„Bij ons thuis" Nederland teleurgesteld in Amerikaans besluit om olie-import te beperken HET WEER Minister van Hemelrijck naar Leopoldstad vertrokken Doodvonnissen voor opstandige officieren in Noord-Irak Den Haag overweegt maatregelen Bakker's Behang feest petit-fours Hazenberg's Ambassadeleden van V.A.R. uitgewezen WOENSDAG II MAART 1959 44o JAARGANG NUMMER 108 AR UB A EN CURA CA O GETR OFFEN Amerika pleegt overleg met Canada en Venezuela Kies uw behang aan de behangbar Minder bestendig Bod op „Willem Barendsz" van 30 miljoen gulden Inzamelen van wapens op Cyprus begint deze week Vrouw sprong uit raam van brandend huis Het woord is aan Morgen stemmen Worsteling der kamelen in El Djem Schoonschip onder hoge regeringsfunctionarissen TEXTIELHANDEL FRAANJE De Tiid en De Maasbode worden per 1 april samengevoegd Eerste kievitsei REBELLIE SMEULT NOG NA Bloemprijzen verhoogd Djuanda naar Moskou Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman President Eisenhower heeft dinsdag verplichte controles verordend wat betreft de import van ruwe olie en olie-produkten, zowel de nog niet volledig bewerkte als de volledig bewerkte. Het nieuwe regime vervangt een systeem van vrijwillige import controles, dat dinsdag om middernacht afliep. De Amerikaanse olieproducenten hebben geklaagd dat dit op basis van vrijwilligheid gestelde program mislukt was en hun dwong de eigen produktie te besnoeien. De grootste beperking ondergaat de invoer van bewerkte produkten, die van 148.000 vaten per dag (het gemiddelde per dag in 1958) zal moeten dalen tot 60.000 vaten per dag. De raffinaderijen op Aruba en Curapao ondervinden hiervan een sterk ongunstige invloed. In een verklaring, die de Nederlandse ambassade te Washington terstond uitgaf, wordt dan ook gezegd dat de bekendmaking van het olie-regime voor de ambassade als een teleurstelling is gekomen. „Twee weken geleden heeft de ambassade haar bezorgdheid al tegenover het ministerie van Buitenlandse Zaken geuit. Op dat ogen blik werd het strategisch belang van de raffinaderijen van Venezolaanse olie op Aruba en Curacao voor de nationale veiligheid van de Verenigde Staten uiteengezet en benadrukt", aldus de verklaring. „De huidige maatregel zal zorgvuldig bestudeerd worden ten einde haar consequenties voor de economie van de Nederlandse Antillen vast te stellen. De regering in Den Haag zal moeten beslissen welke stappen over dit besluit genomen zullen worden." De invoer van residu-olie voor stook- en verwarmingsdoeleinden zal niet meer dan 475.000 a 480.000 vaten per dag mogen be dragen en wijkt weinig af van de huidige. De olie-invoer van de Amerikaanse west kust moet worden beperkt tot ongeveer 195.000 vaten per dag. Deze invoer, die voornamelijk uit Canada komt, bedraagt thans 220.0Ö0 vaten per dag. Dit contingent van 195.000 vaten per dag zal bestaan uit 186.000 vaten ruwe olie en onafgewerkte produkten en 8.000 tot 9.000 vaten afge werkte produkten. De beperking van de invoer van ruwe olie en onafgewerkte pro dukten wordt op 11 maart van kracht, die van de invoer van residu-olie en afge werkte produkten op 1 april. „Nationale veiligheid" In zijn toelichting zegt Eisenhower dat deze maatregelen genomen zijn omdat sommige Amerikaanse importeurs gewei gerd hebben te voldoen aan het verzoek van de regering tot vrijwillige beperking van de invoer van ruwe olie tot een om vang die in overeenstemming is met de nationale veiligheid. „Dit nieuwe program heeft tot doel de ontwikkeling van een stabiele en sterke industrie te verzekeren die in staat is nieuwe reserves op het Amerikaanse continent te exploreren en te ontwikkelen ter vervanging van die welke uitgeput raken. Het moet ook ern stige verstoringen in het evenwicht ver mijden, niet slechts in de Verenigde Staten maar ook in sommige olie-industrieën in het buitenland die van aanzienlijk belang zijn voor de Amerikaanse veiligheid". Bespreking met Venezuela Eisenhower zei dat informele bespre kingen met Canada en Venezuela zijn be gonnen. Hjj hoopte op een overeenkomst In de besprekingen over de belangen van olie-producerende landen. Advertentie Zie bij Bakker's Be hang voor u hoe het kan v/orden bij u thuis... aan de be hangbar met grote draaibare stalen of in talloze stalenboeken. Bij Bakker's Behang hebt u letterlijk en figuurlijk een keuze uit duizenden...u zult verbaasd staan over zóveel mogelijkheden in kleuren en dessins. Deskundig advies en een uitgebreide ser vice staan tot uw be schikking. Bakker's Behang is bovendien goedkoper! Gen. Gronjéstraat 135 Haarlem - Tel. 55432 Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht tijdelijk enige regen en minder koud dan de afgelopen nacht. Morgen enkele opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Dezelfde middagtemperaturen als van daag of iets lagere. Matige tot krachtige naar zuidwest rui mende wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE-EN-DERTIG PAGINA'S Het besluit van de Amerikaanse re gering de import van olie en benzine aan banden te leggen heeft ook in Canada wei nig enthousiasme gewekt. De minister van Handel, Gordon Churchill, zei tot verslag gevers het „te betreuren" dat Washington geen uitzondering voor Canada had ge maakt. Hij noemde in dit verband de ge zamenlijke defensie. De leider van de libe rale oppositie, Lester B. Pearson, zei dat de Verenigde Staten zich thans „bloot stellen aan de beschuldiging de beginselen van gemeenschappelijke verdediging van het continent in eigen voordeel, schadelijk voor de belangen van Canada, uit te leggen". (Reuter, AFP en UPI). IN DE KRANT van vandaag vin den onze lezers een extra-bijlage van veertien pagina's, gewijd aan het wonen en alles wat daarmee samen hangt. Deze speciale bijlage, die wij „Bij ons thuis" genoemd hebben, be vat een reeks van interessante artike len, beschouwingen en wenken op het gebied van de wooncultuur en de woninginrichting en is verlucht met een groot aantal tekeningen en fraaie foto's, terwijl in tekst en illustraties ook de vrolijke noot niet ontbreekt. Naar het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening meedeelt, is van Noorse zijde bevestigd dat op de „Wil lem Barendsz", het fabrieksschip van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvis vaart, door Noorse maatschappijen een bod is uitgebracht van 30 miljoen. De directie van de Maatschappij voor de Walvisvaart te Amsterdam had hierop vandaag geen commentaar. (ANP) (Zie ook pag. 2.) NICOSIA (UPI) De gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft bekendge maakt dat wapens en munitie van leden van de Grieks-Cyprische verzetsorganisa tie EOKA binnen drie dagen zullen worden opgehaald. Sir Hugh verklaarde dat de in zameling de instemming heeft van aarts bisschop Makarios. De wapens zullen latei- worden overgedragen aan de regering van de republiek Cyprus. Makarios zei dat hij zeer spoedig een beroep op de EOKA zou doen om de wapens te doen inleveren. Van officiële zijde is vernomen dat ko lonel Grivas nog wel enkele dagen op Cy prus zal blijven. Volgens betrouwbare be richten staat Sir Hugh erop dat Grivas op het eiland blijft tot de wapens zijn inge leverd. In Nicosia verluidt dat Makarios Grivas, de leider van de EOKA, heeft on derscheiden met de medaille van Sint Bar nabas. Op de bovenverdieping van een huis in de Gardenierslaan te Apeldoorn ontstond brand, toen de bewoonster een brandende petroleumkachel wilde bijvullen. Zij trachtte zelf het vuur te blussen, maar toen dit niet lukte ging zij voor het open raam staan en riep om hulp. De inzitten den van een passerende auto zagen de vlammen uit het dak slaan. Zij riepen de vrouw toe, uit het raam te springen, het geen zij deed. De beide mannen uit de auto probeerden haar van een hoogte van 3.5 mete'- no te rangen en zii slaagden er in de schok te bre'-en. maar konden niet verhin deren dat Ho vrouw haar rechteronder been brak. Tevens kreeg zij een zenuw schok. Z'i is in een ziekenhuis opgenomen. De brandweer wist het vuur op het boven huis spoedig te doven. Er was toen echter reeds vrij grote schade aangericht. Anonymus: De uitvinding van de spiegel was sen- sationeler dan die van de televisie. Morgen, donderdag 12 maart, dient ieder stemgerechtigd Nederlander zich naar het hem daartoe aangewezen stem bureau te begeven, teneinde zijn stem uit te brengen op een der lijsten van kandi daten voor de nieuwe Tweede Kamer. De stembureaus zijn geopend van acht uur voormiddags tot zeven uur namiddags. Iets wat vele kiezers blijkbaar niet weten, is het feit dat men een vergissing, in het stemhokje begaan, kan herstellen door de voorzitter van het stembureau om een nieuw stembiljet te vragen onder gelijktijdige inlevering van het oude. Wanneer men bij ongeluk een verkeerd hokje rood maakt of men heeft op andere wijze pech, kan men op het stembiljet geen veranderingen aanbrengen, want dan wordt de stem ongeldig. Men richt zich dus in een dergelijk geval tot de voorzitter van het stembureau. De uitslagen zullen morgenavond zo spoedig mogelijk op de nieuwsborden van ons bureau aan de Lange Nieuwstraat wor den bekendgemaakt. Voor de eerste keer sinds vijftig jaar is in het Romeinse Enfi-lheater van El Djem in Tunis weer de „worsteling der kamelen" gehouden. De sterkste en vechtlustigste kamelen nemen aan de strijd deel. Ze worden enige dagen ge ïsoleerd, krijgen eten noch drinken om daarna de arena binnengejaagd te worden waar ze nog eens worden ge tergd tot ze met elkaar in gevecht raken. Z- bijten elkaar en proberen elkaar met de voorpoten te omknellen. De kameel, die op de grond ligt, wordt als verliezer beschouwd. De winnaar loopt m:t zijn eigenaar een ereronde tot besluit van het verheffende schouwspel Advertentie FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister voor Kongo, dr. Maurits van Hemelrijck, is gistermiddag naar Leopoldstad vertrokken, waar hij de hoge administratie van het gouvernement generaal zal reorganiseren. Enkele hoge functionarissen, van wie werd gezegd dat zij gedurende de onlusten in januari alles behalve voor hun taak leken berekend, zul len worden overgeplaats. De directeur van de informatiediensten wordt naar Brussel terug geroepen. De minister wil tevens de uitvoering van de regeringsver klaring, die Kongo naar de onafhankelijk heid moet leiden, met de verantwoordelij ke autoriteiten bespreken en door zijn per soonlijke contacten met de inlanders bij dragen tot het algeheel herstel van de rust in Beneden-Kongo. In 1960 wordt begonnen met het plan voor de grote stuwdam, de Inga, in de Kon- gostroom, niet ver van de Atlantische ha ven Matadi. De aanbestedingen voor de eerste werken zullen in de loop van dit jaar worden uitgeschreven. In Beneden- Kongo is een voorraad aluminiumerts ont dekt van ongeveer honderd miljoen ton. Er zal worden begonnen met de bouw van een grote hydro-elektrische centrale met een capaciteit van 400.000 kilowatt en hier voor zal de financiële medewerking van de Wereldbank en van de Belgische kapitaal markt worden verkregen. Onafhankelijkheid Op een persconferentie sprak de minis ter vrijmoedig over de problemen van de Kongolese onafhankelijkheid. Op een vraag van een negerjournalist antwoord de de minister, dat de datum, waarop Kongo onafhankelijk zal worden, nog niet kan worden vastgesteld. De neger-journa list merkte op, dat het uitblijven van een preciese datum bij de inlanders de indruk kan wekken, dat de zaak van de Kongolese onafhankelijkheid op de lange baan wordt geschoven. Zodra zal blijken, dat de nieu we democratische instellingen, die wij in Advertentie Voor zoon of dochterlief 1 pers binnenverlngmatras 59.75 1 prima matrasdek 6.25 1 divanbed, sleemodel 30 Totaal 96 EEN BEST BED koopt u voordelig bij KEIZER WILHELMSTR. 16-18 IJMUIDEN Kongo oprichten, goed werken en dat zij alle waarborgen geven voor een overgang naar het statuut van onafhankelijkheid in orde en in rust, kan een begin worden ge maakt, aldus Van Hemelrijck. De rege ring wenst overigens niets liever, dan dat de onafhankelijkheid zo vroeg mogelijk zal worden afgekondigd. Het zal voor Bel gië een grote ontlasting betekenen. De ne gers zullen dan zelf de maatregelen kun nen treffen, die voor het bestuur van hun land noodzakelijk zijn. De minister deelde nog mede, dat van volgende maand af, in iedere provincie van Kongo van 's ochtends tot 's avonds radio-uitzendingen zullen bijdragen tot de vorming van de bevolking. Advertentie Maak het gezellig en feestelijk bij U thuis met onze heerlijke 1e klas banketbakkerij CENTRUM GALERIJ De directies van de n.v. De Maasbode en de n.v. drukkerij De Tijd delen mede: De n.v. drukkerij De Tijd te Amsterdam en de n.v. De Maasbode te Rotterdam heb ben besloten tot nauwe samenwerking. Als gevolg hiervan zullen de beide lande lijke dagbladen De Tijd en De Maasbode met ingang van 1 april worden samenge voegd tot één enkel landelijk dagblad, dat onder de naam De Tijd - De Maasbode zal verschijnen. De redactie zal worden samengesteld uit de staven van beide samengevoegde bla den. De hoofdredactie zal berusten bij de heren mr. W. A. M. van der Kallen en H. Baron van Lamsweerde. Mr. L. B. M. Wüst zal hen als politiek redacteur ter zijde staan. De landelijke en de Amsterdamse editie zullen te Amsterdam en de Rotterdamse editie zal te Rotterdam worden gedrukt. Daarnaast zal het bedrijf te Rotterdam, evenals thans het. geval is, het plaatselijk blad „Het Nieuwe Dagblad" en een vijftal gewestelijke bladen verzorgen en drukken. De twaalfjarige Wim Wagensveld uit Lunteren had dinsdag de dag van zijn leven: persoonlijk mocht hij op het paleis Soestdijk het door hem gevonden eerste kievitsei aan de Koningin over handigen. CAIRO (UPI) Het semi-officiële Egyptische persagentschap van het Na bije Oosten bericht, dat dinsdag in Mosoel zestig officieren van Sjawaf, die aan de opstand in Noord-Irak hebben deelgeno men, zi.jn geëxecuteerd. Alle andere offi cieren van de betrokken eenheid zijn ter dood veroordeeld, aldus het persagent schap. Volgens radio-Damascus hebben vlieg tuigen van de Iraakse luchtmacht giste ren aanvallen op dorpen in de omgeving van Mosoel gedaan. Dit zou kunnen bete kenen. dat de revolte nog niet geheel is onderdrukt. Naar in Cairo verluidt werd ook liet dorpje Hamodi, dat op Syrisch grondgebied ongeveer 5 km. van de grens met Irak ligt, aangevallen. Het staat vrijwel vast, dat voor Mosoel gevechten zijn geleverd tussen regerings troepen en opstandelingen. De omvang van de gevechten is niet bekend, evenmin als de verliezen. (Reutei) Negen leden van de ambas sade van de Verenigde Arabische Repu bliek in Bagdad zijn door Irak uitgewe zen. Onder hen is ook de militaire atta ché. De diplomaten en hun gezinnen zijn al in Cairo aangekomen. De eerste secre taris van de ambassade zei bij aankomst: „Het gepeupel is de baas in Bagdad, maar ik geloof niet, dat Irak de betrekkingen met de V.A.R. zal verbreken". Op een vraag waarom de ambassadele den waren uitgewezen antwoordde de eer ste secretaris: „De Iraakse regering be weerde dat wij met de nationalisten in contact stonden. Deze beschuldiging is volkomen onwaar". Hij zei verder, dat de Iraakse regering loopgraven rondom de stad liet graven. Waarnemers te Beiroet zeiden dat er aan wijzingen zijn, die erop duiden, dat de opstandelingen betrekkingen onderhouden met in het noorden van Irak wonende Koerden en Assyriërs, en zich met hulp van deze volksgemeenschappen nog wel enige tijd in het gebergte bij Mosoel staan de kunnen houden. De waarnemers we zen er in dit verband op dat propaganda voor het Arabische nationalisme en pre sident Nasser van de Verenigde Arabi sche Republiek in de uitzendingen van ra- dio-Mosoel vrijwel niet voorkwam. Pro paganda van deze soort zou de Koerden en Assyriërs aan de zijde van Sjawafs tegenstanders hebben gebracht, zo meen den de waarnemers te Beiroet. Volgens een in Amman opgevangen uit zending van radio-Bagdad heeft de politie en de bevolking van Mosoel een telegram aan premier Kassem gestuurd, waarin wordt meegedeeld dat „de verrader, ko lonel Sjawaf, verpletterd" is. De radio meldde dat de spoorweg- en andere ver bindingen met Mosoel dinsdag hersteld zijn en dat de toestand in het gehele land normaal is. Tass bericht dat een vooraanstaande Iraakse communist Kamil Kazantsji, door kolonel Sjawaf is „geëxecuteerd". Ra dio-Bagdad heeft gemeld dat het lichaam van Kazantsji naar Bagdad is gebracht. Zij gaf geen bijzonderheden. In Bagdad zijn dinsdag demonstraties ten gunste van premier Kassem gehouden. De betogers droegen onder meer afbeeldingen van de communistische leider Kazantsji mee. Het blad „Al-Sjaab" schrijft, dat kolo nel Sjawaf, de leider van de opstand, in de laatste uren van zijn leven veel men sen heeft laten arresteren. Onder hen was ook Kazantsji, die door het oude re gime wegens communistische activiteit het land uit was gezet, maar onder Kassem terug was gekomen. In een uitzending voor radio-Bagdad heeft de militaire gouverneur van de stad brigade-generaal Saleh el Abdi, een niet met name genoemde buitenlandse mo gendheid beschuldigd van het bedienen van een klandestiene radio-zender onder de naam „Radio-Mosoel". Hij deed een be roep op deze mogendheid om haar cam pagne yan „intrigues, laster en beschul digingen", die scheuring in de Arabische gelederen beoogt, te staken. Het persbureau voor het Nabije Oosten in Beiroet haalde berichten uit Mosoel aan volgens welke daar tot maandagavond laat sporadische gevechten voorkwamen. Hieraan werd toegevoegd dat behalve ko lonel Sjawaf vele officieren van de vijf de brigade werden gedood. Iraakse vlieg tuigen vielen dinsdagmiddag dorpen in het gebied van Mosoel aan. Later stonden' de dorpen in brand. Woensdagavond vroegen duizenden men sen op een massa-bijeenkomst in Bag dad om wapens voor de verdediging van Irak, „de hoofden van de verraders" en directe terugtrekking uit het pact van Bagdad. Zij waren bijeengeroepen om uiting te geven aan hun steun aan Kas sem. Volgens UPI waren de betogingen de fel ste die ooit in een Arabisch land tegen Nasser gehouden werden. Deze werd uit gekreten voor een „opiumgebruiker", een scheldwoord dat linkse elementen in Irak gebruiken tegen rechtsen. De menigten eisten verbreking van de diplomatieke be trekkingen met Nasser. Advertentie Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 Onze directrice - hairstyliste Mej. Corry v. d. Vlist is van haar Noord- en Midden-Amerikaanse studiereis teruggekeerd en toont u gaarne zonder enige verplichting de nieuwste houdbare modieuze coiffures. •k Institut de Beauté Haute Coiffure De Nederlandse Vereniging van Meelfa brikanten deelt mede, dat gedurende 25 jaar een aantal meelfabrieken vrijwillig een onderlinge produktieverhouding in acht heeft genomen, welke op 1 januari niet werd verlengd. Hierdoor ontstond een scherpe concurrentie, hetgeen leidde tot een daling van de tarwebloemprijs tot be neden de kostprijs. De betreffende produ centen overwegen thans de mogelijkheid om tot een nieuwe regeling te komen. In verband met dit beraad zijn de bloemprij zen door verschillende meelfabrieken ver hoogd. De prijsverhoging, welke op 10 maart is ingegaan, bedraagt voor bloem f 1,50 per 100 kg. en voor ongebuild tarwemeel 50 cent per 100 kg. Of deze prijsverhoging voor de bloem ook tot een prijsverhoging voor het brood aanleiding zal zijn staat nog geenszins vast, In ieder geval zal hier over overleg met het ministerie van Eco nomische Zaken moeten geschieden, dat aan iedere wijziging in de broodprijzen zijn goedkeuring moet geven. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische premier, ir. Djuanda, heeft dinsdag meege deeld, dat hij van plan is op uitnodiging van de Russische regering een bezoek aan Moskou te brengen. Dit meldt het persbureau Antara. Het bezoek zou tussen juni en augustus van dit jaar vallen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1