Panda en het bolknakanysterie Fa. B. ENGELENBERG ocU is Uet zo Nog steeds zacht en zonnig Franse autoproducenten niet bevreesd voor komende Europese concurrentie Wereldnieuws Detective MAANDAG 2 MAART 1959 2 OVERPRODUKTIE IN AUTO-INDUSTRIE Honderd jaar Lippmann, Rosenthal en Co. OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN De samenwerking der vijf E.E.G.-luchtvaartmijen Wereldproduktie van staal in 1958 gedaald V J Verdere groei bij de Friesch-Groningsche De vestiging van het RJE.T. in AHangebouwen Amerika's invoer in 1958 Beurs te Leipzig geopend Verzet tegen kandidatuur van Erhard wakkert aan Minister zelf heeft nog geen besluit genomen s Q.S 0 (Van onze correspondent in Parijs) DE AUTO-INDUSTRIE is voor Frankrijk nog altijd de belangrijkste tak van export. En nu ook deze industrie door de economische malaise of recessie schijnt te zijn aangetast, is het begrijpelijk dat in deze kring de vraag wordt opgeworpen of de Euromarkt voor de naaste toekomst misschien gunstiger perspectieven zou kunnen openen. In een onderhoud met de heer d'Ornhjelm, algemeen gedeleegeerde van de Nationale Auto-Federatie, liet deze deskundige, die een centrale uitkijkpost bezet, zich in dit verband in gematigd-optimistische termen uit. Voor de stand van zaken in de auto-industrie is het een ietwat veeg teken dat momenteel nog maar twee modellen Peugeot's 403 en Citroen's 2 pk niet op zeer korte termijn leverbaar zijn. Fabrieken die vroeger handen te kort kwamen, zitten nu met belangrijke overschotten en er is ons zelfs verzekerd dat sommige nieuwe auto's door de vertegenwoordigers terstond en met een reductie van bijna duizend gulden worden geleverd. Inderdaad lijdt de Franse auto-industrie op dit ogenblik aan over-produktie, omdat de binnenlandse markt verzadigd is. Frankrijk is het land in West-Europa voor de binnen- en de buitenlandse ver waar in verhouding de meeste auto's rijden met één wagen op acht inwoners (Neder land in 1957: één op 29), zodat praktisch een op de twee a drie Franse families nu over een eigen auto beschikt. De gemiddel de Europese verhouding is 1 op 18. De nationale produktie is de laatste jaren in voortdurend stijgende lijn gegaan en heeft in 1958 het indrukwekkende cijfer van ruim een en een kwart miljoen auto's be reikt. Doordat de regering van generaal De Gaulle een algemeen beleid van versobe ring voert, is de vrees gerechtigd dat het Franse autopark zich voorlopig nauwelijks meer zal kunnen uitbreiden en eveneens veel trager vernieuwd kan worden. Nu al hobbelen er door het Franse land ruim een miljoen auto's, die in andere landen ver moedelijk al lang een verdiende rust op het kerkhof zouden genieten en hun gemiddel de ouderdom zal in de eerstkomende jaren dus nog verder stijgen. Toch verklaarde de heer d'Ornhjelm niet te vrezen dat de Franse auto-industrie een catastrofale crisis zou staan te wachten, al worden er nu dan ook al wel vele arbeiders naar huis gestuurd en de werktijden dras tisch verminderd. Men meent eerder dat er van een pauze sprake is. die misschien het hele jaar voort kan duren. Ook de auto branche wordt aan een reorganisatie onder worpen en tot dusver hebben de vorde ringen op deze weg de verwachtingen over troffen. Reorganisatie Die reorganisatie betreft in het bijzonder een nauwere onderlinge aaneensluiting Op 1 maart. 1859 werd het particuliere bankiershuis Lippmann, Rosenthal eh Co te Amsterdam opgericht. Achter hel ont staan van deze firma is een soort van Euromarktidee. Een eeuw geleden bevond Europa zich in een tijdperk van herstel en ontwikkeling. Voor de vestiging van nieuwe fabrieken was veel geld nodig, dat via de bankiers moest worden aangevoerd. De toenmalige bankiershuizen ruilden be halve kredietbank ook graag circulatiebank zijn en dus zelf bankpapier uitgeven, dat in heel Europa gangbaar zou zijn. Dit toen reeds tot uiting komende denkbeeld van een soort Europese integratie bleek echter niet te verwezenlijken. De bankiers hebben toen opgericht een nieuwe instelling, genaamd Internationale Bank, gevestigd in Luxemburg, waarmede zij hun zin wilden doorzetten. Hier begint het aanknopingspunt met Lippmann. Ro senthal. De toenmalige consul van Luxem burg in Amsterdam, de stad die toen sterk in opkomst was, Leo Lippmann. kreeg con tact met de directeur van voornoemde In ternationale Bank in Luxemburg. Georg Rosenthal, Duitser van geboorte. Leo Lipp- man, die in Amsterdam een grote metaal- handel dreef en contacten had met de Ne- derlandsche Handel-Maatschappij. vond in Georg Rosenthal een geschikte compagnon om samen een zelfstandig particulier ban kiershuis te vestigen, dat in Amsterdam zich tot een vooraanstaande firma heeft ontwikkeld. Vooral als emissiehuis heeft de firma grote activiteit aan de dag gelegd en heeft zij mede bijgedragen tot de totstandkoming van spoorwegen in Amerika. Rusland en Hongarije. Na de oorlog, waarin de Duit sers de naam van de firma misbruikten, heeft de firma zich weten te herstellen en zich behalve als emissiehuis weten te ont plooien als een actieve beursfirma. Vooral werden ook vele Canadese en Amerikaanse fondsen hier geïntroduceerd. De buiten landse relaties werden verder uitgebreid en versterkt. Advertentie Doclstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 „SPEEDY" VERFSPUITEN Compleet 335. koop. Vooral de kleinere modellen hebben speciaal in Amerika de laatste jaren grote successen geoogst en de Franse industrië len menen dat door een doelmatiger ver koopsorganisatie de export nog zeer aan zienlijk zal kunnen worden opgevoerd. In dat opzicht houdt men nu natuurlijk niet in de laatste plaats het oog op de overige landen van klein-Europa gericht. Die on derlinge afspraken tussen de belangrijke en kleinere auto-fabrieken is nu in Frankrijk al een eind gevorderd en praktisch is de gehele produktie thans in handen van vier grote groepen. Op deze weg hoopt Frank rijk de concurrentie op de Euromarkt het hoofd te kurnen bieden. Niettemin blijven er voor de auto's op de Euromarkt nog vele problemen op te los sen. Van alle produkten die op de gemeen schappelijke markt, verschijnen is de auto wel het sterkste gebaat met een ver-door gevoerde onderlinge harmonisatie van wet telijke verordeningen en prijsbepalingen. De belastingen op auto's en benzine zullen eveneens moeten worden genivelleerd en daarbij zal Frankrijk, met Italië, de meeste veren moeten laten, aangezien in deze lan den het wegverkeer het zwaarste is belast (twintig percent meer dan het Europese gemiddelde) Alles bijeen, geloven de Fran se auto-industriëlen dan ook te kunnen concluderen dat ze, zo niet op de korte baan. dan toch op de langere duur de com petitie met het buitenland met vertrouwen 'tegemoet mogen zien. Onder voorzitterschap van de presi dent-directeur van de Air France, de heer Max Hymans, zijn vrijdag en zaterdag le den van de directies van de K.L.M., de Sabena, Alitalia, Lufthansa en Air France tezamen gekomen om de mogelijkheid te bespreken om te komen tot coördinatie en vergroting der activiteiten van de vijf luchtvaartmaatschappijen der E.E.G.-lan den. De K.L.M. was op de Parijse conferen tie, die na de bijeenkomst te Brussel in december van het vorig jaar de tweede op dit gebied is, vertegenwoordigd door de president-directeur de heer I. A. Aler, de heer Th. M. van Erp, bedrijfsdirecteur en dr. E. van Konijnenburg, onder-directeur. Aan het einde van de tweedaagse confe rentie werd bekend gemaakt, dat de di recties der vijf maatschappijen geen con crete beslissingen hadden genomen. Een juridische commissie is samengesteld met de bedoeling de economische deskundigen der maatschappijen, die een speciale stu diecommissie hebben gevormd, te steunen bij hun arbeid. De commissie van econo mische deskundigen heeft de opdracht na te gaan welke mogelijkheden op het ge bied van samenwerking er tussen de vijf maatschappijen bestaan. De wereldproduktie van staal is in het afgelopen jaar volgens een mededeling van het Amerikaanse departement van handel gedaald tot 301 miljoen netto ton, dit is 21 miljoen ton minder dan de re- cordproduktie van 1957. Volgens de voorlopige berekeningen de den zich produktiedalingen voor in de Ver enigde Staten, Canada, Èngeland, de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, en Japan, terwijl in de Sovjet Unie en de Chinese Volksrepubliek de produktie steeg. De enige grote niet-communistische staalproducent, die in 1958 meer produ ceerde, was Frankrijk. Het Amerikaanse departement van Handel voegde hieraan toe, dat de Amerikaanse staalproduktie thans aanzienlijk groter is dan een jaar geleden. In januari en februari bedroeg de totale staalproduktie in de Verenigde Staten 18.9 miljoen ton. hetgeen overeen komt met een jaarproduktie van 117 mil joen ton. De detective-roman is werkelijk van goeden huize. In 1841 publiceerde de hoofdredacteur van „Grahams Magazine" te Philadelphia een verhaal, getiteld „The murders of the rue Morgue", een gruwe lijke geschiedenis, waarin de misdaad en haar loordingsgeschiedenis, de misdadiger en zijn slachtoffers, noch de boete een rol van betekenis speelt. Het ontraadselen van de misdaad is in dit varhaal het hoofd motief geworden en dit ge- schiedt dan ook op logische wijze door een door Poe ge schapen detective. Voor het eerst in de geschiedenis van de westerse letterkunde was een detective-verhaal ont- staan later in veelvuldige herdrukken in romanvorm uitgegeven dat ontelbare navolgers zou vinden. Kunnen we als eerste auteur van dit genre Poe noemen (die overigens nog een tweede detective-verhaal heeft oe- schreven) de man die het eerste detective verhaal in de Engelse letterkunde het licht deed zien, was niemand minder dan Char les Dickens, die in 1850 in Bleak house" de eerste detective iian Scoltland Yard de wereldlitteratuur deed binnenstappen. Ook bij Dickens is het niet bij deze eersteling gebleven. Verscheidene detective-verhalen verschenen nog van zijn hand (vaak inge voegd in breed opgezette romans, zoals „Olivier Twist" en „Nicolas Nicklebyen hij eindigde zijn leven zelfs met een onvol tooide detective-roman, waarvan tot op de huidige dag niemand de ontknoping weet. Wel schijnt hij destijds koningin Victoria te hebben aangeboden haar de oplossing te onthullen, maar de vorstin is daarop niet ingegaan, zodat met het einde van deze grote schrijver de letterkunde een raadsel rijker is geworden. In de eeuw detective-litteratuur die hierop is gevolgd, is er veel goeds op dit gebied verschenen, en natuurlijk ook veel dat de toets van geen enkele kritiek kan doorstaan. En hoewel niemand kan voorspellen, hoe de detecth-e-roman zich in de toekomst zal ontwikkelen, is de vrees, dat we ook hier in een slop zullen belanden, zeker niet denkbeeldig. Ver scheidene schrijvers, vooral in Amerika, schijnen de op vatting te koesteren, dat het maar eens uit moet zijn met het detective-verhaal als in tellectuele ontspanning en dat het harde realisme van de moord en de vechtpartijen tussen de detectives (die vaak zelf tot de „killers" behoren) en de klanten uit de onderwereld de boventoon moet voeren. Voegen we hier nog aan toe het grof-sexuele element, dal dergelijke schrijvers ons in het detectwe- verhaal menen te moeten voorzetten, dan kunnen we nog wel spijtig opmerken, dat de detective-geschiedenissen oorspronke lijk uit een goed nest komen, maar voegen daaraan toe dat vele nazaten toch rvel op ergerlijke wijze in de goot verzeild zijn geraakt. Toch mogen we van dit onderwerp geen afscheid nemen, zonder te vertellen, dat één figuur uit de Amerikaanse detective romans werkelijk heeft bestaan. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Advertentie Zowel de gestadige groei der hypothe- kenportefeuille als de stijging der rente- marge hadden een gunstige invloed op de rentabiliteit van het bedrijf, aldus de di rectie van de Friesch-Groningsche Hypo theekbank n.v. in het jaarverslag over 1958. Het saldo der interestrekening steeg van 3.780.940 tot ƒ4.471.686. De provisie bedroeg 785.800 661.064), exploitatie onroerende goederen 34.835 24.745). De algemene onkosten vergden 1.317.700 1.233.470). Dienst pandbrieven 453.797 451.325). De concernwinst bedroeg vóór reservering voor belastingen 3.520.824 (2.781.956). Voorgesteld wordt een divi dend van 68 per aandeel van nominaal 1.000 waarop 20 percent is gestort (v. j. 64). In het boekjaar werd 62.000.000 aan hypothecaire leningen gesloten en 43 mil joen aan aflossing ontvangen, zodat per 31 december 1958 aan hypotheken 327 miljoen uitstond. De gemiddelde hypo theekrente bedroeg 4,5733 percent (v. j. 4,2856 percent). De netto vooruitgang in het bedrag der uitstaande pandbrieven be droeg ruim f 12 miljoen, waardoor het uit staande bedrag de 300 miljoen passeer de (v. j. ruim (2288 miljoen). De gemid delde pandbriefrente steeg van 3,4634 per cent per ultimo 1957 tot 3.5586 percent per ultimo 1958. De reserves stegen met ruim 1 miljoen tot 22.316.000. Op grond van statistische cijfers blijkt aldus het verslag de gemiddelde wo ningbezetting het totaal aantal inwo ners. gedeeld door het totaal aantal wo ningen gedaald te zijn tot een peil, dat beneden dat van 1939 ligt. Dat nochtans van een woningnood kan worden gespro ken wijt de directie van de Friesch-Gro ningsche Hypotheekbank aan het huur beleid der regering, waardoor als ge- gevolg van het onvoldoende aanpassen dei- huren van vooroorlogse woningen de vroeger bestaande bewegelijkheid in de bewoning van huurhuizen, wordt door broken. Aangezien de gemiddelde interest van hypothecaire leningen meer toenam dan die van pandbrieven en schuldbekente nissen steeg de rentemarge van 0.8222 per cent per ultimo 1957 tot 1.0147 percent per ultimo 1958. Bij de hypothecaire leningen was een grote doorstroming waarneem baar. De algemene en bijzondere reserves stegen tot 22.316.543 (v. j. 21.297.178). Onder mededeling, dat de commissies voor de bedrijven en voor de financiën zich daarmee kunnen verenigen, hebben B. en W. van Rotterdam de gemeenteraad in overweging gegeven, te besluiten tot de aankoop van het fabriekscomplex van de n. v. Allan en Co's Koninklijke Nederland se Fabrieken van Meubelen en Spoorweg- materieel aan de Kleiweg. Aan de gemeen teraad is tevens verzocht het voor deze aankoop benodigde krediet (dat, mede ter dekking van bijkomende kosten betref fende de aankoop en voor eventueel over te nemen inventarisstukken, zoals machi nes en meubelen, op 4.300.000 is te stel len) te voteren. De koopsom van 4.000.000 omvat het totale fabriekscom plex met aanhorigheden en terrein. In hun voorstel, dat donderdag 5 maart in behandeling komt, delen B. en W. mede dat zich reeds geruime tijd de noodzaak voordoet om eerlang maatregelen te tref fen ten aanzien van de huisvesting van het R.E.T.-bedrijf, die op bepaalde onderde len technisch-economisch sterk verouderd en ondoelmatig is. Het Allancomplex is me de door zijn gunstige ligging in het ver- voex-sgebied, alleszins geschikt om het huisvestingsprobleem van de R.E.T. nu en voor de toekomst tot een oplossing te bren gen. De voorgenomen bouw van een nieuwe autobussengarage kan nu achterwege blij ven, terwijl het voorts geen zin meer heeft de in een eerste stadium van uitvoering zijnde verbouwingswerkzaamheden aan het complex Schiekade en aan het admini stratiegebouw Isaac Hubertstraat voort te zetten. Hieruit vloeien aanstonds bespa ringen op investeringen voort tot een be drag van rond 500.000. B. en W. menen dat zelfs al zou op een belangrijke over- brengings- en verbouwingssom gere kend moeten worden, dan toch nog deze transactie economisch verantwoord is. In december 1958 heeft de invoer in de Verenigde Staten het recordniveau bereikt van 1.253,4 miljoen dollar, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Handel be kendgemaakt. De waarde van de Ameri kaanse invoer over het gehele jaar 1958 is echter 2 percent lager geweest dan over 1957, in welk jaar de invoer een record hoogte bereikte. De waarde van de invoer in 1958 bedroeg 12.788,4 miljoen dollar. In 1958 zijn in de Verenigde Staten in vergelijking met het voorafgaande jaar minder metalen en eindprodukten (uitge zonderd machinerieën en voertuigen), tex- tielvezels, niet-eetbare plantaardige pro dukten (uitgezonderd vezels en hout) en plantaardige voedingsmiddelen en dran ken ingevoerd. 32. De rokende machine meetrekkend, rende Panda achter de bestelwagen aan. Zo zou hij de auto nooit kunnen inhalen, maar gelukkig was Pat O'Nozel er ook nog. De voortvarende detective had het wagentje nog net kunnen bereiken. Hij klom achter op en schoof voorzichtig over het dak naar voren om eens te kijken, wie de dief was. Zich voorover buigend gluurde hij door de voorruit naar de bestuurder. „Aha!", riep hij triomfantelijk, toen hij daar de geheim zinnige dikkerd zag zitten, „net wat ik dacht. Natuurlijk is het dat vervelende dikzak weer!" De dikkerd schrok hevig, toen hij het omgekeerde gelaat van de grote detective zo plotseling voor zich zag verschijnen. En hij kreeg het helemaal be nauwd, toen Pat O'Nozel zich op de motor kap liet zakken en hem strak door de voor ruit aankeek. „Ga weg!", riep hij zenuw achtig, „ik kan niet zien waar ik rijd!" Maar de grote detective week niet van zijn plaats. „Nee, je raakt me niet meer kwijt", antwoordde hij grimmig, „het is uit met je strekens, schurk. Ik had je al lang in de galens!" Maar helaas had de meester- speurder niet in de gaten, dat de auto van de weg week en regelrecht op een deur afstoof. Het was de ingang van het politie bureau, waarin Pat kortgeleden was ver hoord.... De Internationale Beurs te Leipzig is zondag geopend. Er zijn in totaal 9.380 in zendengen uit 49 landen. Van de deelnemin gen uit het westen is de Franse de grootste. Wat de expositieruimte betreft, wordt de Franse inzending echter nog overtroffen door die van de Sovjet-Unie en de Chinese Volksrepubliek. Belgisch Kongo, Irak, Tu nesië en de Unie van Zuid-Afrika nemen voor het eerst aan de beurs deel. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Economi sche Zaken professor Erhard had zater dag na afloop van een onderhoud met bondskanselier Adenauer over zijn kandi datuur voor het Westduitse presidentschap tegen persfotografen gezegd: „Gelukkig dat jullie mijn binnenste niet kunnen fo tograferen". Men meent dat Adenauer Erhard heeft voorgehouden, dat diens kandidatuur een noodzakelijke staatszaak is. De beste man uit de grootste regeringspartij moet zich volgens de bondskanselier beschikbaar stellen, anders krijgt de kiezer de indruk, dat de C.D.U., het bondspresidentambt niet ernstig opneemt. Erhard heeft nog al tijd niet besloten. Hij wil de uiteindelijke beslissing overlaten aan de C.D.U.-frac- tie in de Bondsdag. En juist in deze frac tie is de tegenstand tegen Erhard's kandi datuur zeer groot. Van de 277 C.D.U.- Bondsdagleden hebben er 180 hun hand tekening gezet onder een brief, waarin ver zocht wordt Erhard te handhaven als mi nister. Beursherstel Inmiddels komen op het ministerie van Economische Zaken bij Bonn nog altijd zakken vol telegrammen en brieven, waarin Erhard verzocht wordt aan te blij ven. Het is ook opvallend, dat er het af gelopen weekeinde sprake was van een licht herstel op de Westduitse beurzen, :rï&dafc-''dë> koersen waren gedaald 'haar aanleiding van Erhard's mogelijk aftre den. Blijkbaai'>'heeftf' men weer vertrou wen in een voorzetting van Erhard's eco nomisch beleid, hetzij door hemzelf, hetzij door een door Erhard aangewezen opvol ger. Daarnaast staat vast, dat een reeks zeer vooraanstaande C.D.U.-leiders in dezen tegen Adenauer en voor Erhard's huidige ministerschap hebben gepleit. Tot hen behoren de C.DU.-fractievoorzitter Krone, de voorzitter van de Bondsdag Gerstenmaier en bekende parlementa riërs. Morgen zal de C.D.U.-bondsdag- fractie een besluit moeten nemen. Men blijft ondanks de vele protesten en de openlijke rebellie geloven, dat Adenauer erin zal slagen de rebellen tot andere ge dachten te brengen en Erhard's kandida tuur door te zetten, al ware het slechts met het argument, dat een ..terug" niet meer mogelijk is wegens het gevaar van een zege van de socialist professor Carlo Schmid bij de presidentsverkiezingen op 1 juli, met de mogelijkheid, dat dit zal leiden tot een groot socialistisch succes bij de bondsdagverkiezingen in 1961. Krijgt Adenauer toch zijn zin, dan zal zo meent men hier Erhard's stem bij de bespreking van zijn opvolger als minis ter bijzonder zwaar wegen. In dat geval geeft men Erhard's huidige staatssecre taris Westrick en de Beierse minister-pre sident: Seidel de beste kansen om minis ter van Economische Zaken te warden. Overleefd. De 23-jarige Emil Swiezy heeft zaterdag een val van de 26ste verdie ping van een wolkenkrabber in Man hattan (New York) overleefd doordat hij in een reusachtige watertank ter hoogte van de zevende verdieping te recht kwam. Het houten dak van de watertank brak door de schok en Swie zy werd half-bewusteloos aangetroffen, hangend aan de rand van het water reservoir. Zijn toestand is echter ern stig, daar hij zware hoofd- en inwendige verwondingen heeft opgelopen. Modelinrichting. Mijn gelukwensen, mijn heer de directeur, uw gevangenis is een modelinrichting, zo zei een lid van een inspectiegroep voordat hij de inrich ting in Rio de Janeiro verliet, tegen de directeur, die zeer ingenomen was met deze prijzenswaardige woorden. Na het vertrek van de inspec teurs kwam hij echter tot de ontdekking dat degene die de lof geuit had, een van de gevangenen was, die zich bij de inspecteurs had aangesloten. De ge vangene is nog steeds voortvluchtig. Lente. Ook Londen genoot zondag van de warmte van een vroege lente. De Auto mobile Association en ëc Royal Auto mobile Club meldden dat het de druk ste verkeerszondag sinds september was. De temperatuur was meer dan vijftien graden Celsius in bijna alle delen van Engeland. Sensationeel. Het Russische persbureau Tass heeft ontkend dat. de Sovjet-Unie van plan is een emigratie op grote schaal van Joden naar Israel toe te staan. Tass zei dat „het sensationeel verspreide nieuws in bladen te Beiroet en Cairo" afkomstig is uit Amerikaan se kringen. „Het is te betreuren dat Arabische kranten vallen voor de Ame rikaanse propaganda", aldus Tass. Jarig. Leden van het secretariaat van de Britse delegatie in de Sovjet-Unie heb ben zondag op 2.000 meter hoogte het „Happy Birthday" aangeheven toen zij tijdens de vliegtocht van Kiev naar Leningrad ontdekten dat de Rus sische stewardess jarig was. Een van de secretaressen bood de verwonderde Russin, Alla Andrejewa, een zijden shawl aan. Verboden. Het hooggerechtshof in Karls ruhe heeft bepaald, dat de antisemitisch genoemde brochure van de Hamburgse houthandelaar Friedrich Nieland, geti teld „Ploeveel wereld(geld)oorlogen moeten wij nog verliezen?" niet ver der mag worden verspreid en vernie tigd moet worden. Over de strafbaar heid van auteur en drukker van de brochure spreekt het hooggerechtshof zich niet uit. Rechters in Hamburg heb ben tot tweemaal toe bepaald, dat Nie land niet kan worden vervolgd. Veroordeeld. Dave Beck, een voormalige leider van de omstreden Amerikaanse bond van vrachtautochauffeurs, is ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 60.000 dollar wegens ont duiking van belasting. Griep. In Engeland zijn dit jaar al 1.903 mensen tengevolge van griep overle den. Voor de overeenkomstige periode van 1958 was dit aantal 1.584. In de m.eeste delen van het land is de epide mie over haar hoogtepunt heen. Ruim tweederde van de slachtoffers was 65 jaar of ouder. Te 7,waar. Premier Grotewohl van Oost- Duitsland heeft op medisch advies ver lof genomen. Zijn officiële plichten zul len worden waargenomen door de eer ste vice-premier Walter Ulbricht. De reis van Grotwohl naar het Nabije en Verre Oosten en zijn bezoek aan het congres van de Russische communisti sche partij in Moskou zijn te zwaar voor hem geweest. De voortdurende verandering van klimaat heeft zijn ge zondheid aangetast, aldus een Oostduit- se woordvoerder. Pensioen. De Zweedse regering beoogt voor alle Zweden een oudedagspensioen in te voeren ten bedrage van twee der de van het gemiddelde inkomen in de vijftien jaar met het hoogste inkomen. Het wetsontwerp, dat waarschijnlijk in mei door het parlement zal worden be handeld, betreft zowel zelfstandigen als werknemers. Kerk en wereld. Vrijdag zal de Westduitse P.T.T. een speciale postzegel uitgeven ter herdenking van het feit dat het dan vijfhonderd jaar geleden zal zijn dat de bankier Jakob Fugger geboren werd. Fugger was onder meer de bankier van de keizers van het Heilige Roomse Rijk. De eerste postzegels met. de afbeelding van paus Joannes zullen op 2 april in Vaticaanstad worden uitgegeven. Plet bijzonder zachte weer tijdens het duurt. Door de sterke afkoeling dalen weekeinde is te danken aan de invloed 's nachts de temperaturen tot dicht bij van een hogedrukgebied, dat zich boven het vriespunt en ontstaat er hier en daar Midden-Europa bevindt. Door het zonnige stralingsmist. weer liepen de temperaturen plaatselijk tot ver boven de normale waarden op, in de zuidelijke provincies zelfs tot 17 a 18 graden. Vooral op het westelijk deel van de oceaan nam de depressie-activiteit toe. De mees te storingen zwenken af in de richting van WERKRAPPORTEN nig van plaats verandert. Deze veroor- wind bij ons in de zuidhoek en kan ver- Dinsdag 3 maart Zon op 7.24 uur, onder 18.22 uur. Maan op 3.19 uur, onder 12.15 uur. Maanstanden 2 maart 9 maart 17 maart 24 maart 31 maart 3.54 uur 11.51 uu- 16.10 uur 21.02 uur 12.06 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 2 maart Hoog water 8.48 en 21.24 uur. Laag water 4.09 en 16.43 uur. Dinsdag 3 maart Hoog water 9.58 en 22.42 uur. Laag water 5.07 en 17.50 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen oulten- «s en binnenland heden c morgen 7 uur. Neerslag- og d g laatste 24 urn- G-ö 3 O 5 'u Den Helder licht bew Z 4 0 Ypenburg mist Z 3 0 Vlissingen onbewolkt zzo 5 0 Eelde mist z 1 0 Twente onbewolkt z 5 0 De Bilt dichte mist zzo 1 0 Eindhoven laagh. mist windst. 2 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt zzo 5 0 Helsinki onbewolkt wnw -2 0 Stockholm onbewolkt wzn -2 0 Oslo mist windst. 1 0,6 Kopenhagen geheel bew O 5 0 Aberdeen mist windst. 4 0 Londen half bew. windst. 4 0 Amsterdam mist ozo 2 0 Brussel licht bew. z 3 0 Luxemburg onbewolkt zzo 4 0 Parijs licht bew. zo 3 0 Bordeaux zwaar bew. ozo 9 0 Grenoble mist windst. 1 0 Nice zwaar bew. n 8 0 Berlijn zwaar bew. ozo 5 0 Frankfort mist windst -2 0 München mist wzw -0 0 Zürich onbewolkt windst. -2 0 Genève onbewolkt windst. -1 0 Locarno onbewolkt windst. 0 Wenen onbewolkt zo 3 0 Innsbruck licht bew. windst. -2 8 Rome onbewolkt z 7 0 Ajaccio licht bew. ono 5 0 Madrid zwaar bew. windst. 6 6 Mallorca geheel bew. nnw 10 0 Algiers zwaar bew. z 12 6

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2