Winst Robeco gestegen van f 16,7 tot f 21 miljoen amda en het bolknakmyster ie 14 #*J U Dames Deli Mij. verwacht voor Italiaanse tabaksoorten goede mogelijkheden Regenkansen nemen af Wereldnieuws Malaria STURKA COLBERTS I 2 ik W terreinen. handen Concessie verleend voor binnenlands helikopternet Beduchtheid in Luxemburg voor tegenmaatregelen van Amerika Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Felle Engelse kritiek op Amerikaans protectionisme Onveranderd dividend Hazemever en Co. De Amerikaanse uitvoer West-Duitsland grootste scheepsbouwer in Europa Bevredigende resultaten Ned. Am. Fittingfabriek De KLM-obligatielening Holl. Sociëteit van Levens verzekeringen optimistisch 2d sa Cf, DONDERDAG 12 MAART 1959 Toegangsprijs ook voor de eerste twee dagen f 2.50. Advertentie ZATERDAG Sm jBr^^™SSF Catalogus vaart a a Wjy BLIJKENS HET JAARVERSLAG OVER 1958 van het Rotterdamsch Beleggings consortium n.v. waren de inkomsten van de vennootschap in het verslagjaar wederom bevredigend en bedroegen deze 18.571.728.42 15.195.854,52). Gerealiseerde koers winsten en -verliezen en uitkeringen ten laste van de agioreserves en claims werden steeds niet als inkomsten geboekt, maar binnen de vermogenssfeer gehouden. De onkosten van de vennootschap hebben f 349.754 (v.j. 335.092) bedragen, terwijl aan belasting 17.413 15.119) moet worden betaald. Rekening houdende met het saldo vorig jaar ad 2.837.936 (v.j. 1.883.794) resulteert hieruit een beschikbare winst van 21.042.497 16.729.436). Zoals bekend zal aan de aandeelhouders worden voorgesteld een dividend van 17'/s percent in contanten uit te keren en daarnaast een belasting vrije uitkering van percent in aandelen ten laste van de agioreserve te verrichten (v.j. 17 percent in contanten). Daarnaast wordt het voorstel gedaan om 1.800.000 toe te voegen aan de bijzondere reserve en na uitkering van de statutaire tantièmes een bedrag van 2.843.107, op nieuwe rekening over te brengen. Teneinde het verwerven van een aandelenbelang in de Robeco gemakkelijker te maken, wordt tevens voor gesteld om statutair de mogelijkheid te openen van nominaal 50 uit te geven. Notering in eensgevend geld wordt overwogen. Het geplaatste kapitaal vermeerderd met nominaal 12.000.000 tot 92.000.000, In verband waarmede werd besloten het maatschappelijk kapitaal te verhogen van 100 miljoen tot 200 miljoen. Het aantal geplaatste aandelen van 1000 steeg van 71.940 per ultimo 1957 tot 82.444 per ultimo 1958. Het aantal aandelen van nominaal 100 nam in deze periode toe van 80.600 tot 95.560. Het vermogen steeg in 1958 van ongeveer 217.000.000 tot bijna ƒ335.000.000 dus met ruim 54 percent. Deze aanwas is zowel het gevolg geweest van de toeneming van het geplaatste kapitaal als van koers stijging. De waarde van het aandeel Robeco verhoogd met de kosten op uitgifte van nieuwe aandelen, steeg van 282 °/o per ulti mo 1957 tot 379 °/o per ultimo 1958. Nederland Het bezit aan gewone aandelen Philips werd uitgebreid van f 2.280.000.tot 4.000.000,nominaal. Het belang bij Unilever werd door verdere aankopen aanmerkelijk vergroot, mede tengevolge van de op de portefeuille ontvangen bonus aandelen, welke aan het bezit werden toe gevoegd, steeg het totale belang bij dit fonds van 3.450.000,tot 5.125.000. nominaal. Het totale belang bij de Ko ninklijke werd door gebruikmaking van claimrechten bij emissie uitgebreid, welke uitbreiding door verkoop echter wederom enigermate werd beperkt. Tengevolge van deze mutaties en mede door koersstijging nam de totale waarde van de groep Neder landse internationale concerns tot van 43 miljoen tot ruim 72 miljoen reële waar de. Het percentuele aandeel van deze groep in het totale vermogen van de vennoot schap steeg hierdoor van 19.9 tot 21.7 per cent. De absolute waarde van de Neder landse portefeuille met inbegrip' van de guldensliquiditeiten namen van 50 miljoen tot 70 miljoen toe, maar het percentuele belang daarvan in het totale vermogen van 23.2 tot 21.1 percent. Amerika Voor wat betreft de Verenigde Staten van Amerika werd in de eerste plaats het belang bij aandelen American Tel And Tel door aankopen in het begin van het jaar uitgebreid van 3.170 tot 30.500 aandelen. Ook waarden van andere aantrekkelijk ge achte openbare nutsbedrijven werden bij- Advertentie ilMI SI A MC A .f ruw of schraal HAMEA-GELEIlT"b* ,5c<l De n.v. Aero Contractors te 's-Graven- hage heeft een gunstige beschikking ge kregen op een aanvraag voor een conces sie om diensten met hefschroefvliegtuigen uit te voeren. Deze concessie van de Kroon geeft de n.v. Aero Contractors het recht met helikopters een geregeld binnenlands luchtvervoer te onderhouden en tevens een ongeregeld luchtvervoer op het buitenland. Als voorwaarde is onder meer bepaald dat de toestellen, die voor de helikopter diensten worden gebruikt, in Nederland moeten zijn ingeschreven. De tarieven van de diensten met hefschroefvliegtuigen dienen door de minister te zijn goedge keurd. Het ANP verneemt verder, dat in de concessie aan de n.v. Aero contractors voor het geregeld binnenlands luchtver voer met hefschroefvliegtuigen de vlieg velden van Schiphol, Zestienhoven. Rot terdam, Eelde. Beek en Hilversum zijn aangewezen alsmede de helihavens van Rotterdam, Eindhoven en Maastricht. Indien de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal haar invoer van kolen uit de Verenigde Staten beperkt om de afzet- moeilijkheden van haar eigen mijnen te verzachten, zullen de Verenigde Staten wellicht tot tegenmaatregelen besluiten, zo wordt te Luxemburg vernomen uit bronnen die in nauw contact staan met de E.G.K.S. Volgens deze bronnen heeft de Ameri kaanse vertegenwoordiging bij de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. de laatste twee a drie maanden de Hoge Autoriteit ver scheidene malen gewaarschuwd, dat de Verenigde Staten zich genoodzaakt zullen zien tegenmaatregelen te nemen, indien de koleninvoer der E.G.K.S.-landen tot de helft wordt beperkt, zoals wordt overwogen. Franse toeristen De Franse regering heeft de deviezentoewijzin- gen aan Franse toeristen naar het buitenland op nieuw ingesteld. Franse toeristen die naar het buitenland gaan zullen thans ongeveer 400 gulden aan deviezen mogen meenemen. De maatregel gaat 1 .iuni a.s. in. De toewijzingen waren ver leden jaar scherp ingekrompen toen Frankrijk tekort kreeg aan deviezenreserves. gekocht. In de financiële sector werd het belang bij aandelen Transamerica Corpo ration vergroot, nog vóór de afsplitsing van de First America Corporation van dit concern. Mede tengevolge van koersstij gingen vermeerderde de Canadese porte feuille per saldo van bijna 12 miljoen tot bijna 18 miljoen reële waarde. Het per centage in het reële vermogen van de groep Verenigde Staten van Amerika op de af sluitdatum was 48.79 (49.9), dat van Cana da 5.30 (5.4). Europa Gez'en de relatie' gunstige ontwikkeling van verschillende landen op het Europese continent werden verscheidene vooraan staande fondsen van dit werelddeel aan de portefeuille toegevoegd. In dit kader heeft de vennootschap een belang bij het Duitse bedrijfsleven genomen, waarbij het accent werd gelegd op de chemische en elektri sche industrie. Ook Zwitserland en Italië deden hun intrede in de beleggingsporte feuille. Per ultimo 1958 was in totaal 44.98 percent van de reële waarde van het ver mogen belegd in Europese effecten. Het aandeel van Afrika in 't vermogen daalde van een percent tot 0.87 percent; het bezit aan Zuidafrikaanse aandelen nam slechts in zeer beperkte mate toe. Sprekend in een vergadering van de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Groot-Brittannië heeft Sir David Eccles, Engels minister van Handel, woensdag ongezouten kritiek geuit op de Amerikaan se handelspolitiek. Hij stelde dat het pres tige van de Amerikaanse wereldpolitieke leiding ernstig geschaad wordt door de sterk protectionistische handelspolitiek die de Amerikaanse regering op de we reldmarkten voet. Hij zei dat de Engelse bezorgdheid over het toenemend' aantal voorbeelden van protectionisme niet in de eerste plaats voortkomt uit derving van dollarinkom sten door Engeland. Het economisch wel zijn van landen die niet aan de dollar heb ben vastgehaakt is een belangrijker kwes tie. Deze landen, zowel geïndustrialiseer de als onontwikkelde, zullen sterker en betrouwbaarder bondgenoten worden als de Amerikaanse politiek voor en niet tegen de handel is gericht. Hij herinnerde aan de afkondiging van invoerquota voor lood en zink, die samenviel met de economi sche conferentie te Montreal. De afkondi ging van de quota veroorzaakte in de con ferentie de grootste bezorgdheid. „Ameri ka heeft, slechts 180 miljoen mensen. Rond de conferentietafel waren 600 miljoen mensen vertegenwoordigd en uw optreden in deze kwestie veranderde de sfeer van de conferentie ingrijpend. En datzelfde geldt voor de restricties op de olie-im port", aldus Eccles. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der n.v. Fabriek van Electri- sche Apparaten voorheen F. Hazemeyer en Co. zal worden voorgesteld over het afge lopen boekjaar een dividend uit te keren van 12 percent (onveranderd). Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft bekendgemaakt dat de uitvoer der Verenigde Staten in Januari opnieuw is gedaald. De waarde van de uitvoer bedroeg 1.400.400.000 dollar, of ongeveer acht per cent minder dan in december 1958, toen voor 1.513.600.000 dollar werd uitgevoerd. In januari 1958 bedroeg de uitvoer 1.504.600.000 dollar. In geheel 1958 was de uitvoer 14 percent kleine, dan in 1957. Advertentie Uw levenslust bewaren met oude klare! ió het zo r~ VOLGENS schatting van deskundigen krijgen jaarlijks ongeveer 300 miljoen mensen aanvallen van malaria eh sterven aan deze ziekte 3 miljoen mensen per jaar. Dit zijn droge, maar ontstellende getallen, die beter dan een smeuiige omschrijving aantonen welk een geweldige verbreiding de malaria onder de wereldbevolking heeft. Ook in Nederland komt malaria voor in Friesland, Noord- en Zuid-TIolland en in Zeeland, maar omdat de infectie daar niet dicht gezaaid is, heeft de be volking daar betrekkelijk wei nig last van. Bovendien is het karakter van deze ziekte in ons land in het algemeen goedaardiger dan in de tropen. Wanneer we over malaria spreken, moeten we enige voorzichtigheid betrachten met het lidwoord „de". De ziekte wordt ver oorzaakt door een parasiet, maar daarom kunnen we nog niet spreken van „de" ma lariaparasiet, want er zijn verschillende soorten van deze parasieten, wier ontwik- kelingscyclus tot een ander ziektebeeld leidt. Vandaar de onderscheiding van ver schillende malaria-ziekten. Bovendien is het niet alleen de mens die als hoofdgast heer voor dergelijke parasieten fungeert, maar worden ook apen en andere zoog dieren, vogels, en zelfs reptielen het slachtoffer, welke dieren dan ook prompt aan malaria lijden, zij het dan weer een andere malaria dan wij hebben. Velen he iveren dat malaria wordt overgebracht door de malariamug. Maar ook hier zit het lidwoord ons weer in de weg, want „de" malariamug bestaat niet. Het muggenge- slacht Anopheles wordt als enige grotendeels aansprakelijk gesteld- voor het overbrengen van de ziekte, maar we kun nen toch ook weer niet zeggen dat „de" Anopheles de schuldige is. Want het ge slacht Anopheles telt een ruwe 200 ver schillende soorten en slechts 60 hiervan zijn overbrengers van malaria. Ruim twee derde van het geslacht gaat dus vrij uit, voor zover men momenteel althans weet. Daar staat tegenover dat de betekenis van J elke soort op verschillende plaatsen zeer wisselend is. De ene Anopheles-soort kan ergens de voornaamste overbrenger - zijn, maar in een andere streek een volkomen ondergeschikte rol spelen. Dit maakt de be strijding in verschillende gebieden niet eenvoudig. Aangezien malaria parasieten door hel speeksel van de mug in het men selijk bloed worden gebracht, daar een ont wikkeling doormaken, vervolgens bij een nieuwe steek van een mug in de muggen- maag belanden, alwaar zij zich tot een andere vorm ont wikkelen, waarvan de na zaten weer in de speeksel klier van het insect terecht komen, kan de betekenis van de verschillende Anopheles- soorten in een bepaald gebied blijken uit een onderzoek van de maagwand en de speekselklier. Voor de bestrijding van de soorten die de ziekte overbrengen, moet vervolgens ivor- den nagegaan in welke waterverzame lingen (riviertje, meer, plas, put, hoefin- druk, bladoksel, enz.) deze speciale soort broedt, opdat die broedplaatsen ongeschikt gemaakt kunnen worden. Er zijn anophe- linen die slechts in de schaduw, andere die alleen in door de zon beschenen water broeden; weer andere verkiezen stromend water, of uitsluitend stilstaande plassen, terwijl er ook soorten zijn die alleen in brakwater hun eieren afzetten. Bij de be strijding van de malariaplaag kan van deze kennis gebruik worden gemaakt door de noodzakelijke voorwaarden die de sclml- dige mug aan haar broedplaats stelt, weg te nemen, maar deze biologische bestrijding is voor grote gebieden in het algemeen iveinig doeltreffend, zodat ter bestrijding der insecten giftige stoffen te baat worden genomen. Nu we weer bij de vergiften zijn beland, zult u wellicht ook wel iets willen horen over insecte" die een chemische oorlog voeren? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Het feit dat in 1957 de winst werd ge reserveerd en daardoor niet tot dividend uitkering werd overgegaan heeft de grootte van het dividend over 1958 (16 percent) bc- invloed, aldus is b(j de beantwoording van vele vragen uit de drukbezochte jaarver gadering van certificaathouders van de n.v. Deli-Maatschappij naar voren ge komen. Het percentage van dit dividend wijst er niet op, dat met een constant divi dend in volgende jaren rekening moet worden gehouden, vooral omdat de vc nootschap met behoorlijke risico's te doen heeft, waartegen evenwel behoorlijke re serveringen getroffen zijn. De uitkering van een interim-dividend over 1958 slechts eenmalig geweest en dit systeem zal niet worden doorgevoerd. De maatschappij beschouwt de uit Indo nesië verscheepte tabak nog steeds als haar Lloyd's Register Uit het jaarverslag over 1958 van Lloyd's Register of Shipping blijkt, dat op het vasteland van Europa de Westduitsc scheepswerven de meeste opdrachten heb ben en dat het onmiddellijk gevolgd wordt door Italië. Deze beide landen bouwen te zamen 292 nieuwe schepen met een totale tonnage van 1.979.618 br.t. Volgens bet overzicht hebben de grote werven in West- Duitsland nog schecpsbouworders tot 1961-'62. Uit de cijfers per december blijkt, dat in West-Duitsland 189 schepen van tezamen 1.094.250 br.t. in aanbouw waren, waarbij 38 tankschepen van tezamen 424.393 br.t. Ruim de helft van deze totale tonnage, 648.394 br.t. is voor export bestemd. Bij de 103 in aanbouw zijnde schepen in Italië van tezamen 885.368 br.t. zijn 34 tankschepen van tezamen 578.057 br.t. Daarvan zijn 40 schepen, tezamen groot 411.493 br.t., voor export bestemd, waarvan voor het Ver enigd Koninkrijk 46 percent. In Nederland zijn 140 schepen van teza men 780.829 br.t. in aanbouw, waarbij 28 tankschepen van tezamen 452.091 br.t. In Zweden zijn 492.785 br.t. aan schepen voor export in aanbouw en 229.840 br.t. voor Zweedse reders. In maart van het vorige jaar werd de kiel gelegd van het eerste van zesc turbinetankschepen van 68.000 dwt. bestemd voor Amerikaanse reders. Het zal het grootste schip worden, dat ooit iri Zweden werd gebouwd. Voor een nieuwe werf te Gothenburg is men al flink gevorderd met het opblazen van rot sen voor een dok, dat bij voltooiing de bouw van tankschepen tot 100.000 dwt. mogelijk zal maken. Uit hel jaarverslag over 1958 van dc n.v. Nederlands-Amerikaanse Fittingfabriek te Devcnteer blijkt dat het jaar is afgesloten met een winst van 735.503 2.002.334). Nadat dit in mindering is gebracht op het saldo verlies van vorige jaren, resteert een verlies van 2.074.370. Dit resultaat is, ondanks de ook voor dit bedrijf duidelijk voelbaar geweest zijnde recessie, belangrijk beter dan het bestuur in het begin van het jaar had voorzien. Gedurende 1958 heeft de onderneming in totaal 1.750.000 kunnen aflossen op de schuld aan de Herstelbank. Hierop aanslui tend wordt medegedeeld, dat medio februari 1959 het restant van de schuld, groot 750.000, eveneens is afgelost. Mede dank zij de verdere verbetering van outillage, organisatie en werkmetho den bleef, ondanks de daling van de pro- duktie met 35 percent, de daling van de arbeidsproduktiviteit beperkt tot slechts 5 percent. Er werden enkele transportinrich tingen aangeschaft. Door de mechanisering van de verkooop-, voorraad- en orderadmi nistratie en aansluitend daarop van de planning, konden de voorraden beter wor den aangepast aan de werkelijke behoefte, zodat in het algemeen uit voorraad of met zeer korte levertijden verkocht kon worden. Het bestuur der n.v. slaat de verdere ont wikkeling van de Euromarkt met grote aandacht en enige bezorgdheid gade, daar deze tot nu toe aan de concurrentie enige voordelen en aan de eigen onderneming geen verdere verruiming heeft gegeven. 41. Pat onderzocht de vreemde sigaren rook en dacht scherp en logisch na, zoals alleen een meester speur der kan nadenken. Hij was dan ook zo diep met denkwerk bezig, dat hij de nadering van zijn tegen standers niet merkte. Maar Panda merkte dit wel! „Pat!", riep hij verschrikt. „Pas op! Daar heb je die dikzak en zijn helper weer!" „Stil!", snauwde Pat, zonder op te kijken, „je stoort mijn gedachtens. Hoe vaak heb ik je al niet gezegd, dat je geen kletspratens moet verkopen, wanneer ik bezig ben te denken!" „Het zijn geen klets praatjes!", riep Panda, „ze zijn er echt! Ze willen de sigaar afpakken!" Toen de detec tive echter niet luisterde en het tweetal reeds hun handen naar de sigaar uitstrekte, besloot Panda om dan maar zelf te han delen. Hij deed een fikse trek aan de si gaar enblies een taaie rookkring om zijn belagers. Die twee waren hiermee voorlopig uitgeschakeld, maarPanda eveneens! Hij had nog nooit gerookt en dus kreeg hij er een hoestbui van, dat het da verde. „Wat heb je NU weer?!", riep Pal, korzelig omkijkend. Er ivas nog iemand anders, die vol afkeuring vaststelde, dat een kleine Panda sigaren rookte. Zij be sloot in te grijpen en dit zou nog verstrek kende gevolgen voor Pat en Panda hebben eigendom. Het bestuur wenste echter niet te vertellen wat op dit punt gedaan zal worden. Het is onbekend of er tabak van de maatschappij achter het IJzeren Gordijn verdwijnt. Met de rubber is dit wel het geval. i-Iel bestuur wenste voorts geen ant woord te geven op de vraag of er buiten de 19.000 ver. ndelde >en nog iets over is van de Sumatra-tabaksoogst 1957. In Italië liggen de tabaksgronden in de Po-vlakte op een dusdanige hoogte dat er geen risico's bestaan uit hoofde van over stromingen. Sommige tabakken kunnen de vergelijking met het Sumatraanse produkt weerstaan. Verwacht wordt dat deze Ita liaanse tabak als doorsnee dekblad een be hoorlijke toekomst tegemoet gaat. Een proefstation is inmiddels gereed gekomen. De tabak wordt: in Milaan aan de markt gebracht. De Deli heeft zich mede op de Italiaanse tabak gericht, omdat moeilijk heden kunnen voortspruiten uit het buiten tarief van 30 percent in de Euromarkt op tabak uit andere landen. De in Amerika geteelde tabak wordt daarom aldaar ver werkt en verbruikt. Bij de American Su matra Tobacco Corporation is dc produktie stationair. Ook hier wordt getracht door zaadselectie per acre een groter aantal ponden voort te brengen. Daar de teelt al leen mogelijk is op de allerbeste gronden, zijn de mogelijkheden beperkt. Het bestuur ziet grote toekomstmogelijk heden in de fabrikage van „gehomogeni seerde bandtabak". In de fabriek in Mann heim, waarvan de Deli voor de helft eige naar is, is de produktie van dit artikel goed verlopen en de verkoop goed geslaagd. De fabriek in Eindhoven hoopt deze zomer het eerste produkt aan de markt te brengen. Naar het ANP verneemt is op de uitgifte van 4-H percent 20-jarige in gewone aan delen converteerbare achtergestelde obli gaties door de K.L.M. dermate ingeschre ven. dat de toewijzing slechts uiterst ge ring zal kunnen zijn. De nieuwe obligaties worden in de Verenigde Staten door han delaars die niet tot het emissies.yndicaat behoren, aanzienlijk boven pari genoteerd. Men meldt noteringen van 113 bieden 114 laten, aldus meldt Reuter. Advertentie Gen. Cronjéstraat '40-14 Telefoon 54679 Haarlem Voor de Hollandsche Sociëteit van Le vensverzekeringen n.v. is 1958 een gunstig jaar geweest, aldus de directie. De toe vloed van nieuwe verzekeringen ad J 278.547.882,was groter dan ooit. Na aftrek van het verval bedroeg de netto vooruitgang 153.143.336,—. Het totale verzekerde bedrag steeg daardoor tot 1 1.765.193.652,Hiertoe droeg zowel het Nederlandse als het Canadese bedrijf bij. Het laatste zag het verzekerde bedrag met meer dan Can. dlr 9 miljoen stijgen tot ruim Can. dlr 23 miljoen. De totale premiereserve steeg tot 445.635.979,waarin een extra verster king van 2.498.871,is begrepen. Zij werd nagenoeg geheel berekend op basis van een rentevoet van 3 percent. Het ge middelde rendement over het totaal der beleggingen ad 474.301.358 bedroeg 4,11 percent, tegen vorig jaar 3,96 percent, zodat de hogere rente voor nieuwe beleggingen blijkbaar slechts langzaam doorwerkt. De algemene reserves bedroegen aan het einde van 1958, na toevoeging daaraan van 5.530.00,uit de winst en inclusief het volgestorte maatschappelijk kapitaal ad 3 miljoen, 26.546.466. De directie ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet. Zoekers. Reddingsploegen te land en vlieg tuigen zijn woensdag in Columbia be gonnen te zoeken naar 24 mensen die sinds drie weken in de dichte bossen van Anchicaya, nabij Buenaventura, een haven aan de Stille Oceaan, vermist worden. Alle leden van het vermiste ge zelschap waren kolonisten, die naar land zochten om boerderijen te stich ten. Verbetering. Een 13-jarig schoolmeisje uit de Londense voorstad Wimbledon stond dezer dagen voor de kinderrechter. Tus sen september van verleden jaar en januari had ze liefst 61 keer gespijbeld. Gevraagd of ze iets tot haar verdediging had aan te voeren, zei het meisje: „Ik heb het roken eraan gegeven." Critiek. Het Turkse blad „Ulu" mag een maand lang niet verschijnen en de ver antwoordelijke redacteur, Ulku Arman is veroordeeld tot 16 maanden gevan genisstraf en 4.000 Turkse ponden boete wegens het publiceren van een artikel, waarin de regering wordt gekritiseerd. Het artikel was een vertaling van een in de Indianapolis Star verschenen ar tikel van de hand van Eugene Pullian. Verboden. De verspreiding van twee uit gaven van het Joegoslavische katholie ke maandblad „Blagovest" is door een rechtbank te Belgrado verboden. Een dezer uitgaven, het februari-nummer, bevatte aanhalingen uit de kerstbood schap van de paus, waarin hij het atheïsme veroordeelde. Alleroudste. Verleden week is in het nabij Ispahan, in Perzië, gelegen dorp Ferei- dan Seied ali Salehi overleden, die zei de oudste man ter wereld te zijn. Hij zou op het tijdstip van zijn overlijden 195 jaar oud zijn geweest. Ruïnes. Amerikaanse archeologen gaan deze zomer bij Caeserea aan de Mid- delJandse-Zeekust van Israel speuren naar de verzonken ruïnes van de ha ven die koning Herodes de Grote ter ere van keizer Augustus heeft aangelegd. Oefening. Israëlische vissers worden thans door Japanse collega's geoefend in de tonijnvangst. Men wil twee vaar tuigen voor dit nieuwe bedrijf van Ja pan aankopen en de betrokken Japans- Israelische onderneming wil zich ook op de export van tonijn toeleggen. Motor. De Verenigde Staten hebben mach tiging gegeven voor de overdracht aan Groot-Brittannië van een volledige atoominstallatie voor een duikboot, zo heeft de Amerikaanse commissie voor kernenergie meegedeeld. Deze zal wor den aangebra ht in de Britse onderzee boot „Dreadnought". De installatie zal gelijk zijn aan die van de nieuwste Ame rikaanse marineduikboten van het type van de „Skipjack,". Poolstalion. Aan de Prinses Astridkust, het oostelijk deel van het zuidpoolge bied, is dinsdag een nieuw Russisch poolstation geopend. Dit heeft radio- Moskou medegedeeld. De naam van het station is „Lazarev". Op de Prinses As tridkust van het zuidpoolgebied laat Noorwegen aanspraken gelden, maar dit station werd opgericht in overeen stemming met de internationale raad van de wetenschappelijke unie. Minder. De Australische minister van de grondstoffenproduktie, Adermann, heeft woensdag te Brisbane gezegd, dat velen in Azië nu minder te eten hebben dan twintig jaar geleden. Hij zei dit op een bijeenkomst van de economische commissie voor Azië en het Verre Oos ten van de UNO. Volgens hem moet de landbouwproduktie worden vergroot en de wereldhandel worden uitgebreid. Verkiezing. De nieuwe Chinese nationale vergadering komt op 17 april bijeen om een nieuwe president van de Chinese volksrepubliek te kiezen als opvolger van Mao Tse Toeng. Aan deze nationale vergadering, de tweede sedert het be staan van de Chinese volksrepubliek, nemen 1.220 afgevaardigden deel. onder wie 150 vrouwen en 179 vertegenwoor digers van nationale minderheden in China en van in het buitenland wonen de Chinezen. Aardverschuiving. In Trento in Noord-Ita- lië heeft woensdag een grote aardver schuiving verscheidene huizen bescha digd in het gehucht Valduga. Zij kwam 300 meter voor het dorpsplein tot stil stand. Er waren geen slachtoffers. Het front van een storing, diê van Ier land naar West-Schotland trok. drong in de afgelopen nacht met enige regen ons land binnen. De luchtdrukverschillen werden tegelij kertijd aanzienlijk kleiner en de wind nam af, zodat het front zich maar langzaam naar het noordoosten van het land ver plaatste. In het zuidwesten kwamen achter het front opklaringen voor. Terwijl de depressie bij Schotland naar het noorden wegtrekt, nadert van de oceaan een rug van hoge luchtdruk. Deze zal de luchtdruk op de Britse eilanden en de Noordzee flink doen stijgen, met als gevolg dat de wind in ons land zwak blijft. Omdat de lucht be langrijk vochtiger is geworden kan in de komende nacht plaatselijk mist ontstaan. De neerslagkansen nemen weer af. WEERRAPPORTEN Vrijdag 13 maart Zon op 7.01 uur, onder 18.39 uur. Maan op 8.34 uur, onder 23.08 uur. Maanstanden 17 maart 16.10 uur eerste kwartier. 24 maart 21.02 uur volle maan. 31 maart 12.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 12 maart Hoog water 5.34 en 17.48 uur. Laag water 1.16 en 13.39 uur. Vrijdag 13 maart Hoog water 6.07 en 18.21 uur. Laag water 1.46 uur, onder 14.08 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen Duiten- 00 en binnenland heden uo morgen 7 uur Neerslag «f (k laatste 24 uur ïz il Den Helder geheel bew zo 6 Ypenburg zwaar bew. w 5 4 Vlissingen zwaar bew. wzw 6 2 Eelde lichte regen ozo 1 0,1 Twente half bew. O 4 0 De Bilt laagh. mist wnw 7 1 Eindhoven geheel bew. windst. 7 4 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. w 7 4 Helsinki onbewolkt nnw -7 0 Stockholm onbewolkt windst. -6 0 Oslo onbewolkt windst. -6 0 Kopenhagen onbewolkt OZO 1 0 Aberdeen zwaar bew. zzo 6 6 Londen onbewolkt z 2 2 Amsterdam mist wzw 5 2 Brussel geheel bew. zw 6 1 Luxemburg regen w 5 3 Parijs zwaar bew. w 5 2 Bordeaux zwaar bew. wnw 6 15 Grenoble regen nnw 6 1 Nice regen n 10 1 Berlijn half bew. 0 -2 0 Frankfort zwaar bew. no 3 7 München licht bew. windst. -3 Zürich regen windst. 5 3 Genève regen w 6 1 Locarno motregen windst. 6 0,1 Innsbruck geheel bew. windst. 3 0 Wenen zwaar bew. ono 0 0 Rome mist windst. 9 1 Ajaccio regen ono 9 3 Madrid licht bew. wzw 4 3 Mallorca zwaar bew. ono 10 6 Algiers zwaar bew. wzw 11 7

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2