Premier Macmillan weigert de hoop op te geven Antwoord op westelijke nota's al overhandigd HET WEER Lenteweer lokte duizenden naar strand, duin en bos KROESJTSJEV DEZE WEEK IN OOST-DUITSLAND Aan de Oostgrens hadden buitenlandse toeristen weer veel belangstelling voor boter, koffie en chocola „Vermiste" kunstmaan laat zich thans horen Zomerse aanblik van zonnige eerste maart In Finsterwolde C.P.N.-raadslid belette Bruggroep-propaganda Aanhoudend zacht IJmuiden: overstelpend druk éee MORRIS before you tuij! SUèDE DAMESJASJES in kleuren Ook elders drukte Veel buitenlanders De Russische nota Voorwaardelijk akkoord met ministersconferentie? Het woord is aan WEG EN WIEL C.a.o. grafisch bedrijf Voorstel van commissie van goede diensten aanvaard ifflïmnwT ELECTRISCHE UOUMPfif SCHRIJFMACHINES HARTOG MAANDAG 2 MAART 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 44e JAARGANG NUMMER 100 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) Vandaag is het in Moskou de beslis sende dag in het zigzag spel, dat de Rus sen met de Britten bedrijven. Diploma tieke waarnemers verwachten niet, dat de Russische houding nog wezenlijk zal veranderen, maar wel dat Macmillan er misschien nog in zal slagen het gesprek een zodanige wending te geven, dat voor het Westen aanvaardbare onderhande lingen in de naaste toekomst mogelijk worden. Macmillan blijft op de noodzaak hiervan hameren, daarmede waarschijn lijk ook voorbesprekingen in een of an dere vorm bedoelende, omdat het Wes ten geen topgesprek wil zonder deugde lijke voorbereiding en zonder kans op enig succes. Macmillan vindt de toestand te ernstig om zich door Kroesjtsjev's onbereken baar temperament te laten ontmoedigen. Het hoogzomerse weekeinde, waarmee de lentemaand begonnen is, heeft honderdduizenden zonnebaders naar buiten gelokt. Verwarring bestond er alleen ten aanzien van het kleding- vraagstuk. Op de overvolle caféterras sen in Amsterdam was het een schilderachtige mengeling van mensen in bont- en winterjassen, fleurige blazers en dunne zomerjurkjes. In Zandvoort hadden jongelui van het zwarte kousengïlde zich tegen de on verwachte zonnegloed gewapend met grote zwarte paraplu's. Zaterdagmiddag waren twee leden van de communistische Bruggroep uit Amster dam en Groningen in de gemeente Finster wolde bezig met het aanplakken van ver kiezingsaffiches van de Bruggroep. Deze propaganda zinde kennelijk het C.P.N.- raadslid J. S. niet. Hij reed met zijn mo torrijwiel op de beide propagandisten in, rukte hun de affiches uit de handen en verscheurde deze. Het 72-jarige Brug- groep-lid uit Groningen liep een schaaf wond aan een knie op. Een patrouille van de rijkspolitie, die zich in de buurt bevond, maakte tegen het raadslid wegens mis handeling en vernieling proces verbaal op. Verwachting tot morgenavond: In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Morgen over dag overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De lentezon heeft zondag de mensen naar buiten gelokt. Duizenden mensen hebben de badplaatsen, duinen en bossen opgezocht. Waar op de terrassen nog geen stoelen stonden, heeft men deze gauw geplaatst. In de duinstreek was het bijzonder druk. Reeds om tien uur 's morgens vertrokken de N.Z.H.-bussen uit Amsterdam afgeladen naar Zandvoort. Men had de grootste moeite om de drukte naar en van de badplaats in goede banen te houden. In Haarlem en omgeving bevolkte men de banken om van de milde zon te genieten, in IJmuiden was het op de zuiderpier enorm druk. Hier en daar waagde een enkeling zich in zee door te gaan pootjebaden, maar al gauw ondervond men dat het water nog te kil is. Bijzonder opvallend was het contrast in kleding: men zag luchtige zomertoiletjes naast dikke winterjassen. dit nummer bestaat uit TWAALF PAGINA'S In de Haarlemmer Hout en het wandel bos „Groenendaal" in Heemstede heerste een gezellige drukte. De „Kennemerdui- nen" en de Amsterdamse Waterleiding duinen boden een mooie gelegenheid tot wandelen. Het nationale park ,.De Kenne- merduinen" boekte 6500 bezoekers. In Zandvoort maakte de winterse stilte plaats voor een roezemoezige gezelligheid. Vanzelfsprekend was de badplaats op deze abrupte overgang niet ingesteld. Zo was de politie nog niet op volle sterkte be schikbaar. Een zestal strandbedrijven wa ren al ingericht, zodat de strandpachters hiervan de goede vruchten hebben geplukt. De bezoekers luierden heerlijk in de zon, in strandstoelen of langs de duinreep. En de kinderen waren volop in het zand aan het spelen. De terrassen, zowel aan de boulevard als in het dorpscentrum, waren overvol. Goede zaken maakten de patates- friteskramen en de ijsverkopers. Op de Zandvoortselaan kronen de auto's in een slakkegang vooruit. Men had van uit Heemstede met de auto soms meer dan een half uur nodig om de badplaats te be reiken, waar men de parkeerplaatsen vol vond. Ernstige opstoppingen bleven achter wege. De chef van de afdeling vervoer der N.Z.H.V.M., de heer Th. Hetem, sprak van een „verschrikkelijke drukte", waar de vervoersmaatschappij niet op berekend was". Men heeft dertig extra-bussen ingezet om de mensen zo snel mogelijk te vervoeren. Dat de drukte zo groot zou worden, had men niet kunnen verwachten. Zoveel mo gelijk extra-personeel is op het allerlaatste ogenblik opgeroepen. De N.Z.H. kampt echter met zieken onder het personeel. De reizigers hebben wel langer dan normaal moeten wachten. Uiteindelijk is men niet ontevreden over de snelheid, waarmee men het enorme aantal reizigers heeft kunnen vervoeren. In IJmuiden hebben de hengelaars, die elke dag op de Zuiderpier ingespannen naar hun dobbers zitten te kijken, zondag het veld moeten ruimen. Grote golven dag jesmensen overspoelden de Zuiderpier en er bleef voor de hengelaars geen plaatsje over. Die gingen toen maar langs de om weg via Wijk aan Zee naar de Noorderpier, waar het rustig was en de vis dus ook gretiger beet. Bij de Zuiderpier en om geving was het zeer druk. De moedigsten lagen al aan het strand te zonnebaden. „Het was op zomer af", zei men bij het IJmond-paviljoen. „Dit maakt tenminste wat goed van de mistschade". Ook bij het paviljoen Zuiderpier was men tevreden. Er waren ook al heel wat Duitsers in de stroom van bezoekers, die van het mooie Advertentie BABTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 weer profiteerden. Zelfs werden al enkele Amerikanen gesignaleerd. Maar het strand en de pieren waren niet de enige attracties van IJmuiden; ook bij de sluizen was het bijzonder druk, vooral toen om kwart voor twaalf de „Oranje Nassau" arriveerde. Het schutten van dit schip trok enorme belangstelling. De politie had het ook druk, want er waren talrijke aanrijdingen en er ontstond langs de spoorlijn bij Driehuis ter hoogte van het VSV-terrein een brandje, waar door een paar honderd meter helm ver loren ging. Vermoedelijk is een weggewor pen peukje de oorzaak geweest. Een brandje dat ontstond op het terrein van de fa. Gosschalk, waar 'n stapel opgeslagen goederen vlamvatte, zal door een derge lijke achteloosheid veroorzaakt zijn. Ook in Castricum is het zeer druk geweest. Duizenden trokken naar strand, duinen en bossen. Lange files auto's en motoren waren langs de Zeeweg gepar keerd. Voor de spoorbomen stonden soms rijen auto's van vele honderden meters lengte. Ook op de grote verkeerswegen was het druk. In het westen en midden des lands reden onafzienbare files auto's, die vrijwel nergens door opstoppingen onderbroken werden. Alleen op de rotonde Oudenrijn bij Utrecht was het zondagavond weer mis. De Utrechtse verkeerspolitie moest extra manschappen inschakelen om de grote stromen auto's zonder ongelukken in goede banen te leiden. Zeer velen brachten de zonnige zondag in de bosrijke streken tus sen Driebergen en Arnhem door. Duizen den brachten een bezoek aan de Hoge Ve- luwe. Daar was ook veel belangstelling voor het Kröller-Müllermuseum, zowel van Nederlandse als van Belgische, Franse en Duitse bezoekers. Langs de gehele grens was het verkeer welhaast drukker dan op normale zomer- zondagen. Duitse bezoekers kwamen weer boter, chocolade en koffie kopen. Dat was niet eenvoudig, want pas in april mogen de grenswinkels weer op „normale uren" open zijn. Wel werden vele cafés en res taurants van hun voorraden chocolade be roofd. maar koffie en boter waren niet zo eenvoudig te krijgen. Aan de Keulse Bar rière bij Venlo, was zowel zaterdag als zondag van opschieten aan de grens geen sprake. Ofschoon ook daar op zondagen de winkels thans gesloten zijn. bleken zeer veel Rijnlanders, waarschijnlijk met vrien delijke hulp van caféhouders, zich van de begeerde koffie, boter en chocolade te heb ben voorzien. Vaak kilometers lange rijen auto's moesten geduldig op het onderzoek van de Duitse douane wachten. Ook andere Limburgse grensposten hebben de handen vol gehad. Valkenburg trok voor de tijd van het jaar onmerkelijk veel Duits bezoek. Bij de post Wernhout op het traject Antwerpen was het opvallend druk met verkeer uit beide richtingen. Vele Nederlanders heb ben de zondagse snelheidsbeperkingen in België kennelijk niet geschuwd om zich in de Brabantse, Kempische of Vlaamse con treien te gaan vermij en. Hij acht de tot dusverre gehouden ge sprekken waardevol. Het is niet uitgeslo ten, dat er vandaag nog iets positiefs opduikt, al zijn dan ook vanmorgen de Russische antwoorden op de jongste voorstellen van het Westen ter bijeen roeping van een ministersconferentie over het Duitse vraagstuk, al overhan digd aan de diplomatieke vertegenwoor digers van Groot-Brittannië, de Verenig de Staten, Frankrijk en West-Duitsland te Moskou. De juiste inhoud van deze nota's is nog niet bekend, maar een af wijzing is, in het licht van Kroesjtsjev's uitlatingen van vorige week wel zeker. De Britse premier zal proberen te be reiken, dat het gezamenlijke communiqué met nadruk de deur voor onderhandelingen open laat. Macmillan is er nog sterker dan voor zijn vertrek naar Moskou van door drongen, dat het tot onderhandelingen moet komen, natuurlijk liever voordat de Berlijnse crisis uitbreekt dan er na. In Londen heeft men met instemming ver nomen, dat Macmillan Kroesjtsjev op on dubbelzinnige wijze te kennen heeft ge geven dat het Westen er niet aan denkt Berlijn op te offeren. Moskou beseft wel degelijk dat Macmillan's witte muts geen witte vlag is. Kroesjtsjev en Mikojan hebben hierop weliswaar scherp gereageerd, maar de uit de politiek teruggetrokken nog altijd lichamelijk zwakke Sir Anthony Eden, die juist een rustkuur in Mexico heeft beëin digd, verklaarde zaterdag dat de gewraak te Russische gedragingen, gezien de ernst van de situatie, bijzaak zijn. De Russen behoeven zich na Macmillan's bezoek geen illusies te maken over westelijke mee gaandheid of verdeeldheid inzake Berlijn Omgekeerd heeft Macmillan ervaren, dat verschanst en dat indien er al zaken kun- verschant en dat indien er al zaken kun nen worden gedaan, er uitsluitend met Kroesjtsjev moet worden gesproken en dan alleen op een topconferentie. In het huidige stadium is Kroesjtsjev niet te ver murwen. De harde waarheid is, dat, voor dat het werkelijke schipperen begint, Oost noch West bereid blijken hun kaarten op tafel te leggen. Kroesjtsjev hoopt kennelijk zijn tegen spelers in een dwangpositie te brengen door ondanks Macmillans waarschuwingen eventueel tot de rand van de afgrond te gaan. Een zenuwslopende peniode ligt in het naaste verschiet In Londen is al eerder opgemerkt dat de kwesties erger lijken dan ze zijn, als tenminste niemand het hoofd verliest. Dit gevaar heeft Macmillan in Moskou onder streept. De Russen hoorden het onbewogen aan, hetgeen niet hoeft te betekenen dat zij zelf het risico onderschatten, maar zij lijken bereid het te aanvaarden om een ander hoewel in hun ogen even groot risico af te wenden, namelijk de volledig bewapening van West-Duitsland. Macmil lan heeft ook uit de eerste hand vernomen, dat de Russische vrees voor een met kern wapens uitgerust Duitsland niet geveinsd is, maar een ware obsessie vormt. Constructief plan Het is begrijpelijk, dat velen verstoord zijn over de Russische tactiek tijdens Mac millan's verblijf in Moskou. Kroesjtsjev's aangekondigde bezoek aan Leipzig ziet men te Londen ook als een demonstratie van zijn onverzettelijkheid inzake Berlijn en Oost-Duitsland. Er is echter geen twijfel aan, dat Mac- (Reuter) Volgens in Bonn ontvangen persberichten over de Russische nota stem men de Russen in met de door het Westen voorgeste'de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van Oost en West, op voorwaarde: 1) dat de westelijke mogend heden zich bereid verklaren om daarna aan een topconferentie deel te nemen, 2) dat Polen en Tsjechoslowakye voor de ministersconferentie worden uitgenodigd om pariteit tussen Oost en West te be reiken. La Rochefoucauld: Iedereen klaagt over zijn slechte ge heugen, doch niemand over zijn slechte oordeel. millan het hoofd koel houdt. Hij blijft ge loven in een vergelijk. Op hem rust de taak dat te helpen voorbereiden. Hij beseft dat bluf met louter bluf beantwoord on voldoende en gevaarlijk is. Pal staan voor Berlijn is niet genoeg. Zijn eerste taak is de bondgenoten, en in de eerste plaats Washington, er toe te krijgen een eensge zind, constructief plan voor Duitsland op te stellen. Dan alleen is er kans dat het Westen Kroesjtsjev's diplomatieke initia tief kan doorkruisen. Of Macmillan succes heeft bij president Eisenhower hangt vooraf af van het geen er vandaag in Moskou zal gebeuren. Macmillan weet dat het enige plan, dat een oplossing biedt, zowel zal moeten vol doen aan de westelijke beginselen als de Russische angst voor Duitsland wegnemen en hij is er van overtuigd dat een derge lijk plan mogelijk is. Het enige hoopvolle tot nu toe in Moskou waren aanwijzingen dat Kroesjtsjev ondanks alles gereed zou zijn voor redelijke discussie over een aan tal punten, met name ontwapening en kernproeven. In elk geval lijkt hij bereid op een top-conferentie niet alleen over Duitsland en Berlijn te praten, maar te vens over alle samenhangende problemen. Niet alleen voor autorijders is onze nieuwe rubriek „Weg en Wiel" van be lang (pag. 7) doch voor allen die zich bij tijd en wijle langs de weg bevinden. Op gezette tijden zal deze rubriek verkeersaspecten beschouwen en weg wijsheden spuien. De Commissie van Goede Diensten, die de ondernemersorganisaties en de arbei- dersvakverenigingen in het grafische be drijf in januari hadden benoemd om uit de impasse te geraken die was ontstaan door het vervallen op 1 november van de col lectieve arbeidsovereenkomsten, heeft haar voorstellen aan beide partijen voorgelegd. De hoofdbesturen van verschillende werk gevers- en werknemersorganisaties heb ben besloten aan de voorstellen van de commissie gehoor te geven. De commissie, bestaande uit drie leden van de Sociaal Economische Raad, t.w. prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, T. J. Twijnstra en W. F. van Tilburg, dringt er bij beide partijen ernstig op aan er naar te streven, dat opnieuw een goede sfeer wordt hervonden indien het tot hervatting der onderhandelingen komt. Eerste vereiste daartoe is een uitgaan van de goede trouw van de tegenpartij. De commissie beveelt de partijen aan de onderhandelingen ter stond te hervatten en als begin daarvan met ingang van 2 maart 1959 C.A.O.'s te sluiten, waarvan de inhoud geheel gelijk is aan die, welke op 1 november 1958 ver viel. Deze nieuwe C.A.O.'s zouden moeten worden afgesloten voor een periode van drie maanden. Partijen moeten naar de me ning van de commissie er ernstig naar streven in deze periode overeenstemming te bereiken over de inhoud van nieuwe C.A.O.'s. Verkorting arbeidstijd In de onderhandelingen moet ook het punt van de arbeidstijdverkorting worden betrokken en wel in deze zin dat alleen nagegaan zal worden of in het grafisch be drijf een arbeidstijdverkorting mogelijk is die gemotiveerd wordt door een door haar veroorzaakte extra-stijging van de pro- duktiviteit. Zou over het punt arbeidstijd verkorting overeenstemming tussen par tijen worden verkregen, dan levert het naar de mening der commissie geen bezwaar op deze overeenstemming in concrete arti kelen van de C.AO. neer te leggen. (Van onze correspondent in Bonn) Te Oost-Berlijn is het afgelopen week eind Russisch-Oostduits overleg begonnen over een afzonderlijk vredesverdrag tus sen deze beide landen, waarbij het van Russische kant kennelijk niet nodig werd geoordeeld het officiële resultaat van het Russisch-Britse overleg te Moskou af te wachten. Kroesjtsjev zal, tot verrassing van wes telijke en Oostduitse waarnemers, deze week naar Oost-Duitsland gaan, zoge naamd om een bezoek te brengen aan de Leipziger Messe, maar in werkelijkheid om met de Oostduitse regering te beraad slagen over het separate vredesverdrag. Het overleg van het afgelopen weekein de werd van Russische kant gevoerd door de Russische ambassadeur te Oost-Ber lijn Pervoekhin. Kroesjtsjev, zo meent men te Bonn, zal woensdag of donderdag en het komende weekeinde de laatste voorbereidende onderhandelingen voe ren. Dit alles is des te opmerkelijker omdat het onmiddellijk volgt op Macmillan's, naar men aanneemt, reis-zonder-resultaat naar Moskou. Men gelooft overigens niet dat reeds deze week een separaat vre desverdrag tussen Rusland en Oost-Duits- land zal worden gesloten. Wel betekent Kroesjtsjev's bezoek aan Leipzig en Oost- Berlijn een demonstratie van trouw van de Sovjet-Unie aan de Oostduitse heer sers, alsmede een verscherping van de Russische politiek nopens Berlijn. Dat waren de drie vorige bezoeken van Kroesjtsjev aan Oost-Duitsland eveneens. In 1955 na de topconferentie te Genève, in 1957 voor de Westduitse verkiezingen en in 1958 na h«t Westduitse voorstel om de Duitse kwestie via overleg met de grote vier op te lossen. Men verwacht, dat het vredesverdrag, waarbij de Oder-Neisse-grens nog eens erkend zal worden, Oost-Duitsland een volkenrechtelijke bescherming moet ge ven. Daar op 10 maart het Russische „ultimatum" betreffende een conferentie over een vredesverdrag met beide Duit se staten afloopt, en op 27 mei het Russi sche „ultimatum" inzake Berlijn ein digt, heeft Oost-Duitsland tussen 10 maart en 27 mei een ruggesteun nodig. Een der gelijke volkenrechtelijke ruggesteun zou Oost-Duitsland moeten behoeden voor ge rechtvaardigde westelijke maatregelen na 27 mei, wanneer de Russen de controle op de toegangswegen naar West-Berlijn aan Oost-Duitsland willen overdragen. Met een afzonderlijk vredesverdrag als volkenrechtelijk corset voor de Oostduit se staat zou men een mogelijk westelijk ingrijpen aan de wereld kunnen verkopen als een vorm van agressie. Voorts zouden de Russen na het sluiten van een separaat vredesverdrag iedere westelijke poging om met Moskou te gaan praten over de Duit se herenigingskwestie kunnen afsnoeren door te wijzen op de volstrekte soeverei niteit van Oost-Duitsland, waarmee Bonn volgens de Russen, moet onderhandelen over een West-Oostduitse staten-confede- ratie. In het verschiet ligt verder een Rus sisch-Oostduits staatsverdrag, dat de te rugtocht der Russische troepen uit Oost- Duitsland moet regelen en dat de maat regelen zal bevatten voor de overdracht van de Russische bevoegdheden ter zake van het geallieerde verkeer met Berlijn aan Oost-Duitsland. Engelse officieren, die in september 1944 deelnamen aan de slag om Arn hem, zijn teruggekomen om nog eens alle aspecten van deze veldslag te be studeren. Hier wordt aan de hand van stafkaarten de strijd om de Rijnbrug besproken. Tweede van links is gene raal J. D. Frost, die destijds het bevel voerde over het Engelse bataljon, dat bijna vier etmalen de brug bezet wist te houden. Links de leider van de groep Engelse officieren, luitenant- kolonel I. G. Wellsted, rechts van generaal Frost de RAF-officier P. J. R. Lee en majoor G. Harris, die indertijd aan de landingen der parachutisten deelnamen. Advertentie KANTOORMACHINE- HANDEL Schoterweg 122 - Haarlem - Tel. 50130 VANDENBERG, CALIFORNIë (UPI) Sporadische signalen, die op de lucht machtbasis Vandenberg in Californië ont vangen zyn, schijnen te bevestigen, dat de zaterdag gelanceerde satelliet „Discoverer" toch in een baan om de aarde is gekomen. In de bekendmaking van de Amerikaan se luchtmacht werd gezegd dat de opspo ringsstations hier en daar signalen heb ben opgevangen op de frequentie van de radio-zender van de „Discoverer", voor het eerst sinds de 589.5 kg wegende satelliet zaterdagavond om tien voor elf werd ge lanceerd van de luchtmachtbasis Vanden berg. De bedoeling was de satelliet in een baan over de beide polen te brengen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1