Kleine tariefswijziging op interlokale N.Z.H.-lijnen r Vier doden, vier zwaargewonden bij verkeersongelukken „Een beetje" werd een succes M&fs was het al Minister Luns optimistisch over Nieuw-Guinea Kwestie van uitvoer bolbloemen naar Duitsland schijnt opgelost Van dag tot dag Wakker geschrokken Het publiek zal voortaan zelf de ritprijs kunnen berekenen ^^Praatótocl 3 Principiële zaak over parkeerprivileges Vier „Blauwe Vogels' bij de Koningin op bezoek Geen medewerking aan herstel brede basis (onder voorbehoud) Kerkelijk Nieuws Trein ontspoord bij Arnhem Prinses Irene in Sankt Anton Nederlanders kunnen zonder visa naar Spanje Twee huizen in brand te Gouda Overvaller schoot jongen in arm MAANDAG 23 FEBRUARI 1959 Toen na het einde van de tweede wereld oorlog de koloniale status van vele delen van Azië ging verdwijnen, heeft menigeen verwacht dat ook Afrika op de lange duur wel zou gaan „ontwaken". Deze verwach ting is juist gebleken, behalve dan dat er van die „lange duur" niets is gekomen. De klaroen van de vrijheid in Azië heeft op de bevolking van het zwarte werelddeel gewerkt als het plotseling aflopen van een honderdduizendvoudig versterkte wekker. Men kan dan ook gerust zeggen, dat de bevolking van Afrika niet „ontwaakt" is zoals men zich dat had voorgesteld, maar eerder is wakker geschrokken. De gevolgen daarvan blijken dagelijks uit het nieuws. Niet alleen in Noord- Afrika, waar de strijd is begonnen en waar hij, wat Tunesië en Marokko betreft, al lot de zelfstandigheid van de inheemse be volking heeft geleid, maar zelfs in het hart van het donkerste Afrika heeft de drang naar onafhankelijkheid zich van de inwo ners meester gemaakt. Eergisteren uit Belgisch Kongo, gisteren uit Frans Kongo, vandaag uit Nyassaland zijn berichten ge komen over betogingen, ongeregeldheden, relletjes, en wordt gebruik gemaakt van gummiknuppels, vuurwapens, stenen en traangas. Afrika is op weg naar de vrij heid.... langs de daarvoor helaas meer en meer gebruikelijke weg! Er is al vaak opgemerkt, dat het Westen weinig of niets heeft geleerd van zijn er varingen in Azië en dat het de koloniale status van de bevolking van Afrika pro beert te handhaven met middelen, welker ondeugdelijkheid in Azië dubbel en dwars is gebleken. Maar eerlijkheidshalve moet evenzeer worden erkend, dat ook de natio nalistische Afrikaanse leiders weinig of niets hebben geleerd van de fouten, die hun Aziatische geestverwanten hebben ge maakt. Ook tot hen is het nog altijd niet doorgedrongen, dat de weg van de geweld dadigheid weliswaar meestal de kortste weg naar de vrijheid is (hoewel het voor beeld van Ghandi.in India de mogelijk heid van het tegendeel aantoont), maar dat die vrijheid als ze eenmaal bereikt is, nogal eens tegenvalt. Omdat politieke vrijheid zonder economische vrijheid en zonder de intellectuele en materiële kracht om die economische vrijheid te handhaven maar van zeer betrekkelijke waarde is. De demonstraties van de wakker-ge- schrokken Afrikanen, waarover we thans lézen, bewijzen helaas niet in 't minst dat de demonstranten en hun leiders, als hun landen werkelijk op korte termijn zelf standig zouden worden, over die intellec tuele en materiële kracht zouden beschik ken. Het is zelfs zeer de vraag of hun lan den de economische potentie bezitten die nodig is om de bevolking in staat te stel len, waardevolle vruchten van hun vrij heid te plukken. Dat de Afrikanen even veel recht op vrijheid en onafhankelijkheid hebben als de rest van de mensheid spreekt vanzelf. Maar hun leiders zouden de belangen der bevolking beter dienen door zich, zolang er nog tijd voor is, grondig vertrouwd te maken met de mogelijkheden tot organi satie van haar toekomstige welvaart, dan door haar aan te moedigen tot geweldda den die eventueel naar de chaos en zelfs naar de politieke onafhankelijkheid, maar niet naar die welvaart leiden. Voor het kantongerecht te Maastricht lient op 27 februari een principiële zaak naar aanleiding van een parkeerprivilege op de ruimte voor het paleis van Justitie te Maastricht. Ter plaatse bestaat een par keerverbod, maar een aantal ambtenaren van Justitie is ontheffing van dit verbod verleend. De Maastrichtse advocaten mr. H. Sanders en mr. J. Wijnen moeten nu te recht staan voor de kantonrechter, omdat zij hun auto voor het paleis van Justitie hebben geparkeerd zonder dat hun ont heffing van het parkeerverbod was ver leend. Het is de bedoeling, dat over deze zaken ook in hoogste instantie zal worden beslist. Zoals bericht is, heeft zowel de ANWB als de KNAC stelling genomen tegen parkeerplaatsen met privileges, die zijn aangeduid door verbodsborden met daaronder de vermelding dat het verbod van voor bepaalde personen niet geldt. In Maastricht staat echter een verbodsbord zonder dez^ toevoeging. Aan bepaalde per sonen is daar een ontheffing verleend. De padvinders hebben 22 februari, de geboortedag van Lord Baden Powell, her dacht. Vier „Blauwe Vogels", invalide padvindsters, hebben ter gelegenheid daarvan zaterdagmiddag in paleis Soest- dijk een bezoek gebracht aan Koningin Ju liana en prinses Marijke en haar een tin nen bekertje met een klaverblaadje, het embleem van het Nederlands Padvind- stersgilde en sneeuwklokjes erin, aange boden. De vier meisjes waren de blinde Aukje van de Veen uit Klazienaveen, Mar- greet Wiechers uit de Adriaanstichting in botterdam, de doofstomme Caroline Din- -mans uit Groningen en het Ambonese ieisje Wilhelmina Latumarisma, dat in Meer en Bos" in Heemstede verpleegd wordt. De „Blauwe Vogels" werden begeleid door twee dames van de commissie voor het Blauwe Vogelwerk van het Neder lands Padvindstersgilde, mej. M. G. Over- water en mevrouw H. F. Bierman-de Bruyn. Advertentie rr~ „Gezien de internationale politieke aspecten is de positie van Nederland ten aanzien van het gebiedsdeel Nieuw-Guinea bepaald gunstiger dan een of twee jaar geleden". Dit verklaarde mr. J. M. A. H. Luns, minister van Buitenlandse Zaken, in een rede over enige aspecten van de bui tenlandse politiek, die hij uitsprak tijdens de te Utrecht gehouden buitengewone ver gadering van de jongerenorganisatie in de K.V.P. Minister Luns zei, dat alles wat de grootste pessimisten ooit voorspeld hebben met betrekking tot Nederlands relaties met het soevereine Indonesië helaas is uitgekomen. De laatste reis naar Australië van de minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië heeft, volgens hem, Indo nesië echter duidelijk gemaakt, dat de kwestie-Nieuw-Guinea niet alleen een zaak is tussen Indonesië en Nederland, maar ook tussen Indonesië, Engeland en Australië. De Nederlandse regering wil de bevol king van Nieuw-Guinea alle mogelijk heden geven tot vrije keuze en ontplooiing. De houding van Nederland en hetgeen in het Handvest der Verenigde Naties is be paald over de individuele vrijheid, dekken elkaar in dit opzicht volkomen. Minister Luns sprak de verwachting uit, dat Nieuw- Guinea binnenkort zijn eigen toekomst zal kunnen bepalen en hij verklaarde, dat Nederland met grote financiële offers een ideële zaak tot een goed einde wil brengen en dat niet uit puur materialistische over wegingen doet. De minister zei voorts, dat de buiten landse politiek voor Nederland in de af gelopen twintig jaar dermate belangrijk is geworden, dat men nu van een geheel nieuwe situatie kan spreken. Het grote schisma dezer dagen noemde hij de split sing tussen het communisme en de vrije A .R.P.-voorzitter: In een te Hoogeveen gehouden verga dering van het Provinciaal Comité van An ti-Revolutionaire Kiesverenigingen in Drente heeft de voorzitter der A.R. par tij, dr. W. P. Berghuis, gesproken over de vraag of men na de verkiezingen al of niet een herstel van de brede basis wenst. „Ik meen", aldus dr. Berghuis, „dat het geen over dit punt in onze deputatenver- gadering is gezegd, duidelijk is, namelijk dat voor zover het de huidige partijpolitie ke, nationale en internationale omstan digheden betreft, herstel van brede basis geen bevrediging kan schenken. Ik meen dat dit duidelijk is en dat men op dit punt ook nooit verder zal mogen gaan, zowel met het oog op de opdrachten van onze Koningin als met het oog op de onbeken de nationale en internationale omstandig heden. Ons bezwaar tegen prof. Oud, toen hij in dit. stadium een definitieve uit spraak deed in dié zin, dat de V.V.D. on der geen beding na de verkiezingen met de socialisten in een regering wilde zitten, is dat hij in deze uitspraak een ook voor hem onbekende toekomst, en niet reke ning houdende met verlangens van onze Koningin, bij voorbaat definitief maak te". Dr. Berghuis noemde het gelukkig dat prof. Oud later deze uitspraak verzwakt heeft door te verklaren dat „nu" niet nooit" betekent. Dr. Berghuis zei tenslotte, dat de A.R.P. onder het gemaakte voorbehoud inzake de onzekerheid van de toekomst en de op drachten van de Koningin in de gegeven omstandigheden aan een herstel van de brede basis geen medewerking zal ver- Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Holten F. J. Broeijer, a.s. emeritus pre dikant te 's-Gravenhage, die deze benoe ming ook aannam. Aangenomen naar Utrecht (als opvangpredikant voor het Ka naleneiland) A. J. Brinkman aldaar. Be roepen t;e 's-Graveland (toez.) A. D. Wum- kes te Zutphen. Bedankt voor Lutten (toez.) A. Westra, vicaris te Berlikum (Fr.). Naar wjj vernemen heeft de directie van de N.Z.H. toestemming gekregen tot een beperkte tariefcorrectie op de interlokale lijnen. Deze wijziging gaat 15 maart in. Voor zover er sprake is van een verho ging geldt deze alleen voor afstanden tot ongeveer tien kilometer tenzij er behalve in de grondslag van het tarief ook in de afstand van het traject wijziging is geko men. In dat laatste geval kan er ook spra ke zijn van een kleine tariefsverlaging. Aanvankelijk bedroeg het tarief 3,65 cent per kilometer voor de eerste tien ki lometer en 2,65 cent voor elke kilometer daarboven. Thans is het tarief voor de eer ste tien kilometer veranderd in eveneens 2,65 cent per kilometer verhoogd met een ,vc?ste aqnslag. yan tien cent. Voorts zijn de lijnen opnieuw opgemeten. Daarbij is ge bleken dat enkele trajecten langer zijn ge worden door wegomleggingèn, wijzigin gen in de loute en dergelijke. Zo zullen de tarieven naar en van Lisse enige ver hoging ondergaan door de omlegging van de lijn Haarlem-Leiden over de rondweg. Ook de lijn Amsterdam-Zandvoort is iets langer geworden, zodat de enkele reis tus sen die twee plaatsen met vijf en het re tourtarief met tien cent verhoogd zal wor den. De lijn Haarlem-IJmuiden is echter door de doortrekking van de Hagelinger- weg naar de Vondellaan in Santpoort kor ter geworden, hetgeen ook in het tarief tot uitdrukking zal komen. Tot de belang rijkste trajecten waarop een verhoging van toepassing zal zijn behoren Haarlem -Bennebroek en Haarlem-Santpoort. Het enkele reistarief op het laatste traject komt van twintig op vijfentwintig cent. Het minimumtarief op de interlokale diensten (bijvoorbeeld Haarlem-Heemste de Koediefslaan) is van vijftien tot twin tig cent verhoogd. Voor dergelijke trajec ten, waarvoor vroeger geen retourtarief gold, zal nu echter ook het retourtje wor den ingevoerd, dat vijfendertig cent zal gaan kosten. Uiteraard zullen ook de prij zen van de weekkaarten en de abonne menten aan deze veranderingen worden aangepast. (Van onze medeiverker voor bloembollencultuur) Dinsdagmiddag zullen vermoedelijk vele exporteurs van bloembollen de ver gadering van bet Produktschap voor Siergewassen bijwonen. Het bestuur van dit schap zal dan de resultaten horen van de besprekingen tussen Nederlandse en Duitse organisaties over de, export van bloembollen en bolbloemen. Men heeft al een vooi schotje genomen op de uitslag, want er wordt druk beweerd, dat „iemand die er bij geweest is heeft gezegd, dat de import van bolbloemen zal worden verboden". Er is nergens een bevestiging van dit bericht te krijgen. Wel hebben we enkele zeer onduidelijke uitspraken te noteren gekregen. Een in gewijde vertelde ons, dat er een oplossing gevonden is, die alle partijen bevredigen zal. Dus ook de exporteurs van de bolbloe men. Als er geen methode is om hen op de een of andere wijze schadeloos te stel len voor het verlies van een nog niet be staande export, dan kan het niet anders betekenen dan dat men over het uit te voe ren kwantum een compromis heeft gevon den. Dit zou dan zo groot moeten zijn, dat de Duitse broeiers geen vrees behoeven te hebben voor een overvoering van de bloemenmarkt in de eei-ste maanden van het jaar vanuit Nederland. Is die vrees er niet, dan zijn de exporteurs van bloembol len ook tevreden en de Nederlandse broeiers en exporteurs van bolbloemen zien dan een begin van een export. Dat idee van een schadeloosstelling aan de Nederlandse bloemenexporteurs is se rieus in een vergadering en ingezonden stuk bepleit. De bloembollenkwekers- en exporteurs zouden dan deze „schade" moeten vergoeden. Het zou wel een zeer knap wiskundige moeten zijn, die kan be rekenen hoeveel de winstderving zou moe ten zijn, want er is sinds 1945 geen tulpe- bloem naar Duitsland geëxporteerd. Men acht het voor Duitsland wel zeer moeilijk om een importverbod voor bol bloemen te bewerkstelligen. De Duitse or ganisaties ondernemen echter zeer ernsti ge pogingen in deze richting. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft in het verleden eenpa rig verklaard, geen discriminatie te zullen dulden. De exporteurs van bolbloemen moeten net zo veel recht hebben als die van bloembollen. Dit standpunt heeft de voorzitter dr. A. J. Verhage ook in lezin gen en artikelen in Duitse bladen ver klaard. Het bestuur zal van dit standpunt niet afwijken. Afgezien van het feit, dat de bollenex- porteurs met enige theatrale overdrijving beweren, dat een bestaande export van dertig of veertig miljoen afhankelijk wordt gesteld van een denkbeeldige uitvoer van enkele honderdduizenden guldens aan af gesneden tulpen, narcissen en hyacinten, zit er een interessant aspect aan deze kwestie. Dinsdag zal Europa vernemen of het werkelijk mogelijk is een van de zes Euromarkt landen te dwingen een bepaal de export tegen te gaan. Zouden de Ne derlandse onderhandelaars werkelijk op de een of andere wijze door de knieën zijn gegaan en „vrijwillig" de uitvoer van bol bloemen verbieden, dan zou de verwerke lijking van de Euromarkt weer een stapje verder af zijn. Dat dit de bollenexporteurs in de agitatie van het ogenblik weinig doet, is te begrijpen. De uitvoer van bloembollen en van af gesneden bloemen van bollen is niet meer alleen een strijdpunt tussen de „bloem bollenstreek" en „Rijnsburg" maar is ook op Europees vlak belangrijk. Vandaar dat men met een zekere spanning de mede delingen over de onderhandelingen tege moet ziet. Een belangrijke verbetering voor het publiek wordt met ingang van de aan staande zomerdienst van kracht. Het zal dan namelijk aan de hand van de dienst regeling zelf kunnen nagaan hoeveel het voor een reis moet betalen. Alle stopplaat sen die tevens tariefgrenzen zijn zullen namelijk in de dienstregeling met een codenummer worden aangeduid. Het ver schil tussen twee codenummers geeft het aantal keren aan dat men vijf cent moet betalen. Alle lijnen zijn namelijk verdeeld in tariefsecties van vijf cent, hetgeen ge middeld op een afstand van 1,89 kilome ter per sectie neerkomt. In werkelijkheid komen er natuurlijk afwijkingen van die afstand voor, bijvoorbeeld omdat er geen bebouwing is welke een stopplaats wet tigt.- 2 - HJilim. j Wanneer het codenummer van Haar lem 100 is en dat van Hillegorh 110 be draagt het enkele reistarief tussen die twee plaatsen tien keer vijf cent, dus vijftig cent. Voor de afstanden tot tien kilometer dient de vaste aanslag van een dubbeltje daarbij te worden gesteld. De prijs van het retourtje verkrijgt men door het be drag voor een enkele reis met 1,7 te ver menigvuldigen. Twee kaartjes Uiteraard betekent de nieuwe tariefop stelling eveneens een groot gemak voor de conducteurs, die nu niet meer hun om vangrijke „driehoeksstaat" behoeven te raadplegen. De vereenvoudiging en uni formering van de tarieven gevoegd bij het gebruik van het Becksonplaatskaartenap- paraat, zal ook tot een zeer grote unifor miteit in de plaatsbewijzen leiden. De con ducteurstas met de meer dan dertig ver schillende plaatsbewijzen, welke op een lange lijn als HaarlemDen Haag in ge bruik waren, zal spoedig tot het verleden behoren. Er zullen dan nog slechts twee soorten kaartjes zijn: het kaartje uit het Becksonapparaat, dat zowel voor enkele reizen, retours, zevenrittenkaarten, over stapjes en kinderkaartjes kan dienen, en het eveneens mechanisch te bedrukken plaatsbewijs dat de lokettisten en agen ten verstrekken aan houders van week kaarten en abonnementen. Dit leidt uiter aard tot een verstrekkende administratie ve vereenvoudiging. Een Becksonkaartje is immers pas een kaartje op het moment dat het aan de reiziger verkocht wordt, dan wordt het immers pas „gedrukt". Dat betekent het einde van een plaatskaarten magazijn met een voorraad van miljoe nen kaartjes, welke transport vergen en voortdurende bewaking onder toepassing van ingewikkelde beheersregels. De con ducteurs behoeven geen ingewikkelde voorraadstaten meer bij te houden en af- rekenformulieren in te vullen: het Beck sonapparaat telt immers zelf. Ook de af rekening vergt minder werk. De N.Z.H. beschikt reeds over tweehonderd Beck- sonapparaten en heeft er nog honderdne gentig in bestelling. Elk Becksonapparaat vertegenwoordigt een waarde van twaalf honderd gulden. wereld. Hij kon niet ontkennen, dat het westen op velerlei gebied terrein heeft verloren op het wereldcommunisme. „Wanneer men denkt aan de concessies, die Europa heeft gedaan en aan hetgeen het heeft moeten slikken, kan ik niet anders dan pessimistisch gestemd zijn", zei hij. Hij meende, dat de westerse lan den misschien iets te ver zijn gevorderd op de weg van het internationale recht en dat zij iets te bang zijn voor het gebruiken van middelen, die tot nu toe schering en inslag waren. Een van de gevaarlijkste tendenzen van het ogenblik noemde hij het overtrokken nationalisme. Over het steeds toenemende verschil tussen het levenspeil in de wes terse landen en dat in de landen in Azië en Afrika zei hij: „Het heeft op den duur iets irriterends wanneer men ziet hoe men in onze landen het enorm hoge levens peil als iets normaals gaat beschouwen". Naar zijn mening heeft de NAVO tot nu toe een aanvalsoorlog weten te voorkomen. De Nederlandse regering is geporteerd voor een stopzetting van de ontwikkeling der atoomwapenen, maar men mag vol gens minister Luns echter het dodelijke gevaar niet onderschatten, dat zou ont staan, wanneer men zonder behoorlijke controle afstand zou doen van dergelijke wapens. Met betrekking tot de wens van zeer vele jongeren, een zo kort mogelijk militaire dienstplicht te vervullen, zei minister Luns, dat de consequentie hier van is, dat men, als men tenminste niet nog meer risico's wil lopen, meer geld zal moeten uitgeven voor het defensie- apparaat. De vergadering werd ook bijgewoond door prof. Romme, die een korte toespraak hield. Hedenmorgen om halfzeven is bij Arn hem, ter hoogte van de Kema een perso nentrein met vier rijtuigen ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De trein kwam uit de richting Nij megen. De trein is vermoedelijk ontspoord op een wissel. Het treinstel ploegde zich bui ten de rails nog enkele honderden meters voort en vernielde de baan. Met de her stelwerkzaamheden zal wel een dag ge moeid zijn. Een gelukkige omstandigheid wordt het genoemd dat het ontspoorde achterste treinstel zonder ongelukken het viaduct over de Utrechtseweg passeerde. (Op de H.I.B. Dit is het tijdperk van h.i.b. Hoesten in bed. Het is niet zo schokkend als Algiers, Dul les en Berlijn en niet zo prikkelend als de heer Schouwenaar in de Tweede Kamer, maar het is wel vervelend. Dit is het tijdperk van drop en d'r onder. Drop in het nachtkastje. Baasje d'r onder. Zodra je ligt begint het. Zolang ik verticaal en mooi-rechtop door deze grauwe wereld schrijd is er geen vuil tje aan de lucht, geen kriebel aan de keel. Maar nauwelijks lig ik, of dat duveltje gaat beginnen met zijn nachtelijke werk; met een heel klein veertje even kriebelen, heel achter in de keel. In kan daar zo kwaad om worden. Ieder half uur dat veertje en dan wakker worden van het eigen pathetische, melo dramatische, hondse blaffen-in-de-nacht. Het klinkt zo hol en zo akelig in de stille kamer in het stille huis, dat ik er meelij met mijzelf van krijg. En dan maar weer het licht aan. En wéér drop. Het moet, door het toch altijd nog even geopende raam, ver over straten en pleinen klinken, doch niemand in het huis of van de straat, die komt toegesneld op dit hol en gierend geluid. De mensen trekken zich niets van de mensen aan. Ze liggen lekker te slapen, of zij zitten van het oer-vrolijke nachtleven te genieten en niemand, die zich iets aantrekt, van de hese lijder. Hoe hij ook blaft, de karavaan trekt voort. Ik lig te gieren en de wereld is een dans feest. Hier ligt een man te blaffen. Hier ligt een staatsburger zich de tonsillen los te hoesten. Hier giert een heer. Van uit de tenen, door een schokkend en geteisterd middenrif, via een verscheurde borstholte naar een gemartelde keel. Niemand spoedt zich met suikerwater of siroop naar zijn sponde. „Wat heb je weer een lawaai gemaakt, vannacht. Ik heb geen oog dichtgedaan". Dat is het enige. Dat is alles. Hoe lang dmirt het? Tot alle bomen kleine blaadjes krijgen en de nachtegalen gaan zingen Hoe lang, hoeveel drop? Tot de lente? Een schuurpapieren keel en maar blaffen. En een wereld, die alleen maar naar de heer Schouwenaar luistert. „De eenzaamheid is het vaderland der grote geesten" (Etienne Rey). Floris Flaneur Het onvoorzichtig oversteken van een voetganger was vanmorgen omstreeks acht uur oorzaak dat op de mistige rijksweg onder Boxtel twee personenauto's op el kaar zijn ingetreden met als gevolg: een dode, drie ernstig gewonden en grote ma teriële schade. Om een aanrijding met de overstekende bejaarde voetganger te voorkomen, moest een uit de richting Eindhoven komende kleine personenauto, waarin de veldpredi ker ds. Dijkema en legeraalmoezenier Van Castricum uit de legerplaats Oirschot zaten, krachtig remmen en uitwijken. De auto kwam hierdoor in botsing met een personenauto met twee inzittenden, uit de tegenovergestelde richting. Alle inzittenden moesten, nadat zij uit de autowrakstukken bevrijd waren, met ernstig leMel naar het ziekenhuis te Box tel worden overgebracht. Daar is ds. Dij kema uit Brunssum kort na aankomst overleden. Op de rijksweg Sneek-Leeuwarden bij het dorp Deersum is vanmorgen om half acht bij een aanrijding de 59-jarige heer G. Muurling uit Scharnegoutum op slag gedood. Zijn 20-jarige dochter Annie werd levensgevaarlijk gewond. De heer Muurling kwam met zijn auto uit de richting Sneek. Uit de tegenoverge stelde richting naderden twee auto's, waarvan de voorste plotseling stopte. De bestuurder van de daarachter rijdende tankauto week naar links uit. waardoor hij in botsing kwam met de auto van de heer Muurling. De wagen werd geheel vernield. Het stoffelijk overschot van de heer Muurli:.-' kon met moeite uit het auto wrak worden bevrijd. Mej. Muurling is De „Atlas", een drijvende bok met een hefvermogen van ruim 400 ton, ge fotografeerd in het Noordzeekanaal op weg naar Venezuela, waar hij gebruikt zal worden bij de oliewinning op het meer van Maracaibo. De „Atlas" kan een complete boortoren of een com pleet meetstation in een keer ver voeren, zonder dat demontage van een en ander noodzakelijk wordt. De twee-armige kraan staat op een ponton van 40x22 meter; iedere arm heeft een vermogen van 120 ton in combinatie gebruikt 400 ton Bovendien zijn aan boord nog vier hulptakels aangebracht met een capaciteit van 24 ton. Deze zijn bestemd om de zijdelingse beweging van de last te regelen. ^JÊÊBÊÊtMÊÊÊÊÊÊtÊSÊ met zeer ernstig letsel naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd. In Winterswijk zijn gisteren twee on gelukken met dodelijke afloop gebeurd. Op de Kloetenseweg liep een 4-jarig jongetje van de familie Wees plotseling achter een stilstaande auto om de rijweg op. De kleine werd do' r een vrachtauto overreden .en was op slag dood. Op de Dinxperloseweg stapte de 68-jarige heer G. H. ter Horst uit een autobus en liep achter de bus om de rijweg op. Hij werd door een auto aangereden en enige meters meegesleurd. Zeer ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis te Winters wijk overgebracht, waar hij korte tijd later is overleden. Prinses Irene is zondag voor een ski vakantie in het Oostenrijkse wintersport centrum Sankt Anton aangekomen. Zij heeft haar intrek genomen in hotel Post, waar enkele dagen geleden nog prin ses Beatrix en koning Boudewijn van Bel gië logeerden. Prins Charles van Luxem burg, die eveneens een vakantie in Sankt Anton doorbracht, is zondagmiddag naar Luxemburg teruggekeerd. De Prinses maakte reeds kort na aan komst met haar instructeur Toni Marth een skitocht in de omgeving van het stadje. MADRID (Reuter) Spanje heeft be sloten op basis van wederkerigheid het vereiste van een visum om het iand bin nen te komen, te laten vervallen, aldus is zaterdag van gezaghebbende zijde te Ma drid vernomen. Dit besluit slaat alleen op landen, die hunnerzijds ten behoeve van Spaanse staatsburgers niet langer een visum eisen. De maatregel heeft bevordering van het vreemdelingenverkeer ten doel. Hedenmorgen zijn aan de Turfsingel te Gouda een woonhuis en de bovenverdie ping van een ander woonhuis in vlammen opgegaan. De brand werd ontdekt door de 36-jarige S. de Wit, die omstreeks tien uur vlammen uit zijn woning zag komen. Hij kwam toen juist van uit de melkfabriek waar hij werkt en die schuin tegenover zijn wo ning ligt. Zijn vrouw en zijn twee kin deren waren niet thuis. Binnen enkele minuten sloegen de vlammen hoog boven het dak uit. De woning naast die van de familie De Wit, bewoond door de 65-jarige boekhou der T. van Leeuwen en diens 75-jarige echtgenote, brandde van boven geheel uit. Veel boekbinders- en andere materialen gingen daarbij verloren. Na een uur had de Goudse brandweer het vuur bedwon gen. De oorzaak van de brand is onbekend. „Je geld of je leven", snauwde 's nachts een onbekende man in de Reguliersdwars straat te Amsterdam tegen een 18-jarige betonvlechter en hij dreigde daarbij met een pistool. Toen de jongeman van zich afbeet met de opmerking „je krijgt niets" loste de overvaller een schot. De kogel trof de betonvlechter in de rechterarm. De dader, naar schatting 30 jaar oud, sprong op zijn fiets en verdween-

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5