Over loon en nog wat C Panda enhetbolknakmysterie Frankrijks economische situatie blijkt minder zonnig dan werd verwacht DE FISCUS WACHT OP U Wereldnieuws Bewolkt en wat regen 2 TEKORT OP HANDELSBALANS IN JANUARI De Franse staalprijzen Voor goodo on duurxamo vloeren EDELHOUT vloeren Emissie Bataafsche Aanneming Mij. Allan verkoopt gebouwen en terreinen aan Rotterdam Hoge Autoriteit over een eventuele crisisafkondiging Exportcontingenten van tin door Int. Tinraad vergroot Weer een Europese beleggingsmij. De ontdekkingy welke het kunstgebit vasthoudt! zoals de kaak de tanden vasthoudt. Hoger dividend Ver. Blik Grotere werkloosheid in Verenigde Staten Emissieprospectus KNSM Omzetstijging in nieuw boekjaar bij Gazelle De aangifte voor de Inkomstenbelasti ng Werkloosheid in België ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 (Van onze correspondent in Parijs) DE ZONNIGE VOORSPELLINGEN van de Franse minister van Financiën, Antoine Pinay, inzake de verdere ontwikkeling der nationale economie en produktie, worden door de eerste cijfers en statistieken op dit punt niet bevestigd. Na de jongste devalua tie hechtten officiële kringen groot gewicht aan de deviezen die het land toen binnen stroomden en de verwachting werd zelfs uitgesproken dat Frankrijk het dit jaar voor het eerst sedert de bevrijding zonder financiële hulp van het buitenland zou kunnen stellen. Achteraf is men nu eerder geneigd een ruim deel van die deviezen in de letterlijkste zin van dat woord op rekening van de speculanten te schrijven. Men had hier namelijk te maken met bedragen, die vóór de devaluatie het land hadden verlaten en die nu, met zeventien percent winst, werden teruggewisseld in Franse Het is een publiek geheim dat, tenge volge van indiscreties in hoge ambtelijke kringen, er ook ditmaal weer uitzonderlijk hoge devaluatiewinsten zijn gemaakt. Ge neraal De Gaulle zou persoonlijk een on derzoek hebben gelast. Maar in het open baar is dit financiële schandaal nog altijd niet uit de doeken gedaan. De Franse handelsbalans over januari toont een tekort van 29 miljard frank, aldus is officieel in Parijs bekendgemaakt. De invoer bedroeg 143 miljard, de uitvoer 114 miljard. Dit be tekent dat de export slechts 80 percent van de import dekte. In december bedroeg het dekkingspercentage 98 percent (import 133 miljard, export 131 miljard. Het dekkings percentage werd ongunstig beïnvloed door de omstandigheid dat Franse importeurs, die de devaluatie zagen aankomen, grote bestellingen plaatsten. Het deficit van de afgelopen maand is ten dele incidenteel, anderzijds een gevolg van seizoeninvloeden en de bezuinigingsmaatregelen, zo wordt gezegd. De industrieproduktie, vergeleken met december 1957, is na de devaluatie niet ge stegen, maar integendeel met 3,6 percent gedaald. De produktie van elektriciteit is over de maand januari weliswaar met 4,5 percent toegenomen, maar volgens de mo dernisatieplannen was een stijging van zeven a acht percent voorzien. In de ver schillende takken van mijnbouw consta teert men een daling van acht percent in verhouding met januari 1958, terwijl dé produktie de vraag niettemin nog enigszins overtreft. De commissie voor de interne markt van het Europese Parlement wenst met betrekking tot de Franse staalprijzen maatregelen die meer in overeenstem ming zijn met de gemeenschappelijke markt dan de overwogen invoering van een exportbelasting. Deze exportbelasting van vier percent zou geleidelijk lager worden en binnen acht maanden geheel afgeschaft worden. Volgens de commissie zou de beste oplos sing zijn de Franse prijzen iets te verho gen en gelijktijdig de staalprijzen van de andere E.G.K.S.-landen te verlagen. Advertentie HAARLEM Op woensdag 4 maart stellen de Rotter- damsche Bank n. v. en de Amsterdam- sche Bank n. v. de inschrijving open op no minaal 750.000 gewone aandelen aan toonder (desgewenst op naam) ten volle delende in de resultaten van het boekjaar 1959 en volgende boekjaren, in de n. v. Ba taafsche Aanneming Maatschappij v. h. fa. J. van der Wal en Zoon te 's-Gravenha- ge. De koers van uitgifte is 100 percent. De stortingsdatum is woensdag 25 maart. De inschrijving is uitsluitend voor hou ders van claimbewijzen van de thans uit staande gewone aandelen, in dier voege, dat inlevering van drie claimbewijzen recht geeft op toewijzing van nominaal 1.000 nieuw aandeel. Officiële notering ter beurze van Amsterdam van de thans uit te geven en reeds uitstaande gewone aandelen zal worden aangevraagd. Doordat de omzetten van de vennoot schap telkens weer die van het vorige boekjaar overtreffen en het bedrag van de nog uit te voeren werken dienovereen komstig ieder jaar groter is, is het noodza kelijk dat het produktie-apparaat voortdu rend wordt uitgebreid. Daarnaast is mo dernisering van het machinepark en van het overige materieel steeds noodzakelijk. Om de vennootschap steeds de be schikking over een moderne bedrijfsuit- rusting te doen behouden heeft de directie besloten een beroep te doen op de onder havige lening. De directie verwacht, op grond van de nacalculatie, ook over het vergrote kapitaal een dividend uit te ke ren dat niet veel van dat van vorige jaren zal afwijken. Blijkens het jaarverslag over 1958 van de n. v. bedroeg het saldo winst 1.160.025 (v.j. 1.325.179). Het dividend over 1958 bedroeg 10 percent (onv.) Voorts werd een bonus van 50 percent in aandelen, krach tens de wet op de herkapitalisatie, uitge keerd, alsmede een belastingvrij divi dend van 121/ï percent, beide ten laste van de reserve. De directie van de n. v. Allan en Co. te Rotterdam deelt mede dat de door haar, via de makelaars Van Alphen en Co. n. v. te Rotterdam, met de gemeente Rotter dam gevoerde onderhandelingen over de verkoop van de gebouwen en terreinen aan de Kleiweg te Rotterdam tot overeen stemming hebben geleid. Deze transactie behoeft uiteraard nog de goedkeuring van de gemeenteraad van Rotterdam en van Gedeputeerde Staten. Ook de werkloosheid begint onrustbaren der vormen aan te nemen en in de noorde lijke departementen zijn al veertigduizend arbeiders geheel of gedeeltelijk zonder werk. In de auto-industrie, een der voor naamste Franse exporttakken, wordt met de waarschijnlijkheid van een onmiddel lijke prijsverhoging van zes a zeven per cent ernstig gerekend. Nadat hier de laatste jaren het aanbod ver door de vraag werd overtroffen, zodat bij elke aankoop van een courante auto een kortere of langere leve ringstermijn door de fabriek bedongen moest worden, is er bij een der grootste Franse merken nu een overschot van zevenentwintig duizend wagens ontstaan. Vooral in de Franse auto-industrie ziet men de toekomst nu donker in, aangezien prijs verhoging op korte termijn de verkoop nóg sterker zou drukken, zodat een massaal ontslag van arbeiders dan niet langer ver meden zou kunnen worden. De Commissie voor de Interne Markt van het Europese Parlement heeft zich bezig gehouden met het kolenvraagstuk. Op een na afloop gehouden persconferen tie werd medegedeeld, dat de discussie vooral ging over de vraag of de crisis toestand door de Hoge Autoriteit afgekon digd moest worden. De Hoge Autoriteit heeft tijdens de gevoerde gedachtenwisse- ling niet verheeld, dat zij deze afkondiging als een uiterste maatregel beschouwt. De commissie heeft de Hoge Autoriteit ver zocht, wanneer niet tot overeenstemming wordt gekomen met de onderscheidene regeringen ten aanzien van de crisistoe stand, duidelijk bekend te maken, waarom geen overeenstemming bereikt werd opdat de Hoge Autoriteit niet geschaad wordt in haar prestige. De meerderheid van de commissie was van oordeel, dat de Hoge Autoriteit de duidelijke crisistoestand van de gemeen schappelijke steenkolenmarkt zou moeten afkondigen, zodra zal zijn uitgemaakt, dat geen enkele andere maatregel de huidige moeilijkheden in de kolenmijnen kan ver helpen. De Inter national^ Tinraad, fyeefjt de, rex- portcontingenten onder de Internationale Tinovereenkomst v^por -het .tweede kwar taal van 1959 vergroot mët 3000 tón tót 23.000 ton, zo wordt in een communiqué van de Internationale Tinraad medege deeld. Het tweede kwartaal vormt de zes de controle-periode. De bevoegdheid van de beheerder van de buffervoorraad te handelen binnen de midden-prijs spanning van de overeen komst. namelijk pdst 780 tot pdst 830 per ton, werd verlengd tot het eind van de zesde controle-periode. De hoeveelheid tin van de buffervoorraad was eind septem ber 1958 23.350 ton groot. De voorzitter van de Internationale Tin raad, Georges Peter, deelde op een pers conferentie mede, dat „een zeer belang rijk deel" van het tinbezit van het specia le fonds verkocht was en dat hij zodra dit bezit geheel geliquideerd zou zijn een of ficiële mededeling zou doen. Hij gaf ech ter te kennen, dat het speciale fonds al thans voor het ogenblik gehandhaafd zou worden. Door de vergroting van het ex portcontingent voor het tweede kwartaal tot 23.000 ton is dit weer gekomen op de omvang van voor oktober van het vorige jaar. De Internationale Tinraad heeft zijn voldoening uitgesproken over de onlangs tot stand gekomen overeenstemming van de export van tin door de Sovjet-Unie. Vrijdag is op de Zwitserse beurzen de verkoop begonnen van participatiebewijzen van een nieuwe Europese beleggingsmaat schappij, de „Eurit", waarvan de porte feuille zal bestaan uit aandelen van onder nemingen in de zes Euromarktlanden. En geland, Denemarken, Zweden, Noorwegen en Oostenrijk. De participatiebewijzen worden verkocht tegen een prijs van 100 Zwitserse frank, de verkoop wordt op 2 maart gesloten. Advertentie Noch pasta Noch poeder Noch rubber plaatjes Maar kussentjes van soepel plastic icaardoor het kunstgebit aan de vorm der kaken wordt aangepast. Een stel van twee kus sentjes. Eén voor onder en één voor bovengebit. XTieuw De SMIG-kussentjes 1voor kunstgebitten verlos sen U dadelijk van de pijn en het ongemak tengevolge van een loszittend gebit. Het zachte plastic houdt het gebit stevig op zijn Dlaats, omdat het soepel en elastisch is als het vlees zelf. U kunt ongedwongen eten, spreken, lachen. Het kunstgebit volgt alle bewegingen van de kaak en Uw tandvlees doet geen pijn meer. Het SMIG-kus- sentje blijft soepel. Laat zich gemakkelijk verwijderen als het vervangen moet worden. Smaak- en geurloos. 100% Hy giënisch. Kan worden schoonge maakt in een handomdraai. Geen klecfmiddelen" meer, die men iedere dag weer moet opbren gen. Vraag de SMIG-kussentjes en maak een einde aan het ongemak dat het kunstgebit U bezorgt. Bij alle apotheken en drogisten verkrijgbaar. In de algemene vergadering van aan deelhouders der n.v. De Vereenigde Blik- fabrieken zal door commissarissen en di rectie worden voorgesteld over het boek jaar 1958 een dividend uit te keren van 10 percent (v.j. 9 percent). Uit door de Amerikaanse regering ver strekte statistische gegevens blykt dat in de Verenigde Staten in januari 4.724.000 personen werkloos waren; het hoogste aan tal voor deze tijd van het jaar sedert 1942. Vertrouwen in de toekomst Blijkens het prospectus zal op 3 maart bij de Nederlandsche Handel-Maatschap- pij n.v. en Hope en Co n.v. de inschrij ving open staan op de reeds aangekondig de emissie van in totaal 14.648.000 aan gewone aandelen en/of certificaten van gewone aandelen in de n.v. Nationaal Be zit van Aandelen Koninklijke Nederland sche Stoomboot-Maatschappij. De koers van uitgifte is 125 percent. De stukken de len ten volle in de resultaten van het boek jaar 1959 en van volgende boekjaren. De inschrijving staat uitsluitend open voor houders van gewone aandelen en/of certificaten, en wel in dier voege, dat het bezit van telkens nominaal 1500 aan ge wone aandelen en/of certificaten (respec tievelijk nominaal 300 aan certificaten) recht geeft op toewijzing van nominaal 500 aan gewone aandelen of certifica ten (respectievelijk 100 aan certificaten). De claimhandel zal beginnen op 24 februa ri. De datum van storting is 17 maart. Notering ter beurze van Amsterdam als mede dooreenleverbaarheid met de reeds uitstaande aandelen respectievelijk certi ficaten zal worden aangevraagd. Het doel van de emissie is het bedrijf aanvullende middelen te verschaffen, die het in staat zullen stellen om in versneld tempo een groter gedeelte van het moder- niserings- en uitbreidingsplan te verwe zenlijken. De directie verwacht, dat de rentabiliteitsverbetering, welke het re sultaat zal zijn van deze vlootvernieuwing haar de gelegenheid zal verschaffen ook in de toekomst de concurrentie het hoofd te bieden. Op het ogenblik bevinden zich in aanbouw zestien motorvrachtschepen met een totaal draagvermogen van 66.600 ton. Hoewel vooral de revenuen uit het vervoer van grondstoffen en andere mas sale lading een vermindering te zien geven, kan worden geconstateerd dat die uit het stukgoedvervoer, waarop de maat schappij zich in hoofdzaak toelegt, gro tendeels op peil gebleven zijn. De directie ziet de toekomst met vertrouwen tege moet. Onveranderd dividend over 1958 Het saldo bedrjjfsrekening, na aftrek van,.4©- versch uldigdc vennootschapsbelas ting en voor afschrijving over het boekjaar 1957/58 van de n.v. Gazelle Rijwielfabriek v/h Arentsen en Koelling te Dieren heeft 658.912 bedragen (v.j. 895.534). Op brengst beleggingen bedroeg 40.817 (v.j. 18.592). Na afschrijvingen op fabrieksge bouwen etcetera ad 333.113 (v.j. 655.972) resteert een winst van 366.715 (v.j. 258.153). Voorgesteld wordt een dividend van 9 percent (onv.) en 150.000 50.000) en de reserve toe te voegen, waardoor cezc wordt gebracht op 1.350.000. De onderbezettingsverliezen werden tot een minimum gereduceerd. De variabele kosten konden worden verlaagd met het zelfde percentage, waarmee de omzet is gedaald. Aan de achteruitgang kwam in juni 1958 een einde, zodat de laatste vier maanden van het boekjaar een gunstige invloed op het uiteindelijke resultaat heb ben gehad. Voor verdere automatisering zal in het lopende jaar een groter bedrag voor inves teringen besteed moeten worden. De n.v. komt binnenkort met een nieuw type bromfiets in een lagere prijsklasse op de markt en verwacht hiervan goede afzet mogelijkheden. De ingetreden verbetering in de laatste vier maanden van het boek jaar heeft zich in het lopende boekjaar voortgezet en wel zodanig, dat de eerste vier maanden een ruime omzetstijging ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1957/58 te zien geven. De gang van za ken wordt voor het lopende jaar met ver trouwen tegemoet gezien. Koersen gouden munten H. Drijfhout en Zoons Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende in'ormatiekoersen van gouden munten: tientjes 28,00—29.10 28,00— 29,25). ponden 35,50-/ 38,50 34,00—37,00), Napoleons 28,50—29,75 (onv.), Vreneli 28,00— 29,50 (onv.) en 20 Belgische frs 28,50—29,75 (onv.). De goud- en zilvernoteringen bleven gelijk. (Van onze belastingmedewerker) Nu het weer zover is, dat vrijwel al on ze lezers het aangiftebiljet voor de inkom stenbelasting in de bus hebben gekregen, hopen we evenals de beide vorige jaren is gebeurd in enkele artikelen enige steun te geven aan hen, die de invulling van hun aangiftebiljet zelf ter hand ne men. We zullen dat doen, uitgaande van enkele speciale onderwerpen, maar we zullen daarbij ook in het kort veel ter sprake brengen van wat we vorige jaren schreven naar aanleiding van de komende aangiften dit laatste speciaal voor hen, die de toen gepubliceerde artikelen niet bewaard hebben, of ze wel bewaard hebben, maar ze op het kritieke ogenblik niet terug kunnen vinden. Thans dan eerst iets over loon en wat daar zo mee samenhangt. Het is dan in de eerste plaats opvallend, dat het Besluit op de Inkomstenbelasting alleen maar loon kent. Van salaris, honorarium en hoe het verder moge heten, weet het niet af. Maar die zijn er wel ook mee bedoeld want loon is „opbrengst van dienstbetrekking." Ook wat uit een vroegere dienstbetrekking en zelfs de vroegere dienstbetrekking van een ander wordt genoten, is loon. Daardoor vallen ook de eigen- en weduwepensioenen er onder. Dat ook commissarissen van naamloze vennootschappen of (coöperatie ve) verenigingen geacht worden in loon dienst te zijn, is tegenwoordig wel alge- meen bekend. Wel wordt door commissa rissen nog wel eens vergeten, dat de in gehouden loonbelasting niet, maar de in gehouden commissarissenbelasting wel van het salaris mag worden afgetrokken. Dat zit hem daarin, dat de loonbelasting een voorheffing is op de inkomstenbelasting en als zodanig weer met de te betalen in komstenbelasting verrekend wordt, maar dg cotnmissarissenbelasting niet. Dat is een afzonderlijke last, drukkend op het sa laris vap debetrokken functionaris. Want de commissarissenbelasting is een geheel zelfstandige belasting, die speciaal van het salaris van commissarissen geheven wordt. Dat de billijkheid van deze belas ting, door welke een bepaald soort inko men extra belast wordt met een hoog ta rief, door velen wordt betwist, is een kwes tie op zichzelf die thans niet aan de orde is. Uit te vinden wat tot het loon behoort, levert over het algemeen niet veel moei lijkheden op. Meer moeilijkheden geeft hetgeen niet tot het loon behoort en wat van het loon mag worden afgetrokken. Eerst wat niet tot het loon behoort. Als men de wet erop naleest is dit nogal wat, maar veel ervan wijst de weg ook min of meer vanzelf. Deze bepalingen dragen een nogal sterk wetstechnisch karakter, maar geven bij de aangifte niet zoveel last. Een voorbeeld levert op de bepaling, dat aan spraken welke gegrond zijn op een pen sioenregeling, vrij zijn. Aangezien de pen sioenuitkeringen, zoals we net gezien heb ben, tot het loon en dus tot het inkomen behoren, zou, als ook de aanspraken op pensioen, die een werknemer verkrijgt, be last waren, pensioenen tweemaal aan be lasting onderworpen worden. De wetge ver heeft dit terecht niet gewild. De mees te aangevers zullen echter bij deze aan spraken beslist niet stilstaan als ze hun salaris opgeven en dat behoeft ook niet. Ook de verplichte stortingen in een pen sioenfonds behoren niet tot het loon, doch de meeste van onze lezers zullen dat wel weten. Noemen we voorts nog de bedragen, die door de werkgever worden verstrekt ter bestrijding van bepaalde onkosten. „Voor zover zij geacht kunnen worden te strek ken.zegt het Besluit. Dit houdt wel in, dat ze de werkelijke kosten niet mogen te boven gaan. Als voorbeeld zouden we wil len noemen de verblijfskosten, die een rei ziger krijgt buiten zijn salaris om. Ook 25. Pat onderging nu wat men een „derde graad-verhoor" pleegt te noemen. Een ver blindende schijnwerper werd op zijn ge zicht gericht en, terwijl hij tegen het sterke licht zat te knipperen, werden allerlei vra gen op hem afgevuurd. Geharde misdadi gers worden op die manier vaak murw ge maakt tot zij wenend bekennen. Maar de detective scheen er hoegenaamd geen hin der van te ondervinden. Hij was juist blij, eindelijk een gehoor te hebben gevonden, voor wie hij zijn ingewikkelde theorieën kon ontvouwen. „Hou op met die vragens", zei hij monter, „dan zal ik jullie alles uit leggen. Het zit zo: professor Kalker is verdwenen, zijn verdwijning heeft iets te maken met een uitvinding, deze uitvinding heeft iets te maken met een sigaar en dat sigaar heeft iets te maken met een on bekende, die ik meneer X noem, voor wie dat uitvinding gemaakt is. Dat is duidelijk. Welnu, dan volgen hier mijn theorieëns en deducties: meneer X heeft iets te maken met de verdwijning van professor Kalker, want hij heeft iets te maken met de sigaar, die iets te maken heeft met de uitvinding, die iets te maken heeft met de verdwijning van professor Kalker. Omgekeerd heeft de sigaar duiets te maken met meneer X, dus met de verdwijning van de professor. Hieruit volgtEn zo ging de scherp zinnige speurder maar door, uren lang, tot zijn ondervragers water en zenuwdrankjes nodig hadden, om overeind te blijven kosten van het heen en weer reizen tussen woon- en werkgemeente, die de werkge ver vergoedt, kunnen eronder vallen, maar dan moet ook wel vaststaan, dat de wo- ningschaarste dit heen en weer reizen noodzakelijk maakt. Deze reiskosten bren gen ons vanzelf op hetgeen van het loon mag worden afgetrokken, op de kosten van verwerving. Want de reiskosten, die het gevolg zijn van de woningschaarste vormen een belangrijke aftrekpost, als ze niet door de werkgever vei-goed worden. Over het privégebruik van de auto, waar voor als regel 10 percent van de catalogus prijs moet worden aangegeven maken we ditmaal slechts een enkele opmerking. Nog slechts kort geleden is komen vast te staan, en dat nog wel in de hoogste in stantie, dat tot de kosten van verwerving, die van het loon mogen worden afgetrok ken, ook behoren de extra-kosten, die iemand in verband met zijn dienstbetrek king moet maken omdat hij invalide is. Het kan zijn, dat hij een auto moet heb ben, welke een niet-invalide collega niet nodig heeft. Zo was dit inderdaad ook in het geval, dat aanleiding tot de beslissing gaf. Ten behoeve van hen die wensen te pro moveren vermelden we nog, dat de kos ten van een dissertatie als kosten van verwerving nog altijd geen genade heb ben gevonden in de ogen van ons hoogste rechtscollege, evenmin als de kosten voor het behalen van een diploma, waarmee positieverbetering wordt beoogd. Op de beroemd geworden „5 percent re geling" gaan we dit keer niet diep in. Zij houdt in, dat als de werkelijke kosten van verwerving meer dan 100 bedragen 5 percent van het salaris mag worden af getrokken met een maximum van 600. Wel moet er nog eens op gewezen worden, dat ze geldt voor loon en andere regelma tig uitgeoefende functies. Voor de aange ver betekent dit, dat als de 5 percent voor het salaris wordt toegepast, dit ook geldt voor de bijverdiensten. In totaal mag dan niet meer dan 600 worden afgetrokken. Het toepassen van de 5 percent regeling is niet verplicht. Gaan we nog even door op de kosten van verwerving. Ze komen niet alleen bij loon voor, maar ook bij opbrengst van ver mogen en van vast goed, kortom bij alle soorten inkomen behalve winsten, uit be drijf of zelfstandig uitgeoefend beroep. Vooral bij dit laatste spelen ze een grote rol, speciaal in de onderhoudskosten. Over de huurblokkering hebben we al eens meer geschreven. Het kortst kunnen we dit zo herhalen: de geblokkeerde huur hoeft niet te worden aangegeven, zolang hij niet is terugontvangen. Voor hen, die een eigen huis bewonen, is het interessant te weten, dat de kosten voor behangen onderhouds kosten zijn. Een beslissing, waarop naar onze mening nog wel af te dingen is, maar ze staat vast. De huurder, die onderhouds kosten maakt aan het huis, dat hij be woont, vindt geen fiscale tegemoetkomin gen. Te Brussel is officieel medegedeeld, dat de werkloosheid in België in de afgelopen maand met 25 percent is toegenomen en dat het gemiddelde dagelijkse aantal werklozen 317.000 bedroeg of 64.000 meer dan het dagelijks gemiddelde van decem ber 1958. In de zaterdag geëindigde week waren er 365.000 werklozen. De seizoens omstandigheden in het bouwbedrijf en ook de mist die vele havenarbeiders in Ant werpen het werken onmogelijk maakte, worden als oorzaken genoemd. Moord. De geëxcommuniceerde rooms-ka- tholieke priester, Hosannah Siqueira E Silva heeft voor de rechtbank van de Braziliaanse stad Recife bekend op 1 juli 1957 de bisschop van Garanhuns, Francisco Expedido Lopes, te hebben doodgeschoten. De bisschop had Siquei- E Silva geschorst om disciplinaire re denen. Leven en dood. De Britse schoenfabrikan ten zijn kwaad op de Britse veiligheids raad, die aanplakbiljetten heeft laten aanbrengen welke eerst een paar benen op naaldhakken tonen en vervolgens het zelfde paar benen, met een voet in het gips en met een schoen met lage hak aan de andere voet. De bond van fabrikanten is voornemens de raad voor de rechter te dagen. De raad zegt dat hij niet zal buigen voor druk van een commerciële vereniging, als het om kwesties van leven en dood gaat. Hemel of hel. Kardinaal Mindszenty kan in de Amerikaanse legatie in Boeda pest blijven zitten „tot hij naar de he mel gaat, of misschien wel naar de hel" aldus heeft de Hongaarse partijsecreta ris Kadar, in Tsjechoslowakije gezegd in een redevoering, waarin hij Minds zenty „een oude sluwe vos" noemde. Katoen en koffie. President Eisenhower en president Lopez Mateos van Mexico hebben hun besprekingen in Acapulco die twee dagen hebben geduurd, beëin digd met de verklaring, dat een van de doelen der samenwerking tussen de bei de landen de economische ontwikkeling is. Er werd gesproken over katoen, kof fie, mineralen en de dam in de Rio Grande. Vervallen. Een federale rechter in New York heeft de 68-jarige gangster van Italiaanse komaf, Frank Costello van zijn burgerrechten vervallen verklaard. Men verwacht dat de Amerikaanse re gering gerechtelijke stappen zal doen, die moeten leiden tot uitwijzing van Costello, die lang beschouwd is als een van de leiders van de Amerikaanse on derwereld. Op het ogenblik zit Costello voor vijf jaar in de gevangenis wegens belastingontduiking. Charleston. Admiraal Burke, chef der Amerikaanse marine-operaties, heeft in een toespraak tot de kamer van koophandel te Charleston verklaard, dat Amerika bij machte is de Sovjet- Unie te vernietigen, zodat het niet aan een wedloop op het gebied van raketten behoeft mee te doen. Invloed. Vrouwen die roken krijgen klei nere baoy's dan vrouwen die niet ro ken, aldus heeft een onderzoek van de universiteit van Birmingham bij twee duizend vrouwen in vijf kraaminrich tingen uitgewezen. Roken zou de uit wisseling van voedsel tussen de moeder en het ongeboren kind verstoren, voor al in de laatste zes maanden van de zwangerschap. Schurk. Een rechtbank te Erfurt in Oost- Duitsland heeft de Oostduitser Herbert Baumann, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf omdat hij de leider van de Oostduitse communistische partij, Ulbricht, een „schurk" had genoemd. Baumann was schuldig bevonden aan „belediging van de staat". Veelzijdig. Natuurkundigen van de uni versiteit van Birmingham (Enge land) hebben een nieuwe elektronische waarnemingsapparatuur gemaakt, waarmee de mens bijna gelijktijdig naar alle kanten kan kijken. De appa ratuur is voor vele doeleinden te gebrui ken, bijvoorbeeld ter voorkoming van botsingen van vliegtuigen in de lucht. Deze week zijn er al vier meldingen geweest van bijna-botsingen tussen een vliegtuig van het burgerluchtverkeer en een militair toestel in de Verenigde Sta ten. Voorzorg. President Eisenhower zal voor taan in de wintermaanden niet zelf meer buitenlandse staatshoofden op het vliegveld van Washington wel kom heten, dit met het oog op zijn ge zondheidstoestand, zo is van officiële zijde in de Amerikaanse hoofdstad be kendgemaakt. Geruststelling. De distributie van nieuwe militaire zakboekjes aan groot verlof gangers met daarin een mobilisatie- kaart heeft in Polen veel ongerust heid veroorzaakt. De Poolse vice-mi nister van defensie, generaal Zyg- munt Duszynski, zag zich genoodzaakt een persconferentie te beleggen om uiteen te zetten dat de enige aanleiding hiertoe is dat reservisten in de toe komst voor herhaling moeten opkomen in lokale depots, in plaats van in veraf gelegen garnizoenssteden „en kampen. Om een diepe depressie, waarvan het centrum vanmorgen boven Noord-Finland was gelegen, stroomde lucht van polaire oorsprong via de Noordzee naar ons land In deze luchtstroming kwamen vanmorgen enkele opklaringen en hier en daar ook enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien voor, in hoofdzaak in de noordelijke helft van het land. Om een hogedrukgebied voor de Golf van Biscaye stroomt intussen weer zachtere en vochtiger oceaanlucht in de richting van de Britse eilanden. Aan het front, dat deze lucht begrenst, ontwikkel de zich vanmorgen bij Schotland een kleine storing, die snel in de richting van ons land koerst en vanavond en vannacht wat regen zal veroorzaken. De komende 24 uur blijft ons land in het overgangsgebied tus sen de zachtere oceaanlucht en de koudere polaire lucht met vrij veel bewolking. De temperaturen zullen over het algemeen niet veel veranderen. In het zuiden van het land zal het iets zachter zijn dan in de noordelijke provincies. WEERRAPPORTEN Zondag 22 februari Zon op 7.43 uur, onder 18.05 uur. Maan op 17.25 uur, onder 6.51 uur. Maandag 23 februari Zon op 7.41 uur, onder 18.07 uur. Maan op 18.41 uur, onder 7.21 uur. 23 febr. Maanstanden 9.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 21 februari Hoog water 2.26 en 14.42 uur. Laag water 10.17 en 22.43 uur. Zondag 22 februari Hoog water 3.09 en 15.22 uur. Laag water 11.02 en 23.23 uur. Maandag 23 februari Hoog water 3.49 en 16.00 uur. Laag water 11.44 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen Duiten- C/3 en binnenland heden ,S sfd 23 morgen 7 uur Neerslag- «2 laatste 24 uur c-S g Su S §3 Den Helder licht bew wnw 4 0 Ypenburg half bew. nnw 5 0 Vlissingen zwaar bew wnw 5 0 Eelde regenbui wnw 3 1 Twente half bew. w 3 0 De Bilt zwaar bew nw 3 0,3 Eindhoven licht bew. w 3 0,1 Vlv. Z.-Limb half bew. w 3 0,1 Helsinki licht bew. nnw -5 9 Stockholm half bew. nw -3 7 Oslo onbewolkt nw -5 0 Kopenhagen sneeuwbui nw -0 2 Aberdeen geheel bew. w 2 0,5 Londen half bew. wzw 1 0 Amsterdam licht bew. w 4 0 Brussel half bew. w 3 0 Luxemburg zwaar bew. w 3 0 Parijs licht bew. windst. 4 0 Bordeaux mist nnw 2 0 Nice licht bew. n 5 0 Berlijn zwaar bew. w 2 1 Frankfort regenbui w 4 0,4 München regen wzw 0,1 Zürich weerlicht w 2 0 Genève onbewolkt ono -2 0 Locarno onbewolkt windst. -2 0 Wenen regen nnw 2 0 Innsbruck licht bew. ozo -1 0 Rome zwaar bew. z 9 0 Ajaccio zwaar bew. no 6 0 Madrid onbewolkt windst. -1 0 Mallorca onbewolkt n -0 Algiers onbewolkt z 2 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2