No-iron shirts r Amerika's houding inzake het Duitse vraagstuk Ollenhauer voldaan over gesprek met Kroesjtsjev Parijs handhaaft verzet tegen neutrale zone Op elke woensdag fTJ jongens Upi markt Van dag tot dag Burgemeester Brandt van West-Berlijn wees een uitnodiging van de hand TWENCOSTUUMS 74.- Nieuwe karn Verrukkelijke koffie Kamerlid ds. Zandt bij autobotsing gewond Washington houdt rekening met een serieuze poging voor een vergelijk op grote schaal ^Tv> v-2 Zwijgzaamheid omgeeft het bezoek van Macmillan Noord-Nyassaland is onbereikbaar door wegversperringen Belgisch Kongo binnen 20 jaar onafhankelijk Verbetering CPraatstoel ANEGANG 46 HAARLEM Vrijwillige militie ÏEit öf bFrlp&Fii Mjh 100 laai geleden DINSDAG 10 MAART 1959 De wankele situatie op het gebied van de internationale verhoudingen ondervindt telkens weer evenwichtverstorende invloe den van de Duitse kwestie, die als kwa lijke erfenis van de laatste wereldoorlog brandpunt is gebleven van de gevaarlijke tegenstelling tussen Oost en West. In deze Duitse problematiek speelt de status van Berlijn reeds enige tijd een hoofdrol zo zelfs dat kortgeleden een Russisch ultima tum sabelgekletter opriep. De reis van de Engelse premier Macmillan heeft ertoe bijgedragen, dat zowel het ultimatum als het gekletter met de wapenen kracht ver loor, doch ook op dit moment nog is er een verontrustende golfbeweging te be speuren in de onbetrouwbare basis, waar op Oost en West in Europa tegenover el kander staan. Het moet gezegd dat van Russische zij de duidelijke pogingen worden onderno men om ergens in de wirwar van tegen stellingen een aanknopingspunt tot overleg met het Westen te vinden. De voorstellen en suggesties van Kroesjtsjev volgen el kander in snel tempo op en daarbij zijn nu en dan tekenen van bereidheid tot con cessies onmiskenbaar aanwezig. Dat treft temeer, waar de positie van de Sovjet-Unie in Duitsland veel sterker en voordeliger is dan die van het Westen. Rusland beschikt in het hart van Europa over middelen om de Duitse kwestie in eigen voordeel te regelen weliswaar met het risico van een gewapend conflict, doch dat is niet groter dan het risico dat het Westen reeds heeft aanvaard met star op zijn standpunt te blijven staan en doof te blijven voor iedere suggestie tot onder handelen, die niet uitging van de eerbie diging van dat standpunt. Dat Kroesjtsjev pogingen onderneemt om contact te krijgen hij heeft zelfs de burgemeester van West-Berlijn, Brandt, uitgenodigd tot een gesprek, ofschoon te vergeefs, en hij heeft met de Westduitse socialistenleider Ollenhauer gesproken kan niet worden uitgelegd als een bewijs van zwakheid, want de Russische positie is allesbehalve zwak. Men moet er eerder een beduchtheid voor oorlog achter zoe ken, wat niet verwonderlijk behoeft te zijn als men zich realiseert dat ook Kroesjtsjev met geen mogelijkheid de vreselijke con sequenties van een uitbarsting kan over zien, zodat hij het eventuele verloop ervan niet in zijn plannen kan opnemen. Een mogelijkheid tot hereniging van Duitsland zal intussen zowel van Oostelijk als van Westelijk standpunt wel niet meer serieus worden aangenomen, wanneer men althans de mogelijkheid van geweld uitsluit. Dat voor Berlijn nog een oplossing zal kunnen worden gevonden, is niet uit gesloten indien van beide zijden de grens der concessies niet star wordt aangehou den. Dat Rusland thans bereid zegt te zijn, de UNO een rol toe te bedelen in de hand having van de vrije status van West-Ber- lijn, is alvast een verlegging van die grens zodat het Westen nu toch wel verplicht zal zijn, de kans op verdere onderhande lingen ernstig te onderzoeken. Advertentie LUNCHROOM Gr. Houtstr. 105, Tel. 18598 Gisteravond had op rijksweg 13 bij Rijs wijk een autobotsing plaats, waarbij de 79-jarige ds. P. Zandt uit Delft, lid van de Tweede Kamer, werd gewond. Ds. Zandt liep kneuzingen op. Hij kon, na in een Haags ziekenhuis te zijn behandeld, naar zijn woning terugkeren. Een mede-inzit tende van de wage.i, waarin ds. Zandt zat, kreeg een schedelbasisfractuur. Het onge luk ontstond, toen de chauffeur van ds. Zandt de auto wilde keren. De wagen werd toen aangereden door een andere auto. (Van onze correspondent in Washington) Indien minister Dulles niet in het zieken huis was en indien hü nog op volle kracht kon deelnemen aan het buitenlands beleid van de Verenigde Staten, dan zou men zich op dit ogenblik wel kunnen wagen aan een voorspelling omtrent de diplomatieke tac tiek, die het Westen in de komende weken zou volgen. Maar Dulles kan zich slechts in beperkte mate bezig houden met de bui tenlandse problemen en te Washington heeft men meer en meer het gevoel, dat er binnen afzienbare tyd officieel een nieuwe leider voor het State Department benoemd moet worden. Dulles' naaste medewerker Christian Herter geeft men thans de mees te kans voor die post Onmiddellijk nadat bekend was gewor den, dat Dulles opnieuw kanker heeft, be sefte men dat vervanging van Dulles nuan ces in het Amerikaanse beleid met zich zou kunnen brengen. Met name bondskanselier Adenauer heeft zich daaromtrent zorgen gemaakt. Niet dat zulke nuances bijzonder ingrijpend zouden zijn, maar in de buiten landse Dolitiek betekenen ook kleine koers wijzigingen soms veel. Het feit, dat men nog steeds in het onzekere verkeert over een eventuele datum voor Dulles' ver vanging en over de definitieve keuze in dat geval, maakt voorspellen op dit ogen blik moeilijk, doch wel kan worden vast gesteld, dat die onzekerheid alleen reeds een kans heeft geopend op een enigszins nieuwe aanpak en op een plooibaarheid, die, naar vele Amerikanen hopen, zal sa mengaan met sobere vastberadenheid. Zou Dulles nog in zijn volle kracht zijn, dan zou Macmillan het tijdens zijn bezoek aan Washington wellicht nog moeilijker krijgen dan hij het in Moskou heeft gehad. Mcmillan lijkt niet afkerig te zijn van een - goed voorbereide - topconferentie. Hij heeft bepaalde suggesties gedaan aan de Russen over beperking der kernproeven en met Kroesjtsjev gesproken over een verzwakking der strijdkrachten in Midden- Europa. Dit zijn drie onderwerpen, waar voor Dulles bijzonder weinig geestdrift heeft. Men wilde, of kon, premier Macmil lan niet verhinderen die onderwerpen in de Sovjet-Unie ter sprake te brengen, maar men wist tevens, dat Macmillan niet voor het Westen als geheel kon spx-eken en men kon hopen, dat - met de hulp van bonds kanselier Adenauer en president De Gaulle Macmillans exploratie-neigingen getem perd en, zo mogelijk, getemd zouden kun nen worden. Voorzichtig optimisme Het resultaat van Macmillan's bezoek aan de Sovjet-Unie is echter geweest, dat de Russen - al hebben zij niet bij voorbaat hun ultimatieve verlanglijst in de Moskwa gegooid - toch verklaard hebben, dat con flicten door onderhandelingen behoren te worden opgelost. Het was president Eisen hower op zijn jongste persconferentie aan te zien, dat dit resultaat van Macmillan's bezoek hem .met een voorzichtig optimisme vervulde. Het zoeken van een schikking is de oplossing, die Eisenhower bij bijna -alle problemen voorstaat, en mochten hij en Herter over enige weken beslissingen moe ten nemen, dan lijkt het zeer goed moge lijk, dat men een serieuze poging zal aan bevelen om met de Russen tot een vergelijk op grote schaal te komen. Het succes van die poginc is wel verre van verzekerd, doch de wereld kan er niet veel bij verlie zen .indien op dit ogenblik in de geschie denis serieus wordt getracht of een verge lijk tussen Oost en West mogelijk is op een realistische basis, zonder dat een der par tijen bakzeil haalt. Halverwege Macmillan's bezoek aan de Sovjet-Unie zag het er naar uit, dat de Britse nremier niet met een bontmuts op, doch met de kous op de kop naar Londen zou terugkeren. Te Washington kon men in die dagen een vleug van pessimisme waarnemen, die zich vooral uitte in rede voeringen in de Senaat van Democraten, die het nodig achtten, dat het Amerikaan se volk werd voorbereid op een periode van ernstig gevaar en die pleitten voor een althans gedeeltelijke mobilisatie. De lei ders van de Democratische oppositie heb ben terstond aangedrongen op matiging en bescheidenheid in het Senaatsdebat. Wash ington moest, naar het oordeel van ver antwoordelijke leiders, zoals senator Ful- bright, naar buiten één zijn en de wereld niet in verwarring brengen door uitspra ken die in het buitenland verkeerd begre pen en verkeerd gewaardeerd konden wor den. Washington werd nog meer doordrongen van een gevoel van ernst, toen er in de Saturday Evening Post een artikel ver scheen van Dean Acheson, Dulles' Demo cratische voorganger, dat weken geleden was geschreven, maar nrodes op de tijd in de kiosken kwam to°n men zich begon af te vragen ,of er wellicht gevochten moest worden bij Berlijn. Acheson betoogt dat het Westen door het nemen van militaire voorzorgsmaatregelen .aan de Russen tonen moest, dat het - zo nodig - bereid was het risico te aanvaarden van een strijd om de toegang tot Berlijn, niet alleen in de lucht, maar ook oo het land. Toen men Eisen hower on zijn pex-sconferentie vroeg, wat hij van Achesons suggesties dacht, omzeil de hij de vraag. Hij verklaarde zich tegen een algemene mobilisatie, maar daarvan heeft geen gezaghebbende figuur zich voorstander verklaard. Zou het Westen, na het bezoek van Advertentie Macmillan aan Washington in het midden va ndeze maand, besluiten tot een poging om serieus met de Russen te onderhan delen, dan zou dat het nemen van be paalde militaire vooi'zorgsmaatregelen niet uitsluiten. Zonder veel fanfare zou men de westerse strijdkrachten in West-Europa kunnen vei-sterken en naar veler mening te Washington, zou dat voor de Russen een reden te meer kunnen zijn, om aan de conferentietafel ernst te maken met het Duitse nrobleem. (UPIMinister Dulles heeft zondag voor de tweede maal een autorit gemaakt. De 71-jarige minister liep. vergezeld van zijn vrouw, het ziekenhuis uit voor zijn tweede rit in twee dagen. Het weer was warm en zonnig. Van onze correspondent in Bonn) De leider van de Westduitse socialisten Erich Ollenhauer verklaarde gistermid dag na zijn ondei-houd met de Russische minister-president Kroesjtsjev in Oost- Bërlïjn dat'hij ervan'overtuigd ïs, dat de1 Russen werkelijk willen onderhandelen over een vredelievende oplossing van de' bestaande problemen. Gistermiddag kreeg de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt een invitatie om met Kroesjtsjev in Oost-Berlijn te komen praten Brandt sloeg de uitnodiging af na overleg met de geallieerde commandanten te West-Ber lijn, het gemeentebestuur van zijn stad, (Van onze correspondent in Parijs) Premier Macmillan en de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd vertrekken morgen uit Parijs naar Bonn en vervolgens naar Ottawa en Washing ton. Hun reis naar Moskou en de voorbe reiding en pei'spectieven van een topcon ferentie tussen Oost en West zijn de voor naamste onderwerpen, die de Britten met hun bondgenoten bespreken. De Britse staatslieden werden gisteren door hun col lega's Michel Debré en Couve de Mur- ville ontvangen en voor vandaag stond er een audiëntie bij president De Gaulle op het Elysée op het programma, waar de Britse ministers ook zouden blijven lun chen. Macmillan weigerde gisteren nogal stroef iets over zijn eerste besprekingen op het Matignon en aan de Quai d'Orsay te zeggen en van Franse zijde is al ge meld, dat het publiek, ook na het beraad met De Gaulle geen communiqué of zelfs maar commentaar te wachten staat. Ach ter de discretie gaat, zo menen diploma tieke kringen te Parijs, een meningsver schil tussen Parijs en Londen schuil over de weg, die gevolgd moet worden om tot een akkoord met Moskou over Berlijn en de Duitse kwestie te geraken. De Franse regering lijkt zich stipt aan de afspraak met bondskanselier Adenauer te houden door zich te verzetten tegen ieder plan, waardoor de militaire paraat heid van Europa in gevaar gebi-acht zou kunnen worden. Macmillan zou van Franse kant op het hart worden gedrukt zich vooral niet over haast door de verlokkingen van het Ra- packi-plan inzake een militaire neutrali sering van Centraal-Europa te laten ver leiden. Macmillan is daarentegen de over tuiging toegedaan dat onverzettelijkheid in de westelijke principes best gepaard kan gaan met tactische souplesse en in die geest zou de Britse regering het Ra- packi-plan als uitgangspunt voor verdere discussies in overweging willen nemen. In ieder geval is het vraagstuk van de militaire en ook van de politieke neutrali sering, die in Fi-anse ogen beslist hand in hand zouden moeten gaan, naar aanlei ding van de Berlijnse kwestie opnieuw in het brandpunt van het internationale debat over de toekomst van Europa in het alge meen en van de hereniging van Duitsland in het bijzonder geplaatst. Dezer dagen is in München een univer sitair instituut geopend waar men een onderzoek zal instellen naar de „ma nagersziekte" uit wetenschappelijk oogpunt. Op de foto een van de toe stellen die bij het onderzoek gebruikt worden: een soort fiets met een inge wikkelde apparatuur, die de adem haling van het „proefkonijn" regelt en controleert. de S.P.D.-Ieiding en de regering te Bonn. Hij verklaarde dat een gesprek met Kroesjtsjev de juridische positie van West- Berlijn zou schaden en voorts dat hij niet de geschikte gesprekspartner was. In feite kan men aannemen, dat men "het zowel te Bonn als te Wést-Berlijh on juist acht om Kroesjtsjev's tactiek te vol gen, waarbij wordt gepoogd allerlei voor aanstaande Westduitsers, die niet tot de regeringspartijen behoren, op audiëntie te roepen, waarmee de indi-uk zou worden gewekt van halsstarrigheid van Adenauer, die Moskou geheel wil isoleren. Daarnaast staat, dat de Westberlijnse bevolking te gen een gesprek tussen Brandt en Ki-oesj- tsjev gekant is, zoals er ook verwondering is geuit over Ollenhauer's uitstapje. De gemiddelde Westberlijner is nu eenmaal niet bereid tot een compromis waar het Oost-Berlijn betreft. Met voldoening is te West-Berlijn vei'nomen, dat het gemeen tebestuur Brandt heeft afgeraden te gaan, omdat zoals Brandt aan Kroesjtsjev heeft geschreven het niet de taak van de Westberlijnse burgemeester is te spre ken met het regeringshoofd van het land, dat de status van West-Berlijn eenzijdig wil veranderen. Vast staat voorts, dat de Franse, Britse en Amerikaanse comman danten te Berlijn tegen een gesprek van Brandt met Kroesjtsjev waren. Vier tegen een Toen Ollenhauer gistermiddag via de Brandenburger pooi't op de grens van West- naar Oost-Berlijn naar de Russische ambassade reed, riepen Westberlijners hem na: „Houdt het been stijf, Erich". Gedurende twee uur was de S.P.D.-leider in gezelschap van Kroesjtsjev, de plaats vervangende minister van Buitenlandse Za ken Zorin, de ambassadeur Pervoekhin en •een Russische tolk. Dat gaf Westduitse commentators al dadelijk aanleiding tot critiek. Men meende dat hij zich had moe ten laten vei-gezellen door andei'e S.P.D.- leiders, omdat thans de kans bestaat, dat Ollenhauer van Russische zijde woorden in de mond zullen worden gelegd, die hij tegenover vier Russen zou moeten bestrij den. Na het gesprek werd een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat Kroesjtsjev en Ollenhauer gesproken heb ben over een vredesvei-drag voor Duits land, de status van West-Berlijn, de liqui datie van de bezettingsmachten in Berlijn en de vrede en veiligheid in Europa. Op een persconferentie te Bonn werd de op merking gemaakt, dat het probleem „Duitse hereniging" niet wordt genoemd. Van regeringszijde werd echter gezegd, dat men er op vertrouwt, dat Ollenhauer zich ten deze heeft gehouden aan de met algemene stemmen aanvaai-de Bondsdag- besluiten. „Isolering van Bonn" Ollenhauer zelf zei gistermiddag te Ber lijn en gistei'avond te Bonn, dat het een zeer open gesprek is geweest, waarbij Zorin en Pervoekhin overigens hebben ge zwegen. Over vele punten werd geen over eenstemming bereikt. Ollenhauer is ervan overtuigd, dat er een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken met Rus land zal worden gehouden. Van Russische zijde heeft men hem de verzekering ge geven alles te willen doen om de vrede te handhaven en conflicten te vermijden. Volgens Ollenhauer komt het er op aan het overleg snel te beginnen. Alleen dan kan bij de goede wil aan beide zijden een vreedzame en voor beide partijen aan vaardbare oplossing voor de problemen worden gevonden. Een uitnodiging van Kroesjtsjev om binnenkort een bezoek aan Moskou te brengen heeft Ollenhauer niet aanvaard. Te Bonn is nogal wat te doen over het gesprek van Ollenhauer met Kroesjtsjev. In C.D.U.-kringen zegt men dat Ollen hauer hiermede de Russen is te hulp ge- BLANTYRE (UPI) Maandag hebben zich in Limboeli, een stad in het noorden van Nyassaland waar een belangrijk deel van Nyassalands handel geconcentreerd is, ernstige ongeregeldheden voorgedaan. In allerijl aangevoerde politieversterkingen hebben er zestig inboorlingen gearresteerd. De politie gelooft niet dat de onlusten, zo als die zich thans voordoen, georganiseerd zijn volgens een plan. Tot dusver hebben de ongeregeldheden 41 doden geëist. Het zwaartepunt van de troebelen ligt in en rondom Mlanje. Bij een handelspost in de omgeving van Mlan je zijn de telefoonlijnen doorgesneden. In Karonga, ook in het noorden, zijn brand stichtingen gemeld. De troebelen zijn niet uitsluitend tegen blanken gericht: Indiërs en Afrikanen worden er evenzeer door getroffen. Het gouvernement heeft journalisten, die per vliegtuig naar het noorden willen, verboden de reis door de lucht te maken. Zij mogen wel overland gaan, als zij de nodige voorraden en de auto zelf four neren. Afgezien hiervan is de reis over land van Blantyre naar het noorden al vrijwel onmogelijk, door de wegversper ringen en de rondtrekkende betogers. LONDEN (AFP) Wanneer Nyassaland eenmaal onafhankelijk is geworden, is het bereid toe te treden tot het gemenebest, aldus epn, verklaring van Sjiume, een lei der van het Nyassalandse Afrikaanse Con gres, die aan arrestatie ontkwam. Sjiume sprak de berichten over een plan tot massamoord op Europeanen in Nyassaland tegen. Dit zou slechts een vinding van de overheid zijn om de toenemende macht van de Afrikaanse congresbeweging te breken. Vonnissen in Kongo LEOPOLDSTAD (Reuter) In Coquil- hatstad in noordelijk Belgisch-Kongo zijn 36 Afrikaanse arbeiders tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het „staken zonder voldoende reden". Het be trof een van de spontane stakingen die onlangs op verscheidene punten in Kongo uitbraken. Van Hemelrijck: BRUSSEL (Belga/Reuter) - Op een pei-s- conferentie daags voor zijn vertrek naar Kongo, heeft de Belgische minister voor Kongo-zaken Van Hemelrijck verklaard, dat Belgisch. Kongo binnen twintig jaar geheel onafhankelijk zal zijn. Zodra de onderscheidene instellingen en raden be wijzen. dat zij goed kunnen functioneren, zal het Kongolese volk zijn eigen parle ment van twee Kamers kunnen kiezen", aldus Van Hemelrijck. Onder de foto van de aankomst van de heer L. Slok op Schiphol in ons blad van gisteren staat abusievelijk, dat hij leider is van de Hersteld Apostolische Zendings gemeenschap in de eenheid der Aposte len". Dit had moeten zijn: leider van het Apostolisch Genootschap. Elke" eeuw een lepel Er zijn twee soorten geneesmiddelen: ten eerste de ultramoderne met Ameri kaans aandoende verpakkingen en bena mingen als diamechotylperimyacotyde 12; en dan de vanouds bekende, die hun aan trekkingskracht ontlenen aan middeleeuws bijgeloof en meestal religieuze schutspa tronen als nonnen of diaconessen en die Kretenzer Kruidenwijn'" of „Viviana's Vingerbalsem" heten. Met de stijgende concurrentie zou het meest verkochte geneesmiddel dienen te heten: „Kloosterbroeders Diachotylmetha- syonimilopryl". Of wel: „Getrokken uit kruiden verzameld bij nieuwe maan door onze president-commissaris" Verre zij het mij de chemische of biolo gische, organische of anorganische uitwer king te kleineren, maar we weten dat bij het slikken en smeren, innemen en opleg gen extra werkzame geestesactiviteit de fysische processen komt versterken. De primitieve kruidenaftreksels behoe ven vaak het portret van de aftrekker of uitvinder. Dat is dan een gebrild man met 'n vervreemde glimlach die je uit de krant zinloos aanstaart. Chemische middelen daarentegen zijn, neem ik aan, het produkt van veler geesten. Het zou weinig zin heb ben het portret in te sluiten van Prof. Dr. J. de H. Bochmann, die diatochymatil 11 distilleerde uit de kristallen van apotheas- tase 13. Waarom de arme ongelukkige El mer F. Steinhauer uit te sluiten, die alle tien de vorige brouwsels distilleerde en nog geen rat van ischias af hielp? Vaak is de aanbevelende patroon ook een dame. Hier heeft de fotografie het la ten afweten en we kennen haar slechts van ruwe houtsneden of grove penteke ningen. Ze draagt een kerkelijk soort hoofddoek en men heeft het gevoel dat de goede werking van haar produkt evenzeer te wijten is aan haar heilige staat als aan haar nijvere werken. Zelfs zaagsel aange vuurd door haar uiterlijk zou medicinaal werken, zo gevoelt men. Nu is het niet alleen de chemische in dustrie die gezonder geworden is. Ook de mens is er op vooruitgegaan. Alleen de bacillen gaan een grimmige tijd tegemoet, tenzij de beschaving alsnog ineenvalt. Wie weet, als de huidige griep- periode voorbij is, gaan we misschien een duizendjarig rijk van gezondheid tegemoet. De enige doodsoorzaak is dan de mens en zijn bom zelf. Wat we daarom nodig hebben is iets te gen ontploffingen met het portret van de uitvinder-staatsman of -heilige op het etiket. Pax in luxeverpakking. Voorlopig hoest en nies ik dus maar hoopvol verder. F. B. Fortuin Advertentie Advertentie 1420 jaar, vanaf Gen. Cron.jéstraat 40-44 - Haarlem Telefoon 54679 komen in hun pogingen de westelijke een heid te verstoren. Getuige de uitnodiging aan Brandt tracht Kroesjtsjev bondskan selier Adenauer zowel in als buiten Duits land te isoleren: buiten Duitsland via de reis van Macmillan naar Moskou en de dreigementen tei'zake van een apart vre desverdrag voor Oost-Duitsland, in de bondsrepubliek via het geflirt van Kroesj tsjev met de Westduitse staalindustrie, vooral met Krupp, en zijn gesprek met Ollenhauer. Waar evenwel de C.D.U. Ol lenhauer verwijt mee te werken aan het totstandbrengen van een isolement van Bonn, daar meent de S.P.D. zelf, dat dit gesprek in Oost-Berlijn noodzakelijk was. Zij gelooft, dat Ollenhauer mede het punt heeft helpen vaststellen, waaruit een nieu we fase voor het gesprek met de Sovjet- Unie tevoorschijn kan komen Ollenhauer zal een dezer dagen aan minister Von Brentano te Bonn verslag uitbrengen over zijn gesprek met Kroesjtsjev. MOSKOU (UPI) Het centrale comité van de communistische partij en de mi nisterraad van de Sovjet-Unie hebben een decreet geDubliceerd dat aanvulling, en ten dele vei-van.ging, van de politie door een vrijwillige militie beoogt. Het voorstel is afkomstig van premier Kroesjtsjev, die het op het 21ste partijcongres (van januari) naar voren bracht. Men neemt aan dat de vrijwilligers voor namelijk leden zullen zijn van de Kom somol de communistische jeugdorganisatie. Volgens het decreet zijn de resultaten van een reeds bestaande vi'ijwillige militie in Moskou en Leningrad een succes. Men wil ook het platteland van een vrijwillige militie voorzien. Het deci'eet betekent, dat de Russische leiders het beginsel hebben aanvaard van het eventueel overdragen van politiefunc ties aan niet-beroepsvrijwilligers. Volgens „Tass" hebben arbeiders zelf gevraagd om de „vorming van vrijwillige volksbrigades voor het handhaven van de openbare orde in steden en dorpen". ..De leden van die brigades zullen de eer en waardigheid van de burgers moeten verdedigen, een einde moeten maken aan schendingen van de openbare orde en allereerst hun invloed moeten uitoefenen op mensen, die zich aan een en ander schuldig maken, door over reding en het geven van waarschuwingen", aldus het Russische persbureau. In zijn redevoerinr op het partijcongres zei Kroesjtsjev, dat het Russische volk „lang zamerhand het handhaven van de open bare orde en de veiligheid overdraagt aan sociale organisaties", die zullen samen werken met staatsinstellingen als de mi litie en de gerechtshoven, Kroesjtsjev voegde daarna toe. dat het ..politie-appa- raat reeds belangrijk verminderd is en, wat bijzonder belangrijk is. dat het appa raat van de veiligheidsorganen van de staat drastisch besnoeid is". Uit de Opregte Vrijdagsclie Haerlemsche Courant van 5 Maart 1859 DOOR B. W. is verslag uitgebracht over het verzoek van het be stuur der sociëteit Harmo nie, strekkende tot het be komen van eenigen grond in den Hout aan de Dreef, teneinde aldaar een socie- teits-gebouw te plaatsen. Ten aanzien van dit ver zoek zijn verschillende bezwaren geopperd. Op voorstel van den voorzitter is besloten hetzelve af te wijzen, doch tevens aan de belanghebbenden te kennen te geven dat men niet gestemd is tegen het daarstellen van een societeits-gebouw in den Hout maar wel tegen de vestiging van hetzelve op de daarnoe verlangde plaats. Met 9 tegen 8 stemmen is het voorstel om de Raamgracht voorbij de Geuzenstraat te dempen, afgewezen. Een voorstel om de steenen beeren tusschen de Kleine Hout poort en brug wegtebreken. en daar twee wachthuizen te plaatsen, is aangehouden en voor eenige verandering aan de brug voor het Raamhek is eene som van 250 beschikbaar gesteld.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5