Horen en zien (TUMBO EN ZIJN AVONTUREN Het huis der conflicten Agenda voor Haarlem Privé bezit of bedrijfsmiddel? radièjteJevisi^l -j AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Show en sport De radio geeft dinsdag T el evisie programma DE FISCUS WACHT OP U De aangifte voor de i n komsten belas ti ng Dr. D. J. de Groot overleden Eerste Kamerlid mr. Kolff overleden Zestien jubilarissen van omroepverenigingen in Hilversum gehuldigd Drie doden in het verkeer Prinses Irene terug Éi T I P VAN BOOTZ Het goede heertje van Bonn deelde twee miljoen uit Hij poseert thans als verzetsstrijder9 DOOR IRIS BROM1GE Ben van Eysselsteijn gehuldigd Zesde wedstrijd voor jonge kunstschilders MAANDAG 2 MAART 1959 4 Van de „weekendshow" van de AVRO is weinig bijzonders te zeggen. De zaterdag- avondprogi-amma's van de televisie wil men zo ongeveer laten beantwooi-den aan de ongeschreven wetten, die gebaseerd zouden zijn op de veronderstelde wil van het publiek. Een nogal vaag uitgangspunt, dat dan ook meestal nogal vage resul taten heeft. Men moet al blij zijn met enkele uitschieters. De bloemlezing uit „My fair lady" door Carole Carr zal voor velen het hoogtepunt zijn geweest. De Bel gische omi'oepster Paula Semer zong een liedje, zo lieftallig als zij gebekt is. En ver der waren er variéténummers, waarop men ook wel eens uitgekeken zal raken. Overi gens was aan het „zorgeloze amusement" de nodige zorg besteed, waarvan men meer plezier zou hebben beleefd als een vlotter tempo mogelijk ware geweest. Als com pensatie bleef ons de gebruikelijke klets kouserie bespaard. „Luipaard op schoot" was er wel. Voor de zoveelste keer. Merk waardig, maar deze documentaires-met- dieren blijven boeien. Tot slot had Mies Bouwman weinig succes met de mede werkers aan haar vrolijke quiz. Door de hoge camera-opstelling hebben de kijkers zaterdagmiddag een goed beeld gekregen van de verrichtingen tijdens de voetbalwedstrijd tussen Italië en Spanje in het zonovergoten olympische stadion in Rome. De ietwat saaie indruk, die men van de uitzending overhield, lag dan ook zeker niet aan technische verzorging, maar aan het weinig verrassende spel van de voet ballers. Dick van Bommel was de verslag gever. Hij praatte dikwijls te veel, soms te weinig. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek .7.20 Gram. VPRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de huisvrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Metropole-ork. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Hawaiianmuziek. 12.20 Regerings- uitz.: Landbouwrubriek: 1. Het landbouwkundig weeroverz. 2. Nabeschouwing over de interna tionale landbouwtentoonstelling te Brussel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Mil. ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Strijkkwartet. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Sopr. en piano. 16.00 Licht progr. 16.15 Gram. 16.30 Voorde jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaret. 20.55 Gram. 21.15 Ver- kiezingstoespr. 21.30 Vocaal dubbelkwartet. 21.45 Act. 22.00 Toneelbeschouwing. 22.15 Klarinet en piano. 22.45 Harprecltal. 23.00 Nieuws. 23.15 Beurs berichten te New York. 23.16 New York calling. 23.2124.00 Dansmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Licht baken. causerie. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Filmmuziek. 12.30. Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Amusmuz. 14.00 Tenor en piano. 14.30 Gram. 14.35 Voor de vrouwen van het platteland. 14.45 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzend. Rijksdelen Overzee: Australisch Nieuw-Guinea, door J. J. van der Laan. 18.00 Lichte muz. 18.20 Caus. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Amus.muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Act 19.25 Sportprantje. 19.35 Zend tijd pol. partijen. 19.50 Gram. 20.00 Lijdensmedi tatie 21.00 Radio-Philh.ork. en solist. 21.50 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 22.20 Ka- merconc. 22.45 Pol. causerie. 23.00 Nieuws.- 23.15 Lichte muziek. 23.3524.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerbericht. 12.34 Tuinb.kroniek. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Symf.ork. 16.35 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Ork.concert. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Causerie. 21.00 Omr.ork. en sol. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG HILVERSUM n. 298 M. 7.00—24.OOx.oO -nLg NTS: 19.30 Intern, agrarisch nieuws. 20.00 Zend tijd pol. partijen. 20.07 Journ. en weeroverz. 20.27 Zendtijd pol. partijen. 20.35 Film. 21.00-22.30 Film. (Van onze belastingmedewerker) Wellicht zal het opschrift boven dit arti kel vele lezers eerst wat apocrief voor komen en mogelijk ook wat onwezenlijk. En toch wordt met deze woorden een vraagstuk aangeduid, dat van uitnemend belang is. De met het opschrift aangeduide kwestie is deze: wanneer iemand een bedrijf of een vrij beroep heeft, of hij is lid van een firma dan kan hij een bepaalde zaak in zijn bedrijf of beroep gebruiken en dan is dat een bedrijfsmiddel. Daarnaast kan hij ook zaken in privé-bezit hebben, dus buiten het bedrijf of beroep. Dat kan b.v. een huis zijn of een hypotheek of effecten. Wanneer Op 60-jarige leeftijd is te Kampen over leden dr. D. J. de Groot, emeritus predi kant van de Gereformeerde Kerken en bibliothecaris van de Theologische Hoge school te Kampen. Aan de Vrije Universiteit promoveerde hij in 1931 tot doctor in de theologie op een proefschrift: „Calvijn's opvatting over de inspiratie der Heilige Schrift". Op 20 september 1928 had hij het predikambt aanvaard te Woudsend, welke gemeente hij gediend heeft tot juni 1952, toen hem om gezondheidsredenen eervol emeritaat werd verleend. Daarna was hij werkzaam als bibliothecaris van de Theologische Ho geschool. Dr. De Groot heeft verscheidene boeken geschreven. Vorige week kwam de uit gave gereed van zijn boek „Verweer en verantwoording over het goed recht van de Gereformeerde Kerken". Een week nadat hij tachtig jaar was ge worden is zaterdagavond in het zieken huis te Tiel overleden mr. dr. G. Kolff, lid van de Eerste Kamer voor de Chris- telijk-Histoi-ische Unie. De heer Kolff is op 22 februari 1879 te Rosmalen geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht rechts- en staatswetenschappen. In 1901 promoveer de hij tot doctor in de rechtswetenschap pen en elf jaar later verkreeg hij deze titel in de staatswetenschappen. Nadat hij in 1907 was benoemd tot griffier van het kantongerecht te Geldermalsen werd hij drie jaar later kantonrechter aldaar. Na een verblijf van 27 jaar in dit Betuwse stadje vertrok hij naar Gorinchem, waar hij benoemd was tot kantonrechter. Hij vervulde deze functie van 1934 tot 1947. Nadien vestigde hij zich weer in Gelder malsen. Mr. Kolff is van 1919 tot 1932 lid van de Provinciale Staten van Gelderland geweest. Ook heeft hij jarenlang deel uit gemaakt van de gemeenteraad van Gel dermalsen. Sinds 1935 was mr. Kolff lid van de Eer ste Kamer. Hij was voorzitter van de C.H. fractie. iemand lid is van een firma, kan hij een bepaalde zaak buiten het vermogen van de firma houden en het kan dan toch een bedrijfsmiddel zijn. Dit alles is van belang, omdat op een bedrijfsmiddel andere fiscale regels van toepassing zijn dan wanneer hetzelfde ob ject geacht moet worden tot het privé- vermogen te behoren. Zo kan b.v. op een gewoon woonhuis, dat in privé-bezit is, niet meer afgeschreven worden dan 15 van de huurwaarde. De afschrijving is dus ge fixeerd. Maar wanneer hetzelfde huis tot het bedrijfsvermogen behoort, kan een an der systeem van afschrijving worden ge kozen meestal een vast pex-centage van de kostprijs dat meestal een hogere af schrijving geeft dan 15°/o van de huur waarde. Echter levert het verschil tussen de boekwaarde en werkelijke waarde van een bedrijfsmiddel bij verkoop, liquidatie of overlijden steeds belastbare winst op, al dan niet belast met een verlaagd tarief. Wat echter de zaak van veel groter be lang maakt, is de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek. Beide gelden al leen voor activa, behorende tot het be- drijfs- of beroepsvermogen. De vervroegde afschrijving houdt in. dat van een bedrijfsmiddel 1/3 van ce aan- schaffingskosten willekeurig, mits ver vroegd dus sneller dan de normale af schrijving mag worden afgeschreven. De investeringsaftrek voorziet in een af- trek van een bepaald percentage van de aankoopsprijs van bedrijfsmiddelen tot een waarde van meer dan 3000, uitgezonderd ongebouwde eigendommen, woonhuizen en effecten, buiten de afschrijving om. Het is een zuiver doceurtje, wat de vervroegde afschrijving niet is, omdat zij slechts de afschrijving, die toch moet plaats hebben, versnelt. Tegenover de investeringsaftrek staat de desinvesteringsbijtelling: een bij- telling wanneer voor meer dan 3000 aan bedrijfsmiddelen wordt vervreemd. De des- investeringsbijtellingen kunnen nooit hoger zijn dan het totaal van de investerings aftrekken. Al te veel risico zit er dus niet in. In ons blad van 4 maart 1958 hebben we zeer in het kort ook al eens over investeringsaftrek en vervroegde afschrij ving geschreven. We staan er thans wat uitvoeriger bij stil, ook al, omdat er in beide wijzigingen hebben plaatsgevonden. Niet vergeten mag worden, dat èn de ver vroegde afschrijving, èb de 'invésterings'- aftrek er beide zijn, niet om de schatkist aan meer of in dit geval minder be lasting te helpen, doch om het economisch leven in een bepaalde richting te duwen. En aangezien het economisch leven voort durend in beweging is, zijn ook vele wijzi gingen in de vervroegde afschrijving en in de investeringsaftrek te verwachten. Dat is dan ook gebeurd, voox-al in de investerings aftrek. Wat de vervroegde afschrijving betreft was de toestand op 31 december 1958 zo, dat op alle bedrijfsmiddelen, waarop afge schreven wordt, ook vervroegd mag worden afgeschreven, echter steeds getemporiseerd, hetgeen wil zeggen, dat in 1 jaar niet meer dan 10°/o van de aanschaffingsprijs mag worden afgeschreven. In ons artikel van 4 maart 1958 hebben we een voorbeeld van de getemporiseerde vervroegde afschrijving gegeven, dat we hier nog even herhalen: Aanschaffingsprijs ƒ9000. Normale afschrij ving 10n/o. Gebruik makend van de ver vroegde afschrijving kan dan afgeschreven worden: Vervroegd 1/3 van 9000, beperkt tot 10°/o van 9000: f 900; normaal 10% van 2/3 van 9000: 600; totaal 1500. AI te schrijven blijft: vervroegd 2100 en nor maal 5400. We gaven de situatie van de vervroegde afschrijving op 31 december 1958. Deze toe stand is ingegaan 1 noverber 1955. Voor bedrijfsmiddelen, aangeschaft tussen 1 januari 1953 en 1 november 1955 gold een wat andere regeling. Toen was alleen de vervroegde afschrijving op gebouwde eigendommen, automobielen niet gebruikt voor het z.g. beroepsvervoer en kantoor inventarissen getemporiseerd. Op alle an dere bedrijfsmiddelen en ook op nieuw gestichte fabrieksgebouwen mocht dus des gewenst in het eerste jaar direct 1/3 van de aanschaffingskosten worden afgeschreven. We vermelden nog nadrukkelijk, dat 1 januari 1959 weer een andere regeling is begonnen. Die heeft echter met de aangifte 1958 niet te maken. En nu de investeringsaftrek en desinves teringsbijtelling: Van 1 januari tot en met 20 mei was deze geschorst voor alle be drijfsmiddelen die in die periode zijn aan geschaft. Uitgezonderd waren alleen sche pen en luchtvaartuigen voor internationaal verkeer. Voor de periode 21 mei31 decem ber 1958 bedroeg de investeringsaftrek vier jaar lang telkens 4 De eerste aftrek ech ter pas in 1959. In de aangifte 1958 kunnen dus alleen investeringsaf trekken voor komen van nog lopende termijnen uit vorige jaren. Ook hier is op 1 januari 1959 een wijziging gekomen. Tenslotte nog dit: alleen wie regelmatig boek houdt, mag een investeringsaftrek opvoeren. Uit het vorenstaande blijkt wel, dat. de vraag bedrijfsmiddel of privébezit zowel voor de zakenman als voor hem, die een vrij beroep uitoefent van grote betekenis is. En nu heeft ons hoogste rechtscollege uitgemaakt, dat de belastingplichtige vrij is in zijn keuze. Er zijn echter enige be perkingen. De eerste en voornaamste is. dat hij daarbij de grenzen der redelijkheid moet in acht nemen. Een tweede is. dat hij van zijn wil op enigerlei wijze moet doen blijken in zijn boekhouding en/of bij de aangifte. Ook mag hij en dat is de derde voorwaar dg: op de eenmaal gemaakte keuze niet terugkomen, tenzij bijzondere omstandigheden hem ertoe nopen. De eerste en de laatste voorwaarden zijn vrij vaag, en het is dan ook niet te ver wonderen, dat er heel wat gerechtelijke beslissingen over zijn gevallen. We zullen er enige vermelden om onze lezers een in druk van de stand van deze kwestie te geven. Een beoefenaar van een vrij beroep blijkbaar een notaris moest bakzeil halen, toen hij een pand naar zijn privé- vermogen wildé overbrengen om een juiste afbakening te krijgen van zijn privéver- mogen met het oog op de heffing van de px-emie voor het notariële pensioenfonds. Dit. werd niet van voldoende belang geacht om het eenmaal aanvaarde systeem te verlaten. Een andere notaris bracht het er niet beter af. Hij mocht zijn vakantiehuis niet tot zijn beroepsvermogen rekenen. De grens der redelijkheid werd geacht te zijn overschreden. Beter verging het een tuinder. Het ge rechtshof te 's Gravenhage stond hem toe zijn woonhuis, dat hij op zijn tuinland bouwde, tot zijn beroepsvermogen te rekenen. Een arts mag het huis waarin hij woont fen Vaarhv hij ook zijn praktijk uitoefent, tot zijn beroépsvermogen rekenen, als hij dat wil. Maar een arts; die een huis bouw de met een zeer luxueus woongedeelte moest toch genoegen nemen met het feit, dat alleen het bex-oepsgedeelte, dat nog niet 1/5 van de gehele bouwsom had ge kost. tot het beroepsvermogen werd ge rekend. Een auto. die de belanghebbende niet in een firma had ingebracht, maar dm wel nagenoeg uitsluitend voor het bedrijf werd gebruikt, mocht niet als privé-vermogen worden aangemerkt. Ook paarden, die niet in een vennootschap waren ingebracht, bleven niettemin bedrijfsvermogen voor de vennoot-eigenaar. We hopen hiermede onze lezers enig inzicht in deze wat verwarrende materie die we overigens alleen in grote lijnen hebben kunnen uiteenzetten te hebben gegeven. AFTREKPOSTEN. De negende her ziene en aangevulde druk van het handige boekje „Aftrekposten" is verschenen bij de Ned. Uitgeversmaatschappij n.v. Leiden. Het is een gids in de doolhof der belas tingaangifte voor inkomen en vermogen, geschreven door B. Schippers en .T. L. van Hedel, die er reeds in 1952 mee begonnen zijn. De traditionele verschijning van Mr. A. B. Roosjen heeft zaterdag in „Het hof van Holland" in Hilversum de zilveren jubilarissen van de omroeporganisaties gehuldigd, uit naam van de Nedei-landse Radio Unie. Hij sprak daarbij dank uit, namens de Nederlandse omroep, voor het geen dit zestiental jubilarissen had ver richt, voor de omroepoi-ganisaties waarbij ze betrokken waren en voor het radiowe zen in het algemeen. De jubilarissen van de N.R.U. waren de heren P. Bottema, werkzaam bij de re gistratie, Fr. Brandt, voorraadadministra- teur van de technische dienst, C. A. Holt- huizen, chef technische dienst van de ad ministratie, H. M. J. Koopmans, mede werker van de orkestadministx-atie, C. de Wilde tweede cellist van het Filharmo nisch Orkest en de heren S. F. Kroon en J. J. Mulder, beiden musici, die echter wegens ziekte niet aanwezig konden zijn. Van de AVRO viel de huldiging te beux-t aan de heren J. J. H. Collet, chef pro gramma-administratie en Chr. van der Kaa, chef van de propagandadienst. De K.R.O.-jubilarissen waren de heren C. J. Koning, boekhouder-kassier, T. A. J. Mees ter, hoofd van de programmaorganisa tie, W. S. van Zwieten, administratie en J. H. M. van der Weijden, chef van de algemene dienst. Tot slot de VARA-jubi- lai-issen: de heren A. van Nierop, hoofd afdeling gesproken woord, Rutger Schou ten, muziekmedewerker en A. Weeda, me dewerker aan de muziekafdeling. De 46-jarige apothekers-assistente me vrouw E. C. Posthumus uit Hilversum is, toen zij met haar bromfiets de drukke weg van Hilversum naar Bussum ter hoogte van de Crailosebrug overstak zon der voorrang te vexdenen aan een nade rende auto, zo ernstig aangereden dat zij later op de avond in het Diaconessenzie- kenhuis te Hilversum is overleden. In het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht is overleden de 54-jarige J. van der Blom. Tijdens een proefrit met een nieuwe wagen werd hij, enkele dagen ge leden. aangereden door de 23-jarige Van dei- K. uit Hilversum, die uit de rijbe voegdheid was ontzet, en niet verzekerd is. Op de rijksweg Meppel-Steenwijk is de 65-jarige mevrouw J. Ostex'hof-Wobben uit Meppel, toen zij de weg wilde over steken, door een auto aangereden. De autobestuurder stopte en liep op het slachtoffer toe, maar zag tegelijkertijd een tegenligger met grote snelheid nade ren. De man slaagde er niet in met hand signalen de bestuurder te doen stoppen. Het slachtoffer werd ook door deze twee de auto aangereden, ditmaal met fatale af loop. De chaffeur van deze tweede auto stopte even, deed het portier open, maar doofde daarna zijn lichten en reed met. grote snelheid weg. Hij is nog niet ach terhaald. Prinses Irene is hedenmorgen van haar wintersportvakantie in Sankt Anton te ruggekeerd. static Advertentie Ik droomde, het kan haast niet gekker Pat ..TIP" uit de kraan kwam; wat lekker 1 Maar net, toen ik gauw 'n Slok nemen wou. Werd die droom wreed verstoord door de wekker Inz. Hr. M. K.. A'dam ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl Bpotz' Oude Genever Nwe. Limericks inz. aan H. Bootz - A'dam nieuwe drukken duidt op de behoefte aan een dergelijke overzichtelijke handleiding, waarbij kan worden aangetekend dat zelfs de eenvoudige belastingaangifte grote baat kan hebben bij een juist begrip voor de gedetailleei-de voorschriften der hef fing; een begrip dat door dit gidsje onge twijfeld zal worden gediend. Tnmbo zette zich met alle macht schrap, want hij wou die nis niet de kans geven om te ontsnappen. Maar ojeedie vis was toch veel sterker dan hij; en opeens trok het beest zó hard, dat Tumbo het evenwicht verloor. Plonsdaar schoot ons visseri jover boord, het water in. Kopje onder ging hij en hij moest zijn hengel met snoer èn vis wel laten schieten. Nou ja, Tumbo kon zwemmen, dus dat was zo erg niet. Maar dat hij zijn mooie vangst kwijt wasdat was een strop! 2425 (Van onze correspondent in Bonn Als het „heertje" van Bonn zou men de 51-jarige dr. Hubert Vergossen, tot voor kort hoofd van het stadsbureau voor de- fensieschaden van Bonn. kunnen betitelen. Met kwistige hand strooide hij in tijd van zeven jaar een bedrag van 2,3 xniljoen mark (ruim 2 miljoen gulden) als vergoe ding rond. Het verschil met het Amster damse „heertje" is evenwel dat Vergos sen voor dit strooiwerk zijn percenten op eiste, te weten een totaal van 150.000 mark voor zich en zijn „Genossen", op het bu reau. Vandaar dat men thans spreekt van het proces tegen „Vergossen und Genos sen," dat sedert enkele dagen te Bonn aan de gang is. Vex-gossen's bureau had tot taak de scha devergoedingen te bepalen, waarop bur gers recht meenden te hebben wegens aan hun woningen of bedrijven veroox-zaakte schade tengevolge van de geallieerde be zetting. De eigenaax van het befaamde ho tel „Bergischer Hof" kreeg 375.000 mark wegens door Belgische militaii-en veroor zaakte „schade", die in werkelijkheid mi niem was, De hotelhouder „ontdekte" in 1954 nog een „vei'lfes" van 2.500 flessen wijn. waarvoor Vergossen veertienduizend max-k liet betalen. De hotelhouder liet Ver gossen voor deze gaven niet onbeloond. Het ziekenhuis van de Johanniteroi'de kreeg een miljoen mark waarvan Vergos sen, discreet door de kanselier van de or de in een gesloten enveloppe verpakt, tien duizend mark mocht meepikken. Een kan toorbediende op Vergossens bureau ont ving 27.000 mark Hoewel de bediende nooit enige oorlrgs- of bezettingsschade had geleden, had hij wel de bizarre bru taliteit gehad om bij de „lijst van vermiste oUbesgbachgdc,'-, v,cor,wexpen" te vermel den: „vijftig mark voor Hitler's Mein •Kampf^góüd jxp.'sr fe'e. en '.pèrsoonlijkeSfroór- den van de burgemeester van Bonn (hu welijksgeschenk)". Morele aanspraak Zo ging dat jaren door. Vergossen kreeg geld. Vergossen kreeg brandstof, Vergos sen kx-eeg een auto te leen, „Vergossen und Genossen" lieten een garage van 47.000 mark bouwen voor een kennis, maar ten slotte maakte Vergossen twee fouten die de politie op zijn spoor brachten. Vergos sen ontkent dat wat hij gedaan heeft cor ruptie is. Hij noemt zich een „verzetsstrij der met een nieuwe richting," die de dooi de bezettingsstrijdkrachten veroorzaakte schade aan Duitse bezittingen met royale hand had willen vergoeden, waax-bij hij 'n morele aanspraak incalculeert op provi- sie. J. M. Kiveron overleden. Op de leeftijd van bijna 66 jaar is te 's Gravenhage over leden de heer J M. Kiveron, oud algemeen secretaris van het voormalige gouverne ment van Nedex-lands-Indië. en oud-secre taris-generaal van het ministerie van Zaken Ovex-zee. 60. „Ik ben er te nauw bij beti-okken geweest, om daar een oordeel over te geven, maar ik geloof, dat je va der er wel mee tevreden zou zijn geweest. Hij had hartstocht voor dit werk, wat wij natuurlijk niet be zaten en dat zal misschien aan de dag komen, als het boek als geheel beoordeeld wordt, maar we zijn eerlij ke biografen geweest en dat was alles, wat er ver langd werd". „Ja". Mark keerde zich om en keek naar het por tret van John. „Ik hoop, dat we hem x-echt hebben doen wedervaren. Laat ik je zeggen, dat ik er mij inderdaad zelf niet van oewust was, dat hij zulke bril jante eigenschappen had. Ik vraag mij af, wat hij er wel mee gedaan zou heDben" „Ik denk, dat hij misschien een groot man zou zijn geworden, omdat het volgens de mening van zijn lera ren en allen, die hem goed kenden, vrijwel vast stond, dat zijn karakter in overeenstemming was met zijn capaciteiten". „Het is werkelijk zonde en jammer! Geen wonder, dat vader er bitter over was". Pauline liep op het oortret toe en bestudeerde het gedurende enkele ogenblikken. „En ook voor de allerbeste Mensen wenkt het graf ten leste..." haalde zij aan. „Het is /aak moeilijk, om de dingen te begrijpen. Het toeval kan je zulke wrede en dwaze poetsen bakken. Het is eigenaardig, maar het is net of ik John nu ken en of zijn verlies ook voor mij persoonlijk iets betekent". Mark keek haar aan en zei niets. Versmaad, dacht zij. Dit huis leek er een van nutteloze versmading. Eerst John en toen zijn vader, die de liefde, welke zijn vrouw bereid was nem te geven, versmaad had, evenals de genegenheid, die zijn kinderen voor hem hadden kunnen hebben. En nu Mark, die haar lief de versmaaddeZij liep naar het raam en staarde met niets ziende ogen naar buiten. Zij hadden elkaar zoveel te geven. Deze afgelopen weken, gedurende welke zij hadden samengewerkt, hadden een harmo nie teweeg gebracht, die zelfs door de bitterste emo ties niet kon worden teniet gedaan. Zij wist, dat zij een tederheid en warmte in Mark's leven zou kunnen brengen, die het zouden oervormen en de bittere histo rie van Avallon zouden kunnen uitwissen. Zij voelde ook dat hij haar met zijn kracht zou kunnen onder steunen in het ergste, wat het leven haar ooit zou kunnen opleggen. Terwijl zij naar de langzaam donker wordende vallei stond te staren leek het haar onmogelijk, dat dit alles binnen enkele weken van haar zou worden losge scheurd. Zelfs deze studeerkamer en dat portret van John waren een deel van haar zelf geworden. De ge hele familie Cedar, hun huis, het omliggende land hadden haar zodanig ;n zich opgenomen, dat het ver laten daarvan haar het betreden van een wildernis toeleek en de gedachte Mark te moeten verlaten haar ondragelijk scheen. Als zij slechts, op welke wijze ook, naast hem kon blijven zou zij zijn gewijzigde gevoe lens te haren opzichte nog kunnen verdragen. Maar om hem nooit meer te zien, of nooit meer van hem te horen, scheen haar, alsof aan het leven zelf geweld werd aangedaan. De vallei leek voor haar blik te ver vagen en voor de eerste maal sedert Mark zich van haar had afgewend, gaf zij de moed op en werd zich bewust van een gevoel van absolute verslagenheid. Met haar rug naar hem toe staande, kon zij haar tranen niet bedwingen. Zij had geen moed, geen wils kracht meer over, die dat gevoel van volkomen ver latenheid teniet kon doen. „Je bent een geweldige hulp voor mij geweest Pau line. Ik ben je dankbaar voor je medewerking". Zij had geen stem ter beschikking om antwoord te geven. Hij wierp een snelle blik op haar. „Is er iets aan de nand?" Hij wachtte, maar kreeg geen antwoord... „Ik geloof dat je huilt". Hij liep de kamer door en draaide haar naar zich toe. Langzaam liet hij zijn vingers langs haar natte wangen gaan en keek naar de tranen, die op zijn hand lagen. Het was de eerste keer dat hij haar sedert het conflict had aangeraakt. „Ik heb je nooit zien huilen", zei hij. „Ik denk, dat het je wel voldoening zal geven het te zien", fluisterde zij. „Dat verlangde je toch". „Ja, eerst wel. Toen wilde ik je doen lijden. Je tranen zouden mij een Deetje getroost hebben. Als ik mijn handen er in had kunnen wassen, zou mij dat genoegen hebben gedaan. Maar nu kan ik het niet verdragen. Hier neem mijn zakdoek maar". Terwijl zij haar ogen afdroogde, liep hij terug naar zijn bureau en bleef er in gedachten verzonken naai staan staren. „Ik kan het niet volhouden, Pauline. Ik heb het over jou mis gehad, is net niet?" Daar haar stem nog verstikt was en zij geen woord kon uitbrengen, knikte zij met het hoofd. „Ik heb het als het ware gedux-ende enige tijd al in mijn binnenste geweten hoewel mijn verstand mij zei, dat ik gelijk had gehad. Het is net, alsof je op een weg bent, waarvan de wegwijzer je zegt, dat je de goede kant op gaat, terwijl je verstand je zegt, dat je het mis hebt. Hoe verder je gaat, des te sterker gaat je instinct protestei-en. Maar waar in 's Hemelsnaam heb ik het dan mis gehad? Het schrift op de muur kon niet duidelijker zijn". Op dit ogenblik kwam Judy binnenstormen. „Mark, Linda is hier en wil je spreken. Zij heeft me net verteld, dat Pauline ons aan het einde van de maand gaat verlaten. Dat is toch niet waar, hè?" „Wat wil Linda?", vroeg Mark ongeduldig. „Ze wil je kaartjes verkopen voor een liefdadig heidsconcert. Maar het is toch niet waar, hè, Mark?" „Dat zullen we later wel bepraten. Zeg Linda, dat ik bezig ben en dat ze -'oveel kaaltjes kan achterlaten als ze zelf maar wil." „Ik denk er niet over dat later te doen. Dat ga ik nu bepraten. En je kunt Linda zelf die boodschap gaan geven. Zij gaat toch niet weg vóór ze jou gesproken heeft. Dat weet jij ook wel." „Verdraaid!" riep Mark, „Ik kom terug hooi-, Pauline." Judy keerde zich naar Pauline, toen de deur met een smak achter hem dichtsloeg. „Ze is gek. Je gaat toch niet bij ons weg, wel?" „Ja, dat doe ik wel." „Maar dat kun je niet doen. Je wilt toch niet weg? Ik bedoel je bent toch wel graag hier bij ons?" Judy's blauwe ogen waren wijd opengesperd van verbazing en teleurstelling. „Ik ben inderdaad graag bij jullie, maar de een voudige waarheid is, dat er een eind aan mijn werk gekomen is. We zijn klaar met het boek en het was daarvoor, dat ik hier kwam, zoals je weet." De viering van het honderdvijfentwintig jarige bestaan van de Haagse letterkundi ge vereniging Oefening Kweest Kennis, is zaterdag ook voor de huidige voorzitter de heer Ben van Eysselsteijn, een persoon lijke gebeurtenis geworden. Tijdens de ju bileumreceptie in Pulchri Studio in Den Haag, heeft de vice-voorzitter van de kring, de heer C. Loot, Van Eysselsteijn het ex-evoorzitterschap voor het leven aan geboden. Vertegenwoordigers van de Koninklijke maatschappij Diligentia en de Haagse Kunstkring, hebben aan Oefening Kweekt Kennis en aan Ben van Eysselsteijn in het bijzonder, hun gelukwensen aangeboden tijdens een geanimeerde receptie. Paul Tetar van Elven fonds Het bestuur der maatschappij „Arti et Amicitiae", dat als beheex-der optreedt van de stichting Paul Tetar van Elven- fonds heeft dit jaar wederom een wedstrijd uitgeschreven voor Nederlandse kunst schilders, die niet ouder zijn dan dertig jaai\ De schilderijen, die de deelnemers aan de voorwedstrijd instui-en, moeten fi- gurale composities zijn met twee of meer figuren. Aan de hand van de ingekomen werken zal het bestuur bepalen wie der in zenders zullen worden uitgenodigd deel te nemen aan de eind wedstrijd. De jury be staat uit de heren pi*of. Otto B. de Kat, prof. G. V. A. Röling en Jos. Rovex-s. De ver vaardiger van het bekroonde schilderij zal de studietoelage van het Paul Tetar van Elvenfonds worden toegekend. Het is de zesde keer dat deze wedstrijd zal wor den gehouden. MAANDAG 2 MAART Stadsschouwburg: Het Nieuw Operette Gezelschap met „De mijnopzichter", 20 u. Minerva-theater: Het Rotterdams Toneel met „Suiker", 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Poppe Damave, tot 22 uur. Huis Van Looy (Kleine Houtweg 103): Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 14— 17, 19—23 uur. Waaggebouw (Spaarne) Expositie van kunstkring „De Acht", tot 16 uur. Galerie Espace (KI. Heiligland 38): Ex positie „Sculptures", tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 u. Frans Halstheater: „Onder de mantel van de nacht", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Slaven van de Nijl", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Home before dark", 18 j., 20 uur. Rembrandt Theater: „Stefanie", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Blanke sla vinnen", 18 jaax-, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: ..F,en vrouw wist te veel", 14 i„ 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: ..Het kaïrip op het bloedeiland", 18 j., 20 uur. DIVERSEN Krelagehuis: Voorjaarsbeurs van de vrouw, 1017 en 1923 uur. Frans Halsmuseum De heer A. J. Her wig over „Bloemen en tuinen" (VU.). Brinkmann: Haarlemse Boekverkopers vereniging: Belcampo over eigen werk, 20.15 uur. DINSDAG 3 MAART Stadsschouwburg: Het Nieuw Operette Gezelschap met „De mijnopzichter", 20 u. Minerva-theater: Concert van 't N.Ph.O., 20.15 uur. Concertgebouw: Organist Leonard Raver en hoboïst Don Jaeger geven een concert, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN. Huis Van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi. 10- 13. 1417 en 1923 u. In 't Goede Uur: Expositie Poppe Da mave, 1022 uur. Waaggebouw: Expositie van kunstkring „De Acht", 1316 uur. Galerie Espace: Expositie „Sculptures", 14—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Onder de mantel van de nacht", 18 j„ 14.30 en 20 uur. Lido Theater: ...Sla ven van de Nijl". 14 iaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Home before dark", 18 j., 14 en 20 uur. Rembrandt Theater: „Ste fanie", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Blanke slavinnnen", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 u. Studio Theater: „Een vrouw wist te veel", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De trein van tien over drie", 14 j., 20 uur. DIVERSEN Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de vrouw: 1017 en 1923 uur. Wykgebouw Ged. Oudegracht: Ds. G. J. Waardenburg over „Gebed om een goed einde", 20 uur. Frans Halsmuseum: Dr. S. J. Suys Reitsma over „De mythologie als spie- (Wordt vervolgd) gel van de Griekse geest", 20 uur (V.U.).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6