Unileverwinst bij gelijke omzet sterk gestegen Bij Heemaf vrijgekomen pro- duktiecapaciteit niet opgevuld ROTTERDAMSCHE BANK CPanda en het bolknakmystericP) Centraal Orgaan verwacht overschot van f 1£ miljard op betalingsbalans Temperatuur boven normaal TOTALE DIVIDEND 1958: 18+ PCT. Herkapitalisatie R.V.S. vestigingen Wereldnieuws Onveranderde dividenden 1958 NAAIMACHINES 2 In één nacht Uw handen gaaf en zacht Critiek op bestuursbeleid n.v. „Onderling Belang" Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland UW HAAR IS UW KROON OERLEMANS Kapitaal wordt 25% verhoogd; extra-dividend voor belasting „Tijdelijk ordertekort Aanvraag door Werkspoor van werktijdverkorting Dividend Mendes Gans Werkspoor neemt deel in nieuwe n.v. Beneluxinvoer 11 pet. lager, uitvoer 1 pet. hoger in '58 VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959 X W (Van onze financiële medewerker) DE VOORLOPIGE CIJFERS, thans door de Unilever 1958 gepubliceerd, bevestigen de goede verwachtingen, welke reeds geruime tyd inzake dit concern werden ge koesterd en in de koers van de aandelen tot uitdrukking zijn gebracht. Want hoewel de omzetten in 1958 niet noemenswaard zjjn gestegen by bedroegen 18,4 miljard gulden tegen 18,3 miljard gulden in 1957 is de netto-winst belangrijk vooruit gegaan, namelijk van 428 miljoen gulden tot 503 miljoen gulden, hetgeen op grotere winstmarges wijst, nadat in 1957 van een verlaging moest worden gesproken. De in 1958 behaalde winst motiveert dan ook ten volle de uitkering van 25 percent bonus- aandelen waartoe, zoals bekend, in november van het vorig jaar werd besloten. Op de vergadering van 24 april aanstaande zal worden voorgesteld een slotdividend van 9*4 percent te betalen, waardoor het totale dividend dan 18,5 percent zal bedragen, tegen 15,5 percent over 1957. Maar van deze 18,5 percent dividend hebben aandeel houders 614 percent dividend ontvangen als compensatie voor de over de bonus ver schuldigde belasting, zodat in feite het dividend niet meer dan 12*4 percent zal bedragen, dus 3*4 percent minder dan dat over 1957. Maar hiervoor hebben aandeel houders dan ook een bonus van 25 percent ontvangen. De winst vóór aftrek van belastingen be draagt in totaal 985 (v.j. 908) miljoen, waarvan bij N.V. 542 (v.j. 463) miljoen en bij Limited 443 (v.j. 445) miljoen. De naar de winst geheven belastingen bedra gen in totaal, 490 (v.j. 481) miljoen, waarvan bij N.V. 267 (v.j. 257) miljoen en bij Limited 223 (v.j. 224) miljoen. De winst na aftrek van belastingen bedraagt dus in totaal 495 (v.j. 427) miljoen, waarvan bij N.V. 275 (v.j. 206) miljoen en bij Limited 220 (v.j. 221) miljoen. Buitengewone winsten en verliezen (met inbegrip van belastingcorrecties over vroe gere jaren) leveren per saldo een winst op van 32 (v.j. 23 miljoen, waarvan bij N.V. een winst van 24 (v.j. 11) mil joen en bij Limited een winst van 8 (v.j. 21) miljoen. Het aandeel van derden in de winsten van onderhorige maatschap pijen bedraagt 24 (v.j. 22) miljoen, waarvan bij N.V. 15 (v.j. 14) miljoen en bij Limited 9 (v.j. 8) miljoen. De geconsolideerde nettowinst bedraagt in totaal 503 (v.j. 428) miljoen, waarvan bij N.V. 284 (v.j. 203) miljoen en bij Limited 219 (v.j. 225) miljoen. De eigen nettowinst bedraagt bij N.V. 183 (v.j. 86) miljoen en bij Limited 118 (v.j. 113) miljoen. Gelet op het feit, dat voor de normale dividendbetaling in 1958 niet meer dan ruim twintig percent van de netto-winst nodig was, behoeft er niet aan te worden getwijfeld, of de Unilever zal over het lopende jaar een dividend van lö'/a percent gemakkelijk kunnen handhaven, hetgeen dan uiteraard ook over de bonus-aandelen wordt uitgekeerd. Dit wil dan zeggen, dat aandeelhouders per duizend gulden aandeel voor de bonus 19*6 percent dividend zullen toucheren. Het gaat de Unilever nog steeds naar den vleze, ook al is het teleurstellend, dat in 1958 van een omzetstijging geen sprake was. De recessie is ook aan dit Advertentie Personeel wordt uit Indonesië teruggeroepen Tot nu heeft het bestuur van de n.v. Han delsvereniging „Onderling Belang" ge tracht de bedrijven in Indonesië gaande te houden met het oog op een mogelijke overnemingssom in de toekomst. Op het ogenblik echter meent het bestuur, dat het nog weinig zin heeft het Nederlandse per soneel in Indonesië te handhaven en dat het moment gekomen is om het roer om te gooien. Het is daarom doende het Ne derlandse personeel uit Indonesië terug te roepen. Dit deelde het bestuur mee in de algemene jaarvergadering. Enige aandeelhouders verweten het be stuur te laat begonnen te zijn met het ne men van bezuinigingsmaatregelen en niet in het belang van aandeelhouders te heb ben gehandeld door het personeel in Indo nesië zo lang te handhaven. Ook achtten zij de netto resultaten van de dochter maatschappij zeer teleurstellend. Het be stuur zei dat er wel degelijk is bezuinigd. Dit jaar zullen de diverse lasten opnieuw lager zijn. De netto resultaten van de dochtermaatschappij, Centrador n.v., zijn niet zo belangrijk, maar deze dragen bij om de kosten van het Amsterdamse kan toor te verkleinen en het in stand te kun nen houden. Onder krediteuren is op de balans een post van ongeveer 52.000 ge reserveerd, die voldoende wordt geacht om tot een afvloeiingsregeling met het te re patriëren personeel te komen. Verdere be zuinigingsmaatregelen zijn getroffen. Het salaris van de directie is gereduceerd en per 1 juli zal de huur van de kantoorloka len worden opgezegd. Als de effectenpor tefeuille het niveau van de aanschaffings prijs heeft bereikt, zal deze worden gerea liseerd. De gelden zijn nodig 'voor de te treffen afvloeiingsregeling. Het koersver lies van 19.737, dat in het afgelopen boek jaar geleden werd, is inmiddels ingehaald. Tji Rembang In de tweede buitengewone algemene vergade ring van de n.v. Rotterdamsche Kina-maatschappij ,.Tji Kembang" werd de statutenwijziging goed gekeurd, waarbij het kapitaal der vennootschap wordt verminderd tot 255.000, met. dien verstan de dat, na ontvangst van de ministeriële verkla ring van geen bezwaar, de cumulatief-preferente aandelen (serie c) zullen worden terugbetaald. Ondernemingsraad K.L.M. Aan de verkiezingen voor de ondernemingsraad van de K.L.M. namen 7800 stemgerechtigde per soneelsleden deel. Het resultaat van de verkie zingen luidt: veertien zetels Algemene Bond van Luchtvaartpersoneel aangesloten bij het N.V.V.; zes zetels St. Raphael aangesloten bij de K.A.B.; vier zetels Unie van Burger Luchtvaartpersoneel aangesloten bij het C.N.V. en vijf zetels op de vrije lijst (niet bij de vakbonden aangesloten personeelsleden). Jubileum J. Heijn De heer J. Heijn heeft in eigen kring het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden in het be drijf van Albert Heijn werd opgenomen. Ter ge legenheid van dit jubileum is in het ontspan ningsgebouw van het bedrijf te Zaandam een receptie gehouden, waarop vele medewerkers de heer Heijn hebben gecomplimenteerd. levensmiddelenbedrijf blijkbaar niet voor bij gegaan. Intussen is de beurs reeds flink op de mooie cijfers van 1958 vooruitgelopen. In 1958 steeg de notering van de gewone aandelen van 305'.2 tot 473'.2 percent; thans is de notering ongeveer 465 percent. Houdt men rekening met de bonus van 25 percent dan is de notering feitelijk 581 percent, zo dat de Unilever op dit punt Philips een eind vooruit is. Advertentie en daarvoor brengen wij u onze eigen NIEUWE CREATIES nieuwe creaties aangepast aan uw type med. gedipl. haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Telef. 21736 Commissarissen en directie van de n.v. Rotterdamse Verzekerings Sociëteiten (R.V.S.) hebben het voornemen aandeel houders voor te stellen over te gaan tot herkapitalisatie met gebruikmaking van de door de wet op de Herkapitalisatie 1957 geboden fiscale faciliteiten, waaromtrent met het ministerie van Financiën overleg is gepleegd. Het geplaatste en volgestor te aandelenkapitaal bedraagt thans 7 miljoen. Het ligt in het voornemen dit kapitaal door uitreiking van bonusaandelen met een bedrag ad 1.750.000 gulden te verho gen tot 8.750.000 gulden, terwijl voorts aan aandeelhouders ter betaling van de door hen verschuldigde belasting een extra dividend in contanten zal worden uit gekeerd, groot 6'4 percent over 7 miljoen gulden 437.500). In de wagon- en bruggenfabriek van Werkspoor-Utrecht wil men een kleine 2000 man korter laten werken. Het betreft hier, aldus de chef alge mene zaken bij Werkspoor ir. L. C. Viëtor, een aanvraag tot werktijdver korting, die nog bij de autoriteiten moet worden ingediend. Het streven is er op gericht, per half maart te komen tot een 35-urige werkweek, waarbij de vrijdag en zaterdag als werk dagen vervallen. De maatregel, die ver band houdt met een tijdelijk te kort aan orders, zal voorlopig voor omstreeks zes weken kunnen gelden. Zwitsers disconto verlaagd Het Zwitserse disconto is verlaagd van 2 */2 tot 2 percent. De bedrijfsresultaten van Heemaf n.v. te Hengelo hebben de invloed ondervonden van gedaalde omzetten, de minder gunstige spreiding van de produktie over de afde lingen, de verkleinde winstmarges en de ook in 1958 nog hoge onkosten. Desondanks is het winstcijfer gunstig uitgevallen, omdat de resultaten van enkele langlopende op drachten pas in 1958 in de winst tot uit drukking kwamen. Deze omstandigheid zal zich in 1959 niet voordoen. Het bruto- resultaat over 1958 was 7.944.978 (v.j. 8.617.593), waarvan saldo bedrijfsreke- ning 7.823.273 (v.j. 8.617.593), inkomsten uit deelnemingen j" 12.315 (v.j. nihil), koers verschil op effecten 109.391 (v.j. nihil). Gebruikt wordt voor reservering belasting 1958 3.200.000 (v.j. 3.350.000). Toege voegd wordt aan de reserve voor speur werk en ontwikkeling 250.000 (v.j. nihil) en bestemd wordt voor de vorming van een reserve voor toekomstige afschrijvin gen 1.250.000. Voorgesteld wordt 15 per cent dividend (onveranderd) op de prefe rente en 14 percent dividend (onveranderd) op de gewone aandelen. Het saldowinst is 1.497.867 (v.j. 1.486.147). In het kapitaal kwam geen wijziging. De balans vermeldt als vrije reserves 11,2 miljoen (v.j. 9,6 miljoen). De ba lanswaardering van alle rekeningen dei- vaste activa werd op 1.00 gehandhaafd. De waarde waarvoor de vaste activa ver zekerd zijn bedroeg eind 1958 34 miljoen. De balanswaardering van de deelnemingen werd eveneens op 1.gehandhaafd. Aan deze reserve behoeft geen geringere bete kenis te worden toegekend dan het vorige jaar. Onttrekkingen aan deze reserve heb ben in 1958 niet plaats gehad. De voorraden grondstoffen en halffabrikaten zijn thans lager dan het vorige jaar. De voorraad ge reed fabrikaat en de post goederen in be werking bleven ongeveer op hetzelfde ni veau. Het saldo der onderhanden werken is hoger dan per ultimo 1957. Voorgesteld wordt de in 1958 plaatsgevonden investe ringen geheel af te schrijven. De verlies- en winstrekening vertoont derhalve een post totaal afschrijvingen, na verrekening Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 van de reserve voor de bouw van het was- en schaftlokaal, van 1.747.100 (v.j. 1.764.500). Er blijft een overschot van 19.063, dat voorgesteld wordt toe te voe gen aan de bestaande dividendreserve. Het dividend zal betaalbaar zijn van 23 maart af. Voor vernieuwing en uitbreiding van de duurzame produktiemiddelen werd besteed 2.947.000. Het totale bedrag der investe ringen sinds 1945 beloopt ruim 15 mil joen. Het. aandeel van de exportafdeling in de verkoop is relatief gestegen. Ten bè- hoeve van de suikerindustrie ontving Heemaf wederom verscheidene opdrachten. Ook voor rietsuikerfabrieken in Pakistan, Panama en Mauritius mocht Heemaf, in hoofdzaak ten behoeve van de suiker afdeling van WerkspoorStork, wederom opdrachten boeken. Over het bedrijf zelf zegt het verslag nog, dat men er niet in geslaagd is voor de vrijgekomen fabrica- gecapaciteit voldoende passend werk in opdracht te krijgen, zodat ook in 1959 de fabrieksproduktie belangrijk lager zal lig gen dan in de afgelopen topjaren het ge val was. Het ligt in het voornemen van de n.v. Amsterdamsch Bankierskantoor voorheen Mendes Gans en Co, aan de komende jaar lijkse algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over het boekjaar 1958, evenals over 1957, een dividend uit te keren van acht percent. Door Werkspoor n.v. te Amsterdam en Bredero's Bouwbedrijf n.v. te Utrecht is opgericht de Mecon (Adviesbpreau voor het Midden-Oosten) n.v. te Utrecht. De vennootschap heeft ten doel het voorbereiden van plannen, het maken van ontwerpen en bestekken, het uitoefenen van toezicht, het leiden van de uitvoering, het verstrekken van adviezen en het ver richten van expertises met betrekking tot bouw-, constructie- en installatiewerken en fabrieken, vooral in het Midden-Oosten. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 500.000, verdeeld in 500 aandelen van 1.000. Geplaatst en volgestort zijn 100 aandelen, te weten bij elk der beide op richtsters 50 aandelen. Directeur is de heer K. E. Pomes, wonende te Teheran. Advertentie Waar de slagaders kloppen van handel, nijverheid, industrie en scheepvaart vindt U de Rotterdamsche Bank. Daarom opent de Rotterdamsche Bank op zaterdag 28 februari 1959 ||fe aan de poort van Europa haar vestiging in Hoogvliet bij het BOTLEK GEBIED. Hiermee heeft de Rotterdamsche Bank thans Waar U ook woont of werkt, de Rotterdamsche Bank is altijd binnen Uw bereik. Het Centraal Orgaan voor de Economi sche Betrekkingen met het Buitenland wyst er in zijn heden gepubliceerd kwar taalverslag over het vierde kwartaal van 1958 op, dat de invoer in deze periode overeenkomstig de verwachtingen sterker is gestegen dan de uitvoer. Vergeleken met het derde kwartaal is de waarde van invoer met 10.7, de waarde van de uitvoer met 8,1 percent toegenomen. Aangezien het index cijfer van de invoerprijzen ruim een punt lager kwamen te liggen, terwijl dat van de uitvoerprijzen gelijk bleef, is in het vierde kwartaal het volume van de invoer met 11,8 en het volume van de uitvoer met 8,1 percent gestegen. Nederland heeft blijkens het kwartaal verslag in het vierde kwartaal voor een waarde van 3694 miljoen ingevoerd en voor 3320 miljoen uitgevoerd. Het invoer- overschot bedroeg dus 374 miljoen en het dekkingspercentage was 90 percent. In het laatste kwartaal van 1957 was er een in- voeroverschot van 517 miljoen bij een dekkingspercentage van 86 percent. Verge leken met het vierde kwartaal 1957 is de invoer in het afgelopen kwartaal naar waarde onveranderd gebleven, maar naar volume met ongeveer 6 percent gestegen; de waarde van de uitvoer nam toe met 146 miljoen of 4,3 percent en naar volume met ongeveer 11 percent. Vergelijkt men de in- en uitvoer van het gehele jaar 1958 met die van 1957, dan con stateert men bij de waardecijfers van de invoer een vermindering met 1823 mil joen of bijna 12 percent, waartegenover een waardevermeerdering van de export staat van 454 miljoen of 3,8 percent. Hieruit resulteerde over 1958 een dekkings tekort (invoeroverschot) van 1549 miljoen tegen een tekort van 3826 miljoen in 1957. Houdt men ook hier wederom reke ning met de wijziging in de indexcijfers van in- en uitvoerprijzen, dan komt men tot de conclusie dat het volume van de invoer in 1958 slechts omstreeks 5 percent geringer is geweest dan in 1957; voor het volume van de uitvoer constateert men dan op overeenkomstige basis een toeneming van ongeveer 9 percent. Deze in zekere zin verheugende gang van zaken, gecombineerd met enige verbetering in de ruilvoet (resultante van de daling van het indexcijfer der invoerprijzen en de iets mindere daling van het indexcijfer der uitvoerprijzen) heeft de handelsbalans in 1958 een uitzonderlijk gunstig beeld gege- 30. Nadat hij de machine de sigaren in de mechanische handjes had gedrukt, gaf Panda ook een vuurtje en..nu begon het apparaat met rustige zuiggeluidjes de si garen te roken!" „Zie je?!", riep Panda triomfantelijk, „het is een machine die si garen rookt. Ik dacht wel, dat het zoiets moest zijn, omdat dit rare ding iets met een sigaar te maken had!" Pat bromde iets, want de grote detective hield niet van gevolgtrekkingen, die hij niet zelf ge maakt had. „En wat dan nóg?", vroeg hij tenslotte, „waarom rookt dat machine si- garens? Wat is het nut?" Daar kon Panda geen antwoord op geven. Uit het gedrag van het vreemde apparaat werd hij niet veel wijzer. Onder het roken grepen de mechanische handjes naar de rookwolken en maakten vage kneedgebaren, die vol komen zinloos leken. „Ik snap er niets van", erkende Panda tenslotte. „Maar misschien komen we meer te weten, wan neer de sigaar van professor Kalker aan de beurt is". Degene, die er nog minder van snapte, was de wachter van de par keerplaats, die met klimmende verbazing toekeek. De wachter was zo in de zonder linge gedragingen van de machine ver diept, dat hij niet voldoende op de wagens lette. Hierdoor merkte hij niet, dat twee lieden stiekum in de bestelwagen kropen, waarmee Pat en Panda waren aange komen. Het waren de geheimzinnige dik zak en zijn helper ven, hetgeen des te welkomer is nu wel moet worden aangenomen, dat het struc turele overschot dat Nederland op het stuk van het diensten-verkeer pleegt te hebben, een teruggang ten opzichte van 1957 te zien zal geven, voornamelijk als gevolg van de lage vrachtenmarkt. „Er is echter gezien de gunstige gang van zaken wat de han delsbalans óók in het vierde kwartaal be treft reden om aan te nemen dat de in ons vorige kwartaalverslag veijmelde ver wachting, dat het jaar 1958 een overschot op de lopende rekening der betalingsbalans zou opleveren van plusminus 1,5 miljard, niet zal worden beschaamd," aldus het kwartaalverslag. Volgens mededeling van het secretariaat- generaal der Benelux Douane Unie bedroeg de waarde van de invoer in Benelux uit derde landen in 1958 21.308 miljoen, terwijl Benelux voor een waarde van 19.557 miljoen naar derde landen uitvoerde. Het dekkingspercentage bedroeg 91,8 percent. De in- en uitvocrcijfers van het jaar te voren bedroegen 23.890 miljoen en 19.299 miljoen; dekkingspercentage 80,5 percent. Ten opzichte van het voorafgaande jaar werd door de Benelux in 1958 derhalve voor 2.672 miljoen (11 percent) minder ingevoerd; de uitvoer nam in 1958 met 258 miljoen (1 percent) toe. De intra- Beneluxhandel gaf in het jaar 1958 het volgend beeld te zien: invoer in B.L.E.U. uit Nederland 1.863 miljoen in Neder land uit de B.L.E.U. 2.459 miljoen. De overeenkomstige cijfers van het voor afgaande jaar luiden 1.847 mil joen en f 2.816 miljoen. Ten opzichte van 1957 steeg de invoer in B.L.E.U. uit Nederland derhalve met 16 miljoen (0.9 percent). Nederland voerde in 1958 uit de B.L.E.U. 357 miljoen (13 percent) minder in dan in 1957. Kleding. De kwestie van de wijziging der kleding van de r. k. geestelijkheid zal ter gelegenheid van het oecumenisch concilie worden bestudeerd. Een hoge autoriteit van de curie zei verder dat er talrijke antwoorden beginnen bin nen te komen op de vragen die aan de bisschoppen over de huidige kerkelijke kleding waren gesteld. Afgedreven. Twee Amerikaanse weerbal lons die vier dagen geleden in de Ame rikaanse staat Minnesofa waren opge laten, zijn respectievelijk in Oost- Frankrijk bij Metz en in Spanjge terug gevonden. Terug. Het bestuur van het Zwitserse kan ton Valais heeft besloten het grootste deel van de bevolking van Herbriggen op 9 maart naar haar woonplaatsen te laten terugkeren. De steen-, modder- en sneeuwmassa, die recht boven het dorp van de helling dreigde te komen, is ondanks dooi blijven liggen. Men kwam tot de overtuiging dat het gevaar niet zo groot meer was. Dichterbij. De Chinese communisten hebben ongeveer duizend straalbom- menwerpers overgebracht naar vlieg velden, die nog geen 850 mijl van For mosa liggen, zo schrijft de correspon dent van de „New York Times", in Tai- peh. Hij zegt dit van de zijde der natio- listisch-Chinese inlichtingendienst te hebben vernomen. De eerste. De 58-jarige weduwe van de in 1955 overleden voormalige Amerikaan se ambassadeur in Noorwegen, me vrouw Josephine Bay, die de vorige maand hertrouwd is met de heer C. Michael Paul. is benoemd tot presi dent-commissaris van de American Ex port Lines. Zij is de eerste vrouw met een dergelijke hoge positie bij een gro te onderneming in de Verenigde Staten. Eindelijk. De Westduitse ambassade in Cairo heeft opdracht gekregen het paspoort van Johannes von Leers, een voormalige nazi-propagandist, in te trekken. Vorig jaar verstrekte de am bassade Vori Leers een paspoort, dat vijf jaar geldig is. Men zou dit zonder toestemming van het ministerie in Bonn hebben gedaan. Von Leers vluchtte na de oorlog naar Argentinië. Na de val van Perón week hij uit naar Cairo, werkt daar als vertaler voor het ministerie van voorlichting en schreef een fel antisemitisch boek. Opgezegd. De Westduitse vakvereniging van metaalbewerkers, die 1.700.000 le den telt, heeft haar arbitrage-overeen komst. met de werkgevers opgezegd. Dit is een gevolg van het feit, dat het ar beidsgerecht in oktober 1958 besliste, dat de vakvereniging compensatie moest betalen aan een Hamburgse fir ma, vanwege verlies door de staking bij de Sleeswijk-Holsteinse scheepsbouw- industrie einde 1956. Faroek. Ex-koning Faroek van Egypte is opnieuw ten strijde getrokken tegen de „Faroek-chocola". Onlangs verloor de ex-monarch de eerste ronde, toen een civiele rechtbank besliste, dat een Ita liaanse firma in Lodi het volle recht had een chocola-soort ..Faroek" te noe men. Faroek wenste dat de rechtbank naamsverandering zou gelasten. De fir ma stelde dat Faroek „een doe--" owone naam" is. die in het Nabije Oosten veel vuldig voorkomt. Wolkenkrabber. In Brussel, waar reeds geruime tijd plannen bestaan om een nieuw regeringscentrum te bouwen, heeft men thans besloten tot de bouw van een groot zeer modern complex met liften en verplaatsbare wanden in het centrum der stad. Zo zal er een wolkenkrabber van 26 etages komen, die in totaal 100 meter hoog, 100 meter lang en 25 meter breed is, omgeven door beplanting. Als men over zes jaar met de bouw gereed is zullen 5.000 a 7.000 ambtenaren daarheen verhuizen. Noodzakelijk. De Noorse regering heeft bij het parlement een wetsontwerp in gediend, dat strekt tot toelating van twee Westduitse officieren op het noor delijk NAVO-hoofdkwartier in Kol- saas. In de toelichting wordt opge merkt dat het voor een doelmatige sa menwerking tussen de strijdkrachten, die belast zijn met de verdediging van het noordelijk gebied, noodzakelijk is. Generaal. Beide kamers van het parle ment van Eirma hebben vandaag be sloten de grondwet zodanig te herzien, dat premier generaal Ne Win voor een onbeperkte periode, hangende nieuwe verkiezingen, kan aanblijven. Postzegel. Hongarije geeft een postzegel uit met een afbeelding van de Ameri kaanse Vanguard-raket. Deze postzegel vormt een onderdeel van een serie van zeven, die uitgegeven wordt ter gele genheid van het Internationaal Geofy sisch jaar. Het hogedrukgebied boven het vaste land van West- en Midden-Europa, dat ons zacht voorjaarsweer bezorgt, is sinds gisteren nog iets in betekenis toegenomen. Het centrum ervan bevindt zich nog steeds bij de Alpen. Midden over de oceaan trok een zeer diepe depressie in de richting van IJsland. Zij veroorzaakt in een groot gebied zware stormen. Het bijbehorende koufront geeft aanleiding tot enige daling van de luchtdruk op de Britse eilanden en West-Frankrijk. Tengevolge hiervan wordt de wind in ons land zuidelijk en neemt iets toe. Uit Frankrijk zal daar mee nog iets zachtere lucht worden aan gevoerd, zodat de temperatuur ook mor gen belangrijk boven normaal zullen zijn. De regenkansen blijven nog klein. WEERRAPPORTEN Zaterdag 28 februari Zon op 7.31 uur, onder 18.16 uur. Maan op uur, onder 9.53 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 27 februari Hoog water 6.26 en 18.44 uur. Laag water 2.05 en 14.32 uur. Zaterdag 28 februari Hoog water 7.10 en 19.31 uur. Laag water 2.48 en 15.14 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- e# en binnenland heden w c -d morgen 7 uur. Neerslag 2 e Bg laatste 24 uur So O c S'C c-S Den Helder zwaar bëw zzw 5 0 Ypenburg half bew. zw 3 0 Vlissingen licht bew z 4 0 Eelde onbewolkt zw 3 0 Twente onbewolkt zw 4 0 De Bilt onbewolkt wzw 3 0 Eindhoven onbewolkt z 3 0 Vlv. Z.-Limb onbewolkt z 5 0 Helsinki geheel bew zzw 2 0,1 Stockholm regen w 3 0,1 Oslo zwaar bew O 2 Kopenhagen geheel bew w 5 0 Aberdeen geheel bew zzw 9 0 Londen mist windst. 3 0 Amsterdam onbewolkt zzw 4 0 Brussel onbewolkt zzo 5 0 Luxemburg mist windst. 3 0 Parijs mist windst. 2 0 Bordeaux mist ozo 5 0 Grenoble onbewolkt windst. -1 0 Nice onbewolkt n 9 0 Berlijn zwaar bew. zw 6 0 Frankfort mist windst. -1 0,2 München onbewolkt z -1 0 Zürich mist windst. -3 0 Genève onbewolkt windst. -2 0 Locarno onbewolkt O -3 0 Wenen onbewolkt wnw 4 0 Innsbruck onbewolkt nw -4 0 Rome onbewolkt ono 7 0 Ajaccio onbewolkt ono 3 0 Madrid licht bew. windst. 3 0 Mallorca half bew. no 10 3 Algiers mist windst. 8 3

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2