WEG EN WIEL Kampeerders vinden op de R.A.I. alles van hun gading Mode Slechts vijf minuten meer Wèg met die uitsteeksels Bij dichte mist groot licht Technische tips Eenvoudige tentjes, maar ook zeer comfortabele caravans „Camping 1959" 7 Niet meer olie dan strikt nodig is Pas op voor vette schoenzolen Motorisering T enten Grotere romen Kerkelijk Nieuws Proefproces tegen parkeer- privileges Uniek jubileum in Noorbeek Caravans Arbeiders Jeugdcentrale is opgeheven Acht ton schade door Droogste februarimaand brand te Wassenaar sinds een eeuw Het Rotterdams Toneel met „Suiker" naar Brussel MAANDAG 2 MAART 1959 Er zijn nog altijd automobilisten, die menen dat het voordelen heeft het olie carter tot boven het normale bovenste peil te vullen. Vooral doet deze mening opgeld voor de inrijperiode van nieuwe en gerevideerde motoren. Het is echter een opvatting, die nog overgebleven is uit de tijd van de spatsmering. Bij de motoren, die dit smeersysteem hadden, schepte d' krukas in zijn rondgaande beweging olie uit het carter en wierp dit op tegen de cilinderwanden. Tegen woordig heeft elke motor druksmering en de olietoevoer is niet meer afhanke lijk van de hoeveelheid, die in het car ter aanwezig is. Tussen de maximum- en minimumstreep op de peilstok is deze smering volkomen dezelfde en het bijvullen boven het aangegeven peil heeft geen enkel doel. Het heeft wel na delen, want de oliekeringen worden extra zwaar belast. Sommige automobilisten vullen on nodig olie bij doordat zij misleid worden door de peilstok. Wanneer men deze raadpleegt onmiddellijk nadat de motor een tijdlang gedraaid heeft, kan een te laag peil worden aangeduid, omdat nog een vrij grote hoeveelheid achtergeble ven is in de kleppenkast en het distri butiecarter. Deze loopt geleidelijk terug naar het carter en indien men enkele minuten later weer peilt, blijkt dikwijls, dat bijvullen niet nodig is. Enige tijd geleden is een ongeluk j met dodelijke afloop gebeurd door dat een autobestuurder met zijn voet van het rempedaal en op het gaspedaal gleed, op het moment, dat hard remmen noodzakelijk was. Door dat zijn voet uitgleed, werd niet alleen de rem losgelaten, maar trok de motor met volle kracht weer aan, hetgeen fa tale gevolgen had. Achteraf bleek, dat de bestuurder, voor hij in de wagen stapte, door een plas olie gelopen had in zijn garage en dat zijn schoenzolen hierdoor vet en glad geworden waren Hetzelfde gevaar ontstaat ook indien men vastgeplakte sneeuw aan zijn schoenen heeft. Het is verstandig hier- i op attent te zijn en desnoods even de onderkant van de schoenen te contro leren, wanneer men in een garage ge- lopen heeft. De „Camping show" op de RAI toont weer tientallen caravans en kampeer wagens in allerlei afmetingen en soorten. De grootste onder hen doen wat het „ingebouwde" comfort betreft, in geriefelijkheid nauwelijks bij een flatwoning onder, zoals dit interieur bewijst. BEGRIJPT U EIGENLIJK waarom wij juist op de weg altijd zo'n haast hebben? Is u de hele dag bezig geweest met strikt noodzakelijke dingen? Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat? Ja heus? Zijn er echt geen vijf minuten bij, waarvan u zegt, nou, die heb ik eigenlijk maar een beetje verlummeld? Had u na die rit niet kunnen volstaan met 25 minuten koffiedrinken in plaats van een half uur? En die kennis die u ontmoette, als u van hem of haar nu eens een paar minuten eerder afscheid had genomen? En als u nu eens vijf minuten eerder was op gestaan? Vijf minuutjes maar. Want wij zouden zo graag zien, dat ieder van ons eens vijf minuten per dag van zijn kostbare tijd zou kunnen vrijmaken om die zo maar eens aan het verkeer te kunnen spenderen. U zult eens zien wat u daar allemaal mee kunt doen. Af en toe eens even voorrang geven, zo nu en dan eens afremmen, desnoods eens helemaal stoppen. Het zijn vaak maar kwesties van enkele seconden. En in die vijf minuten heeft u daarvoor driehonderd seconden disponibel. Gelooft u zelf ook niet, dat het dan al een heel stuk veiliger op de weg zou worden? Maar dan moeten we ook allemaal meedoen. Ook die doldrieste voetganger, die zonder op- of omkijken een uiterst drukke straat opholt. Voor enkele seconden tijdwinst riskeert deze sprintende zoolganger een langdurig ver blijf in het ziekenhuis. Ook tussen voetganger en automobilist moet er een beetje samenspel zijn in het verkeer. Even stoppen voor zo'n keurig overstekende wande laar, ook al zijn er geen knipperbollen. Dat kan allemaal van die vijf minuten meer voor het verkeer! NU MOETEN ZE ER WEL af zijn, die scherpe uitsteeksels aan de auto, want dan wordt het menens. Tot 1 maart is de politie zeer soepel geweest met het voorschrift, dat bepaalt, dat een motorvoertuig na 1 januari 1959 niet voorzien mag zijn van scherpe uitstekende delen, welke onnodig zijn en in geval van botsing of aanrijding letsel kunnen veroorzaken. Wat dus wél en wat niet is toegestaan, is niet nader om schreven en de rechter dient dus te bepalen wat scherp, wat uitstekend en wat onnodig is. Een wielrijder, die wordt aangereden, slaat dikwijls vooraan tegen de motorkap. Daar mag zich dus zeker niets bevinden dat een slachtoffer extra kan verwonden. Hetzelfde geldt voor de spatborden en de voorzijde van de auto. Men kan gerust aannemen, dat scherpe of haakvormige ornamenten op de motorkap uit den boze zijn. Ook scherpe afschermkappen van koplampen zijn naar alle waarschijnlijkheid taboe. Plaquet tes bevestige men vlak tegen grille of motorkap en geen decimeter er vóór. Antennes die op het dak zijn aangebracht, of vlak voor de voorruit, kan men moeilijk gevaarlijk noemen, maar nog maals het is de rechter, die dit uiteindelijk moet beoordelen. Verwijder liever te veel dan te weinig. De gaten in de motorkap, die zichtbaar worden na het verwijderen der ornamenten, kan men het beste met verchroomde sierbouten maskeren. In ieder geval: als u de scherpe uitsteeksels nog niet verwijderd hebt, dan wordt het nu toch wel hoog tijd! Tijdens de mistige dagen van enige weken geleden is heel veel gezondigd tegen de mistvoorschriften. De meeste automobilisten meer dan de helft die wij ontmoetten op de weg hebben een zware onvoldoende gekregen voor hun mis(t)gedrag. Eerlijk, heeft u tijdens het regiem van „de kleine wereld" steeds met (ongedimd) groot licht gereden? Ja? Ook in de bebouwde kommen? Dan treft u als mistrijder geen enkele blaam! Maar denken die anderen nu werkelijk, dat het enige zin heeft die pietepeuterige stadslichtjes te ontsteken als het gaat om zware nevels te doorboren? Ik zie voldoende bij stadslichten, verklaarde ons zo'n onverlichte rijder. Goed, maar het gaat er niet om wat ziet. De zaak is of de tegenliggers u tijdig kunnen zien! Vooral bij inhaalmanoeuvres. Er komen nog wel meer mistdagen. Prent dit dus even in uw hoofd: GécN LICHT: MISDADIG. STADSLICHT: WAARDELOOS en bovendien STRAFBAAR. ONGEDIMD GROOT LICHT: GOED! Dit geldt dus voor DICHTE MIST en wel OVERDAG, waarbij onder dichte mist wordt verstaan een zicht van plus minus tweehonderd meter. Denkt u er aan, dat dit ook van toepassing is op bebouwde kommen? En heus, door overdag met groot licht te rijden, loopt uw accu niet leeg! Maar als u uw wagen parkeert, vergeet dan niet ,de lampen te doven. Juist overdag denkt u daar meestal niet aan! Op de 41ste R Al-ten toonstelling tonen meer dan vijftig exposanten de nieuwste snufjes op kampeergebied. De expositie is belangrijk groter dan die welke in 1957 in het RAI-gebouw werd gehouden en omvat o.m. kampeerwagens, caravan onderdelen, bagage-aanhangers, tenten, kampmeubelen, kleding, slaapgerei, eet gerei, kook- en verlichtingstoestellen, rubber- en plasticboten, rugzakken, tassen, sportartikelen, waterblikken, koeltassen, waterski's, enz. Men zal er zowel kampeertechnische als toeristische voorlichting vinden ook de fotografie is er vertegenwoordigd. De groeiende populariteit van het kamperen heeft een belangrijke industrie van kampeerbenodigdheden doen ontstaan. Deze overgang van de ambachtelijke naar de industriële sfeer werkte niet alleen prijsverlagend, maar had mede tot gevolg, dat meer aandacht aan groter comfort werd besteed. Dit maakte het kamperen aantrekkelijk voor velen, die er vroeger niets van wilden weten. Van grote betekenis voor het kampei-en is de toenemende motorisering. Deze maakt het mogelijk op gemakkelijke wijze een kampeeruitrusting mee te nemen en ook de snelle groei van het kampeerwagen park wordt in belangrijke mate hierdoor verklaard. Bij een onlangs in Nederland gehouden enquête is gebleken, dat 60 pet. van de kampeerders in Nederland gemotoriseerd was. In Frankrijk, België, Zwitserland, Zweden en Noorwegen is het percentage gemotoriseerde kampeerders nog aanzien lijk hoger. Voor de gemotoriseerde kam peerders is het jammer, dat de Nederlandse wetgeving het gebruik van bagageaan- hangwagentjes achter solomotoren, scoo ters, zijspancombinaties en driewielige motorvoertuigen niet toestaat. Nu wordt het voertuig door de onontbeerlijke kam peeruitrusting dikwijls zo zwaar belast, of de bestuurder zodanig gehinderd, dat onge lukken het gevolg kunnen zijn. Het gebruik van deze aanhangers is in nabuurlanden wel toegestaan. Het is dan ook te hopen, dat de minister van Verkeer en Water staat een naar aanleiding van deze kwestie tot hem gericht gezamenlijk verzoek van de ANWB en KNMV om het gebruik van aanhangwagens ook in Nederland mogelijk te maken, zal inwilligen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Fergus-Guelph (On tario, Canada) (Can. Ref. Church) P. King- ma te Noordbergum. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudega (Wymbr.) J. W. van der Heide te Ooster-Nijkerk. Aangenomen naar Randwijk (Geld.) A. Muilwijk, kand. te Ameide, die bedankte voor Hedel, Melissant, Oud-Alblas, Poort vliet en voor Wijk bij Heusden. Benoemd tot hulpprediker voor het jeugdwerk te 's-Gravenhage H. J. ter Haar Romeny, laatstelijk predikant te Bandoeng, die deze benoeming ook aannam. Benoemd tot vicaris te Surhuizum (Gron.) J. G. Eelderink, kand. te Ruurlo. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland R. T. Huizinga te Nieuw-Beijerland; voor Oud- Beijerland J. Wieman te Oudewater; voor Streefkerk en voor Zoetermeer P. de Jong te Kootwijk. Geref. Gemeenten Tweetal te 's-Gravenpolder M. Blok te Rijssen en Chr. van Dam te Rotterdam-Z. Voor de kantonrechter van Maastricht, hebben twee advocaten terecht gestaan wegens overtreding van een parkeerver bod, in welke zaak zij een principiële uit spraak willen uitlokken. Zij hadden een procesverbaal gekregen toen ze hun auto oudergewoonte vóór het paleis van Justitie parkeerden. Het bleek dat er een ontheffing van het voor het voorplein geldend parkeerverbod no dig was om er te kunnen parkeren en dat de officier van Justitie zo'n ontheffing had. De advocaten bezaten er geen. De advocaten hebben toen, mede omdat in Nederlandse automobielkringen al lang actie wordt gevoerd tegen de par- keerprivileges, een vonnis van de kanton rechter willen uitlokken, dat de mogelijk heid biedt om in hoogste instantie een prin cipiële uitspraak te krijgen. De officier van Justitie eiste daarom in dit proefpro ces een boete van 11.-. De verdediger van de beide advocaten mr. F. Nederveen uit Roermond, voerde aan dat de ontheffing van een verkeersbe- paling in het belang van de vrijheid en vei ligheid van het verkeer slechts in zeer be langrijke gevallen moet geschieden. Te vens onthulde de verdediger, dat de in 1956 door B. en W. van Maastricht verleende ontheffing geen geldigheid meer heeft, om dat de wachtverbodregeling in de algeme ne politieverordening van Maastricht in 1957 werd vernieuwd en sedertdien niet op nieuw ontheffing is verleend. Er is dus se dert 1957 geen enkele geldige ontheffing, zodat eigenlijk alle gebruikers van de ver vallen ontheffingen evenzeer in overtreding zijn. De verdediger drong aan op ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter zal op vrijdag 13 maart uitspraak doen. Tenten zijn in vele typen en uitvoerin gen aanwezig. Enkeldaks, dubbeldaks, langs- en dwarsslapers, tenten voor trek kers en tenten voor vaste kampen. Tenten speciaal ontworpen voor motor- en scooter rijders, bungalow en combinatietenten, kortom tenten voor elke kampeerder en in tal van prijzen. De motorisering leidde tot het ontstaan van frametenten, d.w.z. ten ten, welke gesteund worden door een buis frame. Gewicht en volume zijn doorgaans niet gering. Het opzetten vraagt wat meer tijd en zij zijn nogal kostbaar. Het resultaat is echter een royale tentwoning met ruime 17.000 gld. Niet minder dan 28 voor Neder land nieuwe typen maken op „Camping 1959" hun debuut. Elf van de 56 typen be horen tot de categorie uitvouwbare cara vans. Er is bij vele fabrikanten een duidelijk streven merkbaar, een volslagen dubbel wandige, vierpersoonskampeerwagen te vervaardigen, welke door de kleine, lichte auto zonder bezwaar ook in bergachtig terrein kan worden getrokken. „Camping 1959" toont er verscheidene. Ook de mees te uitvouwbare kampeerwagens komen aan de wensen van gebruikers van kleine auto's tegemoet. De uitvouwbare wagens zijn wat aantal betreft in minderheid. Toch zijn er enthousiaste gebruikers van dit type, dat veelal tevens als bedrijfsaanhanger is te gebruiken. Een recente ontwikkeling is de toepas sing van kunststoffen als wandmateriaal. Polyester, gewapend met glasvezels, wordt de laatste jaren door binnen- en buiten landse constructeurs verwerkt. Het mate riaal is licht, sterk en vrij van corrosie. Het laat gestroomlijnde, afgeronde vormen toe en er zijn geen naden welke lekkage kunnen veroorzaken. Beschadigingen kun nen snel, goedkoop en onzichtbaar worden gerepareerd. Ook op „Camping 1959" is de plastic caravan aanwezig. stahoogte, waarin ook grote gezinnen over voldoende ruimte beschikken. Op deze tentoonstelling blijkt, dat het gebruik van kunstvezels en andere syn thetische grondstoffen bij de vervaardiging van tenten, kleding, slaapzakken en ander kampeermateriaal toeneemt. Er is een ex posant in wiens gehele, uitgebreide collec tie tenten uitsluitend nylon grondzeilen worden verwerkt. Ook ritssluitingen van nylon worden toe gepast. Zestig caravans, omvattend 56 typen, af komstig van 26 fabrikanten, worden door zeventien standhouders geëxposeerd. De Nederlandse constructeurs zijn vertegen woordigd met 26 typen; van de resterende 30 zijn er 23 uit Engeland afkomstig, twee uit Duitsland, 3 uit België, één uit Dene marken, terwijl één wagen ten dele van Franse en ten dele van Nederlandse origine is. De prijzen variëren van de vouw- c.q. complete kampeerwagen van 1.660 gld. tot Het raamoppervlak in caravans is nog steeds groeiende. Erkerramen ziet men hoe langer hoe meer. De interieurs worden kleuriger. Hier en daar worden nylon wiel- lagers toegepast, evenals onafhankelijke vering, schokbrekers en door de trekauto apart te bedienen remmen. In de meeste Engelse wagens behoort een toiletruimte met chemisch toilet tot de standaarduitrus ting. De U-vormige bank komt in de mode en aan de kampeerwagenverwarming wordt steeds meer aandacht besteed. Ijs- en koelkasten zijn geen uitzondering meer. Wie zelf een kampeerwagen wil bouwen zal op de tentoonstelling „Camping 1959" zowel constructietekeningen als onderdelen en deskundige voorlichting aantreffen. Men moet er zich echter wel van bewust zijn, dat een kampeerwagen een voertuig is dat dikwijls ook aan het snelverkeer deelneemt. Constructiefouten kunnen ont zettende gevolgen hebben. De materiaal kosten zijn ook bij eigenbouw niet gering en er gaan heel wat arbeidsuren inzitten. Men bezinne zich terdege alvorens het be sluit te nemen een kampeerwagen te bou wen. Wie het kamperen wil combineren met andere vakantiegenoegens kan op de RAI boot-trailers en caravans zien die de moge- lijheid bieden een boot mee op reis te nemen. Ook opblaasbare rubberboten zijn vrij gemakkelijk vervoerbaar. Dat men al kamperende tevens de wandelsport, de zwemsport, de hengelsport en alle moge lijke balspelen zal kunnen beoefenen is duidelijk. Ook deze aspecten van het kam peren laat „Camping 1959" zien. Op de Paasheuvel te Vierhouten heeft de Arbeiders Jeugdcentrale na een bestaan van ruim veertig jaar tijdens een groot congres besloten haar werkzaamheden te beëindigen en medewerking te verlenen aan een nieuwe, niet aan enige politieke of religieuze overtuiging gebonden orga nisatie. Met algemene stemmen werd besloten, dit nieuwe verband aan te duiden met de naam „Jeugd- en Jongerencentrum Ruim te". De nieuwe organisatie zal bestaan uit drie verschillende zelfstandige groe pen, die worden genoemd „Kindervrien- denwerk Bibit" voor de leeftijdsgroep 8-11 jaar; „Jeugdstad Imago" voor de leef tijdsgroep 12-15 jaar en „Jongerenwerk Begin" voor de leeftijdsgroep 16-30 jaar. In het dorp Noorbeek, in het zuidooste- lijkste hoekje van Limburg, is gisteren een uniek jubileum gevierd. Sinds twaalf en een half jaar is de gemeenteraad on veranderd gebleven. Sinds 1946 zijn de inwoners van dit dorp het zo eens geweest, dat er geen gemeen teraadsverkiezingen zijn gehouden. De jubileumviering begon zondagmor gen met een kerkelijke plechtigheid in de middeleeuwse parochiekerk. Daarna trok de raad, met de harmonie „De Berg galm" voorop, in optocht naar het ge meentehuis, waar de schoolkinderen de raadsleden een aubade brachten. De Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. Hou- ben woonde de bijzondere raadszitting bij waarin burgemeester J. Wolfs elk dei- raadsleden een door de kunstenaar Jean Nelissen ontworpen wandbord aanbood. Mr. Houben, reikte de loco-burgemees ter, de 67-jarige heer Ch. Hutschemakers, de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau uit, welke on derscheiding hem als oudste raadslid dooi de Koningin is verleend. Na de feestelijke raadszitting was er een receptie en in de avond een concert, waar het Limburgs Symphonie or kest voor het eerst optrad. De afgelopen maand februari heeft bij zonder weinig neerslag gebracht. Gemid deld is er in ons land slechts 5 mm. geval len. Dit is het negende gedeelte van de nor male hoeveelheid. Het was gemiddeld over het land de droogste februari sedert het begin der waarnemingen, meer dan een eeuw geleden. Onweer kwam niet voor. Sneeuw was een zeldzaamheid. De mist en lage wolken hebben niet kun nen verhinderen, dat het aantal uren van zonneschijn te De Bilt slechts heel weinig onder normaal was. In het zuidoosten van het land zal het zelfs iets zonniger dan normaal zijn geweest. In De Bilt werden 68 uren zonneschijn geregistreerd tegen 74 uren normaal. Öp vijftien dagen scheen de zon niet. Sedert 1926 was dit aantal da gen in februari niet meer zo groot geweest. De temperatuur was gemiddeld ander halve graad onder normaal. De laatste da gen van de maand, toen op tal van plaat sen de hoogste temperaturen die tot nu toe in deze eeuw in februari waren geno teerd, werden bereikt of overschreden, hebben het veeal koude weer van de eer ste drie weken niet kunnen compenseren. In De Bilt vroor het op achttien dagen tegen op veertien dagen normaal; op ne gen dagen bleef het kwik de gehele dag on der het vriespunt tegen op drie dagen nor maal. Op 28 februari werd in De Bilt een temperatuur van 17.3 graden Celsius gemeten, een waarde die sedert het begin der waarnemingen in 1848 alleen in 1899 in februari is overtroffen. Op 10 februari van dat. jaar werd een temperatuur van 18.5 graden C. bereikt. Opmerkelijk is voorts, dat de luchtdruk in de afgelopen maand bijzonder hoog is geweest. Tot nu toe was het in geen enkele maand voorge komen dat de barometer gemiddeld een zo hoge stand aanwees als in de afgelopen maand februari. In De Bilt 1033.2 milli bar. De drie wintermaanden De gemiddelde temperatuur van de drie wintermaanden december, januari en fe bruari bedroeg te De Bilt 2.4 graden tegen 2.2. graden Celsius normaal. Op 42 dagen vroor het in De Bilt precies het normale aantal dagen. Februari was de koudste, de cember de warmste maand. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 187 te gen 173 normaal, dit is meer dan in de twee voorafgaande winters. Op 36 dagen scheen de zon niet tegen 35 dagen normaal. De hoeveelheid neerslag bedroeg ge middeld over het gehele land bijna 180 mm. tegen 162 mm. normaal. Vooral in het kustgebied was het aan de natte kant daarentegen was in het duidoosten van het land de hoeveelheid neerslag ongeveer normaal. In De Bilt sneeuwde of regen de het gedurende 166 uren tegen geduren de 168 uren normaal. Op uitnodiging van de Vlaamse journa listenvereniging zal het Rotterdams To neel op dinsdag 3 maart in de Koninklijke Nederlandse Schouwburg in Brussel een galavoorstelling geven van „Suiker", van Hugo Claus. Zondagmiddag heeft een grote brand gewoed in een houten loods te Wassenaar die door firma's en particuliei-en ais aa- rage, werkplaats en opslagplaats werd ge bruikt. Een vrachtauto, twee personenauto's, een caravan, een hoeveelheid hout, verschil lende machines, motoren en een partij meubilair gingen verloren. De schade, die vrijwel niet door verzekering wordt gedekt, wordt geschat op 800.000. Ver moed wordt, dat de brand gesticht is door spelende kinderen. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Met een veelbelovende stralende zon bui ten en fleurig geschikte lenteboeketjes bin nen, had Dick Holthaus zich geen betere entourage kunnen wensen voor de presen tatie van zijn nieuwe voorjaarscollectie. Dat men definitief gebroken heeft met de empire-lijn konden we ook hier consta teren; de taille is weer teruggebracht tot op de normale hoogte en de schouders zijn verbreed door laag ingezette vaak bollen de mouwen en een grote enigszins geplooi de kraag, die aan de platliggende revers is vastgehecht. De mantels waren van een rijke verscheidenheid en voor het meren deel van Nederlandse stoffen vervaardigd. Veel van de mantels waren kraagloos, niet altijd even flatteus, maar vaak toch ook bijzonder stijlvol zoals een wollen stoffen mantel met rendierhaar, die achter kleine ingestikte plooitjes vertoonde, die als een stralenkrans om de nek lagen. De zakken waren fors en over het algemeen laag op gestikt; ook bij de ensembles zagen we de voorkeur van ontwerper voor deze blik vangers, die we ook vroeger al in zijn col lectie als geliefd detail hadden opgemerkt. De japonnen zijn veel getooid met bre de leren ceintuur of worden in de taille op een koord gerimpeld. Het bijpassende jasje, kraagloos of juist met een forse kraag, is rechtvallend en vrij kort, soms met een half ceintuurtje op de rug of een garnering van zakkleppen op de buste. Het décolleté wordt vaak gevuld door de daar- ondergedragen hoog opgesneden japon. Een flatteuze en tevens praktische nou veauté was de als jasje verwerkte stola met zakken. Opvallend mooi waren de Italiaanse zui ver zijden stoffen, alle met de hand be drukt, geweven of geborduurd, gewaagd van dessinering en kleurstelling. De wijd- uitstaande korte mouw, soms over een strakke ondermouw, kwam vooral bij een zwarte zijden satin japon prachtig tot haar recht en deed ons herinneren aan de Bie dermeier tijd. Iets nieuws was de kant in diverse kleu ren op imprimé verwerkt voor feestelij ke zomerjaponnen en een handgehaakte mantel van raffia in kantpatroon. De collectie was draagbaar en echt vrou welijk en door haar verfijnde eenvoud een verademing na de onevenwichtige mode van de laatste jaren. Katy

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11