Horen en zien 1500 meter wollen bouclé tapijt Kühling Interpellatie in Tweede Kamer over de kolencrisis -een Van Weert r rUMBO EN ZIJN AVONTUREN Mops Het huis der conflicten Agenda voor Haarlem en 6.90 Minister Zijlstra: „Bij het overleg zal de positie der Limburgse mijnwerkers het zwaarst wegen NAAIMACHINES „BROSENS Fa. A. EVERTS K8SS,E^ 1959 13 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Puik van „Puck" Funke's Roggebrood FUNKE De radio geeft vrijdag ANEGANG 27 - HAARLEM Eerste Kamerleden willen meer t.v.-uitzendingen Aan Wereldoniroepstudio wordt komende zomer verder gebouwd Co'Vision: televisie in gemeenschap Blus Brandend Maagzunr met een of twee Rennies! Voor ANEGANG 46 HAARLEM Ex-SS'er (ontsnapt uit Breda) in Duitsland voor de rechter Gasfles ontplofte: grote boerderij afgebrand Toneelgroep van N.O.I.B. maakt een tournee Uw levenslust bewaren met jonge klare! DOOR IRIS BROMIGE SANITAIRE INSTALLATIES DONDERDAG 5 MAART Met „Het geheim van dokter Gerbrand" naar de roman van Hans Kades en door Guus Verstraete en Cas Baas voor de t.v. bewerkt heeft de K.R.O.-televisiesectie woensdagavond geen half werk geleverd. Wanneer men al kan afdingen op de pro bleemstelling van de roman, die niet tegen wat „Ubermenschlichkeit" opziet, dan moet men Wim Bary en de toneelgroep „Puck" toch de eer nageven, dat ze er een uitermate boeiende avond van hebben ge maakt zonder in enige melodramatiek te ontsporen. De bewerking voldeed op de essentiële punten. Er werd alleen wat te veel met filmdetails gewerkt en de intro ductie van de figuur van dr. Riebold was beslist onvoldoende. Maar op het totaal der goede hoedanigheden maakt dat niet veel uit. De nauwlettende zorg om de wer kelijkheid nergens geweld aan te doen, de illusie van een dokterswereld in een zie kenhuis te scheppen, was waarlijk voor beeldig. Het stuk leende zich in deze vorm uitnemend voor televisie. Het vroeg om een sterke concentratie, om beelddwang, om beeldexpressie. Het gegeven was niet uit de lijd. De dramatische ontwikkeling sprak tot de verbeelding. Er was actie en spanning. Er was dreiging en geladenheid. Al deze factoren werkten ertoe mee „Het geheim van dr. Gerbrand" televisiegeniek te maken. Kennelijk hadden Bary en „Puck" er plezier in, want ze lieten zich van hun beste kant zien. Dat zulks een avond puik t.v.-toneel tot gevolg had, laat zich raden. Van de acteurs heeft Eric van Ingen bij zonder beheerst de rol van dr. Gerbrand vertolkt. We herinneren ons Dieter Bor- sche in de filmbewerking hoe walgelijk week was dat. Van Ingen speelde zeer verstandelijk. Dat was de manier om het pleit te winnen. Daardoor kregen de scènes, waarin het gevoel weer op de voorgrond trad, een nog krachtiger uitwerking. Hij vond vooral in Guus Verstraete als dr. Rie bold en Jan Grefe als dr. Bosch medespe lenden, die voor hun rol geschapen leken. Toch deden de kleinere rollen met onder anderen Herman Bouber voor hen niet on der. De damesrollen waren vrij pover, maar goed bezet. Marianne van Waveren viel op door haar eenvoud en bescheiden heid. Het was een perfect bestudeerde en ingestudeerde voorstelling, die door Wim Bary zeer kundig is geregisseerd. Beeldschermer Advertentie Sinds 1834.... en nog steeds stukken beter. Hofleverancier HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de huisvr. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis. caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 Gram. 11.10 Voor de kleuters. 11.25 Viool en piano. AVRO: 12.00 Hammondorgelspel. 12.20 Regeringsuitz.: Land- bouwrubriek: 1. Hoe teelt men kwaliteitsvlas. 2. We bouwen zelf onze stal. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metro- pole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Radiofonische can tate. 14.35 Litterair progr. 14.45 Alt en piano. 15.10 Cabaretprogr. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Jazzmuziek. VPRO: 19.30 Gelovig leven. caus. 19.45 Zendtijd politieke partijen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Toneelbeschouwing. 20.20 Litterair progr. 20.35 Regeringsuitz.: De Verenigde Naties in de afgelopen weken, door mr. C. W. A. Schürmnnn, Nederlands permanent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. 20.45 Problemen van leven en dood in deze tijd, caus. VARA: 21.00 Villa Sido- r.ta, hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21.35 Wij., van de dubbeltjes, klankb. 22.05 Jazz. 22.25 Buitenlands weekoverzicht. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gevar. muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zie ken 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nederlandse liedjes. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Pianokwart. 14.30 Amus.muz. 14.50 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Zang en piano. 16.55 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Mezzosopraan en piano. 18.05 Lichte muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Verz.- piogr. voor de militairen. 20.15 Zendtijd pol. par tijen. 20.30 De juffrouw en de voorrangsweg, hoorsp. 21.00 Amus.muz. 21.45 Klankb. over Zee land en zijn bewoners. 22.15 Solistenconcert. 22.50 Wat bedreigt hun huwelijksliefde?, caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuziek. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor de landbouw. 12.45 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Koor zang 16.02 Gram. 16.15 Omr.ork. 16.45 Koorzang. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Omr.koor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.45 Causerie. 20.00 Ork.conc. (In de pauze: Kunst.kalcidoscoop). 21.30 Cello-recital. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Negrospirituals. 22.55—23.00 Nieuws. Advertentie 100 cm breed van 11,90 voor Alleen bij: Haarlem's grootste speciaalzaak en woningtextiel Vele leden van de Eerste Kamer be treuren het, zo blijkt uit het voorlopig ver slag over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat nog niet op alle avonden televisie-uitzendingen wor den gegeven. Wel achtten zij het een ver betering dat vanaf 1 april zes avonden per week zal worden uitgezonden, maar zij drongen er bij de ministers op aan elke avonduitzending toe te staan. De toene ming van het aantal bezitters van televi sie-toestellen is zo groot, dat voor de finan ciering van de programma's niet behoeft te worden gevreesd. Vervolgens vroegen deze leden, of het waar is, dat de minister over het vraagstuk betreffende reclame in de televisie binnen kort een nota bij de Tweede Kamer zal in dienen. Zo ja, is het dan de bedoeling van de bewindsman dat vraagstuk ook in de ze kamer ter discussie te stellen? Blijkens berichten in de pers bestaat er in sommige kringen in ons land vrees voor repercussies voor het Nederlandse be drijfsleven, wanneer in Noord- en West- Duitsland vanaf 1 april reclame in de tele visie zal worden ingevoerd. Is de minister iets bekend van repercussies van de recla me-uitzendingen in Italië en in Zuid-Duits- land op de daaraan grenzende landen, met name op Zwitserland en op Frankrijk? De laatstgenoemde landen toch hebben ver klaard geen reclame in hun televisieuit zendingen te zullen opnemen. Is de be windsman bereid hieromtrent gegevens te doen verzamelen? zo vroegen deze Kamer leden. Het is thans vrijwel zeker, dat de bouw van het nieuwe Wereldomroepcomplex in Hilversum, die als gevolg van bestedings beperking en moeilijkheden op de arbeids markt reeds sedert augustus van het vorig jaar nagenoeg stil ligt, in de komende zo mermaanden kan worden voortgezet. In oktober 1956 werd het werk in zijn geheel aanbesteed, doch er werd slechts vergun ning verleend, voor de uitvoering van de eerste fase, de stichting van een aantal studio's, opnamevertrekken en technische ruimten. In juli 1958 werd deze nieuwbouw opgeleverd. De technische dienst van de Nederlandse Radio Unie is nu bezig met de radiotechnische inrichting. De wereld omroep rekent erop, deze zomer de eerste van de nieuwe studio's in gebruik te kun nen nemen. De tweede (overigens nog niet de laatste) fase van het omvangrijke pro ject, betreft de bouw van de werkvertrek ken voor de medewerkers van de pro- grammatechnische- en administratie-afde lingen. Deze kantoorruimten zullen waar schijnlijk in 1961 kunnen worden betrok ken. PARIJS (UPI) Mensen, die in appar tementen wonen, zullen in staat zijn, tele visie op „gemeenschapstoestellen" te zien, dank zij co-vision, een nieuwe Franse vin ding. Het nieuwe syste.em is ontworpen door de Franse ingenieur Paul Thiebault. Een automobielmaatschappij vroeg een Franse firma, een installatie uit te vinden, die uit slechts één t.v.-ontvangtoestel zou bestaan voor een heel huizenblok, met goedkope, individuele schermen in elk appartement. Na twee jaren van proefnemingen werkt co-vision nu prachtig. Er is een elektro nisch „hersenstel" aangebracht gelijk met de antenne en het centrale t.v.-toestel. Elk gezin heeft zijn eigen scherm. In een handomdraai bent u van die schrij nende pijn verlost. Rennies zijn smakelijk, makkelijk in te nemen - gewoon laten smel ten op de tong. Geen wonder dat die legioenen van zuur- brandlijders zweren bij Rennies. het onge ëvenaarde, meestgebruikte maagtaolet over de hele wereld. Ja - Rennies zijn een pracht- middel en bovendien hygiënisch en gemak kelijk verpakt om in uw zak of handtas mee te nemen. 99 (Van onze Kamerverslaggever) „Men kan er zeker van zijn dat als straks in internationaal verband onderhande lingen worden gevoerd over de omvang van de eventuele beperking van de Europese kolenproduktie, voor de Nederlandse regering de belangrijkste overweging zal zijn: hoe kunnen wij de werkgelegenheid behouden voor onze mijnwerkers in Limburg?" Dit verklaarde gisteren minister Zijlstra in de Tweede Kamer in antwoord op de interpellatie van de heer Nederhorst (P.v.d.A.) over de te grote Europese kolenvoor- raden. Direct hierna diende de heer Nederhorst een motie in, waarin er op aange drongen werd dat aantasting van de sociale positie van onze mijnwerkers moet worden voorkomen. „Overbodig", verklaarden de heren Oud (V.V.D.) en Janssen (K.V.P.), „want dat is het standpunt van de minister." „De motie heeft alleen publiciteits- waarde", oordeelde de heer Hazenbosch (A.R.). Met 52 tegen 42 stemmen werd de motie verworpen. Alleen de P.v.d.A. en de communisten stemden vóór. In zijn interpellatie had de heer Neder horst ook aandacht gevraagd voor de con currentie die de kolen ondervinden van de goedkopere stookolie. Daarop ant woordde minister Zijlstra dat de kolen hun positie al hebben verloren in de scheep vaart en bij de spoorwegen en dat men zich op deze ontwikkeling moet instellen. Men moet niet trachten de prijzen van de stookolie in de buurt van de kolenprijzen te brengei Als in Nederland de prijs van de stookolie zou worden verhoogd om het verbruik van dure kolen te bevorderen, zouden onze exportprodukten duurder wor den en zou onze concurrentiepositie ver zwakken. Er is van de zijde van de olie industrie geen sprake van oneerlijke con currentie. Willens en wetens zijn de Euro pese kolenprijzen echter onderworpen aan een strak prijsregiem. Dat moet volgens minister Zijlstra soepeler worden. Wan neer de economische bedrijvigheid inzinkt kan men voor de kolen het produktie- en prijspeil van de hoogconjunctuur niet handhaven. Dan is een soepele aanpassing nodig. Over het beleid ten aanzien van de in voer van kolen kon de minister niets mee delen, omdat nog onderhandelingen gaan de zijn over het aandeel van de Rotter- damse haven in de Duitse importen van Amerikaanse kolen. De minister wilde niet openlijk de kaarten op tafel leggen die hij in het spel van onderhandelingen wil uit spelen. Als de Hoge Autoriteit de „crisis toestand" wil afkondigen (hetgeen intus- .sen is geschied red.) en voorstellen doet aan de Raad van Ministers tot beperking van produktie en invoer en andere maat regelen, moet de Raad van Ministers er (op 19 maart) over beslissen of de crisis toestand inderdaad zal worden afgekon digd en welke maatregelen zullen worden getroffen. In deze situatie had minister Zijlstra liever gewild dat de interpellatie niet was gehouden omdat er in de Raad van Mi nisters nog beslissingen moeten worden genomen en hij zich over zijn standpunt niet tevoren in het openbaar wilde uitla ten. Hij zei wel, dat men in Limburg er van verzekerd kan zijn dat de regering zal doen wat mogelijk is om de sociale positie van de Limburgse mijnwerkers te be schermen. Wanneer in de Raad van Ministers de discussie wordt gevoerd over de afkondi ging van de crisistoestand en de eventuele produktiebeperking, waarbij van de Ne derlandse stem weieens alles zou kunnen afhangen omdat een bepaalde meerder heid wordt vereist, zal voor de Nederland se minister bij het nemen van beslissin gen de belangrijkste overweging zijn, hoe wij de werkgelegenheid voor onze mijn werkers kunnen handhaven. In het begin van deze maand is de ter mijn afgelopen waarvoor de leden van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal zijn benoemd. Tot een nieuwe benoeming is echter nog niet overgegaan. Daarom had de heer Ne derhorst. een motie ingediend waarin op die benoeming wordt aangedrongen. Minister Zijlstra deelde mee dat de be noeming is vertraagd doordat de Italiaan se regering was afgetreden. Op 16 maart zal de raad van ministers daarvoor in Brussel bijeenkomen. De motie werd met 58 tegen 37 stemmen verworpen. Alleen de P.v.d.A. stemde voor. Nog geen debat over het militair aankoopbeleid Omdat het moeilijk is, nog vóór de ver kiezingen op 12 maart, een goed voorbe reid debat te houden over het eerste rap port van de commissie over het militair aankoopbeleid, heeft de Tweede Kamer op voorstel van de voorzitter besloten, het rapport niet meer vóór de verkiezingen in behandeling te nemen. Aanvankelijk had minister Staf niet op een debat aangedron gen, maar gisteren deelde hij mee, bij na dere overweging er bepaald prijs op te stellen, zich mondeling te verantwoorden. De communisten stelden voor het debat over het militair aankoopbeleid volgende week maandag en dinsdag te houden. Dit voorstel werd met 97 tegen 5 stemmen verworpen. Chr. van den Heuvel herdacht Bij het begin van de kamei-vergadering heeft de voorzitter Kortenhorst het oud-lid der Kamer de heer Chr. van den Heuvel, die dezer dagen is overleden, herdacht. Hij herinnerde eraan, dat hij bij zijn 70ste verjaardag drie eigenschappen van de heer Van den Heuvel naar voren had ge bracht: soberheid, voorzichtigheid en barmhartigheid. Hij was een uitnemend kamerlid. Minister-president Beel sloot zich na mens de regering bij de woorden van de voorzitter aan. Zij die niet terugkeren In zijn afscheidsrede bij het einde van de zittingsperiode deelde de voorzitter mee, dat in de nieuwe Kamer in ieder ge val niet zullen terugkeren mevrouw Ploeg- Ploeg (P.v.d.A.) en de heren Boekhoven (P.v.d.A.), Van den Born (P.v.d.A.) Fok- kema (A.R.) Gerbrandy (A.R.). Groen (K.V.P.), Krol (C.H.U.), Stufkens (P.v.d.A.), Van der Weijden (K.V.P.) en Van der Zaal (A.R.) omdat zij niet op nieuw kandidaat zijn gesteld. Voorts deelde dr. Kortenhorst mee dat tot dusverre door de kabinetscrisis geen vertraging in de werkzaamheden van de Kamer is ontstaan. Advertentie Terwijl Tumbo daar zo bedrukt in zijn bootje terugvoer, keek. hij plotseling verrast op. Zag hij het goeddreef daar zijn eigen hengel Jawel, hoor, hij vergiste zich niet. Daar, vlak bij zijn boot, stak het ondereind van zijn hengel boven de golfjes uit. Dat was ook toevallig! Dan had de vis dus het ding niet verder weggesleept en lag de hengel nu onder Tumbo's bereik. Snel stuurde Tumbo de boot naar de plaats, waar het mng ooven water stak3031 De openbare aanklager in Lüneburg heeft de voormalige SS'er Willem Polak beschuldigd van moord en medeplichtig heid aan moord. Het onderzoek in deze zaak heeft vijf jaar geduurd. Polak is in 1952 uit de gevangenis in Breda ontsnapt en in mei 1953 in Hannover gearresteerd. In Nederland was hij wegens het doden van drie Nederlandse verzetslieden en medeplichtigheid aan het ter dood brengen van een vierde aanvan kelijk ter dood veroordeeld. Zijn straf is later gewijzigd in levenslange gevangenis straf. West-Duitsland heeft aan 't Nederlandse verzoek om uitlevering niet willen voldoen. Polak zal thans door een Duitse rechtbank worden berecht, omdat zijn nationaliteit niet vaststaat. Polak heeft bij het onderzoek verklaard, dat hij zich niet kon onttrekken aan het bevel tot uitvoering van de executies. Advertentie ff Ruime keus in diverse merken Gen. Cronjéstraat 148 - Telefoon 53570 Een hevige brand heeft vannacht de grote boerderij van de landbouwer H. Smit te Wierum (Fr.) in de as gelegd. Daarbij is de gehele inboedel en de be- drijfsinventaris verloren gegaan. De brand ontstond door het ontploffen van een gas fles, die in de schuur stond en die de brandstof leverde voor een gaskachel, waarmee de pootaardappelen in de schuur op temperatuur werden gehouden. De heer- Smit. dié door de explosie uit zijn slaap werd gewekt, probeerde nog een paard uit de stal te redden, maar het angstige dier schopte zo wild om zich heen dat de land bouwer een paar gebroken ribben opliep en zijn reddingspogingen moest staken. De brandweer stond machteloos tegenover de geweldige brand, die zelfs op eiland Schiermonnnikoog werd gezien. De toneelgroep van het N.O.I.B. (Neder land Opleidingsinstituut voor het Buiten land) Nijenrode geeft een aantal wel dadigheidsvoorstellingen in sanatoria in het gehele land. De tournee begint 19 maart in het sanatorium Julianaoord in Laren. Ougevoerd wordt „Engelen zonder vleugels" van Albert Husson. Advertentie 63. „Hij niet. Hij verdween uit Darnford met zijn winst." „En betaalde zelfs de notelrekening niet terug. Ik moet zeggen, dat je wel een doorgefourneerde schob bejak uitgezocht had, meiske". „Dat vrees ik ook. Ik denk dat die hotelrekening on geveer het bedrag vertegenwoordigde, dat hij aan mij gespendeerd had, sedert we elkaar voor het eerst ont moetten, zodat hij op die manier quitte speelde. En nu zul je wel begrijpen, waarom ik zo woest was op Linda voor haar gezegd, dat Pauline een slechte invloed had." „Juist. Ja, er zijn een paar dingen, die ik met Pauli ne bepraten moet en dus zal ik jou de tijd laten je brief je te schrijven". Hij legde naar de hand op de schou der. „Ik weet, dat vader je hier vaak een beroerde tijd heeft bezorgd, Judy. Jij nad het ongeluk de jongste en de meest kwestbare te zijn. Maar denk je, dat als je nog eens in de benauwdheid mocht zitten, je bij mij zou kunnen komen? Ik garandeer je dat ik je er niet uit zal gooien, al heb ik dan misschien niet zulke zach te handen als Pauline. Ik geloof namelijk dat zulke din gen beter binnen de familie kunnen blijven". „Goed. Ik zal er om denken. Maar ik ben nu een zeer bezadigd en verantwoordelijk mens geworden, weet je". „Een half uur geleden leek het daar niet erg op, moet ik zeggen!" „Oh, Linda. Die jaagt mij altijd op de kast. Mark, je hebt toch niet werkelijk door haar poppenmaniertjes laten inpalmen?" „Ik denk, dat we voor één avond genoeg over Linda gezegd hebben". „Oh, jij bent hopeloos met je weigering om over men sen te praten. Wist je, dat ze een speciale bijeenkomst had met Bryan om het naar te laten weten als jij Pearl voor een rit had gereserveerd? Dat ontdekte ik verle den week. Ik hoorde nem aan de telefoon. Daarom was zij er altijd net om te gaan rijden, als jij Pearl kwam halen". „Ik ben er in de laatste tijd mee opgehouden, Pearl te reserveren", zei Mark, terwijl zijn mond even ver trok. „Ik laat het er nu naar op aankomen, wat Bryan beschikbaar heeft". Hij trok even aan haar haar, toen hij haar voorbij liep. „Tot ziens. Ik adviseer een for mele stijl van verontschuldiging. Die herstelt je posi tie, zonder in feite één woord terug te nemen". HOOFDSTUK XV Toen Mark in de studeerkamer terug kwam, was er niemand meer. Hij vond Pauline in haar eigen kamer, waar zij bezig was thee te zetten. „Hallo. Het spijt me, dat ik zo lang weggebleven ben". „Ik dacht dat Linda je wel voor de rest van de avond in beslag zou nemen en ik had thee nodig om me weer een beetje op peil te brengen". „Uitstekend idee. Kun je voor mij ook een kop mis sen? We hebben beneden een heerlijke vechtpartij ge had en mijn zenuwen zijn helemaal in de war". „Je kunt nu de thee, gezet in mijn Davenportpotje, beoordelen". Hij ging op de vensterbank zitten en zat naar haar te kijken, terwijl zij inschonk. „Wat een avond! Jij in een stroom van tranen; Judy en Linda, die elkaar ongeveer aan stukken scheurden en wat mij betreft..!" Hij haalde zijn schouders op. „Ik voel me zelfs niet meer één geheel. Kom naast me zitten. Ik praat niet graag over een gapende afgrond." „Ik wist", zei Pauline, „dat Judy op het oorlogspad was maar ik dacht, dat jij het onderwerp was van haar verontwaardiging". „Ik ben er in geslaagd de afrekening tot morgen uit te stellen, maar Linda gaf een paar lasterlijke opmer kingen over jou ten oeste en kwam daardoor recht in de vuurlinie. In werkelijkheid geloof ik, dat ik van die wildebras van een zuster van me nog wel iets leren kan". Hij zweeg even en ging toen voort: „Pauline, je hebt me er eens van beschuldigd, dat ik jou jouw kant van de zaak niet liet voordragen. Als ik je vraag dat nu te doen, wil je het dan doen, zonder een van ons beiden te sparen?" „Zo volledig als ik maar kan. Maar waar Judy er bij betrokken is, ben ik er niet zeker van, dat ik de vrijheid heb haar aandeel er in te vermelden". „Ik weet alles van die affaire met Warden. Zij heeft me dat net verteld. Wat ik weten wil, is, wat er pre cies tussen jou cn Derek bestond". Pauline vertelde hem alles. Hij luisterde zonder er een woord tussen te werpen, maar zijn mond werd strak, toen hij van Derek's trucje hoorde. „Wat die ontmoeting in de bossen betreft, daar weet ik niets van. Ik kan alleen maar veronderstellen, dat het een geval was waarbij zij een ander voor mij heeft aangezien. Ik denk, dat er kandidaten genoeg voor die rol waren", besloot zij. „Ja. Bovendien was de bron van de inlichting niet al te betrouwbaar. Nou, Pauline, ik ben hier niet al te best uitgekomen, hè? Ik ben er als een volkomen sufferd ingevlogen. En heb jou en mezelf voor niets aan stukken gescheurd. Als er ook maar iets was ge weest, dat verdacht had geleken, zou ik je het voor deel van de twijfel hebben gelaten, maar het klopte allemaal zo precies". „Als je me het alleen maar had laten uitleggen". „Ik zou je toen niet geloofd hebben. Niet terwijl Derek in de buurt was, die je kuste en voortdurend aan je zat te trekken, als hij daar idee in had. Als ik hem onder ogen krijg, zal ik dat wel eens even met hem regelen". „Derek zou het niet nebben kunnen doen, als hij zijdelings geen hulp van jou had gehad, Mark". „Dat weet ik. We werden van binnenuit verslagen. Ik was jaloers en dat gaf hem een wapen in de hand en maakte het hem gemakkelijk Ik wil mezelf niet verontschuldigen. Laat -k je zeggen, dat als ik er aan denk, wat ik jou wel had willen doen, toen ik jullie beiden meende te betrappen, dan vraag ik me af, wat voor soort bruut ik eigenlijk wel ben. Ik twijfel er aan, of ik wel enige beschaving heb". „Het vernis van beschaving is over ons allemaal maar zeer dun verspreid. Je zag het vanavond bij Linda en Judy barsten als gevolg van heel wat min der provocatie, dan in iouw geval". „Maar die hebben altijd al een hekel aan elkaar gehad. Ik hield van ie Pauline en toch wilde ik je doen lijden. Dat is de reden, dat ik mij met alle macht aan die zakelijke verhouding vastklemde. Omdat ik bang was voor mezelf, pang voor wat ik je misschien nog eens zou aandoen, als ik mijn persoonlijke ge voelens de vrije loop xiet. Daar heb jij geen idee van. Jij hebt een te zachte natuur". „Ik geloof, dat ik er wel enig idee van heb, omdat ik het in je ogen zag. Maar je liet jezelf niet gaan en je ogen werden geleidelijk aan weer vriendelijker, hetgeen het zwarte oeeld, wat je van jezelf geeft, teniet doet". „Dat was jouw werk. Weet je, ik heb niets anders dan enorme bewondering voor de manier, waarop je op je standpunt bleef staan en het werk deed, dat ge daan moest worden. En het nog zo gewillig deed ook. Je positie hier zette je in een hopeloos onvoordelige verhouding, toen ik de teugels overnam en toch heb je de vlag nooit ook maar één seconde gestreken. Niet voor vanavond, toen zij met een ruk omlaag kwam. Waarom werd ze toen zo plotseling volledig gestreken, Pauline?" (Wordt vervolgd) Schadepost. Een Duitse expediteur was niet erg fortuinlijk toen op rijksweg Staphorst—Meppel de aanhangwagen los schoot en op de kop in een sloot belandde. Bij inspectie van de verongelukte aan hangwagen bleek de inhoud, een aantal draaibanken, nogal geleden te hebben. Kamraderen waren afgebroken en vele onderdelen totaal ontzet, zodat de hele lading tot een waarde van 60.000 afge schreven kan worden en naar Duitsland wordt teruggezonden. De lading was be stemd voor een machinefabriek te Gro ningen. Burgemeester. De heer Z. M. Deurvorst is benoemd tot burgemeester van de Gel derse gemeente Wehl. Hij is hoofdcommies ter secretarie van de gemeente Montfoort. Hij is 30 jaar. Lammetjes. Niet minder dan 220 lam metjes zijn de afgelopen drie weken bij de schaapskudde op de Ginkelse heide te Ede geboren. Daardoor is de kudde in deze korte tijd meer dan verdubbeld, want zij telt gewoonlijk zo rond de 200 dieren. Dit jaar lieten 64 ooien een tweeling het levenslicht aanschouwen. Te licht haar. Het bestuur van het Nederlandse Rundveestamboek heeft be sloten met ingang van 1 oktober stierkal veren van het roodbonte veeslag, die de kwalificatie C voor haarkleur niet halen, niet meer in het stamboek op te nemen. Vooral in het buitenland zijn bezwaren gemaakt tegen de veelal te lichte haar kleur van de roodbonte dieren. Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 DONDERDAG 5 MAART TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kleine Houtweg 103): Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 19— 23 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Poppe Damave, tot 22 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Ex positie „Sculptures", tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 uur. Frans Halsthea ter: „Onder de mantel van de nacht", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Slaven van de Nijl", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Grazige weiden", 14 jr., 20 uur. Minerva Theater: „High noon", 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Stefanie", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Blanke slavinnen", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een'vrouw wist te veel", 14 jr., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT,- Theater Monopole: „De twaalf gezworenen", 14 jr., 20 uur. DIVERSEN Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 19—23 uur. De Leeuwerik: Openbare vergadering P.S.P., sprekers dr. K. Strijd en drs. H. Wiebenga, 20 uur. Stadsschouwburg: Voor de federatie van de P.v.d.A. spreekt dr. W. Drees, 20 uur. Gebouw Vryz. Hervormden: Corrie ten Boom spreekt over haar wereldreis, 20 uur. Brinkmann: Haarlemse Boekverkopers vereniging: M. Wertheim over eigen werk. VRIJDAG 6 MAART Concertgebouw: Inleiding tot concert van het N.Ph.O., 19.30 uur (V.U.). N.Ph.O.- concert, 20.15 uur. Minerva Theater: Echtpaar De Graaf houdt lezing over „Lapland, de laatste wil dernis van Europa", 20 uur (V.U.). TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 10—13, 14—17 en 19—23 u. In 't Goede Uur: Expositie Poppe Da mave, 1022 uur. Waaggebouw: Expositie kunstkring „De acht", 11—16 uur. Galerie Espace: Expositie „Sculptures", 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Meisjes in gevaar", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals- theater: „De danseres van de duivel", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: 's Nachts langs de trottoirs", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Liane II. de witte slavin", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Die goldene Brücke", 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De danseres van de duivel", 18 jr., 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Schrikbewind der comanches", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De wanhoop van inspecteur Gideon", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Stel la's sleutel", 18 jr., 20 uur. DIVERSEN Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 1017 en 1923 uur.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 15