opreken over boeken bocht Een feestelijke dag Drummen en show Verpleegster zou opium gestolen hebben voor directrice rusthuis Tegen beide verdachten boete en eert voorwaardelijke gevangen isstraf geëist 9 HAARLEMSE RECHTBANK Brand door schuld in school niet bewezen geacht Minister Van Aartsen opende de RAI Maatregel tegen bromfiets- lawaai in overweging Examens Koopvaardij stoot kleine schepen af Opstelling ADO '20 Q 1 LI Slippend in de Leut tegen leed Richting aangeven! Voor de blinden Dansen in de IJmond Nieuwe cafetaria Dubbele vreugde VRIJDAG 27 FEBRUARI 19 5 9 Voor de Haarlemse rechtbank heeft zich donderdag een 43-jarige verpleegster van een Haarlems ziekenhuis moeten verant woorden wegens diefstal van ongeveer vierhonderd ampullen met opiumprepa raten. De verpleegster zou zich de am pullen in de loop van 1954 en 1955 hebben toegeëigend en ze geschonken hebben aan een directrice van een Haarlems rusthuis die aan dit verdovende middel verslaafd was. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste tegen de ver pleegster een boete van 200.- en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De verdachte gaf het haar tenlastege- legde toe. Gevraagd naar het motief van haar daad kon zij daarvoor geen andere verklaring geven, dan dat zij onder de in vloed van de directrice van het rusthuis gehandeld had. „Zij vroeg mij er steeds om en ik had de moed niet om te weige ren", zei verdachte. Zij ontkende dat er chantage in het spel was. Op een desbe treffende vraag van de president mr. H. J. Ferwerda verklaarde de verdachte dat zij na de ontdekking van haar daad noch ontslagen noch disciplinair gestraft was. De officier van Justitie noemde het een buitengewoon ernstig feit, dat verdachte van haar vertrouwenspositie misbruik had gemaakt. Hij wilde echter x'ekening hou den met de omstandigheid dat de feiten al vijf jaar geleden waren gepleegd, om welke reden hij geen vrijheidsstraf wilde vorderen. Mr. J. Spreij, die de verdachte verdedig de, wees erop dat zijn "liënte geen finan cieel voordeel op het oog had. Overigens meende hij dat hier niet van diefstal doch van verduistering sprake was. Directrice De 45-jarige directrice van het rusthuis die vervolgens terecht stond verklaarde dat zij pas later had beseft dat de ampul len, die zij van de verpleegster kreeg, van diefstal afkomstig waren. Verder vertelde zij dat zij aan verdovende middelen ver slaafd was geraakt nadat zij in 1950 na een operatie morfine-injecties tegen de pijn had gekregen. De officier van Justitie achtte het ten- lastegelegde, heling en overtreding van de opiumwet, wettelijk en overtuigend bewe zen: Hij eiste een gevangenisstraf van zes maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en 1000,- boete. Twee raadslieden hielden vervolgens hun pleidooi. Mr. A. D. P. V. van Löben Seis zei het te betreuren dat de officier van Justitie in zijn requistoir heeft gesugge reerd, dat verdachte nog steeds verdoven de middelen gebruikt. Tijdens het ver blijf in het politiebureau deden zich geen verschijnselen ten gevolge van de ont houding voor. Pleiter vroeg aandacht voor de geweldige geestkracht, die zijn cliënte heeft möëtëft opbrengen om de verslaving te doorbreken. Hij verzocht te volstaan met een; boete, doch dan een lagere dan de ge- eiste duizend gulden. Mede door de tegen't rusthuis van verdach te genomen mataregelen heeft zij 't zake lijk bijzonder moeilijk, aldus deze raads man. Mr. B. W. Stomps sloot zich bij het verweer van mr. Van Löben Seis aan. In haar laatste woord merkte verdach te op: „Ik kan eerlijk zeggen, dat ik het positief nooit meer heb gedaan". Ringen Hierna.' stond een veertigjarige Haarlem se verpleegster terecht, die twee jaar ge leden in het rusthuis van de vorige ver dachte van een aan haar zorgen toever trouwde bejaarde debiele dame een gou den en een zilveren ring zou hebben ge stolen. Een linnenmeisje vertelde als ge tuige, dat verdachte dit haar vertrouwe lijk had meegedeeld. De verpleegster zei daarentegen, dat zij alleen over de gouden ring. had gesproken. De zilveren zou zij van de bejaarde eigenares cadeau hebben gekregen. Zij vertelde de gouden ring in een papiermand te hebben gevonden en het sieraad te hebben verkocht voor zeven gulden vijftig, omdat zij in geldelijke moeilijkheden zat. De officier zei nu een gecombineerde straf te willen eisen, om dat het feit zo lang geleden is gepleegd. Hij requireerde 75 boete subs, dertig da gen en twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Haarlemse rechtbank heeft een vijf tigjarige glazenwasser uit Haarlem, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens brand door schuld vrijgesproken, omdat zij het tenlastegelegde niet bewezen achtte. De glazenwasser had op zaterdagmiddag 1 november in de openbare lagere Chris- tiaan Huygensschool, een houten gebouw in Haarlem-Zuidwest een pan met was op een gascomfoor geplaatst. Een steekvlam ontstond die het gebouw in lichter laaie zette. De schade bedroeg 100.000. De eis luidde een boete van vijftig gulden sub sidiair dertig dagen hechtenis. Verduistering Een vijftigjarige hulp in de huishouding te Velsen, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens diefstal van een scheer- apparaat, enkele kandelaars en een bedrag van vierhonderd gulden, is van rechtsver volging ontslagen en zal in een inrichting worden geplaatst ter verpleging. Diefstal Een eenendertig jarige oliestookmonteur, die ervan verdacht werd een plaid te heb ben gestolen terwijl hij voorts de bedoe ling gehad zou hebben in te breken in een kledingmagazijn aan de Koningstraat te Haarlem, werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Wegens diefstal van een fiets, die op de Nieuwe Gracht te Haarlem stond, werd een achtendertigjarige kantoorbediende een straf van vijf maanden opgelegd, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Tenslotte veroordeelde de rechtbank een vijfendertigjarige timmerman uit Sloot- dorp wegens oplichting van enkele winke liersters uit Zaandam voor een paar stuk jes zeep, flesjes parfum en pakjes sigaret ten tot een gevangenisstraf van drie maan den met aftrek van voorarrest. Mr. J. O. Baron meende, dat hier spra ke is van verduistering in plaats van dief stal. Hij bepleitte een lagere boete en het achterwege laten van de voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank bepaalde de uitspraak in bovengenoemde zaken op 12 maart om half tien. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, heeft donderdag de 41ste RAI-tentoonstelling van fietsen, bromfietsen, scooters, motorrijwielen ge opend, na te zijn ingeleid door de heer J. Verheul, lid van het dagelijks bestuur van de RAI. De heer Verheul zei onder meer, dat er ten aanzien van de markt voor tweewielers alle reden bestaat voor optimisme, ondanks de teruggang van de omzet van motorrijwielen en scooters, die hij wilde toeschrijven aan het fiscale kli maat. „Sinds februari 1958 vallen de mo torfiets en de scooter onder het hoogste tarief van de omzetbelasting. Neemt men daarbij dé invoerrechten in aanmerking, dan betekent dit dat de invoerwaarde met niet minder dan 55 percent wordt ver hoogd. Onze industrie is in staat uit de bromfiets een licht motorrijwiel te ont wikkelen, maar een dergelijk produkt valt dan niet meer onder het 5 percent maar het 20 percent-tarief van de omzetbelas ting, waardoor de prijs voor de gebruiker met enkele honderden guldens zou stijgen en het produkt zijn aantrekkelijkheid voor velen zou verliezen". Ten aanzien van de bromfiets zei de heer Verheul, dat de fabrikanten en im porteurs nog maar één wens hebben, na melijk dat zij in de komende jaren niet voor nieuwe ingrijpende maatregelen worden gesteld. Minister Van Aartsen zei hierna, dat de teruggang van de omzet in motorfietsen zijns inziens niet alleen toegeschreven moet worden aan het fiscale klimaat, maar zeker ook aan het klimaat van Nederland. In toenemende mate openbaart zich bij het wegverkeer de behoefte aan beschutting tegen regen, wind en koude. De minister deelde mede, dat de op heffing van het bestaande verbod, achter een motorrijwiel een aanhangwagentje mee te voeren, de aandacht van de com missie Veiligheid Wegverkeer heeft. Over de bromfiets zei de minister: „Ik zou niet durven beweren, dat de bromfiets de puberteitsmoeilijkheden al te boven is. ïn ieder geval is zij in verschïllendè ver schijningsvormen nog rijkelijk luidruchtig en daarom bii velen weinig geliefd. Wette lijke maatregelen zijn in overweging ten einde het veroorzaken van overmatige ge luidshinder tegen te gaan. Ik zou de brom fiets onrecht doen wanneer ik de schuld van de geluidshinder alleen bij haar zocht. Naar mijn overtuiging zouden de klachten hierover aanmerkelijk minder zijn indien niet een bepaalde categorie berijders zich met een onbegrijpelijke hardnekkigheid be ijverde zoveel mogelijk lawaai te produ ceren". Nadat hij enkele woorden had gewijd aan de tentoonstelling van kampeerbe- nodigdheden eindigde de minister met een opwekking aan de bezoekers, een kijkje te nemen in het Puzzelbos. „Niemand mene. dat hij ten aanzien van de regels van het verkeersspel niets meer te leren heeft", aldus de bewindsman, die daarna de ten toonstelling voor geopend verklaarde. Amsterdam. (V.U.). Pedagogiek m.o.-A: A. Pi- lon, Rotterdam: A. Hamstra, Enschede: L. H. Stronkhorst. Amersfoort. Pedagogiek m.o.-B: A. de Jong. Gorinchem: L. Kranenborg, Amsterdam: D. J. Witkamp. Zeist. Doctoraalexamen psycho logie: mej. I. A. van Barneveld, Rotterdam. Amsterdam. (Gem. Un.). Doctoraalexamen eco nomie: A. Morreau, Amsterdam. Leiden. Doctoraalexamen culturele antropolo gie: mevrouw E. Wittermans-Pino, Rotterdam. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op een proefschrift; „Kritische be schouwing van de Wegenwet" mr. L. H. M. Da- men te Eindhoven. Nijmegen. Doctoraalexamen geneeskunde (2) P. W. H. M. Coolen, Wijchen; F. M. Grosveld, Roosendaal; Th. W. A. M. Ibes, Nijmegen: Th. H. Kolkman, Dieren en M. G. N. Poulssen. Luttera- de-Geleen. Doctoraalexamen rechten: mej. A. M. Roeloffzen, Hengelo. Groningen. Doctoraalexamen economische we tenschappen: G. van Veencn, Drachten. Doctoraal examen Nederlands: mej. M. van Royen, Gro ningen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: mevr. A. Hooykaas-Kühler, mej. K. G. Oei en de heren S. M. Bellot, E. G. E. Egger, J. J. Weijers, allen te Amsterdam; P. Zwaan. Ber gen aan Zee. Artsexamen le gedeelte: mej. W. J. M. Hermans, P. B. Schuil en J. B. Bijlsma, allen te Amsterdam. 118 nieuwe schepen In 1958 is de Nederlandse vloot ver sterkt met 118 nieuwe schepen. Er werden 111 schepen van de koopvaardijvloot afge voerd, die een tonnage van 232.200 ton ver tegenwoordigden. De brutotonnage van de nieuwe schepên bedraagt 441.500. Het afstoten van schepen, die droge la ding kunnen vervoeren, was vooral een gevolg van de gebeurtenissen in Indonesië waardoor vooral het varen met de sche pen van 500 tot 3000 ton minder aantrek kelijk werd. Dit geldt in mindere mate ook voor de oudere schepen, die emplooi vonden in de kolen- en ertsvaart en wer den vervangen door bulkcarriers. De coas terreders tonen vrijwel uitsluitend belang stelling voor grotere schepen dan tot nu toe werden gebouwd. Ditzelfde geldt voor de tankvaart. De nieuwe schepen zijn ge middeld 15.000 brt. groot, terwijl drie 8000 tonners en twee C.S.M.-tankers werden af gevoerd. Vijf kleinere tankers met 11.000 brt. varen in Indonesische wateren en wer den door een olieconcern onder neu tralere vlag gebracht, aldus meldt het Dagblad Scheepvaart. Opmerkelijk is ech ter, dat twee van de schepen van dit olie concern, die sedert 1953 onder Panamese vlag hebben gevaren, in december weer onder een voorlopige Nederlandse zee- brief werden gebracht. Van de afgevoerde schepen werden er 85 onder vreemde vlag gebracht, 17 gin gen naar de sloper, vijf gingen bij rampen verloren, 2 gingen er verloren in Indonesië en 2 werden bij de binnenvaart gevoegd. Naar Italië gingen 4 droge ladingschepen en 2 coasters, naar de goedkope vlaggen 3 droge ladingschepen en 6 coasters, Oost- Duitsland nam een droge ladingschip over, India eveneens een en Saudi Arabië 10. West-Duitsland nam zeventien coas ters over, Engeland zes, Canada één, Grie kenland drie, Denemarken twee en Zwe den drie. Bij de tankers werd ondermeer een CSM.-tanker (Glessula) onder andere vlag gebracht en een kusttanker naar Griekenland verkocht. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Patrick G. J., z. van K. P. van Brugge en P. Driesmans. Johannes G. M., z. v. C. R. Pirovano en C. T. Schoutsen. Hans M., z. van H. de Jong en R. Gorter. Maurice, z. van A. A. de Waard en A. H. Slagboom. Maria J. H., d. van C. Zonjee en J. J. Modderman. Marjolein, d. van M. Jenninga en E. J. Wooldrick. Marja, d. van J. G. van den Berg en J. J. Verdonk. Sjoerd J. C., z. van T. Postma en W. Corpier. Ernst A., z. van H. O. Mulder en A. Eg- gens. Valentijn P. A. M., z. van W. J. L. B. ter Burg en M. J. B. F. Post. Robertas S., z. v. J. P. Trieling en I. P. A. van Midden. Petrus M. C., z. van C. van Balen en J. M. Heilig. Antoinette A. M., d. van G. P. Pau- lissen en A. C. E. de Goede. Marian, d. van G. Spier en W. van Werven. Catharina N., d. van E. van Amersfoort en G. Bosma. ONDERTROUWD: L. J. Széntó en G. K. Rosier. C. W. van Zutphen en A. E. Fran ken. D. J. van Dam en G. Drost. J. Schip per en G. M. van Grootheest. J. W. ten Harkei en H. C. Hagenaar. F. Burger en A. F. de Vries. H. Stevens en J. J. Dekker. H. K. Weert en A. M. van Woensel. GETROUWD: N. Bosma en J. Nijman. J. C. Rozemeijer en J. G. van der Kolk. G. F. Prins en J. Koning. M. Markerink en M. C. Joor. OVERLEDEN: J. C. Evenwel, oud 83 jaren, geh. m. J. W. Veenendaal. H. A. M. van der Zant, oud 61 jaren, echtg. v. J. A. J. Jaspers. E. K. A. von Boltog, ongehuwd, oud 81 jaren. L. van der Kolk, oud 74 jaren, geh. m. M. Vroone. J. Beentjes, oud 69 jaren, geh. m. A. C. Rumping. E. de Vries, oud 88 jaren, wed. v. D. Schouten. J. A. Dekker, oud 68 jaren, echtg. van W. L. Pepping. J. Milevski, oud 78 jaren, wed. van T. Galesloot. Advertentie MARKTPLEIN Voetbalvereniging ADO '20 uit Heemskerk komt voor de uitwedstrijd tegen Alkmaarse Boys met de volgende ploeg in het veld: Burger; De Graaf en A. van Tunen; Bruins, Welboren en Groot; G. van Tunen, van der Kolk, Van Duivenvoorde, N. van Tunen en De Wit. Duizenden Joodse emigranten uit Roe menië, die naar Israel worden ver voerd, moeten overstappen in Wenen, waar zij worden voorbereid op het vervolg van de lange reis. Op de foto een groep emigranten, onder wie vele hoogbejaarden, voor het eerst op westelijke bodem in het Weense Zuidooststation. ZATERDAG BEGINT de boekenweek weer. Opmerkelijk is, dat hoewel Beverwijk zoals een ieder weet veel kleiner is dan Velsen er in de aardbeienstad heel wat meer litte raire activiteiten op het programma staan dan in de stad aan de zee. De kleine expositie die ter gelegenheid van de boekenweek in de Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan de Heidestraat in IJmuiden is ingericht mag immers geen naam hebben. De directeur van de Velsense bibliotheek betreurt het in hoge mate dat er zo weinig initiatief van de IJmuiden- se boekhandelaren uitgaat. Volgend jaar als de open bare bibliotheek in 'n nieuw en ruim gebouw zal worden ondergebracht zijn er heel wat meer mogelijkheden om tot activiteiten te komen. De directeur die zowel de Vel- senaren als het boek een warm hart toedraagt zal dan wellicht proberen in samen werking met de IJmuidense boekhandelaren een aardig programma in elkaar te zet ten. „In de Heidestraat kan ik bij gebrek aan ruimte niets beginnen", zegt de directeur. Vrijdag 6 maart houdt de Katholieke Openbare Lees zaal en Bibliotheek in Bever wijk tezamen met „De Keer kring" een avond, die zowel boeiend als gezellig kan worden. De auteur Edmond Nicolas komt dan iets ver tellen over „De kunst van 't vertellen". Op uitnodiging van de heer J. W. van der Velden van „De Beverwijkse Boekhandel" komt de jour nalist en schrijver Leo van Uittenbogaard naar Bever wijk om een lezing te houden over „De wereldeen verbijsterend avontuur". Het is wel aardig om te weten dat deze schrijver tijdens zijn zwerftochten door vijf continenten paria's en presi denten, indianen, tovenaars, heiligen en demonen tegen kwam. Hij betrad paleizen en dansholen, de schitterendste bedehuizen en de meest ver wonderlijke dodenplaatsen. Hij leefde onder Mohamme danen en Hindoes. Russen arresteerden hem wegens illegale grensoverschrijding en Arabieren pakten hem op onder beschuldiging van economische spionage. Hij vertelt over een wonderlijke, fascinerende, soms bijzonder huiveringwekkende wereld. Een wereld die bestaat: Maar dat is nog niet alles wat er in Beverwijk gebeurt. Op maandag 3 maart is het de heer C. Dingier die de boekenweek in Beverwijk nog meer leven inblaast. Dr. Melchior uit Haarlem zal op zijn uitnodiging over het nieuwe boek „Ierland is an ders" praten. Tijdens de activiteiten die zich tijdens de boekenweek in Beverwijk afspelen is ook nog een lustrummetje te vieren. Het zal namelijk de vijfde keer zijn dat „De „Be- vei-wijkse Boekhandel" een declamatie-avond voor de middelbare scholen en voor mulo organiseert. De scho lieren waren zo enthousiast over de successen die voor gaande jaren werden geboekt lat zij verklaarden dolgraag hok dit jaar weer te willen leclameren. Ondanks de gunstige re sultaten van de t.b.c.-bestrij- ding in ons land zijn er nog steeds heel veel mensen die aan deze gevreesde ziekte lij den en hun dagen in sana toria slijten. Onder hen zijn ook IJmondenaren. De be strijding van de t.b.c. kost handenvol geld. Vele, vele handenvol zilverlingen. Daar om is het zo'n gelukkige ge dachte geweest van de af deling IJmuiden van de „Vereniging ter behartiging van de belangen van t.b.c.- patiënten in Nederland" om donderdag 5 maart om 20 uur in het IJmuidense Rex-thea- ter een propagandashow- avond te houden. Het belooft er heel gezellig te worden want het programma ver meldt onder meer het optre den van Ko van der Wel als conferencier-imitator; The Two Mounties, parodisten; Ann en Mary Stoker; The Bobby Soxers en niet te ver geten het befaamde accor deonorkest „De Klavierschip pers" onder leiding van Jan Stoker en Jack Hammer. Wij hopen dat de IJmondenaren in groten getale naar Rex zullen trekken. De heer J. E. van Raalten van boekhandel „Erasmus" in IJmuiden vertelde dat hij eventueel en zo mogelijk wel een avond zou willen organi seren tijdens de boekenweek, maar dat het in de eerste plaats de taak van de boek handelaar is de klant naar zijn zaak te halen. Gaat u ook altijd met hon derd kilometer door de bocht? De automobilist, die afgelopen woensdag uit de Velser tunnel kwam en in de richting Haarlem reed, wel. Het bekwam hem niet zo goed. De wagen slipte, maak te een achtje, schoot de lin kerrijbaan over en belandde eia de berm in de sloot. De taauffeur mankeerde niets. De wagen had geen deukje. Toch raden wij u aan, dames sn heren automobilisten, dit grapje" niet na te doen. U cult waarschijnlijk niet zo 'ortuinlijk zijn als bovenge- xoemde autobestuurder. Moeilijkheden hebben de vervelende gewoonte zich bij voorkeur op de meest ongunstige ogenblikken te komen aanmelden. Anders zouden het trouwens ook geen echte moeilijkheden zijn. Dit moet nu ook de arbeiderstoneelvereniging „PALVU" uit IJmuiden on dervinden, die zoals reeds was aangekondigd, op 3, 5 en 7 maart in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan drie opvoeringen zou geven van André Rous- sins blijspel „De man, de vrouw en de moordenaar". Regisseur ,Chri.s: Sluiters en zijn spelers :hebhen'- échter onverwaghfjpezo.ély jgékfiégén van de beruchte pechduivel, zodat zij niet in de gelegen heid zijn geweest deze voor stellingen voldoende voor te bereiden. En omdat „PAL VU" indertijd met dit stuk heeft ingeschreven voor de toneelwedstrijd van de Vel ser Gemeenschap, wenste het. bestuur geen enkel risico te nemen en besloot men de opvoeringsdata te verschui ven naar woensdag 13, don derdag 14 en zaterdag 16 mei. Ten einde de donateurs echter volledig schadeloos te stellen, heeft het bestuur in middels contact opgenomen met de toneelvereniging „Jan van Dommelen" uit Sant poort, die zich onmiddellijk bereid verklaarde deze speel beurt voor haar zusterver eniging te komen vervullen. Aldus zullen deze dames en heren uit Santpoort op dins dag 3, donderdag 5 en zater dag 7 maart in 't Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan drie gastvoor- stellingen verzorgen. En wel met „Een feestelijke dag", toneelspel in drie bedrijven door A. Rosenthal onder regie van Peter Brandsma. De donateurs zullen met deze opvoeringen in alle opzich ten aan hun trekken komen, want wij kunnen de bezoe kers een toneelavond in het vooruitzicht stellen, die over uitstekende kwaliteiten be schikt. „Jan van Dommelen" WEET U dat het aantal verkeers ongevallen op wegkruisingen en splitsingen vaak een ge volg is van het niet of niet tijdig en duidelijk aangeven van de voorgenomen rich tingverandering .dat het niet of niët tijdig aangeven van rich tingverandering het meest voorkomt bij wielrijders en bromfietsers, vooral als men het plan heeft rechts af te slaan? dat het een verplichting is, zowel bij het naar links als naar rechts afslaan? BEDENK DAT HET EEN VEILIGHEIDSMAATREGEL IS VOOR U EN VOOR ANDEREN heeft dit stuk namelijk in november reeds voor haar eigen leden opgevoerd, wel ke voorstelling tevens door de jury van het toneelcon cours werd bijgewoond. En dat „Jan van Dommelen" vooral bij dergelijke gelegen heden voortreffelijk voor de dag weet te komen, mag zo langzamerhand als bekend tvorden verondersteld. Een andere attractie van deze gastvoorstelling bestaat uit het feit, dat de bezoekers op deze manier in het kader van dit concours de presta ties van hun eigen vereniging met die van „Jan van Dom- fnelen" kunilen vergelijken. De foto brengt een scène uit het derde bedrijf van „Een feestelijke dag" in beeld, waar de volgende spelers op te herkennen zijn: mevrouw J. van Wijngaarden (Jane Cooper), M. Roggeveen (Toby), F. Dortmundt (Ned Sutherland), mevrouw A. Ruiter (Carol), mevrouw G. Tabernal (Lora Sutherland) en J. Dortmundt (Tim). Wilt u een gezellige avond hebben voor heel weinig geld en in het besef een goed doel gediend te hebben? Natuur lijk wilt u dat wel. Wat u dan moet doen? Dinsdag 3 maart naar het jeugdhuis van de Nederlands Hervorm de gemeente in Santpoort- Dorp tijgen. De drie kwartjes die u zult moeten neertellen om omstreeks acht uur des avonds de zaal te kunnen betreden, komen ten goede aan de Nederlandse Blinden- bond. En wat krijgt u wel alle maal voor uw driekwart gul den? Heel wat: zang, de kleurenfilm „Van bol 4ot bloem" en de film „De stoute schoenen", een braille-de- monstratie met verrassingen, zang en declamatie. Wat wilt u nog meer? Bedenkt u dus niet lang. Ga er naar toe. De blinden zullen u heel dank baar zijn. Alle IJmondenaren die er van houden om lichtvoetig en gracieus over de dans vloer te zweven kunnen eind april hun hart ophalen. Want dan houdt de IJmuidense dansschool Martens een open wedstrijd om het Kennemer Danskampioenschap. Ieder een uit de IJmond zal hier voor kunnen inschrijven, of hij nu in Velsen, Castricum, Heemskerk of Beverwijk woont. Drie doorgewinterde dansleraren zullen een jury vormen die met een critisch oog niet alleen de stijl van de dansers maar ook de com binatie van variaties onder de loep zal nemen. De dan sers zullen zich moeten me ten in een quick step, een Engelse wals en een tango. De wedstrijd zal worden ge houden tijdens het eindbal van de IJmuidense dans school. Waar de wedstrijd zal worden gehouden staat nog niet helemaal vast. Daar van zult ge nog nader horen. Dat het in de IJmond plaats zal hebben is echter zeker. Wij raden de dames en heren die de edele danskunst goed denken te beheersen aan nog maar eens flink te trainen. Tussen de krant en de tele visie door, stellen wij ons zo voor. Of tijdens de arbeids vitaminen van de radio. Een gloednieuwe cafetaria van de heer C. Wilderom brengt weer. meer vertier aan de Trawlerkade. De ijverige IJmuidense vislossers die elke dag weer zorgen dat al les in de hal goed verloopt kunnen in een vrij ogenblikje een heerlijk slaatje of een lekker croquetje verorberen. Donderdagmiddag werd de nieuwe cafetaria geopend. Velen maakten van de ge legenheid gebruik om eens een kijkje te nemen. De jongen was nog heel klein, maar hij had al een echte beroepsuitdrukking op zijn gezicht, toen hij op het podium verscheen in de pauze van een turnuit- voering in IJmuiden. Met een ernstig gezicht zette hij eerst twee kleine, door hem zelf vervaardigde, drums op het toneel, en toen kwam hij ook nog met een wat stoerder exemplaar aan zetten. „Mobiloil", stond er onder de blijkbaar niet dik genoeg aangebrachte verf. Hij maakte nog even een krijgsplan op met de leider en de accordeoniste, en kreeg daarna bezoek van een ijverige jeugdleidster, die hem een stoel wilde aanbie den. „Hoeft niet", zei zijn welsprekende .handgebaar, en zorgvuldig plaatste hij daarna de twee kleine drums op 'n esthetisch verantwoor de wijze voor zich. De grote drum kwam er een eindje achter en toen ging de jonge drummer naar een trommel slager van het muziekkorps. Plechtig begaf hij zich weer naar zijn plaats, be laden met een mooie trom. Deze werd ook in stelling gebracht, en toen zette de jonge artiest zichop de grote „Mobiloil-drum". Hij begeleidde de muziek op uitstekende wijze, maar hij bediende zich uitsluitend van de geleende trom, die hij met tal van stokjes en andere instrumenten, die een echte drummer nu eenmaal gebruikt, bespeelde. Het bandje speelde lang, en hoewel de turnuitvoering allang weer verder kon gaan, sloeg de accordeoniste na elk nummer weer ijverig een blad om. De jeugdleid ster greep tenslotte resoluut in. Zij pakte eenvoudig het boek van de lessenaar en dat betekende het einde van het optreden. De drummer gaf de ge leende trom weer terug, en schreed daarna plechtig met zijn eigengemaakte „show"- instrumenten van het toneel af. Maar het moet gezegd, zijn drummen was uit stekend, en hij kreeg dan ook veel applaus. De heer Herbert Blom is een ijverig man, een harde werker. En een doorzetter ook. In tien dagen heeft hij zijn zaak aan de Breestraat in Beverwijk grondig la ten moderniseren. Bovendien werd de oppervlakte van de zaak met twintig vierkante meters vergroot. Onlangs opende hij zijn herboren be drijf. Heel wat mensen kwa men de zeer doelmatig inge richte winkel bewonderen en brachten tal van geschenken mee. Maar de heer Herbert Blom wilde ook niet achter blijven. „Alstublieft", zei hij tegen de heer P. H. A. Schmit van de bond van bejaarden en gaf hem een enveloppe met niet zo'n klein beetje er in. „Voor de jaarlijkse uit gaansdag van de ouden van dagen", zei meneer Herbert. Zo was iedereen blij. De be jaarden omdait zij het er op hun uitgaansdag fijn van kunnen nemen; de heer Blom omdat zijn winkel zo bijzon der fraai is geworden. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Maria Catharina, dochter van F. Hollenberg en M. D. Sap. OVERLEDEN: B. Huisman, oud 63 jaren, wonende te Hoorn; A. Corstiaan Veen, oud 75 jax-en, gehuwd met M. Gast, wonende te Castricum. Willem van Iependaal voor PTT Vrijdag 6 maart om 20 uur zal Willem van Iependaal voor de ontspanningsvereni ging PTT IJmuiden een vrolijke lezing houden over „Taal, volkstaal en volks humor". De. avond zal worden gehouden in hotel „Du Commerce" aan het Marktplein in IJmuiden. Europoorttekeningen. Het college van B. en W. van Rotterdam heeft twee Rot terdamse kunstenaars opdracht gegeven voor het vervaardigen van 24 topografi sche tekeningen van het Europoortgebied. De tekeningen, die het tot verdwijnen ge doemde landschapsschoon zullen weer geven, zijn bestemd voor het gemeente- ax-chief.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13