DE J Baris Dukel windt zich niet op over kans op de damtitel kinipar: Schipper nam voorschrif ten niet geheel in acht £uxa(fex H. de Nie in Santpoort over „Pacifistische politiek, nu!" Arend Reym Havenberichten Zjrijl knier] er Oooooh en „wat prachtig JCeiier SMYRNAWOL JONGEJANS Schepen lossen en tongen sorteren vóór zware wedstrijd van zes uur in Utrecht „DE BESTE JONGENS VAN PULLES" auto- en motorrijschoo Jaarvergadering LTB Flinke prijzen voor geschoonde spruiten 1 De ramp met de Cornelia Maria Sch 135 RECALL DIA PROJECTOR 5x5 Foto KRIJGER cine Vlootbezoek aan Marokko ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 c- De heer H. de Nie uit Haarlem heeft vrijdagavond in hotel De Uilenhoom in Santpoort voor de Pacifistisch Socialistische Partij gesproken over „Pacifistische politiek, nu „Juist nu omdat het gaat om het welzijn van alle mensen Juist nu omdat nog geen drie weken geleden de zieke oude Dulles inzake de kwestie Berlijn heeft gezegd: liever oorlog dan wijken. Dulles, de man die ons herhaal delijk op de rand van een oorlog heeft gebracht," aldus de heer De Nie Spreker noemde de Nederlanders „de beste jongens van Dulles". De oorzaak dat de Nederlanders zo veel voor het militarisme over hebben, zocht hij in de diep ingewortelde vrijheidsdrang van ons volk. „Wij willen de vrijheid met geweld handhaven." Om onze vrijheid te beschermen offe ren wij onze kinderen, voor wie wij alle mogelijke moeite doen om ze een goede opvoeding te geven, aan de grote moloch van het militarisme. We zeggen: het moet, het kan niet anders. Dit getuigt van een grenzeloos egoïsme". De heer De Nie memoreerde dat Nederland van alle NAVO-partners relatief het meeste uit geeft aan de defensie en wel 5,4 percent van het nationale inkomen, hetgeen neer komt op 1845 miljoen gulden. In België is dit maar 3,6 percent. Bovendien is de diensttijd in Nederland het langst. Jammer „Dit is allemaal gebeurd tijdens het ka binet Romme-Drees. En hoewel het ver keerd is de P.v.d.A. sterk te critiseren, is het toch wel heel erg jammer. Drees heeft veel goeds gedaan en veel goed ge meend, maar wij kunnen hem niet langer meer volgen. Het is onmogelijk het socia lisme te beleven zonder pacifisme". De heer De Nie vroeg zich af of er ooit een oorlog door bewapening was tegen gehouden. „Of is het juist andersom", Advertentie KERKWEG 67 SANTPOORT Telefoon 02560 - 8950 Gediplomeerd door ANWB - KNAC - FNOP KNMV De leden van de afdeling Castrïcum van de Land- en Tuinbouw Bond hebben in ho tel Borst te Bakkum hun jaarlijkse alge mene ledenvergadering gehouden, die on der leiding stond van de heer J. Dijkman. Hoewel de voorzitter niet pessimistisch was ten aanzien van een mogelijke onthef fing van het aardappelteeltverbod, was hij toch ook niet zeer optimistisch. Het nachttarief voor stroomverbruik bij bemalingen zal komen te vervallen en dit betekent, dat men ongeveer 43 cent per uur meer zal moeten betalen. De heer P. van der Hulst behandelde het melkvraagstuk, waarin mogelijk in de loop van het jaar nog enige verbetering zal komen. De heer Bos besprak de minimumprij zen in de tuinbouwsector; hij pleitte voor strengere controle in de tuinbouw. Mr. A. M. H. van der Burg, uit Sant poort, hield een interessante inleiding over de vraag, of een intensieve bedrijfsvoe ring alleen maar een technische omscha keling behoeft. Bij de bestuursverkiezing werden de heren P. Hes en Jb. Welboren herkozen. Deze jaarvergadering werd onder meer bijgewoond door de heer J. Koopman van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Kleine partijen spruiten die thans als -atste wintergroente op de veiling van Ons Belang te Castricum worden aange voerd noteren flinke prijzen. Weliswaar dienen deze dan geschoond te zijn, doch ook de ongeschoonde geven redelijke no teringen te zien. Prei schommelde tussen de 45 en 61 cent per kilo en ook de boeren kool liep niet op of terug in prijs. Een klein partijtje tweede soort schorseneren ging nog weg voor 29 cent per kg. De noteringen waren, spruiten 0.69 1.18; ongeschoonde spruiten 0.40 r 0.56; prei 0.45—f 0.61; waspeen 0.20— 0.25; kopspruiten 0.25—0.34; sjalotten f 0.15; boerenkool 0.18—0.20; peterselie per kistje 0.15; schorseneren 0.29. Concert van St. Caecilia Tijdens het concert dat het r.-k. fanfare korps „St. Caecilia" te Heemskerk op don derdag 26 februari in het Marquet.te-thea- ter zal geven, zuüen de volgende nummers ten gehore worden gebracht: de ouverture Nabuco van G. Verdi, Fantasieballet, van Alyre del Haye en een selectie uit de Czar das Fiirstin. Bovendien treedt deze avond op de koor school van de Kathedrale Basiliek te Haar lem. Deze zingt Jesu Salvator Mundi van Menegalli; Ave Maria van C. Franck; Ave Verum van H. Andriessen en Der Alpen jager van Fr. Schubert. Wijkaan Zee OPSTELLING WIJK AAN In de uitwedstrijd tegen QSC komen de Wijk aan Zeeërs als volgt in het veld: De Blok; J. Schellevis en D. Snijders; Bur ger. G. de Winter en Schotten; Seysener, P. de Boer, A. Snijders, Th. de Winter en J. de Boer. merkte spreker op. Bewapening trekt vol gens de heer De Nie juist bewapening aan. De gevolgen zijn volgens spreker fataal. De mensen zouden in een angstneurose geraken, kazernes worden gebouwd ten koste van het onderwijs, de recreatie ..denk eens aan de Veluwe" en de cul tuur. „Wat er ook gebeurt, we zullen nooit de wapens op mogen nemen. Liever een bezetting dan oorlog. Alles is beter dan oorlog", aldus spreker. Spreker hekelde vervolgens de Bescher ming Bevolking, die hij „een verlengstuk van de nu nog koude-oorlogvoering noem de. „Een instelling die de mensen alleen maar angst bezorgt en die geen effectief nut heeft". Ook sprak hij zijn verontrus ting uit over de steeds ernstigere mate van radio-actieve verontreiniging van de lucht en het water. „In België heeft men hierover onlangs met grote bezorgdheid gesproken. Officiële instanties in Neder land achten de radio-actieve verontreini ging echter niet verontrustend", stelde de heer De Nie. „Wij eisen een wetenschap pelijk onderzoek wat dit betreft en dan een onderzoek dat niet alleen zal worden gesteund door de mensen van de binnen landse veiligheidsdienst". Hij was ver heugd dat er in de P.v.d.A. stemmen op gaan tegen de defensie. „Het lijkt vreemd dat juist het laatste jaar hiervan sprake is. De invloed van de P.S.P is al merk baar voordat we in de Kamer zitten". Spreker was echter van mening dat de pacifistische tendenzen van de P.v.d.A. op niets zullen uitdraaien zo lang Nederland bij de NAVO aangesloten blijft. „Je kunt geen twee heren dienen", zei de heer De Nie, die verzuchtte: „Was het maar waar dat de P.v.d.A. pacifistisch-socialistisch werd". Hierna zette hij uiteen wat de P.S.P. nog meer wil. „Wij willen meer democra tie in de vakbonden. Nu kan het nog voor komen dat meer dan de helft van de bouw vakarbeiders niet heeft kunnen beslissen over de nieuwe c.a.o. omdat zij niet bij erkende vakverenigingen of in het geheel niet waren aangesloten. Voorts willen wij een veertigurige werkweek, drastische op voering van de bouw van woningwetwo ningen en vrij onderwijs, alsmede een na tionale omroep in de geest van het plan van de V.P.R.O. Dit alles behoeft geen nol le frase te zijn. Immers wij scheppen de mogelijkheid om oijvoorbeeld woningbouw en verkorte werkweek te verwezenlijken, omdat er geld en mensen vrijkomen als we de NAVO, het leger en de B.B. af schaffen". Tot slot. van zijn betoog zei spreker „dat de P:S'.P. elk progressief voorstel van welke zijde het ook komt zal ondersteunen". „Wij willen objectief en eerlijk in de Kamer meewerken aan de opbouw van een samenleving, waarin de sociale omstandigheden goed zijn en waar geen angst voor oorlogsdreiging bestaat", zo besloot de heer De Nie zijn rede. Na de pauze was er gelegenheid tot discus sie, waarin onder andere naar voren kwam dat in Polen wèl een dienstweigeringswet zou bestaan, terwijl dit in Frankrijk, Bel gië, Spanje en Zwitserland niet het geval zou zijn. Advertentie 99 wat een sortering". Ja. dat zijn steeds weer terugkerende woorden van de dames die in onze beneden-showroom naar een stofzuiger komen kijken. Heus dames, wip gerust eens binnen. Graag vertellen wij u alles over onze machines en u krijgt een mapje mee naar huis waarin alle gegevens over stofzuigen. Denk er aan. de schoonmaaktijd nadert snel. ga niet meer aan het werk met die oude ..sofzuiger'. ruil in. hij is geld waard VOOR UW STOFZUIGER eerst kijken bij WINKELPLEIN 1945 - TELEF. 4516 Ds. Teeuwen over Lourdes Maandag 23 februari heeft in de Pniël- kapel in Santpoort een vergadering plaats van de afdeling Santpoort van de Neder landse Christen Vrouwen Bond. Ds. Chr. J. W. Teeuwen, gereformeerd predikant in Diemen. zal spreken over „Mijn erva ringen in Lourdes". Advertentie OFF DEALER TrnniTirrii MARKTPLEIN Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Alex van Swansea; Zaanstroom, Londen; Bri- nioa, Colchester, laden Hoogovens; Hinde, Londen; Wakefield, Goole; Aptity, Rotter dam; Noordwijk, Monrovia, erts voor Hoogovens; Swift, Londen; Pergo, Noord zee, bijlegger IJmuiden; Hermar, Rotter dam; Martien, Fowey; Oldamt, Frederik- sund; Argus, Rotterdam; Al win Klein, Rot terdam, bijlegger IJmuiden; Alcetas, Rot terdam; Jans, Londen; Bohuslan, Vlaar- dingen; Rijnstroom, Londen; Rhein, Rot terdam, bijlegger IJmuiden; Unitas-S, Rot terdam, bijlegger IJmuiden; Oranjefontein Antwerpen; Deldijk, Rotterdam; Swallow, schroot lossen Hoogovens; Strabo, Ham burg; Vijgendam. Harlingen; Gerlinde, Fo wey, bijlegger IJmuiden; Noorderkroon, Goole. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Li- bra-R van Swansea; Amstelborg, Rotter dam, laden Hoogovens; Olivia Winther, Antwerpen; Bellatrix, Almeria, erts lossen Hoogovens; Rozenburgh, Rotterdam; Spy- ras Niarchos, Rotterdam; Granada, Puerto Ordaz. Vrydag vertrokken uit IJmuiden: Texel- stroom naar Liverpool; Roelf, Bordeaux; Hermes, Antwerpen; Atlas, Hamburg; Ar- min, Uddevalla; Stad Leiden, Hamburg; Earlsfield, Londen; Pergo, Huil; Bomma, Delfzijl; Otto Schepers, Hamburg; Rigel, Antwerpen; Stubbenhuk, Hamburg; Bur- gundia, Rotterdam; Flevo, Rotterdam; Wulp, Manchester; Adolf Bratt, Rouen; Matrossos, Hampton Roads; Freshfield, Wisbeck; Brandaris, Odense. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Ouwerkerk naar Lissabon; Ernst G. Russ, Hamburg; Swift, Harlingen. Indien achter de scheepsnaam en de ha ven van herkomst of bestemming geen an dere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). Advertentie zelf geknoopt is blijvend verdiend Begin niet overhaast, praat eens rustig met ons over de voordelen van zelf- geknoopte tapijten gaat jaren langer mee rijke kleurschakeringen volgens uw eigen idee of naar de prachtige voor beelden bij ons ter inzage. DE WOLSPECIALIST WINKELPLEIN 1945 No. 49 - TEL. 6018 Advertentie disonsakaat 30 - iiïïriuiderl - telefoon 5B54 nJyj v (Van een onzer verslagge ers Voor de Raad voor de Scheepvaart onder voorzitterschap van mr. Schreuder is vrijdagmiddag in Amsterdam de ramp met de treillogger Cornelia Maria SCH 135 van Cornelis Vrolijk herleefd. De 46-jarige schipper van het ongeluks- schip, Maarten Korving, moest zich verantwoorden voor hetgeen zich die noodlottige vijfde januari van dit jaar vour de kust van Zuid-Ierland heeft afgespeeld. De ruim veertig meter lange logger werd toen door de Duitse trawler „Gustav Borgner" midscheeps zo hevig geramd dat de dertienkoppige bemanning nauwelijks de tijd had het snel water makende schip te verlaten. De Cornelia Maria zonk precies 42 minuten na de aanvaring, nadat de Duitser nog een vertwijfelde poging in het werk had gesteld het zwaar gehavende schip oj9 sleeptouw te nemen. De schipbreukelingen werden door de „Gustav Borgner" opgepikt en in Waterford aan land gezet. Volgens de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer J. J. Metz, zou de schipper twee voorschriften hebben over treden en zich niet voldoende hebben in gespannen om een aanvaring te vermij den. Hij vroeg twee weken ontzegging. In sobere bewoordingen beantwoordde de in een blauw-grijze trui gestoken schipper de vele vragen die door de leden van de Raad voor de Scheepvaart op hem werden afgevuurd. Hij vertelde dat het net tot twee keer toe was blijven steken. Nadat dit voor de tweede maal was gebeurd be sloot hij het net binnen te halen. Alle hens waren aan dek om zich met het net be zig te houden. Schipper Korving stond al leen op de brug. De Duitse trawler was volgens Maarten Korving op dat ogenblik juist bezig de netten uit te zetten. „De Duit ser liep van bakboord voor over," vertel de de schipper. „Wij bleven op de wind liggen tot het net klaar was. Het Duitse schip kwam steeds dichterbij. Teen hij ongeveer drie scheepslengten van ons af was gaf ie een korte stoot. Ik wist niet wat de Duitser zou gaan doen. Hij had voor, maar ook achter ons langs kunnen gaan." Niet stilgelegen De voorzitter zei dat de Cornelia Maria volgens de verklaringen van de Duitse schipper niet heeft stilgelegen en de koers van de „Gustav Borgner" heeft gekruist. Bovendien verklaarde de Duitse schipper dat hij bij het uitzetten van de netten een korte en een lange stoot had gegeven, „U kunt niet hebben stilgelegen. Uw schip maakte 130 slagen. En als uw schip loopt lijkt het of het andere schip draait," zei de voorzitter. Op het allerlaatste ogenblik zou schip per Korving volle kracht vooruit hebben gegeven, naar zijn zeggen om te probe ren de aanvaring te vermijden. Een van de leden vond het besluit van de schipper om op dat ogenblik volle kracht vooruit te geven niet verstandig. „Waarom heeft u niet het zekere voor het onzekere genomen, drie stoten gegeven en vol achteruit gegeven. Dan had de Duitser geweten wat u deed," zo stelde het lid. Schipper Korving hield vol dat hij stil had gelegen. Hard tikte hij met de mo- DE BRANDENDE SIGARET rust volkomen stil tussen twee vingers van zijn rechterhand. 7ijn enigszins diepliggende ogen kijken vreemd vorsend vanonder donkere wenkbrauwen. Zijn linkerhand ligt rustig op de tafel en de zon, die aarzelende stralen door het raam laat. vallen, plaatst de bonkige figuur plotseling in een sublietne belichting. Het duurt maar een ogenblik. Het is echter precies genoeg om een karakteristieke houding te verraden. Zó moet hij in zijn leven al ontelbare malen tegenover een tegenstander hebben gezeten, die hem op de honderd velden met witte of zwarte schijven in het nauw trachtte te drijven. Beheerst. Rustig. Gespannen. En gereed om als een houwdegen toe te slaan. Baris Dukel, negenenveertig jaar oud, havenarbeider en meesterdammer, die na meer dan dertig jaar dammen zijn schouders ophaalt voor zijn prestaties in het toernooi om de landstitel en zijn kans op winst. „Vergeet niet, dat ik nog drie partijen moet spelen," zegt hij. „Ik loop niet meer zo hard van stapel als ik vroe ger deed." BUITEN RAAST het verkeer over de Wijk aan Zeeërweg. In de voorkamer speelt een meisje. Aan de wand ha'hgen een paa~ ingelijste foto's van internationale dam- toernooien. Op de tafel liggen twee dikke plakboeken met wedstrijdverslagen. Een paar foto's en twee plakboeken, de enige voorwerpen, die eraan herinneren, dat Baris Dukel in zijn leven meer doet dan trawlers lossen in het holst van de nacht. Een geboren dammer, soms een wat stuurse man. Maar die stuursheid belet hem niet om de bladzijden van de plak boeken bijna vertederd om te slaan. ,.B Dukel wrong zich naart. de kop door zege op W. de Jong", vertelt één van de koppen boven 'n verslag van een toernooi in 1952. De plakboeken wemelen van deze kop pen. Zijn liefde voor de denksport bewijst j j hij echter door het feit. dat niet alléén de HIJ IS BEGONNEN als iedere andere verslagen van "de wedstrijden van Bans ^mhmerL Schijven schuiven op het bord m Dukel in deze boeken voorkomen. Versla- ?e huiskamer met zijn broer en andere een en foto's van wedstrijden van grote familieleden Zijn loopbaan als dammer schaak- en dammeesters uit alle landen van formaat begon in het jaar 1926. Het hebben er ereplaatsen in gekregen.... £as. ee" regenachtige avond De jonge Bans schuilde even in een portiek van het „Koning Willemshuis" in Oud-IJmuiden en het toeval wilde, dat in dat huis juist de Haarlemse dammeester Wim van Daa- len een simultaan-seance gaf. Baris stapte naar binnen en van dat moment af was zijn belangstelling voor het damspel definitief gewekt. Hij ont moette op die avond spelers als D. Ott, G. van Zanten en P. Visser. Hij werd lid van de damclub IJmuiden en met een bran dende ijver stortte hij zich op het spel Samen met dammers als H. de Boer, de huidige wethouder van onderwijs in Vel- sen, Suyk, Ligthart speelde hij prachtige partijen. Hij en zijn damvriend Henk de Boer speelden zó sterk, dat zij in 1930 DCIJ verlieten, omdat zij in hun eigen vereni ging geen goede-tegenstanders meer kon den vinden. Zij werden lid van de Haar lemse Damclub- Deze club werd in dat zelfde jaar kampioen van Nederland In 1931 keerden de twee dammers weer terug bij DCIJ, dat daarna snel onder de leiding van Kerst de Jong als damclub grote vermaardheid verwierf. De jonge Baris behaalde de meestertitel en in 1932 nam hij voor het eerst deel aan het per soonlijk kampioenschap van Nederland. EEN GEBOREN dammer. Een doorzet ter. Een vechter, die niet voor niets heel vaak de „houwdegen" wordt genoemd. In zijn eerste grote toernooi was zijn spel nog té voorzichtig, maar in 1934 eindigde hij bijna als eerste in het toernooi om de landstitel. Hij streefde de ervaren dam mer R. C. Keiler uit Amsterdam toen bij na voorbij. Het was de onervarenheid van de jonge Dukel, die Keiler tenslotte in een beslis singswedstrijd toch nog aan de titel hielp. Dukel kon zich daarna, vooral door zijn aanvallend spel, een dammer noemen, waarmee de internationale damwerela rekening hield. En het merkwaardige van zijn loopbaan als dammer is, dat dit altijd zo is gebleven Vele sterke dammers, die hij zijn vrienden kan noemen, hebben de wedstrijdsport allang vaarwel gezegd. Zijn vrienden Ligt hart en Suyk, die het dambord hebben geruild voor de bridge-tafel, hebben het eens treffend geformuleerd: „Dammen is voor ontspanning een te moeilijk spel", zeiden zij, toen men hen vroeg, waarom zij niet meer aan damwedstrijden deelnamen. Denk niet, dat Baris Dukel het met deze uitspraak niet eens is- „Zo voor ontspan ning, mag ik graag meedoen aan een spel letje klaverjassen. Ik beheers dat kaart spel tamelijk goed". WAAROM DAMT Baris Dukel dan eigenlijk? Omdat hij het een edel en geest- verkwikkend spel vindt, evenals schaken. „Als ik geen dammer was geworden, zov. ik nu waarschijnlijk wel schaakspeler zijn". Spelen, waarbij de geluksfactor vol komen is uitgeschakeld. Het individu moet het zelf doen. Als je verliest, is er geen verontschuldiging. De sterkste wint. Eer- prachtige hobby. Een nuttige tijdspas sering. Het scherpt de geest. Goede dam mers en schakers hebben leren nadenken Z\i hebben veelal een logische kijk op hel leven. Hij heeft geen moeite bij het geven van een antwoord op de gestelde vraag. Hij formuleert zijn antwoorden opvallend helder en bondig. Een denker, die gewena is om ingewikkelde problemen te vereen voudigen en op te lossen. Een meester dammer. Goede damprestaties zijn niet aan de leeftijd van de dammer gebonden, meent bij. „De Fransman Bonnard speelde op zijn tweeënzeventigste verjaardag nog een oer sterke partij"- Wèl is de spanning van de grote toernooien boven de veertig moei lijker te verdragen. Zélf maakt hij echter niet de indruk, dat hij zich erg zenuw achtig maakt over zijn kansen in het toer nooi om de landstitel. Hij beaamt dat. „Ik zou feitelijk niet eens meedoen. Ik kwam daar dus als in valler. Het is namelijk niet zo eenvoudig om na een lange nacht werken in de vis- hallen in de trein naar Utrecht te stappen en een partij van zes tot zeven uur te spelen. De vermoeidheid speelt dan wel eens een rol". Verpoest, speelt tegen de eerstgenoemde remise en wint van de twee laatstgenoem den: vijf punten uit drie wedstrijden Een hartstochtelijk dammer. Partijen naspelen op vrije avonden. Corresponderen delscheepjes, waarmee de aanvaring ge reconstrueerd moest worden op de tafel. „Hij had alle kanten op gekund die Duit ser," zei hij. Geen last De voorzitter vroeg zich af waarom schipper Korving niet was weggevaren. De schipper: „Ik had geen last van 'm" De voorzitter: „Nou, geen last Of de Duitser alle moeite heeft gedaan de aanvaring zo gering mogelijk te ma ken staat ook niet vast. Volgens Maarten Korving heeft de Duitse trawler niet ach- teruitgeslagen. „Ik heb geen schroefwater gezien. Hij boorde zich met volle kracht in m'n schip. De dekbalken spatten zo van elkander af." De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer J. J. Metz, stelde vast dat de verklaringen van beide schippers nog al uiteenlopen. Voorts vroeg hij zich af of het niet beter ware geweest indien behal ve de schipper er nog iemand op de brug had gestaan. „Volgens de voorschriften is dit noodzakelijk," merkte hij op. Hij was de mening toegedaan dat schipper Kor ving zich niet bijzonder heeft ingespannen om een aanvaring te voorkomen. Hij kon de mening van de schipper dat zijn schip had stilgelegen niet delen. De Cornelia Maria, die op dat ogenblik niet viste had volgens de heer Metz uit de weg moeten gaan voor de Duitser, die wèl viste. Ook was hij ervan overtuigd dat bei de schepen eikaars koers hadden ge kruist. „Ook wat dit betreft heeft de schip per niet volgens de voorschriften gehan deld". De heer Metz vond het jammer dat schipper Korving vlak vóór de aan varing volle kracht vooruit had gegeven. „De klap kwam nu heviger aan dan nodig was geweest", zei hij. Twee weken Hoewel het verlies van het schip zwaar op de schipper drukt en nog niet vast staat wie de meeste schuld heeft, de Duit se schipper of Maarten Korving, achtte de heer Metz het noodzakelijk de schip per van de Cornelia Maria te corrigeren. Hij vroeg twee weken ontzegging van de bevoegdheid om als schipper te varen. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. BARIS DUKEL MOET over een ijzer- sterke constitutie beschikken en een feno menale kennis vén en routine in het dam men bezitten. Anders zijn zijn successen moeilijk te verklaren. Toen hij vorige week in de trein naar Utrecht stapte om in de recreatiezaal van „Boekhoven" een zware partij te spelen en de volle twee winst punten te vergaren, had hij 's nachts niet geslapen, maar de tongen gelost en gesor teerd, die de kotter KW 21 in IJmuiden aanvoerde. Zo'n man neemt het rustig op tegen de Russische wereldkampioen Koepermann die tijdens de internationale toernooien een verzorger tot zijn beschikking heeft en als het ware in de watten wordt verpakt, tegen de Fransman Hisard, de Belg Hugo Baris Dukel rechtslevert een dam- gevecht met Henk Laros in de inter nationale zeskamp in 1958 in IJmuiden. Dukel speelde remise tegen wereld kampioen Koepermann en won van de Franse grootmeester Hisard en de Belg Hugo Verpoest. Hij vindt dat de mooi ste prestatie van zijn loopbaan als dammer. met andere dammeesters over dampro- blemen. Elke week een uitgebreide dam- ïubriek schrijven voor deze krant. Al bijna een kwart eeuw lang. Technische rubrie ken verzorgen in „Het Damspel". Al meer dan achttien jaar. Deelnemen aan de onderlinge wedstrijden van DCIJ. Vertel len over zijn partij na een toernooidag, wanneer damvrienden als Henk Laros en Theo Thielrooy hem thuis opwachten. TOCH EEN man, die zich over het dam spel niet opwindtEen bonkige figuur, die rust uitstraalt. Misschien is juist dit hei geheim van zijn succes. Hij blijft zichzelf Hij kent de betrekkelijkheid van het spel en de eer en roem, die ermee te vergaren is. Hij weet, dat hij de volgende nacht weer door de porder uit zijn bed wordt gebeld om een trawler, een logger of een kotter te lossen. Hij houdt van het damspel als geen ander. Hij speelt beheerst. Rookt niet meer sigaretten als hij anders pleegt te doen. Loopt niet zenuwachtig rond. Doet zijn zet. Maakt een praatje met de anderen. Drinkt een kop koffie. Een dammer, die de dam- wereld kent en weet wie de sterkste spelers zijn. Een dammer, die eigenlijk helemaal niet zo graag over zijn successen in het ver leden en zijn kans om nu de landstitel te veroveren, praat. „Piet Roozenburg, dat is voor mij de vindingrijkste dammer ter wereld. Als hij zich zou voorbereiden zou hij in 1960 weer de wereldtitel veroveren De Canadezen Deslaurriers en Diagenais. Ja. ook die hebben een goede kans voor het veroveren van de titel. Ik? Kom, noir II; vind de stand, die ik nu in het toernooi om de landstitel heb bereikt al mooi genoeg"- Reken er echter op, dat de bonkige Baris zal vechten voor de titel. Ook al lost hij in de nacht voor het beslissende gevecht twee trawlers. Want diep in zijn hart is hij altijd de vechtlustige dammer gebleven, die hij was, toen hij op jonge leeftijd in Heemskerk met zijn vrienden Henk de Boer, Jo Kramer en Ott een uitwedstrijd voor D.C.IJ. speelde en plotseling bemerkte, dat er een schijf op zijn bord verdwenen was. „Waar is die schijf?" riep hij. Zijn donkere ogen boorden als het ware door zijn onthutste tegenstander. De schijf kwam weer op het bord. Met een dammer als Dukel ga je niet op de loop. Ook al is hij negenen veertig jaar en moet hij in het holst van de nacht schepen lossen Advertentie 150 Watt compleet met koffer 78. De Speciaalzaak voor IJmuiden MARKTPLEIN 24 - 26 - TELEF. 5596 Vijf schepen van de Koninklijke Neder landse Marine zijn vrijdag in de haven van Casablanca voor anker gegaan, waar zij drie dagen zullen blijven. Het is de eerste keer sedert de onafhan kelijkheid van Marokko dat een Nederlands eskader in een Marokkaanse haven heeft aangelegd. De vijf schepen zijn de kruiser „De Ruyter", de jager „Utrecht", het fregat „De Zeeuw" en de onderzeeboten „Tijger- haai" en „Zwaardvis". Vele leden van de Nederlandse kolonie in Casablanca waren bij de aankomst aan wezig. Gisteravond werd aan boord van „De Ruyter" een ontvangst gegeven voor Marokkaanse en Nederlandse autoriteiten en het consulaire korps van Casablanca. De Nederlanders in Casablanca hebben een program opgesteld voor een aantal feestelijkheden. Er zullen o.a. sportwed strijden worden gehouden en de schepe lingen zullen het internationaal circus festival in Casablanca kunnen bijwonen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7