Buizen, hoekers en bomschuiten DICK SMIT EN Mr. TIMS JÜÏüf' MOEILIJK TRANSPORT Wie geeft Velsen een zingend hart? Zoölogisch Station straks misschien naar Texel Socialisten hebben gebroken, een rechts kabinet kan bouwen LANGS SLUIZEN EN HAVENS Bevolking Heemskerk met een kwart gestegen STOFZUIGERS IOENDERSLOOT Veel ruimteproblemen voor kermis in Santpoort Examens MR. VAN PRIEL IN IJMUIDEN: Instituut Internationale Culturele Betrekkingen wordt opgeheven Stukje IJmuiden op Jaarbeurs Steek goed over Faillissementen iJERDAG 5 MAART 195 9 PRECIES HONDERD JAAR geleden telde onze haringvloot 79 buizen en hoekers en 178 bomschuiten. Dit waren de scheepstvpen waarmede men een eeuw geleden ter visserij trok met als navigatiemiddelen het kompas en het handlood. De afstand naar de visgronden en terug moest op de zeilen worden afgelegd. De buizen en de hoekers behoorden in hoofdzaak thuis in de Maas steden, terwijl de bomschuiten ingeschreven stonden in de kustplaatsen. Scheve- ningen, Katwijk en Noordwijk waren wel de belangrijkste, maar ook de Egmon- ders en Wijk aan Zeeërs hebben ze gekend: de vaartuigen, die na iedere reis op irden; vandaar hun platte, logge vorm. het strand getrokken moesten worcf Die strandbewoners zijn door de eige naren van de buizen en hoekers geduren de een tweetal eeuwen lelijk dwarsgezeten. De uitvinding van het haringkaken bracht de haringvisserij tot grote bloei. De strand dorpen hebben deze uitvinding niet mogen gebruiken gedurende 1651 tot 1857; met een kleine onderbreking van 1812-1814 on der Napoleon, in welk tijdvak de rollen zelfs omgekeerd werden, want toen waren de buizen niet in staat uit te varen. De rederijen aan de Maas hebben aan die stranddorpvissers waarschijnlijk belang rijke concurrenten gehad en daarom weten te bewerken dat de regering de strand- vissers het kaken en aanbrengen van ge kaakte haring verbood. Als argument werd aangevoerd dat hun vaartuigen niet zee waardig genoeg waren om de goede vis gronden waar de beste haring te vangen was, te bereiken, ook waren de schepen niet geschikt voor de juiste bewerking van pekelharing, zodat door de strandvisserijen een minderwaardig produkt te markt werd gebracht en daardoor de reputatie van on ze Hollandse haring zou worden geschaad. Het is niet te verwonderen, dat door al die beperkingen de visserij aan het strand dreigde te niet te gaan. Om dit te voor komen, werd in 1830 voor elk niet in de vaart te brengen bom een premie ver strekt door de regering. Voor de bomschui ten had het geen zin meer om de ver ge legen vangplaatsen op te zoeken want van- wege het kaakverbond konden ze die ha ring na zo'n lange reis toch niet in bruik bare conditie aanbrengen. Aan het strand begon de haringvisserij dan ook pas wan neer de haring zich in de nabijheid van het strand vertoonde en dat was omstreeks 15 september, eindigend ongeveer 15 no vember. In de andere maanden werd het schrobnet gebruikt. Nadat in 1857 het kaakverbod was opge heven. waardoor toen ook voor de bom een bloeitijd aanbrak, werd dit scheepstype groter gebouwd tot 14 meter. Het is echter steeds een primitief ingericht vaartuig ge bleven, al trok men er mee naar het noor delijk gedeelte van de Noordzee. Op het plaatje zien we er enige afgebeeld in Ler wick. In een oud verslag lezen we dat in 1901 de haringteelt in het laatst van mei en het begin van juni begon. Voor Stornoway en Castlebay werd in het begin van mei door slechts een paar schepen gevist. De visserij werd iets noordelijker dan Shetland begon nen op 61 graden en enkele minuten, ter hoogte van Baltersound, waar veel haring van goede kwaliteit werd gevangen; niet alleen de volle, maar ook de maatjes waren van bijzondere grootte. De haringvangst was zeer ruim en veel beter dan in 1900 en hoewel de prijzen minder hoog waren, mocht de uitkómst voor reders en vissërs bevredigend genoemd worden, al was de gemiddelde besomming (f 5850 per bom tegen f 6300 in 1900) iets lager. Door de Scheveningers werd toen aan de haringvisserij deelgenomen met 197 bom schuiten en 125 loggers. Katwijk was in zee met 69 bomschuiten en 19 loggers en Noordwijk viste met 15 bomschuiten. Hoewel de bomschuiten een primitief vaartuig is gebleven, konden de vissers moeilijk afstand doen van dit oude, ver trouwde scheepstype. De eerste logger werd dan ook in 1866 niet bepaald met ge juich ontvangen. Met de bouw van de zo genaamde loggerbom, een bomschuit met een kiel, heeft men het bestaan trachten te rekken, maar de logger bleek beter te voldoen dan de plompe loggerbom. Na 1915 hebben geen bomschuiten meer aan de vis serij deelgenomen. Arie van der Veer De bevolking van Heemskerk is in 1958 met een kwart gestegen. Deze enorme groei wordt voornamelijk veroorzaakt door het betrekken van de vele woningen, die zyn gereedgekomen in het plan „De Oosterzij". Het aantal inwoners bedraagt nu 9.619 tegen 7.699 in het begin van 1958. De stijging was 24,9n/o, in 1957 was zij 15%. Het vestigingsoverschot in. 1958 was 1670, het geboorte-overschot 233. Er wer den 64 huwelijken voltrokken. 211 kinderen werden geboren, waarvan de ouders elders woonplaats hadden. Er wordt dus een in tensief gebruik gemaakt van de kraam- afdeling van de Sint Joseph-ziekeninrich- ting. Advertentie Holland Electro - Kuton - AEG - Excelsior Ligen crediet-service (Inruil) LANGE NIEUWSTRAAT 433-435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN In de Uileboom te Santpoort is gisteren le kermis aanbesteed. Talrijke exploitan ten waren bijeengekomen, en ditmaal was er zelfs de aanbieding van een achtbaan bij, welke attractie Santpoort nog nooit heeft gehad. De liefhebberij was zeer groot, en het be looft dan ook een groot feest te worden. Er komen diverse attracties, waaronder een zweef- en een draaimolen, bumper- spelen, etenskramen, schiettenten, en wat er meer op zo'n kermis te doen pleegt te zijn. De grote moeilijkheid is de ruimte. Voor het eerst zal men nu het Lunapark aan de Burgemeester Enschedélaan gaan houden, en daar is veel minder plaats dan op het oude terrein. Er zal dus terdege moeten worden gezorgd voor een goede verdeling, en daarom zal er waarschijnlijk ook wel geen achtbaan komen. Hoe graag men die ook had gehad. Dat velen na de aanbesteding teleurge steld weggingen, is een verschijnsel, dat normaal is voor een aanbesteding. Nu de ruimte zo klein is, zal het aantal echter groter zijn geweest, dan anders het geval placht te zijn. Leiden. Doctoraalexamen rechten: mej. M. H. V. Horak, Voorburg: Chr. Tromp Meesters, Lei den. Kandidaatsexamen godgeleerdheid: P. Ma- gré, Haarlem. Kandidaatsexamen culturele antro pologie: mevr. W. D. van der Hage-Heijligers, Rotterdam. Semi-artsexamen: mej. M. te Riele, Schevenirigen; L. A. M. Hermans, Delft: K. de Wind. Dordrecht. Artsexamen: A. W. Mante, Voorburg: G. Mojet, Oegstgeest; J. Posthuma, Leiden; A. Schouten, Den Haag; C. C. Verhage, Middelburg. L'trecht. Doctoraalexamen Germaanse letteren: H. M. A. de Rooij, 's-Hertogenbosch. Semi-arts examen: N. J. Ammerlaan. Schipluiden; P. L. A. M. Muskens, Moergestel. Artsexamen: A. A. W. op de Coul, 's-Hertogenbosch; S. J. H. von der Fuhr, Tilburg; J. A. P. M. Kuypers, Tilburg. Tilburg. Kandidaatsexamen sociale wetenschap pen: N. Blans, Aerdenhout. Nederlandse bomschuiten in Lerwick. Mr, P. van Driel, burgemeester van Huizen, heeft woensdagavond in de zaal van de Gereformeerde Petrakerk aan de Spaarnestvaat te IJmuiden een uitvoerige ver kiezingsredevoering gehouden over „Breken of Bouwen". Hy begon met het be spreken van de oorzaken van de kabinetscrisis. „Er groeide by de Partij van de Arbeid een groot onbehagen na de verkiezingsnederlagen in 1958". De heer Van Driel zei, dat niet alleen de angst voor de V.V.D. zijn werk begon te doen, maar ook het succes van de P.S.P., „het politieke virus in de gelederen van de Party van de Arbeid". „De V.V.D. bleek grote aantrekkings kracht te hebben voor de nieuwe midden stand, hetgeen de P.v.d.A. onrustig maakte. Dit kweekte spanning. Dat is niet erg, als het maar gezonde spanning is. Maar niet, als men gaat afreageren op de ministers van de eigen partij", zei de spreker. „Bij de melkprijs bleek spanning te bestaan tussen de socialistische ministers en het N.V.V. De motie-Burger over Nieuw-Gui- nea was gericht tegen de minister-presi dent Drees. Toen volgde de kwestie van de uitzending van dienstplichtige militairen naar Nieuw-Guinea. Voor .ons. is dit een natuurlijke .zaak. Als. je een gebied wilt beheren, moet je het ook kunnen verdedigen. De betreffende grondwetswijziging kwam er trouwens door, ook met de steun van de Partij van de Arbeid. Maar in 1958, na de verkiezin gen, kwamen de poppen aan het dansen" zei mr. Van Driel. „Toen diende Burger zijn Fakkeldragerseisen in." Wie is nu conservatief? De spreker betoogde, dat deze kwestie duidelijk maakt, wat er waar is van de tegenstelling conservatief-progressief, zo als de P.v.d.A. die stelt. De antirevolu tionairen kyken naar de toekomst. Zij willen het volk niet prysgeven aan de vyand. „Wy hebben onze verantwoorde lijkheid jegens God en bevolking." En wat doet de Party van de Arbeid. Proberen er af te komen, omdat het alleen maar moeite en last veroorzaakt. Wat is nu progressief en wat conservatief?" riep de spreker met stemverheffing uit. Toen hij de kwestie vervreemding land bouwgronden aansneed, wees hij op de verklaring van het P.v.d.A.-Kamerlid Daams, dat de regeringsverklaring voor de ministers bindend achtte. „Over de frac ties is niet gesproken, en Burger heeft niet tegen de verklaring van Daams geprotes teerd", zei de heer Van Driel. „De heer Bruins Slot heeft meteen na de kabinets formatie gezegd, zich niet gebonden te achten." De heer Van Driel ging de eisen van mr. Burger op de Fakkeldragersdag na en kwam tot de conclusie, dat zes van de zeven eisen tegen de eigen ministers wa ren gericht. Zij braken, wij gaan bouwen „De socialisten hebben gebroken in het constitutionele bestel. Dr. Drees was niet gelukkig met de gang van zaken. Hy had een beter afscheid verdiend. Maar na twaalf maart gaan we, als God het wil, bouwen. De extra-parlementaire kabinet ten hebben grote nadelen, want zy leiden tot compromissen en onduidelijkheid. Daarom kunnen we beter een christelijk kabinet hebben. Dan werken drie partyen samen, die gebaseerd zyn op hetzelfde Woord." De heer Van Driel ging vervolgens de mogelijkheden na voor de bouwperiode. De verhoudingen zijn nog zeer gespannen, hetgeen wel gebleken is uit de Rotter damse rede van Evert Vermeer. „We wil len nog wel samen doen, maar dan: verhoging van de bijzondere belastin gen met twee jaar", zei deze, juist het punt waarop de kabinetscrisis is ontstaan. „De Christelijk Historische Uyie heeft in 1956 de pogingen van professor De Gaay Fortmann om tot een rechts kabinet te komen getorpedeerd. Twee van de gang makers waren hierbij de heren Tilanus en Staf. De eerste is opgevolgd als voorzitter door de heer Beerning, de tweede keert niet terug. Bij hem zal de lust tot samen werking na het optreden van Wim Kan op oudejaarsavond wel niet groter zijn ge worden", zei de spreker. „Per Jaar Omgekeerd,, Hy constateerde verder, dat professor Romme nog wel een brede basis accep tabel acht, maar niet tot elke prys. „En dan de V.V.D., met leider P. J. Oud", noemde mr. Van Driel, die daarna ver telde, dat de naam „P. J. Oud" hem altyd doet denken aan „Per Jaar Omgekeerd". „Gaat u maar na", zei mr. Van Driel. „In 1945 zei Oud tot zijn Vrijzinnige Democra tische Bond: Houdt koers, in 1946 behoor de hij tot de oprichters van de Partij van de Arbeid. In 1947 trad hij uit de Partij van de Arbeid, en stichtte hij de Volks partij voor Vrijheid en Democratie, in 1948 zei hij: Het roer moet om, hebt u ook zo schoon genoeg van Sukarno? Maar in 1949 werkte hij mee aan de overdracht van Indonesië aan diezelfde Sukarno. In 1950 kwam de tweede voorzitter van de V.V.D.. de heer Stikker, met instemming van Oud in het kabinet, in 1951 leidde Oud de op positie tegen het kabinet-Drees, waar zijn eigen partijgenoot in zat. En zo zou ik door kunnen gaan", zei de spreker. ..Het-ging zo om het jaar. In. 1956 had professor Oud geen bezwaren tegen deel neming van drs. Korthals (V.V.D.) aan het kabinet, en in 19581959 roept hij het uit, dat hij elke samenwerking met de socia listen afwijst." De heer Van Driel memo reerde verder nog, dat de heer Oud op een concrete vraag van de heer Hazenbosch (A R.) met de mond vol tanden stond, en niet kon zeggen, wat liberalisme nu eigen lijk is. „D<* V.V.D. is nu opeens voor christelijk onderwijs. Je moet er eigenlijk om lachen Mqar we zijn het verleden heus niet ver geten, zei mr. Van Driel, die daarna nog even vaststelde, dat bij de Partij van de Arbeid geen begrip bestaat voor de positie van de ministers als dienaren van de Kroon. Almachtige staat gevaar „De almachtige staat vormt in deze zon dige samenleving een groot gevaar", zei hy. „Wy willen die macht terugdringen. We willen een vrijwillige P.B.O., een vrye loonvorming, een werktydsverkorting, door het bedrijfsleven zelf, en niet door de staat geregeld". Hij stelde vast, dat bij geleide loonvor ming het loon van de arbeider wordt ge drukt op dat van de slechtst geleide onder neming. Er is dan meer geld beschikbaar voor de ondernemers dan nodig is. „Is dat progressief, Partij van de Arbeid?" vroeg hij. „Neen, dat is conservatisme in de slechtste zin van het woord." Hij ging ook nog de socialistische com mentaren na, en hekelde uitspraken als die, dat de socialistische ministers weg zijn genest. ,..Ta. door de eigen fractie", riep hij uit. „Ze hebben ook nog een meneer Piet Pak-an. Ik heet ook Piet, maar ik schaam me voor die naamgenoot." „Laat ons tonen, dat christelijk kabinet welvaartspolitiek kan voeren en dat de socialisten niet het monopolie hebben, zo als zij denken. Maar dan moet u helpen, want in Noordholland was onze uitslag het slechtst. We zijn daar gezakt van 8,2 tot 7,9 in 1956. Laten we ons best doen, want we willen graag een rechts kabinet. Want het opschrift op het partijgebouw van de doorbraakpartijen luidt: „Toegang voor Christenen, maar niet voor Christus". Dr. R. J. van der Meulen, predikant te Scheveningen, en oud-predikant te IJmui den. sprak daarna nog een geestelijk op wekkingswoord. Het bestuur van het Nederlands Instituut voor Internationale Culturele Betrekkin gen te Amsterdam heeft van minister Cals bericht gekregen, dat de werkzaamheden met ingang van 1 januari 1960 zullen wor den voortgezet door de dienst voor buiten landse betrekkingen van het ministerie van Onderwys, Kunsten en Wetenschap pen, waarvoor dezelfde subsidie (achthon derdduizend gulden) zal worden beschik baar gesteld. De activiteiten worden dus geheel in de ambtelyke sfeer getrokken, met uitzondering van het driemaandelijkse tijdschrift Delta, dat door een afzonder lijke stichting zal worden beheerd. „IK HAD EIGENLIJK ook banketbakker moeten wor den. Ik heb trouwens een hele tijd in de bakkerij en kokerij van m'n oom gestaan. Maar op een goede dag ben ik er toch mee opgehouden. En hoewel ik altijd met ple zier taarten gespoten heb kan ik toch niet zeggen, dat ik er spijt van heb gehad. Als bak ker ben je ook maar gebon den. Dag en nacht werken en nooit eens vrij. Toen ik acht jaar was had ik al vioolles. Het ging soms niet al te best, vooral niet wanneer m'n vriendjes bui ten speelden. Toch heb ik het later nog vaak kunnen ge bruiken, want tegenwoordig nog maak ik af en toe het clowntje met de viool op zijn rug. Later ging ik saxofoon spelen in een jongensorkestje en weer later, na de oorlog al weer, richtten we de „Moonlight Serenaders" op. Ik was toen al weer 34 jaar, want de tijd staat ook niet stil. En in die tijd pas is het clowntje gekomen. Er stond een strip in Haarlems Dag blad/O.H.C. en die heette „Wag en Warrel", eigenlijk net zoiets als Panda. Jan Da vids en ik zijn naar de direc tie van de krant gegaan om te vragen of we die naam mochten gebruiken. Dat mocht en we traden samen overal op. Voor verenigingen en buurtclubs. Toen werd ik echter ziek. Ik heb vier maanden op bed moeten lig gen en dat viel helemaal niet mee. Je weet hoe dat gaat als je nog wat jonger bent. Je leeft maar en je hebt geen tijd om ziek të worden. Ik had het moeilijk, maar de collega's hebben me enorm gesteund. Altijd kwamen ze me opzoeken hier in de Cre- merstraat 81 en zo ben ik er weer bovenop gekomen. Op bed heb ik toen aan een an der nummer, aan een caba retgezelschapje liggen den ken. En daar zijn we na m'n ziekte mee begonnen. De „Cabolini's" heette het. Kaki, de goochelaar uit Alk maar, zat erin, „splinter" Bonhema uit Beverwijk, Jan Davids natuurlijk en dan ik zelf. Mr. Tims. Da's gewoon Smit, maar dan omgekeerd. Het ging best, we hadden behoorlijk werk, maar later ben ik toch weer wat anders gaan doen. Eerst als saxofo nist, violist en showman bij de „Witte Kraaien" en latei- weer het losse werk. Ik heb bijvoorbeeld een tournee van steravonden van de N.C.R.V. meegemaakt, met Wessel Dekker en Vrij en Blij en verder trad ik op in de N.C.R.V.-kinderprogramma's voor de televisie. Enorm leuk werk. Tja en toen is er weer wat gebeurd. We kregen in 1956 een contract met zes grote fabrieken. Harry Bouwman en ik. Samen verzorgden we opvoeringen van drie uur, overal in het land. We ma ken zo tussen het optreden door heel af en toe een beetje grappige reclame. Ja we doen het nog steeds. We hebben al zeshonderd voorstellingen gehad, bij de vijfhonderdste kreeg ik een gedenkboek. We werken vijf avonden per week, 's zomers en 's winters. Het is vastigheid en het blijft ook nog wel even. Voor dit jaar zitten we al weer vol en ook in 1960 gaan we er mee door. Enorm leuk werk toch nog, want overal is het pu bliek weer anders. Overigens weten Harry en ik precies wat we aan elkaar hebben. We kennen de programma's tot de minuut uit ons hoofd. Trouwens dat mag ook wel na die paar jaar. Achter het toneel zit ik dan wat te lezen of ik werk m'n reisverslagen bij. Dat is m'n grote hobby, reizen en fotograferen. Ik doe het alle bei al jaren. In 1931 ging ik voor het eerst op stap. Met een vriend, een voetreis langs de Rijn. Terug zijn we toen gaan vliegen. Dat was enorm. Het kostte van Keulen naar Amsterdam nog geen vijftien gulden en voor de trein be taalde je toen 9,60. Het was bar slecht weer en verder zaten we steeds tegen die wieltjes op te kijken, want ze hadden nog geen landings gestellen, die ze konden in trekken. Maar toch heb ik toen verschrikkelijk genoten. Van al m'n reizen heb ik verslagen gemaakt. Dat doe ik tegenwoordig tussen het werk door. Ik teken erbij, en ik plak m'n foto's allemaal in. En verder begin ik meest al in januari al met het voor bereiden van een nieuwe reis. Bij de ANWB haal ik altijd een reisbeschrijving en dan stippel ik de route ver der zelf helemaal op kaarten uit. We gaan altijd met z'n vieren op stap, m'n vrouw en de twee dochters. Dat mag ook wel want de rest van het jaar zien ze me eigenlijk niet veel. Door de week ben ik elke avond weg en meestal pak ik op zaterdag een of ander los dingetje. In de buurt weliswaar, maar toch ben je dan weer op stap. Overdag slaap ik, hoewel Hoogovens IJmuiden gaat wel in alle opzichten met de tijd mee. Deze week is een einde gemaakt aan de ser vice aan de tafeltjes in het restaurant: voortaan wordt het zelfbedieningssysteem ge volgd. Nu was op de bedie ning door dienstertjes op zichzelf niets aan te merken. Maar Hoogovens streeft naar efficiency: er kunnen nu in de zelfde tijd tweemaal zo veel beambten een warme maaltijd gebruiken. Volgende week wordt in het hoofdkwartier de lunch- kamer in gebruik genomen. Daar, op de bovenste verdie ping, kan men dan zijn zelf meegebrachte lunch of een besteld lunchpakket opeten. Het prachtige panorama van Hoogovens IJmuiden, meesterstuk van Jan van Fucht, geschilderd bij ge legenheid van het afscheid van ir. Ingen Housz, zal op de Jaarbeurs te zien zijn. De Jaarbeursdirectie heeft het aanbod van Hoogovens dank baar aanvaard en wij menen dat dit een gelukkige beslis sing is! dat soms wel eens moeilijk is. Overal hoor je lawaai, wasmachines, honden, ra dio's. Maar verder ben ik best tevreden. Ik heb voor lopig vast werk en dat is heel wat waard Donderdagavond zal de wagon van Kennemerstaten aan de Noorderlaan in Vel- sen-Noord in gebruik wor den genomen. Deze wagon zal binnenkort gonzen van de activiteiten van de brom fietsclub. Elk hoekje van deze uit-de-tijdse wagon zal wor den gebruikt. Dat staat wel vast. Deze wagon maakt deel uit van het oude Hoogoven treintje. Het is een van de vijf wagons die toentertijd door de Hoogovens ter be schiking werden gesteld. Dat was natuurlijk reus achtig dat Hoogovens deze wagons konden missen. Ken nemerstaten kon hen goed gebruiken. Moeilijk was ech ter: hoe kunnen we de bak beesten vervoeren. In derge lijke benarde ogenblikken duikt er altijd wel een red dende engel op. Die redden de engel was dan het trans portbedrijf O verdorp, welk bedrijf het vervoer van de oude tramwagens voor een zacht px-ijsje op zich nam. Tot een bepaalde plaats werden de wagons over de rails op het Hoogoventerrein getrans porteerd, om daar met be hulp van een kraanwagen op geweldige opleggers van de firma Ovex-dorp te worden geplaatst (zie foto). Toen de wagons eenmaal op hun plaats stonden, moest het grote werk nog beginnen. Het gehele interieur moest wox'den gesloopt. Zelfwerk zaamheid spx-ak daar een da nig woordje mee. Al bij al kostte het echter nog heel wat geld. Immers er moest heel wat materiaal aan te pas komen om de wagons enigs zins geriefelijk in te richten. En materialen zijn tegen woordig heel erg duur. Maar dondex-dagavond is het dan zo ver. Dan wordt de tx-am- wagen in „Noord" in gebruik genomen. De inwoners van de aard- beienstad weten op z'n tijd aardige initiatieven te ont plooien. Dank zij een van deze particuliere initiatie ven, dat overigens door het gemeentebestuur van harte werd ondersteund, kreeg de snel uitdijende tweede stad in de IJmond een eigen ca rillon. Een carillon dat er zijn mag. Dat elke dag leuke wijsjes over de daken van de stad laat klingelen, dat feestelijke gebeurtenissen meer klank en kleur geeft. Een klokkenspel dat cachet aan Beverwijk geeft. En nu Velsen. Zou het niet aardig zijn als onze eerste IJmondgëmeente ook een ca rillon krijgt, dat in klank zo wel als in kleur met het klokkenspel in de koepel van de St. Agathakerk aan de Beverwijkse Breestraat kan wedijvex-en, dat öök elke dag vrolijke en gezellige wijsjes ten gehoi-e zal brengen? Een klokkenspel dat bijvoox-beeld acties van de K.L.M.-winke liers, van de winkeliers aan het Plein 1945 en van de ne ringdoenden aan de spik splinternieuwe winkelgalerij Duinwijk kracht bij zal zet ten. Wie neemt het initiatief? Wie doet het? Wie geeft Vel sen een zingend hart? De Velsense raad heeft zo als ge ongetwijfeld zult we ten onlangs besloten het gro te kantorengebouw, liefst 28 meter hoog, op de open vlak te tussen het Marktplein en de Petrakerk te bouwen. Over drie jaar zal het ge bouw er wel staan. Waar kan het carillon beter worden ge plaatst dan hoog boven in dit geweldige gebouw? Want dat er een carillon in Velsen moet komen, daar zijt ge toch hopelijk wel van overtuigd! Elke stad, die stad wil zijn hèèft nu eenmaal een carillon. Wij denken hierbij aan Rotterdam: in het mo derne zakencentrum aan het Beursplein, aan kleine steden zoals Bolsward, aan de i'adio- stad Hilversum en ga zo maar voort. En daar zou Vel sen als grote nog steeds groeiende dynamische stad niet bij zijn? Kom, Velsena- ren met samenwerking is heel wat te bereiken. Het is met zo'n grote bevolking toch geen onoverkomelijk be zwaar. WEET U', dat voetgangers alleen van de rijbaan gebruik mogen maken: a. als zij een voetpad aan de andere zijde van de weg willen bereiken, in welk ge val zij haaks, dus langs de kortste iveg en zonder node loze onderbreking, moeten oversteken? b. indien er geen voetpad of rijwielpad is aan de uiterste kant van de rijbaan? c. indien dit buiten de be bouwde kom is aan de uiter ste linkerkant van de rij baan? Blijven staan en onnodig treuzelen op de rijbaan en vooral op of bij een hoek van een straat is niet alleen gevaarlijk maar ook ver boden. Het is niet onwaarschynlyk, dat het zoölogisch Station in Den Helder in de toe komst zal worden verplaatst naar Texel. Men is nu in de nabyheid van het Horn- tje, de toekomstige aanlegplaats van de nieuwe veerboot Den HelderTexel, al bezig met de bouw van een dépendance van dit station. Op de onderwijsbegroting is de stichting van een nieuw station begroot, dat in plaats van het oude zou moeten verrijzen. Dit stuit echter op marine-bezwaren. Eertijds heeft men al een stukje van het marinevoetbalveld aan het Ankerpax-k ge kregen, maar bij een grootscheepse ver nieuwing van het zoölogisch station zou dit voetbalveld moeten verdwijnen, waarvoor men bij de Koninklijke Marine bitter wei nig voelt. Er wox-dt nu overwogen, het nieuwe sta tion maar op Texel te bouwen, hetgeen voor Texel een aanwinst, maar voor Den Helder een zwaar vex-lies zou zijn. Op het zoölogisch station wox-den talrijke onder zoekingen gedaan, die het leven van vissen en andere zeedieren tot onderwerp hebben. Men zal zich herinneren, dat een der mede werkers, de heer Dudok van Heel, vorig jaar zijn geruchtmakende operatie „Svino" op touw zette. Na een aanvankelijke mis lukking wist hij een aantal in Denemarken gevangen bruinvissen op luchtbedden levend en wel naar Texel over te brengen. De diex-en zijn gestorven, maar niet na dat men al belangrijke feiten omtrent het gehoor en oriëntatievermogen van de bruinvissen aan de weet was gekomen. Ook de studie van de glasalen wordt op groot scheepse wijze beoefend. Er bestaat in Den Helder veel belang stelling voor de aquaria van het station. De Haax-lemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement vex-klaard: De vennootschap onder de fii-ma Gebrs. Groe- neveld, groenten- en fruithandel, Gier- stx-aat 49 te Haarlem en haar vennoten: Karei Groeneveld, groenten- en fruithan delaar, wonende te Haarlem, Barteljox-is- straat 10 rd. en Frans Groeneveld, groen ten- en fruithandelaar, wonende te Haar lem, Gierstraat 49. Rechtex'-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. Spreij, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 63. Clichéfabriek Photome- chan n.v., Zijlweg 4 te Haarlem. Rechter commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. H. Jonker, advocaat en px-ocureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd het fail lissement van: J. van Amex-ongen, scheeps bouwer, Harmenjansweg 45 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. .Cura- Eugène Brands over exotische muziek voor „Felison" Eugène Brands zal vrijdagavond voor „Felison" en introducés een lezing met grammofoonplaten houden over exotische muziek. De lezing begint om half negen des avonds na de jaarvergadering. De heer Brands, die een groot kenner is van jazz en primitieve muziek, trad geregeld voor de radio op. tor: mr. H. Jonker, advocaac en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. N.V. Ne derlandse Steenhouwerij, Wilhelminapark 12 te Heemstede. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. O. H. van Wijk, advocaat en procureur te Heem stede. Heemsteedse Dreef 183. J. de Koek- koek-Krijtenberg, koopvrouw, handelende onder de naam Heemsteedse Steenhouwe rij, Valkenburgerlaan 38 te Heemstede. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. O. H. van Wijk, advo caat en procureur, te Heemstede, Heem steedse Dreef 183. Bij vonnis van de rechtbank is na ge daan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank, waarbij Flox-is van der Grijn, Kennemerlaan 167 te IJmuiden, in staat van faillissement is verklaard, met benoe ming van mr. J. O. Baron, advocaat en px-ocureur te Beverwijk, tot curator. Bij beschikking van de rechtbank is ge homologeerd het akkoord in het faillisse ment van P. Kooy, fruithandelaar, Burg. Amersfoortlaan 93, Badhoevedorp. Rech ter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cu rator: mr. S. Groen, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 55.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9