r Geleidelijke verlaging van de leerlingenschaal Zwaardemaker Onderwerp Van dag tot dag S taalstrijd MAÏZENA DURYEA 10 tegen 1 dat 9 van de 10 Huisvrouwen Maizena Duryea gebruiken Inbreker met „dubbel leven" hoort 2Vz jaar tegen zich eisen Jongen van 15 jaar sloeg 56-jarige vrouw neer Belgische onderscheidingen voor 8 Nederlanders Neemt vaker... Dé jam voor mannen ONDER WIJS IN TWEEDE KAMER Celstraf voor zeelui die uit de lading stalen &p de raatótoel ACTIFRAL 10 Jeugdige rovers snel ingerekend DONDERDAG 19 FEBRU ARI 195 9 De belangentegenstellingen tussen de landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) dragen thans ook in de staalsector een acuut ka rakter. Terwijl de Duitse staalfabrikanten vinden, dat de Hoge Autoriteit in Luxem burg zich veel te passief gedraagt, menen hun Franse concurrenten dat ze in hun ontwikkeling worden gedwarsboomd. De oorzaak van de moeilijkheden schuilt in de Franse devaluatie waardoor de prij zen van het Franse staal aanzienlijk be neden die van het Ruhrstaal zijn gedaald. Het Lotharingse staal wordt in Essen al goedkoper aangeboden dan het Duitse en in die streken waar de transportkosten in het voordeel van de Franse producenten werken, zoals in Zuid-Duitsland, wordt zelfs een prijsverschil van ongeveer vijf tien percent genoteerd. Plet is dus te begrijpen dat de Duitse staalindustrie om „bescherming" roept tegen deze aanval, waarbij men echter wel dient te bedenken dat de verwerken de industrie, ook de Duitse, geen enkel be lang heeft bij hoge staalprijzen. Van die zijde wil men gaarne van de huidige si tuatie zo lang mogelijk profiteren. Aan de andere kant is het evenmin zo, dat de Franse staalindustrie met het hui dige prijsniveau vrede heeft. Door prijs maatregelen van de Franse regering mag zij immers alleen kostenstijgingen door berekenen: de gevolgen van de devalua tie zijn daarin niet verdisconteerd. Nu zijn de marges van de Franse staalprijzen al vele jaren aan de krappe kant omdat de opeenvolgende Franse regeringen een zo laag mogelijk prijspeil hebben bevorderd om het binnenlandse indexcijfer te druk ken en de Franse concurrentiepositie zo sterk mogelijk te maken. Volgens de in dustriëlen is dit ten koste van de inves teringen gegaan en men kan dus aanne men dat men in die kringen nu van het gunstige getij ook zoveel mogelijk wil pro fiteren. Het liefst zou men, zoals wij al gemeld hebben, dubbele prijzen bereke nen: lage aan de binnenlandse verwer kende industrie, hogere aan de buiten landse. Maar tegen dat stelsel, dat recht streeks aan het vroegere protectionisme is ontleend, verzetten zich de bepalingen van de E.G.K.S. De Hoge Autoriteit wil trouwens de Franse regering in de gele genheid stellen haar nieuwe economische en financiële politiek onder zo gunstig mo gelijke omstandigheden uit te voeren. Men is er in Luxemburg dus op uit de gevol gen van de Franse devaluatie voor de Duit se staalindustrie wel te verzachten, maar zeker niet ongedaan te maken. Zoals wij in ons blad van gisteren hebben meege deeld, heeft de Hoge Autoriteit aan het Raadgevend Comité advies gevraagd over de eventueel aan de Fx-anse x-egering aan te bevelen maatregelen. Inmiddels is ook bekend geworden, dat de Hoge Autoriteit aan een heffing op de Franse staalexport denkt. Deze heffing, zo vernamen wij na der, is als een tijdelijke maatregel be doeld bijvoorbeeld zes maanden en dient in haar omvang beperkt te blijven, men denkt aan vier percent. Bovendien zou dit percentage geleidelijk worden ver laagd. Het gaat de Hoge Autoriteit er dus om aan de gevolgen van de Franse deva luatie het karakter van een schok te ont nemen. Voor de Franse staalproducenten is de ze heffing uiteraard een tegenvaller: de revenuën welke men door middel van ho gere exportprijzen had willen ontvangen, zullen nu gedeeltelijk de staat toevallen en men ziet zich andermaal de kans ont gaan de voor de modernisering der be drijven belangrijke bedragen te investe ren. De bittere commentaren in de Fx-an- se bladen zijn dan ook niet alleen tegen de E.G.K.S. gericht waaraan onvol doende soepelheid wordt verweten maar evenzeer tegen de eigen regering. Advertentie Een keukengeheimdat overgaat van moeder op dochtervoor het binden van groenten, soepen en sausen maakt Uw groenten zo lekker. De officier van Justitie bij de recht bank te Alkmaar heeft tegen een 48-jari- ge landarbeider uit Alkmaar een gevan genisstraf van 21/» jaar geëist. De man had in 1957 in Bergen een serie inbraken gepleegd in villa's en landhuizen. Hij maakte daarbij een groot aantal koperen siervoorwerpen, kledingstukken, een ra dio en een schx-ijfmachine buit. Van de opbrengst had hij voor zichzelf sigaren en fruit gekocht In de over hem uitgebrach te rapporten werd hij gekenschetst als een man met twee levens. Waar hij werkte was hij sympathiek en ijverig, thuis ech ter ruw, hai-dvochtig en liefdeloos. Op 3 maart wijst de rechtbank yonnis. Voor de derde keer in korte tijd is in Arnhem een roofoverval gepleegd. Het slachtoffer was de aan het Roermonds plein wonende weduwe H. B., die daar een afhaal- en besteldienst exploiteert. Er kwam 's middags een 15-jarige jongen aan haar huis met de vraag of hij even mocht telefoneren. Terwijl de weduwe zich naar de keuken begaf, greep hij uit een gereed schapskist een Engelse sleutel en sloeg hiermee de 56-jarige vrouw op het hoofd, waai-door zij bewusteloos raakte. De jon gen greep een geldkistje en maakte zich uit de voeten. Koite tijd later wist de re cherche hem reeds op te sporen. In het geldkistje zat slechts een gering bedrag. Ook een daags tevox-en op een weduwe in de Kerkstraat gepleegde roofoverval is opgehelderd. De politie arx-esteerde een 17-jai-ige en 22-jarige jongen, die beken den zich aan deze roofovervallen te heb ben schuldig gemaakt. Zij hadden hun slachtoffer met een stuk hout geslagen, waarna de vrouw bloedend de straat op liep en om hulp x-iep. De daders namen de vlucht, zonder iets meegenomen te heb ben. De gewonde vrouw werd naar een zie kenhuis gebracht. Haar toestand is zorg wekkend. De Belgische koning heeft dr. W. H. van den Berge, regeringscommissaris voor de belastingen, voorzitter van 'Öe intex-na- tionale douaneraad te Brussel en oud- staatssecx-etaris van Financiën, benoemd tot grootofficier in de Kroonorde van Bel gië. Tot commandeur in de oi'de van Leo pold II is benoemd prof. dr. A. G. Brom, buitengewoon hoogleraar in de thorax- chirurgie aan de rijksuniversiteit te Lei den. Tot commandeur in de Kroonorde is be noemd prof. dr. L. J. Rogier, hoogleraar in de geschiedenis aan de r.k. universiteit te Nijmegen. Tot officier in de Kroonorde zijn be noemd de twee algemeen seci-etarissen van het Verbond van Nederlandse Werk gevers, ir. S. H. Visser en drs. A. R. Colt- hoff, en mr. J. P. M. Aghina, hoofd van de afdeling decoraties der directie kabi net en protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Tot ridder in de Kroonorde zijn benoemd de heren J. L. Bax-ends, bouwkundig aannemer te Am sterdam. en H. C. J Witlox. directeur van de n.v. Van Vollenhoven en Smulders te Tilburg. Advertentie Advertentie (Van onze Kamerverslaggever) Voor het succes van het ondex-wijs zijn de veel te grote na-oorlogse klassen een belemmei-ing. Daarom hebben gisteren in de Tweede Kamer de heren Roosjen (A.R.), Kleijwegt (P.v.d.A.), Albering (K.V.P.) en Toxopeus (V.V.D.), die tezamen een grote meerderheid achter zich hebben, hun instemming betuigd met het voorstel van mi nister Cals in drie tijdvakken geleidelijk de leex-lingenschaal voor het lager onderwijs en het uitgebreid lager ondex-wijs, te verlagen. Dx-ie factoren werken belemmerend op de verlaging van de leerlingenschaal: het tekort aan onderwijzers, de achterstand in de scholenbouw en de beperkte financiële middelen. Vooral om laatstgenoemde reden vond dr. Tilanus (C.H.) het voorstel een schijnvertoning, want het is niet ver antwoord zich er nu reeds voor uit te spreken dat door verlaging van de leex-lingen- schaal de regering een nieuwe last van vele tientallen miljoen (tenslotte 100 miljoen per jaar) op het Nederlandse volk zal mogen leggen. Minister Cals zette uiteen dat thans geen nieuwe last wordt opgelegd, want de ver laging van de leerlingenschaal zal afhan gen van de omstandigheden. Opzettelijk wordt in het wetsontwerp geen datum van ingang van de geleidelijke verlagingen ge noemd. Het is echter beter niet te wach ten met de wijziging van de Lager Onder wijswet, welke verlaging van de leerlin genschaal mogelijk maakt. Als de omstan digheden gunstig zijn, kan er dan direct een begin mee worden gemaakt. Aan de hogere uitgaven, die daaruit voortvloeien, zal de Kamer te zijner tijd haar goedkeu ring moeten hechten. Er wordt dus thans niets beslist over de lasten. Het is de bedoeling van minister Cals de leerlingenschaal geleidelijk te verlagen in 1962, 1964 en 1968. Die jaren wilde de heer Kleijwegt vastleggen in het wetsont werp, maar mede met het oog op de be zwaren van de heer Tilanus wilde de mi nister dat niet. Er werd ook nog gesproken over een amendement van de heer Kleijwegt (P.v.d.A.), waarvan de bedoeling was dat in een algemene maatregel van bestuur normen worden vastgelegd, volgens welke gemeente- en schoolbesturen aanspx-aak kunnen maken op een financiële vergoe ding voor een extra onderwijzer, indien een klas een bepaalde maximum-grootte ovex-schrijdt. Dit amendement achtte de heer Toxo peus (V.V D.) nuttig en noodzakelijk en de heren Roosjen (A.R.) en Albering (K.V.P.) waren het ook wel eens met het principe, maar zij meenden dat dit beter kon worden neergelegd in een motie, om dat het amendement niet past in het wets ontwerp. Dat bezwaar onderschreef minister Cals maar hij vreesde bovendien, dat door de starre financiële verplichting, die op het rijk zou worden gelegd, de geleidelijke vei'laging van de leerlingenschaal vertra ging zou kunnen ondergaan. Wat de heer Kleijwegt wil, zei minister Cals, werkt verstari'end. Met de reeds bestaande re geling kan soepeier worden gewerkt. Over het amendement wordt vanmiddag gestemd. Onvoldoende ondergrond De Kamer heeft nog geen beslissing ge nomen over het amendement van de heer Versteeg (A.R.) om de bezitters van het einddiploma gymnasium-B geen toelating te verlenen tot de universitaire examens in de godgeleerdheid. Minister Cals verklaarde dit einddiplo ma onvoldoende te achten voor theologi sche studie. Overigens stond het voor hem vast dat het een uitzondering zou blijven Voor de polit.iex-echter te Amsterdam heb ben enkele zeelieden terecht gestaan we gens diefstal uit de scheepslading. Van de tien vexdach.en verschenen er slechts drie: een bootsman, een kwartiermeester en een matroos, die allen bekenden in de eerste helft van het vorig jaar goederen te hebben gestolen uit het ruim van het vrachtschip „Kamerounkust" tijdens twee reizen naar West-Afrika. De buit bestond uit alcohol, textiel, balen koffie, hengels en grammofoonplaten. De politie legde negen verdachten twee weken gevangenisstraf op. De bootsman kreeg er dx-ie. als een leerling van het gymnasium-B theologie zou gaan studeren. Als dat het geval is, zal de belangstelling voor het vak zo groot zijn dat de ontbrekende ken nis voor de studie spoedig zal worden aan gevuld. Ook over dit amendement, waarmee een groot deel van de Kamer had ingestemd woi-dt vanmiddag beslist. Verworpen Met 49 tegen 45 stemmen verwierp de Kamer' het amendement van de heer Kleywegt (P.v.d.A.), dat ten doel had de afgestudeex-den aan de nieuwe kweekschool dezelfde rechten op univex-sitaire studie te vex-lenen als de bezitters van het eind diploma h.b.s. Vóór stemden de P.v.d.A en de communisten, alsmede negen leden van de K.V.P. De toelating van ondex-wij- zers tot de univei-sitaii-e examens wordt dus beperkt tot de vakken opvoedkunde en psychologie. De Kamer heeft zonder discussie en zon der hoofdelijke stemming het wetsont werp aangenomen tot het doen ovex-gaan van een gedeelte van de gemeente Wou- brugge met ongeveer 250 inwonei's naai de gemeente Alkemade Het gebied is meer op Alkemade dan op Woubrugge aangewezen. De ongeveer 250 inwoners zijn nagenoeg geheel op Alk- kemade georiënteerd. Ook in sociaal, eco nomisch en cultureel opzicht bestaat nauw contact. De gemeenteraad van Woubrugge heeft geen overwegend bezwaar gemaakt tegen de overdracht van het gebied aan Alkema de. Het wil mij voorkomen dat in onze tijd speciaal in ónze tijd de menselijke eigen schap die wij ^subjectiviteit" plegen te noemen, met lede ogen wox-dt aangezien en als een verderfelijk verschijnsel wordt beschouwd, dat zo spoe dig mogelijk moet worden uit geroeid. Het lijkt alsof de wereld pas vrij en blij zal zijn, wan neer de mensen niet meer subjectxef zullen oordelen en zich zullen hebben opgewerkt tot dat summum van vol maaktheid, dat „objectiviteit" wordt geheten. Wil men iemand een com pliment van kostbaar gehalte maken, dan moet men hem „objectief" noemen. Er zal een gelukzalige glimlach op zijn gelaat verschijnen en ge zult voor altijd zijn vriend zijn, van welke gruwelijke misda den ge hem ook zoudt betich ten. De objectiviteit is een soort sokkel waarop de besten onder ons worden verheven tot lex-inge en voorbeeld van de onvolmaakten in het dal der feilen. Het is index-daad zoiets als een heiligverklaring. Het zou mij niets verbazen als grote menigten bex-eid zouden zijn dezelfde eerbied en bewonde ring te bewijzen aan hen, die tot de glanzende hoogten der objectiviteit zijn opgeklom men, als aan degenen die om hun onzondige levenswandel een H voor hun voornaam hebben gekx-egen en mede des wege op de blaadjes van de missiekalenders prijken. Maar er is toch een aanmer kelijk verschil: er zijn naar mijn vaste overtuiging talloze heiligen, doch er kan geen en kel objectief mens zijn of hij is géén mens. De fout is, wellicht, dat men objectiviteit met eex-lijkheid verwart. Er zijn talrijke eerlijke men sen lieden die in alle op rechtheid huns harten hun meningen geven en hun daden stellen, waarbij zij vervuld zijn van velerlei goede bedoe lingen en liefderijke oogmer ken. Doch dat is geen objecti viteit. Het zit in het kern achtige, diepe wezen van een mens dat hij onmogelijk ob jectief kan zijn want hij bestaat slechts als bewust le vend mens dankzij het feit, dat hij subjectief is tot in zijn fijnste vezels. Als men een objectief vriend wil hebben, moet men een hond nemen. Maar hij weet dan ook zelfs niet dat hij een hond is. Talrijke mensen vallen nog dagelijks van de ene vex-ba- zing in de andere, wanneer zij twee verschillende kranten lezend merken hoezeer de waarderingen voor kunstmani festaties uiteenlopen. Zij die nen er echter van doordron gen te zijn, dat men, twee ver schillende kranten lezend, twee verschillende ménsen leest. Daar past geen verwijt op aan de journalistiek, al wordt dat vaak ten beste ge geven. Men mag journalisten niet verwijten, dat zij mensen met persoonlijkheid zijn als ze dat zijn. Wat men hun wel verwijten mag, is een mogelijke onop- rechtheid in de weergave van hun mening. Als dié duidelijk blijkt, is een „mea culpa" van het vak vereist, doch het is bitter te ervaren dat.de op rechte mening van een per soonlijk oox-delend mens zo dikwijls voor onoprechtheid wordt aangezien. Het zou struisvogelmanier zijn, de zonden van de jour nalistiek tegen de opx-echtheid te vex-doezelen. Bijvoox-beeld: Een hooggeplaatst buiten lands vertegenwoordiger ener religie die jaren in de Afri kaanse wildernis menslievende ai-beid heeft bedreven, komt een Nederlandse stad bezoeken en wordt bij zijn aankomst geïnterviewd door een gezel schap verslaggevers, voortko mend uit de volgende Neder landse volksdelen: het socia listische, het communistische, het liberale, het neutrale, het religieuze en het anti-kleri kale. Zoals men ziet, een vol komen fictieve indeling, even fictief als het hele verhaal ti-ouwens. Een van de joux-nalisten stelt de hoge bezoeker spelender wijs de retorische vraag: „Denkt u niet dat uw avon turen in Afrika spannender zijn geweest dan die, welke -u in onze stad zult beleven?" De hoge gast kaatst glim lachend terug: „Zijn er dan avonturen te beleven in uw stad?" In de kranten wordt nu mis schien het verslag van de aan komst als volgt weergegeven. Libex-ale pers: Tijdens een persconferentie gaf de bezoe ker als zijn mening te kennen dat door de dirigistische over drijving van ons socialistisch georiënteex-d stadsbestuur het leven hier alle avontuurlijk heid heeft verloren. Socialistische pers: De hoge gast gaf als zijn overtuiging, dat dankzij de voorzieningen van het px-ogressieve stadsbe stuur het leven hier nauwe lijks meer gevaren kent. Communistische pers: De bezoeker liet doorschemeren dat zijn zogenaamde huma nistische arbeid in Afrika en kel door de avontuurlijkheid aantrekkingskx-acht op hem uitoefende, zodat men kan na gaan hoe weinig de inheemse bevolking voor deze man be tekent. Neutrale pers: De hoge gast beantwoordde tijdens een persconferentie enkele'vragen. Religieuze pers: Hij gaf uiting aan zijn overtuiging dat door de uitnemende gods dienstzin onzer bevolking onze stad een reputatie van ernst en gedegenheid heeft. Anti-klerikale pers: De eer- ste vraag van de geëerde be zoeker na zijn aankomst luid de: zijn hier nog avontuurtjes te beleven? Dit fictieve voorbeeld beoogt niet, wélke volksgroep ook in haar pex-s te beledigen, noch een blaam te werpen op die onderscheidene persen zelve. Het wil slechts verduidelijken dat men eisen kan stellen aan de eerlijkheid in de journalis tiek doch dat subjectiviteit niets van doen heeft met het verdraaien en verfraaien van materiaal, teneinde eigen standjes te dienen. Subjectiviteit is wat anders. Het is de aparte, onvergelijk bare en onschendbare mense lijke persoonlijkheid, die een unieke oorspronkelijkheid paart aan een volstrekte gees telijke onafhankelijkheid. Om dat de mens kan beseffen: „ik ben", is alles wat met zijn ik en met zijn reacties op de dingen buiten hem te maken heeft, zó conditioneel subjec tief, dat er streng geweld van een harde hand voor nodig is om hem zelfs maar de schijn van objectiviteit te verlenen. Objectief zijn misschien de genen, die met duizenden te zamen onder een balkon hun eigen ondei'drukker toejuichen en de uitschakeling van hun eigen persoonlijkheid verkon digen in een spx-eekkoor doch zijn zij op dat moment nog ménsen? Objectief zou men misschien degenen kunnen noemen, die hun eigen oordeel verstikken in een brij van dwepex-ij en half bewusteloos meehollen in een opgejaagde kudde achter een wapperend symbool. Of die naarstig knikken en van bewondering versmelten voor een kunstprodukt dat hun niets te zeggen heeft, uit vrees dat ze voor barbaren zullen worden aangezien. Er is geen mens, die gelijk is aan de andere. Er is geen oordeel dat waarde heeft, wanneer het niet geschapen en doorleefd is in één, afge sloten mensenhart. Dat komt, omdat in het leven de mens het onderwerp, en niet het voorwerp is. J. L. Grief) Hij kwam volslagen onverwachts - als een dief in de nacht en dan voel je je tóch wel even overrompeld. Schurk, denk je, néé, ik wil niet, maar de schurk gaat zijn gang en steekt overal koortsvlam metjes aan, waarvan je gaat klapper tanden. ,Ik heb je bed maar op de logeerkamer opgemaakt", zegt mijn dochtertje. „O, wat ben je koud, ik heb je zes dekens en twee kruiken gegeven, ik heb de straalkachel aangedaan en hier is nog een vest. De gor dijnen zal ik maar dichtdoen voor je hoofd pijn en ga nou maar fijn slapen!" „Graag", zeg ik, want dat is precies het enige, wat ik nog wil. Even later komt mijn zoon thuis. „Mam is ziek", wordt hem in de gang reeds mee gedeeld. Hévig geklap van de keukendeur. Ik soes weg en na een kwartiertje zijn ze weer terug met sinaasappels, fresia's en mim.osa. „Ruik eens wat lekker!!" Ik ruik niets, maar ik zeg: „Tjonge heerlijk en zo duur!" Wat nu volgt, is een show met een bijna eindeloos aantal zéér gevarieerde nummers: Zo, hier is een lekker sinaas appeltje, proef eens!! Hier is een slap kopje thee! Hier is een rolletje drop! Hier is de zwabber, dan kun je op de grond stampen, als je ons nodig hebt! Je ziet zo paars, zal ik het raam open zetten? Hier is een kopje kókend-hete tomatensoep. Mag ik het snoer van de straalkachel even mee nemen? Ik wou de stofzuiger even gebrui ken, want ik heb de haard uitgehaald, die stikte in zijn as en zijn sintels Het gebit van de haard kun je naar vóór draaien, zodat je naar hartelust in zijn grote keelgat kunt peuteren. Ik vraag be zorgd: „Er zijn toch geen gloeiende kolen op het kleed gevallen, hè?" „Ja, wel een betje, maar ik heb de vlam men al uitgetrapt. Je bent toch in een brandverzekering? 't Kleed was tóch niet best meer!" „Mam, er was iemand aan de telefoon voor je, maar ik weet niet meer wie, en ik heb je beige jurk aan de stomerij mee gegeven. Hij belde en ik dacht: er zit een vlek op, zei je dat niet? Ik wilde je niet storen". „Welnéé, die beige is pas nieuw, de grijze moest gestoomd worden!" „Nou ja, vind je het erg? We doen zó ons best, ruik je de bloemen al?" „Mam, we zijn patates-frites aan het bakken, wil jij óók een portie?" Ik ruik de ijle, fijne bloemengeur helaas niet, maar de bakwalmen, die de trap op komen, des te beter en ik word er wee van „Kijk eens, wat lekker", zeggen ze even later gul. Je hebt 40 koorts, dus dan moet je goed eten, anders word je niet beter!" „Nee, dank je", zeg ik walgend. „Kunnen we nog iets voor je doen? Wat heb je mooie glimmende koortsogen, net glazen knikkers!!" „Ik wil slapen, gaan jullie maar beneden eten en jc huiswerk maken en kom hier niet zo dikivijls, want ik ben vergiftig, be smettelijk, bedoel ik". Ze gaan. Wat zijn ze lief, wat sloven ze zich voor me uit, denk ik wegdommelend. Maar wat is dat opeens? Pats-krak-bóm! O hemel, wat gebeurt er nou? Mollen ze elkaar, Of het meubilair? Even later her haalt de herrie zich. Het is, alsof een reus alles kort en klein slaat! Ik bonk met de zwabber op de grond. „Jdda!??" Ze stormen de trap op. „Wat is er?" Ik poog me iets te herinneren, maar ik weet niet meer wat Marianne van Raait 4 rhiprlpwtip Maar nu is de zomer verjaagd. In ons land heersen regen en mist. Geef, Moeder. Uw gezin en Uzelf wat de donkere seizoenen niet geven kunnen. Geef vitaminen. Vita minen van Philips-Roxane! HET HELE GEZIN ACTIEF EN VITAAL! De 10 belangrijkste vita minen. Niet te veel, niet te weinig. Precies wat U nodig hebt. Eén dragee per dag is voldoende. Flacon met 100 dragees f 2.88. Gezins verpakking -150 dragees - de helft méér en toch slechts f 3.75. noem de naam - voor alle zekerheid. Tegen dx-ie uit opvoedingsgestichten af komstige Amsterdamse jongens van 19, 20 en 21 jaar heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam wegens een in het Vondelpark gepleegde beroving van een man 12 maanden geëist, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. De drie jon gens, die nog een blanco strafblad hebben, bevinden zich sinds de op 22 november gepleegde beroving in voorarrest. Een van hen had het slachtoffer het Vondelpark ingelokt, waar zijn twee vrien den op een donkere plek stonden te wach ten. Daar eiste het drietal geld. De buit bedroeg 10,De beroofde ging terstond naar de politie en toen de jongens een kwartier later het Vondelpark uitwandel den konden ze meteen instappen: de politieauto kwam er net aan met het slachtoffer naast de agenten. Op 4 maart doet de rechtbank uitspraak.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5