Bonn reageert laconiek Koning Albert I leeft in het hart van het Belgische volk Beheerst antwoord van Londen aan Moskou Hif öf faprlFÖFn Hjb Plannen pas op de conferentietafel Castro beëdigd als premier van Cuba Adenauer bereid tot langdurig gesprek Op de ^Praatóto&l 3 Geliefd soeverein verongelukte 25 jaar geleden Nederlandse Bruckner- gemeente in oprichting Prins bezocht Nederlandse kolonie in Brazilië Staking Deens personeel bij S.A.S. afgelast Bonn is bezorgd over het uitvallen van Dulles SPD ziet af van debat over buitenlands beleid 100 Jaar geleden DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 (Van onze correspondent in Brussel) Ieder jaar wordt in de kerk op het Koningsplein te Brussel een mis gecelebreerd voor de overleden prinsen van het Belgisch vorstenhuis. Het is geen toeval, dat die religieuze plechtigheid op 17 februari plaats heeft, want het is de dag waarop, thans vijfentwintig jaren geleden, koning Albert I de dood vond in het rotsgebergte van Marche les Dames, vlak bij de Maas. De koning was een ervaren alpinist. Hij kende de Alpen en de Dolomieten en menig alpengids was een persoonlijk vriend van hem. Koning Albert verliet het paleis van Laken op de koude zater dagmiddag van 17 fe bruari 1934, in een kleine wagen, ver gezeld van de be diende Van Dijck, die hem al 33 jaren trouw diende. Het wagentje werd in het dorpje Boninne bij Dinant gelaten en de koning ging te voet verder naar de Rocher du Bon Dieu, die hij goed kende. In juni 1933 had hij bij Dinant de Bayard beklommen, de be roemde rots vlak naast de Maas. En kele vrienden hadden hem toen gewaar schuwd. „Weet u", zo had koning Albert geantwoord, „dat de auto's in Groot-Brit- tannië per jaar meer mensen doden, dan er onder de Franse revolutie op het schavot door de guil lotine omkwamen?" Meer dan eens had hij boven op de rots een lichte lunch ge bruikt. Van Dijck wachtte niet ver van de plaats waar de koning die middag zijn beklimming was begonnen. Tegen vijf uur had de vorst terug moeten zijn, daar hij 's avonds in het sportpaleis van Brussel de kam pioensbeker van België zou overhandigen aan Jef Scherens, vier of vijf keer wereld een lichte lunch gebruikt. Van Dijck wachtte niet ver van de plaats waar de koning die middag zijn beklimming was begonnen. Tegen vijf uur had de vorst terug moeten zijn, daar hij des avonds in het sportpaleis van Brussel de kampioens beker van België zou overhandigen aan Jef Scherens, vier of vijf keer wereld kampioen sprint. Angst maakte zich van de trouwe bediende meester toen koning Albert niet tijdig terugkeerde. Met de chauffeur van een vrachtwagen en twee houthakkers werd de speurtocht begonnen. Tegen 19 uur ging het eerste telefonische bericht naar Laken en enkele uren later zochten ook de ordonnansofficieren van de koning in de diepe kloven en de dichte bosjes. Omstreeks twee uur 's nachts werd het lijk gevonden. De koning had zich boven op de rots gewaagd en naar een zwaar rotsblok gereikt om helemaal op de top te komen. Die rots kwam echter in beweging. De koning stortte neer op de twaalf meter lager liggende scherpe rots wand. Het is voor de meeste Belgen, jong en oud, en ook voor hen die hem niet hebben gekend, nog steeds alsof het gisteren ge beurde. De koning is niet wat men een legendarische figuur noemt. Hij leeft te midden van het Belgische volk, Vlamingen en Walen, rijk of arm, de socialistische mijnwerker in de Borlnage en de visser van Oostende, de kantoorklerk in het mi nisterie of de dokwerker in Antwerpen, allen weten verbazend veel over de per soon van Albert I, een neef van de grote Leopold II. Men weet bijvoorbeeld dat zijn laatste .gesprek met de minister van Jus titie, de heer Janson, een oom van Spaak, liep over de bescherming van de kleine spaarder. Heldhaftig Koning Albert is in de wereldgeschiede nis de helfhaftige figuur van het Belgische leger van de eerste wereldoorlog. Aan het hoofd van zijn. 160.000 soldaten hield hij stand on het laatste plekje niet bezet Bel gië, aan de smalle IJzerrivier. Gedurende die vier bange jaren van 1914 tot eind 1918 was België beperkt tot een klein stukje West-Vlaanderen: Veurne, Nieuw- poort, Diksmuide. De koning gaf bevel de sluizen te openen en het zeewater stroomde over de lage weilanden van het vruchtbare Veurne Ambacht, zoals dat ge west heet. Vier jaren lang bleef koning Albert met zijn echtgenote in dat kleine gebied. Koningin Elisabeth leidde het legerhospitaal in het plaatsje De Panne, dat nu een mooie Noordzee-badplaats is. Joffre, Foch en Pétain stelden voor dat het Belgische leger onder Frans opper bevel zou komen. Driemaal weigerde de koning, daar hij volgens de grondwet de chef van het Belgische leger is. Zijn hard nekkige houding tegen de Duitsers wekte in de gehele wereld bewondering. Nuchter In tegenstelling tot sommige heethoof dige Franse „patriotten", was hij tevens een nuchter en voorzichtig staatsman. Hij maande tot voorzichtigheid, toen er begin 1918 sprake was van een groot geallieerd offensief om de Duitse linies te door breken, toen de Amerikaanse troepen nog niet klaar waren en generaal Ludendorff een nieuw doorbraaksysteem toepaste door bressen te slaan in het front met Enige musici hebben besloten een Neder landse Brucknergemeente op te richten, die in hoofdzaak bedoel is om lezingen en conferenties te houden. Nadat de Neder landse Brucknervereniging in 1952 opge heven is, is er bij verscheidene personen steeds het verlangen gebleven naar nau wer contact. Het ere-voorzitterschap zal aan de toenmalige voorzitter Herman Rut- ters worden aangeboden. Degenen die zich willen aansluiten kunnen zich opgeven bij Hein 's-Gravesande, Wilhelminalaan 77, Oosterhout (Noordbrabant). hevig artillerievuur, waarna infanterie werd ingezet. In het voorjaar van 1918 moesten de geallieerden zich met man en macht teweer stellen tegen het laatste Duitse offensief in het Westen. De Belgen klampten zich toen vast aan het dorp Langemark, waar de bloem van de Duitse universitaire jeugd sneuvelde. Toen het Duitse front begon te wankelen, richtte koning Albert een vlammende proclama tie tot zijn leger. In die nacht van 27 op 28 september 1918 laaide de hoop op. De Belgen heroverden Brugge. Het volk juich te en weende in de straten waar het leger van de IJzer voor de koning defileerde. Ieder jgar buigen de vaandels van de IJzerrcimenten voor de crypte van de Belgische koningen te Laken waar "koning Albert rust naast zijn grote voorgangers. Zijn soldaten en het gehele Belgische volk blijven treuren. Hij is geen figuur voor met mysterie omhulde geschiedboeken. Hij leeft in de harten van miljoenen Belgen en de jeugd kent zijn leven en strijd. Het is geen legende, het is een hechte koning Albert-traditie. Prins Bernhard heeft maandag in Sao Paulo een ontvangst bijgewoond, die werd aangeboden door de Nederlandse kolonie aldaar. Hij was in gezelschap van de gou verneur van Sao Paulo en de Nederlandse consul-generaal. Er waren 300 Nederlan ders. Maandagavond heeft de Prins aangeze ten aan een diner, dat te zijner ere werd gegeven in de ambtswoning van de Ne derlandse consul-generaal, mr. S. baron van Heemstra. Tevoren had de Prins een bezoek gebracht aan het landbouwbedrijf van Sao Puirino en de Nederlandse ne derzetting Holambra. In Holambra onderhield de Prins zich met Nederlandse boeren. Het gemeente bestuur van Jaguariuna, waaronder Ho lambra ressorteert, benoemde de Prins tot ereburger. KOPENHAGEN, (UPI) De vakbond van Deens vliegend personeel van de S.A.S. heeft maandag besloten het dreige ment van een staking in te trekken, en niet te staken. Het conflict, dat ontstaan is uit looneisen, die door de directie beantwoord werden met een dreigement van schor sing tegen al het Skandinavisch personeel is echter geen stap dichter bij een oplos sing gekomen. De Zweedse regering, die het grootste deel van het S.A.S.-kapitaal heeft aangedragen, schijnt echter voorne mens tussenbeide te komen in het conflict. De kwestie is voor Denemarken, Zwe den en Noorwegen van groot belang. In de eerste plaats omdat de in gebruikneming van straalvliegtuigen door de moeilijkhe den vertraagd kan worden, in de tweede plaats omdat een staking de S.A.S. op een dagelijks verlies van 1,5 miljoen kronen kan komen te staan. (Van onze correspondent in Londen) In de Britse antwoordnota op de Rus sische voorstellen ter regeling van de Duitse kwestie wordt opnieuw betoogd, dat het Russische voornemen om de Rus sische troepen uit Berlijn terug te trekken een gevaar voor de wereldvrede betekent. Het westen heeft geen andere keus dan zyn rechten om troepen in Berlijn volledig te handhaven, zo wordt gezegd. Politieke kringen in Londen hellen over naar de mening, dat de situatie in Berlijn in wer kelijkheid minder gevaarlijk is dan deze lijkt. Verantwoordelijke figuren beweren zelfs dat de Russen als het erop aankomt, ondanks hun fanfares hun troepen mis schien helemaal niet uit Berlijn zullen terugtrekken, omdat ze wel degelijk het risico inzien om de controle aan de Oost duitsers over te laten. Dit betekent echter niet dat de Britten de moeilijkheden onderschatten. Macmillan gaat zaterdag naar Moskou om van zijn kant vertrouwen te wekken en vooral om er achter te komen wat de Rus sen precies met hun Berlijnse plan be doelen. Londen houdt de kwestie-Berlijn strikt gescheiden van de rest van het Duitse vraagstuk en van het probleem der Europese veiligheid in het algemeen. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver enigde Staten staan op hun door de Russen uitdrukkelijk erkende militaire rechten in Berlijn. Terugtrekking van de Russische troepen, die op korte afstand bij de hand blijven, verandert niets aan het beginsel. Twee mogelijkheden Indien Macmillan iets wijzer wordt uit zijn gesprekken in Moskou, dan zijn er twee mogelijkheden. De eerste is dat de kwestie-Berlijn een zuiver technische aan gelegenheid wordt. De Oostduitse passen- stempelaars kunnen dan de alleenver tegenwoordigers van de Russische autori teiten worden en de toestand blijft verder onveranderd, aangenomen dat het ge allieerde militaire verkeer niet wordt belemmerd. De andere mogelijkheid is. dat de Russen bereid zijn hun greep op Oost- Duitsland te verzwakken, mogelijk uit de overweging dat Oost-Duitsland West- Duitsland binnen een paar jaar economisch zal hebben ingehaald. Versoepeling van 't regime zou daarom op den duur minder risico opleveren en wellicht een einde maken aan de dodelijke aderlating in de vorm van de vluchtelingenstroom. Zo behoudt men de bekwame krachten, nodig voor de economische opbouw en tevens voor de nieuwe economische uitdaging van het westen. Er valt waarschijnlijk met het westen te praten over een Duitse confe deratie, waarvan naar 't inzicht van velen hier het grote voordeel zou zijn een opening van de kunstmatige grens tussen Oost- en West-Duitsland. Tal van plannen Het westen gaat in elk geval niet met lege handen naar een ministersconferentie. Men heeft „tal van plannen" sinds de nieuwe Dulles' lijn een zekere plooibaar heid toelaat. Deze plannen zullen pas aan de conferentietafel worden onthuld. Men acht het in Londen nog te vroeg om zich tot een topgesprek bereid te verklaren en zegt daarom voorzichtig en onofficieel, dat de voorgestelde conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken misschien tot een topconferentie zal leiden. Tussen de regels kan uit de jongste nota worden opgemaakt, dat het Russische voorstel tot een confe rentie in de naaste toekomst van de 28 landen, welke met Duitsland oorlog hebben gevoerd, ter opstelling van een vredesver- HAVANA (Reuter) De Cubaanse lei der Fidel Castro, die maandag is beëdigd als premier, heeft tijdens de plechtigheid verklaard, dat zijn economische plannen voorzien in investering van twee miljard peso in nieuwe industrieën. Hij beloofde, dat een politiek van hoge lonen zou wor den gevoerd, maar hij deed tevens een be roep op de bevolking om geduldig te zijn. Op de eerste plaats komt nu de reorgani satie van de staat, met bezuinigingen. Wij kunnen een hogere levensstandaard be reiken dan Amerika of Rusland, zo meen de hij, want wij behoeven niet zoveel geld uit te geven voor bewapening. In Havana is maandag voorts het nieu we proces begonnen tegen majoor Jesus Osa Blanco, die de vorige maand tijdens een rumoerige rechtzitting in het stadion van Havana in aanwezigheid van duizen den joelende toeschouwers ter dood veroor deeld was. Getuigen verklaarden op de eerste dag van het nieuwe proces, dat Blanco in de provincie Oriente huizen in brand had laten steken. In een van die huizen hadden Blanco's mannen de be woner geboeid achtergelaten zodat de on gelukkige levend was verbrand. Het proces wordt dinsdag voortgezet. CARACAS (AFP1» Cuba zal de orga nisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.) verlaten als deze de vertegenwoordigers van dictatoriale regeringen niet weert. Dit heeft de nieuwe vertegenwoordiger van Cuba in de O.A.S., Raul Roa, verklaard. Op de eerstvolgende bijeenkomst van de organisatie zou hij verzoeken om het af treden van de vertenwoordigers van de presidenten Trujilio (Dominicaanse repu bliek), Somoza (Nicaragua) en Stroess- ner (Paraguay). drag, beleefd, maar beslist, als voorbarig wordt verworpen. Een nieuw element in de westelijke nota is het voorstel Oost- en Westduitse advi seurs de conferentie te laten bijwonen. Het zal echter een onderwerp van discussie vormen of deze Duitse deskundigen door lopend aan de conferentie zullen mogen deelnemen öf dat ze alleen zullen worden binnengeroepen als hun advies gewenst is Gezien de komende conferenties van N.A.V.O. en Z.O.A.V.O. gelooft de Britse regering, dat de ministersbijeenkomst niet zal kunnen worden gehouden voor eind april of begin mei. Londen geeft de voor keur aan Genève als plaats van bijeen komst, maar zal eventueel genoegen nemen met een andere neutrale stad. (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse antwoord op de Russi sche nota van 10 januari dat gisteren te Moskou werd overhandigd, is nog geen anderhalve pagina lang. Kernpunten er van zijn: ten eerste: dat er in gewezen wordt op de noodzaak via onderhandelin gen tot een rechtvaardige regeling te ko men van het Duitse vraagstuk, teri twee de: dat Bonn er mee akkoord gaat dat op een conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken der grote vier West- en Oost-Duitsland vertegenwoordigd zullen zijn. De Westduitse regering, aldus de nota meent dat een oplossing van het Duitse probleem een basis voor een langdurige vredestoestand kan scheppen. Daarbij legt zij de nadruk op het nakomen van De tentoonstelling van de Franse schil der Bazaine, die naar was verteld, alleen in het Van Abbemuseum te Eindhoven ge houden zou worden, is nu dan toch ook (tot 23 februari) in het Stedelijk Museum te Amsterdam te zien. Voor velen geldt Bazaine als een van de heel belangrijke schilders van onze tijd. Kort na de oorlog werd hij hier door de directie van het laatstgenoemde museum geïntroduceerd. Op een tentoonstelling van hedendaagse Franse schilders later was hij weer ver tegenwoordigd. Met waardering besprak ik in het kort werk van Bazaine in de te Den Haag geëxposeerde collectie van de Noorse reder Moltzau en juist deze twee doeken „Boom en golf" (1952) en „Ochtend in het bos" (1954) zag ik met plezier terug. Met veel had ik toch enige moeite. Men herkent in Bazaine een rasschilder, maar een overzichtstentoonstelling als deze maakt me nerveus door de drukke be weeglijkheid van alles wat er op zijn doe ken gebeurt. Al zal het er voor velen op het eerste gezicht op lijken, men mag Bazaines werk niet abstract noemen. Alles heeft een titel, die duidt op ervaringen met wat ieder zou kunnen zien. In veel zal men niets of maar moeilijk iets herkennen. In kleinere schet sen (onder meer uit Nederland) vindt men zuivere impressies van de natuur, waar onder zeer boeiende. Bij bekendheid met het onderwerp zal een en ander direct ver trouwd kunnen zijn. Sommige schetsen zijn echte herscheppingen van de natuur, veelal charmant, een enkele keer wat oppervlak kig. Bazaine echter herschept na ervarin gen daarmee de natuur voor ons. Jammer dat de inleiding van de door het Van Abbe museum uitgegeven catalogus, gelijk dat zo vaak gebeurt, niet de naam van de schrijver vermeldt. Deze verdient namelijk een compliment. Ik licht hieruit: „De na tuur in de schilderijen van Bazaine is een natuur waarin een ordening bezig is te ont staan, een natuur in aanvang. Zij schijnt te ontstaan vóór elke menselijke ervarings kennis, als op de eerste scheppingsdag. Niets van haar is ons vertrouwd: zij is niet blij of triest, niet lieflijk of groots. Zij draagt geen alledaagse namen, zij is niet onderscheiden in haar ver schillende aspecten, zij is de natuur, die aan de idee van de natuur voorafgaat. En toch herkennen we haar. Zij is de mens toegewend en verstaanbaar." Het lijkt of dezp regels geschreven zijn voor het hierbij gereproduceerde schilderij „De storm" van 1957, dat tot de collectie van het Van Abbemuseum behoort. Men zal het niet tegenover alle schilderijen zo voelen. Maar Bazaine werkte toch, gezien ook andere schilderijen uit de laatste jaren, hier naar toe. Er is wel meer een „natuur in aanvang" geschilderd. Maar die leek dan niet ontstaan voor elke mense lijke ervaringskennis. Dat was dan in schilderijen van een niet altijd even in nemende romantiek en vaak van een hin derlijke plaatjesachtigheid. Ik kan me „De storm" door Bazaine, geschilderd in 19!j7, eigendom van het stedelijk Van Abbemuseum te Eindhoven. voorstellen dat Bazaine's natuurschilde ringen de toeschouwer een gevoel van be- duchtzijn geven, zeker wanneer we er zo vele bij elkaar zien. Wie gevoelig is voor Bazaine's werk zal eindeloos door een schilderij van hem geboeid kunnen zijn. Men kan eenvoudig niet aan zo'n doek voorbij of men moet het welbewust ne geren. Innemend en boeiend zijn vooral de tekeningen van Hollandse luchten bo ven Hollandse wateren. Bazaine's begin verwondert misschien. Hoewel het zo heel anders is als zijn ont wikkeling na 1940 te zien geeft, lijkt het toch al iets zeer persoonlijks te hebben gehad. Dat Bazaine in 1932 Bonnard voor zich wist in te nemen bewijst wel iets. Leken Bazaine's werken als „Meisje met boeket" en „Jongleur" (voltooid in 1932) als onvoldoende representatief voor deze tijd? Zeker is dat deze schilder zich steeds bezint op zijn vormgeving en de evolutie van de schilderkunst. Een verder ontwik kelen van zijn vroege uitdrukkingswijze lijkt ook moeilijk mogelijk. Hij moet van mening zijn dat hij iets te zeggen heeft in de ontwikkeling van de Franse schilder kunst, die zich steeds vernieuwde. Voor zichzelf is hij er van overtuigd, dat hij een traditie voorzet en hij controleert zichzelf door zich te bezinnen op die traditie. Dat leren ons sommige zijner schetsen. Heel zijn werk getuigt van een grots ernst. Bol) Buys volkenrechtelijke verplichtingen. Een po litiek van geweld en eenzijdige maatrege len, aldus Bonn, zou zeer ernstige geva ren met zich brengen. In de Westduitse hoofdstad zegt men dat uit de vier weste lijke nota's blijkt dat het Westen bereid is tot onderhandelen, maar tevens niet van plan is concessies te geven zonder daar voor tegenconcessies, terug te ontvangen Bondskanselier' Adenauer verklaarde gisteren voor het bestuur van de C.D.U. fractie in de Bondsdag dat men moet re kenen op langdurige onderhandelingen met de Russen. Hij heeft daar geen enkel be zwaar tegen. Tenslotte aldus Adenauer heeft men ook twee jaar nodig gehad om een oplossing te vinden voor het Koreaan se probleem via wapenstilstandsonderhan delingen. Volgens de bondskanselier staat het, tengevolge van de ziekte van Dul les, nog niet vast of de voorconferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der westelijke landen in maart wel door gang zal vinden, al heeft Dulles de poli tiek niet voor goed uit handen gegeven Taboe opgeheven Men zegt te Bonn voorts over de West duitse nota, dat het kernpunt wel is dat Oost- en West-Duitsland zullen mogen deelnemen aan de grote ministersconfe-- rentie als waarnemers. Vijf jaar geleden toen de Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotov, dit op de Berlijn se conferentie voorstelde, voelde men er niets voor, omdat men ten koste van alles wilde voorkomen dat Oost-Duitsland ook maar in de geringste graad erkend zou worden. Thans is, zoals een der Westduit se bladen opmerkt, het taboe opgeheven dat het Westen met de Oostduitsers niet over politieke zaken mag spreken. Men verwacht dat er op de komende mi nistersconferentie wel een methode zal kunnen worden gevonden dat de Oost- en Westduitse vertegenwoordigers met el kaar zullen spreken. Te Bonn wordt voorts gezegd dat Wenen, maar ook Stockholm, Bern en Genève, kansen maken conferen tie-oord te worden. MOSKOU (AFP) Westelijke waarne mers in Moskou zijn van mening, dat de Sovjet-Unie het westelijke voorstel zal aanvaarden. Men verwacht, dat Moskou zijn antwoord pas zal bekendmaken na het bezoek van de Britse premier Macmil lan. NEW YORK (Reuter) De New York Times noemt het westelijke antwoord een eerste stap naar afwending van de drei gende crisis en een op de proef stellen van de Russische bedoelingen. Het Westen biedt de Sovjet-Unie volgens het blad te vens een uitweg uit de val van haar eigen ultimatum. Geen Versailles BERLIJN (Reuter) „Neues Deutsch- land", het Oostduitse communistische par tijorgaan betoogt dat een ministersconfe rentie tussen Oost en West over Duits land niet de manier is om te komen tot een vredesverdrag. Het blad verwerpt het denkbeeld dat vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland de conferentie slechts als adviseurs zouden bijwonen. Wij wensen niet dat een vredesverdrag in de vorm van een ultimatum zoals in Versailles aan de Duitsers ter onder tekening wordt aangeboden", aldus Neues Deutschland. Het blad merkt op dat bij een conferentie voor een vredesverdrag, zoals de Sovjet-Unie heeft voorgesteld, beide Duitse staten volledige gespreks partners zouden zijn (UPI) De westelijke landen hebben de Russische voorstellen verworpen „zon der een positief tegenvoorstel te doen", aldus het Oostduitse persagentschap ADN. In de Amerikaanse nota „worden de reeds bekende dreigementen wat betreft hand having van de rechten der westelijke mo gendheden in West-Berlijn herhaald", zo wordt gezegd. Onderbetaald In mijn bewondering voor de good old men in de politiek ben ik niet eenkennig, partijdig, of subjectief. Wanneer ik Romme en Oud, Tilanus en Zandt als karrepaarden zie zwoegen voor hun karretje, dat langs de mulle zandweg der verkiezingspropaganda rijdt, dan geldt deze bewondering hun allen in gelijke mate. Hoe is het mogelijk vraag ik mij a.f dat zulke, in het zware zeel der politiek vergrijsde, jongens, steeds maar geest driftig blijven? Hoe is het mogelijk, dat zij met hun netjes maar blij v en hollen ach ter de fladderende vlinders hunner dro men? Dat zij maar blijven en blijven en blijven geloven in de verrukking van een stoeltje meer of minder, een zeteltje erbij voor hen zelf, een zeteltje eraf bij de ander? Niet, dat ik een nihilist ben in de poli tiek, niet dat ik geen principieel partij ganger ben en niet best weet, met goede redenen omkleed welk rondje ik rood zal maken. Niet dat ik de politiek niet belang rijk achtMaar ik begrijp dat geest, driftig blij v en van mannen, die al tien tallen jaren, soms al wel een halve eeuw lang, niets anders bedrijven dan politiek, niet. Ik heb er de grootste bewondering voor, dat zij al niet lang, dood-op van het zegekarretje trekken, aan de berm van de mulle zandweg zijn neergezegen. Als het nu om een broodwinning ging maar dat geloof ik bepaald niet, alle vervelende praatjes van lieden, die smalen over „beroepspolitici" ten spijt. Ik ben er stellig van overtuigd dat de belangrijke mannen in ons politieke leven stuk voor stuk, hadden zij een andere loopbaan ver kozen, in het particuliere bedrijfsleven tot zulk een hoogte gekomen zouden zijn, dat hun inkomen een veelvoud zou hebben bedragen van wat zij nu „aan de politiek verdienen"Evenzeer als ik ervan over tuigd ben, dat mannen als Oud en Romme, gezien hun voortdurende en inspannende politieke arbeid, met hun Kamerlid-toe lage danig onderbetaald worden. Maar dat zij altijd maar zo geestdriftig blij v en dat zij, na de ervaringen van een heel mensenleven, steeds maar die vlinders blij v en narennen I k zou het niet opbrengen. Ik zou al lang rustig in een huisje langs de kant van de weg zijn gaan zitten in een luie stoel achter het venster, overwegende dat alles gaat zoals het gaat en komt zoals het komen moet en dat de geschiedenis der mensheid haar weg gaat, zonder al te veel bekommernis om de tijdelijke ups en downs. Ik geef toe: als iedereen er zo over dacht als ik, dan zou het een lusteloze en saaie boel worden. Daarom is mijn bewondering voor die heren even diep als mijn verwondering over hen. Floris Flaneur (Van onze correspondent in Bonn) De bezorgdheid te Bonn over de ziekte van Dulles en de kans op herstel en dus op de mogelijkheid dat de minister zijn ambt ook in de naaste toekomst zal kun nen uitoefenen, is groot. Men hoopt nog steeds, dat Dulles zal kunnen aanblijven. Volgens Westduitse politieke kringen be tekent Dulles' ziekte en zijn voorlopige af scheid van de politiek een groot verlies voor het Westen, juist op het ogenblik dat men in feite geen minuut kan verliezen. De onzekerheid, die er toch al heerste, is er door vergroot Zelfs in oppositiekrin gen wijst men op het vacuum, dat kan ont staan. De S.P.D. heeft reeds besloten niet te pogen een debat over de buitenlandse politiek in de Bondsdag, zoals zij oor spronkelijk van plan was, te ontketenen. Naast de invloed van Dulles' uitvallen op de algemene westelijke politiek, ziet men te Bonn de invloed op do Amerikaan- se-Westduitse verhoudingen onder het oog. Die verhoudingen zijn de laatste jaren, dank zij Dulles, voortreffelijk geweest, mede door het uitstekende contact van de Amerikaanse minister met bondskanse lier Adenauer. De beide bejaarde heren plachten elkaar aan te spreken met „mijn beste vriend", en konden uitstekend met elkaar opschieten. Een opvolger van Dul les zou het moeilijker krijgen, tenzij die opvolger John McCloy zou worden, die Ho ge Commissaris in Duitsland is geweest en hier een uitstekende naam heeft. Men gelooft dat McCloy in een goede verstand houding met Adenauer staat. Voorlopig blijft men in Bonn de hoop koesteren dat Dulles_ zo ver zal genezen dat hij in ieder geval kan deelnemen aan de ministerscon ferentie in mei met de Sovjet-Unie. Uit de Opregte Woensdagsche Haarlemsche Courant van 17 Februarij 1859 IN DE LAATSTE dagen van de maand Januarij hebben in en bij Konstantinopel zulke zware sneeuwstormen gewoed, dat de bejaardste lieden zich daarvan geen voorbeelden herinneren. Vooral zijn de dagen van 21 en 27 Januarij voor dat gedeelte van het turksche Rijk noodlottig geweest. Er is zoveel sneeuw gevallen, dat gehele straten daaronder bedolven zijn geworden en hier en daar de bewoners hunne huizen niet anders dan door de dakvensters hebben kunnen verlaten en binnenkomen. Buiten de hoofdstad waren de velden bedekt met eene laag sneeuw ter gemiddelde dikte van twee meters. Daarbij is eene nijpende koude ingevallen tengevolge waarvan vele behoeftige lieden zijn bezweken. Het ver lies van paarden en vee is zeer belangrijk. De hospitalen van Konstantinopel waren laatstelijk opgevuld met lieden welker ledematen waren bevroren. Tot overmaat van ramp hebben de bewoners grote cver last geleden van wolven, die uit het ge bergte bij de stad zijn gekomen. Tenge volge van de gevallen sneeuw heeft men geene gelegenheid gehad om de wolven te verjagen. De Sultan is gedurende eenige tijd in zijn paleis geblokkeerd geweest.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5