een fel lichtende streep op het scherm in het hart van de vaargeul. Hij kan tot op vijftien meter nauwkeu rig de afstand tussen twee elkaar pas serende schepen vaststellen. En hij kan met zijn VHF-zender een zender, die op zeer hoge frequenties werkt recht streeks, dus zonder tussenkomst van Scheveningen-Radio, in contact komen met de met 'n draagbare zender uitgeruste loods aan boord van een schip, dat „bin- nengepraat" moet worden. En' hij hoopt, dat tenslotte alle schepen met een VHF-zender worden uitgerust. Het zou zijn werk vergemakkelijken en de waande van het radarapparaat nog meei; accentueren. De havendienst in het ronde gebouw bij de Noordersluizen kan thans het VHF-gesprek ook volgen. Dat is al weer een stap vooruit, vindt de radarman, die als technicus nu eenmaal nimmer zal zeggen, dat zijn apparatuur de hoogste graad van perfectie beslist heeft bereikt. MAAR DE SCHEPEN komen binnen. Zij trekken zich niets aan van de potdikke mist, dankzij het keurig samenspel van loodsen en radarman op zijn hoge post. Verantwoordelijke loodsen, die het zwaar De „Glangula" maakt zich los uit de mist en loopt veilig IJmuidens midden- sluis binnën. Theo van Swieteren in zijn „donkere kamer achter de magische ogen van de radar" in de hoge post van de kust wacht op de zeereep. hebben tijdens deze mistige weken en op de buitenbrug moeten staan om tenminste iets in het schimmenrijk te kunnen zien. Verantwoordelijke radarmannen, die letten op elke nietige speldeknop, die plotseling op het scherm opduikt. En dat zijn er nogal wat. Want het ap paraat is zo genadeloos scherp, dat het zelfs een drijvend blikje signaleert. De radarman stelt de positie van dat blikje ook vast en geeft die positie door. Het kan gevaar opleveren voor het binnenkomende schip, want vaststellen, dat men met. een blikje te doen heeft, kan het apparaat ten slotte nog niet. Het is onlangs voorgekomen, dat er in de buurt van een groot schip zo'n kleine en langzaam bewegende „speldeprik" op het scherm opgloeide. Het bleek een vlet te zijn, waarin twee vissers zaten. Wanneer de radarman de loods niet op het kleine en schijnbaar te verwaar lozen punt opmerkzaam had gemaakt, zou het grote schip de vlet beslist heb ben overvaren. De twee vissers danken hun leven aan de verantwoordelijke radarman en zeeloods. De ene achter zijn opgloeiende magische ogen, de an dere huiverend in cle mist op de buiten- brug. Mannen, die de haver, open leurden. - Nog twee ronden moeten worden ge speeld van het voortoernooi om het per soonlijk damkampioenschap van Kenne merland. Er is na de zes gespeelde wed strijden met geen mogelijkheid te voor spellen, welke negen spelers zich in de fi nale zullen plaatsen. De titelhouder 1958 Theo Tielrooy (DCIJ) heeft zich in de hoofdklasse groep c geplaatst, terwijl H. J Berk ('t Oosten) in de B-groep aan de kop staat en zich in de finale heeft gewerkt In de A-groep is het Teunisse (HDC) die vrij zeker een plaats in de finale zal ver overen. De DCIJ-er ir. M. Krijgsman heeft met zes punten uit vijf wedstrijden een kans voor de eindstrijd te bereiken. Ook J. van Straten heeft in dit toernooi van 27 gelijkwaardige hoofdklassespelers nog de kans zich in de finale te plaatsen. De uitslagen van de zesde ronde luiden Hoofdklasse: P. v. d. Berg—N. Blom af gebr. H. G. TeunisseAbe de Jong 20 ir. M. KrijgsmanJ. Warmerdam in ge wonnen stand voor Krijgsman afgebroken J. H. WillemseA. Douma in verloren stand voor Douma afgebroken. Hoofdklasse B: C. BelienW. Roest 11; H. BelienC Schelfhout afgebr.; W. v. Leuffen—H. Berg 11. Hoofdklasse C: H. F. Schurin gaJ. Belien 20; J. PoppenTheo Tiel rooy 02; H. J. RozijnJ. van Straten 02; J. H. MeureJ. Drayer 11. Bot en Haak leiden In de eerste klasse hebben de Hillegom mer Th. Bot en de KNC-er J. B. ter Haak de leiding in de A- en B-groep. Deze twin tig spelers in de eerste klasse spelen in twee groepen van tien deelnemers om de De oostpriesterhulp heeft maandagavond in het Beverwijkse Kennemertheater een propagandistische bijeenkomst gehouden. Namens de Peregrinusstic' ting sprak me vrouw H. GcrlachRasch, waarna de heer Hensen in het kort een beschrijving gaf van de moed van de mensen die de met tienduizend volt geladen stroomdraad trotseren die door het net van prikkeldraad is geweven dat ijzeren gordijn heet, om de wereld te vinden waar men ongestoord zijn christelijk geloof kan belijden. Pater Richard Stoffels heeft vervolgens op doordringende wijze de toestanden achter het ijzeren gordijn geschilderd en door middel van een grote wereldkaart aangetoond dat Europa in afzienbare tijd in de klem van het communisme zit. „Het is maar een heel smal bruggehoofd tussen het vrije Europa en het communistische vasteland. Als Noord-Afrika in handen van de communisten valt, dan zit Europa al in de klem", betoogde hij. Hij vroeg zich af of Europa wel beseft in welk groot gevaar het verkeert en hoe weerloos het eigenlijk is, ondanks de NAVO. „Overal in de wereld staan zendelingen en missiona rissen uit het communistisch rijk klaar om een wereld zonder God te preken. Zij zullen elke taal leren, alle zeden en ge woonten bestuderen om maar met de men sen om te kunnen gaan", stelde de pater. Hij gaf een beschrijving van de ontzetten de ellende die in Hongarije en Polen zou heersen. Naar de mijnen Hij vertelde dat duizenden geestelijken waren ontvoerd, dat kloosterzusters naar de mijnen werden gezonden en dat men van vele geestelijken nooit meer iets ver nomen heeft. „Maar de liefde voor de échte moederkerk gaat nooit dood", zo stelde de pater. „Niet in Polen dat voor negentig percent katholiek is en niet in Hongarije met haar grote katholieke bevolking. Daar wonen de échte heiligen", zo ging de pater vérder, „mensen die lijden voor hun geloof, die toch de katholieke gebruiken waarnemen, mits er geen verraders in de buurt zijn". Met een smartelijke bede om de christenen in de landen achter het ijzeren gordijn te gedenken in de gebeden en hun de nodige financiële steun te ver lenen, besloot de pater zijn lezing, die diepe indruk op de aanwezigen maakte. De sopraanzangeres Henriette Sengers zong tot slot enige toepasselijke liederen, waar zij op de piano werd begeleid door Jan Smit. Het bericht over het aantreffen van een dieptebom bij de Noordersluis en het daarmee gepaard gaande ongemak voor de scheepvaart heeft enig misverstand ver wekt. Deze Dom veroorzaakte geen strem ming van het gehele scheepvaartverkeer in IJmuiden, maar alleen van het gerin ge deel, dat zondagavond de Noordersluis moest passeren. Dit oponthoud duurde voor één schip van half zeven tot kwart over negen en vooi het laatste schip, dat uit het kanaal de Noordersluis vóór de opheffing van de stremming binnenliep, slechts twintig minuten. Zodat de scheep vaart in werkelijkheid veel minder hin der ondervond, dan uit de eerste alarme rende berichten over de gevaarlijke vondst kon worden afgeleid. Voor het buitenland In guldens werd vanmorgen betaald voor grote schol 19 tot 24, grootmiddel 21 tot 24, zetschol 29 tot 34. schol 1 32 tot 35, grote regels kabeljauw 60 tot 88', kleine regels 32 tot 36, kisten grote kabeljauw 94 tot 126, kleine kisten kabeljauw 72 tot 100, grote schelvis 44 tot 48, grootmiddel 40 tot 46, grote tongen 3 tot 3,10, grootmiddel 2,60 tot 2,80, kleinmiddel 3,20 tot 3,40, tong I 3 tot 3,10, tong II 2,40 tot 2,50, zwarte koolvis 33 tot 38, koolvis I 16 tot 20, kool- vis II 13 tot 17. Voor het binnenland In guldens werd vanmorgen betaald voor schol II 33 tot 36, schol III 20 tot 32, grote gul 33 tot 36, middelsoort 30 tot 33, torren 24 tot 28, witte koolvis 68 tot 70, lengen 58 tot 62, kleinmiddel schelvis 40 tot 43, pennen 42 tot 46, braad 32 tot 38. wijting II tot 17, haring 16 tot 23. makreel 17 tot 25 en haaien 17 tot 18. Op de visgronden De trawlers om de Noord meldden goed weer. Ook de visserij was redelijk. De sche pen boekten dagvangsten van 150 tot 200 manden schelvis, koolvis en haring. De Job Gouda IJM 99 meldde een trek van 35 manden. De Allanwater IJM 34 gaf een trek door van 60 manden, de 'Francipa KW 153 eveneens en de Postboy IJM 35 meldde een trek van 30 manden. Bij de Pittboei was de visserij niet best. De loggers en kotters meldden etmaalvangsten van 80 tot 150 kilo tongen en 15 tot 20 manden schol en wijting per etmaal. De trawlers Dirkje RO 53 en de Polderman IJM 20 vertrokken naar zee. Haringkoning De vijftigjarige schipper Klaas Poelman van de haringlogger .Consul Brouer" zal 20 februari in Bremen tijdens een feeste lijke bijeenkomst tot haringkoning van West-Duilsland worden gekroond. Kapitein Poelman vaart al meer dan veertig jaar op de Duitse loggervloot. Vijfentwintig jaar geleden werd hij schipper. Zijn kro ning tol haringkoning dankt hij aan het feit, dat hij ondanks het zeer slechte sei zoen in zeven reizen 10.676 kantjes haring aanvoerde met zijn logger. Zijn voorganger, schipper. Nagel uit Rosenhagen, voerde in 1957 in negen reizen 12.384 kantjes aan. De 104 haringloggers van de Westduitse vloot hebben in 1958 slechts 607.803 kantjes haring aangevoerd, meer dan dertigduizend kantjes minder dan in 1957. In 1957 voerden de loggers in 683 reizen 640.931 kantjes haring aan. KW 101 Nestor f 15.410; KW 135 Emrna Wihelmina f 14.900; KW 122 Arie Ouwe hand f 15.010; KW 75 f 10.610; KW f 7850; KW 168 f 7010; KW 20 f 8450; KW 48 f 8250 en IJM 211 f 11.350. 45 Advertentie nv Slavenburg's Bank Nieuwe Gracht 98 Tel. 12580 - 16942 Schoterweg Tel. 1537C Hede.n aan de markt Vijf trawlers en twaalf loggers zorgden er dinsdag voor, dat de IJmuidense visaf- slag werd voorzien van een totale aanvoer var. 5250 kisten verse vis. Er waren 275 schelvis, 1170 haring, 400 makreel, 970 wij ling, 1295 koolvis, 660 schol, 180 gul en ka beljauw. 54 tarbot, 400 stokkebit, 13.000 kilo tongen en 993 stijve kabeljauwen. De schepen De trawler Emma Wilhelmina KW 135 (van 2 febr.) zorgde vanmorgen voor 15 schelvis, 75 haring, 10 makreel, 210 wijting, 400 koolvis, 50 diversen en 40 stijve ka beljauwen. De Arie Ouwehand KW 122 (van 4 febr.) was present met 60 schelvis, 135 haring, 300 makreel, 140 wijting, 35 gul en kabeljauw, 40 koolvis en 40 stijve ka beljauwen. De Nestor KW 101 (van 2 febr.) was present met 20 schelvis, 100 haring, 20 makreel. 180 wijting, 300 koolvis, 70 haaien en 100 stijve kabeljauwen. De VL 153 (van 3 febr.) zorgde voor 65 schelvis, 200 haring, 50 makreel, 75 wijting, 100 gul, kabeljauw en koolvis en 150 stijve kabeljauwen. De IID 79 van 3 febr. kwam aan de markt met 110 schelvis, 125 wijting, 80 gul en kabel jauw, 190 koolvis en 300 stijve kabeljau wen. De SCH 27 (van 6 febr.) was er met 620 haring, 50 koolvis, 50 gul en kabeljauw. 200 kleine kistjes haring. De kleine vaart zorgde voor tong en schol. Voor de woensdagmarkt De trawler Beatrice IJM 72 lost woens dag een vangst van 35 schelvis, 40 haring. 15 makreel. 120 wijting en 220 kabeljau wen. Dit schip is vanmorgen niet aan een losbeurt toegekomen. De trawler Elie Che- nivière IJM 32 zorgt voor een aanvoer van 10 haring, 30 schelvis, 30 kabeljauw en gul, 30 wijting, 10 varia en 540 koolvis. De SCH 153 komt met 100 wtijing, 35 schel vis, 35 gul en kabeljauw, 110 koolvis, 230 haring, 70 makreel, 40 varia, 80 dichte wij ting en 250 kleine kistjes haring (totaal 940 kisten en 95 stijve kabeljauwen). Ver wacht worden voorts de schepen Maria van Hattem IJM 10, Herman IJM 2, Vios IJM 24 en Michiel HD 108. Oudste boten Oudste boten zijn thans: Maria van Hat tem IJM 10, Gezina Jacoba IJM 36, KW 176 van 4 februari. VL 131, VL 84 en VL 110 van 5 februari, Herman IJM 2. Vios IJM 24. Ariadne IJM 18. Deining KW 8 en Machiel HD 108 van 6 februari. Besommingen heden De VL 153 besomde vanmorgen f 11.710; AMSTERDAM De eerste beursdag van deze week zette in met hogere koersen voor alle internatio nale waarden, onder leiding van aandelen Philips. De handel was over het algemeen kalm. De Philipspapie.ren genoten weder óm, zij hét óp bescheiden schaal, belang stelling van Amerikaanse, zijde en noteer den bij de opening 529 percent. De vorige slotkoers was 517 percent. In het verdere beursverloop moest echter ongeveer 2 pun ten van de gemaakte winst worden afge staan. De converteerbare obligaties Philips boekten een winst van ongeveer 4 punten De vaste tendentie op het Damrak voor de internationale waarden was merendeels een gevolg van de hoge slotkoersen in Wallstreet van vrijdag. Unilever fluctueer de heel weinig en boekte een winst van ongeveer 5 punten ten opzichte van de vorige slotprijs. AKU deed het heel rustig aan met een bescheiden winstje van punt. De handel in beide fondsen was zeer gering. Kon. Olie opende op 170 en kwam met een koerswinst van 1,60 uit de bus. Aanbod voor buitenlandse rekening bracht de koers op ongeveer 169,50. Hier door bleven de aandelen ongeveer 1.50 beneden pariteit New York. Ook in deze hoek was de handel zeer kalm. KLM werd iets hoger geadviseerd. Hoewel alle inter nationale waarden hoger noteeerden, kon toch het niveau van de morgenuren niet gehaald worden. De hoogste prijzen be droegen toen respectievelijk voor Kon. Olie 172, Unilever 471, Philips 533 en AKU 291 Van de scheepvaartwaarden lagen aan delen Holland-Amerika Lijn flauw in de markt als gevolg van de gepubliceerde di videndverlaging van de maatschappij tot 8 percent (v.j. 10 percent). Op 152 lag het fonds ongeveer 8 punten beneden de slot koers van vrijdag. Van Nievelt verloor ongeveer 3 punten en de overige waarden noteerden 1 tot 2 punten lager. De handel in deze sector was vrij behoorlijk. Van de leidende cultures lag Amsterdam Rub ber goed in de markt op mededelingen uit de jaarvergadering. De koerswinst bedroeg voor deze aandelen ongeveer 2 punten. Overigens was er in de cultuursector niet veel te beleven. De n.v. Bank voor Nedcr- landsche Gemeenten komt met een nieuwe 4V2 percent obligatie-lening groot 100 miljoen a 991/4 percent. Deze bekend making had een lichte druk op de staats fondsen tot gevolg waardoor de obligaties doorelkaar ongeveer 1/8 percent lager no teerden. Het kortlopende papier onder ging slechts weinig verandering. De ten dens voor de overige leningen van de Bank voor Nederlandse Gemeenten was iets lager. Prolongatie 3 percent. NEW YORK Het koersverloop was onregelmatig hoger. Enkele stijgingen bedroegen 4 dol lar of meer; maar er waren ook dalingen van die omvang, bijvoorbeeld in de suiker sector op grond van geruchten dat Cuba de suikermaatschappijen wil weigeren. De staalfondsen waren over het algemeen hoger; Lukens (plus 2) en Wheeling waren vast. De auto's waren enige tijd vast. De olies waren onregelmatig. De meeste in dustriële fondsen sloten hoger. Een nieuwe kankervrees bracht de tabakswaarden lager. Het gebruikelijke dividend van Du Pont stelde teleur; het fonds moest 3 dol lar prijsgeven. Norfolk and Western bracht de sporen hoger met een winst van 2 dol lar. Panhandle Eastern Pipelines steeg meer dan een dollar. Northwest Airlines sloot 2 dollar hoger. Winsten van 1 tot meer dan 2 dollar deden zich voor bij Lu kens Steel, Libbey-Owens, Ford. Maytag, Georgia Pacific, Magina Copper en Pola roid. Het industriegemiddelde kwam van 587,97 op 587.91; dat voor spoorwegen van 160,77 op 161,35 en dat voor openbare nuts bedrijven van 86.37 op 86,34. Van de 1241 verhandelde fondsen sloten er 670 hoger en 350 lager. De aandelenomzet kwam van 3.070.000 op 3.480.000. (UPI) bovenste twee plaatsen van elke groep. Van de vier finalisten hebben Bot en Haak en Vanno Morseld (KNC) een goede kans om zich te plaatsen. Eerste klasse groep A: Th. BotH. Ie Noble afgebr.; C. DrayerF. Langeveld 11; W. PersoonJ. M. Jansen uitgesteld; L. J. v. d. WerfA. Masteling 11. Eerste klasse groep B: J. OorthuisA. Hoekema 1—1; F. J. Ipenburg—Th. v. Wort 11; N. v. d. MeerH. Diemei 20; J. B. ter HaakW. Roest 20; Vanno Mor seldv. Leuffen 11. In de tweede klasse hebben de DCIJ-ers Leo Binkhorst en W. Gomes in de A- en B- groep de leiding. Ook in deze klasse van zestien deelnemers (twee groepen van acht spelers) gaat het om de eerste twee plaat sen. Binkhorst en Gomes hebben de finale bereikt. De uitslagen luiden: tweede klasse groep A: Leo BinkhorstH. Sassen 11; J. v. ApeldoornC. H. Lenaerts uitgest.; A. LammersG. J. Wolbeek 20; H. HoltJ. Ovaa uitgesteld; tweede klasse groep B: J. BraveboerJ. v. d. Wereld 02; C. C. DijkseW. Gomes 02; J. de GrootA. Zandbergen 20; J. TijmsC. J. v. d. Does uitgesteld. Donderdag 19 febr. wordt in café „Die Raeckse" in Haarlem de zevende ronde gespeeld. Nog geen sporthal Wanneer Velsens gemeenteraad met het voorstel van B. en W. akkoord gaat, zal er een gymnastieklokaal aan het Moerberg plantsoen te IJmuiden worden gebouwd, die bestemd is voor het openbaar, protes tant-christelijk en rooms-katholiek gewoon lager onderwijs. Reeds van 1953 af hebben B. en W. po gingen ondernomen om te komen tot de stichting van een sporthal met gymnastiek lokaal te IJmuiden. Verscheidene ontwor pen plannen konden niet worden uitge voerd. Het uiteindelijk resultaat was. dat in februari 1956 een urgentieverklaring werd verkregen voor de bouw van een gymnastieklokaal aan het Moerbergplant soen, zowel voor het openbaar als voor het bijzonder onderwijs. Het zal voorlopig tot de onvervulbare wensen blijven be horen, dat bij elke school een eigen gym nastieklokaal ter beschikking staat. De bouw van gymnastieklokalen voor het gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs staat momenteel tot de feitelijke behoefte in een verhouding van ongeveer 1 op 30. De verhouding voor het ULO ligt voor 1959 veel gunstiger: namelijk 1 op 4. Voor de laatstgenoemde tak van onderwijs is onlangs een urgentieverklaring voor de bouw van een gymnastieklokaal verkregen. Na langdurige onderhandelingen met het rijksschooltoezicht is thans een plan voor de bouw van een gymnastieklokaal aan het Moerbergplantsoen gereed gekomen. De bouw- en inrichtingskosten worden be groot op 217.500 gulden. B. en W. stellen de raad nu voor een krediet tot dit bedrag voor de bouw van het gymnastieklokaal beschikbaar te stellen. Doordat een 32-jarige inwoner van Utrecht niet tijdig merkte, dat de dubbele rijbaan van de weg van Santpoort naar Haarlem in één enkele veranderde, sloeg hij maandagavond over de kop, toen hij in zijn personenauto krachtig begon te remmen. Zowel hij als zijn passagier kwa men met de schrik vrij. De wagen werd ernstig beschadigd. Het zal wel 1 april worden voordat het winkelcentrum Plein 194? te IJmuiden kan worden geopend. Dit werd gisteren vastge steld in de vergadering van de winkeliers vereniging Plein 1945 in het Cultureel Centrum. Men toonde zich teleurgesteld over de trage gang van zaken. De ope ningsdag moet steeds weer worden verzet. Een van de bestuursleden heeft nog een brief, waarin hem officieel wordt meege deeld, dat per 1 oktober 1958 huur moet worden betaald. S-S'/aO/o Nederl. '47 3 Nedl 1962/64 Woningbouw 6 lh Pr. A'dam '56 I Pr. A'dam '56 II Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr R'dam '52 II. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford. N. Kabelfabriek. gew Philips Gloeil Pref.PhilipsGloeil Unilever (cert.) Unilever (nieuwe) Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber. K.L.M Holl Amer. Lijn K.N.S.M N Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij AmsWd. Bank Nat. Handelehank- Ned. Handel Mij Rotterd. bank. Twentsche Bank Anaconda Copper Rnthlehem Steel U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 92 96 Vi 11 lJi 98 98 92)4 10414 287 470 224 354 221 338/4 527 233' 46614 456 201 154 70114 170,- 222'/2 9714 117, 154 15614 138'/2 125 )4 14014 f 154, 261 145 204 223 217 52*4 89M 46'/i, 79 225/l(; Voorbeurs koersen 286 527 466 455 167,50 156,—

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11