Bosje in Santpoort Problemen-s IS H H 11 B üf §s lil MK u Ui s 1 H s Mi Ut jjp jjj ff i§ s fit B s HÜ sf Hf s B 11 ff ÜP Gf üi lÉÜ 11 Drie maanden gevangenisstraf voor Zaandamse flessentrekker Havenberichten KIES HET MAAR UIT IJmond-agenda STOFZUIGERS Pleegzuster Bloedwijn VERMOEIDE HUISVROUWEN OP DE HONDERD VELDEN j HAARLEMSE POLITIERECHTER Zonder te kunnen betalen voor f3000 gekocht Faillissementen LOENDERSLOOT Maatschappelijk werker J. Gomes in 't zilver Modeshow in verbouwd „Unie" door „Liliah"- mannequins Dukel op reis De elftallen van „Noord" MMH Opcningen Doe het zelf met hout Tussen de wielen Kwart eeuw Nederland Opgebracht: De Ken nemersVVB uitgesteld Examens (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) - mm mm M „Vogelwater" bestaat een kwart eeuw DONDERDAG 12 MAART 1959 In 2 maanden tyd in september en ok tober van vorig jaar kocht een 23-jarige thans gedetineerde losarbcider uit Zaandam o.a. een radio, een huiskamerameuble ment, een kantelbed met toebehoren, een butagasinstallatie en diverse gereedschap pen, totale waarde omstreeks 3000, ter wijl hij wist niet te kunnen betalen. Hem was flessentrekkerij ten laste gelegd, maar de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, voor wie hij woensdag te recht stond, zei, dat het eigenlijk een ge val van oplichting was. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever, eiste vier maanden gevangenisstraf met aftrek van een maand voorarrest en teruggave aan de onderscheidene winkeliers van de ge kochte goederen. Deze waren in beslag genomen. De officier sprak er, evenals de politie rechter, zijn verwondering over uit, dat zakenlieden zo gemakkelijk dergelijke omvangrijke leveranties verzorgen op krediet en in dit geval nog wel aan iemand die juist een straf van een jaar en drie maanden wegens diefstal had uitgezeten. Mr. C. Blankevoort verzocht een deel van de straf voorwaardelijk op te leggen, zodat verdachte eventueel onder toezicht van de reclassering kan worden gesteld. Mr. Petersen veroordeelde de losarbci der tot vier maanden gevangenisstraf waarvan een maand voorwaardelijk, met aftrek en een proeftijd van twee jaar en ondertoezichtstelling van de reclassering. Steunfraudc Een 44-jarige nettenbreiér uit Velsen werd wegens valsheid in geschrifte ver oordeeld tot veertien dagen gevangenis straf. De eis luidde een maand. Verdach te vulde een aangifteformulier voor socia le zaken niet naar waarheid in en onder tekende het. In het tweede halfjaar van 1958 verzweeg hij meer dan 400 aan in komsten en kreeg weken lang hogere steunuitkeringen dan waarop hij recht had. Verdachte meende, dat bij opgave van zijn verdiensten, alle steun zou worden in gehouden. Als getuige zei de directeur van sociale zaken daarentegen, dat de man toch nog een zeker bedrag zou hebben ont vangen. Automaat stukgeslagen „Vernielzucht van het allerlaagste al looi, allerergerlijkst en misselijk", aldus kwalificeerde mr. Petersen het gedrag van een 18-jarige Beverwijkse matroos, die op 16 november in zijn woonplaats een automaat met chocoladerepen vernielde. Verdachte had met enige vrienden een café bezocht en teveel bier gedronken. Om twee uur 's nachts gooide iemand van het gezelschap een geldstuk in een automaat met chocoladerepen voor de winkel van een kruidenier. Het mechanisme weiger de en verdachte sloeg met de vuist op het apparaat. Toen dit nog niet functioneer de rukte de matroos het van de muur af, tilde het boven zijn hoofd en smeet het met alle kracht op straat. „De ergste vorm van baldadigheid in het zoveelste kwadraat. Hier zijn geen woorden voor", zei de officier van Justi tie in zijn requisitoir. Hij eiste 100 boete subs. 30 dagen hechtenis en veertien da gen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De politie rechter vonniste conform. Diefstal van gereedschappen Veertien dagen gevangenisstraf eiste mr. Van den Oever tegen een 54-jarige Hillegommer, die vorig jaar voor een constructiebedrijf op het terrein van de De Engelse architect Bannister uit Liverpool heeft een oude molen in Anglesey gekocht en laat deze ver bouwen tot een vakantiehuisje. Er zijn drie groter kamers in de molen als mede een grote kelder, waar de zeü- uitrusting van Bannister, die een groot watersportliefhebber is, opgeborgen kan worden. De bovenste kamer is uitgebreid met een erker en een bal kon, dat bij mooi weer uitstekende diensten zal bewijzen. De Haarlemse rechtbank heeft in staat van faillissement verklaad: W. van Rijs wijk, chauffeur, wonende Curagaostraat 11 té Santpoort.Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart, Curator: mr. A. A. M. Lees berg, advocaat en procureur te Beverwijk, Vondellaan 20 C. Poch, aannemer, Hen drik Mandeweg 30 a te Beverwijk. Rech- ter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cu rator: mr: A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk, Vondellaan 20. Bij arrest van het gerechtshof te Am sterdam is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem van 18 november 1958, waarbij mevrouw V. Th. Verkade, echtgenote van R. Ph. A. van Rees, Richard Holplein 1, te Heem stede in staat van failissement is ver klaard, met benoeming van mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Hoogovens in Velsen werkte en verschei dene gereedschappen van dit laatste be drijf wegnam. Deze bewaarde hij in een eigen kist op het terrein. Bovendien haalde hij op 23 januari in de stalling van een fiets de dynamo af en monteerde deze thuis op de fiets van zijn vrouw. Verdachte voerde aan, dat eerst zijn fiets gestolen was. De rechter vond het echter geen opvatting om dan maar iemand, die er niets mee te maken had, te bestelen. Verdachte is al eens tot tien maanden gevangenisstraf wegens diefstal veroordeeld. Na de eis van de officier verzocht hij om een geldboete en een voor waardelijke straf. Mr, Petersen veroor deelde hem tot 60 of 18 dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil) LANGE NIEUWSTRAAT 433-435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN Vrijdag 13 maart hoopt de heer J. Go- mes zijn 25-jarig jubileum als maatschap pelijk werker te vieren. In 1934 kwam de heer Gomes als con troleur in dienst bij het instituut maat schappelijk hulpbetoon, welke stichting in '37 zijn naam gewijzigd zag in dienst sociale zaken. Na zijn vaste aanstelling als maat schappelijk werker volgde in '55 zijn pro motie tot maatschappelijk werker B. Gelegenheid tot felicitaties vrijdag i3 maart om 4 uur in het Patronaatsgebouw waar o.a. de wethoudêr van soc. zaken de heer Maas aanwezig zal zijn. Woensdag kwamen in J.fmuiden aan: Zaan- strooin van Londen: Senator. Hamburg: Texel, Rotterdam; Amstelpark. Leith: Lady Sandra. Ro chester: Navis. Fowey; Arua. Londen; Orient, Par: Rio, Londen: Viggen. Uddevalla: Gabonkust, 1.e Havre: Hoyanger. Noordzee, proefvaren: Jo- sef Frering, Monrovia, erts lossen Hoogovens; Mugla, Turkey; Camerounkust. Freetown; Harry, Londen; Amigo, Rotterdam, kunstmest laden Hoogovens; Martha Ahrends, Hamburg. Donderdag kwamen in J.fmuiden aan: Swallow van Londen, schroot lossen Hoogovens: Oriole, Londen: Zonnekerk. Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuidenHoyanger naar Noordzee, proefvaren: Hebe Nobel, Dagen ham. walsmateriaal Hoogovens: Bert.ha Kienas, Stettin: Oost.erdiep. Haderslev: Ferroland. Narvik; Berkel. Rotterdam: Guineekust, Antwerpen; Hada 2. Antwerpen; Amyntas. Rotterdam: Christian Ryuss, Norfolk, ledig Hoogovens; Mosel. Fredriks- vaerk: Ruhr, Liibeck; Congo, Hamburg; Trito, Rotterdam; Vliestroom, Plymouth. Donderdag vertrokken uit I-Jmuiden: Hector naar Rotterdam: Ciudad de Cucutaa, Antwerpen; Vijgendam. Londen: Dalöa; Hamburg; Atlas, Rot terdam; Solon, Hamburg; Rigel. Bremen; Viggen, Dover. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit. dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). In de uitgebreide en verbouwde zaak van Unie aan het Marktplein te IJmuiden zijn woensdag twee modeshows gehouden. Zowel 's middags als 's avonds liet de mannequingroep „Lilian" vele belangstel lenden zien, wat er in de mode te koop is. Terwijl mevrouw Van Nifterick com mentaar gaf per microfoon toonden Lilian, Marga en de pas beginnende mevrouw Huissen tal van modellen, die alle goed draagbaar waren. Het gebodene varieerde van eenvoudige en goedkope jurkjes, tot mantelpak jes, jumpers, blouses en rokken. Maandagavond 16 maart zal de nieuwe Nederlandse damkampiocn B. Dukel de gast zijn van de damclub „Denk en Zet" te Wijk aan Zee. Voor leden en genodigden zal de heer Dukel een simultaanseance geven op het demonstratiebord. De avond wordt gehouden in café ,,'t Zwaantje" in de Zwaanstraat. Dinsdagavond 7 april zal Dukel op uit nodiging van de Haagse Christelijke Dam vereniging een simultaanseance geven aan 40 borden. Ook op die avond wordt het kampioenschap besproken. Verder staat er nog een avond in april te Hilversum op het programma. KinheimTerrasvogels (sportpark „Roos- wijk", 14.30 uur): Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J. v. d. Griend, A. Bakkum en Th. v. Vuuren; W. Demmers, H. Hamers, F. Mosk, H. Haan en A. van Dijk. Kinheim ZMCCSV Dindua (zaterdag middag 16.15 uur sportpark „Tussenwijk", KNVB-beker): Kinheim: A. de Boer; J. de Reus en T. Bax; G. Tanger, J. Sparreboom en A. Bax; R. Bosman. J. de Graaf, J. Bax, L. Nieu- wenhuis en J. Boender. IEVDSS (sportpark „Rooswijk", 12 uur): IF,V: J. Jansen; A. Harsveld en G. Bos; C. Schoot, G. v. Berneveld en P. Stals; G. Kaandorp, W. Buur, J. Korver, J. de Reus en P. Vink. P.v.d.A.-VROUWENGROEP GROEIT In slechts enkele weken is het ledental van de P.v.d.A.-vrouwengroep in Velsen- Noord met dertig dames versterkt. De da mes zullen de op 19 maart in de gemeente lijke huishoudschool te IJmuiden-Oost te houden tentoonstelling, uitgaande van de Huishoudelijke voorlichting, bezoeken. Tijdens de maandelijkse bijeenkomst, woensdagavond in de woning van de presi dente, mevrouw G^osens-Brons, in de Geelvinckstraat te Velsen-Noord. heeft mevrouw Van Burgel-Sluis, die een paar jaar in Australië verbleef, verteld van haar ervaringen als emigrante. AVONDJE UIT Het bestuur van de personeelsvereniging ,,De Plaatwellerij" zal. maandagavond de dames van de leden een avondje mee uit nemen. De dames, die met autobussen gaan reizen, gaan een bezoek brengen aan de Huishoudbeurs te Amsterdam. GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren woensdag: waspeen 11 27, rabarber 3178. spinazie 5975, witlof 2862, boerenkool 1027. winterpeen 5 10, uien 210, prei 1029. knollen 320. Advertentie versterkt Uw ZENUWEN, herstelt Uw ENERGIE UITSLUITEND bij apothekers en drogisten 'n Haco product Kennemer Kruimels Sinds mensenheugenis heeft in Santpoort hel Bosje van burgemeester Enschedé" ge staan. Tegenover het riante „Vlugt-hoven"Hoofdstraat 202, lag dit schilderachtige plekje. Lag, want het is er niet meer. Eén boom ziet toe, hoe nu door het land, waar het bosje lag, een nieuwe weg wordt aangelegd, die een stukje historie vernietigt. De tijd van burgemeester Enschedé is al weer lang ge leden. Vaak staan mensen nog stil voor Vlugt-hoven, waar de burgemeester heeft gewoond. Zij kijken naar de mooie tuinen en het wagen huis, waar de burgemeester vroeger zijn koets had staan. De dochter van burge meester Enschedé heeft er nog lang gewoond, tot zij in 1950 overleed- „Ja, het was 2en prachtig bosje" zegt me juffrouw M. Madlener. die lang bij mejuffrouw Ensche dé in dienst is geweest en nu in Bloemendaal woont. „De juffrouw had er prachtige rozen staan. De ligusterstrui ken en bomen stonden er buitenom, zodat de koeien de rozen niet konden ver trappen". Dit plekje is verdwenen, maar er is nog wat weg en dat gaat de Santpoorters misschien nog wel meer aan het hart. Want tot dit jaar werd op het weiland waar ook het bosje heeft gestaan, altijd het Lunapark neerge zet. Dat kan niet meer, nu de nieuwe weg is aangelegd. De kermis gaat nu naar de Bur gemeester Enschedélaan, waar de ruimte echter veel kleiner is. Midden in dit land. waar- De gemeentelijke werk plaats voor mindervaliden, gelegen aan de Parallelweg, nabij de Havenstraat te Be verwijk, wordt volgende week, woensdag 18 maart, officieel in gebruik genomen. Burgemeester J. G. S. Bruinsma zal om halfdrie 's middags de werkplaats openen. In het pand Willemsbeek- weg 94. in IJmuiden-Oost, wordt donderdagmiddag (12 maart) van drie tot vijf uur receptie gehouden. De wo ninginrichting Jac. Broek opent haar „zaak in com plete meubilering en tex- van nu de kermis is verdre ven, heeft heel lang een wal viskaak gestaan. Er stond een weei'wijzer op, en jaren lang heeft men er plezier van gehad. Kermis of niet, de walviskaak stond er, en me nigeen is verbaasd geweest, toen het voorwerp ineens was verdwenen. Misschien heeft men zelfs aan vernie ling gedacht, maar dat was toch niet het geval. Het ding is gewoon door slijtage kapot «egaan. En zo zijn alle at tracties van dit stuk land verdwenen: het bosje van burgemeester Enschedé, de walviskaak, de koeien en de kermis. Een nieuwe weg beeft dit alles op zijn gewe ten. Maar voor het verkeer is het ontegenzeggelijk een verbetering, want de scher- ae bocht uit de Slaperdijk is nu verdwenen. In het pand aan de Ken- nemerlaan te IJmuiden, waar tot nu toe de textielzaak van De Ruyter was gevestigd, gaat wat gebeuren. De heer N. A. Tromp gaat de zaak eerst eens opknappen en dan gaat hij er de „Houthal" vestigen. „Doe het zelf" is tegenwoordig voor velen het motto. Maar toch is het dan wel prettig als je mooi ge schaafd en glad gemaakt hout kunt kopen, dat werkt veel gemakkelijker. En als je bovendien in de zaak, waar je het hout koopt, ook nog alle mogelijke adviezen gratis krijgt, is het helemaal ideaal. Daar wil de heer Tromp nu juist heen. „Laat ze het zelf doen", zegt hij, „ik breng het be stelde hout, op maat gezaagd en afgewerkt, franco thuis. Alle soorten materiaal voor de „Doe-het-zelvers" zal hij in zijn winkel in voorraad hebben. Deze nieuwe zaak aan de Kennemerlaan 159 kon wel eens in een belang rijke behoefte voorzien. Ook het komende seizoen zullen er in onze omgeving weer enkele belangrijke wie lerwedstrijden worden ge houden. Op 30 april komt er waarschijnlijk een wedstrijd voor nieuwelingen en jeugd. Op 13 juni wordt in Bever wijk een ronde verreden voor amateurs en onafhan- kelijken en voor aspiranten, en wel in de aardbeienstad zelf. Op 12 juli weer een ronde in Beverwijk, en 2 augustus de Gladiolenronde, ook in Beverwijk, zodat de wielerfans daar wel aan hun trekken komen. Als tenmin ste die laatste wedstrijd niet moet worden verschoven, omdat D.T.S. dezelfde dag de Ronde van Castricum houdt. Op 30 augustus volgt ten slotte de ronde van Heems kerk. Even tussen haakjes: :1e renner Hans van Duin is weer tot zijn oude vereniging B.R.C. Kennemerlnad toege treden. Een belangrijke ver- De n.v. Nederland in de wandel „Magazijn Neder land" bestaat vijfentwin tig jaar. Aan de Zeeweg, in IJmuiden-Oost, begon Ne derland met een winkel. Dat was midden in een moor dende crisistijd. Daar was dus wél moed en doorzet tingsvermogen voor nodig. Het bleef niet bij die ene zaak. In het hart van IJmui den, aan het Marktplein, kwam de tweede. Aan het Plein '45, IJmuidens gloed nieuwe winkelcentrum zal de derde zaak verrijzen: de kroon op een kwart eeuw „in textiel en woninginrich ting"! Bij een jubileum hoort een receptie en die zal er dan Dok zijn, in Hotel Royal, 17 riaart van 14.30 tot 17.30 uur. Directie en staf zullen ïeel wat handen moeten ;chudden. Sterking onder het motto „Oude liefde roest niet". We hebben in de laatste dagen nogal wat gratis lec tuur in de brievenbus aan getroffen. Politieke partijen en vakantiereizen zonden hun mooiste portretjes in en als het allemaal waar is wat zij van zich zelf vertellen, wel dan vraagt men zich af waarom elke dag weer die vervelende kop: „Dreigende crisis" in de krant staat. Valt er wat de politieke partijen betreft een keuze uit slechts een dozijn sug gesties te doen, de lijst van vakantiereizen zou ook als het drie jaar achtereen uit sluitend zomer zou zijn en men in plaats van drie zielige weekjes recht op drie maal twaalf maanden (bij voorbeeld na elk jaar wer ken, zon- en feestdagen uit gezonderd) betaalde vakan tie zou kunnen doen gelden (iets dat door nog geen enkele politieke partij is be loofd) onmogelijk zijn af te werken. Wie nog geen fol- Huisvrouwen vermoeidheid is een moeilijke kwaal. Men is geneigd te denken, dat. ei* niets aan te doen is en dat is nu juist wèl zo. Voor de afdeling IJmuiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen komt mevrouw A. Hamaker—Willink woens dag 24 maart om 14 uur in het B.B.-gebouw, halte Zee weg, iets vertellen over deze vermoeidheid. In aansluiting en ter aan vulling vertoont mevrouw Ziegler dia's over de juiste houding bij het werk. Voor de aanstaande schoonmaak is dit wel een zeer actueel onderwerp. dertje over vakantiemoge lijkheden in de IJmond heeft ontvangen, moet maar bedenken dat goede wijn of neme goede nota van deze hint om landgenoten die elders wonen en zwoegen, en mede-Europeanen en vrienden waar ter wereld ook ,iets te gunnen van onze heerlijke luchten, zee, stran den, duinen en bossen. Maar wie van plan is er op uit te trekken, doet wijs niet te wachten op de poli tieke partij die een langere zomer plus een langere va kantie belooft; die komt (dit jaar nog) niet en bij Halverhout aan de Kanaal straat zeggen ze dat het heel hard gaat met de boekingen voor vakantiereizen naar overal! De reuma-collecte die van 24 februari tot 1 maart 1959 in Velsen is gehouden heeft 1.739,32 opgebracht. De collecte werd georganiseerd door de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers. Drie scholen in Driehuis, vier in Santpoort, zeven in Velsen en 22 in IJmuiden hebben er voor gezorgd dat de kinderzegelactie 1958 21.985 opbracht. In 1957 was de opbrengst van de scholenactie in de gemeente Velsen 19.317. Aan de loketten van het postkantoor IJmuiden werd in '58 kocht voor f 1.224,70 (in voor 1.452,48). De semi-plaatselijke voetbalwedstrijd, die volgens het competitieprogramma voor zondag tussen de tweedeklassers De Ken- nemers en VVB in het Beverwijkse sport park zou worden gespeeld, is uitgesteld. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: H. Dessens. C. F. J. Minderop, C. van Dintel. E. G. Groeneveld en A. C. J. Sloff, allen te Amsterdam. Artsexamen eerste gedeelte: mej. H. J. B. van Dijk en de heren N. W. F. van Proos dij, R. A. F. Halewijn en J. de Regt, allen te Amsterdam. Kandidaatsexamen rechten: mej. H. M. C. Smith, mej. M. Gleichman, mej. E. Prak ken, mej. J. W. Hofman, A. Th. Ch. Simoons, al len te Amsterdam: P. Reeling Brouwer. Over- veen. Doctoraalexamen rechten: mevr. A. B. Lee- ser-Gessan en mej. A. J. Notebaard, beiden te Amsterdam. In de voorlaatste ronde van het dam- tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Nederland wilde het toeval dat juist de twee deelnemers van Kennemerland tegenover elkaar kwamen te staan. Met winst op de Haarlemmer Wim de Jong werd ik kampioen. Nu heb ik in de loop dei- tijden vaak met Wim de Jong gespeeld en ik ken de spelopvatting van deze eminente dammer uitstekend. Wim de Jong is een combinatie- en slagspeler van groot for maat. Wat deze Haarlemse dammeester soms in de stelling weet te vlechten grenst aan het ongeloofelijke op hét honderd rui ten bord. Verliesangst is hem vreemd. Hij neemt alle stellingen in om zeer diep ver borgen de prachtigste combinaties uit de stand te halen. Daaraan besteedt hij zeer veel van zijn beschikbare speeltijd. Maar Wim begaat dikwijls de fout minder goede zetten te spelen, hij speculeert dan op wondermooie combinaties. Dit kwam goed tot uiting in de stand na dat de 38ste zet toen 4-10 was. Zwart, Wim de Jong OOCO(X>3C--r<x:OOOOOCCCCOCCCOOCCCCCCOC03CC-.X:0-COCCCOCO-CCO- mm. mfm. mm, www. jooooooocooooooa»ö00o0oo«»0000oco oooaoosoocttcooooooooo Wif B. Dukel Zwart: 2. 8. 10, 12. 13, 14. 15, 17, 18, 22, 26. Wit: 24, 28, 29, 30, 32, 33, 36, 37, 38, 39. Als hij het roer eens omgooide, eerst een hechte sterke positie opbouwde, om daarna, op een wijze als alleen Wim kan, de com binaties in het spel te vlechten, dan zou de Haarlemmer meer succes boeken. Want de wedstrijdpunten beslissen nu eenmaal in een toernooi of match. In deze voor zwart minder goede stand kan wit nu niet met 49-44 voortzetten wegens 17-21, 28x17, 21-27 32x21, 13-19 27x 29, 8-13, 19x17 14x41, 36x47 en dam op 26x 50. Deze Fabre slag is genoemd naar de overleden Franse speler Fabre. Om dezelf de reden is in de aanvangstelling ook 30-25 verhinderd. Niet gezien Deze Fabre-slagzet heb ik tijdens het spel niet gezien. Hoe mooi de combinatie ook was, de zetten 49-44 en 30-25 waren niet de sterkste positiezetten. Ik ging uit van de gedachte, eerst de sterkste positiezet uitzoeken waarvan op bouwende aanvalskracht uitgaat, daarna de stelling controleren. Het is alleen die stel ling die mij interesseert. In de partij speelde wit 39. 28-23 26-31. 40. 36x27 gedwongen, 22x42. 41. 38x47 18- 22? Het was deze stelling waarin wit met een fraai gambiet De Jong verraste. 42. 32-27 22x31, 43. 30-25 13-18, 44. 24-20 15x24, 48. 29x9 18x38, 46. 9-4 38-42, 47. 4x36 42-48, 48. 39-34 en zwart gaf zich gewonnen. De enige verliespartij van dit toernooi was die tegen J. Eddink uit Veenendaal. Met wit speelde ik dezelfde opening als in het kampioenstoernooi 1958, Deze opening is er op gericht te kunnen optreden in een familievariant van de Hoogland-speelwijze. Wit: B. Dukel; zwart; J. Eddink. 1. 32-28 18-23. 2. 38-32 12-18, 3. 43-38 7-12, 4. 31-27 17-21, 5. 37-31 21-26, 6. 49-43 26x37. 7. 42x31 20-24, 8. 41-37 14-20, 9. 47-12 10-14. De stelling voor het optreden is bereikt. Wit dringt naar voren, welk optreden zwart kan beletten met. randstuk 25 in te nemen. 10 34-29 23x34 11. 40x29 20-25. 12. 29x20 15x24, 13. 44-40 5-10, 14. 40-34 10-15. 15. 27- 22 18x27, 16. 31x22 14-20, 17. 34-29 12-17. Stand na de 17de zet. Eddink jpOÖGÓbOOCOCCCCOCCOCCCCCCOOfXA- O ccoscoceiccccooooooccoo» m. mm. WM. mm. 0»accoaxxxx»cc0330cxxy-0: iwm---CCCCCOCOCCCOCOOOCCCO B. Dukel Het is soms zeer moeilijk om precies aan te geven welk moment of welke zet nu oorzaak is van verlies. Volgens Keiler moest wit hier met 45-40 vervolgen, doch ook dan neemt zwart de ruil met 19-23 en 25x23. 18. 46-41 19-23, 19. 28x30 25x23, 20. 50-44 17x28, 21. 33x22 20-24. Met kleine middelen tracht zwart door 36-31 met 24-30 en 13- 19 bijvoorbeeld 39-33 23-28 en 13-18 dam te nemen. Ook 38-33 is verhinderd. Wel kwam 37-31 in aanmerking. Met de 22ste zet speelde wit 45-40 om druk op de stuk ken 23 er. 24 uit te oefenen. 22. 45-40 13-19, 23. 40-34 11-17. 24. 22x11 16x7. Zwart ruilt 22 weg om klassiek te spelen. 25. 39-33 8-12. Stand na de 26ste zet: OOCJOOCCOOCCOOOCCOOCCCCOCOOOCOCCCCCOOCCOCCCCCCOOCCCCCCCO Met de 26ste zet nam ik de ruil met 32-28 doch ik had in deze partij beter van 38x27 kunnen slaan om speelvrijheid en tempi te houden. De zwakte in de witstelling is het ontbreken van een stuk op 45 (34 moest nog op 45 staan). Merkwaardig genoeg (en zeer moeilijk voor het bord direct te bepalen), komt wit in het verdere spel in moeilijkheden. 26. 32-28 34x32, 27. 37x28 12-18, 28. 41-37 7-12, 29. 37-32 1-7, 30. 28-22 18x27. Met deze ruil naar de rand aanvaardde ik het nadeel dat randstuk 16 soms kan opleveren. In het daarna ontstane spel kreeg ik geen hinder van het randstuk. 31. 32x21 6-11, 32. 21-16 12-18, 33. 38-32 2-8, 34. 43-39 8-12. 35. 42-37 9-13, 36. 48-43 11-17. De grote vier om vier ruil levert wit in het eindspel de beste eindspelkansen op. 37. 33-28 4-9. 38 36-31 18-23, 39. 31-27 13-18. Stand na de 39ste zet: mm m. Hf m mm. up mm wm. Wit staat aan zet zeer moeilijk. Het is dit fragment te onderzoeken of wit nog houdbaar spel kan ontdekken. Gaarne zien wij analyses tegemoet. In de partij verloor wit door: 40. 43-38 15-20. 41. 38-33 9-13. Wit staat verloren. 42. 34-30 20-25, 43. 28—22 25x43, 44. 22-2 24-29, 45. 33x24 19x30, 46. 2x28 43-38, 47. 35x24 48x50. Wit gaf zich gewonnen in een prachtig gespeelde partij van Eddink. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur, R Dukel, Wijk aan Zeeërweg 120. LJnviid- In 1934 kregen twee particuliere ver pleegsters uit Haarlem het idee om een leegstaand jachthuis, dat in de Bakkum- merduinen stond, als rusthuis te gaan in richten. Zij voegden de daad bij het woord en sindsdien komen aldaar, in huize „Vo gelwater" vele mensen die na een zware operatie of ziekte rust behoeven van vol ledig rust en gezonde bos- en zeelucht ge nieten. Zondag 15 maart bestaat huize Vogel water 25 jaar en de twee dames, mevrouw C. Lunzen en M. van der Lee, zullen onge twijfeld heel wat oud-patiënten op die dag terugzien. Nergens schijnt de zon meer als in „Vo gelwater", zei bij de viering van het 20- jarig bestaan, op 15 maart 1954, één der oud-patiënten en terecht. VELSEN DONDERDAG 12 MAART Thalia: „Vrouwenbungalow", 20 uur. Rex: „Dodenval in Dakota", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 14—16.30 uur. Heidestraat 45: Expositie Felison, 1921 uur. Cultureel Gebouw, N.V.S.H. met jeugd- avond, 20 uur. Gem. vergaderzaal: Bijeenkomst Mij. tot Nut van 't Algemeen, 20 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. Nieuwe Kerk, Kanaalstx*aat: Christelijke Oratoriumvereniging „Looft den Heer" met „Matthaus Passion", 19.30 uur. Velsen: Verkiezingen voor de Tweede Kamer. VRIJDAG 13 MAART Thalia: „De tien geboden", 19.30 uur. Rex: „Onteerd moederschap", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Als donder dag. Heidestraat 45: Als donderdag. Hervormd Jeugdgebouw: Variété-avond door het Amstel Cabaret voor A.N.M.B., 20 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van fi nanciën, 1112 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 12 MAART Luxor Theater, 18 en 21.15 uur: „Voor jou heb ik gezondigd". Grote Kerk, 19 uur: Matthaus Passion. VRIJDAG 13 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Operatie Amsterdam". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: ,,'s Nachts langs de trottoirs". W.B. Theater, 20 uur: „Het duel van Gunsighfride". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11