Mejuffrouw G. S. van Zadel neemt afscheid van school Jieizec 10% korting wollen dekens DAT WEET IK ZELF NIET -cm- De Jager verkoper TERLENKA TERLENKA FOTOGRAFIE? p all foto Jaarwedden van de wethouders moeten nodig worden verhoogd IJmond-agenda Vragen aan Castricums B. en W. over woningtoewijzing Velsens Culturele Agenda in de komende week Jongens Pantalons Heren Pantalons MEUBELEN - COMPLETE WONINGINRICHTING Wasmachines - Centrifuges Tijdens de BOEKENWEEK In Virginia wordt een diepzeeboot gebouwd Enkhuizer Pat Boone naar Beverwijk SPECIALE AANBIEDING Eerste sneeuwklokjes op veiling Beverwijk 4 unHtra Vergunningen ingevolge de hinderwet Raad van Heemskerk unaniem van mening: Sint Caecilia oogstte succes met uitvoering HET KOPSPIJKERTJE VAN DEZE WEEK op alle voorradige Laros en Roozenburg voor DCIJ-titel favoriet Veertientoons pijpenorgel in aula van Westerveld LOENDERSLOOT Vrouwenbond NW houdt handenarbeid-avond KAB houdt jaarvergadering DOOR HELLA S. HAASSE BOEKHANDEL ERASMUS Castricum schiet beter dan Egmond Opstelling Wijk aan zee Vanmorgen in de vishal en op zee L. Nieuwstraat 503 1959 11 Donderdagmiddag is in een der lokalen van de Gemeentelijke Huishoudschool aan de Moensstraat te Beverwijk afscheid ge nomen van de directrice, mejuffrouw G. S. van Zadel, aan wie onlangs door de ge meenteraad eervol ontslag is verleend. Aanwezig waren de wethouder van on derwijs, de heer A. J. Hermes, de chef van de afdeling onderwijs en personeels zaken, de heer W. C. Huisman, de heer J. W. G. Reijkers, hoofd van de Mater Ama- bilisschool, aalmoezenier Th. Hogervorst, de heer J. de Wit, directeur van de Nij verheidsavondschool, vertegenwoordigers van andere onderwijsinrichtingen, leden van de commissie van Toezicht op het Nij verheidsonderwijs en vele andere belang stellenden. De waarnemend directrice, mejuffrouw Keus, gaf na een algemeen begroetings woord de wethouder gelegenheid de schei dende directrice toe te spreken. Persoon lijk had deze mejuffrouw Van Zadel niet veel meegemaakt, doch de staat van dienst van de scheidende directrice was boven alle lof. Onder haar leiding heeft het Nijverheidsonderwijs voor meisjes een grote opgang genomen, waarvoor het ge meentebestuur haar veel dank is verschul digd. „In een vergadering van Burge meester en Wethouders zal deze dank ook nog tot uiting worden gebracht," zo zei de wethouder. Mevrouw Nooi-Van Oosten roemde in een korte toespraak de goede omgang met de leraressen en de meisjes en zei er van overtuigd te zijn dat de leerlingen nog vaak in hun leven aan de wijze raadge vingen zullen denken. De heer Reijkers roemde de bereidheid om steeds maatre gelen te willen nemen om het werk ook in de Mater Amabilisschool te laten vlot ten. Namens de „Klimop-Zonnebloem" sprak mevrouw Leijssen-Breukelaar woorden van afscheid, waarin ze deed uitkomen dat er altijd een zeer prettige samenwer king was geweest. Op een buitengewoon geestige wijze schetste pater F. J. de Vrande M.S.C. als oudste leraar aan de Mater Amabilis school de goede omgangsvormen. „Er was wel eens onweer, maar er waren ook zeer veel zonnige dagen, ik hoop dat deze laat ste u heel lang bij mogen blijven," zo be sloot hij. Van de leraressen voerde mejuffrouw Brunsen het woord en liet daarbij uitko men dat de scheidende directrice altijd be reid was voor de problemen die waren ont staan een goede oplossing te vinden. Ieder die het woord had gevoerd bracht ook ge schenken mee, waarmee mejuffrouw Van Zadel zeer in haar schik was en waarvoor ze met een kort woord de gevers dank bracht. Advertentie Ten bate van het Koningin-Wilhelmina- fonds brengt het IJmond-showaccordeon- orkest „De klavierschippers" onder leiding van Jan Stoker zaterdag 7 maart in het Kennemer Theater te Beverwijk een musi cal show-programma. Hieraan wordt onder anderen medewerking verleend door de Enkhuizer Pat Boone, het duo „Dubbel Eén" en Ko van der Wel, conferencier. Advertentie leeftijd prijs 8 jaar 18.15 10 jaar 19.75 12 jaar 21.15 14 jaar 22.75 16 jaar 24.15 55/45 rood etiket 29.75 Zolang de voorraad strekt Kennemerlaan 61 □muiden WELKE JONGEMAN wil een prima positie verwerven als in ons steeds groeiend woninginrichtingbedrijf. Bij voorkeur zoeken wij een kracht, die reeds in onze branche werkzaam is geweest. Komt u eens met ons praten, na tele fonische afspraak 4273, liefst na 6 uur Marktplein 28 MARKTPLEIN 30 Aan de bloemenveiling te Beverwijk zijn de eerste sneeuwklokjes aangevoerd. Deze voorjaarsboden uit de vrije natuur kwa men uit Oudesluis en gingen grif van de hand. Er werd 36 cent per bosje betaald. Advertentie KIEST U STEMT alles op foto- en filmgebied KENNEMERLAAN 5 (btJ de brug) B. en W. van Velsen delen mee, dat op de gemeente-secretaris (4e afdeling) ter inzage liggen de volgende verzoeken om vergunning ingevolge de hinderwet van: 1. Fa. Welgraaf, Lange Nieuwstraat 152 te IJmuiden tot het oprichten van een lasinrichting aan de Frogerstraat 42 te IJmuiden; 2. J. N. Tromp, Planetenweg no. 8 te IJmuiden tot het oprichten van een banket bakkerij met automatiek aan de Planeten weg 4; 3. J. Slings, Schoonoortstraat 1 te Vel- sen-N. tot het oprichten van een inrichting tot het sorteren, breken en opslaan van kolen aan de Emplacementsweg te Velsen 4. C. H. ten Broeke Lzn., Fazantenlaan 31 te IJmuiden tot het oprichten van een tim merwerkplaats en machinale houtbewer king aan 1 de IJmuiderstraatweg 44 te IJmuiden O.; 5. Gebr. Dietvorst, Saturnusstraat 15 te IJmuiden tot het oprichten van een metaal draaierij aan de Velseroordstraat 13/Piet Heinstraat te IJmuiden O.; 6. N.V. Bureau Wijsmuller, Sluisplein 34 te IJmuiden tot het oprichten van een inrichting tot het herstellen van scheeps motoren, aan de Bik en Arnoldkade 2 en Prins Hendrikstraat 2 te IJmuiden; 7. H. J. de Vos, Directeur der N.V. Ma chinefabriek „De Tunnel", Haringkade 15 te IJmuiden tot het wijzigen van de inrich ting der machinefabriek aan de Haring kade 15 te IJmuiden. Op woensdag 11 maart 1959 om elf uur zal in het gemeentehuis ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één of meer door dit be stuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mon deling bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen. VELSEN VRIJDAG 27 FEBRUARI Thalia: „Tarzan vecht voor zijn leven", 20 uur. Rex: „Ketenen van de haat", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Patronaatsgebouw: Concert chr. muziek vereniging „Wilhelmina" m.m.v. Her vormde Toneelgroep, 19.30 uur. Hervormd Jeugdgebouw: Feestavond t.g.v. eerste lustrum van de christelijke korfbalvereniging D.K.V., 20 uur. ZATERDAG 28 FEBRUARI Thalia: „Tarzan vecht voor zijn leven", 19 en 21.15 uur. Rex: „Ketenen van de haat", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Heidestraat: Opening expositie „Felison" van Nederlandse zeeschilders, 16 uur. BEVERWIJK VRIJDAG 27 FEBRUARI Kennemer Theater, 14.15 en 19.15 uur: „De reis om de wereld in tachtig dagen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Pas poortschandaal". VV.B. Theater, 20 uur: „Fort Dobbs". ATERDAG 28 FEBRUARI Bioscopen: Als vrijdag. Het Centrum, 15—17 uur: „Kennemers"- jeugdafdeling. HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur: „Liebe, Tanz und 1000 Schlager". De gemeenteraad van Heemskerk die donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester H. N ie I e n ter openba re vergadering in het raadhuis bijeen kwam had bijzonder weinig tijd nodig om een negen punten tellende agenda af te werken. Alle voorstellen van B. en W. wer den zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Slechts het voorstel om de termijn van ontruiming van onbewoonbaar ver klaarde woningen te verlengen ontlokte enige kritiek. De heer Beentjes (K.V.P.) had met gemengde gevoelens van het voorstel ken nisgenomen en merkte op dat sommige woningen al vier tot vijf jaar op de lijst voorkomen om afgebroken te worden. „We moeten iets doen voor die gezinnen", zei hij. De heer De Graaf (P.v.d.A.) on derstreepte de woorden van de heer Been tjes en zei een waarschuwend geluid te moeten laten horen. „De afbraak van heel wat woningen had al heel wat eerder moe ten geschieden." Wethouder De Ruy- t e r (K.V.P.) merkte op dat sommige ge zinnen moeilijk weg te krijgen zijn. „Maar eenkeer moet het toch gebeuren", zo luidde hierop het commentaar van de heer Beentjes. Van harte ondersteunde de gehele raad het voorstel van de burgemeester om Ge deputeerde Staten te adviseren de jaar wedde van elk der wethouders van Heems kerk per 1 januari 1959 vast te stellen op ƒ3000,- per jaar. De voorzitter was van mening dat dit bedrag zeker gerecht vaardigd is als men in aanmerking neemt dat de zich snel uitbreidende gemeente Heemskerk pas in het begin van haar ont wikkeling staat, hetgeen meer vergt van Het aantal donateurs van het rooms- katholiek fanfarekorps „St. Caecilia" te Heemskerk stijgt regelmatig, zodat bij voortgezette groei de mogelijkheid aan wezig is om in de toekomst de jaarlijkse uitvoering twee avonden achtereen te gaan geven. Dit zei de voorzitter, de heer H. Rozing, donderdagavond in een overvol Marquette-theater. Hij richtte zich voorts nog een woord van welkom tot afgevaar digden van diverse zusterverenigingen. Aan dit concert werd medegewerkt door de koorschool van de Kathedrale Basiliek te Haarlem, dat een groot succes oogstte. Nadat het concert met de mars San Remo van J. geister was geopend, volgde een uitvoering van de ouverture Nabuco van Verdi. Na de pauze werd nog uitgevoerd het Fantasie-Ballet van Alyre del Haye en een selectie uit de Czardasfürstin. Op deze avond trad tevens nog op de jongste groep leerlingen van „St. Caecilia", gezien de prestatie belooft deze veel voor de toekomst. Advertentie DAMESCAMISOLE met bijpassende directoire samen ƒ5.99 JAC. SPIJKER SNELLIUSSTRAAT 23 - TEL. 5653 het dagelijkse bestuur dan bij de voltooi ing van de ontwikkeling. Bovendien zijn er door de wethouders vele taken te ver vullen, die hetzij rechtstreeks hetzij zijde lings verband houden met de IJmondpro- blemen, waarbij bijvoorbeeld wordt ge dacht aan hetgeen voortvloeit uit de werk zaamheden van het IJmond-adviescolle- ge. Volgens de voorzitter vergen de laatst genoemde werkzaamheden van de wet houders een halve dag arbeid per week, evenals de zaken die buiten de gemeente moeten worden afgedaan. Burgemeester Nielen benadrukte' 'het gevaar van een te lage honorering van de wethouders. „Zonder hun particuliere belangen te schaden zullen zij bij een te ge ringe beloning niet in staat zijn hun volle persoonlijkheid voor hun ambt in te zet ten". De burgemeester vond dit funest. De heer Muyen (P.v.d.A.) vond een jaar wedde van ƒ3000,- meer dan nodig. De heer Beentjes (K.V.P.) zei dat de jaar wedde van de wethouders zó hoog moet zijn dat zij in staat zullen zijn om, zo no dig, op gezette tijden plaatsvervangers voor hun zaken en bedrijven in dienst te nemen. De heer Van Tuinen (Prot. Chr.) zei dat men het uiterste moet doen om G. S. te bewegen zich met de verhoogde jaar wedden te verenigen. De voorzitter besloot de vergade ring met afscheid te nemen van het enige vrouwelijke raadslid in Heemskerk, me juffrouw Verburg (Prot. Chr.), die de gemeente gaat verlaten. Na wederzijdse vriendelijke woorden bood hij haar een grote bos tulpen aan. Advertentie HOPELOOS wat droogt het weer slecht! Zorg toch dat u van dit droogprobleem af komt. Vraag een keer een centri fuge om te proberen. U ondervindt dan zelf hoe ideaal een centrifuge is. Bel even 4516 en u krijgt Keizerlijke service, want de centrifuge wordt u thuisbezorgd Voor een CENTRIFUGE eerst kijken bij WINKELPLEIN 1945 TELEF. 4516 Advertentie Vanaf heden t/m zaterdag 7 maart MARKTPLEIN 29 Het gemeenteraadslid J. J. Bollen (Cas tricums Belang) heeft het college van B. en W. enkele vragen gesteld naar aanlei ding van toewijzing van een woning aan een inwoner der gemeente. Het raadslid vraagt: Is het juist, dat een ingezetene der gemeente, die gehuwd is met een dochter van één der wethou ders, woonruimte is toegewezen? Indien deze vraag bevestigend wordt be antwoord, wil Uw college dan mededelen sinds wanneer deze ingezetene als woning zoekende in de registers is ingeschreven en welke motieven er bij Uw college heb ben gegolden, deze ingezetene wél en ande re ingezetenen, die minstens dezelfde rech ten hebben, niet in de registers in te schrij ven respectievelijk woonruimte toe te wij zen? Indien deze vraag niét bevestigend wordt beantwoord, is het dan juist, dat woonruimte werd toegewezen aan de doch ter zelf van bedoelde wethouder en zo ja wil het college dan de volgende vragen be antwoorden: Waarom wordt wel aan de dochter van een wethouder en niet aan alle andere vrouwelijke inwoners dezer ge meente, die minstens dezelfde rechten kunnen doen gelden, woonruimte toege wezen? Achten B. en W. dan de tijd niet geko men om alle vrouwelijke inwoners van Castricum, dus niet alleen de dochter van de bedöelde wethouder, op hun verzoek woonruirrite toe 'té wijzen respectievelijk in de registers van woningzoekenden op te nemen en zulks met terugwerkende kracht tot het tijdstip waarop genoemde ingezete ne respectievelijk diens echtgenote als wo ningzoekenden werden geregistreerd? Waarom wordt de dochter van een wet houder bevoorrecht boven alle andere vrouwelijke inwoners van deze gemeente? Is het bovendien juist, dat deze woon ruimte hetzij schriftelijk hetzij mondeling werd toegewezen door Uw college, vóór dat hierover advies van „de commissie voor woningtoewijzing" werd ingewon nen? Vinden B. en W. niet, dat door deze han delwijze, zeer vee] ongenoegen bij overige woningzoekenden met dezelfde rechten is veroorzaakt? De eerste helft van de onderlinge DCIJ- wedstrijd is geëindigd. ïn de hoofdklasse zullen Laros, P. Roozenburg, B. Dukel, T. Postma, Theo Tielrooy en P. v. d. Berg spelen om de clubtitel van DCIJ. Het in de voorwedstrijd behaalde pun tental blijft van kracht. De eindstand van de hoofdklasse is: gesp. gew. gel. verl. pnt. 1. H. Laros 11 8 3 0 19 2. P. Roozenburg 10 8 1 1 17 3. B. Dukel 11 8 1 2 17 4. T. Postma ..11 5 3 3 13 5. T. Tielrooy ..11 5 3 3 13 6. P. v. d. Berg 11 2 6 3 10 7. G. Postma ..9 3 3 3 9 8. A. W. Beukema 11 1 6 4 8 9. H. Zwier ....11 - 2 4 5 8 10. J. v. Straten 11 3 1 7 7 11. Ir. Krijgsman 10 0 5 5 5 12. W. v. Wort 11 0 2 9 2 De spelers G. Postma, Beukema, Zwier, Van Straten, Ir. M. Krijgsman, W. v. Wort, Leo Binkhorst, C. Kaan, K. v. d. Steen, D. Ott en Jan Koppelman vormen de eerste klasse en spelen om vier plaatsen voor de staart voor het eerste tiental. J. v. d. Plas, H. Koek, J. Apeldoorn, J. Tijms, J. Tielrooy, J. Braveboer, W. Gomes, J. de Boer, H. Leeuw, Piet Binkhorst, M. Koelma vormen de tweede klasse. Voor de eerste en tweede klasse begint een nieuwe competitie. De bouw van de nieuwe aula op de begraafplaats Westerveld in Driehuis na dert thans snel zijn voltooiing. De oude aula zal na de ingebruikneming van de nieuwe aula alleen nog worden gebruikt voor plechtigheden van het crematorium. De nieuwe aula zal worden voorzien van een veertien-toons pijpenorgel, dat door de orgelbouwer Flentrop in Zaandam wordt vervaardigd. Voor de bouw van dit pijpenorgel is reeds opdracht verstrekt. De nieuwe aula vormt één geheel met het gebouwencomplex van de begraafplaats en is gesitueerd aan het grote parkeer terrein bij de ingang. Advertentie Micle - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a. Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433-435 Centrum Galerij - IJmuiden De afdeling Heemskerk van de Vrouwen bond N.V.V., die onlangs werd opgericht, heeft in verband met het vergevorderde seizoen een bescheiden winterprogramma samengesteld. Een onderdeel hiervan vormt een cursus in handenarbeid, waar van de eerste bijeenkomst plaats vindt op donderdag 5 maart in zaal Dam. De afdeling Heemskerk van de Katho lieke Arbeidersvereniging houdt donder dag 5 maart in zaal Nijman de jaarverga dering. De agenda vermeldt ondermeer 'n bestuursverkiezing; aftredend en herkies baar zijn de heren R. Rozing, J. Beentjes en J. Nijman. De culturele agenda voor de week van 1 t/m 7 maart: 2 /tm 7 MAART Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw IJmuiden. 2 t/m 7 MAART Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei destraat IJmuiden, geopend van: maan dag 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen- Noord, geopend van 14 tot 17 uur; dins dag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woensJag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd); don derdag 10 tot 12.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur; vrijdag tot tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal ge opend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. i t/m 7 maart „Felison", expositie van Ned. Zeeschil ders in de expositiezaal in de Heide straat, IJmuiden, zaterdag en zondag ge opend van 14 tot 17 uur, overige dagen van 19 tot 21 uur. 4 MAART Fotokring Velsen, 20 uur: Bijeenkomst in het Cultureel Gebouw IJmuiden. 5 MAART Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, lezing over „Ruimtevaart", 20 uur, Cul tureel Gebouw IJmuiden. 6 MAART „Felison", jaarvergadering, Eugené Brands spreekt over exotische muziek, toegelicht met grammofoonplaten, 20.30 uur, Heidestraat IJmuiden. BIOSCOPEN Thalia: Vrijdag 20 uur, zaterdag en zon dag 19 en 21.15 uur: „Tarzan vecht voor zijn leven". Zondag 15 uur: „Salvo des doods". Maandag tot en met woensdag 20 uur: „De jacht op een scherpschut ter". Donderdag 20 uur in een speciale voorstelling „De stille getuige". Rex: Tot en met maandag 20 uur: „Kete nen van de haal". Zondag 15 uur: „A. en C. en Rock 'n Roll". Woensdag en don derdag geen filmvoorstellingen. Advertentie HET BOEKENWEEKGESCHENK Dit wordt u aangeboden bij aankoop van minstens ƒ5.— aan Nederlandse boeken van 28 februari tot 7 maart. SSV* 1 IJMUIDEN Lange Nieuwstr. 243 Tel. 6138 SANTPOORT Hoofdstraat 200 Tel. 8371 De tweede competitiewedstrijd tussen de schietverenigingen Limmen, Heiloo Bergen, Egmond en Castricum, gehouden in hotel Ammeraal te Castricum is dit keer geëindigd in een overwinning voor de Castricummers. Bij deze wedstrijd was onder meer de voorzitter van de landelijke schietvereni ging „de Vrijheid", de heer Smit, aanwe zig hetgeen door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. Er namen ongeveer honderd schutters deel, waarvan de hoogste tien van iedere vereniging meetelden voor de uiteindelij ke prijsvaststelling. De grootste rivaliteit bestond er tussen de schietverenigingen Egmond en Castri cum, die na de eerste wedstrijd beide met 1138 punten aan de kop stonden. De Castricummers toonden zich met de wapenen evenwel de machtigsten en scho ten 1155 punten bijeen, hetgeen voldoende was om alleen de kop te nemen met 2293 punten, terwijl de Egmonders volgden met 2269 punten. Op de derde plaats volgde Heiloo met 2136 p; Bergen eindigde als vierde met 2109 en Limmen als vijfde en laatste met 1979 punten. De beste schutter van de avond was de Castricummer J. Admiraal, die van de 120 te behalen punten er 119 op zijn naam bracht. De badplaatsbewoners komen in de thuiswedstrijd tegen Always Forward in de volgende opstelling uit: De Blok; J Schellevis en D. Snijders; Burger, G. de Winter en Scholten; Seysener, P. de Boer, A. Snijders, Th. de Winter en J. de Boer. Prijzen van donderdag Heilbot 3.50-2.70, gr. tong 3.60-3.20. grm. tong 3.50—3.20. kim. tong 4.10—3.20. kl. tong I 3.40—3.00. Kl. tong II 2.20—2.10, tarbot I 3.10—2.50. zalm 9.50 per kg. Tarbot IV 72, gr. schol 27—22, grm. schol 36—20, kim. schol 43—30, kl. schol I 45—36, kl. schol II 44—26, schar 41—26. bot 17—15, v. haring 31—23, makreel 23.40—17.60, gr. schelvis 76—62, grm. 75—57. kim. schelvis 70—56, kl. schelvis I 6654, kl. schelvis II 60—45, wijting 3017, gr. gul 40 38, mid. gul 37—30, kl. gul 26-22, kl. haai 35—32, ham 112—60,poontjes 26—20, kl. koolvis zw. 26—16, kl. koolvis wit 35 per 50 kg. Gr. kabeljauw 240—110, gr. koolvis zw. 72—54, gr. koolvis wit 92—69, gr. leng 102—96 per 125 kg. Aanvoer van donderdag 47 kisten tong en tarbot, 7 k. heilbot, 240 k. schol, 20 k. schar, 20 k, bot, 510 k. haring, 350 k. makreel, 330 k. schelvis, 400 k. wijting, 450 k. ka beljauw en gul, 15 k. leng, 10 k. haai, 5 k. ham, 15 k. poon, 345 k. koolvis en 21 k. diversen. To taal 2785 kisten vis. Hesommingcn van donderdag 2 trawlers met 49.900, IJM 28 Amsterdam 1 24.270, KW 36 4990, KW 34 5680. Advertentie het prachtige Bouwspeelgoed is volledig voorradig. Ook de doosjes met dakpannen a 0.95 RICHMOND, (UPI) Reynolds Metals Co. is bezig een aluminium-onderzee- boot te ontwerpen, die de oceaan dieper kan verkennen, dan enige andere onderzee boot tot dusverre presteert. De onderzee boot, die aluminaut genoemd wordt, zal ruim drie mijl kunnen afdalen en ruim 60 percent van de oceaanbodem der we reld kunnen aftasten. J. Louis Reynolds, een directeur van de firma, zeide dat de aluminaut de oorlog voering onder de zeespiegel een nieuw as pect kan geven. Aluminauts, die op diver se diepten als schildwacht geposteerd zou den worden, kunnen verkenning van de Amerikaanse wateren door onderzeeboten practisch onmogelijk maken. Men is al in 1942 aan het aluminaut-project gaan wer ken. Thans is men gereed met deze stu die en weet men dat het project uitvoer baar is. De eerste aluminaut zal een lengte van ongeveer zestien meter hebben. De cylin- dervormige romp, gemaakt van alumi nium-platen die 15 centimeter dik zijn, krijgt een doorsnede van 21/3 meter. Er zal ruimte zijn voor een bestuurder en voor wetenschappelijke waarnemers, die instrumenten met een gewicht van onge veer anderhalve ton kunnen meenemen. Er komt verlichting met robot-bediening en t.v.-camera's kunnen aan lange armen worden uitgestoken. Ook kan de boot voor zien worden van armen, die minerale mon sters kunnen oppakken van de oceaanbo dem. Reynolds vertelde dat de aluminaut ge leerden en militaire leiders tevreden kan stellen die tot dusverre onbereikte diep ten willen exploreren. Stalen onderzeebo ten kunnen niet tot grote diepten afdalen en weer stijgen, in verband met het ge wicht van het metaal. Aluminium kan veel groter druk hebben .dan staal.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7