Vanmorgen in de vishal en op zee Velsen wil tarieven voor bad en zweminrichtingen verlagen Bromfietsrijders COR OLY IJmondadviescollege akkoord met instelling contact-orgaan Havenhsrichten Haringuitvoer in 1958 gedaald 7 DUBBELTJE VOOR EEN STORTBAD Nog enige overjarige bromfietsen Feestavond van de A.N.M.B. Eerste jaarvergadering district Kennemerland Beverwijkers piekeren over verkeersproblemen Van Gemerden-toernooi Turk en Rus hadden aanvaring bij Hamburg Rechtbankpresident liet pers toe bij drie zedenzaken Openbaarheid over gevaren die kinderen bedreigen La Gro (V.V.D.) neemt ontslag als raadslid in Velsen Mr. F. W. D. C. A. van Hattum volgt de heer H. la Gro (V.V.D.) als Velsens raadslid op IJmuiden leverde 2.63 percent van de uitvoer Scheepvaart DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 Velsens raad zal dinsdag een beslissing moeien nemen over een voorstel van B. en W. om de tarieven voor het gebruik van de gemeentelijke bad- en zweminrichtingen te herzien. B. en W. stellen voor om het tarief voor het gebruik van een stortbad door kinderen tot zestien jaar te verlagen van 20 cent tot 10 cent. Een belangrijke verlaging van het tarief voor het openluchtbad „De Heerenduinen" zal voorts naar de mening van B. en W. het bezoek aan de inrichting aanzienlijk stimuleren en al mag daarvan geen stijging van de opbrengst aan badgelden worden verwacht het maatschappelijke belang van dit bad doen toenemen. Zij stellen daarom voor de prijs voor een bad voor kinderen beneden zestien jaar te verlagen tot een kwartje en de prijs voor het seizoenabonnement tot vijf gulden. De prijzen voor het terrasbezoek zullen aan het zwemlarief dienen te worden aangepast. In de praktijk is gebleken, aldus B. en W„ dat enkele tarieven voor het gebruik van de bad- en zweminrichtingen in on voldoende mate het sociale nut dienen, dat met de inrichtingen wordt beoogd, en soms ook in bedrijfs-economisch opzicht niet voldoen. Aan vastrechtkaarten voor het Velserbad blijkt geen behoefte te bestaan. In 1958 werden slechts drie van deze kaarten uitgereikt. B. en W. willen deze kaarten afschaffen omdat dit tevens een vereenvoudiging van de administratie be tekent. Ook het verenigingstarief moet worden herzien. De verenigingen betalen nu het ontbrekende bedrag wanneer het zwembad van de leden van deze vereni gingen in een uur aan badgelden minder ontvangt dan twintig gulden. Dit be tekent vaak een suppletie van vijf tot zevenenhalve gulden voor een vereniging. Voorts levert deze bepaling voor de ver enigingen een nadeel op wanneer op som mige avonden het bezoek beneden nor maal blijft en het garantiebedrag niet wordt bereikt. De verenigingen dringen daarom aan op een regeling waarbij de tekorten op bepaalde avonden met de overschotten op andere avonden worden gecompenseerd. B. en W. achten dit ver langen redelijk en stellen voor om de ver rekening van de te suppleren bedragen met de door het bedrijf boven het bedrag van 20 gulden ontvangen badgelden over een periode van een kalenderkwartaal toe te passen. Gebruik teruggelopen Voor het gebruik van een stortbad in de inrichtingen zjjn kinderen tot zestien jaar thans twintig cent verschuldigd. Een on derzoek heeft uitgewezen dat 46,4 percent van de woningen in Velsen geen badruim- fce heeft en 27.849 personen thuis geen kuip- of stortbad kunnen nemen. In 1957 werden in de inrichtingen van het bedrijf in het totaal 375.797 zwem-, douche- en kuipbaden genomen, welk aantal, gelet op de bovengenoemde cijfers, volgens B. en W. laag is te achten. Het aantal stort- en kuipbaden bedroeg in het eerste halfjaar van 1958 31.627 tegen 38.962 in dezelfde periode van 1957. Of de verhoging van de tarieven in 1958 Advertentie Wacht niet te lang Centro Rap - Typhoon enz. enz. ƒ100.- tot 200.- goedkoper Beverwijk Tel. 4627 Zoals meestal bij vakorganisaties ge bruikelijk, werd ook de woensdag in 't Her vormd Wijkgebouw aan de Dijckman- straat gehouden feestavond van de afde ling Velsen-Noord van de Algemene Ne derlandse Metaalbedrijfs Bond (A.N.M.B.) door een spreker ingeleid. Ditmaal ge schiedde dit door de heer G. S. Visarius uit Beverwijk die zich als hoofd- en dis- Irictsbestuurder voornamelijk bezig hield met de lopende contract-onderhandelin gen. Volgens spreker verliepen deze niet geheel naar wens. voor een deel omdat door de huidige regeringscrisis het kabi net ontbreekt, dat tot het nemen van be slissingen is bevoegd. Bovendien staat men in werkgeverskringen nog altijd sceptisch tegenover een eventuele verkorting van de arbeidstijd, omdat hier wordt gevreesd dat na een dergelijk besluit van produktiever- hoging geen sprake meer kan zijn. De heer Visarius meende echter dat een en ander wel degelijk te bereiken is, mits hiervoor de juiste maatregelen worden getroffen. Na deze propagandistische inleiding volg de het amusementsprogramma, waarvoor het bestuur zich van de medewerking had verzekerd van de Accordeonvereniging „IJmuidens Roem", onder leiding van Dirk Wijker en het „Kennemer Cabaret" dat door Reinier Pletting werd aange voerd. Het eerstgenoemde ensemble be staat uit een dozijn musicerende leden, dat in staat bleek een uitstekend concert te verzorgen. Zowel Clebers populaire „De Postkoets" als de minder eenvoudige ouvertures „Leichte Cavallerie" en „Or pheus in die Unteiwelt" kregen een prima vertolking. Het gedeelte na de pauze was gereser veerd voor het „Kennemer Cabaret"; een ensemble, waar wij ons al eens eerder met waardering over mochten uitlaten. De schetsjes zijn niet de sterkste zijde van dit groepje, maar met de liedjes neemt het onder de amateurs stellig een bijzon dere positie in, dank zij Nier Pletting, de leider van dit ensemble, die niet alleen een alleraardigste tekst kan schrijven, maar hier zowaar ook de muziek nog hij componeert. Met als uitkomst het gees- ige „Verliefd, verloofd, getrouwd" en het •harmante „In het plantsoen", waarvan ie pittige melodietjes door de vertolkers met brio werden gezongen. De finale bestond uit een scène in Pa rijs, waarvoor hij een aantal bekende Franse liedjes in een originele Nederland se bewerking liet uitvoeren. Een alleraar digst slot, waardoor men gaarne geneigd was de minder geslaagde nummers on- middelijk te vergeten. J. v. D. aan deze teruggang mede schuldig is staat niet met zekerheid vast. Wel heeft de gemeentelijke dienst van de bad- en zweminrichtingen te Amsterdam de er varing, dat een verhoging der tarieven voor de douchebaden tot een verminderd gebruik leidt. Een vergelijking van het aantal douche- en kuipbaden per inwoner per jaar te Velsen ongeveer 64.000 ba den met dit aantal in enige naburige gemeenten, geeft voor Velsen een ongun stig resultaat. Het aantal baden dat in de inrichtingen door kinderen wordt genomen bedraagt in deze gemeenten ongeveer een kwart van het totale aantal. B. en W. menen daarom dat het aanbeveling verdient het bezoek aan de badinrichtingen te stimuleren door het invoeren van een aantrekkelijk tarief voor kinderen tijdens door B. en W. te be palen tijden, liggende buiten de drukbe zette uren. Zij stellen voor dit tarief te be palen op 10 cent per bad. De heffing van dertig cent per persoon voor het bezoeken van het terras van het Velserbad wordt door de ouders die bij het zogenaamde afzwemmen van hun kin deren tegenwoordig wensen te zijn in het algemeen niet begrepen en doet dan ook aan de „goodwill" van de inrichting af breuk. B. en W. willen daarom het tarief voor dit bezoek laten vervallen. Wat het bezoek aan het openluchtbad „De Heerenduinen" betreft, heeft een on derzoek uitgewezen, dat dit in vergelijking met soortgelijke inrichtingen in andere ge meenten gering is. Het bezoek bestaat voor negentig percent uit kinderen. Volgens B. en W. is het tarief voor deze kinderen te hoog. De gecombineerde abonnementen voor het Velserbad en de Heerenduinen voor zien niet in een behoefte. B. en W. willen deze abonnementen daarom afschaffen. Atleten in Noord bijeen In het paviljoen Watervliet te Velsen- Noord heeft het district Kennemerland van de KNAU zijn eerste jaarvergadering gehouden. Zo goed als alle atletiek-vcreni- gingen uit het district waren vertegen woordigd. De voorzitter, de heer J. Her mans, wees op de behaalde resultaten die voor de nog jonge atleten goed te noemen waren. Gelukwensen'gingen naar DEM en de HAV Haarlem voor de behaalde resul taten bij de meisjes- en jongens-clubkam pioenschappen van Nederland. Dit seizoen gaat men verscheidene wedstrijden in het rayon Kennemerland houden. Er staat onder meer een jeugdcompetitie op het programma. Het ledental van de afdeling Kennemerland bedraagt 1169. Zij is na Amsterdam de grootste afdeling in het district Noordholland. De secretaris-pen ningmeester, de heer Th. Schuijt, gaf een uitvoerig jaaroverzicht van de activiteiten van de nog jonge afdeiing. De agenda van de districtsvergadering werd uitvoerig besproken. Tot slot van deze geanimeerde vergade ring heeft men nog gewezen op de jury cursus die binnenkort begint. Voorts werd ook de wenselijkheid onder ogen gezien om een technische commissie voor de af deling te hebben. Nadat vorige week voor de leden van de Kennemer Motor- en Auto Club in Hotel „Parkzicht" te Beverwijk door leden van de Beverwijkse verkeerspolitie een uiteenzetting was gegeven van de ver keersregels voor automobilisten, was men woensdagavond weer bijeen om door mid del van een veertigtal vragen de verkeers- kennis van de dames en heren te onder zoeken. Twee uur lang hebben de veertien da mes en heren zitten piekeren op de ruim veertig vragen, waarvan er volgens de deskundigen bij waren die voor tweeërlei uitleg vatbaar waren. Was het niet goed lezen van sommige vragen de oorzaak dat sommige antwoorden foutief waren, de genen die de vorige cursusavond niet bij hadden gewoond, hadden met nog meer moelijkheden te kampen. Ook dit jaar wordt wederom het „Jan van Gemerden-voetbaltoernooi" voor as piranten gehouden. De wedstrijden worden gespeeld op de bijvelden van het sportpark „Schoonenberg". Alle verenigingen, spe lende in de afdeling Haarlem van de KNVB, kunnen hieraan met het aspiran ten A-elftal deelnemen. HAMBURG (UPI) In de ingang van het Noord-Oostzeekanaal, ter hoogte van Hamburg, is het 4249 ton metende Turkse schip „Kayser" vannacht in aanvaring ge weest met het Russische s.s. „Severena- ladvin" van 2491 ton. Beide schepen kre gen lichte schade aan de bovenbouw en konden de reis op eigen kracht voort zetten. Het vaarwater was druk bezet, om dat na de miststremming van de laatste dagen veel schepen van en naar Hamburg voeren. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: 11 febr.: Simon, zoon van S. Castricum en J. V. Swart, Heereweg 36; 14 febr.: Anna Johanna, dochter van L. B. Müller en J. A. ten Broek, Torenstraat 65. GEHUWD: 17 febr.: Jacobus Petrus van der Himst. en Cornelia Maria Brakenhoff. beiden wonende te Castricum. De vice-president van de Amsterdamse rechtbank mr. J. Knottenbelt heeft dins dagmiddag gebroken met een gewoon te, die al zo oud is als de Nederlandse rechtbanken zelf: hij heeft de pers toege laten bij de behandeling van een drietal zedenzaken. Tevoren had hij te kennen gegeven, dat een voorzichtige en paeda- gogische publiciteit van deze zaken voor de generale preventie en ter bescherming van onwetend publiek volgens hem zeer nuttig zou kunnen zijn. Voor iedere rechtbank in ons land wordt wekelijks een aantal zedenmisdrijven be recht, steeds met gesloten deuren. Er zijn vele handelingen, die door de wet als ze denmisdrijf strafbaar zijn gesteld, maar waarvan een deel van het publiek nauwe lijks weet dat ze strafbaar zijn en vooral: hoe zwaar ze gestraft kunnen worden. De bedoeling van mr. Knottenbelt is thans, dat het publiek ook in dit opzicht door de pers wat beter op de hoogte kan worden ge bracht en zo nodig kan worden gewaar schuwd. Vele ouders zo zei hij, hebben er geen flauw benul van welke gevaren hun kinderen kunnen bedreigen. De pers kan in preventief opzicht goed werk verrich ten. Eerst stond terecht een 21-jarige bloe- menventer, die schoorvoetend toegaf de vorige zomer op een onbebouwd stuk land in Amsterdam-West ongeoorloofde spel letjes te hebben gespeeld met drie meis jes van 6 tot 11 jaar Bovendien was hem ten laste gelegd, dat hij zich aan straf baar gedrag had schuldig gemaakt met twee andere meisjes van 11 en 12 jaar in een nog niet bewoonde flat. Bovendien was gebleken, dat de ver dachte ook op 14-jarige leeftijd in Apel doorn dergelijke feiten had gepleegd. „Ik zal het nooit weer doen", zei de verdachte. Maar die meisjes wilden zelf met me meerijden op mijn bakfiets". Vol gens hem was de toenadering zelfs van de meisjes uitgegaan De officier van Justitie, bang voor her haling. eiste 1 jaar jeugdgevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De ver dachte was sinds 18 oktober gedetineerd De raadsman vroeg een gedeeltelijk voor waardelijke straf voor zijn cliënt. Op 24 februari volgt de uitspraak. De volgende verdachte was een 28-jari- ge typograaf. Hem was een poging tot het verstoren van zwangerschap ten laste gelegd en hij gaf dit volmondig toe Hii had een 23-jarig nichtje van zijn vrouw willen helpen. Zijn vrouw had net aangegeven en was bij hem wogselonen met medeneming van het meubilair. De officier van Justitie zei in zijn re- ciuisitoir dat de maximum straf voor het door verdachte gepleegde misdrijf drie jaar is. De officier zette uiteen dat er diverse redenen zijn om het feit streng te straffen: het brengt altijd gevaren mee voor de betrokken vrouw en uit bepaalde godsdienstige ovnrv"»<*ingen is het bijzon der afkeurenswaardig. Uit een oogpunt van generale preventie eiste de -,r" '2 maanden gevangenis straf met aftrek van twee- wekon voorar rest. waarvan 4 maanden voorwaardelijk D^ ii''1snraak volgt op 19 februari De derde verdachte was een 43-jarige ongehuwde etaleur aan wie ontoelaatbaai en onbehoorlijk gedrag ten laste was ge legd met een minderjarige van hetzelfde geslacht: °en 19-jarige scholier uit Fries land. die in november met f 40 - op zak was we"velopen van huis en dezelfde avond wat mo^rloinns en niet wetend wat te doen op een bank in het centraal station te A'-ocfevdam zat. De verdachte, die een strafblad had waaron reeds drie veroordelingen voor hotzoTHp delict stonden en die in 1952 ter beschikking van de regering was geste'd had hem daar zien zitten, had pen praatje met hem gemaakt en had hem tenslotte meegenomen naar zijn kamer. „Wist jp niet dat er van dip mannen be stonden?" vroeg de president, aan de jon gen. Ja. dat wist dé jongen wel. maar hii wist niet waar hij heen moest midden in de nacht °n hij was een beetje bang ge weest De officier van Justitie eiste t^aen de verdachte een iaai gevangenisstraf. De uitspraak volgt op 3 maart. Het IJmond-adviescollege heeft gister avond na ampele discussie in Velsens raadszaal besloten tot instelling van een contactorgaan voor de bestudering van so ciaal-hygiënische vraagstukken in het IJmondgebied. Het orgaan zal zelf geen onderzoekingen verrichten, doch zal wel kunnen adviseren om bepaalde opdrachten te verstrekken aan de daarvoor geëigende organen. De instelling van het contact orgaan is een gevolg van een voorstel van de afdeling Kennemerland van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevord ring der Geneeskunst. Om een zekere status te kunnen verwerven moest het contactorgaan bij voorkeur door de overheid in het leven worden geroepen. De heer Nuyens (K.V.P.) opende het kor te debat met een netelig vraagje :„Wat houdt het voorlopig standpunt van de mi nister van Binnenlandse Zaken in het IJmondgebied in", zo vroeg hij. De heer Dis- selköter (P.v.d.A.) vroeg zich af of de IJmond wellicht nu staat aan de voor avond van een nieuwe indeling. Mr. M. M. Kwint, die de voorzitters hamer hanteerde, gaf een diplomatiek ant woord. „In de kranten staat duidelijk, dat de minister van Binnenlandse Zaken een voorlopig standpunt heeft ingenomen en dat hij daarover thans contact heeft op genomen met zijn ambtgenoot van Weder opbouw. Zolang dit een zaak is tussen twee ministers, is de eventuele nieuwe regeling „nog in de schoot der goden" ver borgen. De minister heeft trouwens de ge legenheid gehad om zijn voorlopige stand punt in de memorie van antwoord open baar te maken. Hij heeft dat niet gedaan". De heer Van Hameien (P.v.d.A.) wilde naar aanleiding van de behandeling van de begroting van het adviescollege voor het jaar 1959 graag weten wat er is ge beurd met de opdracht aan het N.E.I. voor het samenstellen van een rapport over de cityvorming in de IJmond. De heer R. Verbeek (P.v.d.A.). lid van het dagelijks bestuur, kon meedelen, dat het rapport van de N.E.I. over de city vorming binnen enkele maanden gereed zal komen. Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting voor het jaar 1959 daarna goed gekeurd. Brede visie „Dit voorstel getuigt van brede visie. Het gaat er van uit, dat de mens niet van brood alleen kan leven", zei de heer De Weyer (K.V.P.) over het voorstel tot in stelling van een contactorgaan voor so ciaal-hygiënische vraagstukken. „Wij heb ben dit voorstel getoetst aan de mening van deskundigen on dit gebied en wij zijn tot de conclusie gekomen, dat het een soed voorstel is". De heer De Wever haalde daarbij onder meer oomerkingen aan van dr. Chr. Mol uit een inleiding, die deze bij uitstek deskundige hield voor de afdeling Beverwijk van de Maatschappij voor Ge neeskunst. Hij wees er op. dat het materialisme een ernstige bedreiging kan inhouden voor de structuur van de staalstad. Het belang van de mens zal daarom bij alle planning Woensdag kwamen in IJmiiiden aan: Minerva 2 van Kingslvnn. kunstmest laden Hoogovens: At las. Rotterdam: Adolf Bratt. Gothenburg: Pere grine. Londen; Arion. Benisaf, erts lossen buiten haven Hoogovens: Torgert, Londen; Morbihan. I.e Havre; Jan Brons. Rotterdam: Draco. Rotter dam: Markab. Middlesborough. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Spes van Antwerpen: Karakorum, Antwerpen: Freshfield, Swansea: Earlsfield. Swansea. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Angus Thvsscn naar Kirkenes; Ellewoutsdijk, Water ford: Cormoran 2, Fredericia: Jastarnin. Malmö, netten ingenomen IJmuiden: Goeree. Dagenham. walsmateriaal geladen binnenhaven Hoogovens; Clangnla, Rotterdam: Kurdistan. Norfolk: Lau- wersborg. Connah's Quay: La Haloma. Ipswich: Mariene, Hamburg: Heinrich Wessels. Hamburg: Wittekind. Aarhus: Tim S. Kopenhagen; Frariz, Kopenhagen: Jop. Karlskrona: Wally, Frederiks- vaerk: Anita. Elsmhorn: Labotas. Rotterdam; Ja gersfontein. Bremen: Ali Damhof. Fehmarn: Pla to. Gdynia: Tlieatio. Rotterdam: Leiderkerk, Lon den: Leonidas, Rotterdam: Vechtstroom, Bristol: Peperkust, Antwerpen: Jacob Teekman. Esbjerg: Orestes. Bremen; Peregrine. Harlingen: Leo. Rot terdam. Alleen voor de jeugd De puzzeltocht die de TJmuidense wan- delclub „De Kennemer Jagers" zondag 22 februari zal houden, is alleen bestemd voor dc jeugd. Vanmorgen aan de markt Zeven trawlers, drie loggers en negen kotters zorgden vanmorgen voor 5630 kis ten verse vis. Gespecificeerd bestond de vis uit: 915 wijting, 510 schelvis, 325 gul en kabeljauw, 1420 koolvis, 335 hanng, 245 makreel, 495 kleine haring, 550 schol, 3500 kilo tong, 5 tarbot, 150 diversen, 2800 stuks stijve kabeljauwen en 310 kleine kisten haring. Wat er komt Voor de vrijdagmarkt wordt de VL 110 verwacht met 10 schelvis, 40 haring, 300 makreel, 250 wijting, 250 gul en kabel jauw en koolvis. Voorts zal de VL 131 naar alle waarschijnlijkheid markten. Dit schip heeft 100 kisten vis aan boord. Er wordt tevens veel platvis verwacht. Gespecificeerde vangsten De KW 176 (4 febr.) kwam aan de markt met 35 schelvis, 75 haring, 5 makreel, 35 wijting, 25 gul en kabeljauw, 480 koolvis, 350 kleine kistjes haring. De Vios IJM 24 kwam de pieren binnen met 80 schelvis, 10 makreel, 100 wijting, 30 gul en kabel jauw. 440 koolvis, 160 kleine kistjes ha ring en 60 stijve kabeljauwen. De Gezina Jacoba IJM 36 (4 febr.) meerde in de vis sershaven af met 55 schelvis, 85 haring, 200 makreel, 180 gul en kabeljauw, 125 kleine haring, 5 diversen en 240 stuks stijve ke- beljauwen. De SCH 55 (een vreemde eend in de bijt) was present met 100 haring, 90 makreel, 250 wijting, 100 koolvis, 1000 stijve kabeljauwen. De Deining KW 8 (6 febr.) zorgde voor 100 schelvis, 30 haring, 40 makreel, 150 wijting, 40 gul en kabel jauw, 200 koolvis en 5 diversen en 800 stijve kabeljauwen. De IJM 35 Postboy (7 febr.) had 55 schelvis, 25 haring, 80 makreel, 170 wijting, 60 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 25 kleine haring, 5 diversen, 250 stijve ka beljauwen aan boord. De Ariadne IJM 18 (6 febr.) zorgde voor 175 schelvis, 30 wij ting, 100 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 40 diversen, 350 stijve kabeljauwen. Prijzen van woensdag Heilbot 3.40—2.50. gr. tong 3.30—3 10. grm. tong 3.10, kim. tong 4 00—3.90, kl. tong I 3.40—3.30. kl. tong II 2.40—2.00, tarbot I 3.50-2.80 per kg. Gr. schol 22—18, grm. schol 23--22, kim. schol 28—23, kl. schol I 28—24, kl schol II 33—23, schar 25—15, bot 15—8.60, v. haring 27—13.40, makreel 26—13.50, gr. schelvis 61—46. grm. schelvis 66—44, kim. schelvis 55—43, kl. scheivisl 56—41. kl schel vis II 46—33. wijting 23 8, gr. gul 33—27, mid gul 31—25. kl. gul 24—16, kl. leng 30, kl. haai 20— 16, ham 84 - 62, poontjes 36—17, kl. koolvis zw. 1711.50. kl. koolvis wit 31—23 per 50 kg. Gr. kabeljauw 144—65. gr. koolvis zw 41—31, gr. koolvis wit 84 - 70. gr. leng 6242 per 125 kg. Aanvoer van woensdag 19 kisten tong en tarbot, 5 k. heilbot, 185 k schol, 25 k. schar, 70 k. bot, 800 k. haring, 235 k. makreel, 470 k schelvis, 615 k. wijting. 545 k. ka beljauw en gul, 20 k. leng. 10 k. haai, 5 k. ham. 6 k. poon, 1780 k. koolvis en 30 k. diversen. To taal 4820 kisten vis. Besommingen van woensdag Een trawler met. 23.240, IJM 72 Beatrice 3540. IJM 32 Elie 20.550, IJM 10 Van Hattem I 15.280, SCH 153 17.310, IJM 4 I 3160, KW 77 270, KW 72 I 2460. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: grote schelvis 4048, grootmiddel schelvis 40 46, kleinmiddel schelvis 3748, pennen 3747, braad 2737, wijting 1116, kisten kleine kabeljauw 62—73, grote gullen 24— 29, middel gullen 2225, torren 1823, witte koolvis 6068. lengen 4858. grote tongen 3,10—3,30, schol 2 3045, schol 3 2232, groffe haring 1725, kleine haring 1114, makreel 1624. En op zee De trawlers op 59 tot 60 graden noorder breedte hadden last van een briesje. De vangsten waren niet best. Dit werd mede veroorzaakt door het feit dat er veel kleine visjes werden gevangen. De gemiddelde dagvangsten waren 150 tot 200 manden haring, wijting, schelvis en koolvis. De Polderman verschalkte in een trek een pakje (dertig manden). De Claesje had in een trek 60 manden. Op 57 graden meld den de trawlers en loggers aardige kabel jauwvangsten. Er werden dagvangsten ge maakt van 300 tot 600 stuks. De kustlog- gers en kotters vingen weinig tong. Ge middeld 80 tot 100 kilo. Erbij werd nog 20 tot 30 manden schol en bot per etmaal gevangen. Bij de Pitt-boei waren de tong vangsten niet best: 100 tot 150 kilo. Daar naast werden zo'n 15 tot 25 manden schol en wijting per etmaal gevangen. Besommingen De KW. 176 besomde 16.000,—. voorop moeten staan. „Hoezeer ons land ook behoefte zal kunnen hebben aan een basisindustrie, het verwezenlijken van deze industrie mag nooit ten koste gaan van de mens". De heer De Weyer (K.V.P.) toonde zich dus enthousiast over het voorstel. Hij zag alleen graag, dat het IJmondadvies- college niet vertegenwoordigd zou zijn met een persoon, maar met drie personen: een uit Beverwijk, een uit Velsen en een uit Heemskerk. Mevrouw Allan (V.V.D.) was van mening, dat er door dit contactorgaan veel en hard zal moeten worden gewerkt om de reeds ontstane achterstand in te halen. Zij waarschuwde ervoor, het appa raat niet topzwaar te maken. De heer Van Hameien (P.v.d.A.) was van mening. dat de drie wethouders van Volks gezondheid van de drie IJmondgemeenten in het contactorgaan moesten zijn ver tegenwoordigd. Het lid van het dagelijks bestuur, de heer Coelingh (P.v.d.A.) gaf een kort resumé van de besprekingen, die tot het onderhavige voorstel hebben ge leid. Hij nam het voorstel om de drie IJmondgemeenten elk door een persoon in het contactorgaan te laten vertegen woordigen, over. Hij was wel bang. dat het contactorgaan groot zou worden omdat er zoveel mogelijk instellingen, die zich met de sociaal-hygiënische vraagstukken bezig houden. lid van moeten worden. Dit hoeft echter geen beletsel te zijn voor een vlotte werkwijze. De h ir H. de Boer (P.v.d.A.). lid van het dagelijks bestuur, merkte tenslotte nog op. dat het belangrijkste is. dat de status van dit orgaan wordt bekrachtigd door de raden van de drie gemeenten. Uit gesprek ken van medici is gebleken, dat de achter stand on het gebied van het oplossen van sociaal-hygiënische vraagstukken groot is. Velsens raad komt dinsdag 24 februari om 19.30 uur in openbare vergadering op het gemeentehuis bijeen. Bij de ingekomen stukken en mededelingen is een brief van de heer H. la Gro (V.V.D.) waarin hij ont slag neemt als lid van de gemeenteraad. De agenda vermeldt voorts een voorstel om een centraal kantoorgebouw te stichten en een voorstel voor de wijziging van de ta rieven van de gemeentelijke bad-, was- en zweminrichtingen. De agenda bestaat uit 26 punten. Mr. F. W. D. C. A. van Hattum uit Sant poort, advocaat in Amsterdam, heeft zich bereid verklaard om de heer H. la Gro als raadslid voor de V.V.D. in Velsen op te volgen. De heer La Gro heeft om persoon lijke reden voor het lidmaatschap van de gemeenteraad van Velsen bedankt. Zijn echtgenote, de arts mevrouw La Gro Lindeyer, is namelijk per 1 april benoemd tot geneeskundige bij Velsens G.G.D.. De heer La Gro is van mening, dat deze be noeming niet verenigbaar is met zijn raadslidmaatschap. Dc Nederlandse uitvoer van pekel- cn steurharing is blijkens een opgave van de Dienst der Nederlandse Haringcontrole te 's Gravenhage >n het afgelopen jaar ge daald tot 39.819.552 kg, vergeleken met een uitvoer van 49.080.941 kg in 1957 en van 45.501.995 kg in 1956. De daling van de waarde van de uitvoer was minder groot, hetgeen is toe te schrijven aan een stijging van de prijzen. De aangegeven waarde per kg netto bedroeg in 1958 gemiddeld 0,71 tegen 0.63 in 1957. De totale aangegegeven waarde van de uitvoer van pekel- en steurharing was in het afgelopen jaar 28.227.711 tegen f 30.913.808. De waarde van de uitvoer was in 1958 bijna even groot als in 1956, hoewel de omvang van de uitvoer bijna 5,7 miljoen kg kleiner was. De Voornaamste afnemers van pekel- en steurharing waren in 1958 België (11.380.101 kg), Oost-Duitsland (3.192.000 kg), West- Duitsland (9.0203.122 kg), Frankrijk (2.859.737 kg), Israel (3.386.800 kg) en Noor wegen (2.819.547 kg). Van de uitvoer van het afgelopen jaar nam Scheveningen 40,09 percent voor zijn rekening. 28,07 percent kwam uit Viaardin- gen en 28,06 percent uit Katwijk. IJmuiden leverde 2,63 percent van de uitvoer en uit de overige vissersplaatsen kwam 1,15 per cent. Volgens de jongste kwartaalcijfers ver toonde de uitvoer van pekel- en steur haring in het vierde kwartaal van 1958 een scherpe daling tegenover de overeenkom stige periode van 1957, maar een stijging t.o.v. het vierde kwartaal van 1956. De uitvoer bedroeg in het vierde kwartaal van 1958 16.909.152 kg, ter waarde van 12.056.102; 23.574.503 kg ter waarde van 14.111.342 in 1957 en 14.031.995 kg ter waarde van 9.246.874 in 1956. Weenink 2 leed nederlaag Het tweede team van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft in de laatste bondswedstrijd tegen „Zaanstreek-Noord" een 19 nederlaag geleden. Voor de Bever wijkers was deze ontmoeting niet belang rijk meer, aangezien degradatie reeds een feit was. Alpherat. 18 te New York v. Charleston. Aalsdijk, 18 te New Orleans. Alkmaar. 19 v. Port Said n. Rotterdam. Aagtekerk, 19 te Lorenco Marques. Abbedijk, pas. 18 Key West n. Antwerpen. Ampenan. 18 v. Surabaja n. Singapore. Amsteldiep, 18 te Calcutta. Arendskerk, 18 v. Cadiz n. Antwerpen. Ameland. 18 in Thamesmonding n. Thameshaven. Amerskerk, 18 2 m. w.n.w. Wandelaar n. Antw. Abida, 18 470 m. n.n.w. Mona n. New York. Amstelsluis, 18 100 m. z. Palermo n. Londen. Amstelstad, 18 voor anker Bushire. Argos, 18 v. Milazzo n. Tel Avlv. Asmidiske, 18 570 m. o.z.o. Kp. Race n. Baltimore. Astrid Naess. 18 v. Aruba n. New York. Axeldijk, 18 100 m. n.w. Saba n. Trinidad. Alkaid. 18 125 m. w.n.w. Lissabon n. Antwerpen. Alphacca. 18 130 m. z.o. Ilheus n. New York. Amstelkroon, 18 300 m. z. Flores n. Vizagapatnam. Amstelpark, pass. 18 Kp. St. Vincent n. Engeland. Attls, 18 70 m. n.w. Kingston n. Mobile. Agamemnon, 18 te Guanta verwacht. Amstelvaart, 18 te Hamburg verwacht. Abbekerk, 18 80 m. n.w. Okinawa n. Manilla. Almkerk, 18 420 m. z.w. Cocos eil. n. Fremantle. Arendsdijk. 18 v. Rotterdam n. Miami. A\erdijk, 19 te Rotterdam. Bantam, pass. 18 Dover n. Rotterdam. Balong, 19 te Tandjong Priok. Billiton, 19 te Belawan. Bloemfontein, 18 170 m. n.w. Freetown n. K'stad. Raarn, 18 te Port of Spain. Borneo, pass. 18 Kp. Guardafui n. Belawan. Bali, 18 230 m. w.n.w. Minico.v n. Djibouti. Ratu, 18 22 m. z.z.o. Daedalusrif n. Aden. Eengkalis, 18 te Cebu verwacht v. Sorong. Blitar. 19 te Tandlong Mani verwacht v. Tobaco. Busum, 18 25 m. z.o. Ras Al Madraka n. Suez. Breda. 18 v. Cumana n. Puerto Cabello. Bcnnekom, 18 650 m. w.z.w. Azoren n. La Guaira. Boissevan, 19 te Lorenco Marques. Bonlta, 18 v. Havana n. Guayaquil. Batjan, 18 te Djibouti. Bantam. 18 te Rotterdam verwacht. Corilla, 18 v. Calcutta n. Singapore. Crania. 18 v. Sydney n. Melbourne. C'asamance, 18 160 m. z.w. Ouess. n. Duinkerken. Coolsingel, 18 420 m. w.z.w. Landsend n. R'dam. Crania, 17 v. Sydney n. Melbourne. Calt. Utrecht, 18 120 m. w. Str.Ormoesz n. Djibouti. Castor, 17 450 m. z.o. Bermuda n. Ciud. Trujillo. Cinulia, 18 40 Om. w. Kp. Finisterre n. Pernis. Caltex Arnhem, 18 632 m. z. Kp. Race n. Sidon. Caltex Eindhoven, 18 130 m. o.n.o. Oden n. Suez. Colytto, 18 880 m. z.w. Faytl n. Willemstad. Callisto, 18 100 m. z.w. Las Palmas n. IJmuiden. Cities Service Valley Forge, 18 150 m. z.z.o. Ber muda n. Philadelphia. Caltex The Hague, 18 v. Bahrein n. L. Marques. Ceronia. 18 te Geelong. Cradle of Liberty, 18 te Bandar Mashur. Congokust, 18 190 m. z.z.w. Finist. n. Freetown. Dalerdijk, 19 te Cristobal. Dordrecht. 18 42 m. z.z.w. Dungeness n. Ph.delph. Delft., 18 300 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Delfshaven, 18 70 m. z.o. K. Canaveral n. Europa. Dinteldijk, 18 te Panama. Doris, 17 26 m. o. Jamaica n. Mobile. Duivendijk, 18 te Las Angeles verwacht. Eenhoorn, pass. 18 Malta n. Hamburg. Eos, 1.9 te Burriana. Ena, 18 te Pta. Cardon. Esso Nederland, 18 80 m. o.n.o. Ras Al Kalb naar Rastanura. Esso Amsterdam. 18 350 m. n.o. Azoren n. R'dam. Etrema. 18 40 m. z.w. Dardanellen n. Malta. Friesland, 18 v. New York n. Baltimore. Graveland. 19 te Hamburg v. Bremen. Guineekust, 18 230 m. z.w. Las Palmas n. A'dam. Groote Beer, 21 te Amsterdam verwacht. Gaasterland. 13 te Santos verwacht. Giessenkerk. 19 te Nagoya v. Yokohama. Helena, 19 te Curacao. Hydra. 19 te Bremen. Hermes. 18 te Amsterdam n. Antwerpen Hector. 18 te Palermo. Hathor, 18 v. Beyrouth n. Lattakia. Helena. 18 te La Guayra v. Mamapala. I-Iersilia. 17 140 m. z.w. Madeira n. San Juan. Heemskerk, 18 400 m. o. Colombo n. Singapore. Haarlem, 18 350 m. z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Helicon. 17 v. Barbados n. Georgetown. Joseph Frering, 18 200 m. w.z.w. Kp. St. Vincent naar IJmuiden. Jac. Verolme, 18 325 m. w. Iquique n. Ph.delphia. Jagersfontein, 18 v. Amsterdam n. Bremen. Johannes Frans, 18 v. Baltimore n. Amuaybaai. Kenia. 18 te Pta. Cardon. Kosicia, 18 te Curapao. Karimun, 19 v. Colombo n. Chalna. Kennemerland. 19 te Itajai. Kloosterdijk. 19 te Tampico. Kreeft. 18 115 m. n.n.w. Bergen n. Rotterdam. Lekkerkerk, 18 t. anker Thamesniond n. Londen. Kerkedijk, 18 170 m. z.o. Kp. Race n. New York. Nanusa, 18 40 m. n. Kp. Verde n. Antwerpen. Kabylia, 18 te Schiedam. Karakorum, 19 te Amsterdam. Kalydon, 18 220 m. n.o. Luzon n. Miri. Khasiella, 18 te San Lorenzo. Koningswaard. 18 te Berre. Korenia. 18 te Punta Cardon. Kaap Hoorn, 18 50 m. n.o. Socotra n. L. Marques. Kermia, 18 v. Donges n. Stanlow. Kalydon. 22 te Miri verwacht. Kieidrecht, 23 te Lissabon verwacht. Kellia, 18 630 m. w. Guam n. Anacortes. Laarderkerk, pass. 18 Aden n. Suez. Leiderkerk, 18 v. Amsterdam n. Londen. Laagkerk, 18 te Antwerpen verwacht. Lelvkerk, 18 60 m. n.o. Oran n. Port Said. Lelo, 18 te Takoradi verwacht. Loosdrecht, 19 te Rotterdam verw. v. Hamburg. Lawa, 18 dw. Curapao n. Trinidad. Liberty Bell, 18 75 m. n.o. Rastanura n. Ph.delphia. Laertes. 18 te Makassar verw. v. Balikpapan. Langkoeas, 18 50 m. w.n.w. Le Havre n. Le Havre. Laren berg, 18 200 m. z.z.w. Las Palmas n. Miri. Montferland, 18 ten anker bij Weser vuurschip. Maron, 18 te New York venvacht. Mentor, 17 v. Aruba n. La Guaira. Munttoren, 18 v. Suezkanaal n. Mena. Malea, 20 te Miri verwacht. Meerdrecht. verm. 19 v. Pt. Arthur, n. Hamburg. Modjokerto, 13 240 m. z.w. Marseille n. Marseille. Moordrecht. 13 v. Suez, 26 te Landsend venv. Mijdrecht, 23 te Port Said verwacht. Moordrecht, 19 v. Port Said n. Landsend. Maaskerk. 18 170 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Macoma. 19 te Bangkok. Merwellovd, 18 v. Piraeus n. Beyrouth. Muiderkerk, 18 v. Las Palmas n. Duinkerken. Medon, 18 v. Curapao n. Jacksonville. Merwede, 18 200 m. n.o. Las Palmas n. Dakar. Nias, 18 180 m. z.w. St. Vincent n. Antwerpen. Nijkerk, 1.9 te Aden. Naess Lion, 18 140 m. z.w. Ras Fartak n. Mena. Naess Tiger, 18 90 m. z.o. The Broth, n. Houston. Nestor. 18 160 m. n. Azoren n. Pointe a Pitre. Nieuw Holland, 18 v. Balikpapan n. Tj. Priok. Nias, 19 dw. Oporto n. Amsterdam. Oberon, 19 v. Curapao n. Aruba. Oranjestad, 18 v. Plymouth n. Amsterdam. Oldekerk, 18 v. Bangkok n. Hongkong. Oranjestad. 18 v. Plymouth n. Amsterdam. Craniefontein, 17 v. Antwerpen n. Amsterdam. Ouwerkerk, 18 te Amsterdam. Orestes, 18 te Amsterdam v. Bremen. Ootmarsum. lo 530 m. w.z.w. Fayal n. Houston. Oranje. 18 520 m. z.w. Minicoy n. Colombo. Ossendrecht. 28 te Norfolk verwacht. Ommenkerk. 18 70 m. o.z.o. Valencia n. Genua. Orion. 18 te Livorno verwacht. Orestes. 18 v. Amsterdam n. Hamburg Perna, 18 520 m. o.n.o. Mombasa n. Beira. Peperkust18 v. Amsterdam n. Antwerpen. Prins Willem II. 18 te Rotterdam. Prins Willem v. Oranje. 19 te Le Havre v. R'dam. Pendrccht. 18 90 m. o. Las Palmas n. Takoradi. Purmcrend, 18 210 m. z.o. Havana n. Curapao. Pygmalion, 18 550 m. z.w. Azoren n. Hamburg. Peperkust. 18 v. Amsterdam n. Antwerpen. Prins Fred. Willem, pass. 18 Gibraltar n. Napels. Papcndrecht. 3/3 te Novorossisk verwacht. Prins Johan Willem Friso. 13 dw. Tunis n. Haifa. Prins Willem III, 17 v. St. John n. Rotterdam. Prins Willem V. 18 dw. Finisterre n. Rotterdam. Prins Casimir, 18 v. Cagloari n Valencia. Poseidon. 18 te Port of Spain. Rita. 19 te Singapore verwacht v. Telokanson. Randfontein, 18 340 m. n.w. Kaapst. n. L. Palmas. Rotti. 17 v. Philadelphia n. Mostaganeb. Riouw. 18 v. Abadan n. Colombo. R ndam, 18 ten anker bij Cobh v. New York. Ridderkerk, 18 v. Trivandrum n. Allepey. Sarangan, 18 Port Elisabeth n. East-Londen. Stad Arnhem, 18 ten anker n. Gent. Steenwijk, 18 455 m. n.o. Azoren n. Norfolk. Samarinda. 18 v. Port Said n. Lissabon. Stad Rotterdam 18 220 m. z.z.w. Ouess n. IJmuid. Statue of Liberty. 18 te Bandar Mashur. Straat Johore, 18 te Melbourne. Schcrpendrecht. 22 te Trinidad verwacht. Sliedrecht, 21 te Novorossisk verwacht. Stad Haarlem, 18 dw. Beachyhead n. Teneriffe. Steven, 18 80 m. n.o. Kp. Palos n. Huil. Straat Mozambique. 18 680 m. n.w. Kaapstad naar Salatiga, 18 te Abadan. Sibigo, 18 v. Tandjong Mani n. Singapore. Solon, 18 v. Puerto Limon n. Cartagena. Straat Lombok, 19 te Durban. Snbang. 18 100 m. z. Phnompenh n. Phnompenh- Schelpwijk, 18 640 m. n.o. Aden n. Mena. Slamat, 18 v. Bremen n. Rotterdam. Sloterdijk, pass 18 Nantucket n. Antwerpen. Stad Gouda, 18 120 m. w. Ushant n. Hmpt. Roads. Stad Vlaardingen, 18 360 m. w. Ouess. n. R'dam. Stanvac Talangakar, 18 v. S'gerong n. Bangkok. Straat. Cook, 24 te Fremantle verwacht. Sarpedon, 19 te Curasao. Sommelsdijk, 18 v. New York n. Boston. Stad Amsterdam, 18 v. Pepel n. IJmuiden. Statensingel. 19 te Norfolk. Witmarsum, 19 te Brownsville. Sunetta, 19 te Chittagong. Thelidomus, 18 v. Cabimas n. Philadelphia. Themis. 18 240 m. n.o. Azoren n. Rotterdam. Tiiluwah, pass. 18 Kp. Varella n. Singapore. Tiipanas. 19 te Durban verwacht v. L. Marques Teiresias. 18 170 m. n.w. K. Guardafui n. Penang. Trompenberg, 18 200 m. n.w. Geraldton n. Aden. Toneer. 18 te Halifax. Theobaldius, 18 200 m. n. Paramaribo n. B. Aires. Trajanus. 18 26 m. o.n.o. P. Barrios n. P. Bariros. Telamon, 18 1e Jeremie verwacht. Tiberius, 17 500 m. n.o. San Juan n. Cd Trujillo. Talisse. 18 te Londen v. Amsterdam. Tiba, verm. 18 v. Antwerpen n. Rotterdam. Tibia, 18 te Curacao verwacht. Tabian, 17 v. New York„n. Halifax. Ternate 18 te Port Said. Tomori 18 v. Aden n. Suez. Tjiwangi, 18 v. Tandjong Priok n. Palembang. Tankhaven I, 18 v. Singapore n. Sungeigerong. Vlist, 18 310 m. z.o. Kp. Sable n. Hampton Roads. Van Cloon. 18 te Timaru. Vivipara, pass. 18 Straat Ormoesz n. Algiers. Rio dc Janeiro. Van Linschoten, 18 v. Kobe n. Hongkong. Van Neck, 1.9 te Shanghai. Van Noort, 18 v. Singapore n. Suva. Van der Hagen, 18 v. Walvisbaai n. Matadi. Waingapoe, 18 te Ummsaid v. Dubai. Wieldrecht, 18 300 m. o.n.o. S. Salvador n. N. York. Willemstad. 18 te Paramaribo verwacht. Woltersum, 18 v. Le Havre n. Bremen. Wonogiri, 18 te Khorramshahr. Wolfgang Russ, pass. 18 Las Palmas n. Le Havre. Waal, 18 1 m. z. Porto Salva n. Piraeus. Weltevreden. 19 v. Tjirebon. Zaankerk, 18 1290 m. w.n.w. Perth n. Aden Zonnekerk. 18 260 m. z.o. Pt. Sudan n Suez' Zuiderkruis. 18 70 m. z.w. Kp Howe n. Svdney. Zeeland, 19 v. Suez n. Djeddah.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13