Dr. G. van der Wal: huuraanpassing met looncompensatie thans mogelijk Lagere belastingopbrengsten anda en het bolknakmysterie Voeltuzicn Rotterdamsche S cheepshypotheek- bank boekte bevredigende resultaten Wereldnieuws Weer blijft wisselvallig IN JANUARI Naaimachine kopen NAAR SCHAAP LOPEN 2 HUURSUBSIDIES VERVALSEN ONZE PRIJZEN Engelsch-Hollandsche Beleggings Trust Geslaagde emissie Indonesië nationaliseert boerenbedrijven Stijgende sigarenexport iL SS».»»- Dividend Oscar Smit's Bank te Haarlem Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland VERTROUWEN IN DE TOEKOMST Inschrijving premielening Amsterdam op 12 maart Dïscontoverhoging in Amerika Kledingindustrie H. Smits in 1958 „niet florissant" Ned. Sigarenindustrie koopt geen tabak in Bremen Rotterdam koopt Allan Krupp koopt meerderheids belang in Bochumer Verein VRIJDAG 6 MAART 1959 IN STEEDS WIJDER KRING in het bedrijfsleven hoort men dat er nu eens kordaat gestreefd moet worden naar een gezond huur-, loon- en kostenpeil, aldus zei gister middag de voorzitter van de raad van beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs, dr. G. van der Wal, op een te Utrecht gehouden persconferentie ter introductie van de 72ste jaarbeurs, ditmaal gesplitst in een voorjaarsbeurs voor gebruiksgoederen (914 maart) en een voorjaarsbeurs voor technische goederen (1524 april). „Macro- economisch", zei dr. Van der Wal, „zit onze internationale ruil nu op winst. Is dit dan niet het moment om een voorraad oud zeer op te ruimen? Reeds jaren slepen we een huurbeleid tegen afbraakprijzen mee. Huren, door de huurstop en subsidies op de nieuwbouw ver beneden kostprijs gehouden, vervalsen onze prijzen en daarmede onze werkelijke concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland. Slechts een fikse huuraanpassing kan dit verbeteren. Onze ruilvoet geeft aanleiding een flinke huur verhoging met looncompensatie nu te overwegen. Die aanpassing zal toch eens moeten gebeuren!" Zij, die echter micro-economisch ver antwoordelijk zijn voor eigen bedrijf, zo vervolgde de jaarbeurs-voorzitter, weten daarentegen maar al te goed, dat voor hen niet het algemeen beeld geldt, maar dat zij afhankelijk zijn van de situatie in eigen bedrijf en bedrijfstak. „Want mar kant voor de huidige export-situatie is dat juist voor het buitenland de prijs ook een veel belangrijker rol is gaan spelen. Kost- prijsverhogende maatregelen, zowel com penserende loonronden als kostprijsver- hogende belastingen, zouden op dit mo ment hoogst onwelkom zijn als men zijn ultvoerpeil wil handhaven". Dr. Van der Wal noemde het echter onvermijdelijk, dat globale maatregelen effecten hebben, die zeer ongelijk treffen. Voor ernstige kwalen zijn echter sterke remedies nodig en een forse ingreep kan het best gebeu ren als de patiënt weer enigszins op krach ten is gekomen. „Er is echter geen ver vooruitziende blik voor nodig om te kunnen vaststellen, dat de speelruimte, waarbinnen men een weloverwogen beleid zal kunnen kiezen, maar zeer gering zal blijken te zijn. Al leen een drastische verlaging van subsi- Advertentie Met zorg bereid! KÉScaEË normaal coffeïnevrlj - espresso* Blijkens het verslag over 1958 van de n.v. Engelsch-Hollandsche Beleggings Trust te Amsterdam beliepen de ontvangen en opgelopen interest, dividenden en andere inkomsten, verminderd met de bij dé bron ingehouden buitenlandse inkomstenbelas ting, 571.457 (v.j. 574.983). Voorgesteld wordt: op de 5 percent eerste cumulatief preferente aandelen een slotdividend van 1% percent, samen met een interimdivi dend van lH percent, in totaal 21/* per cent. Op de 5 percent tweede preferente aandelen eveneens in totaal 2V2 percent. Op de gewone aandelen een dividend van 16.800 per aandeel overeenkomend met 2,10 per bewijs van deelgerechtigdheid, waarvan er 200.000 door de Royal Ex change Assurance te Londen zijn uitge geven. Uit de beurswaarde der genoteerde fondsen en de getaxeerde waarde der overige beleggingen blijkt, dat er een waardevermeerdering bestaat van 8.152.995 boven het bedrag waarmee zij op de balans voorkomen. Het aantal be leggingen van de maatschappij bedraagt 148. Het creditsaldo op de winst- en verlies rekening bedraagt 460.831 (v.j. 466.502). Per 1 januari 1958 resteerde een saldo van 371.353 (v.j. 332.851), gevende een totaal van 832.184 (v.j. 799.353). Hiervan wor den de vermelde uitdelingen en reser veringen pemaakt. waarna een saldo over blijft van 404.184 (v.j. 371.353). Bataafsche Aanneming Mij. Inzake de uitgifte van nominaal 750.000 gewone aandelen n. v. Bataaf- sche Aanneming Maatschappij v. h. fir ma J. v. d. Wal en Zn. wordt medegedeeld dat alle aandeelhouders van hun claim recht gebruik hebben gemaakt. De Indonesische regering heeft besloten tot het nationaliseren van een aantal Ne derlandse boerderijen met toebehoren op Java. Het zijn: de melkveeboerderij „De Friesche terp", het landbouwbedrijf „De Friesche Terp", „Kantja", „Eigen Hulp", „Dairy Boys", „Food Trading Company" en „Bari Adjak". De laatste drie bedrijven zijn slechts gedeeltelijk Nederlands eigen dom. Al deze ondernemingen waren reeds eerder „overgenomen". Niet alleen in Nederland neemt 't roken van sigaren en vooral van cigarillos belangrijk toe, ook in andere landen gaat men steeds meer Nederlandse sigaren roken. In de handelsstatistiek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek is te lezen, dat Nederland in 1958 naar 130 landen sigaren exporteerde tot een totale waarde van 25,8 miljoen gulden, dit is ruim 3H percent meer dan in het voorgaande jaar. Butien de uitvoer naar België en Luxem burg die de belangrijkste plaats blijft innemen is de export van sigaren naar hoeveelheid gerekend met 4H percent toe genomen; de export van cigarillos is zelfs met 12 percent toegenomen, hetgeen een vergroting van het exportvolume met 11 miljoen stuks tot 129 miljoen stuks in totaal betekent. In totaal beliep de uitvoer naar de Belgisch-Luxemburgse Economi sche Unie 105 miljoen stuks, waarvan bij na 39 miljoen stuks cigarillos zijn. dies schijnt de nodige budgettaire ruimte te kunnen scheppen voor verlaging van belasting". Afschaffing van subsidies brengt echter verhoging van melkprijs en huren, hetgeen wel weer tot loonsverho ging zal moeten leiden. Dit zal echter weer in onze totale economie op een wijze door werken, die wèl onze binnenlandse markt maar niét onze uitvoer ten goede komt, terwijl verschuiving van direkte belastin gen naar indirekte meestal kostprijsver- hogend werkt en daardoor weer een be zwaarlijk affekt heeft. „Een Scylla en Charibdis aldus de jaarbeurs-voorzit ter „maar wil de S.E.R. hier doorheen laveren en niet ons schip van staat op een van de twee klippen adviseren, dan zal hij op klassieke wijze de oren moeten sluiten voor alle politieke lokroepen, zowel te ener als te anderer zijde". Fiscale druk De overgrote meerderheid van Neder- land's bedrijfsleven bestaat uit midden- en kleinbedrijven in familie n.v. of onder firma gedreven. Voor hen staat de kapi taalmarkt niet open, zodat zelffinanciering de middelen moet opbrengen voor de noodzakelijke investeringen. Zelffinancie ring valt het bedrijfsleven echter zeer zwaar onder het huidige fiscale stelsel, al dus dr. Van der Wal. Het fiscale winst begrip is bedrijfseconomisch gezien niet te verdedigen. Een vennootschapsbelas ting, gevolgd door een progressieve in komstenbelasting bij de aandeelhouders maken het de familie n.v. uiterst moeilijk en de veelheid van cumulatieve aanslagen dreigt de familie n.v., de ruggegraat van het bedrijfsleven in Nederland, te breken. Investeringsaftrek en afschrijvingsfacili teiten geven weliswaar een (te) beperkt soulaas, maar het is vooral bezwaarlijk, zo vond de spreker, als er telkens ver anderingen in worden aangebracht. Ex pansie moet op langere termijn beraamd worden en men kan dus niet van begro tingsdebat tot begrotingsdebat in de on zekerheid verkeren of bepaalde facilitei ten wel of niet worden verleend. Het ministerie van Financiën deelt in een toelichting op een overzicht van de belastingmiddelen mede, dat de ontvangsten uit hoofde van de gezamenlijke kohier- belastingen In januari 214 miljoen hebben bedragen, tegenover 231,7 miljoen in de voorafgaande maand. Deze daling heeft voornamelijk betrekking op de vermogens- en de vennootschapsbelasting, waarvan de ontvangsten daalden respectievelijk van 16 miljoen tot 11,3 miljoen en van 22,4 miljoen tot 12 miljoen. Het uit hoofde van de inkomstenbelasting geïnde bedrag ad 180 miljoen was daarentegen nagenoeg gelijk aan de ontvangsten in de voorgaande maand. Tegenover boven vermelde totale ontvangsten van 214 miljoen stonden opgelegde aanslagen ten belope van 105 miljoen (in december 1958 78,8 miljoen). Dientengevolge ver toonde het nog in te vorderen bedrag een vermindering met 109 miljoen tot 664,1 miljoen. De ontvangsten uit hoofde van de niet- kohierbelastingen bedroegen in januari in totaal 448,7 miljoen tegenover 436,3 miljoen in de overeenkomstige maand van het voorafgaande kwartaal. De loonbelas ting leverde 130,9 miljoen op, hetgeen een lichte daling betekent in vergelijking tot de ontvangsten in oktober 1958, welke 131,6 miljoen bedroegen. Hierbij kan de ten gevolge van seizoenfactoren opgetreden vermindering van de werkgelegenheid een rol hebben gespeeld. Het andere deels per kwartaal geheven belastingmiddel, name lijk <jef. omzetbelasting b^chl, m.ïï)jo joën op tegenover 101,7 miljoen in oktober. Afdracht van' dividendbelasting in vér- band met tegen het eind van 1958 tot stand gekomen herkapitalisaties vormde de oor zaak van de hoge ontvangsten uit hoofde van dit belastingmiddel, welke 31,2 mil joen beliepen. In de overeenkomstige maand van het voorgaande jaar werd 13,9 miljoen geïnd. De ontvangsten aan motorrijtuigenbelas ting ad 11,6 miljoen lagen op een relatief hoog niveau. Het accres ten opzichte van januari 1958, toen 9 miljoen werd ont vangen, is een gevolg van enerzijds de ge leidelijke uitbreiding van het wagenpark en anderzijds van navorderingen die heb ben plaats gevonden in verband met de verlenging van de tariefsverhoging voor o.m. dieselauto's. De lichte teruggang van de ontvangsten wegens invoerrechten, na melijk van 67.7 miljoen in december 1958 tot 66 miljoen in de verslagmaand, is een Advertentie rwri7Cf\»> legen hcjftiriin, kiespijn, tocsl, ftrici LIJII IVICCI'f. ft iep. bij iVICC gev, krijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in MEENK'S POEDER^belpenl Er rijn Meenk's Poeders tegen hoofdj0®kiesp(jri, hoest, griep, diarrhee, influenza, rhiynatiek, koortsigheid bij gevatte kou. periodic^ pijnen enz. enz. Ver krijgbaar in etuis me*6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis i 6 poeders), zonder prijs verhoging. Vraag uw drogist. M Pt dit gevü krijgi een h; verschKcm wrhfioino Vraat» gevolg van een daling van de opbrengst van het bijzonder invoerrecht op benzine. Niettegenstaande het feit dat in januari vijf krediettermijnen vervielen, daalde de op brengst van de accijns op gedistilleerd van 18,3 miljoen in december tot 11,9 mil joen in de berichtsmaand. Deze teruggang moet als een seizoenverschijnsel worden aangemerkt. De ontvangsten wegens ac cijns op bier vertoonden daarentegen enige stijging, namelijk van 2,4 miljoen in december tot 2,8 miljoen in januari. Gro tere opbrengstvermeerderingen deden zich van december op januari voor bij de ac cijns op suiker en op tabak. De betreffen de ontvangsten stegen namelijk respectie velijk van 6,3 miljoen "tot 8.9 miljoen (ondanks het vervallen van vijf betaal dagen in eerstgenoemde en van vier in laatstgenoemde maand) en van 37,7 mil joen tot 42,3 miljoen. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders van Oscar Smit's Bank n.v. te Haarlem zal worden voorgesteld over het boekjaar 1958 een dividend uit te keren van 6 percent (onv.). K.N.S.M. bestelt weer 4 schepen De Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maat schappij n.v. te Amsterdam heeft opdracht gege ven voor de bouw van vier motorvrachtschepen van het closed shelterdecktype van ongeveer 4800 ton van 40 c.b.f.t. (ongeveer 4500 ton draagver mogen). Een van deze schepen wordt gebouwd door de Amsterdamse Droogdokmaatschappij n.v. te Amsterdam, twee door C. van der Giessen en 7,onens Scheepswerven n.v. te Krimpen a/d IJsel en een door de n.v. Scheepswerf Gebr. Pot te Bolnes bij Rotterdam. Decimaal muntstelsel in Z.-Afrika Het Zuidafrikaanse ministerie van Financiën heeft donderdag bekendgemaakt, dat er binnen kort een wetsvoorstel bij het parlement zal wor den ingediend tot invoering van een nieuwe de cimale munteenheid, die de naam „rand" zal krijgen. Dit 10-shilling stuk zal verdeeld worden in honderd cents. De nieuwe Franse frank De Franse centrale bank hoopt haar „nieuwe frank" betaalmiddelen vanaf juli in circulatie te kunnen brengen. Momenteel worden de nieuwe muntstukken aangemaakt en nieuwe bankbiljet ten gedrukt, de „nieuwe frank" heeft een waarde van 100 tegenwoordige franken. De Britse werkloosheid Volgens gegevens van het Engelse ministerie van Arbeid is het aantal ingeschreven werklozen in Engeland in de periode van 12 januari tot 9 februari met 12.000 verminderd tot 609.000. De na de Tweede Wereldoorlog ingetre- sie enzovoorts en 108.566 101.564) aan den expansie van het bedrijf van de n.v. Rotterdamsche Scheepshypotheekbank heeft zich, blijkens het verslag, in 1958 voor het eerst niet voortgezet, hetgeen naast de achteruitgang in de conjunctuur voornamelijk is toe te schrijven aan de aanhoudend lage vrachtenmarkt. Daarbij spreekt de directie als haar verwachting uit, dat over het algemeen de kans op een verbetering van de economische toestand in het thans aangevangen boekjaar aan wezig is en dat ook het scheepvaartbe drijf daarvan zal kunnen profiteren. Zij meent dan ook de toekomst van de bank met vertrouwen tegemoet te kunnen zien. Ondanks de gereleveerde omstandigheden stemmen de resultaten tot grote tevreden heid. De totale inkomsten beliepen 5.640.855 (v.j. 4.870.775), waaronder onder andere 5.524.778 4.765.787) aan rente, provi- Advertentie BEVERWIJK - HAARLEM ZAANDAM Kruisstraat 25 Haarlem Tel. 12921 Op donderdag 12 maart stelt een bank- syndicaat onder leiding van de Twentsche Bank n.v., de gisteren aangekondigde in- schryving open op 20 miljoen 2Vi per cent premie-obligaties 1959 ten laste van de Gemeente Amsterdam, in stukken van f 100 nominaal tot de koers van 100 per cent. Stortingsdatum is vrijdag 10 april a.s. Officiële notering ter beurze zal wor den aangevraagd. Gedurende de eerste vijf jaren zullen de aflossingen elk kwartaal plaats hebben, voor het eerst op 1 juli 1959. In deze jaren wordt elk kwartaal onder meer een obli gatie afgelost met 100.000, een met 50.000 en een met f 20.000. In de jaren 1965 tot en met 1999 geschieden de aflossingen jaar lijks op 1 april. In totaal komen gedurende de gehele looptijd van de lening de vol gende voornaamste premies ter beschik- kink: 55 premies van 100.000, 1 premie van 75.000, 55 premies van 50.000, 2 premies van 25.000, 20 premies van 20.000, 59 premies van 10.000 en 93 pre mies van 5000. De lening, die gebaseerd is op een rente van 4 1/4 percent, wordt aangegaan voor een looptijd van veertig jaar. Vervroegde algehele of gedeeltelijke aflossing zal niet mogen plaatsvinden. De opbrengst dient ter financiering van di verse kapitaalsuitgaven. De Federale Reserve Bank te New York zal met ingang van 6 maart het disconto met een half percent verhogen tot 3 per cent, zo werd donderdag bekendgemaakt Drie van de andere elf Federale Reserve Banken, die te Chicago, Dallas en Phila delphia, zullen dit eveneens doen. De verhoging van het disconto was een verrassing, daar nog kort geleden een lid van de Federale Reserve Raad verklaard had. dat de Raad in verband met de werk loosheid op dit ogenblik geen meer be perkende monetaire politiek kon gaan vol gen. Andere kringen verklaarden, dat het besluit van de Federale Reserve Raad de waarschuwingen in herinnering brengt, die de Raad reeds maanden lang heeft doen horen, dat hij bereid is agressief tegen inflatie op te treden, wanneer de econo mische omstandigheden dit vereisen. Zij merkten op, dat de discontoverhoging vooraf gaat aan het opnemen van nieuw geld door de schatkist, dat naar verwacht wordt in de loop van deze maand bekend gemaakt zal worden. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders van de Kledingindustrie H. Smits en Co. n.v. te Almelo, werd een voorstel tot statutenwijziging goedgekeurd. Omtrent de stand van zaken werd mede gedeeld dat, ofschoon de jaarcijfers nog niet uit zijn, het jaar 1958 in zijn totale beeld niet florissant te noemen is; daaren tegen geven de eerste maanden van 1959 een zekere opleving te zien die bij de hui dige conjunctuur een gematigd optimisme voor het verdere verloop van het jaar wettigen. 36. Pat en Panda durfden het politie bureau niet meer binnen te gaan, want ze begrepen wel, dat de commissaris gewel dig boos op hen was. Toch wilden ze niet weggaan voor ze wisten, wat er met de uitvinding van professor Kalker zou ge beuren en met de bolknak, die zich daar binnen tussen de stapels sigaren moest be vinden. Dus gluurden zij door het raam en trachtten te onderscheiden, wat zich daar tussen de rook afspeelde. Er was nög iemand, die daar belangstelling voor had: de geheimzinnige dikzak, die stil om de hoek van de straat spiedde. In het politie bureau ging het intussen allesbehalve stil toe. Daar trachtten hijgende agenten het apparaat te overmeesteren, dat nog steeds bezig was de gillende commissaris te kne den. De rare uitvinding was behoorlijk sterk en beschikte over heel wat handen, maar tegen deze politiemacht kon het ten slotte niet op. En toen elk paar handen dat het uitstak in de handboeien werd ge slagen en een kurk in de rokende uitlaat werd geperst, was het afgelopen. Trots stelden de agenten zich op rond de ver slagen machine, salueerden stram en meld den: „Arrestant overmeesterd, commis saris. Wat zijn uw verdere orders?" „Sluit dat ding op!", reip de commissaris schor, „in de cel ermee'. En ieder, die dat ding komt halen, sluit je er maar bij'.l" rente van de belegde reserves. Na aftrek van rente pandbrieven en schuldbekente nissen ad 3.572.899 2.881.045) en ver dere voorzieningen, resteert een winst ad /l.394.618 1.370.357). Voorgesteld wordt een dividend van 26 pet. (onv.) over het bedrag der verplichte storting. Naar nieuwe rekening wordt overgebracht 435.728, voornamelijk bestemd voor ver schuldigde vennootschapsbelasting. In het reservefonds wordt in totaal gestort 412.500, waardoor deze reserve het in de statuten aangegeven maximum van 25 percent van het geplaatste kapitaal, zijn de f 2.812.500, zal bereiken. Na diverse do taties belopen de gezamenlijke reserves thans f 5.441.375 4.410.266). In 1958 werden 45 leningen afgesloten met een totaal bedrag van 15.463.000 (v.j. 89 leningen ad 27.975.450). Aan af lossing werd ontvangen 17.738.154, waar door het per ultimo december 1958 uit staande leningbedrag daalde van f 87.527.776 tot 85.252.622. Het aantal nieuwe aanvragen was echter belangrijk lager dan in vorige jaren en betrof dik wijls posten, die terstond moesten worden afgewezen. In het laatst van 1958 kon even wel weer wat meer levendigheid op dit gebied geconstateerd worden. Een an der gevolg van het lage vrachtenpeil was dat de debiteuren niet allen in staat wa ren ten volle aan hun contractuele ver plichtingen jegens de bank te voldoen. Dit gold zowel voor de binnenvaart als de kustvaart, maar het was toch voorname lijk de categorie der kustschepen, die het zeer moeilijk had en het is dan ook op de leningen van deze vaartuigen dat de groot ste achterstand aan aflossing is ontstaan. Het bureau voor de Nederlandse Si garenindustrie deelt in verband met de be richten met betrekking tot de overplaat sing van de markt voor Indonesische ta bakken van Amsterdam naar Bremen mede, dat fabrikanten onder de huidige omstandigheden gezien de daaraan ver bonden risico's ongetwijfeld niet tot aan koop van Indonesische tabakken zullen overgaan zolang de verwikkelingen rond om de eigendom van de tabakken niet op bevredigende wijze zijn opgelost. De Rotterdamse gemeenteraad heeft be sloten het complex n.v. Allan en Co's Ko ninklijke Nederlandsche Fabrieken van Meubelen en Spoorwegmaterieel aan de Kleiweg te Rotterdam aan te kopen voor vier miljoen gulden. De direktie van Krupp heeft bekendge maakt dat de dochteronderneming Rhein- hausen öl«pe»eent-van- de Bochumer .Ver ein van welke maatschappij 75 percent der aandeleiyió.het bepit is vip een Keul se „holding company",' die eigendom is van een consortium van banken en verze keringsfondsen zal aankopen. In eerste instantie zou Krupp alle aan delen van de Bochumer Verein overnemen en hiertegen is veel protest geuit omdat het zou neerkomen op een volkomen nege ren van de ontmantelingsmaatregelen die de geallieerde controlecommissie in Duits land Krupp indertijd heeft voorgeschreven. Desondanks werd de goedkeuring van de E.G.K.S. verkregen voor de voorgenomen transactie. In financiële kringen vraagt men zich thans af wat Krupps redenen kunnen zijn om alleen een meerderheids aandeel in de Bochumer Verein op te ko pen. Men vermoedt dat de Westduitse re gering tussenbeide is gekomen, maar be schikt over geen enkele aanwijzing in de ze richting. Advertentie Uit de beste koffiebonen! JjLI-LE normaal - coffeïnevrij - espresso Vliegende schotel. Een geheimzinnige ge le schijf, die vorige week donderdag gedurende twintig minuten boven Lon don Airport is waargenomen, is door het Britse ministerie van Luchtvaart betiteld als een „niet-geïdentificeerd vliegend voorwerp", dat niet op het ra darscherm werd ontdekt. Nadat het lichtende voorwerp zich gedurende twintig minuten op ongeveer 65 meter hoogte had bevonden, verdween het met grote snelheid. Niet beledigend. Een Parijse rechtbank heeft bepaald dat het woord fascist niet beledigend is. De rechtbank verklaar de een zaak niet ontvankelijk welke het rechtse tijdschrift „Nation Frangaise" had ingebracht tegen het communisti sche partij-orgaan L'Humanité. Vol gens de eigenaars van het blad had L'Humanité hen beledigd door hun tijdschrift een „fascistisch orgaan" te noemen. Ontsnapt. Twee Cubanen die wegens oor logsmisdaden ter dood waren veroor deeld, zijn er in geslaagd aan het vuur peloton te ontsnappen. Het vuurpeloton had drie mannen geëxecuteerd en was bezig te herladen toen het tweetal aan de haal ging en in het heuvellandschap verdween. Twaalf man zijn gisteren op Cuba geëxecuteerd. Het onofficiële aan tal executies sedert het regime van Ba tista door de rebellen van Fidel Castro omver is geworpen, steeg daarmee tot 396. Bende. Sedert november zijn in de Ver enigde Staten 25 leden van een bende valsemunters gearresteerd en in 22 staten meer dan tienduizend valse bankbiljetten van honderd dollar ge vonden. De operatie is beëindigd met de arrestatie van twee bendeleiders in Chicago. Uitslag. Het Russische persbureau Tass heeft het resultaat bekend gemaakt van plaatselijke verkiezingen die zondag ge houden zijn in negen Sovjet-republie ken. De opkomst der kiezers varieer de van 99.90 tot 99.99 percent. Het per centage van de op de kandidaten uit gebrachte stemmen varieerde van 99.62 tot 99.90 percent. Solovlucht. De 56-jarige Amerikaan Max Conrad is er in geslaagd met een een- motorig vliegtuig van Chicago naar Rome te vliegen, zonder tussenlandin gen. „De vliegende grootvader" landde vanmorgen met zijn „Piper Comanche" op het vliegveld Rome-Ciampino. Con rad was donderdagochtend uit Chicago vertrokken. Verboden. De Tsjechische overheid heeft radio-Praag verboden de „River Kwai- mars", uit de gelijknamige film nog weer te spelen. Het communistische weekblad „Tvorba" had de mars als „koloniaal en militaristisch" veroordeeld. Incidenten. Italiaanse studenten hebben gisteravond te Rome een fles benzine met een lont tegen de gevel van het Oostenrijkse culturele instituut ge gooid om te protesteren tegen de hou ding van Oostenrijk ten aanzien van on geregeldheden onder de Duitstalige minderheid in Italiaans Tirol. De poli tie arresteerde vier studenten. Zero. Een groep geleerden van de univer siteit yap Californië heeft een nieuw partikel •van een atoomkern ontdekt, d.at,een levensduur heeft van eentien- miljardste seconde. De naam van het nieuwe partikel is zero. Het heeft geen elektrische lading. De lijst van parti kels die een atoom moet bevatten is thans compleet. Nog slechts enige an ti-partikels moeten worden gevonden. Straatschender. Het gerechtshof van Boe dapest heeft een beruchte straatschen der tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld die in een dronken bui twee mannen had aangevallen en een van hen beroofd. De veroordeelde vierde zijn vrijlating na het uitzitten van een lange gevangenisstraf, zo meldt een Hongaars blad. Deserteur. De Argentijnse regering heeft een Italiaans verzoek om uitlevering van Vittori Mussolini, een van de zoons van wijlen de Duce, afgewezen. Musso lini jr. wordt desertie ten laste gelegd. De Argentijnse regering is van oordeel dat het uitleveringsverdrag met Ita lië niet kan worden toegepast op Ita lianen, die zich metterwoon in Argenti nië hebben gevestigd. Kinderlijk. De elfjarige Kathy Hewit in Miami die in de krant had gelezen dat president Eisenhower moeite had zijn begroting in evenwicht te brengen, zond hem al haar spaarcenten, een be drag van 61 dollar. Eisenhower ant woordde dat hij van kinderen geen gift kon aannemen en zond het geld terug. Hotelbrand. Bij de brand in een hotel te Hazleton in Pennsylvania, zijn vier per sonen om het leven gekomen. Zeventien personen werden gewond, twee van hen zeer ernstig. De afgelopen 30 uur werd een oceaan depressie geleidelijk minder diep en ver plaatste zich daarbij langzaam in oostelijke richting. Het centrum ervan was vanmor gen voor de kust van Ierland aangekomen. Randstoringen van deze depressie volgden een baan, die van Portugal via Frankrijk naar onze omgeving liep. Een van deze storingen ging gisteren plaatselijk van onweer vergezeld. Een tweede trok van ochtend voorbij. Morgen zal de Ierse depressie nog wat dichter bij ons land komen. In verband daarmee behoudt het weer een wisselvallig karakter. WERKRAPPORTEN Temperaturen Duiten en binnenland heden morgen 7 uur. Neerslag' laatste 24 uur Den Helder lichte regen z Sa Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. regen lichte regen z regen z lichte regen z regen windst. lichte regen zzo lichte regen windst. nw Zaterdag 7 maart Zon op 7.15 uur, onder 18.29 uur. Maan op 6.05 uur, onder 16.38 uur. Maanstanden 9 maart 11.51 uur nieuwe maan. 17 maart 16.10 uur eerste kwartier. 24 maart 21.02 uur volle maan. 31 maart 12.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 6 maart Hoog water 1.38 en 14.03 uur. Laag water 9.23 en 22.00 uur. Zaterdag 7 maart Hoog water 2.33 en 14.51 uur. Laag water 10.22 en 22.51 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers geheel bew geheel bew. geheel bew. onbewolkt regen zwaar bew. regen regen zwaar bew. regen motregen zwaar bew. zwaar bew. regen regen zwaar bew. geheel bew. geheel bew. regen geheel bew. licht bew. half bew. geheel bew. motregen zwaar bew. geheel bew.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2