Ij. n. tromp j Postume inkomsten solex P is troef Fa.R. de Boer Vijf beeldhouwers exposeren in de Galerie Espace Eerste Utrechtse voorjaarsbeurs voor gebruiksgoederen gaat maandag beginnen f375.- Verlovingsringen HDZ en Constant 15 a BANKETBAKKERIJ 2 Advies aan hoofdbestuur NJHC geschorste vader handhaven Pastoe meubelen Ploeg stoffen Parade tapijt Puike artikelen Prima afgewerkt Veel nieuws op huishou delijk en textielgebied DE FISCUS WACHT OP U De aangifte voor de Inkomstenbelasting Fa. H O O Y B E R G Drukte op bollenvelden Een dokterspraatje voor wielrenners Boerenvakgroep LTB met opheffing bedreigd VRIJDAG 6 MAART 1959 Tot 15 maart exposeren in de Galerie Espace aan het Klein Heiligland te Haar lem vijf beeldhouwers, die zich onder de naam „Groep A'dam" verenigden. Zij wonen en werken in Amsterdam. Eèn hunner, Ben Guntenaar, zei me dat we in de naam ook iets meer mochten zien: iets van een begin misschien. Niet het begin van hun individuele werk, want allen verwierven zij al bekendheid. Zij willen „veelvuldig op internationaal niveau expo seren" schrijven zij, zich voorstellend „daardoor de hedendaagse Nederlandse 'beeldhouwkunst ruimere erkenning" te doen verkrijgen. Dat „internationaal ni veau" lijkt me meer te moeten gelden als bepaling van plaats dan van peil. Want vergeleken met wat er buiten onze grenzen gemaakt wordt, heeft naar mijn smaak hun werk een kwaliteit waardoor gezegd kan worden dat zij zich al op internationaal niveau bevinden. En dan mag men denken over dat niveau wat men wil. Deze beeld houwers hebben gelijk met aandacht te vragen voor hun kunst. Men kan ten aan zien van hun streven aanvoeren, dat er meer Nederlandse beeldhouwkunst van be lang is en internationale bekendheid ver dient, dat ze dus ook anderen bij hun actie dienden te betrekken. Het is echter wel zo, dat in de hedendaagse sfeer van het inter nationale kunstleven hun soort werk de beste kansen op grotere bekendheid geeft. En dat die sfeer zo is, mag ik niet aan hen wijten. Natuurlijk vechten zij voor hun mo derne „standje". Maar opportunistische meelopers met een mode mag men hen echt niet noemen. Vakbekwaamheid in meer vertrouwde zin hebben enkele hunner ge noeg bewezen. Ik denk onder meer aan vroegere naakten van Hans Verhulst, prachtige zaken! Hij kon zich daarin echter niet blijven herhalen. Voor hetgeen hij meende te kunnen zeggen had hij andere vormen nodig en vooral een grotere vrij heid. Hij bleef met even grote ernst bezig. Men kan dat betreuren. Van die naakten had ik best meer kunnen zien. Een van de ergste dingen voor een kunstenaar is ech ter, dat men van hem de succesnummers van eens blijft verlangen. De zinnelijkheid, die uit Verhulsts naakten te proeven was, wordt nu eigenlijk meer verbeeld in vorm en handeling. Toch had ik moeite met zijn tot en met de lippen aaneengegroeide paar, welks kus me aan het zoenen van de teken filmfiguur Betty Boop deed denken. Men bedenke nu ook weer dat uit valse schaam te veel belachelijk wordt gemaakt, dat eigenlijk echt en gezond is. Over Ben Guntenaar mocht ik al eens eerder, naar aanleiding van diens plastiek in baksteen, een ajourwand in het Neder landse paviljoen op de Expo. schrijven. Het onderwerp „Jacob en de engel" dat we al eens op de Keukenhof tegenkwamen blijkt alleen al door twee andere hier geëxposeerde behandelingen door hem ern stig te zijn bekeken. Wel moet ik toegeven, dat het naar mijn gevoel meest geabstra heerde beeld me het minst aanspreekt. Meer pakt me de bewogenheid van de kleine schets. Abstractie is het doel niet van deze beeld houwers, hoewel het niet onmogelijk is, dat velen een en ander als abstract zal voor komen. Het reliëf „Hoogtevrees" van Wes- sel Couzijn beantwoordt aan z.ijn titej en is een knappe realisatie van een bepaald gevoel door de perspectivische werking van de vormen. Een sensatie werd waarge maakt. Boeiend blijft mij ook Couzijns ontwerp voor het koopvaardijmonument, waarin ik water en wind voel. Het gebied, waarmee de beeldhouwkunst zich leek te kunnen bezighouden, werd door een der gelijk werk verruimd. Couzijns „Vliegen" geeft mij ook de suggestie van een bewe ging op deze wijze. Maar natuurlijk behoeft Advertentie j Vrijdag en zaterdag reclame a MOORKOPPEN, rijk gevuld met slagroom 25 ct S Zwitsers gebak 30 ct B J Heerlijk vruchtengebak 30 ct j I Roomboter allerhande, 250 gram 1.30 GALERIJ DUINWIJK TEL. 4008 Naar men ons van de zyde van het secre tariaat van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC) meedeelde heeft de ar bitragecommissie, welke was ingesteld naar aanleiding van de schorsing van de vader der jeugherberg „Jan Gijzen" in Haarlem-Noord, thans rapport uitgebracht over haar onderzoek in deze zaak. Op grond van de door haar vastgestelde fei ten adviseert de commissie het hoofdbe stuur van de NJHC de jeugherbergvader in zijn functie te handhaven. Het bestuur zal zich over dit advies nader beraden. De 38-jarige vader van de jeugdherberg werd in september van het vorig jaar ge schorst nadat een 37-jarige jeugdleidster uit Amsterdam zich bij het bestuur van de Haarlemse jeugdherberg had geklaagd over het optreden van de jeugdherbergvader tijdens een weekeinde. Daarbij zou ook een 16-jarig meisje betrokken zijn. De bemiddelingscommissie zegt in haar rapport ondermeer de indruk te hebben dat de jeugdherbergvader te weinig terug houding in acht heeft genomen tegenover de desbetreffende jeugdleidster. Van een „lastigvallen" door de vader van de jeugd herberg is de commissie echter niets ge bleken, noch van een „aanstootgevend ge drag", zoals de jeugdleidster had gesteld. Voorzover disciplinaire maatregelen nodig waren acht de commissie de jeugdherberg vader door diens schorsing en later door het sluiten van de jeugdherberg al zwaar genoeg gestraft. Er bestaat thans aldus de commissie in haar advies mede gezien de houding van het Haarlemse bestuur geen directe noodzaak om door ingrijpende maatregelen de rust in en rondom de jeugdherberg „Jan Gijzen" opnieuw te verstoren. De jeugdherberg zal op 15 maart weer worden opengesteld. men het vliegen als zodanig niet boeiend te vinden. Een geranium, zoals er zovele ge schilderd werden, behoeft dat evenmin te zijn. Couzijns „Vliegen" doet me alleen maar meer dan zovele geraniums. Couzijns aantrekkelijkste werk voor mij was hier wel „Danse macabre". Ik moet nu echter vermoeden, dat ik dan toch niet alle con tact met zo'n werk heb, want gezien het onderwerp zou ik ondanks waardering een kunstwerk van dit onderwerp niet graag aan de wand hebben En Couzijns plastiek komt me nu juist als een aantrekkelijk bezit voor. Misschien moet ik aannemen „Plant" (1959) door S. Tajiri. dat ongeacht zekere bedoelingen menselijk heid bij behandeling van een en ander door een waarachtig kunstenaar toch door breekt? Titels kunnen nuttig zijn en soms hinderlijk. Helemaal duidelijk is men hier maar weinig. Maar boeien de grote kunste naars van voorheen nu juist niet vaak door dat wat niet onder woorden te brengen is? Wel te verstaan: beeldende kunstenaars, die iets zeggen met plastische of picturale middelen, juist misschien omdat er geen woorden:Voor de vertolking van hun sensa ties te vinden zijn. Carel Kneulman lijkt de meest zoekende figuur van het gezelschap. Enkele van zijn reliëfs zijn bijna getekend te noemen. Dat van „Golgotha" was me weer het liefst door duidelijkheid. Het vrijstaande plas- tiekje „Verzoeking" is een echte moderne versie van een oud onderwerp. Sommige zaken van Kneulman herinneren aan werk van Lipchitz, maar komen me minder ge kunsteld van vorm voor. Shinkichi Tajiri, van Japansen bloede en Amerikaanse ge boorte, keert zich blijkbaar meer en meer naar de natuur en zou op kostelijke wijze leven kunnen toevoegen aan strakke mo derne architectuur, zoals bijgaande repro- duktie misschien bewijst. Men kan vele bedenkingen hebben tegen een expositie als deze, maar dat het een echt levende is staat voor mij vast. Advertentie in onze modelwoning PEGASUSSTRAAT 14 nabij de Planetenweg te muiden Dagelijks geopend van 26 uur. Bovendien vrijdag en zaterdag van 7.30—10 uur. MARKTPLEIN 29 Meubelen - Woninginrichting Heemskerk MIDDENSTANDERS BESPREKEN UITBREIDINGEN Het bestuur van de Heemskerkse Mid denstandsvereniging heeft de leden tegen woensdag 11 maart bijeengeroepen voor een bijeenkomst die wordt gehouden in zaal Kloes. De heer J. Domdorp zal hier komen spreken over de uitbreiding van deze plaats en de mogelijkheden die hierdoor ontstaan voor de middenstanders. OPSTELLING A.D.O. *20. In de thuiswedstrijd tegen E.V.C. komen de Heemskerkers als volgt in het veld uit: Burger; De Graaf en A. v. Tunen; Bruins, Welboren en Groot; G. v. Tunen, v. d. Kolk, v. Duivenvoorde, N. v. Tunen en De Wit. JAARVERGADERING VAN BOUWVAKARBEIDERS In zaal Kloes heeft de afdeling Heems kerk van de Kath. Bouwvakarbeiders bond woensdagavond haar jaarvergade ring gehouden. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer Th. Kunnen, bleek dat in 1958 een bedrag van f 45.539,49 aan vakantiebonnen werd uit betaald. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Kunnen, H. Lammers en J. van der Kolk herbenoemd. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Yvonne, d. van E. J. Bak ker en H. Schelvis; Ronald W. A., z. van R. v. d. Werf en J. Zoon; Wilhelm H., z. van W. Husterman en J. Sminia te Be- verwijk;-Aafje H., d. van J.jTiems en Kuiper; Gérardus M., z. vah W. Rende* ring en A. Koelemij te Beverwijk; Theo- dorus, z. van Q. van Egmond en M. A. Rijke te Velsen; Hendrikus G., z. van F. J. Zonneveld en P. A. Henneman; Desirée M. J., d. van E. J. M. Everling en G. H. M. Seignette te Beverwijk; Theresia M„ d. van A. Toepoel en A. Ory te Castri- cum; Marjan, d. v. W. J. Duiveman en J. v. d. Wal te Beverwijk; Wilhelmus J. G., z. v. J. Schuyt en J. Liefting; Andreas, z. v. N. C. Duyker en C. M. Bas te Bever wijk; Adrianus C., z. v. A. Duin en C. G. van Roon; Lambertus J. M., z. v. G. L. A. van Rozenstraten en A. J. M. Kos; Arnold W., z. v. E. H. Ritter en J. Koek; Ingeborg G. M., d. v. P. v. Lieshout en A. M. Schuur man; Alida G. M., d. v. F. T. Hoedeman en D A. Mooy te Castricum. GETROUWD: J. Weeland te Krommenie Bob Buys en M. E. Smit. (Van een onzer redacteuren) Voor het eerst in de historie der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs zullen er dit jaar in Utrecht twee aparte voorjaarsbeurzen gehouden worden. Ondanks het feit dat er voortdurend nieuwe expositiehallen bijgebouwd zijn, was de totale ruimte namelijk al lang niet meer toereikend om alle gegadigden te herbergen. Daarom zal men thans bij wijze van experiment eerst een beurs voor consumptie goederen inrichten en daarna, medio april, een voor technische zaken. De gebruiksgoederenbeurs, die maan dag haar poorten opent, belooft wat de deelname betreft een groot succes te wor den. Een record-aantal exposanten, ver deeld over het Vredenburgcomplex en het Croeselaanterrein, zal hier zijn artikelen tonen. Met het oog op de verwachte toe loop van leken en vooral van huisvrou wen is veel extra zorg besteed aan de visuele propaganda. Vele standhouders hebben zaaltjes ingericht, waar zij films e.d. over de gebruiksmogelijkheden van hun produkten vertonen en bijna overal worden demonstraties gegeven met aller hande huishoudelijke nieuwtjes en snufjes. Denkendgasfornuis In de Margriethal zal men een Duits viervlams gasfornuis kunnen bewonderen dat zichzelf electronisch ontsteekt en be veiligt. Het fornuis is voorzien van een schakelklok, die het mogelijk maakt, tot tien uur van tevoren het ogenblik in te stellen, waarop het gas ontstoken moet worden. Bovendien is het uitgerust met een mechanisme, dat de brander(s) auto matisch van vol gas op het spaarpitje te rugschakelt zodra de inhoud van de pan nen kookt. Een uitkomst voor „werkende" vrouwen! De gezelligheid van het hoekje bij de haard en het gerief van centrale verwar ming zijn gecombineerd in een vernuftig apparaat, dat de voordelen van beide ver warmingssystemen in zich verenigt maar de nadelen omzeilt. Hoofdelement is een conventionele haard met vergassingsbran der, die in het woonvertrek geplaatst wordt, terwijl enige nevenvertrekken door aansluiting van radiatoren meeprofiteren. Clandestiene drukpan De bekende snelkookpannen zijn thans uitgebreid met een nieuw model, dat een eigen elektrisch element heeft. „Als uw hospita koken op de kamers verboden Vóór kamerbewoners: een snelkookpan met ingebouwd element voor clan destien koken heeft, „aldus de aanbeveling van de im porteur, „dan mag het wel niet, maar de kans op ontdekking is gering, want uit deze drukpan ontsnappen geen luchtjes en het is in een wip gebeurd." Elektrische' horloge Elders in het Vredenburgcomplex toont men een uurwerknieuwtje; een electrisch horloge uit de V.S. dat een jaar loopt op de stroom van een ingebouwd miniatuur batterijtje. Of deze uitvinding nog zin heeft in een tijd van automatische „zelfopwin- dende" horloges moge betwijfeld worden, maar constructief is het zeker interessant. Brandvrije viltgordijnen van Neder lands fabriKaat zijn nu leverbaar in hon- (Van onze belastingmedewerker) Zoals iedereen weet, wordt de inkom stenbelasting geheven naar de inkomsten over een kalenderjaar. Dat is althans de bedoeling en wordt in theorie ook uitgevoerd. Zelfs wanneer een zakenman zijn winst moet aangeven aan de hand van zijn boekhouding en hij een boekjaar heeft, dat niet met het kalenderjaar samenvalt, geeft hij toch, althans theoretisch, de winst over een kalenderjaar aan. Dat gaat zo: Wanneer het boekjaar b.v. loopt van 1 mei 1 mei, dan wordt voor de aangifte voor de inkomstenbelasting 1958 aangegeven de winst van het boekjaar 1 mei 19571 me: 1958- Van deze winst wordt echter afge trokken de winst van 1 mei31 december 1957 en bijgeteld de winst van 1 mei31 december 1958. De winsten over deze pe rioden zouden geschat moeten worden, doch voor al deze schattingen wordt steeds jaar in jaar uit, hetzelfde bedrag aange- gehouden. Daarom zijn deze bijtel lingen en aftrekkingen in de praktijk van de gewone aangifte zonder betekenis. Al leen bij het begin van een bedrijf en bij het einde ervan kan dit geschatte bedrag dat gewoonlijk met de naam „constante" wordt aangeduid een rol spelen. Ver moedelijk zullen dan ook verweg de meeste van onze lezers, die een bedrijf of een vrij beroep uitoefenen en een boekjaar voeren, dat niet samenvalt met een kalenderjaar, wel eens een beschikking van de inspec teur hebben gehad, hetzij vroeg hetzij laat, waarbij de „constante" werd vastgesteld. Meermalen is het de belastingplichtige, die zulk een beschikking ontvangt, volstrekt niet duidelijk wat er eigenlijk gebeurt. Doch we dwalen af, want we zouden het niet hebben over de constante, maar over de postume inkomsten. We zeiden dus, dat het inkomen berekend wordt over een kalenderjaar, maar dat is niet voor ieder een het geval. Er zijn n.l. mensen, die niet het gehele jaar belastingplichtig zijn, en in dat geval worden ze aangeslagen over de periode van de aanvang van het jaar tot de dag, waarop de belastingplicht eindigt of vanaf de dag, waarop de belastingplicht begint tot het einde van het belastingjaar. In zulke gevallen wordt gesproken niet van een (belasting)jaar maar van een belas tingtijdvak. Wanneer iemand zich in de loop van het jaar hier te lande vestigt, be gint op de dag van vestiging zijn belas tingplicht. Omgekeerd, wanneer iemand in ae loop van het jaar emigreert, eindigt zijn belastingplicht op de dag van emigratie. Hetzelfde is het geval, wanneer een vrouw trouwt en ook wanneer iemand overlijdt. Nu kan het gebeuren, dat er ten name van iemand, wiens belastingplicht geëin- digd is, nog inkomsten ontstaan. We den ken hierbij in het volgende vooral aan overledenen. Ingeval van overlijden wor den zulke nagekomen inkomsten aangeduid als postume inkomsten; vandaar het op schrift boven dit artikel. Nu is het natuur lijk een vraag, wat er met zulke nagekomen inkomsten moet gebeuren, en de postume inkomsten hebben danook al heel wat pen nen in beweging gebracht en ook tot enige gerechtelijke beslissingen aanleiding ge geven. De moeilijkheid bij deze nagekomen uit keringen is deze, dat zij niet bij de erflater belast kunnen worden, want ze kunnen volgens art. 15 (zie daarvoor het artikel in deze reeks in ons blad van 26 februari) niet tot het inkomen van de elflater gerekend worden. Ze zijn door hem immers niet ont vangen of vorderbaar en inbaar geworden, noch ook te zijner beschikking gesteld of rentedragend geworden. Door de rechtver krijgenden wordt echter de aanspraak op de nagekomen betaling aangevoeld niet als deel van hun inkomen, maar als deel van de erfenis, waarvoor vanzelfsprekend geen inkomstenbelasting behoeft te worden be taald. Zo gebeurde het, dat na het overlijden van een erflater nog tantième werd uitge keerd, die aan de overledene toekwam. De Raad van Beroep was van oordeel, dat deze tantième niet belast kon worden bij de rechtverkrijgenden, doch de Hoge Raad dacht er heel anders over. Hij was van oordeel, dat de tantième opbrengst was van dienstbetrekking hetgeen overigens moeilijk kan worden betwist en dat de aard van de aanspraak op de tantième niet veranderde, doordat deze aanspraak van de overledene op de rechtverkrijgenden overging. Voor de rechtverkrijgenden, al dus de Hoge Raad, was de bewuste tan tième opbrengst van de vervulling van een vroegere dienstbetrekking door een ander (art. 25 lid 2 van het Besluit op de In komstenbelasting 1941.) Voor deze uitspraak had de Hoge Raad ter zake van de opbrengst van een gras verkoping en ter zake van na het overlijden van de erflater ontvangen achterstallige rente, een zelfde standpunt ingenomen. In beide gevallen besliste ons hoogste rechts college, dat de betaling inkomen voor de rechtverkrijgenden opleverde en dat de aard van de aanspraak niet veranderde door de vererving. De opbrengst van de grasverkoping bleef opbrengst van onroe rend goed en de rente-ontvangst bleef op brengst van roerend kapitaal. Al deze uit spraken zijn weliswaar betrekkelijk oud ze zijn alle van 1944 maar in 1953 heeft de Hoge Raad, toen het om nagekomen rente van effecten ging, nogmaals in de zelfde zin beslist. We hebben deze kwestie van de pos tume inkomsten wat uitvoeriger behan deld, omdat we meenden, dat er bij een beknoptere behandeling te veel vragen bij onze lezers zouden rijzen over soortgelijke gevallen, die zich in de praktijk toch nogal eens voordoen. Wij voor ons zouden niet graag beweren, dat er voor een beslissing in omgekeerde zin dan nu is genomen niets zou zijn te zeggen, maar dat is 'nu eenmaal niet geschied en bij de aangifte hebben we nu eenmaal rekening te houden met de stand van zaken zoals die is, en waarvan men zeker niet kan zeggen dat hij onjuist is. Het gegeven exposé zou niet volledig zijn, als we niet ook nog iets schreven over postume inkomsten en vruchtgebruik. Het kan n.l. voorkomen, dat de erflater de in komsten als vi'uchtgebruiker genoot of dat omgekeerd rechtverkrijgenden alleen maar het vruchtgebruik erven. 1„ er vruchtge bruik in het spel, dan komen de zaken enigszins anders te liggen. Dat komt, om dat het burgerlijk recht eigen regels geeft voor de tijd, waarop opbrengsten door de vruchtgebruiker als genoten moeten wor den beschouwd en ook nog andere, welke niet overeenstemmen met het belasting recht. Zo bepaalt het burgerlijk wetboek, om het in gewone spreektaal uit te drukken, Raceauto met drie versnellingen als kinderspeelgoed. derdzestig kleuren en in vele dikten. Een verder voordeel is dat deze gordijnen aan beide zijden te gebruiken zijn en nimmer rafelen. Men vindt ze in het Vredenburg- gebouw. Een vernuftige keukenhulpje is een schoonmaakdoek, die aan de ene kant als een spons, aan de andere als zeem werkt: een Zweedse vinding die kokend water en zelfs ble'ekwater weerstaat. Onvermoe de mogelijkheden biedt ook de Duitse ..universeelschaar" met getande bekken, die behalve als knipwerktuig ook te ge bruiken is als dekselopener, kroonkurken- trekker en... citroenpers! Twee Nederlandse fabrieken van tafelge rei verschijnen ter beurze met nieuwe ont werpen voor bestek in pleet en in edel- staal, die treffen door hun sierlijke func tionele vormen. Voor zonnebrillen, welker glazen nogal gauw plegen te sneuvelen, is thans een montuur uitgevonden met scharnierende lcnsvattingen, zodat men bij breuk zelf een glas vervangen kan. Een andere rariteit op optisch terrein is een brillenmontuur, waarbij in beide oorsteunen balpoints zijn ingebouwd. Doe het zelf Kampeerders vinden ook veel van hun gading: een caravankachel, die in de vloer van de kampeerwagens ingebouwd kan worden, een vernuftige combinatie van veldbed, matras en deken en een batterij lamp, die aan een band om het hoofd ge dragen wordt zoals de mijnlampen der „kompels". In het paradijs der doe-het- zelvers, ditmaal ondergebracht in de Mer- wedehal bewondert men patent-„buig- hout" van Duits fabrikaat, dat in koude toestand over een mal gebogen kan wor den en de gewenste vorm behoudt als het boven een kachel gedroogd wordt. De doe- het-zelf-show is ook des avonds geopend, behoudens op de zaterdagavond. Op het Croeselaanterrein komt voorts een „Cen trum voor de huisvrouw", waarin advi seurs van diverse instellingen gratis voor lichting zullen geven op ieder gebied van de'gezmshüisHóudkuride;- Vrjj veel nieuws.is er op het gebied van technisch speelgoed. Een der pronkstuk ken is een prachtige kinderraceauto, uit gerust met een drieversnellingsbak, een elektrische claxon en idem schijnwerper. Dit fraaie speeltuig wordt geïmporteerd door een Haarlemse firma. De prijs ligt tussen die van een goede merkenfiets en een eenvoudige brommer. Uit Amerika komt een mechanische olifant, die automatisch zeepbellen blaast en die vooral als blikvanger voor etalages goede diensten kan bewijzen. Een der duurste rariteiten is een Engelse gasaan- steker in vestzak model, uitgevoerd in twee kleuren acht tien karaat goud en geheel ingelegd met briljanten en robij nen. Dit kostbare maar foeilelijke stuk Aansteker: 12.000. wordt verkocht voor twaalfduizend gulden. Na de opening der voorjaarsbeurs zal er gelegenheid zijn, aandacht te besteden aan diverse andere facetten zoals de interna tionale textielbeurs in de Vredenburgge- bouwen, de grootste en meest spectaculaire stoffenshow die ooit in ons land ge houden is. OPSTELLING „WIJK AAN ZEE" In de uitwedstrijd tegen „Velsen" ko men de badplaatsbewoners in de volgende opstelling: De Blok; J. Schellevis en D. Snijder; Burger, G. de Winter en Scholten; Seysener, P. de Boer, A. Snijders, Th. de Winter en J. de Boer. Advertentie Advertentie DE IDEALE BROMFIETS TROMPSTRAAT 9 - TELEFOON 4214 dat opbrengsten als huren, pachten, rente enz. door de vruchtgebruiker van dag tol dag genoten worden, onverschillig wan neer ze worden uitbetaald. Overlijdt dus een vruchtgebruiker, en wordt er daarna nog een lopende pachttermijn betaald, dan moet deze worden gesplitst, omdat de pacht tot datum van overlijden in ieder geval nog inkomen was voor de rechtverkrijgen den De rest komt aan de eigenaar van een onroerend goed toe. We zullen deze zaak, waarmee, zover ons bekend, in de praktijk nu niet zo heel dikwijls moeilijkheden voorkomen, verder laten rusten en alleen nog één arrest noe men. Een weduwe had het vruchtgebruik van de gehele erfenis van haar man. Ook had ze 5 kinderen. Na de dood van haar echtgenoot werd aan deze nog over enige jaren een pensioen toegekend, dat ook werd uitbetaald. De Hoge Raad oordeelde, dat 6/10 van dit pensioen bij de weduwe belast moest worden, want, aldus de over weging, de weduwe verkreeg van de vor dering, die haar man ten tijde van zijn overlijden had, de helft uit de huwelijks gemeenschap en van de andere helft nog 1/5 (dus 1/10 van het geheel) uit erfrecht. Van de overige 4/10 kreeg zij alleen het vruchtgebruik en dit deel van de erfenis behoorde dus niet tot haar inkomen. in gladde en bewerkte uitvoeringen. GRAVEREN klaar terwijl u wacht en zonder bijbetaling. KENNEMERLAAN 60 62 6ev«rw*]k In de tuinen rondom Beverwijk is heel goed te zien dat het voorjaar met rasse schreden nadert: met man en macht is men bezig het riet van de bloembollen te halen. Riet en stroo zijn mooi droog. Al het riet kan er nog niet af; het zijn hoofdzakelijk de irissen, narcissen en hyacinten, die van hun winterdek wor den ontdaan. De krokussen zijn uit hun winterslaap ontwaakt en hier en daar zit men het geel al komen, zodat ver wacht mag worden dat, bij een beetje goed weer. volgende week de gele kro kussen zullen bloeien. De bloembollen hebben een goede winter achter de rug; ze hebben geen al te zware vorst gehad en geen teveel aan water. Toch zijn zij later dan vorig jaar, maar toen kreeg men begin maart nog een streng winter tje. dat veel schade veroorzaakte. Men ziet de bloembollenkwekers al weer met „de spuit" lopen: zodra het winterdek eraf is, worden de bloembol len met een chemische stof bespoten; dit is om het vuil tegen te houden en het be tekent een belangrijke arbeidsbesparing. De Velsense arts dr. Roling heeft woens dagavond in café Sport te Beverwijk voor een groot aantal wielrenners een praatje gehouden over verzorging en voeding van het lichaam. Dr. Roling, die geen onbeken de in de wielersport is, heeft allereerst de vraag gesteld of het nodig is dat een ren ner zich aan een dieet houdt of dat hij maar onbekommerd voort kan leven. Hij zal verstandig doen ter zake een arts te raadplegen; er zijn hier geen vaste lijnen die voor iedereen gelden aan te geven. Wil men tot de wielrensport overgaan, dan moet men over aanleg en doorzettings vermogen beschikken. Een juist, nooit een te zwaar, trainingsschema moet nauwkeu rig overwogen worden. Geen 200 km per dag afleggen: tweemaal per dag 50 kilo meter is ruim voldoende. Spreker hield zich ook nog bezig met de vraag, wan neer een amateurrenner prof moet wor den. „Kies het juiste moment, niet te laat; blijf niet langer dan een jaar of vijf in een groep hangen als je in deze periode toch steeds bij de eersten behoort, want dan is er niets meer te léren", 'aldus-'zijn adviés. Er werden op deze avond vele vragen gesteld en beantwoord en de heer J. Faber heeft enige films gedraaid van de Ronde van Beverwijk in de jaren '46, '47 en '48. De belangstelling van de zijde der le den van de afdeling Heemskerk van de Boerenvakgroep in de L.T.B. is zo gering dat indien hierin geen verbetering komt, het bestuur zich genoodzaakt ziet de af deling op te heffen. Dit deelde de voor zitter de heer J. de Wit woensdagavond mede tijdens de in zaal Nijman gehouden jaarvergadering. In zijn terugblik over 1958 constateer de de voorzitter dat de grasgroei gunstig was, evenals de afzet van vee. Daaren tegen was de melkprijs slecht en moest een beroep worden gedaan op het garan tiefonds. Spreker was van oordeel dat, als de voortekenen niet bedriegen, men thans over het dieptepunt heen is, daar de melkprijzen thans goed zijn te noe men. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Th. Sinnige, bleek dat het leden tal met één is verminderd en thans vier enveertig bedraagt. De penningmeester, de heer Th. Groot, had een nadelig saldo van 2,67. De aftredende bestuursleden, de heren J. de Wit, Th. Groot en Th. Sinnige wer den herbenoemd. Tot besluit van deze avond heeft de heer T. Wentink een lezing gehouden over zijn reis naar de Verenigde Staten. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Maria G., d. v. J. L. W. A. Davidson en C. J. Bosman; Petronella A., d. v. G. Zwart en C. Gooi; Alida C. M., d. v. J. W. Jansen en I. M. Thoes; Maria C. H., d. v. H. C. Mooijekind en M. T. Lange- veld; Dirk J., z. v. J. W. Schouten en F. D. de Vries; Nicolaas J., z. v. C. G. Dirks en E. M. Timmer; Robert, z. v. J. A. Klei- bergen en A. Amiabel; John, z. v. J. Bras ser en J. Slobbe; Margaretha A. M., d. v. C. Groot en A. A. Broers; Annelies M„ d. v. W. Zuid en L. Koops; Andreas J. J., z. v. J. C. van Kampen en A. J. M. Coppens; Hermanus, z. v. H. van der Plas en C. R. J. Buntsma; Antonius F., z. v. C. W. Ter voort en M. van Schagen. ONDERTROUWD: C. Hartog en C. J. Boeree; C. van Bedaf en C. A. Bastiaan; J. Meijran en M. N. T. Kleverlaan; A. Molenaar en C. S. Bouman; H. J. Castri cum en T. E. van der Stel; A. A. van der Plaat en D. Rademaker; C. M. Ranzijn en D. C. F. Jansen. GETROUWD: D. H. Volker en G. Kraijer; E. P. Soffner en R. W. Goudens van den Handel; H. Hoogenberg en M. J. G. van Geijtenbeek. OVERLEDEN: A. Springintveld. oud 79 jaren, ongehuwd; T. P. A. Haksteen, oud 69 jaren, echtg. v. J. Voskuijl; R. L. van der Wensch, oud 74 jaren, wed. v. G. H. Blom; C. Nieuwkerk, oud 82 jaren, geh. m. J. de Boer; H. D. Wessel, oud 76 jaren, geh. m. C. M. Nouwland, wonende te Haarlem; M. den Hertog, oud 3 jaren, wonende te Velsen; A. Wennis, oud 65 jaren, geh. m. W. Hermans; C. van den Bosch, oud 73 jaren. geh. m. G. Schelle vis.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11