Eisenhower houding vindt Kroesjtsjev's .onverzoenlijk" Volkscongres in Rhodesia en Nyassaland verboden HET WEER Overleg met Macmillan is thans weer „hartelijk" Tweede Kamer gaat akkoord met weduwen- en wezenwet Explosie in Brits centrum voor kernonderzoek Ongeveer 100.000 weduwen zullen een pensioen krijgen Tot 1962 financiering uit AOW-overschot BEDREIGDE FEDERATIE Zaterdag weer een maanraket uit V.S.? Beslissing over aanblijven van Dulles volgende maand Eisenhower gewaagt van opmerkelijke reactie Twee doden in het verkeer In Engeland en ES. E^clusicS interview met P?ins Bemhaspd in Ei© de Janeiro MET ALGEMENE STEMMEN Aanhoudend zacht Alleen in de Borinage is het werk nog niet hervat Het woord is aan éee MORRIS 'êeforet/ou6iuj! Comité tegen kernproeven blijft actief Drie leden voerden in Genève besprekingen DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 44e JAARGANG NUMMER 97 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard dat er over de vraag of Dulles al dan niet minister van Buitenlandse Za ken kan blijven, een besluit zal genomen worden als de behandeling met röntgen stralen, die Dulles op het ogenblik krijgt, afgelopen is. De minister reageert opmer kelijk op deze behandeling, aldus Eisen hower. Woordvoerders van het State De partment hebben de voi-ige week gezegd dat de bestraling drie tot vier weken zal duren. Dulles' geneesheren hebben woens dag op zijn 71ste verjaardag verklaard zeer tevreden te zijn over de vooruitgang in de toestand van hun patiënt, aldus een mede deling van de woordvoerder van Dulles' ministerie. De Democratische senators, Symington en Humphrey, hebben Eisenhower verzocht terstond een opvolger van Dulles te be noemen. Hun standpunt wordt echter niet door alle Democraten gedeeld. Met name Sparkman, Kennedy en Neubergen zijn van oordeel dat de president moet wach ten met het benoemen van een opvolger voor de minister van Buitenlandse Zaken. Elke poging om nu wijzigingen aan te brengen in de leiding van het State De partment zou verkeerd zijn, zo schrijft de New York Herald Tribune. Het blad is van oordeel, dat het besluit van Eisen hower om Dulles ondanks zijn ziekte te handhaven, over het algemeen met instem ming is begroet. Het werk op het depar tement behoeft niet onder de afwezigheid van de minister te lijden, zo meent het blad, omdat Dulles' plaatsvervangers al vaak zijn opgetreden tijdens de vele bui tenlandse reizen van de minister en omdat de president volgens de grondwet met de zorg voor de buitenlandse zaken is belast. Op de Del denerstraat in Hengelo is de 70-jarige wielrijder W. Heuker tijdens het oversteken naar het bejaardenhuis „Avondrust" door een hem achteropko mende vrachtwagen aangereden. H. is in het Koningin Juliana-Ziekenhuis te Henge lo overleden. De vrachtauto reed door een uitwijkpoging het trottoir op, vloerde een boom, reed een stenen muurtje omver en kwam in een voortuin van een woning tot stilstand. De auto werd hierdoor ernstig beschadigd. Vanmorgen is het 7-jarig zoontje van de familie Streng te Nieuwerkerk aan de IJsel bij het naar school gaan op de snel verkeersweg door een auto aangereden en op slag gedood. READING (Reuter) In het Britse cen trum voor onderzoek van kernwapens te Aldermaston bij Reading heeft zich van ochtend een hevige ontploffing voorgedaan, waarbij volgens de eerste berichten twee mensen om het leven zijn gekomen. In dit centrum wordt gewerkt aan de Britse waterstofbom. Alle beschikbare brandweermaterieel van Reading is uit gerukt. De ontploffing was van „het conventio nele soort". Er waren geen radioactieve materialen bij betrokken. Bijgevolg be stond er geen stralingsgevaar voor het personeel en de bevolking. Terwijl in Amerika het lanceren van intercontinentale raketten en ruimte- lichamen een dagelijkse bezigheid be gint te worden, zijn de Britten nog grondproeven met hun prototypes voor lange-afstOMdsraketten aan het voor bereiden. Men ziet hierbij hun nieuwe grote proeftoren, die werd gebouwd door De Havilland in Hatfield (Hert fordshire). De Havilland werkt hier samen met Rolls-Royce en de Sperry Gyroscope Company. De andere foto laat de rakettencombinatie zien uoor het in een polaire baan brengen van de satelliet Discoverer I". Deze zal worden gelanceerd van de nieuwe lan- ceerplaats van de Amerikaanse lucht macht Vandenberg in Californië. Naar aanleiding van het bezoek van Prins Bernhard aan Chili, Paraguay en Brazilië is onze reisredacteur, W. L. Brugsma, naar Zuid-Amerika vertrok ken voor een reis door Brazilië. Para guay en Argentinië. Hij begint zijn reportage met een samenvattende be schouwing over het prinselijk bezoek aan Brazilië en een exclusief interview met de Prins. Naast problemen van meer algemene aard zal hij zeer in het bijzonder zijn aandacht wijden aan de Nederlandse belangen in deze landen op het gebied van handel, industrie, land bouw en emigratie, een onderwerp waaraan het prinselijk bezoek opnieuw actualiteit heeft verleend. Men zie pag. 3. (Van onze Kamerverslaggever) Doordat de leden van de Staatkundig Gereformeerde Partij als principiële tegen standers niet in de zaal aanwezig waren, heeft de Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp voor een weduwen- en wezenvoorziening met algemene stemmen aangenomen, nadat mevrouw Stoffels-Van Haaften (V.V.D.) haar amendement had ingetrokken, dat de bedoeling had aan de 65-jarigen, die steeds ongehuwd zijn geweest, de betaalde premie terug te betalen. Omdat het amendement van geen enkele zijde ondersteuning had gekregen, achtte zij intrekking beter dan verwerping, opdat het amendement dan in 1961 eventueel opnieuw aan de orde kan komen. Want met algemene stemmen was een motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken dat in 1961 de wet in haar geheel moet kunnen worden gewijzigd. Minister Beel deelde mee dat naar schatting 100.000 weduwen, van wie het overgrote deel een onvoldoende voorziening heeft, van de inwerking treding van de wet zal profiteren. Over het verlangen van de Kamer wedu- van van 45 jaar (in plaats van 50 jaar) en ouder pensioen te verlenen, zei de minister dat uit gegevens van de arbeidsbureaus blijkt dat vrouwen tussen 40 en 50 jaar voor het overgrote deel binnen vrij korte tijd na inschrijving werk kunnen krijgen. Bovendien ziet het er naar uit dat in de toekomst de werkgelegenheid voor vrou wen zal toenemen. Daarom acht minister Beel het verantwoord met de leeftijd van 50 jaar te beginnen. Als men zou beginnen met 45 jaar en nadere studie zou uitwijzen dat 50 jaar beter verantwoord is, dan valt die wijziging moeilijk nog te verwezen lijken. Een gescheiden vrouw is na het over lijden van haar vroegere echtgenoot geen weduwe, maar haar kinderen krijgen een uitkering als volle wees. Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer, maar in de kustprovincies tijdelijk en kele overdrijvende wolkenvel den. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Aanhou dend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIX VEERTIEN PAGINA'S. Voor de jaren 1960 en 1961 zal de uit kering aan weduwen en wezen voorlopig kunnen worden gefinancierd met de over schotten van de A.O.W.-premies. Daarna zullen de premies voor de A.O.W. en de weduwen- en wezenverzekering moeten worden herzien. De aanneming van het wetsontwerp noemde minister Beel de inlossing van een ereschuld jegens weduwen en wezen. Hij sprak de wens uit dat de wet spoedig in werking zal kunnen treden. Bij de verdediging van haar amendement om premie terug te betalen aan blijvende ongehuwden, rekende mevrouw Stoffels- Van Haaften voor, dat de kosten ten hoog ste vijf miljoen gulden per jaar zouden bedragen op een totaal van ongeveer 190 miljoen. De premie zou dan moeten stijgen van 1,15 percent tot 1,18 percent. Als praktisch bezwaar tegen terugbeta ling van premie voerde minister Beel aan dat de betaalde premie niet individueel wordt geregistreerd. Hij wilde het amen dement zien als een overbruggingsregeling (totdat de vrijgezellenbelasting wordt ver laagd) maar daarvoor zag hij geen reden omdat de eerste twee jaar toch geen pre mie wordt betaald. En in 1961 kan de wet nog worden herzien. „Maar formeel komt er wel degelijk pre mieplicht", repliceerde mevrouw Stoffels- Van Haaften. „Er wordt een nieuwe last opgelegd, want anders zou de A..O.W.- premie kunnen worden verlaagd." Zij be treurde de geringe belangstelling voor het amendement. Omdat het kansloos was, trok zij het om tactische redenen in. Er behoefde dus over dit amendement niet te worden gestemd en omdat er, met uitzondering van de S.G.P., algemeen in stemming was betuigd met de weduwen- en wezenvoorziening, werd op voorstel van de voorzitter de stemming niet uitgesteld tot volgende week woensdag, zoals aanvan kelijk was afgesproken, maar werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen, zonder aantekening van de niet-aanwezige leden van de S.G.P. dat zij geacht wilden worden tegen te hebben gestemd. WASHINGTON (Reuter) - Presi dent Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie in Washington verklaard dat premier Kroesjtsjev een dufdeüjk on verzoenlijke houding aanneemt inzake de kwestie-Berlijn en die van de Duitse hereniging. Nu premier Macmillan in Moskou tracht een gunstige sfeer te scheppen voor onderhandelingen, kan men de houding die uit Krcesjtsjevs jongste verklaring spreekt, niet erg hoop vol noemen, aldus Eisenhower. Hij zei met nadruk dal de Verenigde Staten geen duimbreed zullen wijken bij de handhaving van hun rechten en verant woordelijkheden in Berlijn. Hierover zijn geen onderhandelingen mogelijk, aldus Eisenhower. De Amerikaanse president voegde hier echler aan toe dat de Ver enigde Staten altijd bereid zullen blijven tot onderhandelingen als de tegenpartij maar een terrein, hoe klein ook, openlaat waarover onderhandeld kan worden. Eisenhower zei dat verwerping van de westelijke voorstellen naar de mening van de Verenigde Staten zo onlogisch is, dat er maar weinig hoop over blijft voor een rechtvaardige vrede. Het Westen mag echter geen gelegenheid tot onder handelen voorbij laten gaan, als er ten minste een werkelijke kans op succes bestaat, aldus Eisenhower. De president was ongewoon positief in zijn antwoorden op vragen over de kwestie Berlijn en de vraagstukken rond Duitsland. Op de vraag hoe hij denkt over een top conferentie, antwoordde Eisenhower dat hij het een grove fout acht zo er >en derge lijke conferentie gehouden zou worden zonder voorbereiding. Er zijn naast grond wettelijke ook psychologische bezwaren, zo zei hij. De volken verwachten iets van een topconferentie. Als deze tot niets zou lei den. zullen het pessimisme en het gevoel van hopeloosheid toenemen. De president verklaarde voorts dat de Verenigde Staten niet-aanvalsverdragen tussen landen die het UNO-handvest gete kend hebben, niet nodig achten. Zij hebben echter geen bezwaar tegen het scheppen van wederzijds vertrouwen door middel van speciale verdragen. De Verenigde Sta ten zijn ook gekant tegen het vastleggen van het vetoreent in een eventuele over eenkomst over het staken van oe kern proeven. De kans op het sluiten van een dergelijke overeenkomst is op het ogenblik naar onze mening echter niet meer zo groot als in het verleden, zo voegde Eisenhower hieraan toe. Vriendelijk MOSKOU (Reuter-AFP-UPI) Premier Macmillan en zijn Russische collega Kroesjtsjev hebben vanochtend in het Kremlin een onderhoud gehad, voordat zij Moskou verlieten voor een reis van vier dagen naar Kiev en Leningrad. Tass noem de het gesprek „hartelijk en vriendelijk". De ontmoetingen van Macmillan met Kroesjtsjev waren gisteren „koeler" na de onverzoenlijke redevoering van de Russi sche premier in een partijvergadering te Moskou. Een Britse woordvoerder zei gis teren, dat de stemming tijdens de maaltijd „koel was, heel rustig en ingehouden" Hij zei, dat Macmillan bij de besprekingen, die na de maaltijd gehouden werden, Kroesj tsjev nadere inlichtingen vroeg over diens redevoering, waarin hij een bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken, zo als het Westen heeft voorgesteld, verwierp. Onze correspondent meldt dat men ook in Londen somber is gestemd over de diplomatieke afkoeling, veroorzaakt door Kroesjtsjev's rede, waardoor de besprekin gen plotseling in een kritiek stadium zijn beland. Er lijkt weinig hoop dat cr veel zal kunnen worden bereikt, al bezitten de Brit ten meer geduld dan de Amerikanen. Het zou volgens sommigen dwaasheid zijn. om nu al het Moskouse gesprek af te schrijven en zich aan wanhoop over te geven. Vol gens berichten uit Moskou zou Kroesjtsjev tegen Macmillan hebben gezegd, dat hij niet begrijpt, waarom men zich zo cpwindt over hetgeen tenslotte een verkjezings- speech was. Men moet rekening houden met Kroesjtsjev's wispelturigheid, maar al is hij zeker geen diplomaat, hij weet drom mels goed wat hij zegt. Het verluidt, dat vice-premier Mikojan Kroesjtsjev tot ma tiging tracht te bewegen. In Londen is men ook verstoord ever de koude douche, welke Eisenhower over het denkbeeld van een topgesprek uitstortte. Indien men spreekt over Kroestsjev's on verzettelijkheid, mag ook niet vergeten worden dat het Westen in deze tot nu toe ook geen duimbreed van het eigen stand punt is geweken, zo merkt men in diploma tieke kringen op. In Britse kringen te Moskou vindt men het beter dat Kroesjtsjev zijn rede thans heeft gehouden, in plaats van na afloop van Macmillan's bezoek, zodat de Britse premier er onmiddellijk op kan reageren. Volgens sommigen is Kroesjtsjev's rede een doelbewuste poging om de besprekingen over Berlijn, welke op het punt staan te beginnen, te torpederen. Daar staat echter de mening tegenover, dat Kroesjtsjev mis schien nog niet het laatste woord over Duitsland heeft gezegd, en dat zijn onver wachte speech alleen maar ten doel had Macmillan van zijn stuk te brengen, ten einde zijn eigen onderhandelingspositie te verbeteren. Het laat zich echter aanzien, dat Macmillan ondanks de huidige tegen slag zich niet van zijn doel zal laten af houden, namelijk te onderzoeken wat de Russische leiders eigenlijk willen en té zien of hij ondanks alles een sfeer kan schep pen, welke later onderhandelingen mogelijk maakt. SALISBURY (Reuter/AFP) Premier Sir Edgar Whitehead van Zuid-Rhodesia heeft donderdag de noodtoestand afge kondigd en het Afrikaanse Nationale Congres buiten de wet gesteld. Het meren deel van de leiders van deze politieke organisatie van inheemsen is gearresteerd. De maatregel is genomen met het oog op de ongeregeldheden, die zich in ver scheidene delen van Nyassaland, dat met Zuid- en Noord-Rhodesia een federatie vormt, hebben voorgedaan. Ook in Zuid- Rhodesia heerst onrust, die ondermeer tot uitdrukking komt in de staking van de 6.600 inheemse arbeiders, die betrokken zijn bij de bouw van de Kariba-stuwdam. De stakers eisen meer loon naar aanleiding van een ongeluk, waarbij veertien inheem sen en drie blanken om het leven kwamen. De Italiaanse maatschappij, die het werk uitvoert heeft een loonsverhoging van twee penny (negen cent) per uur toegezegd mits het werk direct wordt hervat. De stakers hebben dit aanbod echter verworpen en eisen een shilling (ruim vijftig cent). Intussen hebben zich ook elders in Afrika ongeregeldheden voorgedaan. Te Mogadisjoe, de hoofdstad van het onder beheer der UNO bestaande Somaliland, werd bij politieke relletjes een man ge dood, terwijl dertien mensen werden ge wond. De politie nam ongeveer 260 men sen in hechtenis, onder wie twee leiders van politieke partijen. Er is tevens een aanslag gepleegd op het leven van een districtscommissaris. Somaliland dat vroeger onder Italiaans bestuur stond, is sedert 1950 voor tien jaar eer beheersgebied der UNO. Het land heeft een bevolkingscijfer van 1.270.000. In Mogadisjoe wonen 3500 Italianen. (UPI) Woensdagavond hebben inheem sen de douanepost te Fort Hill in Noord- Nyassaland veroverd in een nieuw ver metel staaltje van geweld tegen de rege ring. Door de bezetting van deze post werd de enige weg die de verbinding vormt tus sen Noord-Nyassaland en Dar-es-Salam afgesneden. De post bevindt zich op onge veer anderhalve kilometer van het vlieg veld van Fort Hill, dat door demonstranten onbruikbaar werd gemaakt, doordat rots blokken en boomstronken op de startbaan werden gedeponeerd. Politie en militairen zijn opgerukt langs de grens van Tanga nyika tot vlakbij de post. Of deze alweer in hun handen is, is niet bekend. (Reuter/AFP) Plet verbod van het „Afrikaanse Nationale Congres" houdt ook in, dat de afdel'ngen van deze orga nisatie in Nyassaland en Noord-Rhodesia niet in Zuid-Rhodesia mogen optreden. In Nyassaland ijvert de organisatie voor meer rechten voor de negers en voor afscheiding van Nyassaland van Rhodesia. Leider van de beweging in dit gebied is de 53-jarige dr. Hastings Banda, die in juli van het vorig jaar naar Afrika terugkeerde na een „vrijwillige ballingschap", waarin hij huis arts was in Noordwest-Londen. Banda mocht al niet in Zuid-Rhodesia komen. De afdeling van het „congres" in Zuid- Rhodesia wenst zelfbestuur voor Midden- Afrika. SALISBURY (UPI) Politie ter bestrij ding van ongeregeldheden is vandaag naar de reusachtige Kariba-dam gezonden waar een staking van duizend Afrikaanse arbei ders in gewelddadigheden is overgegaan. De stakers bij het damproject van Kariba begonnen hedenmorgen gebouwen, auto's en andere voertuigen met stenen te beko gelen. Troepen werden uit Salisbury naar Kariba gevlogen. Vandaag werd officieel bevestigd dat in Lilongwe twee Afrikanen werden gedood, toen troepen het vuur openden op oproer makers. Lilongwe ligt in de centrale pro vincie van Nyassaland. BRUSSEL (Reuter/AFP/Belga) De so cialistische vakbonden in Bergen, Charle roi, en het Centrum (La Louvière) hebben besloten dat het werk in de mijn vandaag zal worden hei-vat. De socialistische mijn- werkersbond in de Borinage echter zegde haar leden aan in de staking te volharden. Vakbondsleiders zijn evenwel van mening dat deze voortzetting niet van lange duur zal zijn. Oscar Wilde: Er is nog iets ergers dan dat men over u praat: namelijk, dat men helemaal niet over u praat. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse luchtvaartblad „Aviation Daily" schrijft woensdag, dat het Amerikaanse leger zaterdag te Cape Canaveral een maanraket zal lanceren. Op de luchtbasis Vandenberg in Cali fornië is vrijdagavond een poging om een kunstmaan te lanceren om technische re denen uitgesteld. In het officiële communi qué, waarin dit is bekendgemaakt, wordt geen nieuwe datum voor herhaling van de proef vermeld. (Reuter) De Amerikaanse weersatel- liet Vanguard II is nu een week in de lucht en heeft bijna 100 reizen om de aarde ge maakt. Steeds als de kunstmaan de con troleposten passeert, zendt zij na ontvangst van bepaalde radioseinen vanaf de aarde de gegevens uit die tijdens de laatste wenteling om de aarde zijn opgenomen. Men verwacht dat de batterijen van de satelliet nog een week zullen werken. CAPE CANAVERAL (Reuter/AFP) - Een intercontinentaal ballistisch projectiel van het type Titan is woensdag op de basis Cape Canaveral in Florida door de Ameri kaanse luchtmacht afgeschoten voor een proefafstand van ongeveer 500 km. Het projectiel dat honderd ton weegt en de Atlas moet vervangen, verhief zich onder het uitstoten van reusachtige oranje vlam men en met een donderend geluid van zijn voetstuk. De Titan is bijna dertig meter lang. De vorige proef op 6 februari was een succes, maar voordien waren er twee misluk kingen. (AFP) Inmiddels is bekendgemaakt dat de Titan de voorgenomen afstand had afgelegd. Advertentie Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Het Comité Stopzetting Atoombomproe- ven, dat zich reeds in mei 1956 tot de Ne derlandse regering wendde met het ver zoek om de stopzetting der kernproeven met alle kracht te bevorderen heeft zich onlangs opnieuw tot de regering gewend naar aanleiding van de besprekingen, die te Genève worden gehouden. Het comité vond bij dit herhaald verzoek de steun van leden van de Hoge Raad, meer dan tachtig hoogleraren van verschillende uni versiteiten en verder van honderden predi kanten, priesters, artsen, leraren en andere leidende figuren uit ons volksleven. Drie leden van het comité, dr. F. Boer winkel, prof. dr. A. de Froe en prof. dr. H. A. Tolhoek, hebben in Genève bespre kingen gevoerd met de delegaties van de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Rusland, die trachten een overeenkomst te vinden be treffende de stopzetting der kernproeven. Zij hebben uit uitvoerige gesprekken met de hoofden der Amerikaanse en Russische delegaties, James Wadsworth en Semione Tsarapkin, de indruk gekregen, dat deze zeker van goede wille zijn om tot resul taten te komen, maar dat beiden te maken hebben met remmende krachten in eigen land, waardoor zij aan strikte richtlijnen zijn gebonden. Beiden achtten het van groot belang, dat de wereldopinie, nog veel meer dan tot nu toe, op dit punt wakker wordt en zich duidelijk zal laten horen. Beiden zijn ervan overtuigd, dat het van het grootste belang is snel tot een stopzet ting te komen, daar andere landen (bij voorbeeld Frankrijk) reeds gereed staan ook kernwapens te beproeven. Dr. Boerwinkel heeft vóór het vertrek van de deputatie naar Genève een brief met goede wensen voor welslagen ontvan gen, zowel van de rooms-katholieke aarts bisschop van Utrecht mgr. B. Alfrink, als van de voorzitter van de Hervormde Sy node dr. A. A. Koolhaas. De deputatie heeft te Genève contact op genomen met de secretaris van de Wereld raad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft. Deze stemt met de actie van het Comité is en is van mening, dat er nog veel meer aandrang op de conferentie moet worden uitgeoefend. Prinses Arthur of Connaught f LONDEN, (Reuter) Prinses Arthur of Connaught, een achternicht van konin gin Elizabeth, is op 67-jarige leeftijd aan longontsteking bezweken.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1