Beperking van koleninvoer uit Y.S. kan - indien nodig - direct ingaan Vliegtuig van de Turkse premier verongelukt Staking in België breidt zich nog steeds uit HET WEER MINISTER ZIJLSTRA IN EERSTE KAMER Er is nog geen duidelijk bewijs voor invoer tegen dumpingprijzen" WÊÊÈÈ Menderes in een Londens ziekenhuis; Cyprus-conferentie uitgesteld éeëMORRIS 'êèforeijou Snij! Redder werd zelf met moeite gered Brussel onderwerpt zich aan de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 44e JAARGANG NUMMER 90 MINISTER ZIJLSTRA Prinses Beatrix terug Engelse straaljager stort in Oosterschelde Eedsaflegging te Luxemburg Somber FRANS DOHMEN Minister Zijlstra zegt steun toe aan coasterwerven HANS PALMEN Ontwikkeling IJ mond Minister Struijcken heeft een voorlopig standpunt Kleuter overreden De kolensituotie Hoge Autoriteit zou toestand van „duidelijke crisis" overwegen Het woord is aan De Franse staalprijzen Genève in impasse geraakt Ongeregeldheden in Afrika 22 doden in Brazzaville en één in Tanganyika Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Pecreb.oom en A. D. Huijsman %mmmmmmmmm WMÊÊmmL 1 (Van onze Kamerverslaggever) MINISTER ZIJLSTRA HEEFT IN DE EERSTE KAMER verklaard dat de Duitse maatregelen ter beperking van de invoer van Amerikaanse kolen, niet mogen leiden tot een verscherping van de toestand op de Nederlandse kolenmarkt. Wanneer, als gevolg van de Duitse maatregelen, te veel goedkope Amerikaanse kolen hier Worden aangeboden (maar die grens is nog niet bereikt) kan aan verscherping van het invoer- regiem niet worden ontkomen. Een beperking van de Nederlandse invoer van Ameri kaanse kolen kan direct ingaan, aldus minister Zijlstra. Deze verklaring van minister Zylstra is bij de Limburgse mijnen met voldoening ontvangen. Ofschoon de situatie in ons mijnbedrijf verontrustend is, is er toch nog geen sprake van een hopeloze situatie. Die kan echter ontstaan, wanneer het buitenland op onze kolenmarkt zou gaan „dumpen". Verzuimdiensten zouden niet kunnen uitblijven wanneer de toestand zich verder zou verslechteren. De mijnindustrie hoopt dat eventuele maatregelen tot beperking van de invoer op tijd worden getroffen. Men heeft echter vertrouwen in het beleid van minister Zijlstra, wiens hoofdambtenaren een geregeld contact met de staatsmijnen onderhouden. Tijdens de beantwoording van de leden van de Eerste Kamer over de Begroting van Economische Zaken 1959 heeft de mi nister van Economische Zaken gesproken over de lcolensituatie. Hij heeft verder verklaard, dat hij nimmer een pleidooi heeft gevoerd voor een ongelimiteerde flexabiliteit in prijzen en produktie van kolen. Anderzijds is het echter onmogelijk om produktiepeil en prijspeil van de top tot het dal van de conjunctuur integraal te handhaven. Op de vraag, of het juist is de conclusie te trekken, dat de Europese kolenwinning niet concurrerend is, noch kan zijn, zei minister Zijlstra: „Ik geloof, dat deze conclusie niet mag worden ge trokken. Een deel van de Europese kolen- winning kan rendabel zijn na eliminatie van de marginale mijnen, mits te grote starheid in het prijzenstelsel verdwijnt en dit stelsel zou worden versoepeld". Het bewijs van het niet kunnen concur reren, aldus minister Zijlstra, is te enen male niet geleverd. Hij voelt niets voor subsidiëring of nationalisatie van de ko lenmijnen. Deze zouden rationalisatie en sanering op dood spoor zetten, waardoor geen economische oplossing zou worden bereikt. De mijnbezetting is in de laatste jaren belangrijk teruggelopen bij een bijna gelijke produktie, waaruit blijkt, dat de produktiviteit kan stijgen. Minister Zijl stra zei dit op interrupties van de heer Prinses Beatrix is vanmorgen van haar wintersportvakantie in Sankt Anton terug gekeerd. De Holland-Italië-express waar mee zij reisde, had een half uur vertraging en arriveerde om kwart voor elf in Utrecht. De Prinses werd op het perron verwelkomd door Koningin Juliana, Prin ses Irene en door een studievriendin. Na dat de ski's en de bagage waren overge laden, vertrok het gezelschap per auto naar Soestdijk. Ongeveer om kwart voor twaalf is van ochtend een Gloster-Javelin-vliegtuig van de Engelse luchtmacht in de Oosterschelde gestort, ongeveer twee mijl uit de kust. Het toestel kwam van het vliegveld Brüg- gen in Duitsland bij München-Gladbach en was ingedeeld bij de tweede geallieerde tactische luchtmachtgroep. Een van de twee inzittenden, de navigator, heeft er het leven afgebracht. Over het lot van de piloot staat nog niets vast. De hulpver lening wordt bemoeilijkt door een dichte mist. LUXEMBURG (AFP) De nieuwe voorzitter van de Euratoomcommissie, Etienne Hirsch, zal donderdagmorgen voor het Hof van Justitie van de Europe se gemeenschappen te Luxemburg de eed afleggen die in de Europese verdragen geëist wordt van de leden van de uitvoe rende organen van de Europese gemeen schappen. Door deze eed nemen de leden de verplichting op zich hun functie volko men onafhankelijk en in het belang van de Europese gemeenschap uit te oefenen. Met deze eedsaflegging wordt een nieu we traditie geschapen van de eedsafleg ging voor het Opperste Gerechtshof te Washington. Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met op vele plaatsen mist en hier en daar enige motregen. Meest zwakke wind uit westelijke rich, tingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Kapteijn (Arbeid), die overtuigd blijkt van het niet kunnen concurreren der Europese mijnen. Het lijkt een moeilijke weg, aldus mi nister Zijlstra, om in tijden van lage zee- vx-achten een heffing op importkolen uit de Verenigde Staten te leggen, om uit deze gelden bij hoge zeevrachten uitkeringen te doen. De minister wil daarvan blijk baar niets weten. Ook acht hij het onmo gelijk om de olie te brengen onder een strak pi'ijsregime, teneinde aan een straf- fere concurrentie met kolen te ontkomen. Hij acht, zoals gezegd, veeleer versoepe ling van het kolenprijsregime op zijn plaats. Er is nog geen duidelijk bewijs, zei de minister, dat Amerikaanse kolen uit de door Duitsland afgestoten contracten ook op de Nedei'landse markt worden aange boden. Men houdt deze mogelijkheid ech ter scherp in de gaten om terstond te kun nen ovex'gaan tot verscherping van het invoerregime. Overleg met België Naar het ANP van bevoegde zijde ver neemt, zal de Belgische minister van Eco nomische Zaken, Van der Schuei-en, vrij dag naar Den Haag komen voor bespre kingen met minister Zijlstra in het kader van het regelmatige Benelux-overleg. Bij deze gelegenheid zullen ook de moeilijk heden in de kolenindustrie ter sprake ko men. Dit overleg over de kolenvraagstuk- ken werd door minister Zijlstra tijdens de behandeling van de begroting van de staatsmijnen in de Eerste Kamer aange kondigd. Exportfinanciering In de Eerste Kamer heeft minister Zijl stra verklaard, dat hij bereid is voor de coasterwerven een soepele houding aan te nemen ten aanzien van de exportfinancie ring indien door het ontbreken van krediet een order net verloren zou gaan De voorzitter van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond luisterde op de publieke tribune aandachtig naar de verklaring die minister Zijlstra in de Eerste Kamer aflegde. De minister van Binnenlandse Zaken heeft een voorlopig standpunt bepaald in zake de ontwikkeling van het gebied van de IJmond, zo deelt hij mede in de me morie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1959 van zijn departe ment. Hij pleegt over deze kwestie thans overleg met de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid en zodra dit is geëindigd, zal van het resultaat aan de staten-generaal mededeling worden ge daan. De Turkse premier Adnan Menderes is gisteren aan de dood ontsnapt toen een viermotorige Viscount van de Turkse luchtvaartmaatschappij bij de landing in dè nabijheid van Gatwick Airport in aan raking kwam met bomen en neerstortte. Twaalf van de inzittenden kwamen om het leven. De negen overigen werden bij na allen gewond. Menderes kwam er met enkele gekneusde ribben en schrammen af. Menderes droeg bij zijn aankomst in een Londens ziekenhuis een arm in een doek. Hij 'eed kennelijk aan een zenuw schok maar zijn toestand is volgens de dokters overigens bevredigend. Premier Macmillan heeft hem bezocht en koningin Elizabeth gaf uiting aan haar medeleven. Het ongeluk gebeurde op enkele kilome ters van de nieuwe luchthaven Gatwick in het gi'aafschap Surrey waarheen het vlieg tuig, dat wegens de mist niet op Londen Airport had kunnen landen, moest uitwij ken. Verscheidene vooraanstaande Turk se autoriteiten komen niet voor op de lijst van mensen die het ongeluk hebben over leefd. Onder hen is de minister van vooi'- lichting, radio en toerisme. Server Somun- cuoglu, en de chef van het bux-eau van de minister-pi-esident, Erzu. Een dichte mist belemmei'de de red dingspogingen. In de eerste uren' waren de berichten over de slachtoffei-s verwar- i-end. Kort na het ongeluk daalde een vliegtuig uit Athene met de Griekse pre mier Karamanlis aan boord veilig op Gatwick. (Reuter/AFP) De rondetafelbespre- kingen over Cyprus die vandaag zouden woi-den begonnen zijn uitgesteld. Mende res zou op zijn vroegst vrijdagochtend het ziekenhuis kunnen verlaten. Een wooi'dvoei'der van het Britse minis- tei'ie van Buitenlandse Zaken heeft, offi cieel bevestigd, dat de Britse x-egering Op het Plettenburg te Jutphaas is het vierjarige meisje W. Harder door een vrachtwagen overreden en om het leven gekomen. Het meisje, dat van de kleuterschool kwam, was met haar broertje in de wagen gestapt om mee naar huis te rijden. Bij het uitstappen heeft het kind zich losge rukt uit de handen van haar broertje en is toen onder het achterwiel terecht ge komen. heeft ingestemd met de te Ziirich bex-eik- te Grieks-Turkse overeenkomst. Zij heeft ook zelf voorstellen gedaan. Aartsbisschop Makarios en de Turkse leider dr. Kutchuk hebben gisteren beraadslaagd over het toekomstige bestuur van een onafhanke lijke Cyprische republiek. Beiden waren vergezeld door verscheidene raadgevers. ATHENE (Reuter-AFP) De Griekse eenheden die vorig jaar van de NAVO-ba- sis Izmir (Smyrna) in Turkije werden te- x-uggetrokken, zullen naar deze basis te rugkeren, als gevolg van het verbeteren der Grieks-Turkse betrekkingen. Voorts verluidt dat premier Karamanlis, door Menderes is uitgenodigd voor een bezoek aan Turkije. Nu de kolencrisis in West-Duitsland en vooral in België scherper vormen heeft aangenomen en de „middelen voor indirecte actie" klaarblijkelijk te weinig doeltreffend zijn geweest, heeft c'e Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) een eventuele afkondiging van een toestand van „duidelijke crisis" in ernstige overweging genomen, zo meent men in kringen van de E.G.K.S. Een dergelijk besluit zou het, nadat de consultatieve commissie zal zijn gei-aad- pleegd en nadat een ter zake strekkend advies van de ministerraad der E.G.K.S. zal zijn verkregen, mogelijk maken om „produktie-quota" vast te stellen voor de diverse kolenbekkens in het E.G.K.S.- gebied. De vooi'raden bij de mijnen hebben momenteel alleen al voor kolen de record- hoeveelheid van P5,5 miljoen ton over schreden. De Belgische minister van Economische Zaken, Van der Schueren, heeft op de jongste bijeenkomst van de ministeiTaad om het afkondigen van de „duidelijke crisis" verzocht, maar hij werd hierbij niet gevolgd door de andere ministers. Van welingelichte zijde wordt overigens even eens vernomen dat de Hoge Autoriteit van oordeel is, dat de door haar aan een aantal mijnen verleende hulp onvoldoende is om aan het verergeren van de wex-ldoosheid het hoofd te kunnen bieden. De Hoge Autoriteit zou daai'om overwegen ook financiële hulp te verstrekken om mijn werkers te beschermen tegen conjunc turele werkloosheid door hun een vrij hoog percentage van hun loon te garanderen. Dit stelsel zou dan een aanval betekenen op het instellen van produktiequota, doox'dat hiermede ook de sociale gevolgen van de kolencrisis kunnen worden be streden. (AFP) Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM," TEL. 134-39 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING Een spannend moment in het leven van een Bostonse politieman, die te vergeefs trachtte twee jongens te redden uit een wak van Muddy River. De jongens schoten onder het ijs en verdronken, de politieman kon met veel moeite door inmiddels toege schoten redders uit het wak worden getrokken. In de ijzige kou hangt de politieman aan de afbrokkelende rand van het dunne ijs, nadat hij enkele malen gedoken had naar de drenkelingen. De secretaris van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond kon men ook .p de publieke tribune aantreffen, waar hij goed nota nam van wat mi nister Zijlstra in de Eerste Kamer verklaarde. Lin Yu Tang: Ondanks mijn diepe besef, een zondig mens te zijn, bespeur ik in mij geen geloof aan verdoemenis. Hoge Autoriteit vraagt advies van Raadgevend Comité De Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft het Raadgevend Comité advies gevraagd „be treffende het doen van een aanbeveling aan de Franse regering teneinde te voor zien in de gevolgen welke voor de ruw- ijzer- en staalmarkt uit de kortelings in Frankrigetroffen economische en finan ciële maatregelen voortspruiten". In het jongste publikatieblad van de Europese Gemeenschappen is bekendge maakt dat de Hoge Autoriteit de voorzit ter van het Raadgevend Comité het ad vies heeft gevraagd. Daaruit blijkt dat evenals het gevraagde advies zelf de aanbeveling aan de Franse regering wordt gebaseerd op artikel 67 van het verdrag van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De tot de Gemeenschap behoren de ondernemersorganisaties hebben krach tens artikel 48 van het verdrag het recht de opmerkingen van haar leden hierover aan de Hoge Autoriteit voor te leggen. GEiNEVE (AFP/Reuter) Het schijnt dat de besprekingen te Genève tussen Oost en West over het staken van de kern proeven zijn vastgelopen. Men is het nog steeds niet eens over de kwestie van het bemannen van de controleposten- Volgens de Russen moeten alle controleposten be mand worden met mensen die de nationa liteit hebben van het land waar de contro leposten gevestigd zijn. Wel zijn de Russen bereid vier of vijf Amerikanen of Britten tot de controleposten in Rusland toe te laten, maar deze mensen mogen zich dan niet bemoeien met de uitvoering van de technische werkzaamheden. De Russen be schuldigen het Westen ervan dat het tracht een spionagenet in Rusland op te bouwen. (Van onze correspondent in Brussel) De mijnstaking in België wordt voort gezet en breidt zich uit. Men schat, dat zestigduizend mijnwerkers en arbeiders van andere bedrijven het werk tot het eind van de week zullen neerleggen, ten zij de socialistische en rooms-katholieke vakbonden anders beslissen, nadat zij vandaag en morgen, respectievelijk in de Tweede Kamer en de Senaat, de ver klaring van de regering zullen hebben gehoord. Na de besprekingen van de Hoge Autoriteit met premier Eyskens verklaarden de vice-presidenten van de Hoge Autoriteit Coppe en Spieienburg, dat de Belgische regering geen een zijdige maatregelen tegen de invoer van steenkool uit Nederland en Duitsland zal treffen om de kolencrisis te verhelpen. De Belgische ï'egering heeft de Hoge Autoriteit vei-zocht de toestand van „dui delijke crisis" in de EGKS te doen afkon digen. De Belgische minister van Economi sche Zaken verklaarde, dat de Hoge Auto riteit aan dit verzoek niet dadelijk kan voldoen. Men vermoedt, dat een speciale ministerraad van de EGKS te Bi-ussel zal worden bijeengeroepen. De Hoge Autoriteit heeft echter op drie punten toezeggingen aan de Belgische-regering kunnen doen: 1. De wachtgelden voor de werkloze mijnwerkers zullen zo nodig ook na 1 fe- bi-uari 1960, het einde van de overgangs periode, aan de mijnwerkei-s worden uit gekeerd. Het wachtgeld bedraagt honderd percent van het loon over de eerste vier maanden en tachtig en zestig percent over de volgende maanden van het jaar. 2. De sluiting van de acht onrenabele schachten van de vijf mijngenootschappen in de Borinage zal parallel verlopen aan de vestiging van nieuwe industrieën in dat gewest. 3. De Hoge Autoriteit zal haar mede werking verlenen voor de studie van de hervorming in het gewest en de eventuele noodzakelijke financiële steun bij de op richting van nieuwe industrieën. Maar, aldus minister Van der Schueren, de Hoge Autoriteit zal niet aanvaarden, dat de Belgische regering aan de mijnen van de Borinage een grotere subsidie zal ver lenen dan waarin het saneringsplan voor ziet, namelijk vijftien miljoen gulden over een periode van drie jaar voor een pro duktie van 2,1 miljoen ton kolen per jaar. Gendarmerie versterkt Intussen hebben de socialistische vak bonden in de Borinage de stakers gewaar schuwd tegen de onverantwoordelijke sa botagedaden van enkele stakers, die onder meer stenen naar de politie gooiden. Het zijn voornamelijk jonge Italiaanse mijn werkers, die op dergelijke sabotagedaden werden betrapt. Te Frameries, Quaregnon en elders lig gen nog bai-ricades over de grote wegen, maar vanochtend werden geen nieuwe in cidenten gemeld. De voortzetting van de staking, welke een gevolg is van het tegen elkaar opbieden van rooms-katholieke en socialistische vakbonden, doet de kansen op nieuwe incidenten toenemen. Vandaar dat de gendarmerie in de Borinage met nieuwe troepen uit Brussel is versterkt. Vandaag wordt de regering in de Tweede Kamer geïnterpelleerd door de socialisti sche volksvertegenwooi-digers uit het ar- i-ondissement Bergen, de oud-minister van Onderwijs Leo Collard en de burgemeester van Framei-ies, Roger Toubeau. Na de mijnwerkers van de mijnen rond om Bergen en in het centrum hebben ook die in verscheidene putten nabij Charleroi het werk neergelegd. Men verwacht dat de staking hier rondom het middaguur alge meen zal zijn. Een algemene staking in dit bekken was pas voor maandag voorzien. In de Borinage nemen thans achttienduizend mijnwerkers aan de staking deel, in het centrum zijn het er dertienduizend. Dinsdagmiddag werden ongeregeldheden uit Quesmes gemeld, waar de rijkswacht stakers die in alle straten van dit plaatsje versperringen opwierpen, over velden en door de tuinen achtervolgde. Ook in het Limburgse mijnbekken heerst om-ust en het „Comité van verdediging" heeft een motie goedgekeui-d, waarin de mijnwerkers wor den opgeroepen ingeval voor de maand maart een vijfde dag zonder werk voor de mijnen wordt vastgesteld, zich die dag toch naar het werk te begeven. BRAZZAVILLE (AFP/Reuter) De po litie te Brazzaville in Frans Kongo heeft na de politieke ongeregeldheden van maandagavond verscheidene mensen in hechtenis genomen en een scherp toezicht ingesteld. Volgens onofficiële berichten zijn er tweeëntwintig doden en zesenzeventig gewonden. Vandaag zijn er in de inheemse wijken opnieuw gevechten uitgebroken. De Franse Hoge Commissaris, Georgy, heeft in een verklaring gewaarschuwd tegen anarchie. (Belga) Er bestond i-eeds enige tijd politieke spanning in Bx-azzaville als ge volg van tegenstellingen tussen de socia listen en de partij van de vroegere Abbé Joeloe. De regering heeft de gendarmerie en het leger gemobiliseerd. De wijken Po- topoto en Bacongo zijn omsingeld door gendai-mes en parachutisten, die de afge lopen dagen reeds wegens de toenemende spanning waren gealarmeerd. BLANTYRE (Reuter) De politie heeft op verschillende plaatsen in Nyassaland vijftig negex-s opgebracht en betogers met wapenstokken en traangas uiteengedreven. De betogers protesteerden voor de derde maal tegen de aanhouding van elf negers die maandag hadden gedemonstreerd tegen de veroordeling van drie functionarissen van het Afrikaanse nationale Congres van Nyassaland. Gestenigd DAR ES SALAAM (UPI) Een menigte van tweeduizend Afrikanen heeft te Bu- gurini in Tanganyika, een politieman ge stenigd, die met twee andere politieman nen een onderzoek instelde naar een mis drijf. Hun auto werd echter omsingeld en in brand gestoken. De twee andere politie mannen ontkwamen door hun uniformen uit te trekken en zich te midden van de menigte te begeven.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1