DE MOGELIJKHEDEN TOT BESCHERMING VAN DE BURGERBEVOLKING „Vernis op het onvermogen" GEZICHTSBEDROG? OF ERGER? JOHNNIE WALKER Repliek van de Stichting Bevordering Bescherming Bevolkirijg Vruchtbare samenwerking van dillettanten 7 Tien jaar „B.O.O.G." Directeur-generaal der fVï.T. gaat met pensioen Verzending van zeepost ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 Vandaag brengen wij een vervolg op de in ons blad van 7 februari begonnen discussie over de „B.B.", die toen geopend werd met een vrijmoedig „voor" en „tegen" De Dienst Bevordering Bescherming Burgerbevolking heeft commen tariërend op een artikel van de heer Wiebenga een uiteenzetting van haar stand punt gegeven. Beiden repliceren vandaag, terwijl twee andere bijdragen nieuwe en ongetwijfeld boeiende aspecten van het probleem belichten. Wij hebben uit de talrijke ontvangen reacties een keuze moeten doen en hebben ons bepaald tot de betogen, die méér waren dan louter exclamatie, herhaling of beschuldiging. In mijn artikel over de B.B. werd ge steld dat de keuze waarvoor wij staan niet luidt: „Bescherming Bevolking óf géén Bescherming Bevolking", maar dat de werkelijke keuze is: totale vernietiging in het geval van een atoomoorlog of géén totale vernietiging, alleen mogelijk door de atoomoorlog zelf af te wijzen. Ik heb het B.B. spelletje aangeduid als een slaapmiddel op het moment waarop wij dringend wakker dienen te worden om het voortbestaan zelf misschien nog te kunnen redden. Het antwoord van de heer Tielenius Kruythoff is in één opzicht althans duide lijk: hij wijst de atoomoorlog niet af maar aanvaardt die. Niet voor de pret dat begrijp ik, daarvan wordt hij noch iemand anders beschuldigd. Maar hij aanvaardt de atoomoorlog, hij zegt cr eventueel „ja" tegen. Voor dat geval ontkent hij de door mij gestelde consequentie van to tale vernietiging. Ik citeer: „Vooropstel lend dat die totale vernietiging een veron derstelling is van de schrijver of van King Hall en diens aanhang... enz". Dit is wel het meest barre zinnetje uit het gehele stuk van de heer Tielenius Kruythoff. En: om dat zinnetje draait de hele zaak, die aan de orde is! Ik heb hier helaas slechts de keuze tussen 2 mogelijkheden: óf de heer Tielenius Kruythoff stelt willens en wetens essen tiële onwaarheden óf hij weet doodeen voudig niet waarover hij praat het laat ste is voor een directeur van de B.B. even ontstellend als het eerste. Toch is het zo. Het gaat dus om die totale vernietiging, „veronderstelling van mij of van King Hall en diens aanhang". Ik adviseer de heer Tielenius Kruythoff dringend in de Nieuwe Rotterdamse Cou rant van 26 april 1958 de door mij geci teerde brief van 7 Nederlandse fysici aan minister Staf te gaan lezen. Slechts 2 dingen wil ik hier aanhalen: 1. „Uit dit alles volgt dat de Nederland se organisatie Bescherming Burger Be volking volkomen ineffectief is t.a.v. zelfs maar een gedeeltelijke beveiliging". 2. „Indien een kernoorlog uitsluitend met „schone" bommen zou worden ge voerd zou dit geen uitroeiing van de mens als soort hoeven te betekenen. Zoals in de passage over de schone bom wordt uit eengezet kan niet verwacht worden dat een oorlogsgebrujk hiertoe beperkt zou blij ven". De ondertekenaars van deze uitvoerig geargumenteerde brief zijn: prof. dr. A. D. Fokker, prof. dr. H. J. Groenewold, dr. N. M. Hugentholtz, dr. J. van Kranen donk, prof. dr. B. R. A. Nijboer, prof. dr. H. A. Tolhoek, prof. dr. S. A. Wouthuysen. Ik tart de heer Tielenius Kruythoff om hiertegenover namen van geleerden te noemen die de gestelde conclusies die geheel in overeenstemming zijn met wat ik stelde willen bestrijden. En dan niet met beweringen maar met argumenten. Ik neem aan dat de heer Tielenius Kruythoff weet dat er sedert jaren waarschuwingen van gelijke strekking zijn geuit door dui zenden Amerikaanse, Noorse, Duitse en tal van andere atoomgeleerden. Dat reeds in 1945 door deskundigen werd gesteld „één wereld of géén wereld" of ook wel „Het is 5 minuten vóór twaalf". Ondanks dit alles heet de totale vernie tiging in de voorlichting die de heer Tie lenius Kruythoff namens de B.B. biedt: een veronderstelling van de heer Wieben ga of King Hall en diens aanhang. Het is helaas symptomatisch voor het peil van de „voorlichting" over de aspec ten van de kernwapenoorlog die wij van officiële zijde voorgeschoteld krijgen. Op deze plaats is het niet mogelijk uit voerig in te gaan op het feit dat de af wijzing van de atoomoorlog als mogelijk heid ook op ethische en religieuze motie ven wordt verdedigd door mensen als Schweitzer, Karl Barth, von Weiszacker, Gollwitzer en talloze anderen. Met het voorgaande is duidelijk gesteld waar het om gaat. De B.B. is „volkomen ineffectief t.a.v. zelfs maar gedeeltelijke beveiliging". Dat is de mening van mensen die weten waar zij over praten. De beweringen van de heer Tielenius Kruythoff over de hulp die geboden zou kunnen worden „in het grote gebied tussen de strook van totale vernietiging en de grens van de uitwer king" hebben slechts in één opzicht een reële functie: de realiteit waar wij voor staan te verhullen in een rookgordijn van valse voorlichting. Men toetse deze „rand strook" argumenten aan de genoemde con clusies van de deskundigen! Dat zonder een krachtige verdediging onze vrijheid, onze democratische instel- Advertentie GOOD SCOTCH WHISKY Bom 1820 gtill going strong Wanneer men wil discussiëren over de Be scherming Burgerbevolking moet mén uitgaan van het standpunt, dat IEDERE bescherming van de bevolking van een land noodzakelijk is en PLICHT van de overheid. In dit licht kunnen we de inenting tegen diph- terie en polio zien, zoals die de laatste jaren in vele landen wordt toegepast. We dienen dan tevens van te voren te om schrijven, wat men onder „BESCHERMING" verstaat. Wanneer men zichzelf of een ander bescher men wil, stelt men zich ten doel het gevaar, waardoor men bedreigd wordt te voorkomen, of althans in enige mate te verminderen. De waarde van het beginnen van een actie ter bescherming tegen gevaar, is afhankelijk van het feit of bescherming al of niet MOGELIJK is. Het besteden van tijd, geld en werkkracht aan de bescherming tegen een gevaar, waartegen geen bescherming mogelijk is, is IRREEEL en kan in bepaalde gevallen zelfs GEVAARLIJK ge noemd worden, wanneer men de indruk wil wekken, dat bescherming mogelijk zou zijn tegen een gevaar, waartegen bescherming ON MOGELIJK is. Wanneer men de B-B wil toetsen aan de moge lijkheden, die er zijn om de bevolking te be schermen tegen aanvallen met nucleaire wape nen, dan dient men na te gaan: a. Welke gevaren er dreigen; b. hoe groot kwantitatief en kwalitatief deze bedreigingen zijn: c. welke de uitwerkingen zijn op de bevolking. De plutoniumbom, die op 9 augustus 1945 boven Nagasaki ontplofte op een hoogte van 490 meter, vormde een vuurbol van 70 meter middellijn bij een temperatuur van 300.000 graden Celsius. (Ge gevens opgetekend van de statistieken in het Nagasaki Memorial Centre.) a Door de explosie ontstaat: a. een drukgolf, die in de omgeving van het ontploffingspunt (het epicentrum) een grote oppervlakte met de grond gelijk maakt en •n een grote cirkel daaromheen alle ge bouwen doet instorten. b. Een hittegolf, met een zo hoge temperatuur, dat metalen smelten en alle brandbare stof fen onmiddellijk vlam vatten. c. Een zeer sterke wind. veroorzaakt door de opstijgende luchtstroom boven het gebied van de ontploffing, waardoor alle branden lingen. vrijheid van godsdienst en me ningsuiting (waarvan ik inderdaad thans profiteer —waarom wijst de heer T. K. daar zo op? Is er iets tegen?) de mense lijke waardigheid de vrijheid om onszelf te zijn onherroepelijk verloren zullen gaan dat wil ik zéér gaarne onderschrijven. Waarschijnlijk zijn wij het er ook over eens dat al deze zeer waardevolle zaken voor een verzameling doden weinig meer te betekenen hebben. Daarom voel ik inderdaad voor een krachtige dus een echte verdediging daarom wijs ik met beslistheid het in feite nihilistische voorstel af om die verdedi ging de vorm te geven van collectieve zelf moord plus genocide. Daarom ook wijs ik het defaitisme af dat spreekt uit de opvat ting dat bij een Russische bezetting (waar van ik overigens geenszins zo zeker ben maar dat is een ander onderwerp) de vrij heid en de beschaving geen enkele toe komst meer zouden hebben. Afgezien van het feit dat wij geen enkel recht hebben om op grond van situaties in onze tijd te beslissen over de vraag of er in 2100 of 2200 nog mensen zullen mogen bestaan is de ze opvatting, dit défaitisme, in strijd met ieder geloof aan God en of de fundamen tele drang van de mens naar waarheid en recht. Hetzelfde geldt mi. voor de- mening dat wij gerechtigd zijn om ons voor te be reiden op-de uitroeiing.(v.a.n de-mensheid.als soort op aarde. In diepste wezen acht ik deze opvattingen een Godslastering van de ergste soort. De vraag die gesteld moet worden is: hoe lang nog? Hoe lang nog wordt ons uitstel van exe cutie verleend? Hoe lang nog moet het duren voordat de volken, ook ons volk, zich werkelijk van de reële situatie bewust worden? Hoe lang nog moet het duren voordat men daaruit de enig mogelijke consequen tie trekt: de totale afwijzing van de tota le vernietiging betekende oorlogswaan zin. Inderdaad: hoe lang nog? H. WIEBENGA Naar aanleiding van de reacties op de beide artikelen (contra en pro) om trent Bescherming Bevolking, willen wij nog slechts het volgende opmerken: De officiële taakomschrijving van de B.B. (Organisatie Bescherming Be volking) luidt als volgt: „Onder bescherming van de bevolking moet worden verstaan het geheel van niet-militaire maatregelen tot bescherming van de bevolking en haar bezittingen, zomede do bezittingen van openbare lichamen, tegen de onmiddellijke gevolgen van oorlogsgeweld". De B.B. gaat er niet van uit, dat een oorlog (eventueel met kernwapens) onvermijdelijk is en wij ons daarop hebben voor te bereiden. Zij realiseert zich alleen dat, zolang niet internationale overeenstemming verkregen is omtrent, een vreedzame beslechting van geschillen, met uitbanning van het oorlogs- (dus ook van het kernwapen) de mogelijkheid blijft bestaan dat, door wie of door welke oorzaak dan ook, zulk een oorlog zou ontketend worden, en dat in zulk een geval de burgerbevolking, zelfs al behoorde ons land niet tot een der strijdende partijen (fall-out!) daarvan het slachtoffer kan worden. En waar het aantal slachtoffers zal stijgen in verhouding tot de omvang van de ramp, klemt te meer de noodzaak van goed georganiseerde hulpverlening op grote schaal. Dit is niet te bereiken door improvisatie, nóch personeel, nóch materieel. n..-f f Daartoe is- o p 1 e i d ing'enc ons f'a ïit e'Tfai bin g nodig, 'Wil 'de-'" organisatie ieder ogenblik tot het verrichten van haar tga.k: -helpen en redden, paraat zijn- Daartoe- is eveneens nodi^ da'f de' bëholkini er zich vah b'éwust is, dat zulk een oorlog een totale oorlog zijn zal, waarin zij evenzeer risico loopt als de mannen aan het front en dat zij dus datgene dient te doen, wat tot zelfbe scherming nodig en mogelijk is. Dit voorzover het betreft kritiek en aanvallen op de Organisatie Bescherming Bevolking. Verreweg de meeste briefschrijvers gaan veel verder. Zij vallen de regerings- politiek aan: de maatregelen genomen ter bescherming en verdediging van Onze rechten en vrijheden, waarvan de B.B. slechts één der consequenties is. Een bestrijding van argumenten, die in hef. politieke vlak liggen, ligt niet op onze weg. U dankend voor de ons verleende gelegenheid tot een wederwoord, tekent, Hoogachtend, Stichting Bevordering Bescherming Bevolking Den Haag. Van een onzer redacteuren) IN NEDERLAND bestaan op het ogen blik ruim tachtig dillettanten-operettever- eniginge.i. Eenenzestig daarvan, met totaal ruim 3500 werkende leden, zijn aange sloten bij de Bond van amateur-opera- en operettegezelschappen, de B.O.O.G., die deze maand zijn tienjarig bestaan her denkt. Voor die tijd opereerden al die en sembles op eigen kracht en initiatief met- resultaten die vaak alleen voor de vrien den en donateurs aanvaardbaar waren. Bovendien bestond er, vooral in de grote steden, dikwyls een enorme rivaliteit lus sen de verschillende ensembles, die al evenmin tol verhoging van hel peil der uitvoeringen bijdroeg, terwijl voorts di- Onder danKoetuiging voor de vele en belangrijke diensten die hij aan den lande heeft bewezen is bij Koninklijk Besluit met ingang van 1 mei op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan ir. J D. van dei- Toorn te Wassenaar als directeur-generaal van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Ir. Van der Toorn werd op 1 oktober 1954 in deze functie benoemd. Hij zal op 8 april de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt. Ir. Van der Toorn, die op 8 april 1894 te 's Gravenhage werd geboren en in Delft Elektrotechniek studeerde, heeft zich ge durende zijn gehele carrière in dienst ge steld van de techniek der draad- en draad loze communicatie. In 1919 kwam hij als elektrotechnisch ingenieur bij de P.T.T., aanvankelijk in Amsterdam en later, tot 1922, in Den Haag. Daarna werkte hij tot 1931 bij de Bell Telephone Company te Antwerpen, de laatste twee jaar als directeur van de Nederlandse afdeling, van waar hij vertrok naar de International Standard Electric-maatschappij. Hij was directeur van de n.v. Nederlandse Stan dard Electric Maatschappij van 1940 tot september 1945, toen hij bij de P.T.T- hoofddirecteur Telegrafie en Telefonie werd, welke functie hij in 1950 verwisselde voor die van hoofddirecteur Algemene Zaken en Radio. In 1954 werd hij benoemd tot directeur-generaal van het staatsbedrijf der P.T.T. verse, gezelschappen bijna voortdurend aan de rand van hel failliet balanceerden. HET WAS de heer J. A. Ensink uit Win terswijk, zelf een doorgewinterde operette liefhebber, die in deze muzikale chaos orde heeft weten te scheppen. Op 27 febr. 1949 richtte hij met enige Amsterdamse geestverwanten de B.O.O.G. op, een orga nisatie die dat was heel goed gezien van meet af aan alle „zuilen" in de Neder landse samenleving negeerde. Nu, na tien jaar, kan men constateren, hoe goed dat principe gewerkt heeft: tussen de aange sloten verenigingen van alle mogelijke ge zindten is een vriendschappelijke samen werking gegroeid, die voor niets meer halt houdt. Men leent elkaar solisten, decors en requisieten uit, alsof dat de gewoonste zaak van de wereld is en reist stad en land af, om elkanders voorstellingen te kunnen bij wonen en er wat van te leren. Veel van dat vriendschappelijke contact is gestimuleerd door de B.O.O.G. dat een eigen orgaan uitgeeft, waarin de verrich tingen der aangesloten gezelschappen gc- critiseerd worden. Als het nodig blijkt, is die critiek lang niet mals. Maar de slacht offers zijn er blij mee, want op deze ma nier leert men eigen en anderer feilen ken nen en dat leidt op den duur, wanneer er althans goede wil voorzit, tot verhoging van spelpeil en muzikaal niveau. MAAR DE B.O.O.G. doet meer. Zij heeft een bescheiden eigen muziekbibliotheek aangelegd, waaruit de leden kunnen putten. De bond geeft adviezen en bemiddelt bij diverse costumiers en decorontwerpers voor billijker tarieven ten behoeve van zijn leden. Ook in financieel opzicht wordt vaak raad geschaft. Menige vereniging die in de „knoei" zat, is er. dank zij de relaties van de B.O.O.G., weer bovenop geholpen. De bond slort voorts voor de aangesloten gezelschappen een w.a.-verzekering, hij or ganiseert regiecursussen, bedingt soms gunstiger auteursrechten en verleent steun (en cliché's) voor de opmaak van programma's. Vele wensen blijven er nochtans over, in de eerste plaats een er kenning in klinkende munt. door de centrale overheid. In 1957 heeft de B.O.O.G. eenmaal een bescheiden rijkssubsidie ge noten, maar door de bestedingsbeperking kwam die te vervallen. Gelukkig begrijpen de plaatselijke overheden veelal beter het belang van dit werk van de gezondmaking van de volkscultuur en de bevordering van een nuttige vrije-tijdsbesteding. Tal van plattelandsgemeenten subsidiëren hun lo kale operettevereniging, over welker ac tiviteiten men niet gering moet denken. „Caecilia" in Noordscharwou, om maar een voorbeeld te noemen, geeft van elke door haar ingestudeerde operette vijftien tot achttien op hoog peil staande voorstel lingen, die door duizenden bezocht worden; men komt er zelfs met bussen vol voor uit Amsterdam, Haarlem en Texel. In de grote steden vooral in het westen is ook een levendig amateur-operetteleven. Amsterdam telt. veertien van zulke en sembles, Den Haag een tiental en Haarlem twee. Een der Haarlemse verenigingen, Diogé, leverde gedurende vele jaren de redacteur van het B.O.O.G.-orgaan, de be kende operette-enthousiast en hoofdrolver tolker Kick Steenkist. En Diogé levert nu ook weer een der hoofdrollen voor de drie uitvoeringen van de „Der Zigeunerbaron" die de B.O.O.G. ter gelegenheid van zijn jubileum eind februari en begin maart in het Amsterdamse Krasnapolsky geeft en waarin het puik der solisten van alle aangesloten ensembles zal optreden. De Haarlemse Suze Spoelder zal iri dit selecte gezelschap de „sleutelrol" van Saffi ver tolken. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Montfer- land" (26 febr.). Australië: ss „Rempang" (24 febr.) en ss „Oront.es" (26 febr.). Bra zilië: ss „Alioth" (24 febr.) en ss „Andes" (28 febr.). Canada: ss „Averdijk" (25 febr.) en ss „American Forester" (28 febr.). Chili via New York (25 febr.). Indonesië: ss „Atreus" (24 febr.) en ms „Talisse" (26 febr.), Ned. Antillen: ms „Daplinis" (24 feb.),'Nieuw Zeeland: ms „Southern Cross" (25 febr.). Suriname: ms „Oranjestad" (25 febr.). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ss „Lim burg" (25 febr.). Brits Oost Afrika: ss Africa" (26 febr.). Inlichtingen betreffende de verzenddata van postpakketten geven de postkantoren. zich over nog grotere oppervlakte verbrei den. Deze storm is tegengesteld gericht aan de drukgolf en waait van de omringende streken naar het epicentrum toe. d. Een radio-actieve straling, die, onzichtbaar, een vernietigende werking uitoefent op alle levende organismen. Deze straling is het nieuwe element in de gevaren, die de mensheid bedreigen. e. Een neerslag van stoffen, die door de nu cleaire ontploffing radio-actief geworden zijn. Deze neerslag vormt evenals de onder d genoemde primaire straling een tweede nieuwe factor. Deze neerslag, veelal aange duid met het woord: FALLOUT is het sterkste in de omgeving van de exflosie: de zwaarste delen komen soms binnen enkele uren, dagen of weken weer op de aarde terug. De lichtere delen blijven iaren in de lucht zweven en besmetten onze aarde tot in de verste uithoeken. Door het radio-actief worden van de grond en door het neerkomen van de fallout wordt in grote gebieden iedere mogelijkheid tot leven onmogelijk en kan het betreden van dergelijke gebieden de dood tengevolge hebben. In Hiro shima zijn mensen gestorven, die meer dan een week na de explosie naar familieleden kwamen zoeken. De officiële gegevens van het stadsbestuur van Hiroshima luiden als volgt: Hiroshima Nagasaki Totaal verbrande oppervl. 1300 ha 570 ha Totaal verbrande huizen 56111 11574 Door druk vernield 6820 1326 gedeeltelijk vernield (druk) 3750 5509 Gedeeltelijk verbrand 2290 niet opgegeven Aantal doden 260000 73884 Gewonden 163000 74994 Dc verschillen tussen Hiroshima en Nagasaki worden veroorzaakt door het feit. dat Nagasaki in het dal van een rivier lag, omgeven door bergen van enige honderden meters hoogte en enkele stadsdelen dus „beschermd" lagen, waar door de uitwerking werd onderschept. Hiroshima daarentegen ligt in de monding van een rivier in een volkomen vlak gebied, even vlak als overal in Nederland. Als U deze cijfers driemaal gelezen hebt en enkele minuten overdacht, gaan we nu deze „kleine" bom verlaten en gaan we de uitwerking van de moderne waterstof-bom na. We nemen hiervoor niet de allerzwaaiste bom, maar de 20 megatonbom, waarvan er reeds vele zijn geproduceerd. Bij de explosie varieert de begintemperatuur van 20 miljoen tot 200 miljoen graden. De ex plosieve kracht staat gelijk met 1000 Hiroshima- bommen, tegelijkertijd en op dezelfde plaats tot explosie gebracht. In de aarde wordt een gat geslagen van 3000 meter middellijn en een diepte van 200 meter, ongeveer 3 maal de hoogte van de toren van de St. Bavo op de Grote Markt. Het materiaal uit dit gat wordt omhooggestuuwd en komt als radio-actieve deeltjes weer naar de aarde terug. Een gebied met een middellijn van 43 kilo meter wordt volledig in een fractie van een seconde verwoest en verbrand. In een gebied van 20.000 vierkante kilometer is binnen 24 uur geen levend wezen meer aan wezig. Dit komt overeen met een oppervlakte van iets minder dan tweederde van ons vader land. Daaromheen een gordel met 75 percent doen. met 50 percent doden, enz. Het gehele gebied zal wekenlang zo sterk radio-actief zijn. dat betreden nagenoeg onmoge lijk is. De lucht boven dit gebied zal zoveel radio-actieve delen bevatten, dat 'nademing uiterst schadelijke gevolgen heeft: deze radio activiteit van de lucht zal van kortere duur zijn, doch minstens enkele weken aanhouden, daar door de aanhoudende branden het neerkomende radio-actieve materiaal weer opgestuwd wordt en in de lucht terecht komt. Pas wanneer de branden zullen zijn uitgewoed, zal de radio-activiteit van de lucht geleidelijk verminderen. Deze cijfers en gegevens in ogenschouw ge nomen. wordt een aantal van 250 van deze 20 megaton-bommen voldoende geacht om alle leven uit "e blussen in een gebied zo groot als ide-Veremgde-Staten'cnule^Sovjet-Unie tezamen. Laten we nü met deze feiten voor ogen na gaan. wat er MOGF.LIJK is orn bescherming in enigerleivorm' te biepen, uitgaande van het feit, dat op vele plaatsen ter wereld raketten gereed staan om door een enkele „druk op de knop" hun werk te doen. zodra een der partijen één enkele atoombom heeft afgeschoten of slechts door een vermoeden, een misverstand of ver keerde berichtgeving aangenomen wordt, dat de andere partij een onverhoedse aanval van zins is. Dan is alles een kwestie van minuten. Hebben wij reder, om aan te ncmc-n dat in Nederland geen waterstofbommen zullen vallen? Neen, zolang er vliegbases in Nederland zijn. waar bommenwerpers met waterstofbommen geladen, kunnen opstijgen, zullen wij een doelwit zijn. dat uitgeschakeld moet worden. Wan neer er bovendien openlijk of in het geheim raketbases in ons land aanwezig zijn, zal er een reden temeer bestaan om deze te vernietigen. Alleen al, wanneer er atomaire wapenen in ons land worden opgeslagen, zullen we een doelwit zijn. Het publiek is volkomen onkundig van hetgeen op dit gebied in ons land gebeurt. Bestaat er enig afweermiddel om raketten, die aankomen, te weerhouden hun doel te treffen? Neen, tot nu toe bestaat geen enkel afweer middel. Zal er tijd zijn om de bevolking te waarschu wen en enigerlei maatregel te nemen om dek king te zoeken? Neen. In Amerika nemen de militaire autori teiten aan, dat er acht minuten zullen verlopen eer men op de radar de projectielen ziet aan komen en de inslag ervan. Men zal het gehele land moeten alarmeren, aangezien men niet van te voren kan vaststellen op welke doelen de raketten gericht zijn. Men zal allereerst het militaire apparaat alarmeren, daarna de burger lijke instanties. Bovendien bestaat de kans, dat raketten gelanceerd worden van duikboten, diep onder water, vlak voor de kust. Slechts als men uitgaat van irreële veronder stellingen, dat ons land alleen met heel „kleine" atoombommen zou worden aangevallen, kan men een bepaalde „beschermings-mogeiljkheid" kunstmatig construeren. Na-werk We verlaten nu het gebied van de bescherming en moeten nagaan, wat de mogelijkheden zijn van het „nawerk". We moeten dan uitgaan van het feit dat er in ons land één waterstofbom gevallen is, want bij twee stuks zou niemand meer in leven zijn. Naast een gebied van 20.000 km2 bevinden zich dan stroken, waarin het dodenpercentage gelei delijk afneemt van 75, 50 tot 25 percent. Lager zal het in ons kleine land wel niet komen. In deze zwaar beschadigde „randgebieden" zou dan een actie gevoerd moeten worden om de bevol king te helpen. Tegenover welke problemen zou men in deze gebieden staan? a. grote aantallen doden, die begraven moeten worden; b. een onvoorstelbaar aantal gewonden, ver meerderd met de zwaar gewonden, die uit de gebieden, grenzende aan de „randgebie den" weten weg te komen. c. onderdak voor eigen slachtoffers en zwaar gewonden: d. tekort aan doktoren; e. tekort aan operatie-outillage; f. tekort aan hospitalen; g. tekort aan desinfecterende stoffen en ver bandmiddelen; h. tekort aan verdovende en pijnstillende middeien; i. tekort aan onbesmet drinkwater cn voedsel; j. uitvallen van elektrische verlichting en an dere apparatuur; k. uitvallen van de gasvoorziening; 1. uitvallen van de telefoon. m. Maar boven alles zal men te kampen heb ben met het uitvallen van het transport. Zodra de kleine voorraden benzine, aan wezig in de pompstations verbruikt zullen zijn, houdt alle motorisch verkeer op, daar aanvoer van „elders" niet mogelijk zal zijn. We kunnen er zeker van zijn, dat tegelijk met de bom in ons land er ook nog wel enkele in naburige landen zullen zijn gevallen, waar dezelfde chaos zal zijn ontstaan als in onze „randgebieden": als drie-kwart van West-Europa een puinhoop is, behoeven we niet te verwach ten, dat we enige hulp of bijstand van waarook kunnen verwachten. Binnen korte tijd zullen de „veilige gebieden" bovendien te maken krijgen met wolken radio actief stof van explosies in andere landen voor ons land speciaal van Engeland. Men kan onder dergelijke omstandigheden stellig rekenen op een algemene daling van het moreel en er zullen zich in korte tijd toestanden ontwikkelen, die iedere voorspelling tarten en ons voorstellingsvermogen te boven zullen gaan. Wanneer we dus willen spreken van Bescher ming-Burgerbevolking, moeten we ons de ge volgen trachten te realiseren van een nucleaire aanval. We hebben nu enige gegevens ter overdenking. Deze zullen we moeten overwegen als VRIJE mensen. Vrije mensen, die de waarheid mogen horen en moeten zeggen, hoe gruwelijk die ook is. Dit overwegen heeft met politiek of NAVO niets te maken. Dit heeft te maken met onze EERBIED VOOR HET LEVEN, onze diepste RELIGIEUZE of HUMANISTISCHE OVERTUIGING, ons besef vanMENSELIJKHEID en MENSWAARDIGHEID en met alles, wat ons leven het leven waard maakt. Dit heeft, te maken met het VOORT BESTAAN DER MENSHEID en de mogelijkheid van een ongedegenereerd nageslacht. We zullen moeten zoeken naar nieuwe wegen in de verhouding tussen de volken. Gelukkig worden de krachten van de vrede, nu niet langer gevoed door een onbestemd idea lisme, maar gedragen door de REALITEITSZIN van duizenden geleerden, gesteund door de stemmen van de groot sten der wereld op gees- teliik gebied, steeds sterker. Als alle energie, goede wil en kapitaal, die nu voor de B-B wordt verbruikt, aangewend zou worden in deze richting, zal de kans toenemen, dat onze kinderen zullen leven in een andere en betere wereld. G. A. DE BOCK Voorzitter afd. Haarlem A.A.-Actie Het is bijzonder waardevol dat een discussie over het zijn of niet zijn van de B.B. geopend is, omdat hier een vraagstelling aan de orde komt, die lange tijd onder de sluier van vanzelfspre kende aanvaarding verborgen bleef. De discussie tussen H. Wiebenda en mr. Tie lenius Kruythoff in Erbij van zaterdag 7 februari laat een sociaal-psychologische benadering van de vraag nog rusten, terwijl het hier om een maatschappelijk probleem gaat, dat in hoge mate bepalend is voor de geestelijke gesteldheid van ons volk. Het is zo merkwaardig, dat mr. Tielenius Kruythoff niet komt tot een rechtvaardiging van de B.B. op grond van weerlegging van de argu menten van zijn opponent, maar op gtond van cliché-slogans, als „de verdediging van de vrije wereld" en de illusie, dat een aanval slechts te voorkomen zou zijn door opgeschroefde mili taire paraatheid. In het reeds door Wiebenga aangehaalde „Vijf- stromenland" van Bouman komt eveneens de term „Maginotlinie-complex" voor, de idee dat tegen een aanval, bij de huidige stand van de aanvalstechniek Inderdaad verdediging in de oorspronkelijke militaire betekenis nog mogelijk is. Dit was toch zelfs in de tweede wereldoorlog al niet meer het geval. Vandaar ook „Maginot linie-complex". De onneembaar geachte verdedi gingsgordel bleek waardeloos en was een getui genis van onvermogen, dat nu nog veel groter zal blijken te zijn, eenvoudig als gevolg van de techniek, waarvan een aanvaller gebruik maakt. Maar veel ernstiger is het mentale onvermogen van degenen, die in deze verdedigingbaarheid geloven en welke eigenlijk bestaat uit het ge brek aan positieve vormgeving aan hun waar dering voor geestelijke vrijheid. Het is juist de door angst geregeerde en daar door geestelijk onvrije mens, die zich aan de illusie vastklampt, dat hij zich beschermen moet met alle middelen, ook die, welke op zichzelf in strijd zijn met het doel dat hij verdedigen moet: en daarom komt hij tot het rechtvaardigen in eigen kring van datgene, wat hij bij de denk beeldige „vijand" bestrijdt. Dit „total war min ded" (vertrouwd rret de totale oorlog) maken haalt onherroepelijk geesten naar voren, die van binnen uit de democratie een kwaad hart toe dragen. zonder zich dit vaak zelfs duidelijk bewust te zijn. Maar juist het bijbrengen van het denkbeeld, dat er een „verre vijand" te bestrijden is, doet deze verdrongen agressie veel meer bewust naar voren komen. En nu is juist eer, ogenschijnlijk vo onschul dige organisatie als de B.B. daartoe het meest geschikt. Zij oefent onweerstaanbare aantrek kingskracht uit op diegenen, die in een spelsfeer kunnen beleven, wat zij in een werkelijkheids situatie voor zichzelf en anderen niet durven erkennen. Wie wel eens een niet geheel geslaagde oefe ning van de B.B. heeft meegemaakt, weet hoe zeer de realiteit van de -nislukking. van het anders zijn van de omstandigheden dan men zich gedacht had, de werkelijke paraatheid verlamt. Mr. Tielenius Kruythoff noemt de ontkenning van de mogelijkheid van de B.B. een voorhoede gevecht; de grote stoot is tegen de betekenis van de verdediging en van de NAVO gericht. Inderdaad, de grote stoot is gericht regen het onvermogen van verdediging van waarden als vrijheid en democratie door middel van dreiging met totaal vernietigend geweld. En de B.B. is een vernis, dat dit onvermogen mét een onschuldige laag moet bedekken. Willen wij de veiligheid verhogen? Laten we dan beginnen met de verkeersveiligheid. En kunnen wij het geld. dat we nu voor de B.B. uitgeven, dan niet gebruiken om onze genees kundige diensten uit te breiden, of de brand weren te perfectioneren? Want zij, die in de ernst van hun beroep gewend zijn hulp te bieden in nood, zullen ook in de onvoorstelbare omstandigheden van oor logsgeweld nog altijd beter in staat zijn ten minste iets te doen, dan de naast de werkelijk heid staande B.B., die in haar spelkarakter de innerlijke angst van de mensen moet maskeren. E. VAN EGTEN, psych. drs.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3