49.75 WYBERT Belangrijke daling van inkomsten uit de vlootexploitatie bij Mij. Nederland „PARAMOUNT" O SSE2S3 Fa. B. ENGELENBERG anda en het bolknakanysterle Wereldnieuws Regenkans is morgen groot Passagebedrijf getroffen door Indonesië Vertrouwen in het nieuwe tijdperk SEVILLA Zwaardemaker K.L.M.-emissie: 11 maart 2 DOOR GROTE ACHTERUITGANG IN LADINGVERVOER INTERIEURMATRAS OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Nieuwe premielening Amsterdam De KNSM-emissie Tegenspraak van Brazi liaans Koffie-Instituut Lager dividend Gero ZocU ió Uet zo Legendarische detective Neemt vaker... Bevredigende resultaten Ned. Aanneming Mij. N.V. Neratoom opgericht Terugbetaling op aandelen Malang stoomtram Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Franse reserves stijgen Onveranderd dividend Noordwester Hypotheek BESMETTING DONDERDAG 5 MAART 1959 Tengevolge van een aanzienlijke achteruitgang in het ladingvervoer zyn de inkom sten uit de exploitatie van de vloot van de n.v. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" in 1958, blijkens het verslag, belangrijk bij die van 1957 ten achter gebleven. Gezien echter de uiterst moeilijke omstandigheden waarmede het bedrijf te kampen had, Is het resultaat gunstiger dan de directie in de aanvang van 1958 had mogen venvachten. Wat betreft de vooruitzichten voor 1959 kan zij zo vroeg in het jaar uiteraard geen voorspellingen doen. Er wordt echter rekening mee gehouden dat de huidige minder gunstige gang van zaken in de wereldscheepvaart nog enige tijd zal aanhouden. Het bruto-exploitatieresultaat daalde van 54,1 miljoen tot 35,2 miljoen. Na afschrijvin gen op vloot en etablissementen ad 14,7 miljoen (v.j. 13,2 miljoen) en toevoeging van 13,4 miljoen 16,7 miljoen) aan de reserve voor vernieuwing vloot en etablis sementen, resteert een netto resultaat van 7,1 miljoen 24,2 miljoen). Na toevoeging van interest en dividenden ad 6 miljoen 6,2 miljoen) en winst op verkochte schepen ad 2,5 miljoen 4,3 miljoen) bedragen de totale inkomsten 15,6 miljoen 34,7 miljoen). Voor belastingen wordt gereserveerd 4,5 miljoen 12,4 miljoen), voor bijzondere doeleinden nihil 5 miljoen) en voor gratificaties personeel 3,7 miljoen 6,5 miljoen). Te verdelen als winst is hierna beschikbaar 7,4 miljoen 10,8 miljoen). Besloten werd de „Oranje" vier zomer reizen te doen maken. Deze „cruises" heb ben commercieel geen winst gelaten. Zij droegen er niettemin toe bij het vlagge- schip vooral op de Engelse markt, waar ongeveer 80 percent der toeristen kon wor den geboekt, meer bekendheid te geven. Zoals bekend, wordt een dividend voor gesteld van 10 percent, waarvan naar keuze 5 percent in aandelen (v.j. 14 per cent in contanten) over het onveranderde kapitaal van 56.994.000. Indien alle aan deelhouders vijf percent in de vorm van aandelen wensen te ontvangen, zal het uitstaande kapitaal worden vergroot tot 59.843.000, hetgeen de directie, de waarde van de duurzame bedrijfsobjecten in aan merking genomen, gerechtvaardigd acht. De boekwaarde van de vloot is f 175,5 miljoen, de assuratiewaarde 419,5 mil joen. In aanbouw, respectievelijk besteld, zijn zes schepen met een totale tonnen- maat van ongeveer 51.500 bruto ton. De reserve voor vernieuwing vloot en etablis sementen komt op de balans voor met 167 miljoen 153,6 miljoen). Besloten werd de eigen kantoren in Indonesië op te heffen en de agentuurwerkzaamheden over te dragen aan de Indonesische Central Tra ding Company Ltd. De resultaten van de samenwerking zijn alleszins bevredigend Ondanks de ontwikkelingen in Indo nesië werd de lijndienst van Europa naar Malaya, Singapore en Indonesië v.v. vrij wel ongewijzigd voortgezet, hoewel met een verminderde frequentie. Het aanbod van lading liep aanmerkelijk achteruit, vooral in uitgaande richting. In thuis komende richting waren de behaalde re sultaten, gezien de omstandigheden, niet onbevredigend. De algemene achteruit gang in het vervoer op de trajecten van de Java-New York lijn zette zich in 1958 voort. Ondanks het voortdurend gebrek aan lading, in het bijzonder stukgoed, werd met het oog op de positie ten op zichte van andere lijnen besloten de fre quentie van deze dienst ongewijzigd te handhaven. Het ladingaanbod in de Java Pacific en Hoegh lijnen was in beide rich tingen in het algemeen bevredigend. In het passagebedrijf deden de gevolgen van de gebeurtenissen in Indonesië zich het sterkst voelen. Nauw werd met de overheidsinstanties samengewerkt bij de versnelde afvoer van in Indonesië ver blijvende Nederlanders. Dit evacuatiever- voer liep medio 1958 ten einde. In de eer ste helft van 1958 bleef de bezettingsgraad van de passagiersaccommodatie van de „Oranje" en de vrachtschepen op de uit reizen aanzienlijk bij die van 1957 ten achter. Hiertegenover stond, dat de thuis komende schepen steeds vol bezet waren. Advertentie VRAAGT ONZE waarin verwerkt gestepte crin-supe- rieur en zuiver wollen watten. Boven dien 15 jaar garantie op de binnen- vering 80 x 190 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEF. 11491 Nieuw tijdperk De „Oranje" en de „Johan van Olden- barnevelt" worden ingezet op de vaart naar Australië en Nieuw-Zeeland. De Oranje" vertrok op 5 november, vrijwel volgeboekt, voor het eerst in de nieuwe dienst. Met de „Johan van Oldebarnevelt" zal begin april een rond-de-wereld-dienst worden begonnen. Hoezeer de directie de omstandigheden, die daartoe hebben ge leid, moet betreuren durft zij te stellen, dat voor het passagebedrijf, dat zich sedert de oprichting van de maatschappij op het vervoer naar en van Java en Sumatra heeft geconcentreerd, een nieuw tijdperk is aangebroken, dat zij met vertrouwen tegemoet ziet. Zij realiseert zich hierbij ten volle dat deze omschakeling haar nog voor vele problemen zal plaatsen. In verband met het gewijzigde emplooi werd de capaciteit van de „Oranje" opge voerd en is de verbouwing van de „Johan van Oldebarnevelt" in volle gang. De ver anderingen vergen tezamen ongeveer 6 miljoen. Vrijwel het gehele Nederlandse personeel werd uit Indonesië gerepatrieerd. Bij de dochterondernemingen waren de Advertentie .Ooelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 .ALPHA" PASTA MUURVERF resultaten van de Holland-West Afrika Lijn aanzienlijk minder gunstig dan in 1957. De Reederij „Amsterdam" ondervond in zeer ernstige mate de gevolgen van het uitzonderlijk lage peil der openmarkt- vrachten. Het uiteindelijke totale resul taat was, relatief beschouwd, niet onbe vredigend. De Verenigde Nederlandse Tankvaartrederij behaalde een beter ex ploitatieresultaat. Door het bod op de aan delen is het belang van de „Nederland" in de Hollandsche Stoomboot Maatschappij toegenomen tot nagenoeg 100 percent. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten van een bankiersconsortium een geldlening over te nemen ten laste van de gemeente in de vorm van een 21/* percent premielening, groot nominaal 20 miljoen gulden. De geldlening wordt aangegaan voor een looptyd van veertig jaar en is ver deeld in 20.000 series van ieder 10 obliga ties van nominaal 100 gulden. De lening wordt aangegaan tegen een rente van 21/» percent per jaar. Bovendien besloot de raad ten laste van de gemeente een geldlening van 1 miljoen gulden aan te gaan bij de Vereniging van Levensverzekering en Lijfrente „De Groot-Noordhollandsche van 1845" te Am sterdam. Ook deze lening heeft een loop tijd van 40 jaar. Tenslotte besloot de raad 900.000 gulden te lenen van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor de financiering van de bouw van een openba re uloschool. Bij de uitgifte van nominaal 14.648.000 gewone aandelen in de n.v. Nationaal Bezit van aandelen Koninklijke Nederlandse Stoomboot-Maatschappij hebben nagenoeg alle houders van claims van hun recht van inschrijving gebruik gemaakt. Het handelsbureau van de Braziliaanse regering te Amsterdam deelt mede dat, ingevolge informatie van dr. Renato Costa Lima, voorzitter van het Braziliaanse In stituut voor de Koffie, de berichten over voorraadvorming in het buitenland van Braziliaanse koffie geen enkele grond van waarschijnlijkheid inhouden. In de dezer dagen gehouden vergadering van de raad van commissarissen der n. v. Gerofabriek te Zeist is besloten op de jaar vergadering aan aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1958 een divi dend uit te keren van 8 percent (v.j. 9 per-, cent) op de gewone aandelen en van 5 per cent (onv.) op de preferente aandelen. VERSCHEIDENE schrijvers hebben kans gezien in romans detectives te scheppen die wereldvermaardheid hebben gekregen. Van de tegenwoordige tijd kunnen we di rect il noemen een figuur als Hercule Poi- rot, die uit het brein van Agatha Christie is ontsproten en in ongeveer vijftig van haar detective-romans met zijn „kleine grauwe cellen" de misdaad tot een oplos sing weet te brengen. Simenon, wiens pro- duktiviteit nog aanzienlijk groter is dan die van Christie, bracht inspecteur Maigret ter wereld, zodat we ook hem met goed fatsoen wel kunnen noemen, evenals Arsène Lupin, inspecteur French, Gideon Fell, Father Brown, Charley Chan en alle mogelijke andere figuren, wier taak het is als particulier detective ,of hoteldetective, of scheeps- detective, of warenhuisdetective, of als ge woon politieman de raadselachtige knopen te ontwarren die door de auteur zorgvuldig en met vlijt in de draad van het verhaal waren gelegd. Geen van deze beroemd heden, noch één van de honderden niet genoemden, heeft het echter tot de popu lariteit kunnen brengen die Sherlock Hol mes in zijn goede dagen heeft genoten. Deze, door Conan Doyle geschapen figuur was zo levensecht, dat hem uit alle wereld delen brieven werden toegezonden, zodat de Londense posterijen voor zijn niet be staand huisnummer Bakerstreet 221b jarenlang een apart postvak hebben ge reserveerd. Wat voor Sherlock Holmes geldt, geldt in gelijke mate voor alle an dere speurders die in detective-romans zijn opgetreden; zij zijn ficties. Zeker, ook in- specteurs van politie en detectives hebben zich wel eens op het glibberige pad van de ontspanningslitteratuur begeven en zijn tot het schrijven van detective-verhalen overgegaan, waarin zij figuren lieten op treden die een meer of minder ge- idealiseerde afspiegeling van henzelf waren, maar desondanks waren de avon turen van deze (bovendien met een andere naam toegeruste) helden ontsproten aan v het rijk van de fantasie. Of wanneer de avonturen waar heidsgetrouw waren, dan was de daarin optredende held weer een fantoom. Kort en goed, geen van alle roman helden heeft echt bestaan. Behoudens één uitzondering. Allan Pinkerton, die in het midden van de vorige eeuw een detec tive-bureau in het middenwesten van de Verenigde Staten begon, dat uitgroeide tot de grootste en succesvolste opsporings organisatie van het hele land, is de hoofd figuur geweest van talloze detective-v er - halen, die zich wat de grote lijn betreft werkelijk hebben toegedragen, zoals zij aan de hand van het archiefmateriaal wer den opgeschreven. Deze detective-firma bestaat nog en is uitgegroeid tot een fa milie-onderneming, geleid door een achter kleinzoon van de stichter. Het bedrijf telt zo'n 800 detectives en een paar duizend lieden voor het kleinere werk. Over het kleine werk gesproken, wist u, dat een mannetjesmug niet steekt? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Advertentie Dé jam voor mannen De resultaten over 1958 van de n.v. Ne derlandsche Aanneming Maatschappij voor heen firma H. F. Boersma te 's Gravenhage zyn, blijkens het jaarverslag, wederom be vredigend geweest. Het overschot der be drijf srekening heeft 2.279.105 bedragen (v.j. 2.020.581). De interest was 174.541 123.652). De algemene onkosten Vergden 377.544 (v.j. 362.630), afschrijving in ventaris en bedrijfsbenodigdheden 1.154.279 1.111.850). De bouwreserve is aangevuld met 500.000 (nihil), zodat deze thans 539.773 bedraagt. Vorig jaar werd nog afgeschreven op on roerende goederen 24.000, reserve perso neelsvoorzieningen 100.000 en reserve voor belastingen f 140.000. Het winstsaldo bedraagt 432.239 413.391). Voorgesteld wordt een dividend van 15 percent (14 per cent). Het kapitaal bleef 5 miljoen. De laatste jaren is het bedrag van nog uit te voeren werken regelmatig gestegen. Op 1 januari 1959 lag dit bedrag belangrijk hoger dan een jaar tevoren. Het was het hoogst tot nog toe in enig jaar bereikt. De bij de n.v. in uitvoering zijnde werken liggen verspreid over heir gehele land en betreffen zowel bouw- als waterbouwkun dige werken. In de eerste maanden van het thans lopende boekjaar heeft de n.v. enige belangrijke opdrachten verworven en, on voorziene omstandigheden voorbehouden, vertrouwtzij ook'voor 1959 bevredigende resultaten te kunnen bereiken. Zes grote Nederlandse industrieën werken samen op atoomgebied Zes Nederlandse industrieën, de n.v. machinefabriek „Breda" v.h. Backer en Rueb, n.v. Philips Gloeilampenfabrieken, Rotterdamsche Droogdok mij. n.v., n.v. Koninklijke Maatschappij „De Schelde," Koninklijke Machinefabriek gebr. Stork en Co n.v. en Werkspoor n.v., hebben ge zamenlijk besloten tot oprichting van n.v. Neratoom, ter behartiging van de belan gen van de Nederlandse industrie voor de bouw van landinstallaties op het gebied van de kernenergie. Hoewel de directe belangstelling uitgaat naar de mogelijkheden voor de vervaar diging van een zo groot mogelijk gedeelte van de eerste Nederlandse kernenergie centrale door de Nederlandse industrie (zoals eerder gemeld is beraden de Ne derlandse elektriciteitsmaatschappijen zich thans ernstig over dit project) is de doelstelling van de n.v. Neratoom te trach ten de gehele Nederlandse industrie een zo groot mogelijk actief aandeel te doen nemen in dit voor de toekomst belangrijke toepassingsgebied. Voor het bereiken van deze doelstelling heeft n.v. Neratoom thans ook contact gelegd met Euratoom. Het bestuur van de n.v. Malang Stoom trammaatschappij heeft op zijn vergadering van 4 maart 1959 besloten in de binnenkort bijeen te roepen jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len: a. per aandeel van 1000 nominaal een bedrag van 75 terug te betalen, onder afstempeling van het aandeel tot een nomi naal bedrag van 925; b. de daarvoor be nodigde statutenwijziging aan te brengen. Mijnbouwmij. Atjeh De n.v. Mijnbouwmaatschappij Atjeh deelt in haar verslag over 1958 mede, dat het in Noord- Sumatra gelegen concessieterrein der maatschap pij, Oost-Peudawa, het afgelopen jaar niet in pro- duktie was. De beurswaarde van de effectenpor- tefeullle bedroeg einde december 169.350. Aan interest werd ontvangen 6207. Voorts vermeldt de verlies- en winstrekening een koerswinst op effecten van 11.538. De algemene onkosten be droegen 842. De winst ad 16.903 is gebruikt voor afschrijving op de post royalty contracten met de Koninklijke, waarna deze op de balans per 31 december 1958 paraisseren met een saldo van 257.141. Aflossing staatsleningen Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op 1 april van de percent Nederlandse 3taai»- lening 1951 aflosbaar zal worden gesteld een be drag van 5.978.700, van de 3% percent Neder landse Staatslening 1953 een bedrag van 4.967.700 en van de 3(4 percent beleggingscertificaten een bedrag van 149.800. De uitlotingen der schuld bewijzen zullen plaatsvinden op 11 maart op het ministerie van Financiën. H.A.L. verbouwt stoomschepen De stoomschepen „Soestdijk" en „Schiedijk" van de Holland-Amerika Lijn zullen worden om gebouwd tot motorschepen. Ook zullen diverse wijzigingen in de laadruimen, dieptanks en brand- stofoliebunkers worden uitgevoerd. De bestaande koelruimcapaciteit zal tevens worden vergroot. Verwacht wordt, dat de „Soestdijk" eind 1959 en de „Schiedijk" begin 1960 gereed zal komen. Maudling naar Zweden De Engelse „paymaster general" Reginald Maud ling is naar Zweden vertrokken voor besprekin gen met de minister van handel Gunnar Lange over de Euromarkt, de Noordse markt en de Europese Vrijhandelszone. 35. Nu de rare uitvinding van professor Kalker de commissaris te pakken had, be gon het apparaat hem onmiddellijk te kne den. Het stelde hiervoor twee paar mecha nische handjes in werking. Eén paar deed het kneedwerk, terwijl het andere paar aan zijn snor plukte. En terwijl het de briesen de beambte aldus onder handen nam, stiet het dichte wolken sigarendamp uit. De ge dragingen van het apparaat waren dus weer erg verwarrend, zodat niemand er uit wijs kon worden, behalve misschien Pat O'Nozel. Maar de grote detective bleef niet staan om het apparaat te bestuderen. Uit de uitroepen van de gekwelde commissaris leidde hij met grote scherpzinnigheid af, dat hij er beter zo snel mogelijk vandoor kon gaan. Panda was tot dezelfde conclusie gekomen en hij volgde Pat dan ook op de hielen, toen deze een raam openschoof en zich naar buiten liet glijden. Het was op het nippertje, want het volgende ogenblik zagen zij een aantal agenten met gasmas kers op het rokende politiebureau binnen snellen. „O Pat", zei Panda hoestend, „hoe krijgen we nu de uitvinding en de bolknak van professor Kalker terug?" „Begin nu niet dadelijk weer met vragens", ant woordde Pat. „We kijken eerst hoe dit af loopt en daarna neem ik maatregelens". Op woensdag 11 maart (onder voorbe houd van wijziging) zal de inschrijving openstaan op 20-jarige, in gewone aande len converteerbare, achtergestelde obliga ties, per 1979 (in originele obligaties van nominaal 1000 dollar en in certificaten van deze obligaties van 100 dollar) ten laste van de K.L.M. te 's Gravenhage. Het banksyndicaat staat onder leiding van Pierson, Heldring en Pierson en de Neder landsche Handel-Maatschappij. Voor de uitgifte van deze lening en voor de introductie in Nederland zijn de ver eiste vergunningen van de Nederlandsche Bank verkregen. Officiële notering ter beurze van New York en te Amsterdam zal voor de gehele lening worden aange vraagd. Het bedrag van de lening is cir ca 17 miljoen dollar, maar de definitieve gegevens omtrent het bedrag, de rente, de koers van uitgifte en de conversiekoers zullen worden bekendgemaakt op 11 maart. Vermoedelijk is 11 maart de eer ste dag der verhandeling in New York. Aangezien het gewenst leek de verhande ling in Nederland te doen beginnen op de zelfde dag als in Amerika, resulteert hier uit voor Nederland de ongebruikelijke me thode dat de definitieve voorwaarden pas bekend worden op de eerste dag van ver handeling. Volgens berekeningen gebaseerd op of ficiële cijfers belopen de Franse goud- en deviezenreserves op het ogenblik meer dan 1,65 miljard dollar. De fondsen van het wisselstabilisatiefonds beliepen op 1 januari 1959 377 miljoen dir. Zij namen in januari met 121 miljoen dir. toe en in fe bruari met 115 miljoen dir., zodat zij op 1 maart een omvang van 613 miljoen dollar bereikt hadden. Bij dit cijfer komen nog— als reserves in tweede linie de krediet faciliteiten, die door bepaalde Europese banken aan de bank van Frankrijk zijn verleend. Deze kredieten, die respectieve lijk 250 miljoen dir. en 200 miljoen dir. groot waren, zijn nog steeds niet gebruikt. De goudvoorraad van de Bank van Frank rijk vertegenwoordigt een waarde van 590 miljoen dollar. Deze wederopbouw van de Franse goud- en deviezenreserves zet zich sedert 27 december voort ondanks de rege lingen voor belangrijke terugbetalingen, welke de regering heeft getroffen en die in januari 180 miljoen dir. beliepen, (waar van 160 miljoen dir. voor de EBU) en ook in februari een belangrijk bedrag beliepen waarbij 70 miljoen dir. aan terugbetalin gen aan Franse banken. In de op 10 maart te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der Noordwester Hypotheekbank n.v. zal verslag worden uitgebracht over 1958. De winst bedroeg 40.056. Voorgesteld wordt 9 percent (onv.) dividend. Op 1 januari 1958 was het bedrag dei- hypothecaire leningen 4.132.085; nieuwe leningen werden aangegaan tot 606.750; afgelost werd 489.8445, zodat op 31 de cember j.l. uitstond ƒ4.248.990. Op 1 januari 1958 was in omloop ƒ613.300 aan 3 percents, 1.271.120 aan 3]4 percents, 1.097.000 aan 3'/z percents, 669.000 aan 4 percents en 200.000 aan 5 percents pandbrieven en schuldbekentenissen. In 1958 werd een le ning op schuldbekentenis gesloten, groot 200.000, maar werd afgezien van het plaatsen van pandbrieven. Teruggenomen aan uitgelote en ingekochte stukken 'en af gelost op schuldbekentenissen werd in totaal 160.160, zodat op 31 december in omloop was in totaal 3.890.260. De gemiddelde rente per 1 januari 1959 der uitstaande hypotheken is 4,51 percent, die der pandbrieven en schuldbekentenis sen 3,55 percent, een verschil van 0.96 per cent (v.j. 0.75 percent). Voorgesteld wordt van de winst te reserveren voor belastin gen 16.362, toe te voegen aan de buiten gewone reserve 10.899 en het restant ad 12.795 als winst uit te keren. De buiten gewone reserve zal na deze bijvoeging 197.4425 en de totale reserves 255.355 bedragen, zijnde 5,79 percent van het be drag der uitstaande pandbrieven en schuld, bekentenissen, of, met inbegrip van het maatschappelijk kapitaal, 16 percent. Advertentie OVERAL DREIGT Gebruik regelmatig Belangstelling. In het gerechtsgebouw te Murcia (Spanje) is woensdag de pu blieke tribune bezweken onder het ge wicht van de belangstellenden, die ge tuige wilden zijn van een proces tegen een man die wegens moord terecht stond. Twaalf mensen werden ernstig gewond. Sterkte. Begin volgende maand zullen de Westduitse strijdkrachten op de voor genomen sterkte van 200:000 man zijn. Dan komen 25.000 vrijwilligers en een zelfde aantal dienstplichtigen onder de wapenen. Van hen zijn 1.100 officieren. Het leger omvat dan 123.300 man, de luchtmacht 46.000 man, de marine 19.700 en de territoriale strijdmacht 11.000 man. Memoires. De Britse commerciële televi sie heeft woensdagavond een program ma uitgezonden, dat gewijd was aan de periode dat Hitier aan de macht was. Mevrouw Paula Wolf, de 64-jarige zus ter van de dictator, haalde herinnerin gen op aan haar broer en als man. In het Duits vertelde zij dat Hitier als kind strijdlustig was geweest. Op het scherm verschenen ook de voormalige „Obergruppenführer" van de S.S. Schaub, Hitiers chauffeur Kempka en de particuliere piloot van de „Führer" Hans Bauer, die de laatste dagen van Hitler met hem waren in een bunker te Berlijn. Aangehouden. Een negentienjarige tim merman uit Lens is woensdag aange houden op beschuldiging van moord op de rooms-katholieke priester Robert Cochu, wiens stoffelijk overschot de zer dagen in een bos bij Amiens werd gevonden. De arrestant zou hebben ver klaard de moord te hebben gepleegd om de abbé te kunnen beroven. Hij zou, naar verluidt, een medeplichtige heb ben gehad. Wraak. Drieduizend treinreizigers heb ben woensdag uit verbittering over het feit, dat de treinen van de buurtspoor wegen van Rio de Janeiro steeds ver traging hadden, een stationsgebouw en een loods met een aantal rijtuigen in brand gestoken. De politie kon verdere acties van de demonstranten voorko men. Verscheidene mensen werden aangehouden. Noodweer. In Zuid-Jordanië zijn de afge lopen paar dagen vijftien mensen om het leven gekomen als gevolg van het slechte weer. Sneeuw- en regenstormen hebben grote schade aangericht. Ko ning Hoessein heeft vliegtuigen beschik baar gesteld om getroffen Bedoeïenen- stammen te helpen. Er heerst ook een griepepidemie. Normalisatie. De kappers op Cuba heb ben reden tot optimisme (de stafchef van de revolutionaire troepen, majoor Cienfuegos, heeft zijn baard voor het grootste deel laten afscheren en zijn haar tot normale lengte laten knippen. De kappers hebben zich er over be klaagd dat de revolutionaire mode van baarden en lange haren hun bedrijven ruïneerde. Uitgesloten. Als gevolg van de uitsluiting van cockpit-personeel van de S.A.S., zullen de kinderen van de Zweedse pi loten worden „uitgesloten" van de school van de S.A.S. in Rome, tot het conflict tussen hun ouders en de S.A.S. is bijgelegd. De directie van de S.A.S. motiveert deze stap met de verklaring dat de school een van de faciliteiten is die de maatschappij haar piloten biedt en dat aan de kinderen geen gratis on derwijs verstrekt kan worden zolang hun ouders niet voor de maatschappij werken. Eigen wagen. Ongeveer de helft van de re- cruten van het Oostenrijkse leger wil bij de chauffeurs of autowerkplaatsen in gedeeld worden. Een op de tien recru- ten heeft een eigen auto, aldus is uit een speciaal ingesteld onderzoek geble ken. Handel. Tegen elf officieren van het Spaan se leger zijn straffen geëist variërend van vier tot twaalf jaar en boeten van miljoenen peseta's wegens het verkopen ten eigen bate van legergoederen. Be halve een generaal waren zes kolonels, twee majoors en twee kapiteins bij de verduistering betrokken. Afgekocht. In het parlement van de West duitse staat Württemberg heeft de mi nister van Justitie dr. Hausmann ver klaard dat Ludwig Zind niet door een ondergrondse organisatie geholpen is toen hij vorig jaar naar Egypte vlucht te om de straf, die hem wachtte wegens zijn antisemitische uitlatingen, te ontlo pen. Zind is echter door een familie lid aan het paspoort van een overleden ingenieur geholpen. Het familielid en de weduwe van de ingeneiur hebben de hun opgelegde gevangenisstraffen afgekocht met sommen van 150 en 100 mark. Een diepe en omvangrijke oceaandepres sie verandert maar weinig van plaats, maar wordt wel wat minder diep. Samen hangend daarmee neemt de orkaan, die grote delen van de oceaan in beroering heeft gebracht, in kracht af. Boven West- Europa geeft de storing aanleiding tot een zuidelijke stroming. Langs de zuidelijke hellingen van de Alpen wordt de lucht daarbij gedwongen op te stijgen, zodat daar veel regen valt. Plaatselijk werd van ochtend ongeveer 30 mm afgetapt. Een front van de depressie bracht boven Zuid- west-Engeland en West-Frankrijk op som mige plaatsen ongeveer 15 mm re«on, maar in Nederland was het vanmorgen minder actief. In het zeegebied tussen de Azoren en Portugal bevindt zich een randstoring van de oceaandepressie- Deze kan dicht langs Nederland trekken, zodat morgen de kans op regen groot is. De temperaturen blijven op ongeveer hetzelfde peil. WEERRAPPOHTEN Vrijdag 6 maart Zon op 7.17 uur, onder 18.27 uur. Maan op 5.33 uur, onder 15.29 uur. Maanstanden 9 maart 11.51 uu- nieuwe maan. 17 maart 16.10 uur eerste kwartier. 24 maart 21.02 uur volle maan. 31 maart 12.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 5 maart Hoog water 0.22 en 13.00 uur. Laag water 8.07 en 20.55 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen Duiten- i heden- Neerslag' rs'3 |d 22 en blnnenlanc morgen 7 uur d laatste 24 uur Sfj i 4) té n Vlv. Z.-Limb. lichte regen zzo 7 0,5 Twente lichte regen z 8 0,6 De Bilt lichte regen zzo 7 2 Eindhoven half bew. z 6 0,1 Den Helder licht bew. zzo 6 0 Ypenburg lichte regen zzo 7 0.1 Vlissingen lichte regen zzo 7 0,1 Eelde geheel bew zzo 8 0,4 Helsinki zwaar bew. z 0 0 Stockholm regen zo 3 0,3 Kopenhagen mist wzw 5 4 Aberdeen regen zo 6 2 Londen half bew. z 8 2 Amsterdam regen zzo 7 0,3 Brussel regen z 8 1 Luxemburg zwaar bew. z 4 5 Parijs zwaar bew. z 10 5 Bordeaux geheel bew. z 9 0 Grenoble geheel bew. windst. 5 3 Nice regen n 10 10 Berlijn geheel bew. z 6 3 Frankfort mist no 2 10 München zwaar bew. z 5 0 Zürich mist zw 4 0,1 Genève geheel bew. windst. 6 34 Locarno regen o 5 37 Wenen half bew. o 5 0 Innsbruck zwaar bew. w 3 0 Rome licht bew. zzo 14 0 Ajaccio licht bew. ono 9 0 Madrid geheel bew. windst. 7 0 Mallorca licht bew. zw 11 0 Algiers onbewolkt windst. 8 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2