MAIZE NA DURYEA Amerikaanse kunstplaneet begint baan om de zon Adenauer zocht steun bij De Gaulle tegen Macmillan Kroesjtsjev dreigt weer met afzonderlijk vredesverdrag Service Van dag tot dag Geen nieuwe stralingsgordels ontdekt Bezwaren tegen een neutrale gordel, ondanks bereidheid tot topgesprek <=Pra.citótoel 3 Latent onheil Es ist nicht wahr van de zes miljoen Joden) Het wordt Pasen CONSTANT modems en klassieke VERLOVINGSRINGEN Regeringscrisis in Soedan: Opperste Raad afgetreden Boeddhisme raakt in Japan langzamerhand in verval DONDERDAG 5 MAART 1959 Op gezette tijden wordt de wereldopinie geconfronteerd met berichten, die op een of andere wijze een wrange herinnering oproepen aan de jaren van moord en ter reur tussen de „Machtsübernahme" en de ondergang van het Hitlerbewind. De res ten van een mentaliteit, die vóór 1930 in de geciviliseerde wereld niet meer voor moge lijk werd gehouden, leven voort in de bakermat van de meest barbaarse wereld beschouwing die in de nieuwe geschiede nis ooit tot macht is gekomen, in Duitsland, waar de goede elementen een moeizame en nu nog steeds voortdurende strijd voe ren tot uitroeiing ervan. Ongetwijfeld heeft de Sovjetrussische bezetting in Oost-Duitsland de overblijf selen van het nazidom aldaar slechts ver wijderd voor zover zij niet in te passen waren in de communistische praktijk. Het is duidelijk dat bijvoorbeeld de Oostduitse "Volkspolizei talrijke SS-elementen bevat en opgebouwd is op principes, die weinig verschillen van de mensonterende begin selen der Hitlerpolitie. Doch ook in West- Duitsland hebben nazi's wegen gevonden om tot nieuwe invloed te komen, zij het dan niet met doelbewuste medewerking van het na-oorlogse regime, doch door ge bruikmaking van omstandigheden die het nieuwe regime niet kon verhinderen. Nog steeds komen berichten van pro cessen tegen nazi-misdadigers onthullen dat de zuivering sinds 1945 tamelijk opper vlakkig en onvolledig is doorgevoerd kun nen worden. De manier waarop in West-Duitsland gehandeld is met de ontsnapte gevangenen uit Breda r— vandaag wordt iets gemeld over een op handen zijnde berechting van „Wilhelm'' Polak, die in Nederland levens lang had gekregen wijst erop dat men daar niet vlot is met het erkennen van overigens toch duidelijk gebleken schuld van nazi-knechten. Een ander bericht, mededelende dat een „vereniging van slachtoffers van de dena- zificering" een verzoek tot de UNO heeft gericht tot wat men rehabilitatie van het Derde Rijk zou kunnen noemen, is in tweeërlei opzicht kenmerkend voor de mentaliteit der Hitler-nazaten. Ten eerste is het verbazingwékkènd, dat men zich slachtoffer van denazificatie durft noemen, wanneer men niet ten onrechte door zui veringsmaatregelen getroffen is. Deze ver eniging bestaat namelijk niet uit onschul dige slachtoffers, doch uit nazi's die de - uitroeiing van het nazidom als onrecht matig beschouwen. Dat blijkt trouwens uit het tweede ver bazingwekkende element in dit bericht, namelijk dat men van de UNO een reha bilitatie eist onder het argument, dat het aantal vermoorde Joden minder is dan algemeen wordt aangenomen. Alsof het getal in deze aangelegenheid een bepalende factor voor de misdadigheid ervan zou zijn! De illustere vereniging zegt in haar verzoek, dat „Hitier en Himmler niet méér dan anderhalf miljoen Joden hebben kunnen uitroeiïen, omdat er niet meer in hun „werkingssfeer" aanwezig waren". Deze formulering wijst erop, dat het uit roeien van Joden in het algemeen door de vereniging niet als een laakbare daad wordt beschouwd, doch dat het „niet kun nen" een maat zou moeten zijn voor de schuldvraag. Wanneer het nazidom slechts één Jood zou hebben vermoord uit ras- sistische haat, omdat er niet meer dan één binnen zijn „werkingssfeer'' aanwezig was, zou het echter niet minder schuldig zijn dan het nu is! Zes miljoen of anderhalf miljoen of één dat maakt geen verschil ten aanzien van de rechtsgevoelens, uit hoofde waar van het nazibewind als een misdadigers- kliek is bestempeld en van de aardbodem weggevaagd. Dat de leden van genoemde vereniging nog niet tot die conclusie zijn gekomen, betekent dat zijzelf de mentaliteit van nazi-misdadigers hebben behouden en dat zij nog steeds leven in de verengde, verziekte gedachtensfeer, die de huive ringwekkende praktijken van Hitier te voorschijn heeft geroepen. Men vraagt zich af of dergelijke men sen, onder welk staatkundig stelsel ook, niet onmiddellijk weer machtswaanzinnige moordenaars zullen worden, als het stel sel hun er de gelegenheid toe geeft. Van daar dat de politieke toekomst van Duits land nog steeds de meeste zorgwekkende factor in Europa moet heten. Advertentie 10 tegen 1 dat 9 van de 10 Huisvrouwen Maizena Duryea gebruiken voor't binden van groenten, .soepen en sausen Een keukengeheim, dat overgaat van moeder op dochter maakt Uw groenten zo lekker. THEUN DE VRIES LID VAN OOSTDUITSE KUNSTACADEMIE. De Nederlandse letterkundige Theun de Vries is benoemd tot corresponderend lid van de Oostduitse kunstacademie in Ber lijn. WASHINGTON (Reuter-UPI). Het Amerikaanse in stituut voor de ruimtevaart ver wacht dat de Ame rikaanse kunstpla neet in de ruimte zal blijven zolang het universum be staat. De Pionier IV is woensdag avond op een af stand van 59.200 kilometer de maan gepasseerd en spoedt- zich met een snelheid van meer dan 7000 ki lometer per uur voort naar een baan om de zon. Volgens het Ame rikaanse instituut voor ruimtevaart kan men al eigen lijk zeggen dat het ruimtevehikel in een baan om de zon is. Het zal zijn perma nente elliptische baan iets langer dan die van de aarde pas op 17 maart krijgen. Op die dag zal de afstand tot de zon het kleinst zijn (146.790.400 km) en op 29 sep tember het grootst (169.326.400 km). De aanlooptijd zal 392 dagen bedragen. De Pionier, die in de nacht van maandag op dinsdag is afgevuurd te Cape Canaveral in Florida, passeerde het zwaartekracht veld van de maan, toen hij te 23.24 (Neder landse tijd) langs de aardsatelliet schoot. Op dat punt was hij 380.000 kilometer van de aarde verwijderd. De afstand van 60.000 kilometer van de maan, betekent dat de Pionier geen extra-snelheid heeft verkre gen door de aantrekkingskracht van de maan en geen gegevens over de straling in de buurt van de maan. De omlooptijd van 392 dagen betekent dat het satellietje momenteel op de aarde voorligt, doch dat de aarde, een binnen baan volgend, de Pionier zal inhalen en passeren. De aarde en de Pionier zullen zich met ongeveer dezelfde snelheid om de zon bewegen, waarbij de aarde het korter pad van 365 dagen zal hebben. Succes Dr. James Van Allen van de universiteit van Iiowa, heeft verklaard dat de Pionier een goed radiobeeld van de straling in de ruimte geeft. Er zijn geen nieuwe stralings gordels gevonden. Het mechanisme dat ten doel had de omwentelingen van de Pionier te vertragen, werkte bevredigend. Blijkens de ontvangen radiogegevens werd het aan tal omwentelingen hierdoor verminderd van 324 tot 13 per minuut. Gisteren te 17.32 (Nederlandse tijd) werd het mechanisme automatisch losgemaakt. Het instituut voor ruimtevaart beschouwt de proef met de Pionier, als eerste van een serie, volkomen geslaagd. Signalen MANCHESTER (UPI) De radio-tele scoop van Jodreli Bank bij Manchester (Engeland) heeft vanmorgen signalen op gevangen van de Pionier, die op dat tijdstip ongeveer 280.000 mijl (450.620 km) van de aarde verwijderd is, aldus professor Lovell. Hij acht dit een wereldrecord voor de radio-telescoop, afgezien van de onofficiële bewering van de Russen dat zij signalen hebben ontvangen van hun Loenik op 300.000 mijl (482.800 km) afstand. Er is een kleine mogelijkheid, dat de Pionier over ongeveer achttien maanden, als hij zich op ongeveer acht miljoen kilometer van de aarde zal bevinden, nog met telescopen waargenomen kan worden. DUSSELDORP (UPI) De „Vereni ging van slachtoffers van de denazifice- ring" heeft zich tot de UNO gewend met het dringend verzoek officieel vast te stel len dat de beschuldiging dat het „Derde Rijk" vijf tot zes miljoen Joden vermoord heeft, niet waar (nicht wahr) is. De ver eniging, een genootschap van oud-nazi's, stelt zich op het standpunt dat Hitier en Himmler nooit meer dan een tot ander half miljoen Joden hebben kunnen uit roeien, eenvoudig omdat er niet meer bin nen hun „werkingssfeer" aanwezig wa ren. „De fabel van de zes miljoen Joden", zoals de vereniging de beschuldiging noemt, is door de Zwitserse pers begon nen en ontzenuwd door de verklaring van de Israëlische premier Ben Goerion, dat er thans dertien miljoen Joden in de we reld leven. De vereniging zegt al vele malen gepro beerd te hebben de fabel te ontzenuwen, maar ook de UNO heeft tot dusver gewei gerd het verzoek in behandeling te nemen. De vereniging houdt vol dat het thans hoog tijd is voor een diepgaand officieel onder zoek. Zij zegt het volste vertrouwen te hebben in het resultaat ervan. BIOSCOOPBEZOEK IN ZWEDEN. Het bioscoopbezoek in Zweden is in twee jaar tijd teruggelopen van bijna 17 miljoen tot ruim 12'/° miljoen. Deze situatie is vooral ernstig voor de kleine bioscoop theaters. Men meent dat het in hoofdzaak het gevolg is van het toenemend aantal tv-apparaten en auto's. Advertentie en de Paastijd is verlovingstijd. Onze collecties zijn op de te verwachten vraag afgestemd en be vatten juweeltjes van edelsmeedkunst: voor „elck wat wils" reeds vanaf 45,per paar. het huis met het Carillon Grote Houtstraat 49, Haarlem, Telefoon 20049 LONDEN (Reuter/UPI) Alle leden van de „Opperste raad der strijdkrachten" in Soedan hebben ontslag gevraagd aan bri gade-generaal Abboed, de voorzitter van de raad en tevens premier en minister van Defensie van Soedan. Generaal Abboed heeft het ontslag aanvaard, en zal met de commandanten van het Soedanese leger de nieuwe toestand bespreken. De opperste raad is op 17 november ge formeerd, op de dag dat Abboed zijn bloe deloze revolutie tegen de burgerregering van Khalil uitvoerde. Zeven van de dertien leden van deze junta, en Abboed, bezetten kabinetsfuncties. Als voorzitter van de opperste raad heeft Abboed alle wetgevende, juridische en uit voerende bevoegdheden. TOKIO (Kijodo) De eens befaamde welstand van priesters en boeddhistische tempels in Japan is danig in verval ge raakt. De priesters zien zich gedwongen bijverdiensten te zoeken door het geven van onderwijs en werkzaamheid op kan toren. Meer dan negentig percent der pries ters van de ongeveer 75.000 tempels moet zich aldus of met steun van de regering in het leven zien te houden. Het publiek, en vooral het jongere, lijkt zijn belangstel ling voor het boeddhisme te verliezen. Er melden zich maar weinig kandidaten voor de vervulling van het priesterambt. De Ja panse vereniging voor het boeddhisme wil pogen bij gelegenheid van de 2500ste ver jaardag van de geboorte van Boeddha, op 8 april, nieuwe belangstelling voor het boeddhisme te wekken. (Van onze correspondent in Parijs) Voor de derde maal sinds hij laatste zo mer opnieuw aan de macht kwam, heeft generaal De Gaulle gisteren een hele dag met de Westduitse bondskanselier Ade nauer geconfereerd. De toekomst van Duitsland in het licht van de Russische nota's en van Macmillan's reis naar Mos kou stond in het centrum der besprekin gen. Ofschoon een officieel communiqué achterwege is gebleven, geven officiële waarnemers de verzekering dat de ge- dachtengangen van beide staatslieden voortdurend evenwijdig hebben gelopen. Nadat de hoogbejaarde bondskanselier 's morgens nog altijd even recht en stram, aan het station was afgehaald, heeft hij, met een korte onderbreking voor het mid dagdutje, bijna zonder ophouden met de Franse staatslieden van gedachten ge wisseld. Von Brentano, de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, verklaar de bij aankomst in Parijs eerder pessi mistisch dan optimistisch te zijn gestemd, maar of die persoonlijke stemming door de contacten verbeterd was gaf de West duitse staatsman vanmorgen bij zijn ver trek niet aan. Tijdens zijn onderhoud met Michel De- bré nodigde de bondskanselier de Franse premier, die hem aanvankelijk minder goed heette te liggen, uit voor een bezoek aan Bonn. dat nog voor het eind van deze maand zou worden afgelegd. De voor naamste onderhandelingen werden onder vier of beter zes ogen inclusief die van de tolk gevoerd tussen De Gaulle en Adenauer, die, naar men zegt, gezworen kameraden zijn geworden. De generaal ontving zijn hoge gast in een voormalig jachthuisje van Lodewijk IV in Marly-le- Roi, vlakbij Parijs, dat streng door gen darmes en Republikeinse gardisten werd bewaakt. Zelfs vliegtuigen en helikopters was het verboden gisteren in een straal van -tientallen kilometers boven Marly te verschijnen. De Gaulle verwacht van deze persoon lijke ontoetingen op het hoogste plan en achter uermetisch gesloten deuren veel meer heil, dan van technische conferen ties in al of niet geïntegreerd verband. Het is zowel voor Frankrijk en West-Duitsland als ofschoon met enige reserve voor de rest van Europa, zeker bijzonder ver heugend, dat de voormalige „erfvijanden" in de personen van hun hoogste macht dragers zoveel eensgezindheid aan de dag leggen. Niettemin zijn aan deze zeer persoonlijke banden ontegenzeggelijk ook gevaren verbonden. Het liberale blad „Le Monde" vraagt zich weer niet zonder on gerustheid af, wat er gebeuren zou, in dien een der beide staatslieden onverhoopt binnenkort zijn land eens kwam te ontval len. Een nieuwe as Parijs-Bonn is voor het ogenblik inderdaad bijna uitsluitend gebaseerd op de vriendschappelijke ge voelens en gemeenschappelijke inzichten van Adenauer en De Gaulle, die zelfs hun allerintiemste medewerkers moeilijk in hun clubje schijnen te kunnen verdragen. Ofschoon er vrijwel geen woord over de beraadslagingen is uitgelekt, zal men de plank niet misslaan door aan te nemen, dat het gesprek vooral over Berlijn en Duitsland heeft gelopen naar aanleiding van het plan-Rapacki voor een neutrale zo ne in Centraal-Europa, een plan, waarin nu ook de Britse premier Macmillan wel iets schijnt te zien en waartegen Adenauer vooral politieke en De Gaulle vooral mili taire bezwaren blijft koesteren, om van de Amerikaanse afkeer nog maar te zwij gen. Aan het feit, dat Kroesjtsjev op het zelfde moment, dat Adenauer in Parijs vertoefde, gisteren Leipzig bezocht, kan bijna een symbolische betekenis worden toegekend. Terwijl Kroesjtsjev duidelijk te kennen gaf, dat zijn ultimatum inzake Ber lijn van kracht blijft, poogde Adenauer bij De Gaulle steun te vinden tegen rjkere neigingen in het Anglosaksisehe kamp het Oostduitse bewind van Pankov ten minste in feite te erkennen. In tegenstel ling met een vorige ontmoeting, waarvan de tegenstellingen Euromarkt-Vrijhan- delszone de voornaamste inzet vormden was Adenauer gisteren de vragende par tij, terwijl Londen opnieuw de onzichtba re tegenspeler was. De Gaulle lijkt zijn standpunt inzake de wenselijkheid van verreikend overleg met Rusland over de toekomst van Berlijn en van Duitsland en over een eventueel vre desverdrag nog niet definitief bepaald te hebben. Het is echter waarschijnlijk dat hij de deur voor verder vruchtbaar con tact met het Kremlin liever niet zou af grendelen. De Gaulle zou daarom vermoe delijk geaarzeld hebben tussen zijn ver langen Adenauer vooral niet voor het hoofd te stoten en zijn wens als tussenpersoon te kunnen optreden tussen Oost en West, een rol die hem altijd sterk heeft aangetrok ken. In dat opzicht lijkt Macmillan hem het gras enigszins voor de voeten te heb ben weggemaaid en het zeer bescheiden succes van de Britse staatsman in Mos kou bij dit streven zal Adenauer zeker hebben aangegrepen als argument, om de generaal tot zijn standpunt over te halen. Het ziet er naar uit, dat de bondskanse lier daarin ook goeddeels is geslaagd en dat de banden De Gaulle-Adenauer nog wat nauwer zijn aangehaald. €)p de Gedroomde zoeterds Een Engelsman analyseerde onlangs 55 vrouwenbladen en daarin de 44 verhalen in het bijzonder. Hij kwam tot enige be langwekkende conclusies: de man die in dergelijke verhalen de vrouw-van-de- intrige weet te betoveren blijkt altijd een opmerkelijk-wezenloze figuur te zijn, die bovendien lijdt aan het feit dat grote ge bieden van zijn ontwikkeling-tot-man to taal onberoerd zijn gebleven. Wat zijn uiterlijk aangaat is hij al tij d breedgeschouderd, zwaar soms en met zeer nauwkeurig-omschreven ogen. Die ogen, die doen zo nog al wat in die verhalen! Afgezien van zijn grootte en die ogen zijn er verder maar weinig lichamelijke aan duidingen; dat maakt het de lezeresjes wél- licht allemaal wat eenvoudiger en minder „eng". De kin (altijd óf breed óf voorzien van een gleuf óf beide) krijgt soms een beurt. Ook het haar. Ja, het haar is belangrijk. Helden met dun haar komen niet voor. Ofschoon, wat hun optreden ten overstaan van de vrouw-van-de-int' -e aangaat, on wezenlijk verlegen en ma' lelijk-ook (al tijd!), steeds struikelend over hun woorden en zó buitengewoon traag van begrip dat men er eenvoudig van griezelt, zijn de hel den toch altijd ferme jongens in beroep en vriendenkring. Zij zijn zeer dikwijls echte brammen op kantoor en daar blijkbaar heel wat minder onnozel dan tijdens de gesprekken met de mejuffrouwen die de schrijvers (en schrijfsters) voor hen be stemd hebben. Zij kleden zich buitengewoon smaakvol en hun haarja, hun haar is altijd licht-krullend en grijs aan de slapen. Daar moet u eens even op letten: grijs aan de slapen. Waarvan grijs? Bepaald niet van het zware leven of van alles wat zij hebben meegemaakt want zij zijn, wij zeiden het al, bovenaards rein en ongerept. Driekwart van het haar (der verhalen dusis bruin of zwart en het is altijd kort geknipt. Er zijn dikwijls chirurgen bij; ook al tamelijke stommeriken die van vrouwen maar dan ook niets begrijpen en gemakke lijk blozpn. Ook andere artsen blijken het goed te doen. Ende journalist is even eens een droomfiguur der vrouwenver- halen. Steeds vooropgesteld dus dat hij voldoet aan de uiterlijke eisen van de blanke slaven en dat hij een onwezenlijke noblesse in zijn gedragen tegenover de heldin demonstreert. Onder-directeuren, beeldhouwers, garagehouders en ook een dierenarts speelden een rol in de 44 ver halen die voorkwamen in die 55 bladen. En dus geen graaf. Geen hertog. Geen prins. Afgezien dan van een Portugese hertog, maar die zat er meer bij voor de couleur locale, als decorstuk dus. De aristocraat (van Courths Mahleris verzwonden. En, aldus de Engelse onderzoeker, de droom- minnaar is vervangen door de droom- echtgenoot. Het gaat niet langer om mooie zwier- bollen-met-blazoenen maar om keurige, zindelijke, zeepreine zoeterds met goede inkomsten en een vaste baan. En er komt geen ■-nkel verwarrend hijgen voor in de relatie; geen te diep elkaar in de oog ballen schouwen; geen onverhoeds beet- griiven en met brandende smakkers over dekken en geen dwingerig optreden bij het naar-huis-brengen. Nee, droomhelden ziin ongevaarlijke keurigaards met mooie be- trekkingen en altijd even verlegen. Zij be staan dan ook niet. Is dat jammer? Duif Zoals men te Bonn na de op het oog gematigde Russische antwoordnota van begin van deze week had verwacht, heeft de Russische minister-president Kroesj tsjev gisteren te Leipzig reeds in zijn eer ste rede tijdens zijn bezoek aan Oost- Duitsland een afzonderlijk vredesver drag tussen zijn land en Oost-Duitsland aangekondigd, en wel voor het geval de Westduitse regering niet bereid zou zijn tot de ondertekening van een algemeen vredesverdrag op Russische grondslag. Er is zo'n alleraardigst mor sig kroegje op de hoek bij de kerk aan de brug van de gracht tussen singel en de ha ven. Men loopt er bij voorkeur binnen tijdens mistige, kille middagen, omdat het dan bui ten nog veel somberder is dan in de schaduwrijke gelagka mer. De baas staat achter het buffet tussen bierkraan en koffie-automaat zijn hoofd vast te houden, waartoe hij de blote ellebogen op het zinken blad steunt en de handen als de kelkbladeren van een grote bloem uiteenspreidt. De bloem is dan zijn hoofd, dat de kleur van een op tint komende tulp vertoont, rood met paarse par tijen. Het is een kroegje dat de moed heeft opgegeven, nog ooit een bron van inkomsten te zijn en het is een kroegbaas die zich daarover dag in dag uit treurig verbaast. En toch blijft hij in leven welge daan zelfs, alsof zijn ambacht eten is en zijn kroeg tijdver drijf. Er is geen spoor van com fort noch vreugde in deze ruimte, er wordt alcoholisch brouwsel geschonken alsof het geschiedt onder staatsdwang. De klanten variëren wat in dividualiteit betreft, doch zij hebben iets gemeen dat wel haast bij het binnenkomen gratis lijkt te worden uitge reikt: een droefgeestige ont steltenis over het feit, dat het leven niets beters en boeion- ders meer voor hen heeft dan deze kroeg met haar treurige inventaris. Doch op zekere dag schijnt er nieuw leven gevaren te zijn in de lompe figuur achter de tapkast. Het is alsof de bloem fris water heeft gekregen en in een nieuwe vaas is gezet. De baas draagt een helderwit schootsvel en heeft een schei ding in zijn korte varkens borstel veroorzaakt, die er met lijm in gefixeerd schijnt te zijn. „Mijn zoon is terug uit dienst", vertrouwt hij elke klant toe. „Hij bemoeit zich nou met de zaak." Dat is een hoopvol geluid een nieuw aspect van een bij na gestorven onderneming Jong bloed erin, nieuwe ideeën, frisse energie. De vader heeft zich blijkbaar vol eerbied ge schikt onder het in 's lands dienst geschoold en geslepen intellect. „Hij heeft het in de toppen van zijn vingers", zegt de baas met ontzag in zijn stem. „Hij weet wat de klanten willen" „Waarom krijgen ze het dan niet?" zegt een sombere stem naast mij. Een geel mannetje hangt gebogen op zijn kruk en loert met steekogen naar de wauwelende waard. „Ik heb al drie keer 'n biertje be steld." Hij krijgt zijn biertje in een hoog glas, lang en dun als een orchideeënvaas. „Idee van mijn zoon", zegt de kastelein trots. „Die lange dunne glazen drinken zo lekker, zegt hij." „Mot je d'r 's petrolie in doen", zegt het gele mannetje sceptisch. „Mot je 's kijke hoe lekker ze drinke. Het gaat er om wat je schenkt. Waarin, dat dondert niet." En telkens is er wat nieuws allemaal service voor de klanten, allemaal ideeën van de zoon. De zoon blijft achter de schermen als de regisseur van een opera, en de baas speelt kinderlijk enthousiast zijn rolletje op het toneel. De klok boven de deur is een kwartier voor. „Idee van mijn zoon", zegt hij. „Voor klanten die met de trein mee moeten." Onder de klok hangt een enorme plaat met het op schrift: „Voor service onzer klanten is de klok een kwar tier vooruitgezet." Service moet geadverteerd worden, dat is waar, maar het vermindert het nuttige effect wel enigs zins. Aan de muur tegenover het verflensde biljart is een op schrift aangebracht: „H.H Autorijders moeten aan hun vrouw en kinderen denken" Op een andere wand prijkt het dringende verzoek: „Dronken personen gelieven zich netjes te gedragen". Er is op deze middag geen enkel dronken persoon in het etablissement te bespeuren, zodat er van netjes gedragen niet veel komen kan, doch bij het raam zitten twee in trui geklede individuen droefgees tig naar hun halfgevulde bier glas te staren. Dat zijn waar schijnlijk H.H. Autorijders, die gehoorzaam aan hun vrouwen en kinderen zitten te denken. Het brein achter dit alles behoeft niet ver te worden ge zocht. De zoon die het in zijn vingertoppen heeft, is bezig een modelbedrijf te maken van de ruïne, die hij na zijn mili taire loopbaan heeft aange troffen. Zijn genie heeft ook nog uit gedacht, dat een weinigje ge zonde sex niet ontbreken mag in een paleis der vreugde. Naast de deur met „Heren" hangt een affiche, waarop een kleurige jongedame is afge beeld, die in schaarse kledij het oor leent aan de influiste ringen van een geruite Adonis. Dwars daar overheen is een strook geplakt, die vermeldt: „Aan beloven hebben we niets, hier wordt contant betaald". De samenhang tussen het ro mantische paar en het op schrift is waarschijnlijk enkel aan het regisserend intellect duidelijk. „Moet je opletten", zegt de waard geheimzinnig. „Moet je opletten als het vier uur is. Mijn zoon is als soldaat bij de elektrische afdeling geweest. Hij kan wat. Moet je opletten." We letten op. Als de klok op vier uur komt, gloeit aan de muur een neonvierkant op, waarin men lezen kan: „Over een kwartier begint hier vlak bij de bioscoop. Vertoond wordt: „De vrouw der schan de", veertien jaar". „Service voor de klanten die naar de film willen", zegt de kastelein ten overvloede. „Die jongen kan wat." Vijf klanten staan op en rekenen af. Die gaan naar „De vrouw der schande" (veertien jaar), liever dan nog langer tegen de paarse tulp achter het buffet aan te kijken. Deze service is geweldig, tenminste voor de bioscoopexploitant. De waard kijkt ontsteld naar de hielen van de laatste klant, die de vingerwijzing van de lichtreclame opvolgt en zegt dan ongelukkig: „Hij heeft ook een oude taxi gekocht daar brengt hij 's avonds de klan ten mee naar huis, die niet meer capabel zijn. Allemaal gratis, allemaal service. Maar ze willen niet naar huis. Meestal moet hij ze om twaalf uur naar de Mopsy Bar bren gen die is tot één uur open. Maar die jongen heeft wel ideeën, dat moet ik zeggen." Hij staart koppig naar de klok en zwijgt een hele poos. Dan vraagt hij hoopvol: „Moet u niet met een trein mee?" „Ik heb de tijd nog, want die klokzeg ik, om hem te troosten. Maar ik kan toch niet nalaten hem een waar schuwing te geven, vóórdat het jeugdige genie deze arme man zijn sombere, maar toch nog bestaande kroegje ontneemt en hem tot Sociale Zaken ver oordeelt: „Die jongen heeft pracht ideeën hij had in dienst moeten blijven. Daar kunnen ze lui als hij goed gebruiken." Het is werkelijk een aller aardigst kroegje, daar op de hoek bij de kerk aan de brug van de gracht tussen singel en haven. Misschien trekt het jonge genie vandaag of morgen blasé de wijde wereld in en sterft de service uit bij gebrek aan fris bloed dan wordt de ondergang nog even uitgesteld. Want het is zo'n heerlijk somber toevluchtsoord op mis tige, kille dagen, die altijd weer terugkeren, in elk sei zoen. J. L. Te Bonn heeft men deze dreigende woor den van Kroesjtsjev, die opnieuw getui gen van de wisselbadentactiek der Russen met dan weer koele, dan weer opbeurende verklaringen, rustig opgenomen. Men hoopt hier dat de Russen tijdens de ko mende onderhandelingen met het Westen hun eenzijdige methode zullen laten va ren, maar wel vervliegt allengs de hoop op een spoedige hereniging van Duitsland. Bondskanselier Adenauer zou tijdens zijn gesprek met president De Gaulle dan ook hebben laten blijken dat tijdens zijn be wind en dat is mogelijkerwijs geduren de de komende zes jaar van enigerlei kans op een snelle hereniging geen spra ke zal zijn. Kroesjtsjev tapte gisteren opnieuw uit het vredesvaatje. Hij riep verscheidene malen op hartstochtelijke wijze „Wij wil len vrede... vrede... vrede", en verklaar de dat het instandhouden van de vrede de voorwaarde is voor de verwezenlij king van de Russische economische doel einden. „Wij hebben twee wereldoorlogen gevoerd, wij zijn thans zat van de oor log, wij hebben vrede nodig", zo zei de Russische minister-president verder. Voor honderdduizend toehoorders legde hij ook weer alle nadruk op de noodzaak van onderhandelingen tussen Bonn en het Oost duitse bewind over de hereniging. Een dergelijk overleg zou tot stand kunnen ko men tijdens de komende westelijk-Rus- sische onderhandelingen. Een andere weg naar de Duitse eenheid, zo betoogde Kroesjtsjev, is er niet. Zijn betoog werd later onderstreept door de Oostduitse partijleider Ulbricht, die zei dat er ook zonder Adenauer een vre desverdrag zou komen. Tot de reis van Kroesjtsjev naar Oost- Duitsland is waarschijnlijk na de laatste besprekingen met Macmillan te Moskou besloten. Zijn bezoek aan Leipzig was in elk geval een grote verrassing en werd pas maandag georganiseerd. Zijn bezoek van vandaag aan de Leipziger Messe komt zelfs in botsing met een lang van te voren voorbereide reis van een officiële Russi sche delegatie die van de Russische be langstelling voor de Messe moet blijk geven. Opvallend heeft men het voorts gevon den dat Kroesjtsjev gisteren op zijn auto tocht van een vliegveld bij Oost-Berlijn naar Leipzig een bezoek bracht aan het gedenkteken te Torgau, dat is opgericht als herinnering aan het feit dat hier op 20 april 1945 de eerste ontmoeting plaats had tussen de Amerikaanse en de Russische legers. Kroesjtsjev legde bloemen bij het monument, waarbij hij zei dat wanneer beide zijden thans dezelfde standpunten als tijdens de coalitie tegen Hitier zouden innemen, er geen spanningen zouden zijn. Maar, zo voegde hij er aan toe, wij zijn vol vertrouwen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5