NIEUW COMPLEX VOOR GOEDKOOP Vanmorgen in de vishal en op zee Zeeliedenpredikant uit Rouaan is naar Singapore vertrokken IJmond-agenda Havenberichten Bijna drie miljoen voor wegen, woningherstel en plantsoenen N.Ph.O.-concert in Beverwijk met Haarlemse pianist 11 DS. BAART: FASCINEREND WERK! VERLOVINGSRINGEN P. DE GROOT Weggeslingerde gaspijp treft dertienjarige URGENTIELIJST VOOR INVESTERINGEN Vijfde declamatieavond was groot succes Onder invloed achter stuur Meer wachthuisjes bij de bushalten B. en W,: geen bevoorrech ting dochter wethouder DONDERDAG 5 MAART 19 5 9 Boordevol ervaringen, en boordevol optimisme is dominee J. Baart woensdag met zijn echtgenote met de „Hoogkerk" naar Singapore vertrokken. Hij wordt daar koopvaardij-predikant en zal het daar ongetwijfeld weer net zo goed doen, als hij het vijfeneenhalf jaar in de Franse havenplaats Rouaan heeft gedaan. Dominee Baart heeft een opwindende en afwisselende tijd gehad in Rouaan. Dat kan ook niet anders, als je met de zee vaart hebt te doen, want die is nu een maal niet geregeld. De kustvaart in elk geval beslist niet, en daar had hij nu juist veel mee te maken. Met de lijndiensten naar Marokko, Senegal, Zweden en al die andere plaatsen en landen, waar kusters naar toe varen. Soms lag er geen enkel schip binnen, maar dan waren er ineens verschillende. Als predikant van het Nederlands Her vormd Zeemanswerk had ds. Baart na tuurlijk speciaal met de Nederlanders te maken, maar meen niet, dat hij daarom geen contact met anderen had. Die con tacten kreeg hij niet alleen door zijn zee manshuis, maar ook door zijn talenken nis. Want als een zeeman moeite had zich in Frankrijk verstaanbaar te maken, dan ging hij naar dominee Baart, die zich in de jaren van zijn verblijf een enorme re putatie als talenkenner heeft opgebouwd. Hij verzorgde scheepsverklaringen en pro cessen-verbaal. Turks en Hongaars Nu kent hij goed Engels, Frans en Duits en een aardig mondjevol van de Scandina vische talen, maar Turks toch echt niet. Hetgeen niet belette, dat zelfs Turken hem als tolk kwamen halen. Toen er een onge luk op een Zweeds schip was gebeurd, kwam de politie de dominee vragen als tolk te willen fungeren en hij werd ook aangezocht om met Hongaarse vluchtelin gen op te trekken. Maar ook het Hongaars is dominee Baavt (nog) niet machtig. Het eigenlijk arbeidsterrein van domi nee Baart was het werk onder de Neder landers, en daar had hij het druk genoeg mee. Er kwamen soms tweehonderd man per week op bezoek in zijn kleine zee manshuisje, dat vroeger Noors eigendom was. Plekje Holland Ja, dat zeemanshuisje! Het is zo lang zamerhand een begrip geworden bij de opvarenden van de Nederlandse kust vaarders. Geen wonder, dat juist in Frank rijk zo'n toevluchtsoord tot bloei komt. De Nederlanders kunnen zich in Engels sprekende landen goed redden, maar o la la, dat Frans! Och, enkele woorden, dat gaat wel, „Ik houd van je" is snel geleerd, maar het blijft toch lastig, die taaihinder nissen, en is het dan wonder, dat de Hol landse jongens, die soms eens per half jaar soms eens in de anderhalf jaar thuis ko men, graag ergens heen gaan, waar ze een klein plekje Holland vinden? „We hebben het er heel gezellig ge maakt," vertelde dominee Baart, terwijl bedienden nog even nieuwe matten in hut één van de Hoogkerk legden, en zijn echt genote wat in de kasten rommelde, maar toch aandachtig meeluisterde. „Het is een behoorlijk groot gebouw, maar toch in tiem, want het is in verschillende huiska mers verdeeld. De jongens kunnen er ge zellig kletsen, ze kunnen klaverjassen, bil jarten en tafeltennissen en er is televisie en pick-up. Die TV geeft echter ook weer taalmoeilijkheden." Belangrijk voor de mannen zijn ook de kranten, die er liggen, en die veel nieuws over het niet verafge legen, maar toch onbereikbare, vaderland geven. Geen christelijke fuik „Of we er een avondsluiting hielden? Nee, beslist niet. Zo'n tehuis moet geen christelijke fuik worden. Ik had er een stu deerkamer en daar kon ieder terecht. Ik moet zelfs zeggen, dat ik er vaak zat. De mensen van allerlei pluimage kwa men graag, en de dominee doet zijn werk toch wel". Dominee Baart vertelt over'het onregel matige werk, en het is te merken, dat dat hem goed ligt. „Tja, de ene week hield je VELSEN DONDERDAG 5 MAART Thalia: „De stille getuige", 20 uur. Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 14—16.30 uur. Heidestraat 45: Expositie „Felison" van zeeschilders, 19 tot 21 uur. Cultureel Gebouw: I. v. A. O. met lezing over ruimtevaart, 20 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstraat. VRIJDAG 6 MAART Thalia: „Razzia in de onderwereld", 20 uur. Rex: „Het meisje Rose Marie", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Als donder dag. Heidestraat 45: als donderdag. Felison: Jaarvergadering. Eugène Brands spreekt over exotische muziek, toege licht met grammofoonplaten, 20.30 uur, Heidestraat in IJmuiden. Raadhuis: Spreekuur wethouder van Fi nanciën, 11 tot 12 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 5 MAART Kennemer Theater. 20 uur: Filmavond voor het Nut voor 't Algemeen. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ik was aan hem verslaafd". Het Centrum, 20 uur: Filmavond voor de Personeelsvereniging C. Maters n.v. VRIJDAG 6 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „In de greep der wildernis". Luxor Theater, 19.30 uur: „Quo Vadis". W.B. Theater, 20 uur: „Gentleman Jim". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Kennemer Theater, 20 uur: „De Keer kring", Edmond Nicolas met „De kunst van het vertellen". Het Centrum, 20 uur: Instituut voor Ar beidersontwikkeling en Beverwij kse Boekhandel, Leo Uittenbogaard over „De Wereldeen verbijsterend avontuur". Colonnegebouw, Beeckzanglaan, 20 uur: Ledenvergadering Nederlandse Rode Kruis. wel dienst, omdat er schepen binnen wa ren, de andere week niet." „Ja, als er schepen binnenkwamen, moesten we de mensen van de zeer kleine Nederlandse kolonie opbellen, dat er dienst was" ver telt mevrouw Baart, die de luchtige tro- penkleding, die ze nog eens inspecteert, even heeft neergelegd. „Soms zaten er twee mensen in de kerk, soms vijftien." „In het kerkje hielden Noren, Engelsen en Nederlanders diensten" zegt de domi nee. Hij draait een bandje om en om, dat met een recorder is opgenomen van zijn werk. „Ja dat gaat in Singapore weer zijn diensten bewijzen," zegt hij. „Het zal er wel wat regelmatiger worden, want de Ne derlandse kolonie is er veel groter. Maar we hadden het nog over Rouaan. Die kerk diensten waren dus niet zo druk, maar 's avonds in het tehuis was het dat wel. Mijn vrouw en ik hadden altijd zwaar werk, en dat gold ook voor onze assistente Ada Smit, een meisje van de passage-afdeling van de Holland-Amerikalijn, dat er een practische oefentijd doormaakt bij haar opleiding voor maatschappelijk werk ster." Oecumenisch Dominee Baart vindt het fascinerend werk. „We hielden oecumenische Avond maalsdiensten, want elke zeeman is aan onze zorg toevertrouwd." „Ja, of ze nu hervormd =f baptist, remonstrants of gereformeerd waren, ze waren allemaal welkom," haakte mevrouw Baart in. „We hebben eens een Avondmaal gehad, waar bij mijn man de enige hervormde was. Want ik ben zelf remonstrants. Dit is een werk, dat over alle kerkgrenzen heen slaat. Dat is ook zo'n mooie kant er van." Dominee Baart heeft een fototoestel ge pakt. Hij kijkt al vooruit naar de tijd die hem in Singapore zal wachten. Een ander zet zijn werk in Rouaan voort. „Daar heb ik geen zeemanshuis" zegt hij, en het is te horen, dat dat hem toch wel spijt. Maar het zou niemand verbazen, als hij er heel gauw een uit de grond zou stampen. Want hij kan het drukke leven, dat hij tot nu toe heeft gehad, niet meer missen. Daar is hij een te vitaal man voor. Advertentie GEWELDIGE SORTERING Zie ook onze pracht collectie HORLOGES JUWELIER - HORLOGER KENNEMERLAAN 30 - TELEFOON 4127 Een achteloos door een houder van een viskraam op de hoek van Kerkerinklaan in Santpoort weggegooide gaspijp heeft woensdagmiddag een dertienjarige jongen, W. V., getroffen en hem een hersenschud ding bezorgd. De jongen was op het landje bij de Kerkerinklaan met zijn vriendjes aan het spelen ,toen plotseling het stuk gaspijp door de lucht suisde. De vishande laar was aan het opruimen van rommel. De jongen moest naar het Antoniuszieken- huis worden gebracht. Woensdag kwamen 111 IJmuiden aan: Minorca van Kamperland; British Baron, Killingholm; Roelf, Bordeaux; Kitty, Rotterdam, laden IJmui den; Stad Amsterdam, Pepel, erts voor Hoog ovens; Havsborg, Bay town; Split, Leith; Boleslan Parut, Port Said Zaanstroom, Londen; Berend N, Fowey; Aegiaes, Kingslyn, laden, IJmuiden; Louise Schupp, Rotterdam: Staffan, Rotterdam; Deliinus, Rotterdam; Hebe Nobel, Rotterdam, la den Hoogovens. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Bakken van Rotterdam: Manta, Antwerpen; Boskoop, Antwerpen: Nore, Antwerpen; Sabine, Kopenha gen, bijlegger (slecht weer) te IJmuiden; Punta Mesco, Port Camden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Astarte naar Pecton on Tees, ledig Hoogovens: Morag, Dagenham. walsmateriaal van IJmuiden; Henri G. Emden. ledig Hoogovens; Madjoe, Esbjerg; Var- vara, Perzische Golf: Petertown, Antwerpen; Talisse, Marseille; Kolomna, Rostock; Historian, Londen; Hunter, Londen; Brandaris, Rotterdam; Vilnius, Rotterdam; Swallow, Londen, walsmate riaal; Jade. Swansea, coils van IJmuiden: Martha Arens, Hamburg; Phidias, Rotterdam; Hoogkerk, Port Said; Main, Dordrecht; Plato, Rotterdam; Theano, Rotterdam; Orestes, Barbados; Geertje Buisman, Helsinki: Unitas S. Leer. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Vecht stroom naar Bristol: Start, Dagenham, walsmate riaal; Juelssand, Hamburg; Koningin Juliana, Cork; Ank Winsemius. Rotterdm; Óguta Palm. Hull; Penelope. Nordenham: Minorca, Kingslyn, aardappelen van Aalsmeer. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Dit jaar willen B. en W. van Velsen voor een bedrag van 2.917.995 gulden investeren in werken en aanschaffingen, die beslist geen uitstel kunnen gedogen en waarvoor getracht zal worden de nodige geldleningen te verkrijgen van de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten. De lijst van werken, die de raad thans als een soort urgentie programma is aangeboden, vermeldt onder meer de bouw van een voet- en rijwiel tunneltje naar „De Gilden" in Velsen-Noord. Hiervoor is een bedrag van 160.000 gulden geraamd. De verzamelstaat vermeldt een bedrag van 67.000 gulden voor alge meen beheer, 28.750 gulden voor openbare veiligheid, 520,725 gulden voor volks gezondheid, 429.430 gulden voor volkshuisvesting, 1.044.300 gulden voor openbare werken, 136.640 gulden voor onderwijs, kunsten en wetenschappen, 17.950 gulden voor maatschappelijke steun en 673.200 gulden voor economische aangelegenheden. Op de lijst van urgente kapitaalsuitga ven komt een post van 67.000 gulden voor ten behoeve van het opmeten en in kaart brengen van de gemeente Velsen. Voorts achten B. en W. het verbeteren van de ver warming van het hoofdbureau van politie dit jaar noodzakelijk, waarvoor 15.000 gulden is begroot. Het Velserbad moet ook geducht onder handen worden genomen: 4.300 gulden voor betegeling van de douches en de gang van de stortbaden, 2.700 gulden voor de be tegeling van de zwemzaalwanden en 2.100 gulden voor de betegeling van de vloer van de machinekamer. Het waterleidingbedrijf heeft 150.000 gulden nodig voor uitbreiding en vernieu wing van het buizennet, 100.000 gulden voor een noodaggregaat, 4.000 gulden voor vernieuwing van het uurwerk van de wa tertoren en 5.000 gulden voor de inventaris van de brandweerkazerne. Woningher stel De dienst Volkshuisvesting wil dit jaar 348 woningwetwoningen herstellen, waar mee een bedrag van 300.000 gulden is ge moeid. Voorts vraagt men 125.000 gulden voor verbetering van de oude woningen, die voorheen eigendom waren van de wo ningbouwvereniging „Velsen". Openbare werken wil de recreatieweg doortrekken van de Ostadestraat naar het Maasplantsoen: kosten 70.000 gulden. Voor de verdubbeling van de Lange Nieuw straat staat een bedrag van 5.000 gulden De declamatieavond voor middelbare en mulo-scholieren die woensdagavond traditiegetrouw ter gelegenheid van de boekenweek in ,,'t Centrum" op initiatief van „De Beverwijkse Boekhandel" werd gehouden, is een succes geworden. Woensdagavond was het de vijfde keer dat een dergelijke avond door „De Be verwijkse Boekhandel" op touw was ge zet. Een lustrum dus. De jury, die ook dit jaar weer voor een moeilijke taak stond, was eensgezind in haar oordeel: bijzonder goede prestaties. De declamaties waren vooral wat het punt van de uitspraak betreft aanzienlijk beter dan voorgaande jaren. Een hele voor uitgang dus. De zaal was afgestampt met scholieren. De meisjes en jongens waren erg gul met applaus. Ook degenen die te zeer door zenuwen en plankenkoorts wer den geplaagd en zelfs die de tekst niet vlekkeloos van buiten kenden werden waarschijnlijk als troost onthaald op een open doekje. Wethouder Hermes hield ter gelegenheid van het lustrum een korte toespraak waar in hij het belang van de letterkunde en de litteratuur uiteenzette. „Geen enkele we tenschap of kunst zou zich zonder boeken kunnen bedruipen", merkte de wethouder op. Hij vertelde dat elke roman een ge dachte in zich bergt. „Het innerlijke van een roman, dat is juist wat jullie moeten zoeken", zei hij. Hij besloot zijn rede met een uitspraak van Guido Gezeile: „De taal is gans een volk". Onder de aanwezigen was burgemeester J. G. S. Bruinsma die de verrichtingen van de scholieren met een niet aflatende be langstelling volgde en menig jonge decla mator een warm applaus bereidde. D e uitslagen waren: 1. Nelly Boonstop pel van de Duinwijk Mulo; 2. Leny Ver kade van de Tweede Christelijke Ulo; 3. Sophia Albers van de Rijks HBS; 4. J. Dekker van de Bisschoppelijke Kweek school, 5. Gezine A. Thomas van de Open bare Mulo en 6. Jaap Bakkum van de R.-K. Jongens Ulo. De prijzen, die uit boekenbon- nen ter waarde van tien gulden bestonden vielen hun ten deel. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Zo zal het nieuwe bedrijfsgebouw voor de Goedkoop-vloot in Amsterdam er uit gaan zien. Nog deze maand zal men beginnen met de bouw van het complex aan de IJ-zijde van de Westerdoksdijk. Vanuit een verkeerstoren zal men de sleepboten kunnen leiden, zonder last te hebben van de gemeentelijke loodsen op het „Stenen Hoofd". De „operator" kan de sleepboten in en rondom Amsterdam volgen en diri geren, een project, dat uniek is voor de Nederlandse scheepvaart, en veel lijkt op de luchtverkeersregeling. Het gehele gebouw staat op palen. Er zullen drie drijvende aanlegplaatsen te water worden gelaten, en daarna zal ook een verwarmingskelder door een drijvende bok te water worden gezet. Op een 120 meter lang plateau zullen in het IJ verrijzen: een laag bijgebouw (met werkplaats, rijwielstalling en autoboxen), het hoofdgebouw en een bijgebouwtje (ga rage en opslagruimte). Het hoofdgebouw is 46.50 meter lang, en telt vijf verdiepingen. Het front van de toren is ongeveer zeventien meter breed. De hoogbouw wordt afgedekt met een half gesloten dakterras, dat tevens de mogelijk heid biedt voor later uitbreiding met een zesde etage. Architecten zijn ir. F. J. E. Dekeukeleire b.i. en Joh. H. Grolle, architect B.N.A. De steigers werden ontworpen in samenwer king van de rederij voorheen Gebroeders Goedkoop met de Aanneming Maatschap pij „De Kondor" n.v., welke onderneming binnenkort met de uitvoering van het betonskelet voor het hoofdgebouw begint. De keus is op drijvende steigers gevallen in verband met de slechte bodemgesteld heid. Tussen de drie drijvende steigers en de bestaande afscheiding aan de zuidzij ontstaan straks drie bassins, waarin voor de gehele vloot ligtplaats is. Deze vloot bestaat thans uit 22 sleep boten, drie drijvende bokken, een ber gingsvaartuig en een bunkerschip. Men wil vrij spoedig een deel van de vloot aan de twee nu praktisch gereed zijnde steigers ligplaats geven en de operaties van deze boten vanuit een tijdelijk gebouwtje op het nieuwe emplacement leiden. Onder auspiciën van de Commissie Cul tureel Beverwyc gaf het Noordhollands Philharmonisch Orkest een concert in het Kennemer Theater te Beverwijk. Henri Arends opende de avond met de suite „Don Quichotte" van Telemann, de populaire tijdgenoot van de grote Bach, een niet bijster onderhoudend werkje in een naïef, illustratief genre. Deze antiquari sche muziek is naar mijn mening niet de moeite waard van het stof der eeuwen ge reinigd te worden. Voor het orkest was het in ieder geval een niet veeleisende „curtain-raiser". In plaats van de Duitse pianist Rudolf Dohm, die wegens ziekte verhinderd was, moest de Haarlemse pianist Henk van Eeuwijk als solist het derde pianoconcert van Beethoven vertolken. Gelet op de on voorbereidheid van zijn optreden moet men hem in de eerste plaats prijzen om de gave technische prestatie die hij hiermee leverde, alsmede om de wijze waarop hij in de snelle delen het tempo stevig in de hand hield. Een zeker gebrek aan plastiek in de voordracht zal men op rekening moeten schrijven van een nog te geringe podiumervaring. Het is echter zeer wel mogelijk dat Van Eeuwijk, wanneer hij niet onverwacht voor een dergelijke opgave komt te staan, ook in dit opzicht met meer overtuiging voor zijn zaak zal opkomen. Het publiek toon de door een langdurig applaus zijn waar dering voor de sportieve en competente wijze waarop de solist zijn taak als „in valler" had vervuld. Het programma kwam na de pauze met de bekende Roemeense volksdansen van Bartök en de „Notenkraker"-suite van Tsjaikofsky in de Oosteuropese sfeer. De volksliedbewerkingen van Bartók had ik mij wel wat bonter en ruiger voorgesteld. In de langzame fragmenten mocht men een wat primitièvëfe landelijkheid verwach ten. Als deze muziek zo braaf aan de maat streep blijft hangen, lijkt ze net gecompo neerd door Grieg met „ergens" een steekje los dan. Gelukkiger was het orkest echter in de uitvoering van de balletsuite. Het altijd frisse werk, waarin alle voor treffelijkheden van de componist ten volle tot ontplooiing komen en dat door geen van zijn zwakheden ontsierd wordt, werd door Arends op een even voortvarende als genuanceerde wijze geleid. Het verhaal van het, in een droom voortgezette, kinder feest kreeg aldus op kleurrijke en gedetail leerde wijze opnieuw gestalte. Een pittig besluit van de avond. Sas Bunge Woensdagavond is een inwoner van Velsen, die onder invloed van alcohol een auto bestuurde, op de Sluisweg door de politie aangehouden en vervolgens opge sloten. Een matroos, die in dezelfde auto zat - 1 eveneens onder invloed was, werd aan de marechaussee overgegeven. op de lijst, voorts 5.000 gulden voor het ver keersplein van de nieuwe pontveren, (die ter hoogte van de Velserbrug moeten ko men) 12.500 gulden voor verkeersverbete- ring Zeeweg-Groeneweg, 11.000 gulden voor een parkeerstrook langs de Wilgen straat, 5.000 gulden voor de aansluiting van de Linnaeusstraat met de Dokweg, 6.000 gulden voor de aanleg van een weg naar het caravankamp bij het strandpla- teau en 45.000 gulden voor verbetering van de strandweg en het plateau en uitbreiding van de parkeerterreinen. Bovendien 100.000 gulden voor uitbrei ding van de rioolwaterzuivering, 26.500 gulden voor het dempen van de beek langs de Meervlietstrru-t. 71.000 gulden voor de vernieuwing van de bestrating en verbre ding van de Van de Vondellaan van Da Cos- talaan tot Hyr. van Alphenlaan, 1.500 gul den voor verbetering van de Stationsweg, 45.000 gulden voor de noordelijke verbin dingsweg tussen station Driehuis (Zuid) en Driehuizerkerkweg, 5.000 gulden voor het doortrekken van de Wynoldy Daniëls- laan tot Valckenhoeflaan, 6.000 gulden voor riolering en verbetering van Joh. van Beemlaan en 4.500 gulden voor een wijzi ging van het voorplein van het station Santpoort (Zuid). Stuk voor stuk wegwer ken, die volgens B. en W. beslist dit jaar nog moeten uitgevoerd. Plantsoenen Ook het plantsoenbedrijf heeft nog heel wat te doen. De lijst van urgente kapitaals uitgaven vermeldt behalve het aanleggen van voortuinen in Duinwijk en Santpoort, aanleg van het Plantsoen langs de recre atieweg tussen Van Ostadestraat en Maas plantsoen (22.000 gulden), plantsoen Heu- velwijk (14.350 gulden), plantsoen Orion- weg (16.000 gulden) en plantsoenen achter en voor de bebouwing van de Schulpweg tussen overweg en Breesaperhof (26.400 gulden). Achter de Orionweg moet een duin strook worden aangelegd voor 8.000 gulden en bij het Cultureel-Centrum een plant soen voor 7.040 gulden. De gymnastiekzaal van de F. L. Ossen- dorpschool moet worden verbouwd (28.500 gulden). Bij de Heerenduinweg moeten een speelweide en een speelplaats met piasvijver, zandbak, speeltoestellen en bloementuin worden aangelegd (27.000 gulden). Een kinderspeelplaats bij het Pancrasplantsoen zal 7.500 gulden gaan kosten. Voor de aanschaffing van machines voor de werkplaats voor minder validen is 17.950 gulden nodig en voor de aanleg van straatverlichting 12D.000 gulden. De uitbreiding van de bevolking in de IJmond leidt ook tot verbetering van de wachtgelegenheid voor passagiers van de Noord- en Zuid-Hollandse Vervoersmaat- maatschappij. In de De Noostraat te IJmui den (tunnelwük) is een nieuwe abri ge plaatst voor busreizigers voor lyn 75 rich ting Beverwijk-Velsen-Noord. Aan het strand te IJmuiden is een dergelijke wachtgelegenheid verrezen. Het is een overdekte wachtgang met glasschermen, die afkomstig is van het Haarlemse stationsplein, dat momenteel wordt gewijzigd. Overigens is het de be doeling deze gelegenheden langzamerhand te vervangen. Er zijn nog meer verbeteringen in de pen: zo komt er een wachtgelegenheid aan de Broekbergenlaan te Santpoort, waarbij het nog niet geheel vaststaat of deze vóór of na de kruising zal komen. Reizigers van lijn 70 richting IJmuiden zullen er gebruik van kunnen maken. Een nieuwe wachtgelegenheid zal ook verrijzen langs de tunnelweg aan de noord kant van de tunnel. Ook het eindpunt in het Stratingplantsoen in Velsen-Noord komt spoedig aan de beurt. Dat geldt ook voor het andere eindpunt van lijn 75: de Planetenweg in IJmuiden-Duinwijk. Een wachtgelegenheid komt ook aan de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen- Noord bij de spoorwegovergang. Verdere uitbreiding hangt af van de be zetting. Op drukke punten komen wacht- gelegenheden. „Hoe meer de IJmond groeit, hoe meer wachthokjes er komen", zegt men bij de N.Z.H.V.M. Castricum „Er beeft geen bevoorrechting van de dochter van een wethouder plaatsgehad" delen B. en W. van Castricum mee op vra gen van de heer J. J. Bollen. Deze had ge vraagd waaarom de schoonzoon en dochter van een der wethouders een woning had den gekregen. „De bedoelde ingezetene is reeds op 3 juli 1953 rechtmatig als woningzoekende ingeschreven. De woonruimte-adviescom missie heeft eenstemmig geadviseerd daar voor in aanmerking komende personen een van de door de firma Biesterbis in aan bouw zijnde woningen toe te wijzen. De be doelde ingezetene was een van die per sonen". B. en W. stellen, dat de inschrijving als woningzoekende is geschied op grond van drie over\yegingen, waarbij werd gespro ken over het feit, dat de bedoelde ingeze tene destijds vanwege zijn werkzaamheden economisch aan de gemeente was verbon den. Hij heeft bovendien met zijn gezin, dat uit man, vrouw en twee kinderen bestaat, vijf jaar bij zijn schoonouders ingewoond. „Geen vrouwelijke inwoner, die gehuwd is of wenst te huwen met iemand die geen recht heeft op woonruimte wordt als wo ningzoekende ingeschreven, dus ook geen dochter van een wethouder" besluiten B. en W. Flinke aanvoer Acht trawlers en twintig kotters zorgden er donderdag voor, dat de IJmuidense vis- afslag werd voorzien van een totale aan voer van 4718 kisten verse vis. Er waren 910 kisten schelvis, 1130 wijting, 540 kool- vis, 680 gul en kabeljauw, 225 haring, 423 makreel, 650 schol, 220 varia, 3800 stijve kabeljauwen en 5000 kilo tong. De schepen De trawler Allan Water IJM 34 (van 23 febr.) zorgde ervoor, dat de markt voor zien werd van 200 schelvis, 70 haring, 70 makreel, 100 wijting, 120 gul en kabeljauw, 35 koolvis, 5 diversen en 200 kleine kistjes haring. De Postboy IJM. 35 (van 21 febr.) kwam binnen met 210 schelvis, 90 makreel, 100 wijting, 100 gul en kabeljauw, 70 kool- vis, 40 diversen, 10 stijve kabeljauwen en 60 kleine kistjes haring. De Elie Chené- vière IJM 32 (van 19 febr.) was er met 80 schelvis, 20 haring, 30 makreel, 70 wijting, 50 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 10 diver sen en 800 stijve kabeljauwen. De Deining KW 8 (van 21 febr.) was present met 150 schelvis, 20 haring, makreel, 160 wijting, 100 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 20 diver sen en 1100 stijve kabeljauwen. De Arie Ouwehand KW 122 (van 18 febr.) loste 170 schelvis, 15 haring, 10 makreel, 100 wijting, 40 gul en kabeljauw, 80 koolvis, 50 diver sen en 120 stijve kabeljauwen. De Nestor KW 101 (van 17 febr.) was er met 40 schel vis, 20 haring, 25 makreel, 110 wijting, 90 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 10 diversen en 400 stijve kabeljauwen. De Beatrice IJM. 72 kwam binnen met 800 kisten di versen. Voor vrydag De trawler Jacoba Gezina komt vrijdag aan de markt met een vangst van 60 schel vis, 115 gul en kabeljauw, 225 wijting, 310 haring, 20 diversen en 270 stijve kabeljau wen (totaal 730 kisten). De SCH 242 komt met 35 schelvis, 100 haring, 200 makreel, 230 wijting, 30 gul en kabeljauw, 100 kool vis en 200 stijve kabeljauwen. De SCH 118 Oceaan 5 komt aan de markt met 705 kis ten verse vis, waarbij 100 haring, 200 ma kreel, 200 wijting, 100 koolvis, 35 schelvis, 35 gul en kabeljauw, 30 diversen en 200 stuks kabeljauwen. De Medan IJM 57 en VL 121 Willem zouden thuisstomend zijn met een onbekende vangst aan boord. Voorts rekent de handel op aanvoer van tong en schol door de logger- en kotter- vloot, die langs de kust en bij de Pittboei heeft gevist. Voor het buitenland In guldens werd vanmorgen betaald voor: grote schelvis 3146, grootmiddel 3240, grote regels kabeljauw 52—72, kleine regels kabeljauw 3338, kisten grote kabeljauw (125 kilo) 7692 en kisten kleine kabeljauw (125 kilo) 6686. Groot- middeltong 3.203.50, kleinmiddel 3.60 3.80, tong I 3.20—3.50 en tong II 2.20—2.40 per kilo. Grote schol 28—32, middelschol 32—38, zetschol 40—46, schil I 40—45 per 50 kilo. Voor het binnenland In guldens werd vanmorgen betaald voor: kleinmiddel schelvis 3036, pennen 2836, braad 2130, wijting 1420, grote gullen 3236, middelgullen 2532, torren 2532 per 50 kilo, zwarte koolvis 4962 I per 125 kilo, koolvis I 2225, koolvis II 1821 per 50 kilo, witte kolvis 7576, leng 6876 per 125 kilo, grote tongen 3.30—3.50 per kilo, schol II 33—40, schol III 26—34, makreel 20—29 en haring 23—26 per 50 kilo. Besommingen heden De besommingen van heden waren als volgt: Deining KW 8 19.600, VL 121 Wil lem 15.200 en Nestor KW 101 12.300. De besommingen van de overige schepen wa ren op het tijdstip van het afsluiten van deze rubriek nog niet bekend. Op de visgronden Tussen 59 en 60 graden noorderbreedte was het weer donderdag goed. De vangsten van de trawlers en loggers bleven echter aan de schrale kant. Zij moesten het doen met etmaalvangsten van gemiddeld bruto 120 tot 200 manden koolvis, haring en ma kreel. De trawler Dirkje RO 53 deed een trek van 30 manden hoopt en de Golf stroom KW 4 meldde een trek van 60 man den hoops. Op 57 graden noorderbreedte werd ka beljauw gevangen. De vangsten waren erg wisselvallig en liepen tamelijk uiteen. Ge middeld werd er 100 tot 500 stuks kabel jauw per dag gevangen. De tongvisserij langs de kust is zeer slecht. De schepen moeten genoegen nemen met etmaalvangsten van 80 tot 120 kilo tong en 10 tot 12 manden schol en bot. De loggers en kotters, die bij de Pittboei vis sen, boeken goede vangsten: 200 tot 240 kilo tong en 10 tot 20 manden schol en wij ting per etmaal. De trawler Polderman IJM 20 is donderdag weer naar zee ver trokken. Prijzen van woensdag Heilbot 3.70—3.10. gr. tong 3.80—3.30, grm. tong 3.50—3.20. kim. tong 3.80—3.50. kl. tong I 3.30—3.10, ki. tong II 2.40—2.00, tarbot I 3.50—3.00 per kg. Schartong 36. gr. schol 32—27, grm. schol 33— 32, kim. schol 4241. kl. schol I 4140. kl. schol II 42—25. schar 35—24, bo tl5—10, v. haring 2917, makreel 3622, gr. schelvis 94—66. grm. schelvis 7066. kim. schelvis 54—48. kl. schelvis I 51—41, kl. schelvis II 46—32, wijting 258, gr. gul 5545, mid. gul 45—38, kl. gul 32—27, kl. leng 32, kl. haai 32, ham 84—76. poontjes 3421, lommen 40, kl. koolvis zw. 3218 per 50 kg. Gr. kabeljauw 240 110, gr. Koolvis zw. 100—73. gr. koolvis wit 112—94, gr. leng 86—85 per 125 kg. Aanvoer van woensdag 46 kisten tong en tarbot, 4 k. heilbot, 7 k. tong schar en schartong, 250 k. schol, 48 k. schar, 40 k. bol. 975 k. haring, 95 k. makreel, 510 k. schelvis. 875 k. wijting. 285 k. kabeljauw en gul, 10 k. leng. 15 k. haai. 5 k. ham. 15 k. poon. 270 k. koolvis en 30 k. diversen. Totaal 3480 kisten vis. Besommingen van woensdag 2 trawlers met 48.600, IJM 10 Hattem 26.870, VL 153 16.510. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Margaretha Catharina Lu cia, dochter van M. P. de Graaf en G. M. Beekmans. Nicolaas Josephus, zoon van N. Stuifbergen en G. M. Poel. Cornelia Maria, dochter van G. de Groot en M. M. C. Wes ter. OVERLEDEN: Johannes van Steijn, oud 87 jaren, wedn. van M. E. Stienen, wonen de te Castricum; Johanna Hendrika Maria van Eijk, oud 73 jaren, wed. van J. Weda, wonende te Castricum; Catharina Anna Maria Mennicken, oud 95 jaren, wed. van C. Thomass, wonende te Amsterdam; Ma ria Poldervaart, oud 86 jaren, wed. van J. van Rijk, wonende te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13