ZWITSALETTEN kdpm eraf Westduitse kolenmijnen vastbesloten Beneluxhavens te discrimineren TRIOMFALE INTOCHT VAN MAKARIOS IN NICOSIA Federaal bewind in Salisbury wil Brits parlementslid kwijt Ernstig conflict maakt SAS nagenoeg vleugellam Constitution voer boeg van Noorse tanker af Zweeds vliegpersoneel uitgesloten, Denen en Noren namen compromis Tito en Nasser bezorgd over bewapeningsrace ANARCHIE OP HET KOLENFRONT <~Pracitótoel Brits-Egyptisch akkoord thans ondertekend 3 Dak van overdekte ijsbaan stortte in Orkaan trok vernielend over Bahrein Ironie van de vrijheid In één ïiacht Uw handen gaaf en zacht UITWIJZING GENEGEERD Brits landbouwadviseur in Rhodesia opgepakt Van Cliburn door vijf chirurgen geopereerd Tussentijdse verkiezingen in Frankrijk Vooruitgang voor rechts en voor de communisten Aardbeving in Manokwari, geen slachtoffers Heemsteeds echtpaar had aanrijding in Oostenrijk Op de heeft alles mee MAANDAG 2 MAART 1959 NICOSIA (Reuter/AFP) Aartsbisschop Makarios heeft zondag een triomfale in tocht op Cyprus gemaakt. In zijn eerste rede bracht hij hulde aan de „roemvolle strijders van de EOKA met aan het hoofd generaal George Grivas." Onder dege nen, die de aartsbisschop welkom heetten bevond zich de Britse gouverneur van Cy prus, Sir Hugh Foot, Grieks-Cyprische burgemeesters, kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders en de oude vader van Makarios, een eenvoudige boer. Onge veer tweehonderdduizend Griekse Cyprio ten de helft van de Griekse bevolking van het eiland drongen in Nicosia sa men toen hij na zijn verbanning bijna drie jaar geleden weer voet op Cypri sche bodem zette. Langs de weg, die Makarios vanaf het vliegveld, waar hij uit Londen via Rome was aangekomen, naar Nicosia volgde, stonden duizenden Cyprioten met strikjes of hoeden in de Griekse kleuren, blauw en wit, geschaard. De aartsbisschop werd ge ëscorteerd door twintig motorrijders, mannen, die kortgeleden uit concentra tiekampen waren vrijgelaten. Bij de ingang van de oude stad strooiden meisjes in nationale klederdracht vanuit de vensters rozeblaadjes en olijftakken over de auto van Makarios. Tallozen trachtten de aartsbisschop de hand te kus sen of zijn toog aan te raken. Op het plein voor het aartsbisschoppelijk paleis had den de politie en de ordedienst van studen ten zwaar werk om de weg met hun stok ken vrij te maken voor Makarios, toen de- Makarios ze zich naar de kathedraal van SintJan be gaf. Daar knielde de aartsbisschop neer voor de ikonen om te bidden waarna hij plaats nam op de aartsbisschoppelijke troon. Op dat ogenblik steeg in en buiten de kathedraal een oorverdovend gejuich op. Overal in de stad luidden kerkklokken, terwijl de Grieken van wie velen uren ge wacht hadden om Makarios te begroeten, zich schor schreeuwden. Zondagavond werden de zware deuren van het paleis gesloten en werd meege deeld dat Makarios rust nam. Hij zou de avond doorbrengen met zijn vader en ande re familieleden. Op een muur tegenover het paleis stond in grote letters te lezen „Lang leve het vrije en onafhankelijke „EOKA". Dicht bij het paleis zakte even later een dak van een oud huis in waarop ruim honderd mensen een plaats hadden gezocht. Twaalf mensen werden licht ge wond. Een 650-tal vertegenwoordigers van de Turks-Cyprische bevolking woonden zon dag een congres bij waarop hun leider, dr. Kutchuk, onder meer verklaarde: „Wij zijn bereid goede wil en samenwerking aan de Grieken aan te bieden en hun vrien den te zijn. Wij hopen dat zij hetzelfde zul len doen. Krachtens de amnestiebepalin gen hebben de Britse autoriteiten op Cy prus zaterdag 83 politieke gevangenen vrijgelaten, die zich niet aan de zwaarste Acht doden In Listowel, in de Canadese provincie Ontario, is zaterdag het dak van een over dekte ijsbaan onder het gewicht van een dikke sneeuwlaag ingestort, hetgeen acht personen, onder wie zeven kinderen van tien tot twaalf jaar, het leven kostte. Acht tien jongens en een volwassene werden ge wond. De kinderen speelden een oefenpartij ijshockey. Er bevonden zich 25 jongens en twee volwassenen op het ijs toen het dak naar beneden kwam. Sommige kinderen stikten bijna onder de sneeuw. Het dak van de ijsbaan, die vijf jaar oud is, was speciaal versterkt om een zware sneeuwlaag te kunnen dragen. Advertentie N.V. AMSTERD. RIJTUIG MJJ. Houtplein 21 - Tel. 10338 Haarlem MAHAMA, BAHREIN (UPI) Engel se en Amerikaanse oorlogsschepen zoeken momenteel de Perzische Golf af naar mo gelijke schipbreukelingen van de orkaan, die zaterdagavond de golf onverwacht trof, met windsnelheden van 125 km. per uur. De parelvissers van Bahrein hebben enorme schade geleden omdat de plotse ling opstekende wind de grote houten bo ten, waarmee zij werken, tot brandhout sloeg tegen de kade nog voordat iemand maatregelen had kunnen nemen. Het is niet bekend hoeveel vissers op zee door de orkaan overvallen zijn er was geen enkele aanduiding van de storm, niemand kon worden gewaarschuwd, iedereen werd door de orkaan overvallen. Men zag ont wortelde bomen door de lucht vliegen en huizen en hutten uiteen blazen. Op Bahrein zijn drie lijken aangespoeld. De politie vermoedt dat er nog meer zul len volgen en kan niet bij benadering schatten hoeveel doden de orkaan op zee geëist heeft. NICOSIA (UPI) Leden van de E.O.K.A., die belast was met de veilig heidsmaatregelen tijdens de intocht van Makarios, hebben zondag beleefd, en met verontschuldigende glimlachjes, Britten op wapens onderzocht. Een Britse journalist, die een wat frisse dag vreesde, raakte hierbij een fles cognac kwijt. Hoewel het hem speet kon hij niet anders doen dan de beleefde ver ontschuldigingen van een E.O.K.A.-man aanvaarden. Een maand geleden moet dezelfde E.O.K.A.-man in de gevangenis hebben gezeten, of op de lijst hebben gestaan van mannen die door de Britten gezocht werden vergrijpen hebben schuldig gemaakt. (UPI) De kwestie hoe met Grivas ge handeld moet worden, is het dringendst probleem dat Makarios onder ogen moet zien. Als Grivas weigert „in ballingschap" te gaan kunnen de Britten daar weinig tegen doen. Makarios zou wensen dat Gri vas vertrekt als een held, met volledig eer betoon. Volgens Britse autoriteiten wil Sir Hugh daarmee niet instemmen. Een R.A.F.-vliegtuig wordt gereed ge houden om Grivas naar Griekenland te brengen. Hij moet daar blijven tot de on afhankelijkheid van Cyprus een feit is ge worden. Grieks-Cyprische bui-gemeesters hebben critiek geoefend op het besluit van Sir Hugh Grivas naar Griekenland te „deporteren". Aangenomen ATHENE (AFP) Het Griekse parle ment heeft zaterdagavond een motie van de oppositie waarin het Londense akkoord over Cyprus werd afgekeurd, met 170 te gen 118 stemmen verworpen. De overeen komsten van Ziirich en Londen werden met dezelfde stemverhouding goed ge keurd. NEW YORK (Reuter) —Het 23.719 ton metende Amerikaanse passagiersschip Constitution is zondag op vijf mijl buiten de haven van New York in aanvaring ge komen met de Noorse tankboot Jalanta. De 200 meter lange Constitution had ech ter op het ogenblik van de aanvaring geen passagiers aan boord. Van de tankboot werd een groot stuk van het voorschip af gesneden, maar het schip bleef drijven. De kustwacht meldde al dadelijk dat er geen mensenlevens in gevaar waren. De aanvaring geschiedde in dichte mist. Een woordvoerder van de kustwacht deelde later mede, dat het afgerukte deel van de boeg van de Jalanta gevaar voor de scheepvaart opleverde. De tankboot ging op weg naar de haven. De Constitu tion draaide in de buurt van de plaats van aanvaring. Sleepboten verleenden beide schepen assistente en trachtten het afge kapte deel van de boeg van de Jalanta weg te slepen. Op de Jalanta was een bemanning van 40 man aan boord. Het schip zou naar Venezuela vertrekken om een lading pe troleum in te nemen. De Constitution had een bemanning van 112 personen en 20 technici aan boord. Het schip was juist gemoderniseerd. Toen de Constitution voor de wal kwam zondagavond was van grote afstand een gat zichtbaar aan de boeg aan stuurboord zijde. Halverwege tussen de waterlijn en het hoofddek is een scheur ontstaan van ongeveer 85 meter. De scheur loopt van 3 meter hoog nabij de boeg tot ongeveer 5 meter van het achterschip aan stuur boordzijde. De boeg van de tanker werd afgesneden bij een tussenschot. Ongeveer 45 meter van de boeg is afgerukt. Advertentie SALISBURY (UPI) De uitwijzing van een Brits parlementslid, John Stonehouse begint een zaak van betekenis te worden. Zaterdag kreeg Stonehouse, een 33-jarige socialist, opdracht de Centraal Afrikaan se Federatie (Noord- en Zuid-Rhodesia en Nyassaland) te verlaten, wegens zijn re devoeringen tot het Afrikaans nationaal congres. Maar Stonehouse ontzegde de federale regering of enige regering in de federatie, het recht een lid van het Britse parlement te bevelen te vertrekken. En hij zeide, dat hij niet van plan is te ver trekken voor hij zijn bezoek van vijf we ken aan de federatie voltooid heeft. En hij is pas twee weken op weg. Te Salisbury, Zuid-Rhodesia, heeft een officiële woordvoerder verklaard, dat Stonehouse absoluut zal moeten vertrek ken. Maar de Britse pers meldt de affaire onder vette koppen en de leider van La bour, Hugh Gaitskell, heeft gedreigd de zaak in het Britse Lagerhuis te brengen. Gaitskell zeide te verwachten, dat de re gering heden een verklaring over de zaak-Stonehouse zal afleggen in het Lager huis. De noodtoestand, die donderdag was af gekondigd, is nog steeds van kracht in Zuid-Rhodesia, waar het Afrikaans Natio naal congres buiten de wet gesteld is en 435 personen gearresteerd zijn. Betoging in Zomba In Zomba, Nyassaland, deelde de poli tie mede, dat gisteren in Fort Manning vijf Afrikanen zijn gearresteerd toen een menigte van ruim 100 personen werd uit eengejaagd. In de bekendmaking van de politie werd gezegd, dat er zich „geen in cidenten voordeden en dat het in de ande re provincies van Nyassaland rustig was" (Reuter) De autoriteiten in Zuid-Rho desia hebben in de afgelopen dagen een blanke aangehouden. Het is Arthur Guy Clutton Brock, een landbouwkundig advi seur, die sedert 1949 in Zuid-Rhodesia is en in het zendingsgebied in Rusape werk te. De reden voor zijn arrestatie is nog niet bekend. Voorzover bekend is hij de enige blanke, die onder de bepalingen van de noodregeling, die na ongeregeldheden in het naburige Nyassaland van kracht werd, is aangehouden. Politie-eenheden uit. Tanganyika bezetten zaterdag een vliegveldje dat sedert het be gin der moeilijkheden op 19 februari, in handen van inheemse demonstranten was. De premier van Zuid-Rhodesia, Sir Ed gar Whitehead, uitte in een vraaggesprek zijn voldoening over het feit, dat de stren ge maatregelen( waaronder het verbieden van de Afrikaanse nationale congressen) het gewenste resultaat hadden opgele verd. Portugese voorzorgen (Reuter) Uit Lourenco Marques in Mozambique wordt gemeld dat als voor zorgsmaatregel Portugese troepen naar het grensgebied van Nyassaland zouden zijn gezonden. Van militaire zijde wilde men geen commentaar op dit bericht ge ven omdat „troepenverplaatsingen mili tair geheim zijn". PRETORIA Te Lady Selbourne, een negerwijk van Pretoria, zijn zaterdag 347 mensen gearresteerd. De politie zei te zoeken naar plegers van inbraak en dief stal en naar twee mannen, die vuurwa pens hadden gebruikt toen de politie don derdag met de gummistok optrad tegen 2.000 vrouwen, die protesteerden tegen de uitgifte van persoonsbewijzen. Er vielen toen vier gewonden. Vrijdag heeft de po litie in Port Elizabeth 250 protesterende negervrouwen uiteengejaagd. Hier wer den vier vrouwen gekwetst. Kolonel Van Wijk, plaatsvervangend po litiechef voor Transvaal, verklaarde na de Razzia te Lady Selbourne, dat de gearres teerden geen goede persoonsbewijzen had den. PORT ELIZABETH (UPI) Veertien Afrikaanse gevangenen hebben zich ver wondingen toegebracht om niet aan de Thekougapoortdam behoeven te werken, aldus hebben de gevangenisautoriteiten van Port Elizabeth medegedeeld. Zij sne den zich de achillespees door en zullen ten minste drie maanden in het ziekenhuis moeten blijven. STOCKHOLM, (UPI) De onderhande lingen tussen de directie van de S.A.S. en de Scandinavische (in feite: Zweedse) fe deratie van cockpitpersoneel zijn doodge lopen en in de nacht van zaterdag op zon dag is de uitsluiting van Zweden van kracht geworden. De Deense en Noorse pi loten hebben op het allerlaatste moment een inzake hun loon- en promotie-eisen door de S.A.S.-directie ontworpen compro mis aanvaard, de Zweden wezen het af. Het conflict vindt zijn oorzaak in de plannen van de S.A.S. om straalvliegtui gen in dienst te stellen. De federatie vroeg in verband daarmee een algemene loonsverhoging en toeslagen daarop voor personeel, dat op straalvliegtuigen dienst doet. Bovendien wilden de Zweden het „quotasysteem" afschaffen, dat in zijn huidige vorm eist, dat van alle gezagvoer ders twee-zevende Noren, twee-zevende Denen, en drie-zevende Zweden moet zijn. De Zweden achten hun promotiekansen hierdoor bedreigd: een Zweedse piloot zal langer dan een Deen of een Noor moeten wachten op promotie tot gezagvoerder. Hoewel ongeveer een jaar lang want zo oud is het conflict al de drie nationa liteiten samen tegenover de S.A.S-directie stonden is er een scheuring ontstaan tussen de Zweden enerzijds, de Denen en Noren anderzijds. Mede tengevolge hiervan hebben de Denen en Noren op het laatste moment het compromisvoorstel aanvaard. Alle viermotorige toestellen van de S.A.S. staan thans aan de grond. De Denen en Noren zijn ingeschakeld op de Europe se lijnen, de transatlantische en transpolai- re vluchten vallen vrijwel allemaal uit. De stopzetting van het belangrijkste deel der vluchten komt de S.A.S. dagelijks op een verlies van een miljoen kronen (on- BELGRADO (Reuter) President Tito van Joegoslavië en president Nasser van de V.A.R. hebben zaterdag een gemeen schappelijke verklaring uitgegeven. Hier in vragen beide staatslieden om economi sche hulp voor de minder ontwikkelde lan den om daardoor „een groot gevaar voor de wereldvrede" te kunnen uitschakelen. Maar aan deze hulp mogen geen politieke voorwaarden verbonden zijn en zij moet in de eerste plaats verleend worden door bemiddeling van de UNO aldus de ver klaring. Tito en Nasser geven voorts uiting aan hun grote bezorgdheid, ontstaan door de bewapeningswedloop. Beide staatslieden zijn van mening dat onverwijld concrete stappen moeten worden gedaan om tot ontwapening, het staken van de kernproe ven en een verbod van kernwapens te ko men. Over de Berlijnse kwestie merken zij in de verklaring op dat dit vraagstuk door middel van een overeenkomst opge lost moet worden. Zij menen, dat er maat regelen genomen moeten worden, die zul len moeten leiden tot het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland in overeen stemming met de belangen van de Duit sers en andere belanghebbende volkeren In de verklaring worden verder de suc cessen van de pas onafhankelijk geworden volkeren van Afrika en Azië toegejuicht In het Nabije Oosten, zo gaat de verkla ring verder, moeten geen initiatieven ont wikkeld worden, die de oplossing van de bestaande vraagstukken nog meer kunnen bemoeilijken. (Van onze correspondent in Bonn) IN ESSEN EN DUSSELDORP is het afgelopen weekeinde duidelijk geworden, dat de Westduitsen kolenmijnen niet van plan zijn van het contingent van vijf miljoen ton kolen, dat vrij van het invoerrecht van 20 mark per ton uit landen buiten de E.G.K.S. in de Bondsrepubliek mag worden ingevoerd, ook maar één ton via de Beneluxhavens in te voeren. Men heeft als het ware dwars door West-Duitsland een streep getrokken. Alleen het gebied ten noorden van deze lijn komt in aanmerking voor de invoer van de vry van invoerrecht zijnde Amerikaanse kolen. Dit betreft het Noordduitse kustgebied met de havens Hamburg en Bremen, dat aldus voor 85 percent van zijn verbruik kolen zou kunnen importeren, die vril van invoerrecht zijn. Volgens dit plan van de Roermijnen zal Zuid-Duitsland niet voor die Amerikaanse kolen, die vrij van het invoerrecht zijn, in aanmerking komen. Om te voorkomen, dat Zuid- Duitsland te dure kolen zou krijgen, zijn de Roermijnen bereid contracten voor de levering van Amerikaanse kolen, die tot dusver via Rotterdam naar dit Zuidduitse gebied werden vervoerd, over te nemen en financieel met de leveranciers in de Verenigde Staten tot een akkoord te komen. De Roermijnen leveren dan dus hun eigen kolen aan Zuid-Duitsland, waardoor Rotterdam in het bijzonder niet meer in staat zal zijn als doorvoerhaven voor Ame rikaanse kolen te fungeren, gelijk dat de afgelopen zes a zeven jaar steeds het geval is geweest. Rotterdam, maar ook Antwer pen worden dan dus in feite gediscrimi neerd. Met een zekere heftigheid bestrijdt men thans in het Roergebied de stelling dat het kolentransport via de Benelux havens naar Zuid-Duitsland traditioneel genoemd kan worden: traditioneel acht men hier slechts de invoer van Ameri kaanse kolen via de Noordduitse havens. Deze week zullen te Hamburg bespre kingen worden gevoerd tussen vertegen woordigers van de Roermijnen, de ver koopmaatschappijen van Roerkolen en de kolenimporteurs in Noord-Duitsland. Doel van dit overleg is om de streep door de Bondsrepubliek definitief vast te stellen en Bonn bij de verdeling van het vrije contingent kolen onder druk te zetten. De Westduitse regering heeft evenwel reke ning te houden met de aanbeveling van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., waarin gezegd wordt, dat van enigerlei discrimi natie van de Beneluxhaven bij de invoer van de vrije Amerikaanse kolen geen sprake mag zijn. Vandaar dat te Dussel- dorp en Essen thans scherpe critiek wordt geoefend op de Hoge Autoriteit. Men heeft thans gedreigd met de stopzetting van de overneming van Amerikaanse kolencon- tracten door de Roermijnen, hetgeen de kolenchaos hier nog groter zou maken. Hoe de Hoge Autoriteit al deze Roerdrei gementen en pogingen om ondanks de E.G.K.S.-bepalingen de kolenafzet in de Bondsrepubliek door de Roermijnen te laten decreteren zal beantwoorden is nog niet duidelijk. Voor de Beneluxhavens gaat het er in de eerste plaats om, dat de Hoge Autoriteit de E.G.K.S.-bepalingen loyaal laat nakomen op straffe van een complete anarchie aan het kolenfront. NEW YORK (UPI) De drieëntwintig jarige Amerikaanse pianist Van Cliburn heeft alle concerten voor de komende maanden moeten afzeggen wegens een operatie aan de middelvinger van zijn rechterhand. Van Cliburn werd vrijdag door vijf chirurgen geopereerd. Zijn toe stand is bevredigend en men verwacht niet dat hij blijvende gevolgen zal ondervinden van de operatie. geveer 800.000 gulden) te staan, en de uit gesloten vliegers op het verlies van hun sa larissen. IFALPA achter Zweden De situatie met betrekking tot het con flict bij de S.A.S., was zondagavond tame lijk onoverzichtelijk. Door beide partijen werd het ene perscommuniqué na het an dere uitgegeven, vol beweringen en be schuldigingen. Kort voor middernacht maakte bedrijfs leider Aake Rusch bekend dat hij een op lossing had gevonden voor het probleem der Atlantische vluchten tijdens de uit sluiting. Hij vertelde aan de pers, dat maandagavond voor het eerst in twee da gen een toestel uit Stockholm naar New York zal kunnen vertrekken, met ander vliegpersoneel dan is aangesloten bij de bond van (Zweeds) vliegend personeel. Deze bond, gesteund door de internatio nale vliegersfederatie, de IFALPA in Lon den, deed een tegenzet door te eisen, dat de Deense en Noorse piloten die er in heb ben toegestemd de Convairs voor de Europese iijnen te vliegen, verboden zal worden die vliegtuigen te vliegen die in Zweden geregistreerd zijn. Deze eis ver oorzaakte zondagavond grote verwarring op Bromma, de luchthaven van Stockholm waar de Convairs voor Helsinki en Os lo zouden vertrekken met Deense en Noor se bemanningen. De bemanningen vroe gen hun bonden telegrafisch om instruc ties. Het antwoord luidde: „Vertrek. Ne geer de IFALPA en de Zweedse bond". Dit antwoord betekent, dat de S.A.S. haar noodprogram kan uitvoeren en tij dens de uitsluiting 20 Convairs in dienst kan houden met Deense en Noorse be manningen. De Zweedse bond heeft nu aan de internationale organisatie om instruc ties gevraagd. Hedenmiddag zal de S.A.S. beslissen hoeveel van de 10.000 man grondpersoneel naar huis worden gestuurd tijdens de uit sluiting. (Va onze correspondent in Parijs) Bij tussentijdse verkiezingen in drie Franse steden hebben gisteren twee onaf- hankelijken of conservatieven en een rooms-katholieke volksrepublikein de Kamerzetels hervonden, die hun bij een controle, na de eerste campagne van eind november, wegens onregelmatigheden be streden werden. De rooms-katholieke dé- puté Ulrich had vorige zondag in de eerste ronde a] een absolute meerderheid verwor ven, doch ook zijn twee conservatieve col lega's kregen gisteren in de tweede ronde een massale meerderheid achter zich. Uit de stemgetallen komt niettemin tot uiting, dat de politieke verhoudingen sinds de algeméne verkiezingen van 30 november vorig jaar zich weer vrij ingrijpend lijken te wijzigen. Niet alleen heeft de gaullis tische U.N.R geen zetelwinst behaald, doch nog opvallender is. dat de communisten hun posities in alle drie de districten heb ben hersteld en soms zelfs niet onaanzien lijk verbeterd. Het lijkt dus voor een kan didaat niet langer voldoende te zijn heel hard „Leve De Gaulle" te schreeuwen om een zetel te verwerven. De linkse oppositie tegen het nieuwe bewind lijkt zich achter de communistische partij te concentreren. Aan deze voorlopige aanwijzingen wordt in politieke kringen nog speciale aandacht gewijd, nu zondag overal in het land gemeenteraadsverkiezingen worden ge houden, waarbij de gaullisten zich ten doel hebben gesteld de communisten van zoveel mogelijk burgemeestersposten te verjagen HOLLANDIA (ANP) Manokwari aan de noordkust van Nederlands Nieuw-Gui- nea is in de nacht van zaterdag op zondag getroffen door een aardbeving, die geen persoonlijke ingelukken heeft veroorzaakt. Het gebeurde zondagochtend vroeg. De schokken hielden drie minuten aan. nog enige tijd gevolgd door lichtere trillingen. De algemene indruk is. dat er geen ern stige schade is veroorzaakt. Van de nieuwe steiger in de haven is de damwand 30 cen timeter naar zee geschoven Op het vlieg veld deden zich drie overigens niet ern stige verzakkingen voor. Met het herstel is direct begonnen en er wordt geen stag natie in het luchtverkeer verwacht. In Manokwari is lichte schade aan gebouwen ontstaan. Enkele waterleidingen zijn ge sprongen en de elektriciteitsvoorziening viel korte tijd uit. Er is geen bedrijfsschade van betekenis bij de sleephelling, het houtbedrijf en de zuurstoffabriek. Volgens het Oostenrijkse persbureau APA is vanochtend vroeg een personen auto, bestuurd door de heer Van den Berg uit Heemstede, op de Wiener Bundesstras- se tussen Schwaz en Jenbach op een vol gens voorschrift geparkeerde en verlichte aanhangwagen van een vrachtauto gere den. Bij de botsing werd de echtgenote van de bestuurder, mevrouw M. Th. van den Berg, ernstig gewond. Een tweede inzitten de, mej. A. Schmidt, liep lichte verwondin gen op. Beide dames werden naar het zie kenhuis in Schwaz vervoerd. De 71-jarige heer E. R. F. Meister uit Zeist is op de Bundesstrasse 64 te Waren- dorff bij Munster, dodelijk verongelukt. De heer Meister, die gisteren de grens bij Glanerbrug was gepasseerd, reed op een bromfiets. Toen een vrachtauto hem pas seerde, zo vernamen wij van de politie te Warendorff, kwam de heer Meister te val len, waarbij hij door de auto werd overre den. Rode oren In de trein naar Rotterdam had ik het uitzicht op een goed gewassen puber, die met rode oren zat te lezen in een mij vol slagen onbekend periodiek. In dergelijke gevallen bekruipt mij altijd een ongezonde nieuwsgierigheid naar de inhoud van de lectmir die, blijkens de bloedsomloop van de lezer, zulke heftige emoties weet op te wekken. Deze keer werd mijn geduld niet lang op de proef gesteld want toen de trein in Leiden stopte bemerkte mijn overbuurman plotseling, dat hij te bestemder plaatse was aangekomen. De paniekstemming waarin hij terstond kwam te verkeren, maakte dat hij bij het overhaast vertrek zijn lectuur achterliet en zodra wij weer reden greep ik zonder aarzelen het opwindende tijd schriftje, dat de vrolijke en typisch Neder landse titel „Tuney Melodies" droeg. De rubriek die zozeer op de verbeelding van mijn reisgenoot had gewerkt heette „Melodious Ads" en bestond hoofdzakelijk uit kleine annonces, in de geest van: „3 L. M. 16, 18, 20 j.z.c.m. 3 vl. I. j. Br. m. f. o. nrOp het eerste gezicht zou je daar niet zo gauw uit opmaken, dat drie lieve meisjes contact zoeken met drie vlotte, lieve jongens. Er waren kennelijk ook eenzamen geweest, die over voldoende fondsen beschikten om hun hartekreten in begrijpelijk Nederlands te doen afdrukken. Dat leverde dan teksten op als: „2 leuke grieten zoeken 2 leuke Pieten, leeftijd 20 j." of „Attentie! 2 minnende Romeo's zoeken contact met dito Julia's". De laatste annonce van het rijtje bevatte een der mate vreemd proza, dat ik tot Den Haag bezig ben geweest met de ontcijfering. Maar ik ben er niet uitgekomen en ik hel sterk over naar de mening, dat hier sprake is geweest van een code-bericht, afkomstig van de geheime dienst ener, ons vijandig gezinde, vreemde mogendheid. Wat anders te denken van: „Welke sp. lelijke knap perds 17-20 ?o. c. m. 3 sp. lelijkerds jongens 18-21. Alle br. w. b. br. m. f. o. e. r."? De overige pagina's van „Tuney Melo dies" gaven trouwens ook volop gelegen heid voor het ontwikkelen van rode oren. Ze bevatten onder meer de allernieuwste toppers uit het repertoire van Hollandse sonas, om het maar eens in modern Neder lands te zeggen. Nu is het Hollandse lied, het sjanson dus eiqenlijk, een boeiend onderwerp voor zielkundige sUidies. De allesoverheersende vraag is namelijk: wat is het verschil tussen een „topper" en een slecht Sinterklaasvers? Na uitvoerig on derzoek ben ik tot de conclusie gekomen, dat een topper pas een topper wordt als de Liefde er een rol in speelt. De énige rol eigenlijk, hetgeen dus weer klopt met de waarnemingen van geleerden als Freud en Kinsey. Enkele fragmenten uit T.M.-top- pers mogen dit verduidelijken: in de buurt van Meppel Reed ik in een greppel, Toen ik jou zag liften, Tonia (cha-cha-cha)U Jij kwam in mijn wagen, Moest naar 's-Gravenhage, En je zei: mijn naam is Tonia (cha-cha-cha)." Onnodig te vertellen, dat de zaak, via Utrecht en Goucla, dik voor elkaar kioam. In het bekende lied „Olke Bolke" bekent een verliefde jongeman: „Olke bolke rubisolke, olke bolke knol, Elke keer als ik je zie, dan slaat mijn [hart op hol" En ivat antwoordt het lieve meisje hier op? Ze zingt eenvoudig: je stem is aardig 't gedichtje is [niet mis, Hoewel ik wel kan horen, dat het niet [van Vondel is". Voor wie nog mocht twijfelen, het is écht niet van Vondel, hoor. Het is uit de lie derenschat van onze grote Max van Praag! Am. de Vita Advertentie Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f 1.50 CAIRO (Reuter) De Brits-Egyptische financiële overeenkomst die op 17 januari reeds was geparafeerd, is zaterdagavond te Cairo getekend. Dit geschiedde door de economische secretaris van het Britse mi nisterie van financiën, Erroll, en de mi nister van economische zaken van de Ver enigde Arabische Republiek, dr. Abdoel Moneim el Kaissoeny. Hiermee is een ein de gekomen aan een langdurig geschil over financiële zaken als gevolg van de crisis over de Suez-kwestie in 1956. Erroll verklaarde eerder op de dag dat de overeenkomst vandaag tegelijkertijd te Caïro en Londen zal worden gepubliceerd. Kaissoeny beschuldigde buitenlandse banken ervan de economische blokkade van Egypte te hebben gesteund door de financiering van de katoenverbouw te heb ben beperkt en er bij reders op aan te hebben gedrongen hun schepen niet door het Suezkanaal te laten varen. De Egyptenaren zullen nooit de hulp ver geten die Saoedi-Arabië, de Sovjet-Unie. communistisch China, India en Syrië in die tijd hebben geboden, aldus Kaissoeny. Na de ondertekening zei Kaissoeny dat dit de afsluiting is van een treurig hoofdstuk van de betrekkingen tussen Groot-Brit- tannië en de Verenigde Arabische Repu bliek. Hij sprak de hoop uit dat de onder tekening het begin zal zijn van een nieuw hoofdstuk dat gebaseerd is op wederzijd se eerbied en op „een beter begrip van de doelen van dit land." Het geschil begon op 26 juli 1956 toen de Egyptische regering de Suezkanaal- maatschappij, waarin de Britse regering 44 percent van de aandelen bezat, natio naliseerde. Twee dagen later gaf de Brit se regering de Engelse bank opdracht de Egyptische sterlingtegoeden in Londen, die thans ongeveer 74 miljoen pond ster ling bedragen, te bevriezen. Op 30 decem ber van het vorige jaar stemde Eugene Black, de president van de Wereldbank, erin toe als bemiddelaar op te treden. Op 9 januari van dit jaar keurde Engeland een regeling die hij tot stand had gebracht goed. Volgens het te Caïro verschijnende blad „Al Ahram" zouden op grond van de ze overeenkomst de Egyptische geblok keerde tegoeden worden vrijgegeven tegen een vergoeding aan Engeland van 27.500.000 ponden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5