PUZZEL No. 14 Studieloon voor studenten r BHYLCftEEM Jachtopziener schoot in bos nachtelijke fietser dood Jordanië vestigt aandacht van UNO op immigratie in Israël Van dag tot dag TANDPASTA Thans anderhalf jaar geëist wegens voorwaardelijke opzet tot doodslag Dit jaar zou Roemenië 100.000 Joden via Wenen laten gaan De weg naar de universiteit moet ook openstaan voor arbeiderskinderen" <:Praatótcel j Nieuwe partij Een jaar voor directeur van „Starlift" BRYLCREEM voor mooi gezond haar! Negentienjarig meisje was vier maanden spoorloos Suikerzakjes als stille getuigen van haar escapades PLEIDOOI VAN PROF. MINNAERT: Britse schrijver Laurence Housman overleden Voros5iIov zou ook behoren tot de anti-Tmrtüproep Vermiste Dirn'ütter veilig in haven van Brunsbiittel de JrdeArUi Cuba laat in ambassades gevluchte verdachten gaan Wegpiraat krijgt een maand gevangenisstraf ^"Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: HAAR OP DE TANDEN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 Een nieuwe politieke partij heeft zich in Nederland aangediend onder de naam „Ne derlandse Volksbeweging". Ofschoon de prille politieke formering geen rol zal spelen bij de komende verkiezingen, heeft zij zich toch op dit moment in de open baarheid begeven, „teneinde reacties uit te lokken". Welnu, wij geven aan deze lokroep ge hoor en maken enkele kanttekeningen bij het onthulde programma, „dat nog slechts in grote trekken vaststaat en nog gedetail leerd moet worden uitgewerkt". Misschien zullen de uitgelokte reacties nog enige in vloed op deze uitwerking hebben de initiatiefnemers van de „Nederlandse Volksbeweging" zullen daar immers hun voordeel mee willen doen, aangezien de opzet van de nieuwe politieke beweging voornamelijk in een grootscheepse door braakpoging lijkt te zijn geworteld. Men is geneigd tot de conclusie, dat deze „Volksbeweging" als een soort „tehuis voor daklozen" moet worden beschouwd, aangezien de programmapunten voorname lijk geput zijn uit overwegingen die vol komen buiten de verlangens en strevingen van de bestaande politieke partijen liggen. Een van die punten is in dat opzicht wel zeer merkwaardig: „De ministers moeten vakbekwaam zijn en onafhankelijk van partij bindingen". Dat is nogal wat! Vakbekwaam betekent deskundig in de materie van hun departement en onafhan kelijk van partijbindingen wil zeggen, dat de samenstelling van een kabinet zal moe ten geschieden uit een arsenaal van partij lozen. Het is moeilijk te zien hoe de be staande politieke partijen zullen kunnen worden bewogen dit standpunt over te nemen, tenzij de „Volksbeweging" zou uit groeien tot een meerderheidspartij, wier wil in de Kamers wet wordt. En zal zij in dat onverhoopte geval nóg bereid zijn, mensen die buiten haar ge lederen staan met de portefeuilles te be lasten? In dat onverhoopte geval want een eenpartij-regering is allerminst een aan lokkelijke methode voor een staat, die prijsstelt op een zo breed mogelijke uit voering van de zo diep mogelijk gepeilde volkswil. Nog minder hoopgevend is in dit opzicht het voornemen der „Volksbeweging" om de persvrijheid te knevelen in gevallen van „staatsbelang". Als de Volksbeweging de Staat zou zijn geworden, zou de onder werping der vrij e-meningsuiting niets meer of minder dan dictatuur worden. Dit alles doet niet'zozeer vrees' als" wel scepticisme rijzen. Scepticisme over de realiteitszin der partijleiders van de „Volksbeweging", die programmapunten voeren welke geen levensvatbare .idealen inhouden. Maar misschien wordt deze nieuwe partij wel een even brave, conven tionele politieke partij als alle andere, wanneer zij eenmaal de invloed van haar leden begint te ondergaan. Dan hebben wij er in Nederland een groepering bij, die de keus weer wat groter maakt en die, als zij de nodige invloed zou verkrijgen, de politieke concurrentie kan stimuleren, waaruit voor de „klant" in dit geval de kiezer allicht weer wat goeds is te puren. Advertentie DE BÉSTE en niet duur. Tube 95-70-45 ct Het gerechtshof in Den Haag heeft over eenkomstig de eis van de procureur-gene raal, het vonnis van de rechtbank beves tigd een jaar gevangenisstraf in de zaak tegen de 59-jarige Amsterdammer J. V., directeur-eigenaar van de n.v. „Star- lift" te Voorburg. Het bedrijf vervaardigde vliegtuigon derdelen voor de Fokkerfabrieken te Am sterdam. Op last van de directeur moes ten leden van het personeel veel meer werkuren in rekening brengen dan in wer kelijkheid aan de fabricage waren be steed. Advertentie Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een px-achtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect hairdressing Zolang da voorraad strekt I Kloeke lube van f 1.85 mei daarbij speciaal verpakt een alleraardig ste ..junior pol" geheel CRA TIS Vraag uw winkelierI Beecham (Nederland) N.V Voor engros: Jacq.Mot N.V.-Amsterdam Anderhalf jaar gevangenisstraf heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, mr. A. W. Iiolsteijn, geëist tegen de 59-jarige jachtopziener J. uit Wisch wegens doodslag. De procureur-generaal vroeg vernietiging van het vonnis van de rechtbank, die de verdachte had vrij gesproken. De jachtopziener had in de nacht van 11 op 12 febx'uari 1958 de 26-jarige C. H. J. Heitink in het bos van Slangenburg bij Doetinchem door een pistoolschot gedood. De jachtopziener meende met een stroper te maken te hebben en hield de jongeman, die van een bezoek aan zijn meisje naar huis terugkeerde, aan. Maar de wielrij der wantrouwde blijkbaar de woorden „Halt, politie," die de verdachte hem toe riep, gaf hem een stomp en reed door. De jachtopziener riep: „Sta of ik schiet" en vuurde. Volgens zi-jn verklaring- had- hij al' hollende twee keer met zijn pistool in de lucht.-geschoten, maax; een> der schoten, trof de fietser in de hals. De procureur-generaal noemde in een zeer scherp requisitoir de gedragingen van de jachtopziener uitermate laakbaar. „Zijn veronderstelling, dat er een stroper kon naderen, was ongegrond: de fietser had geen tas of zak, geen schietwapen en geen lantaarn bij zich. Hij reed op een openbaar rijwielpad. Toen ging de jacht opziener achter een boom staan. Hij kon toen constateren dat de wielrijder in geen geval een hem bekende stroper kon zijn. Toch hield hij hem aan. Deze vei'dachte is een vitterige, dikdoenerige politieman, die gaarne van zijn macht misbruik maakt om anderen schrik aan te jagen. Toen de fietser vrijwel tot stilstand was gekomen, stak hij nog een arm uit, om hem tegen te houden. Daartoe bestond geen enkele aanleiding en de begrijpelijke reactie van de jongeman was, toen hij meende door een niet als jachtopziener geklede man te worden vastgegrepen, van zich af te slaan. In de onmiddellijke nabijheid van deze plaats was korte tijd daarvoor een roofoverval gepleegd. De klap, die de jachtopziener moest incasseren, was vol komen verdiend. De verdachte werd dui zelig en vervolgens woedend. In plaats van zijn fiets te pakken en de man achterna te rijden, nam hij zijn vuurwapen, begon te schieten en raakte de vluchteling. Dat hij loodrecht omhoog zou hebben gescho ten, wilde de procureur-generaal niet aan nemen. Voorwaardelijke opzet tot dood slag achtte hij wettig en overtuigend be wezen. De verdachte, die een scherpschut ter is, had kunnen weten, dat hij de wiel rijder dodelijk kon treffen onder deze om standigheden. De procureur-generaal vor- derde voorts ontzetting uit het recht een ambt te bekleden bij de politie of de re- serve-politie voor de tijd van vijf jaar. De verdediger, mr. J. W. F. Donath, ver- Horizontaal: 1. gewas, 5. een der binnen- olaneten, 9, vis, 10 gem. in Gelderl., 12. boom, 13. het toezicht op de openbare orde en veiligheid, 17. meisjesnaam, 19. speel goed voor meisjes, 21. optelling, 23. achting, 24. stuk hout, 25. keurig, 28. vaarwel, 30. lans, 35. gem. in Noordholland, 38. bid (Lat.), 40. soort van hert, 41. Europeaan, 43. hoofddeksel, 44. gem. in Zuid-Holland. Verticaal: 1. stap, 2. muzieknoot, 3. berg. 4. afstammeling, 5. wrok, 6. ontkenning (spreektaal), 7. look, 8. sneeuwschaats, 11. vissersvaai-tuig, 14. bekende afkorting, 15. vei-voeging van een hulpwerkwoord, 16. meisjesnaam, 18. muzieknoot, 19. bosgod, 20. hoofddeksel, 21. gebod, 22. vermoeid, 26. oude lengtemaat, 27. gem. in Zeeland, 29. lidwoord, 30. welaan, 31. deel, 32. nobel, 33. muzieknoot, 34. zeehond, 35. zot, 36. holte in een muur, 37. vlaktemaat, 39. hangt aan de mast, 42. boom. Inzendingen per briefkaart aan een van onze bureaus, vóór donderdagochtend, "•rijzen: 7,50, 5.— en 2,50. Oplossing puzzel no. 13: 1. ontevreden, overwegend, 3. begrafenis, 4. verdienste, i. dierentuin, 6. regenmeter, 7. grenssteen, i. geneesheer, 9. engagement,' 10. ventilatie, 11. dienstbode, 12. bovenkamei-, 13. buiten goed, 14. i-eferendum, 15. bekentenis, 16. pretendent, 17. Dolomieten, 18. entomoloog, 19. eensgezind, 20. Veenhuizen, 21. bekend heid, 22. binnenkort, 23. noodwendig, 24. gevangenis, 25. vei-koelend, 26. onbezon nen, 27. welriekend, 28. verrijzenis, 29. fat soenlijk, 30. ontkenning, 31. vereniging, 32. evennaaste, 33. penitentie, 34. engels- zout. Prijswinnaars: 7,50: Mej. M. Gerhardt, Lindenstraat 61, IJmuiden-Oost; 5, N. Weers, Theemsplcin 34, Haarlem; 2,50: L. S. A. Jaspei-s, Wouwermanstraat 59, Haarlem. wierp de conclusie van de procureur-ge neraal als zou verdachte een hardvoch tig man zijn, die willens en wetens, al thans met voorwaardelijke opzet, een me demens heeft gedood. Deze man meende zijn plicht te doen. Het had toch ook kun nen zijn, dat een stroper, een kippendief of zelfs een ernstiger delinquent in het holst van de nacht door het bos kwam fietsen. Zou men het de verdachte dan niet zwaar hebben aangerekend als hij de man, van wie hij bovendien een stomp had ge had, had laten wegrijden? Dat hij een arm uitstak om de man tegen te houden, was niet abnormaal. De mening dat hij met iemand te maken had, die ergens iets had misdreven, werd versterkt door de stomp en de vlucht. Men moet zich kun nen verplaatsen in de situatie van een eenvoudig politieman in een nachtelijk bós, 'zeï dè"'verdediger. Dat' hfj'gêrëbh'tig'd" was een waarschuwingsschot te lossen, is ook door de rechtbank erkend. Het" is een raadsel hoe het schot H. heeft kunnen tref fen. Voorwaardelijke opzet tot het doden van de wielrijder achtte de raadsman vol komen ondenkbaar. Dat de vei-dachte het wapen onjuist gehanteerd heeft, is niet te gen te spi-eken, maar hij was duizelig en miste de trefzekere hand. die hij onder nor male omstandigheden zou hebben gehad. Op 5 maart zal het gerechtshof ai-rest wijzen. GENèVE (Reuter) Een hoofdambte naar van het Joodse agentschap in Genè- ve heeft vrijdag verklaard, dat dit jaar wellicht 80 tot 100.000 Joden uit Roeme nië naar Israel zullen reizen. Hij hoopte dat deze beweging zich tot andere Oost- curopese landen zou uitbreiden. De Roemeense Joden, die reeds in het ontvangstcentrum in Wenen zijn aange komen, hebben slechts 70 kg. bagage bij zich. Zij mochten geen geld meenemen. AMMAN (Reuter) Volgens de Jor daanse pei-s zal de regering van Jordanië de secretaris-generaal der UNO, Dag Hammarskjoeld, dringend verzoeken aan dacht te schenken aan hetgeen zij be schrijft als de „gevaarlijke uitwerking van de immigratie van Joden in Isx-ael op de toestand in het Nabije Oosten". Volgens de Jordaanse dagbladen be- Een flink aantal lege suikerzakjes, be waard in een damestasje, vormen de stille getuigen van de escapades van een Rotter dams negentienjarig meisje, dat vier maanden „onder water" is geweest. Zij had het ouderlijk huis vexdaten om met een zesentwintigjarige schilder, die zijn gezin in hulpbehoevende omstandigheden in de steek had gelaten, te volgen. Vier maanden zochten rechercheurs in Neder land en Interpol in Duitsland haar. Totdat het spoor naar Delft leidde, waar zij bij kennissen van de schilder werd gevonden. Toen bleek ook, waardoor zij zo lange tijd onvindbaar was geweest. Want de negen- tienjax-ige blondine beantwooi'dde niet meer aan het signalement dat de politie had verspreid. Zij had vier maanden ge leden door een kapper haar blonde haren laten kortwieken en zwart verven. De schilder, die op kamers was gaan wonen, bracht haar naar kennissen in Delft. De schilder maakte tijdens de weekeinden uit stapjes naar allerlei hotels in het land. Het meisje ging daar als de echtgenote van de schilder door. Zij spaarde suiker zakjes, aan de hand waarvan de politie later alle uitstapjes kon „reconstrueren". Toen het meisje was verdwenen, kreeg de politie al spoedig aanwijzingen, dat de schilder er meer van wist. Hevig veront waardigd ontkende hij dat echter. Toen hij een keer op het politiebureau werd ont boden, schreef hij een brief, dat hij on schuldig was en dat hij wel iets beters had te doen dan door de politie te worden lastig gevallen. De politie speurde verder en het spoor leidde naar Delft, waar Delft- se rechercheurs ëèn inval deden bij de kennissen van de schilder. De man was er niet, maar liet meisje wel. De schilder is thans aangehouden. Niet alleen kan hem schaking van een minderjarig meisje wor den aangerekend, ook zal hij zich hebben te verantwoorden over de wijze waarop hij zijn gezin in hulpbehoevende staat heeft achtergelaten, waardoor het aan gewezen was on steun van sociale zaken. Ook zijn kennissen in Delft lopen kans op een strafvex-volging. omdat het ver bergen van een minderjarig meisje straf baar is. 99 „Bijna ongelooflijk is de maatx-egel, waarbij men aan ouders met studerende kinderen een dubbele of drievoudige kin deraftrek heeft toegestaan; het bedx-ag van 16 miljoen gulden, dat daarmee gemoeid is, komt in overwegende mate vermogende gezinnen ten goede. Hoe meer zij bezitten, des te groter het voordeel dan hun toe gekend is. Met dit bedrag had men ge makkelijk alle renteloze voorschotten in beux-zen kunnen vex-andex~en of zelfs het progressieve studieloon kunnen invoeren. Dit zei prof. dr. M. G. J. Minnaert, hoog leraar in de astronomie aan de rijksuni versiteit te Utx-echt, in de aula van de Am sterdamse univex-siteit, waar de Werkstu dentenliga een vergadering hield ter ge legenheid van haar eerste lustrum. De hooglex-aar merkte op, dat de Neder landse studentenbevolking een geheel an dere samenstelling heeft dan de algemene bevolking van ons land. De .arbeiders ma ken 44 percent van de bevolking uit, maar hun kindex-en ontbraken in 1936 onder de studenten. In 1950 maakten zij maar 2 per cent van de studenten uit. „Deze wan verhouding is vooral toe te schrijven aan de geldelijke belemmex'ingen: de arbeider kan onmogelijk 2000,per jaar beschik baar stellen voor het levensonderhoud van zijn studerende zoon", zei prof. Minnaert, die het laakbaar noemde, dat in 1950 aan studiebeurzen in ons land totaal slechts 100.000,werd uitgegeven. Sedertdien heeft het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers een actie gevoerd voor de uitkering van een unifoi-m studieloon aan alle studenten. Daarop is weliswaar de aanmerking gemaakt, dat deze dan ook aan kinderen van welgestelde gezinnen ten deel zou vallen, doch prof. Minnaert wees in dit opzicht op het algemeen ouderdoms pensioen, waarbij ook geen verschil tussen arm en rijk gemaakt wordt. Hij noemde het studieloon of de variante van het pro gressieve studieloon het eenvoudigste en mooiste stelsel. Intussen zijn echter belangi'ijke verbete- ringen tot stand gekomen. In 1956 en 1957 werd per jaar meer dan 200.000,voor rijksbeurzen uitgegeven, maar prof. Min naert achtte dit niet voldoende en zei dat het voor de onbemiddelden een grote be lemmering is, dat aan de eei'stejaars stu dent in het algemeen geen studiebeurs wordt toegekend. De omzetting van de renteloze voorschotten in beurzen is drin gend gewenst. Alle verbeteringen ten spijt heeft nog steeds een veel te klein deel der begaafde arbeiderskindex-en de weg naai de universiteit kunnen inslaan. Uit een rapport van de provincie Nooi-d-Bx-abant omtrent de resultaten van het lager onder wijs blijkt dat van de leerlingen die top prestaties leverden 31 percent arbeiders kinderen zijn. Daai'entegen maakt deze groep slechts 6 percent uit van de v.h.m.o.- bevolking. Er is dus een grote x-eserve aan intellect, waarvoor de studie matex-ieel mogelijk moet worden gemaakt. Het zal ook nodig zijn een andere hou ding van de arbeider ten opzichte van het hoger onderwijs te propageren, aldus prof Minnaert. Er bestaat volgens hem „een onloochenbare vervreemding", die over wonnen moet worden. De ai-beiders moe ten worden aangespoord al hun knappe kinderen gebruik te laten maken van de reeds beschikbare studiebeux-zen bij het v.h.m.o. en bij het hoger onderwijs. Boven dien moet met kracht op uitbreiding van deze overheidssteun worden aangedrongen. Dan zal blijken hoezeer de democratisering van het hoger onderwijs tot resultaat zal hebben, dat de universiteit gedragen wordt door alle gx-oepen van het volk. Pas dan zal het verband tussen wetenschap en maatschappij volledig tot uitdrukking zijn gebracht, zo besloot prof. Minnaert. BATH (Reuter-AFP) De Britse auteur en toneelschrijver Laurence Housman, die vooral oekend is geworden door „Vic toria Regina" een kroniek over het le ven van Koningin Victoria is vrijdag op drieënnegentigjarige leeftijd in Bath ovex-leden. Housman noemde zich „De meest gecen sureerde toneelschx-ijver in Enge land". De reeks korte toneelstukken, die hij in 1934 samenvatte onder de naam „Victoria Regina". mocht niet worden op gevoerd op grond van de bepaling, dat geen Bx-itse vorst op het toneel mocht wor den uitgebeeld tijdens zijn of haar leven en dat van zijn of haar kinderen. Koning Eduard VIII de tegenwoox-dige her tog van Windsor zorgde er kort voor zijn abdicatie in 1937 voor dat het verbod werd opgeheven, hoewel er nog drie kinderen van koningin Victoria in leven waren. Het stuk werd driehonderdzevenendertig keer opgevoerd. schouwt Jordanië de pogingen van Israel om Joden uit" Oost-Europa „met behulp van het internationale communisme" in Israel te doen immigreren als een „recht streekse aanvalsdaad". De Jordaanse minister van voorlichting Munim Rifai, heeft er vrijdag bij alle Arabische staten op aangedrongen zo spoedig mogelijk een „krachtig en van eensgezindheid getuigend standpunt in te nemen, om aan dit gevaar het hoofd te bieden". Vertegenwoordigers der Palestijnse vluchtelingen hebben koning Hoessein te legrafisch verzocht om van zijn komende bezoeken aan Europa en de Verenigde Sta ten gebruik te maken om „hun, die door de Zionistische propaganda misleid zijn, de ware facetten van het Palestijnse vraagstuk te openbaren". Zij verzochten de koning ook het gehele vraagstuk van de Joodse immigratie in Israel ter sprake te brengen. „Geen expansionisme" TEL AVIV (Reuter) De Israëlische premier, Ben Goerion, wees met veront waardiging de aantijgingen van de hand, dat de huidige golf van immigranten voor Israëlisch expansionisme zou dienen. Ge vraagd waarom Roemenië vele Roemeen se Joden laat emigreren antwoordde de premier te vermoeden, dat de reden een menselijke achtergrond heeft, gezien het feit, dat vele Roemeense joden omstreeks 1940 naar Palestina kwamen en Israel her haaldelijk verzocht heeft om hereniging van de gezinnen en families (vrijdag zijn 800 Roemeense joden uit Napels naar Is rael vertrokken). Ben Goerion kondigde voorts aan, dat Israel erin toegestemd heeft de gemengd Jordaans-Isx-aelische wapenstilstands commissie, welke sedert eind 1956 door een Israëlische boycot was verlamd, nieuw leven in te blazen. TEL AVIV (UPI) De Israëlische pre mier heeft de oplossing voor het Cypri sche vraagstuk een wegwijzer genoemd voor een oplossing van het Arabisch-Is- raelische geschil. Duidelijk was zijns in ziens aangetoond, dat geschillen goed door rechtstreeks onderhandelen kunnen worden opgelost. Wat hem aanging was hij nog steeds be reid president Nasser op elk gewenst tijdstip te ontmoeten Als kleine staat kan Israel hulp verle- nene aan andere Afro-Aziatische landen zonder dat men argwanend behoeft te staan tegenover de motieven, zo zeide Ben Goerion voorts. „Wij hebben vele gemeen schappelijke problemen". NEW YORK, (Reuter) Van commu nistische zijde in Oost-Europa is verno men zo schrijft de New York Times dat maarschalk Vorosjilov, de president van de Bóyjet-Ünie. Tot' dè ahti-partijgroep be hoorde die in juni 1957 Kroesjtsjev bijna aan de kant zette. Er werden zeven stem men vóór en vier tegen Kroesjtsjev uitge bracht. De tegenstemmers waren volgens de New York Times, Vorosjilov, Malen- kov, Molotov en Knganovitsj. Waarschijn lijk is Vorosjilov ontzien wegens zijn hoge lepffiid en ziin verdiensten in het verle- den. Op het jongste partijcongres heeft hij nief- gesproken, ofschoon hij nog steeds deel uitmaakt van het partijpi'esidium Enige tiid geleden is gemeld dat hij we gens griep geen bezoeke aan India kon brengen. ODENSE (Reuter) Vexmomen is dat het 250 ton metende Duitse motorschip „Dinilütter", die gisteren vermist werd veilig in de haven van Brunsbüttel is aan gekomen. Ter hoogte van Jutland hadden schepen al gezocht naar de „Dinilütter", die op weg van Terneuzen naar Odense, niet op de verwachte tijd was aangekomen. Advertentie het vertrouwde merk maand tampons géén verband - géén gordel onmerkbare - onzichtbare bescherming volkomen veilige, hygiënische methode. In het bekende blauw/witte doos|e Het past in het kleinste handtas)e Uw apotheker ol drogisl heelt het Interna 1 0 tampons I 1.20 Interna z.k. (zonder L-." inbrengsysteem) I 10 tampons I 1- sb Mooie brief Het brieven-schrijven als konstige vrije tijdsbesteding is er echt wel helemaal uit. Dat is verklaarbaarVroeger had en nam. men de tijd ervoor. Ging men een gehele winteravond in de fluwelige warmte van zijn werk- of woonvertrek onder het sui zende licht van de lamp zitten om één brief te schrijven. De wereld dankt daar tien duizenden verrukkelijke avonturen aan. Nu kan dat niet meer. Van zelf niet. Met de radio en de t.v. De avonden worden steeds drukker en korter; de lampen suizen niet meer en er is geen fluweel zo dik en zo zwaar dat het de geluiden van de wereld kan dempen. Wie, die niet over de oren verliefd is, neemt nog de tijd en de moeite een brief van vele vellen te schrijven, een verzorgd en verantwoord stuk intieme letterkunde, waarin alles verwoord is wat op 's harten bodem leit? Toch worden er ook nu nog wel eens brieven geschreven, die ons verheugen kunnen. Weliswaar kort, maar toch wel bijzonder. Ik heb net in een pocketboekje met 'n verzameling moderne lezenswaardige brieven zitten bladeren. Eén ervan schrijf ik voor u over, na hem vertaald te hebben. De redactie van The Observer had aan een aantal reuzen der-filmkunst gevraagd een artikel van duizend woorden te schrijven over film. Het aangeboden honorarium voor zo'n artikel was niet slecht: tweeduizend gulden. Dit verzoek werd ook gericht tot Grou- cho Marx. Het antwoord kwam van de „Gummo Marx Enterprises" te Los Ange les. Het luidde: Groucho heeft mij verzocht uw brief te beantwoorden daar hij in bed ligt met ver koudheid. Hij is blijkbaar bijzonder gehecht aan verkoudheid, want hij ligt er heel dikwijls mee in bed. Groucho zegt, dat hij op het ogenblik niet in staat is dui zend woorden voor tweeduizend gulden te schrijven: hij bezit reeds tweeduizend gul den en hij kent geen duizend woorden. Hoogachtend, Gummo Marx Dit briefje was niet met een ganzeveer op perkament geschreven. Doch, onder een gedrukt hoofd, gelikt. Maar juist in zijn getiktheid vind ik het een kostelijk staal van twintigst'eeuwse briefschrijfkunst. En in zijn kortheid heeft 't mij deugd gedaan. De kunst van het brievenschrijven is niet verdwenen, doch verjond. ELIAS. HAVANA (UPI) De Cubaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Roberto Agra- monte heeft vrijdag verklaard, dat zyn regering aan alle meer dan 200 volgelin gen van de uitgewezen dictator Fulgencio Batista, die asyl hebben gezocht op bui tenlandse Latijns-Amerikaanse ambassa des in Havana, vrygeleide zal verstrek ken. De verklaring van Agramonte maakte een einde aan drie weken van spanning tussen het ministerie van buitenlandse za ken en het corps diplomatique. De Cu baanse regering had aanvankelijk vast gehouden aan de eis, dat elk geval afzon derlijk zou moeten worden beoordeeld. Het standpunt van de voorlopige presi dent Manuel Urrutia dat diplomatiek asyl zou dienen te worden oxxthouden aan dic tators of hun aanhangers, heeft men hier mee losgelaten. Het besluit van de Cu baanse regering volgde op een vrijdag avond voor de televisie gehouden toe spraak van premier Fidel Castro, die zei, dat Cuba zich zou houden aan zijn inter nationale verplichtingen jegens andere landen en daarmee zijn prestige hooghou den. Advertentie Imp.: J.H. van den Bosch Co.-Poslbus 8054-Amsterdam Na aanrijding, waarbij vrouw dodelijk gewond werd, doorgereden Een 31-jarige boekhouder uit Zaandam heeft op 3 november met zijn auto op de Herengracht te Amsterdam een overste kende voetgangster aangereden. Zij was later aan de opgelopen verwondingen overleden. De boekhouder was met ge doofde lichten doorgereden en had zich niet om het slachtoffer bekommerd. Een wielrijder, die het ongeluk zag gebeuren, zette een achtervolging in en wist enige straten verder de boekhouder tot stoppen te dwingen. De automobilist had zich thans voor de Amsterdamse politierechter te verant- woorden. Hij zei te zijn doorgereden om dat hij die dag zijn autopapieren niet bij zich had. Tegenover de politie had hij ver klaard: „Ik voelde iets tegen de auto springen". Foto's toonden aan, dat de ge hele motorkap van de wagen in elkaar ge drukt was. Uit een bloedproef was geble ken, dat de man wat gedronken had, doch niet overmatig veel. Overeenkomstig de eis veroordeelde de politierechter hem tot een maand gevange nisstraf en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van twee jaar. „Dit kost me mijn baan" was de reactie van de boekhouder Vanouds wordt het woord haar ge bruikt om manlijke kracht uit te druk ken. Homerus omschrijft het begrip: moedige man met de woorden: lasion ker, die letterlijk betekenen: behaard hart. Men heeft wel gemeend dat met de zegswijze haar o p de tanden, eigen lijk is bedoeld: haar voor of boven de tanden, en dat men er dus de kne vel mee aanduiden wilde. Waarschijn lijker is evenwel dat hier sprake is van bewuste, in oorsprong komisch bedoel de overdxdjving, waardoor men lichaamsdelen die niet behaard zijn en zelfs niet kunnen zijn, als behaard voor stelt. In het Duits kan men van een kijvende vrouw zelfs zeggen: sie hat Haar auf der Zunge, haar op de tong. V-:j

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5