Preussag- en Volkswagen aandelen op de markt anda en het bolknakitiysterie Uitbreiding van Euromarkt voor Nederland van principieel belang A Wereldnieuws Overdag zvarmer en 's avonds kouder Aambeien? De ontwikkeling van Afrikaanse gebieden in E.E.G.-verband 2 VERKOOP VAN DUITSE STAATSBEDRIJVEN HEMOTABS KLM-order voor Kromhout Werktijdverkorting en overwerk in februari Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Noorse belangstelling voor Ned. Mij. voor Walvisvaart Nieuwe internationale tarwe-overeenkomst Leeuwarder Papierfabriek Dividend Van Reeuwijk Het kartelbesluit en de acht zuurkoolfabrikanten AFRIKAANS BEZOEK AAN NEDERLAND Geslaagde emissie Interimdividend Trading Co. late Hegt en Co. Beraamde maatregelen van Hoge Autoriteit voor mijnen in Limburg niet ongunstig Negen EOKA-terroristen van Cyprus naar Rhodos PROF. S. POSTHUMA TE ROTTERDAM s-g 0 0 -1 0 1 0 0 0 0 -1 0 0 0 1 0 0 0 0 DINSDAG 10 MAART 19 59 Advertentie Toegangsprijs - ook voor de eerste twee dagen f 2.50. Catalogus f 2.50, verkrijg- baar op de- terreinen. (Van onze correspondent in Bonn) OP 24 MAART ZAL IN WEST-DUITSLAND de verkoop beginnen van „kleine aandelen" van het staatsbedrijf Preussische Bergwerks- und Hütten A.G. (Preussag), waarover nu al maanden wordt gediscussieerd. Daarmee wordt een eerste stap gezet in de richting van het vrijgeven van de zich in staatshanden bevindende grote in dustriële ondernemingen èn naar het zogenaamde volksaandeel. Met deze twee vlieger in één klap hoopt de regering-Adenauer een sociaal plan te realiseren, dat opweegt tegen de socialiserende en nationaliserende programma's van de socialisten. De West- duitse staat bezit een reeks uiterst belangrijke ondernemingen, met een totaal ver mogen van bijna acht miljard mark. Het gaat hierbij om drie staatsconcerns, te weten de A.G. Für Berg- und Htittenbetriebe Berlin met bedrijven in Salzgitter, Reckling hausen, Hessen en Berlijn. De Vereinigte Elektrizitats- und Bergwerks A.G. te Ham burg met bedrijven in Berlijn, Heme, München, Mannheim en de Preussag te Han nover en de Vereinigte Industrie-Unlernehmungen A.G. te Berlijn en Bonn. Daarnaast zijn in staatshanden de Howaldts-scheepswerf te Hamburg, de Volkswagenfabrieken te Wolfsburg en de Howaldts-scheepswerf te Kiel. Deze bedryven hebben 72 percent van de totale Westduitse aluminiumproduktie in handen, 44 percent van de zinkproduktie, 42 percent van de autoproduktie, 40 percent van de loodproduktie, 35 percent van de tjzerertsproduktie, 26 percent van de steen- kolenproduktie, 17 percent van de aardolie- produktie, 16 percent van de scheepsbouw en 5 percent van de produktie van ruw staal. Niet voor niets hebben vele onder nemers de laatste jaren geklaagd dat deze staatsbedrijven het particuliere bedrijfs leven grote concurrentie aandoen. En niet voor niets wordt in socialistische kringen betoogd dat onder geen beding deze bedrij ven uit staatshanden mogen worden gege ven. De regering begint nu met het verkopen van aandelen met een totale waarde van 30 miljoen mark van de Preussag. Daarna komt het Volkswagenbedrijf aan de beurt, zoals de minister voor Staatsbezittingen, Lindrath, dezer dagen heeft meegedeeld. Deze gehele ontwikkeling past uiteraard in het sociaal-economische beeld van de hui dige Westduitse regering, die zich verre van iedere vorm van staatskapitalisatie wil houden en waarvan een der principes is de sociale markt-economie met vrije concur rentie en wat dies meer zij. Preussag De 300.000 kleine aandelen a 100 mark van Preussag worden op 24 maart ten ver koop aangeboden tegen een koers van 145. Enige maanden daarna zullen zij op de beurzen worden genoteerd, waarbij vast staat dat de koers zal stijgen tot 175. De Ad-ertevtie neem -dit tabletje en U stilt de pijn. Hemotabs. een nieuw middel in tablet- vorm. Geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevorderen genezing. Voor 'n volko men herstel van aambeien en lange vrijwaring van pijn: 'n Complete kuur f. 1.47 BIJ Apothekers en Drogisten. De Lockheed Electra en de DC-8 hebben een ander elektrisch systeem dan de toe stellen van het conventionele type. Voor machines met zuigermotoren zijn gelijk stroomaggregaten met lagere spanning be schikbaar, maar de viermotorige schroef- turbine- en straalvliegtuigen hebben een aggregaat nodig met andere eigenschappen. De KLM heeft derhalve moeten uitzien naar een nieuw type. De keuze is daarbij gevallen op een aggregaat van de Krom hout Motoren Fabriek te Amsterdam, die een order heeft gekregen voor de levering van achttien stuks. In februari werd krachtens door de ar beidsinspectie verleende vergunningen tot verkorting van de werktijd in 355 onder nemingen door 9085 mannen in totaal 431.832 uren (vorige maand 519.352) en door 681 vrouwen 27.311 uren (vorige maand 39.401) minder gewerkt dan bij een 48-urige werkweek het geval zou zijn geweest. Het gemiddeld aantal werkuren per week per werknemer ten aanzien van wie van de vergunning ge bruik werd gemaakt bedroeg 37.2. In fe bruari bedroeg het aantal uren overwerk, in fabrieken en werkplaatsen gemaakt krachteps door de arbeidsinspectie ver leende vergunningen, naar raming 301.300 tegen 345.200 in januari. Nieuw laboratorium De n.v. Koninklijke Nederlandse Gist- en Spi ritusfabriek te Delft gaat in Wageningen een Kroefstation bouwen, waar in samenwerking met et laboratorium voor Fysiologie der Dieren van de Landbouwhogeschool aldaar op zuiver weten schappelijke grondslag proeven zullen worden genomen met slachtkuikens, legkippen en var kens. De directie der fabriek wil de onderzoe kingen laten verrichten om haar produkten op de juiste waarde te kunnen bepalen. Raad van commissarissen K.L.M. Een vergadering van prioriteitsaandeelhouders van de K.L.M.gehouden op 26 feoruari, heeft de benoeming goedgekeurd van dr. ir. F. Q. den Hollander tot voorzitter van de raad van com missarissen van het college van gedelegeerden als opvolger van dr. A. A. L. Rutgers, die wegens het bereiken van de statutaire leeftijdsgrens in de op 6 mei te houden algemene vergadering van aandeelhouders als zodanig zal aftreden. Apeldoornse Messenfabriek Per 1 april zal de n.v. Prestige Produkten weer omgezet worden in de n.v. Apeldoornse Messen fabriek „Amefa-', zulks als gevolg van het feit dat de Engelse en Amerikaanse mede-aandeel houders zich per genoemde datum uit de ven nootschap hebben teruggetrokken. De leiding van de n.v. Amefa blijft in handen van de heer E. Hollaender. eerste kopers zullen dus in een paar maan den een winst boeken van enige tientallen marken. Men heeft er van afgezien om de aandelen met een soort sociale premie in de handel te brengen, waardoor gesproken zou kunnen worden van zogenaamde volks_ aandelen. Volksaandelen in die zin zijn de kleine Preussagaandelén beslist niet. Het zijn gewone aandelen die winst en verlies moeten dragen, dus risicodragend zijn. Maar zij mogen slechts verkocht worden aan hen, die samen met hun vrouw en kinderen een bruto-inkomen hebben van niet meer dan 16.000 mark per jaar. Degeen die het maximum van vijf aandelen per persoon (meer mag niet) koopt, moet een verklaring ondertekenen waarin gezegd wordt dat het inkomen van de koper inder- daar de 16.000 mark per jaar niet over schrijdt. Aldus wil men deze kleine aan delen „onder het volk" brengen, er dus toch een soort volksaandeel van maken. De staat behoudt overigens de meerderheid van de Preussagaandelen, die door deze volksemissie niet in gevaar komt. Volkswagens Het gaat hier dus kennelijk om een pro beersel, om een poging de kleine man ver trouwd te maken met het bezit van risico dragende papieren, met aandelen die op korte termijn in waarde kunnen stijgen endalen. Minister Lindrath is optimis tisch. Hij is er van overtuigd dat hiermee een eex-ste stap wordt gezet op een pad waarop men binnenkort ook Volkswagen aandelen zal zien verschijnen. Maar de passimisten zien gevaren en zijn sceptisch. Zij zeggen, dat degenen die op 24 maart de eerste vijf Preussagaandeeltjes zal kopen voor een som van ongeveer 750 mark, deze na verloop van enkele maanden zal ver kopen voor ongeveer 900 mark en dat daar mee het eind Van hét völkskapitalisme meteen bereikt zal zijn. Niets duidt er vol gens hen op, dat de gemiddelde Westduitse arbeider of kantoorbediende de mentaliteit van een aandeelhouder bezit. Integendeel, zij menen dat de kleine man door het bezit van kleine aandelen zijn weinige spaar centen op het spel zet. En het zijn bepaald geen socialisten die zo redeneren! Men verwacht dan ook dat binnen enkele maanden de kleine Preussagaandelen van bezitter zullen wisselen en in de porte feuille van grote aandeelbezitters zullen verdwijnen, waarmee het doel van Lind rath dus niet bereikt is.... De kardinale fout van Lindrath en de zijnen, aldus de pessimisten, is dat zij van een man met een klein of gemiddeld inkomen verwach ten dat hij in staat is aandelen in porte feuille te houden uit spaaroverwegingen. Hoe het experiment van Lindrath, waar voor in de Bondsrepubliek grote belang stelling bestaat, zal aflopen, blijft evenwel in het duister. Het doel „verburger lijking" van de staatsbedrijven en het geven van aandelen aan de kleine man is stellig aantrekkelijk. Maar of de gemid delde Westduitser thans reeds de mentali teit bezit van de gemiddelde Amerikaan, voor wie het bezit van aandelen wél nor maal is en die er ook risico voor wil lopen, valt te betwijfelen. De stopzetting van de notering van de aandelen der n.v. Nederlandse Maatschap pij voor de Walvisvaart op de Amster damse Effectenbeurs is gisteren geschied op verzoek van het ministerie van Finan ciën. Dit verzoek werd gedaan daar de Nederlandse regering door de Noorse re gering is benaderd met voorstellen, die van invloed kunnen zijn op de waarde van de aandelen van de n.v. Maatschappij voor Walvisvaart. Een conferentie van tarwe-importcrende en -exporterende landen, die gedurende zes weken onder auspiciën van de Ver enigde Naties te Genève heeft vergaderd, heeft een nieuwe internationale tarwe- overeenkomst goedgekeurd, zo wordt van de zijde van deelnemers aan de conferen tie vernomen. Volgens dezelfde bron zal de minimum prijs van 1,50 Canadese dollar per bushel, die onder de oude overeenkomst gold, geen verandering ondergaan, die onder de oude maximumprijs van 2,00 Canadese dollar enigszins worden verlaagd. Het voornaam ste verschil tussen de oude en nieuwe overeenkomst is, dat de nieuwe overeen komst gebaseerd is op overeengekomen percentages, terwijl de oude overeenkomst gebaseerd was op gegarandeerde hoeveel heden. Een aanhangsel op de overeenkomst legt vast, welke percentages van hun normale tarwe-aankopen door de tarwe-importe- rende landen moeten warden gedekt in de acht tarwe-exporterende landen, die deel nemen aan de overeenkomst. Nog steeds volgens dezelfde bron zullen er veel meer landen deelnemen aan de nieuwe overeen komst dan aan de oude. die einde juli af loopt. Zo zal Engeland als importeur deel nemen, terwijl Italië en Mexico zich zullen voegen bij de zes exporteurs, die thans lid van de overeenkomst zijn. Bij de uitgifte van nominaal 496.500 aandelen Leeuwarder Papierwarenfabriek n.v. te Leeuwarden hebben nagenoeg alle houders van claims van hun recht tot in schrijving gebruik gemaakt. In de commissarissenvergadering van de n.v. Maatschappij voor Woninginrichting P. van Reeuwijk te Rotterdam is besloten, dat aan de algemene vergadering van aan deelhouders, te houden op 3 april, een on veranderd dividend van 14 percent over het boekjaar 1958 zal worden voorgesteld. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. s'Jacob concludeerde heden tot ver werping van de beroepen van acht zuur koolfabrikanten en het Centraal Verkoop kantoor voor de Zuurkoolhandel, die door het Haagse gerechtshof wegens overtreding van het kartelbesluit veroordeeld zijn, ieder tot 300 boete. De overtreding wordt hier in geacht te bestaan, dat zij aan het ministerie van Economische Zaken geen kennis gaven van de oprichting van ge noemd verkoopkantoor. De Hoge Raad zal 7 april arrest wijzen. (Van onze Kamerverslaggever) IN HET VERDRAG TOT OPRICHTING van de Europese Economische Gemeen schap is, vooral op aandringen van Frankrijk, ook een band gelegd tussen de E.E.G. en grote gebieden in Afrika, aanvankelijk voor vijf jaar, waarna moet worden uit gemaakt op welke wijze deze band al of niet dient te worden gehandhaafd. In de betreffende Afrikaanse gebieden bestaat een sterke neiging zich op Europa te richten, mits er geen nieuwe koloniale verhouding ontstaat. Ministers en Hoge Autoriteiten van zeventien Afrikaanse landen, die nog onvoldoende ontwikkeld zijn, zullen in de komende weken de zes landen van de E.E.G. bezoeken. Deze week staat Nederland op het programma. Het Afrikaanse gezelschap begint vandaag met een bezoek aan Rotterdam. De Afrikanen zijn ervan overtuigd, dat Nederland, met een bijzondere deskundigheid op tropisch gebied, als klein land zonder politieke bijbedoelingen een belangrijke bijdrage zou kunnen leveren tot de ontwikkeling van Afrika. Te Rotter dam wordt ook het Afrika-instituut bezocht. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan Den Haag, waar minister Luns een lunch aanbiedt en een conferentie wordt georganiseerd in hotel Des Indes. Woens dag worden de Afsluitdijk en de Zuiderzee polders bezocht, waarna aan het eind van d,e mjdd.ag naar Wagenjngpn wordt .ger; reden, waar donderdag de instituten van de Landbouw Hogeschool worden bezocht, 's Middags vertrekt hét gezelschap cfan naar Duitsland. De zes landen van de E.E.G. storten jaar lijks in totaal 50 miljoen dollar voor in vesteringen in de overzeese gebieden. Daar van is 51 percent voor Franse gebieden in Afrika, 3,5 percent voor Nederlandse ge bieden (Nieuw Guinea en later wellicht Suriname en de Antillen), 3 percent voor Belgisch Congo en 1,5 percent voor Ita liaans Somaliland. Het directoraat-gene raal van de Europese Commissie, dat zich sinds ruim een half jaar met de ontwikke ling van de Afrikaanse gebieden bemoeit, had op 31 december veertig ontwikkelings projecten ontvangen, waarvan twintig uit België, zeventien uit Frankrijk, twee uit Italië en één uit Nederland (geologisch onderzoek in Nieuw Guinea). Alleen van de twintig Belgische projec ten zijn er reeds acht goedgekeurd voor verbetering van wegen, de bouw van een model theefabriek en de stichting van een medisch-chirurgisch centrum. De kosten van deze acht projecten bedragen in totaal 2.786.000 dollar. Alle andere projecten zijn nog in onderzoek. Er zijn ook nog ongeveer honderd pro jecten rechtstreeks uit Afrika ontvangen, maar het E.E.G -verdrag schrijft voor. dat ze moeten worden ingediend via de rege- Bij de emissie van 500.000 nominale certificaten Lijm- en Gelatinefabriek Delft hebben de houders der bestaande certifi caten nagenoeg allen van hun recht tot inschrijving gebruik gemaakt. De n.v. Trading Company late Hegt cn Co. te 's-Gravenhage zal een interimdivi dend van 5 percent uitkeren. ringen in Parijs, Brussel, Rome en Den Haag. Voorts wordt gewerkt aan verdragen, die een band leggen tussen de E.E.G. en onaf hankelijk geworden gebieden, zoals Libye, Togo, Kameroen, Somaliland en wellicht ook Suriname en .de Ap,tillen,indigiv.bpt Koh'inkrijk dér Nederlanden daartoe de wens te kennen geeft. e»n ftpv TmfP.sninn o ii(9b9iv nee isve1 D. Spierenburg in Heerlen De vice-voorzitter van de Hoge Autori teit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Nederlander D. P. Spieren burg, heeft maandagmiddag te Heerlen een bespreking gehad met de leden van de mijn-industrieraad. Tegenover de journa listen verklaarde de heer Spierenburg dat deze bespreking vruchtbaar is geweest. „Ik meen begrip te hebben ondervonden voor een gemeenschaps-oplossing, welke de Hoge Autoriteit beoogt met het oog op de huidige moeilijkheden", zei hij. Over de plannen welke de Hoge Autori teit heeft ten aanzien van de oplossing der moeilijkheden, namelijk beperking der pro duktie, beperking van de invoer van kolen uit landen buiten de gemeenschap en het bevriezen van kolenvoorraden, kon de heer Spierenburg zich niet uitspreken, daar de voorstellen dinsdag pas een definitieve vorm krijgen. De heer Spierenburg is ech ter van oordeel, dat de oplossing, welke de Hoge Autoriteit wjl, zeer behoorlijk zal uitwerken voor de Limburgse mijnen. Hij deelde mee, dat de Hoge Autoriteit de im port wil beperken tot 50 percent van de importen in 1958. Spreker noemde België de zwakste schakel in de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. „Indien België zich echter zou isoleren aldus de heer Spierenburg zou dit funeste gevol gen hebben voor de werkgelegenheid in de Duitse en Nederlandse mijnen; jaarlijks immers zou uit Limburg anderhalf miljoen ton en uit Duitsland drie miljoen ton kolen minder geëxporteerd kunnen worden naar België". De heer Spierenburg voegde hier aan toe, dat deze zwakke schakel zal moe ten worden hersteld. Hiervoor achtte hij sanering van de Borinage een eerste ver eiste. NICOSIA (UPI) Gisteren zijn de laat ste negen terroristen van de Grieks-Cypri sche verzetsorganisatie EOKA vrijgelaten uit de gevangenis. Op grond van de am nestie die op 't akkoord van Londen volg de, werden zij in een vliegtuig van de Griekse luchtmacht naar het Griekse eiland Rhodos overgebracht. Ieder van hen heeft een belofte ondertekend dat hij niet zonder toestemming zal terugkeren naar Cyprus. Op Rhodos, een vakantiekolonie voor rij ke Grieken, had de bevolking de vlaggen uitgestoken, en gebouwen versierd met portretten van kolonel Grivas. De EOKA- leiders werden door hoge regeringsfunc tionarissen, de prefect van het eiland en tientallen vertegenwoordigers van plaat selijke ox-ganisaties verwelkomd. Een ere wacht bracht de eerbewijzen. D" leider véti dë"EOKA."kóTóhél Georgé GriVhs 'ié nog steeds niet uit zijn schuilplaats geko- &£eft«niïd tëd iswonrmK .amé'aölqq eb Op een bijzondere zitting wegens de 156ste verjaardag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft prof. S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank n.v. een voordracht gehouden over „internationale liberalisa tie en integratie". De spreker noemde het huidige begrip integratie niet zonder meer het spiegelbeeld van het oudere begrip desintegratie en stelde, dat men bij het internationale integratiebcgrip van twee componenten zou kunnen spreken: een li berale en een ordenende. Tezamen geven die aan het begrip integratie inhoud. Volgens prof. Posthuma is een spoedige uitbreiding van de E.E.G. in welke vorm dan ook voor Nederland van principieel belang, zelfs al zou dit voor Nederland in bepaalde gevallen wel eens tot schade lijke gevolgen kunnen leiden (distortion of investments). Alleen reeds de spanningen, die de instelling van een Vrijhandelszone of het aanvaarden van geassocieerde ge bieden met zich mee zal brengen als ge volg van verschillen in de buitentarieven, zullen er op den duur toe kunnen leiden, dat een kans op verlaging van die buiten- tarieven door aanpassing aan die van de landei van de Vrijhandelszone of van de geassocieerde gebieden, groter wordt en dat de separatistische tendenzen binnen de gemeenschap, in het bijzonder ten aanzien van het dienstenverkeer, het nemen van sociale maatregelen en het kapitaalver keer. zich minder sterk zullen kunnen ont wikkelen. Gezien de sterke economische verbondenheid van Nederland met de bui- 39. L".t de sigaar, die agent Jaspers had opgestoken, kwam een rare rook, die niet vervloog, maar in laaie kringen en slierten door het vertrek zweefde, zodat de agenten er in verward raakten. Het was een vreemd gezicht, al die verbaasde agenten, die met de rubberachtige rook worstelden. Maar Panda gunde zich niet de tijd om er lang naar te kijken. Hij klom door het raam en raapte de sigaar op, die agent Jaspers had laten vallen. In de algemene verwarring lette niemand op hem, zodat hij rustig de sigaar kon onderzoeken. Met enige moeite trok hij een rooksliert los, die uit de bol- knak opkringelde. Deze was rekbaar als elastiek en voelde sponzig aan. „Dit moet de sigaar van professor Kalker zijn", dacht hij, „eindelijk hebben we die dan terugge vonden. Ik begrijp alleen niet, wat dit nu weer voor een rare uitvinding is. Van de professor kun je toch ook altijd iets geks verwachten! Maar misschien kan Pat er wijs uit worden". Hij keerde zich om en glipte weer uit het raam, zonder dat iemand het bemerkte. tenwereld moet dit volgens de spreker voor Nederland van het grootste belang worden geacht. Wanneer men. zei prof. Posthuma, het verkeer met België uitschakelt, dat door het E.E.G. verdrag potentieel niet wordt gestimuleerd maar verminderd, dan is het Nederlandse handelsverkeer met de rest van de wereld groter dan met de E.E.G. partners. In het dienstenverkeer liggen volgens deze spreker de verhoudingen nog veel ongunstiger, om van het kapitaalver keer maar te zwijgen. Nederland heeft de E.E.G. vooral aanvaard op grond van haar mogelijk liberaliserende effecten. Laten de Nederlandse vertegenwoordi gers er vooral voor zorgen, dat dit ele ment niet alleen binnen de E.E.G., maar ook in haar relaties met de buitenwereld zo goed mogelijk tot zijn recht komt. Glansnummer. Het glansnummer van een bloemententoonstelling in Washington is een „levende reproduktie" van een schilderij, dat „Christus en zijn discipe len op de Olijfberg" voorstelt. Een geestelijke van de episcopaalse kerk heeft zijn parochianen opgedragen de tentoonstelling te boycotten. „Christus is niet naar de hof der olijven gegaan om bloemen te bewonderen", zo zei hij. Tien miljoen. Premier Menzies van Australië heeft aangekondigd, dat de bevolking van Australië vandaag 10 maart, de tien miljoen zou bereiken. De afgelopen tien jaar is het aantal in woners met 25 percent toegenomen. Na de oorlog zijn er meer dan 100.000 Ne derlanders naar Australië gekomen. Negentig miljoen. In de jaren 1957 en 1958 is de wereldbevolking toegenomen met 90 miljoen zielen, ofwel de tegenwoordi ge bevolking van Japan, aldus heeft het Amerikaanse bureau voor volkstellinge medegedeeld. Geen terug. De Britse staatssecretaris van buitenlandse zaken, David Ormsby-Go- re heeft maandag in het Lagerhuis meegedeeld, dat Guy Burgess, de Brit se diplomaat, die naar Rusland vlucht te, geen toestemming zal krijgen naar zijn land terug te keren. De staatsse cretaris vertelde, dat Burgess premier Macmillan tijdens diens bezoek aan Moskou verzocht heeft om een vrijge leide voor een bezoek aan Engeland, waarna hij dan weer naar Moskou zou willen terugkeren. Nabestaanden Een groep van 48 nabe staanden van Nederlandse militairen en zeelieden, die tijdens de Tweede We reldoorlog in Engeland het leven ver loren heeft maandag onder auspiciën van het „British Legion" een bezoek gebracht aan de erebegraafplaats te Wolverhampton. Tegemoetkoming. Tass meldt, dat de re gering en het centrale comité der Sov jet-Russische partij een besluit hebben uitgevaardigd, dat de beginselen ver meldt voor het organiseren .an uit vrijwilligers bestaande arbeidersgroe pen, die de politie zullen helpen bij het handhaven van de openbare orde. „Hiermede wordt tegemoet gekomen aan vele desbetreffende, door arbei ders gedane voorstellen", aldus het be sluit. Stappen. De raad van de Arabische Liga heeft zich bezig gehouden met de uit tocht van Joden uit Oosteuropese lan den naar Israel. Men heeft in dit ver band besloten stappen te doen bij de re geringen van Roemenië, Polen en Oos tenrijk. Voorts is een commissie opge richt, die zich speciaal zal bezighouden met de strijd tegen deze immigratie. Geen beweging. Daar in de grondmassa boven het Zwitserse bergdorp Herbrig- 'géh, dié tot 'éëfr aardverschuiving dreigde te worden, geen beweging meer zit, hebben de bewoners /an het minst bedreigde deel van het dorp toestem ming verkregen naar hun woningen te rug te keren. Om echter op alles voor bereid te zijn heeft men een bewakings dienst ingesteld zodat het dorp zo snel mogelijk gealarmeerd kan worden als het gevaar zich toespitst. Apartje. Een plaatselijke rechtbank in Noorwegen heeft de burgemeester van het kustplaatsje Saeboe veroor deeld tot vijftig gulden boete wegens het doen bouwen van een openbaar toi let zonder toestemming van de x-ege- ring. Kiel. De kiel van Engelands eerste atoom onderzeeër de „Dreadnought" zal deze zomer worden gelegd, waarna de bouw met de grootste snelheid er hand zal worden genomen Dit is maandag in het Lagerhuis bekendgemaakt. Doorvlieger. William Mullen, een 35-jari- ge Texaan, is vandaag met een eenmo- torig vliegtuig naar Rome vertrokken om een nieuw nonstop-record te vesti gen. Hij vertrok van de internationale luchthaven Long Beach en gaat via Houston. Texas, en Newfoundland naar Rome. Muilen hoopt het 6.856 mijlsre cord van Pat Boling, die in augustus vorig jaar van Manilla naar Pendleton in Oregon vloog, te verbeteren. In het zeegebied tussen Groenland en IJsland ligt een depressie xnet een kern- druk van 960 millibar. Ze verandert nog maar weinig van plaats. In haar fi'ont dat vanmorgen Ierland bereikte, is ten noord oosten van de Azoren een kleine storing ontstaan. Deze zal waarschijnlijk morgenochtend de Britse eilanden bereiken en daar de ba rometer nog iets doen dalen. Tegelijkertijd verplaatst een hogedrukgebied van 1033 millibar dat zich boven het zuidelijk deel van de Oostzee bevindt, zich langzaam naar het oosten. Ten gevolge van deze ont wikkeling blijft in onze omgeving de wind zuidoostelijk. Er wordt daai-bij geleidelijk iets warmere lucht aangevoerd en daarom zal de temperatuur morgenmiddag iets ho ger kunnen worden dan vandaag. Van avond koelt het echter nogmaals ,terk af, zodat minimumtemperaturen in de buurt van het vriespunt worden verwacht. WEERRAPPORTEN Woensdag 11 maart Zon op 7.06 uur, onder 18.36 uur. Maan op 7.44 uur, onder 21.03 uur. Maanstanden 17 maart 24 maart 31 maart 16.10 uur 21.02 uur 12.06 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 10 maart Hoog water 4.30 en 16.41 uur. Laag water 0.10 en 12.30 uur. Woensdag 11 maart Hoog water 5.03 en 17.13 uur. Laag water 0.45 en 13.06 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen ouiten- QO 69 en binnenland heden e morgen 7 uur Neerslag e d 22 laatste 24 uur p V a S Sa Den Helder onbewolkt ozo 2 0 Ypenburg licht bew. O 2 Vlissingen onbewolkt O 4 Eelde onbewolkt ozo Twente licht bew. O 0 0 De Bilt licht bew. O Eindhoven onbewolkt O 2 0 Vlv. Z.-Limb. licht bew. O 3 Helsinki licht bew. w -7 Stockholm onbewolkt zw -6 Oslo mist windst. -3 0 Kopenhagen onbewolkt zzo Aberdeen geheel bew. zo 5 Londen licht bew. ono 5 Amsterdam licht bew. O Bx-ussel zwaar bew. O 4 Luxemburg zwaar bew. ono 3 0 Parijs regen zo 9 0,1 Bordeaux half bew. windst. 7 0 Grenoble geheel bew. zw 7 0 Nice regen no 11 7 Berlijn onbewolkt O -3 0 Frankfort licht bew. no 1 0 München geheel bew O 1 0 Zürich geheel bew nw 4 0 Genève geheel bew. windst. 5 0 Locarno geheel bew. windst. 6 0 Wenen geheel bew o 1 Innsbruck geheel bew w 2 0 Rome zwaar bew nno 4 Ajaccio zwaar bew zo 16 0,4 Madrid licht bew. windst 6 6 Algiers regen zw 11 16

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2