Eerste school in Oosterwijk mm Vanmorgen in de vishal en op zee Ir. J. van Dijk op de tweede en Born op de derde plaats Havenberichten Werk van zeeschilders te zien in „Felison" in de Heidestraat Meer begrip en meer onderwijs gevraagd Amsterdamse Beurs 6 DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND „Witte gebouw" aan Traw lerkade in ere hersteld Groot wint trainings wedstrijd Psychologisch onderzoek bij Hoogovens Concours van Instuif in Velsen-lNoord Henk Out weer winnaar Judo-kampioenschappen Stille omgang in Amsterdam Gezellige puzzelrit bij mooi voorjaarsweer MAANDAG 2 MAART 1959 (Van onze damredacteur) IN DE LAATSTE RONDE van het damtoernooi om het persoonlijk kam pioenschap van Nederland was geen spanning aanwezig, omdat de kampioenstitel reeds door Dukel was gewonnen. De laatste ronde moest de beslissing brengen over de vraag, welke zes spelers voor het kampioenstoernooi 1960 in aanmerking komen zonder voorwedstrijden te spelen. Voor de Haarlemse dammeester Wim de Jong was het een grote teleurstelling, dat hij zijn laatste partij van ir. G. van Dijk verloor. De Jong zal opnieuw aan de kampioenswedstrijden in NoordhoUand moeten deelnemen. Daar bij gelijke aankomst het Sonne- born-Berger systeem over de eerste zes plaatsen beslist kwam ir. G. van Dijk op de tweede plaats. Derde werd J. M. Bom, vierde de Hagenaar Freek Gordijn, welke als enige speler ongeslagen bleef, vijfde de Amsterdammer Van de Sluis, terwijl de zesde plaats door Eddink werd veroverd. De uitslagen der laatste ronde luiden: Dukel remise met Silfhout, ir. G. van Dijk wint van De Jong, L. M. Bom wint van J. H. Ansems, Eddink remise met Blom, Vos remise met de Kluiver, Bergsma wint van Terlouw, Gordijn remise met Van de Sluis. De eindstand is als volgt. B. Dukel (IJmuiden) 13 7 5 1 19 Ir. G. van Dijk (Bennekom) 13 6 5 2 17 J. M. Bom (IJselstein) 13 7 3 3 17 F. Gordijn (Den Haag) 13 2 11 0 15 v. d. Sluis (A'dam) 13 4 7 2 15 J. Eddink (Veenehdaal) 13 4 6 3 14 P. Bergsma (Roordahuizum) 13 3 8 2 14 Wim de Jong (Haarlem) 13 4 6 3 14 Silfhout (Bennekom) 13 2 8 3 12 J. Blom ('s-Gravepolder) 13 3 5 5 11 J. H. Ansems (A'dam) 13 2 6 5 10 Vos (Utrecht) 13 2 5 6 9 W. Terlouw (Bodegrave) 13 0 8 5 8 J. H. Kluiver (Vlaardingen) 13 0 7 6 7 Prijsuitreiking Het toernooi werd traditiegetrouw be sloten met het uitreiken van de prijzen door de voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse dambond, de heer Vreugde. Ba- ris Dukel, de kampioen van het toernooi, kreeg de fraaie W. H. Lieve wisselbeker. De oud-wereldkampioen B. Springer sprak namens Damas woorden van hulde over het spel van de IJmuidenaar. Ook de ere voorzitter van DCY, de heer K. de Jong liet zich niet onbetuigd en bracht Dukel hulde voor zijn prestatie. De Amsterdammer Van de Sluis kreeg de schoonheidsprijs door zijn partij tegen Eddink op geniale wijze te winnen. Dubbeloffer Dukel kreeg in de laatste partij tegen Silfhout het moeilijke spel in de klassieke partij. Toen de IJmuidenaar in de volgen de stand een dubbeloffer kon plaatsen om daarna enige dwangzetten te doen, keer den de kansen voor de DCY-er: Zwart: 6, 8, 12. 13, 14. 16, 18. 19. 21. 23, 24. 26. Wit: 25, 27. 28, 30, 32, 33. 36, 37, 38, 39, 42. In deze stand moet Silfhout als beste 1217 spelen. Het offer gaat niet wegens 1722. Na 1217 moet 3440, welke ver lies oplevert. N. 1217 kan wit ook met 2822, 17x28, 33x22 waarna 812? wit met 3530 en 2217 opnieuw goede kan sen krijgt. In de partij verliep het spel. 611?, 35—30, 24x35, 27—22, 18x27, 33—29, 35—40, 29x20, 40x29, 28—22, 27x18, 20—15, 21—27. 32x21, 16x27, 15—10, 11—16. Dam op 4 gaat niet wegens 2934. Op 5 Cafetaria en kantine Het „Witte Gebouw" aan de Trawler kade in IJmuiden heeft een nieuwe be stemming gekregen. In de ruimte op de begane vloer is door de heer Wilderom uit IJmuiden een modern cafetaria ingericht, die door de werknemers van de Zuidzijde van de Vissershaven ook als kantine waarin zij de van thuis meegenomen bo terhammen kunnen nuttigen, mag worden gebruikt. Het gebouw, dat het eigendom was van de voormalige Centrale Bond van Werk nemers in het Transportbedrijf was, heeft daarmee tevens weer de nuttige functie gekregen van wachtruimte voor de opva renden van de vissersvloot en hun fami lieleden. Vooral voor de Katwijkse vis sers, die vaak vergezeld van hun echtge note, veelal enige uren voordat zij naar zee gaan in IJmuiden arriveren, is het feit, dat het gebouw zijn oorspronkelijke functie weer vervult, een ware uitkomst. Het „Witte Gebouw", dat deze naam waarschijnlijk zal blijven dragen het heeft onder deze naam grote bekendheid gekregen in de bewogen geschiedenis van het visserij-bedrijf heeft reeds een grondige metamorfose ondergaan. De ruimte op de begane vloer is onherken baar veranderd. Het ziet er thans fris, fleurig en modern uit. De nieuwe beheerder heeft de ruimte in tweeën gesplitst, waardoor aan de achter kant een gelegenheid is verkregen voor het voeren van een rustig gesprek. De grote zaal is verrijkt met een leestafel en een buffet. De bovenverdieping zal waarschijnlijk door de nieuwe eigenaar, de redersver eniging, worden gebruikt voor de vestiging van kantoren. Begunstigd door fraaie weersomstandig heden hield de Beverwijkse rennersclub ..Kennemerland" zondagmorgen in sport park „Adrichem" een trainingswedstrijd, die niet alleen van de zijde der leden maar ook van het publiek een grote belangstel ling trok. Bij de A- en B-klassers was het Jan Groot die als eerste finishte. G. Tabak zegevierde bij de C-klassers en bij de ad- spiranten was het J. Ras. De uitslagen waren: A- en B-klasse: 1. J. Groot; 2. B. de Reus; 3. W. Vleesman; 4. A. Lute; 5. J. Timmer: 6. C. Dullemans; 7. P. Winkelaar; 8. C. Barenhof 9. W. Zonneveld; 10. W. Hermans; 11. M. Put; 12. A. de Droog. C-klasse: 1. G. Tabak; 2. J. de Ruiter; 3. C. Castricum; 4. P. v. d. Bos. Adspiranten: 1. J. Ras; 2. B. Weeda; 3. L. Zonneveld; 4. D. v. Wolkum; 5. D. Dul lemans. volgt 2933 met remise. 2520, 1823. Nóg is damhalen verhinderd. 2014, 1924, 14—9, 12—17, 41—47. Zwart 8, 16. 17, 23, 24, 26, 27, 29. Wit dam op 4, stukken op 9, 36, 37, 38, 39, 42. en op zeer vernuftige wijze maakte de Gelderlandse kampioen remise door 2631, 37x26, 17—21, 26x17, 27—31, 36x27, 8—13, 9x18. 18x34 remise gegeven. Met gerechtvaardigde trots bewondert de nieuwe nationale damkampioen de door hem na een lange strijd in de kantine van de drukkerij „Boekhoven" in Utrecht veroverde W. H. Lieve- wisselbeker. Een prestatie, die de dam- carrière van de IJmuidenaar Baris Dukel glorieus bekroont. Vijfentwintig jaar geleden deed Dukel de eerste po ging om de beker te winnen. „Maar", zoals oud-wereldkampioen B. Springer zaterdag terecht opmerkte, „altijd ivas er weer een Keller, die de pogingen van Baris schipbreuk deden lijden". Op de foto naast Baris Dukel, zijn echtgenote en Wedstrijdleider Zwart. Er was een ontstellend tekort aan schel vis in de afgelopen week. Als gevolg hier van liep de braad weer over de 40 (tot 60) met. weinig animo van de zijde van de binnenlandse handel. Het was een ge luk, dat er betrekkelijk veel wijting aan de markt kwam en de bakkerijen althans van vis konden worden voorzien. België liet zich niet onbetuigd en gaf heel hoge prijzen voor zowel de grove schelvis als de kabeljauw. De grote regels liepen tot 160 per 10 stuks, terwijl de kis- ten-kabeljauw weer eens de 200 hebben gehaald. Grove schelvis (de kwaliteit was slecht!) gingen nog over de 70 Bij een aanzienlijk mindere aanvoer van koolvis ging ook hier de prijs flink naar boven, en lag gemiddeld bijna tweemaal zo hoog als in de voorgaande week. Goede kwaliteit haring wordt er maar weinig aangevoerd, en brengt dan ook grif een goede 25 per kist op. Die toters of kleine haring gaan voor het grootste deel naar de conservenfabrieken. De scholvangsten, van de bovenkant, worden nu aanzienlijk minder. De prijzen van de Noordschol laten dan ook een stij gende tendens zien. Grote schol 25, mid del tot 40, terwijl de zetschol en schol I tegen de 50 komen. De magere kustschol is natuurlijk belangrijk goedkoper. Met zaterdag mede, zijn er de laatste drie dagen een 80.000 kilo tongen aange voerd. Zaterdag lagen de drie grofste soor ten rond de 3.30 per kg., terwijl de tong I eerst 3.4Ó opbracht, met een scherpe daling tot 2.80, waarna weer oplopend tot 3.20. Slips waren zakkend van 2.70 naar 2.20. Frankrijk en Italië waren de grootste afnemers. De eerste school in het uitbreidingsplan „Oosterwijk" is zaterdagmiddag officieel geopend. Het is de christelijke De Coligny- school aan de Scheldestraat, hoek België- laan in het Heemskerkse gedeelte van dit plan. Als eerste sprak de voorzitter van de christelijke schoolvereniging te Beverwijk ir. D. G. Nijman, die een groot aantal ge nodigden welkom kon heten. Hij bracht in het bijzonder dank aan burgemeester H. Nielen van Heemskerk voor de snelle behandeling van deze aanvraag, die een jaar geleden werd ingediend. De heer Nij man deelde mede dat reeds twee weken geleden werd gestart met een eerste, twee de en derde klas, waarbij nu ook de drie hogere klassen komen, die worden geleid door het hoofd van de school, de heer C. Wetering, eerder schoolhoofd in Groningen. De heer Wetering past een moderne me thodiek met nieuwe leermiddelen toe en het aantal leerlingen bedraagt thans veer tig. Spreker toonde zich verheugd dat deze school niet alleen lecrinstituut is maar ook het Evangelie uitdraagt, hetgeen hij in deze industriëlie samenleving van het grootste belang achtte. De wethouder van onderwijs van Heemskerk, de heer H. J. M. Roozen, wen ste het schoolbestuur geluk en hoopte dat in dit gebouw bereikt zal worden wat men ervan verwacht. De heer Roozen wees erop dat in „Oos terwijk" ook spoedig een openbare en een rooms-katholieke school gebouwd door de gemeente Beverwijk zullen zijn. Hij dankte zijn collega van de gemeente Beverwijk voor het prettige contact dat in deze zaak met hem was geweest. De heer Roozen hoopte dat het perma nente schoolgebouw lang op zich zal laten wachten, daar de tijd hiervoor dringt, vooral nu ook Heemskerk een gedeelte van „Oosterwijk" gaat realiseren. De wethou der wees op de problemen die in deze streek om een oplossing vragen omdat niet alleen het lager onderwijs de aandacht vraagt. Ook het uitgebreid lager- en niet het minst het middelbaar- en technisch onderwijs zijn zorgenkinderen. Ook middelbare scholen De heer Roozen betoogde dat ongeveer éénderde van het aantal van de kinderen die de lagere school verlaten, technisch onderwijs behoeven, waarvoor ook scholen moeten komen. Als men dan ten aanzien van het mid delbaar onderwijs beziet dat in 1960 bijna veertien percent van de twaalf tot twintig jarigen, dit onderwijs zal genieten, geprog- notiseerd voor IJmond-Noord tot een getal van ruim veertienhonderd welk aantal vijf jaar later de tweeduizend zal hebben gepasseerd dan ziet men ook voor dit onderwijs de grote behoefte in de zeer na bije toekomst. Om nog maar niet te spre ken van de bijna vierduizend leerlingen die er in 1980 zullen zijn, aldus de heer Roozen. Tot september 1958 was het een uitzon dering dat arbeiders bij hun aanneming door Hoogovens IJmuiden psycholo gisch werden onderzocht. Alleen wan neer de geneeskundige dienst of de afdeling personeelsbeheer arbeiders van een bepaalde sollicitant een beter inzicht in de plaatsingsmogelijkheden wilden krij gen, werd een onderzoek ingesteld. Dit kwam er op neer dat niet meer dan 10 n/o van de arbeiders-sollicitanten werden on derzocht. Met het oog op hun verdere loopbaan is het bijzonder wenselijk beter op de hoogte te zijn van de intelligentie en van bepaalde vaardigheden van alle ar beiders die pas in dienst zijn getreden. Vandaar dat thans sedert september 1958 alle nieuwe arbeiders op een van de in troductiedagen dus nog vóór zij aan het werk gaan, aan een kort psychologisch onderzoek deelnemen Het onderzoek beslist niet over het al of niet aannemen de sollicitatie is al achter de rug op de onderzoekdag maar beoogt een indruk te krijgen van speciale begaafdheden op verschillende gebieden. Aangezien dit een nieuwe testserie is, neemt ook een aantal geruime tijd in dienst zijde arbeiders, die zich vrijwillig hebben opgegeven, aan het onderzoek deel, teneinde de bruikbaarheid van de uit de testresultaten getrokken conclusies te kun nen controleren. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Frans W van Mersing, bijlegger IJmuicien; Jonet. Yar mouth; Port Tarbot. Delfzijl, kunstmest laden IJmuiden: Tank Princess. Liverpool: Delft, Rot terdam: Arbon. Swansea: Vesta. Rouen, bijlegger IJmuiden: Lizard, Londen; Berwick. Jerving: Scr- tan. Boston: Eemstroom. Portsmouth: Madjoe. Rotterdam: Beninkust. Hamburg: Mariene, Ham burg; Swallow, Hull; Staffan. Norrköping: Bra bant. Kristiansand: Koningin Juliana. Teigne- mouth: Orestes, Rotterdam. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Finkwarder van Esbjerg, vismeel voor IJmuiden: Luna. Go thenburg; Herm Kiepe, Hamburg; Otto Schepers, Hamburg: Petrovsk, Moermansk; Batavier, Col chester, zout laden IJmuiden: Nautic. Fowey; IJstroom, Londen: Komtur, Bremen: Hirondelle, Londen; Francina. Rostock: Gerd, Londen; Ja gersfontein. Antwerpen: Olhorn, Uddevalla; Ka rachi, Bremen: Netherlands Coast. Newcastle: Laurendz, Hamburg, koper lossen te Delft; Linge- stroom, Hull: Vechtstroom, Londen: Yewforest, Dover, cokes IJmuiden: Main, Wismarr; Tim, Odense; Comoran, Odense: Phidias. Kopenhagen; Oguta Palm. Las Palmas; Geertje Buisman, Kot- ka: Andros Glory, Hampton Roads: Heriot, Gran gemouth: Woltersum, Hamburg; Oranje Nassau, Plymouth: Marita, Skelsoer. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Peter Town van Swansea: Thaletas, Hamburg. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Hoogvliet naar Cork; Graal Muetitz, Antwerpen; Catharina W, Killila. kunstmest van IJmuiden; Tuko, Du blin, bijlegger IJmuiden: Eemland, Bremen; Rio, Londen, walsmateriaal van IJmuiden: Dottcral, Liverpool: Oranjestad. Southampton: Blyth, Rot terdam: Wolfgang Russ, Bremen: Frans W, Aabcn- raa, bijlegger IJmuiden: Morild, Helsingborg, Zanzibar, Stockholm; Noorderlicht, Cork; Vesta. Stockholm, bijlegger, IJmuiden; Graveland, Re cife: Welsh Trader, Bremen; Jans, Londen; Bran- daris. Brunsbüttel, lijnkoeken van Zaandam; Hin de. Londen; Mai ne, Stockholm; Ciudad de Cucu- ta, Hamburg; Rijnstroom, Londen; Alcetas, Rot terdam; Mangarella, Hamburg; Muiderkerk, Bre men: Hontestroom, Leith; Spaarnestroom, Huil; Wim 2, Swansea, walsmateriaal IJmuiden: Can- dina, Vlissingen. ledig Hoogovens. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Henares naar Gent: Werner Frank, Stralesund, palmolie van Wormerveer: Hecuba. Curasao; Ems, Cuxhafen; Anna Elisabeth, walsmateriaal Londen; Ciudad de Neiva. Antwerpen; Stella Marina, Funchal; Bartenstein, Aruba: Limburg. Las Palmas; IJssel, Rotterdam: Nias, Londen; Francina, Porte Mar- guarita, bijlegger IJmuiden; Frey, Malmö. Maandag vertrok uit IJmuiden Hendrik B naar Colchester, kunstmest van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). DE BURGEMEESTER VAN VELSEN, mr. M. M. Kwint, heeft in zijn toe spraak ter gelegenheid van de zaterdagmiddag in gebouw „Felison" in de Heide straat door hem officieel geopende expositie van schilderijen en aquarellen van Nederlandse zeeschilders, ook even gereageerd op de lichtelijk verwijtende toon van de plaatselijke pers, waarin de laatste tijd voor een bloeiende gemeente als Velsen een schromelijk tekort aan artistieke evenementen was geconstateerd. De burgemeester was echter van mening dat het hier geen taak van de overheid doch van particulieren betreft; een reden te meer, om zich te verheugen over een initiatief als dit. Deze tentoonstelling is namelijk geor ganiseerd door de vereniging „Felison", in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Zeeschilders en omvat een twintigtal schilderijen en aquarellen van Cees Bolding, R. H. Beider, H. Bosboom, J. C. A. Goedhart, J. W. Heyting, Flip Hamers en J. Sluiters jr. Zij hebben alle betrekking op maritieme onderwerpen en Zondagavond werd in het St. Jozef huis aan de Banjaertstraat te Velsen-Noord het concours beëindigd, dat door de Instuif In- terpar ter plaatse voor kleinkunst-amateurs was georganiseerd. De belangstelling hier voor van het overwegend jeugdige publiek is zo groot geweest, dat het bestuur ge dwongen was de deuren te sluiten. Maar ook de animo van de zijde der deelnemers was zeer bevredigend. Een dertigtal solis ten en ensembles trad op. De jury bestond uit de heren Piet Keeg, Barend Kufus en Jan Rumping. De leiding van het concours berustte bij Theo Koek. Aan het einde van deze wedstrijd werd de uitslag bekend gemaakt door kapelaan P. J. Meijers. Hij richtte woorden van grote erkentelijkheid tot de jury waarvan ieder lid een taart en een herinnerings vaantje werd aangeboden tot het in- stuifbestuur, de deelnemers en de schen kers der prijzen. Kapelaan Meijers ver klaarde verder, dat de jury de deelnemers in twee groepen had onderverdeeld, name lijk de solisten en de ensembles, waarbij voor elke groep zeven prijzen beschikbaar waren gesteld. Deze werden toegekend aan: Groepen: 1. „De Trico's", zang met gitaar, 461 2 punt; 2. „The Adlers", mondharmoni ca's, 43 pnt 3. „The Baby Dolls", zang met guitaar, 43 pnt. 4. „De Imito's", zangduo, 42 pnt. 5. „The Harmona's, „accordeon, 41'/s pnt. 6. „The Skyliners", band, 39 pnt. en 7. „The Sunfarms", accordeon, 39 pnt. Solisten: 1. Henk Out, mimisch imitator, 46'/z pnt. 2. Willy Pril, accordeon, 45 pnt. 3. Theo Baar, zang en guitaar, 45 pnt. 4. C. Kahlman, negro-spirituals, 44>/2 pnt. 5. Piet Adrichem, kunstfluiter, 44 pnt. 6. Keimpe Wentel, zang, 44 pnt. en 7. Adrico, gooche laar en telepaat, 442>/2 pnt. Winnaar van het gehele concours werd Henk Out, die ook verleden jaar als eerste eindigde, zodat hij de fraaie wisselbeker opnieuw in ontvangst mocht nemen. De publieksprijs was ditmaal voor Theo Baar. Tot zover dan de officiële uitslag; op de individuele prestaties der deelnemers ko men wij nog nader terug. zijn ontstaan, doordat de Nederlandse Marine Voorlichtingsdienst een aantal kunstenaars in de gelegenheid heeft ge steld, zich aan boord van diverse oorlogs schepen op hun onderwerp te laten in spireren. De officiële opening van deze expositie werd ingeleid door de heer L. J. A. Probst, die als voorzitter van „Felison" in de eer ste plaats zijn grote erkentelijkheid onder woorden bracht over het feit, dat mr. Kwint zich zo spontaan bereid had ver klaard deze ter toonstelling te openen. Verder was spreker van oordeel dat IJmuiden en de zee feitelijk één begrip vormen, zodat het hem een uitstekende gedachte leek in deze gemeente het publiek enig inzicht te geven op de vernieuwing in het genre der zeeschilderkunst. Helaas heeft men hier echter met de ruimte moe ten woekeren, zodat spreker gaarne van de aanwezigheid van de burgemeester ge bruik wilde maken om zijn medewerking te verzoeken voor een idealer tentoonstel lingszaal. „Zonder deze wordt IJmuiden nimmer kunstminded", besloot spreker, wiens woorden in een dergelijk gezelschap uiteraard met instemming werden ont vangen. De tweede spreker was de schilder Flip Hamers, die de afwezigheid van de voor zitter van zijn vereniging verontschuldig de, omdat deze zich momenteel met een smaldeel van de Nederlandse vloot in Casablanca bevindt. Ook hij begroette mr. Kwint hartelijk, als burgemeester van een der grootste havenplaatsen van West- Europa. Hierna nam burgemeester Kwint zelf het woord, om aan zijn reeds bovenver melde verklaring toe te voegen, dat het gezien het rumoer in Heemstede, rond de kwestie tussen gemeentebestuur en kun stenaars over een reliëf-beeldhouwwerk voor een der scholen, voor de overheid altiid bijzonder gevaarlijk is zich on in grijpende wijze met kunstzaken in te laten. Overigens kon spreker zijn waar dering voor de initiatiefnemers van deze expositie niet onthouden, wier arbeid hij „een ploegen op de rotsen" noemde. En na tenslotte te hebben gewezen op het feit. dat de Nederlandse schilders door de eeuwen heen reeds door de zee werden ge boeid, verklaarde burgemeester Kwint deze expositie gaarne voor geopend en wenste hij haar een grote belangstelling toe. Na deze officiële opening werd door de aanwezigen een rondgang langs de schil derijen gemaakt. De tentoonstelling is tot en met donderdag 12 maart dagelijks ge opend des avonds van 7 tot 9 uur. Des zaterdags en zondags van 2 tot 5 uur. Gezien in het kader van de steeds meer erkende gedachte de scholen naar de leer lingen te brengen en niet andersom, achtte de heer Roozen het van belang te onder zoeken welke mogelijkheden er in de naaste toekomst zullen zijn om ook op het territoir van de gemeente Heemskerk te komen tot de stichting van zowel tech nische als middelbare scholen. „Voor deze streek vragen wij begrip van hogere in stanties opdat wij in staat worden gesteld die voorzieningen te ti'effen die voor de leefbaarheid van deze gemeenschap en voor de ontwikkeling van de jeugd brood nodig zijn, opdat wij geestelijk niet zullen verpauperen", zo besloot de heer Roozen zijn toespraak. De wethouder van onderwijs van de ge meente Beverwijk, de heer A. Hermes, toonde zich verheugd dat deze school nog iets anders uitdraagt dan alleen onderwijs. Het hoofd van de Willem Hovyschool te Beverwijk, de heer J. van Eykeren, hoopte dat de nieuwe school voorspoedig zal groeien en liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van enige gravures van Oosterwijk, die werden vervaardigd door de heer G. J. Kamphuis, onderwijzer aan de Willem Hovyschool. Als laatste sprak de heer J. van Keulen, die het nieuwe schoolhoofd, de heer Wete ring, tot zijn leerlingen heeft gehad. Hij wenste het bestuur geluk met deze be noeming. De heer Wetering was een van zijn begaafdste leerlingen. Zondagmiddag werden in sportschool „De Lange" de judo-kampioenschappen voor Noordholland boven Het IJ onder zeer grote belangstelling gehouden. De aanwezigen hebben geen spijt gehad, want men heeft een prachtige sportmiddag mee gemaakt. Behalve de team- en individuele wedstrijden waren er ook nog goede de monstraties. De team-wedstrijd werd met groot verschil door het Beverwijkse team gewonnen. De uitslag was: 1. Beverwijk 140 punten; 2. Alkmaar 95; 3. Zaandam 80; 4. Den Helder 65; 5. Wormerveer 50. Het Beverwijkse team bestond uit de heren K. Groefsma, M. Groefsma, Aat de Bie, T. Geel en H. Timmer. Vooral K. Groefsma en de nog jeugdige H. Timmer vielen bij deze wedstrijden op; Timmer, die voor de eerste maal deelnam was wel bij zonder goed. De uitslag van de kampioenschappen in de individuele wedstrijden waren: Gele Band: 1. Smit, Alkmaar; 2. D. de Nijs, Beverwijk. Oranje Band: 1. Unger, Beverwijk; 2. Heethuis, Den Helder. Groene Band: 1, H. Timmer, Beverwijk; 2. Bleink, Zaandam. Blauwe Band: 1. Van Staaten, Alkmaar; 2. Van der Hinst, Wormerveer. Bruine Band: L Aat de Bie, Beverwijk; 2. Bergman, Wormerveer. Zwarte Band: 1. K. Groefsma; 2. M. Groefsma, beiden Beverwijk. Een wedstrijd van de heer T. Wage naar (3de Dan) tegen tien tegenstanders werd door hem in 10 minuten 57 seconden gewonnen. Vanmorgen aan de markt Voor de eerste losbeurt verschenen tien trawlers en dertien loggers aan de markt. Deze schepen voerden 425 schelvis, 765 wijting, 335 gul en kabeljauw, 725 koolvis, 350 haring, 200 makreel, 900 schol, 210 varia en 1500 stuks stijve kabeljauwen als mede 15.000 kilo tong aan. Voor de tweede beurt zorgden 52 loggers en kotters voor 1700 kisten schol, 30.000 kilo tong en 7240 stuks stijve kabeljauwen. De totale aan voer bedroeg 7645 kisten verse vis. Gespecificeerde aanvoer De SCH. 117 (13 febr.) kwam de pieren binnen met 50 schelvis, 150 haring, 90 ma kreel, 130 wijting, 100 gul en kabeljauw, 200 koolvis, 35 diversen, 150 stuks stijve kabeljauwen. De IJM. 99 Curapao (16 febr.) zorgde voor 100 schelvis, 60 haring, 35 ma kreel, 135 wijting, 55 gul en kabeljauw, 65 koolvis, 10 diversen en 35 stuks stijve kabeljauwen. De Dirkje RO. 53 (16 febr.) zorgde voor 85 schelvis, 85 haring, 45 ma kreel, 150 wijting, 60 gul en kabeljauw, 170 koolvis, 10 diversen, 110 stijve kabel jauwen. De Maria Theresia KW. 99 (14 febr.) was present met 20 schelvis, 55 ha ring, 30 makreel, 115 wijting. 130 gul en kabeljauw, 220 koolvis, 35 diversen, 600 stijve kabeljauwen. De KW. 153 (13 febr.) meerde af met 170 schelvis, 15 haring, 10 makreel, 220 wijting, 30 gul en kabel jauw, 70 koolvis, 330 stijve kabeljauwen. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 80130. kleine regels ka beljauw 6856, kisten grote kabeljauwen 82125, kisten kléine kabeljauw 72—112, grote schelvis 6571, grootmiddel schelvis 5864, grote schol 2527, middel schol 3538. zetschol 5557, schol 1 4652, grote tong 3.103,20. grootmiddel tong 3,103,30, kleinmiddel tong 3,203,50, tong 1 2,60— 2,80, slips 2,202,30. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: grote gul 3036, middel gul 2632, torren 2228. zworte koolvis 5262, koolvis 1 2023. koolvis 2 1821, witte koolvis 6773, len gen 6580, wijting 1728, schol 2 3843, schol 3 1733, makreel 2127, kleine ha ring 22, groffe haring 2430, kleinmiddel schelvis 5662, pennen 5162 en braad 45—56. Wat er komt Voor de dinsdagmarkt worden verwacht: IJM. 209 met 145 kisten verse platvis, de KW. 22 met 84 kisten, de KW. 37 met 72 kisten, de KW. 71 met 95 kisten, de UK. 3 met 104 kisten, de IJM. 20 Polderman (17 febr.) met 125 schelvis. 20 haring, 10 ma kreel, 45 wijting, 40 gul en kabeljauw, 70 koolvis, 10 diversen, 140 stijve kabeljau wen. De KW. 81 (17 febr.) zorgt voor 70 schelvis, 40 haring, 20 makreel, 160 wijting, 60 gul en kabeljauw, 100 koolvis, 30 di versen en 200 stijve kabeljauwen. De VL. 153 (16 febr.) zorgt voor 70 schelvis, 30 haring, 30 makreel, 60 wijting, 30 gul en kabeljauw, 70 koolvis, 30 diversen en 170 stijve kabeljauwen. Voor de dinsdag- of de woensdagmarkt verschijnen de trawlers Elie en de KW. 135. En op zee Het was goed weer om de Noord. De vang sten waren niet daverend. Er werden 150 tot 200 manden wijting, haring en schelvis gemiddeld uit het water gehaald. In een trek had de VIOS 30 manden, de Van Hat- tem 30 manden, de Toronto 60 manden, de Medan 30 manden, de Herman 60 man den vis. De kustvissers boekten gemiddel de vangsten van 70 tot 100 kilo tong en 10 tot 20 manden schol en bot per etmaal De vissersvaartuigen bij de Pittboei haal den gemiddeld 100 tot 120 kilo tong en 10 tot 12 manden schol per etmaal uit het water. Modernisering vissersvloot De regering van Zuid-Slavië wil op den duur komen tot een gestandaardiseerde vissersvloot. Vóór 1962 wil men 50 schepen met een lengte van 17 meter aan de vloot toevoegen. Er zullen moderne installaties op de schepen worden aangebracht. Deze installaties zullen onder meer bestaan uit 250 dieselelektrische krachteenheden, 50 radiozenders en 20 ultrasonische echo apparaten. Ierse visconservenfabriek In het Ierse Kinsale wordt binnenkort begonnen aan de bouw van een viscon servenfabriek, waar men zich tevens zal toeleggen op het fabriceren van ijs en het Door de binnenstad van Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag weer het jaarlijkse massale pelgrimslegioen ge trokken, dat voor de 78ste maal in succes sie de oude bedeweg volgde, die eens in de middeleeuwen de processie ging ter herdenking van het Heilig Sacramentsar tikel. Aan deze stille omgang werd de eerste nacht er komen er nog twee deelge nomen door 21.000 rooms-katholieken uit het gehele land. Vijftien extra treinen en 250 autobussen voerden de bedevaartgan gers aan. opslaan van goederen in grote koelcellen. De onderneming beschikt over een aan delenkapitaal van 50.000 Engelse ponden. De besommingen De besommingen van heden luiden: SCH. 117 21.300; VL. 97 f 8000; VL. 85 9500; KW. 19 3000; KW. 16 4900, KW. 91 6800; KW. 44 5700; KW. 168 5500; KW. 138 6200; KW. 153 16.900; IJM. 211 9600. Prijzen van zaterdag Heilbot 3.90-3.20. gr. tong 3.40—3.10, grm. tong 3.40—3.10, kim. tong 3.60—3.20. kl. tong I 3.60—2.70. kl. tong II 2.90—2.30, tarbot I 3.40—2.60, zalm 7.50 per kg. Tarbot IV 8665, gr. schol 3220, grm. schol 35-22, kim. schol 56- 30, kl. schol I 52—25, kl. schol II 44 16, schar 2614, bot 98, v. haring 27 19.80. makreel 27—16.60, gr, schelvis 61, grm. schelvis 61. kim. schelvis 6665. kl. schelvis I 66 —64, kl. schelvis II 6051, wijting 2410. gr. gul 35-28, mid. gul 30-26, kl. gul 27—22, kl. haai 24 —21 ham 76, kl. koolvis zw. 34—16 per 50 kg. Gr. kabeljauw 220—79, gr. koolvis zw. 6250, gr. leng 76—70 per 125 kg. Aanvoer van zaterdag 610 kisten tong en tarbot, 2 k. heilbot, 2115 k. schol. 180 k. schar, 225 k. bot, 490 k. haring 115 k. makreel. 45 k. schelvis, 500 k. wijting, 485 k. ka beljauw en gul. 10 k. leng, 90 k. haai, 1 k. ham, 192 k. koolvis en 30 k. diversen. Totaal 5090 k. vis. Besommingen van zaterdag HD 79 3960. SCH 171 20.680, KW 155 6370. KW 87 17.110. KW 57 4910, KW 162 6320, KW 140 5550. KW 124 ƒ7110. KW 125 4140. KW 56 1520, KW 94 2370, KW 35 ,1760, KW 30 2020, KW 65 t 1660, KW 53 1680, KW 60 1610. KW 21 1820. KW 71 i 2100, KW 31 3100, KW 33 8510, KW 93 7340, KW 165 4000, KW 61 1520, KW 98 2060 (deel). IJM 59 3600, IJM 7 2340, IJM 38 2240, IJM 63 4450, IJM 4 2280, IJM 45 4520, TX 33 2710, TX 14 3100, RO 29 2230. WR 88 2510. De Motor- en Autoclub Castricum heeft het rittenprogramma geopend met een bij zonder geslaagde drie-etappenrit. Van wege de grote drukte in de gemeente was het haar namelijk niet mogelijk een grote rit uit te zetten en daarom deed men het in drie etappen. In elk geval was het een nieuw geluid en men mag zeggen dat dit experiment volledig geslaagd is. Er was een groot aantal deelnemers en in het prachtige voorjaarsweer was het gezellig per motor, auto of bromfiets puz zelen. De prijzen werden na afloop in Hotel Ammeraal door de voorzitter, de heer A. Dekker aan de winnaars uitgereikt. De winnaars waren: Auto's: 1. J. W. Los (motorclub Bever wijk) 6 strafpunten; 2. B. Lute (MAC) 6. Motoren: 1. J. Dekker (MAC) 6 straf punten); 2. J. Bos (Wormerveer) 7; 3. J. van der Velde (MAC) 7; 4. A. de Munck (Wormerveer) 9; 5. J. Bouwman (Wormer veer) 10. Bromfietsen: 1. P. van Kessel, 8 straf punten. 3-3% Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 "/n Pr. A'dam '56 I Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil Pref.PhilipsGloeil. Unilever (cert.).. Unilever (nieuwe) Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol Kon Petroleum.. Billiton Vdam Rubber K.L.M f-ïoll. Amer. Lijn K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors. Shell Union....... Tidewater Slotkoers vrijdag 921,/ie 96% 112 85 98% 92 104% 268 446 216 352 228 326 525% 222% 456 445 196 154% 690% t 162.80 20P 88% t 121,— 145 144% 130% 122 130% f 153,50 269 137 201'/* 231% 222 70'/* 52% 92% 46% 78% 21 Vs Voorbeurs koersen 267 524 454 443 f 162, -o

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10