W 6 r7jÉL Adelborst Macmillan in gesprek met Bonn voor Adenauer Peek&Cloppenburg Groep Amerikaanse biologen tegen overhaasting in ruimte-onderzoek herenmode-tip Wegens verduistering 1 jaar geëist tegen bedrijfsleider Jaar gevangenisstraf geëist voor diefstal van drie fietsen Ook Bonn voelt weinig voor een Brits leiderschap en de Britse denkbeelden NAAIMACHINES no-iron-shirt Helikopter zette ploeg brandweerlieden op gloeiend schip Fa. A. EVERTS ^'"E8S' KAMPERMAN 11 Aanvallen op Tito op Pools partijcongres Bevordering van de verkeersveiligheid Post voor West-Irian wordt niet bezorgd Twee doden in het verkeer Zij is nog te jong Verdachte zou in Zandvoorts restaurant twintig mille achtergehouden hebben Timmerman en opperman bekennen 15 inbraken Belgische „colons" ageren tegen Van Hemelrijck Betogingen bij aankomst in Leopoldstad Pan American opent lijn New DelhiDjakarta Wetenschappelijke bijeenkomst in Den Haag stelt code voor raketproeven op In augustus weer taptoe in Delft HAARLEMSE RECHTBANK Haagse Tram krijgt een ver goeding voor oorlogsschade Wageningen krijgt kern reactor voor landbouw onderzoek Scholier zat dronken achter het autostuur DONDERDAG 12 MAART 1959 (Van onze correspondent in Bonn) De Britse eerste minister Macmillan is vanmorgen in Bonn aangekomen, waar hij in de namiddag en morgenochtend ge sprekken met bondskanselier Adenauer over zijn reis naar Moskou zal voeren. Bonn is de tweede etappe op de reis van Macmillan langs de Franse, de Westduit- se, de Amerikaanse en de Canadese hoofd stad. Te Bonn zou, evenals eergisteren te Parijs, niet slechts gesproken worden over datgene, waarover men het eens is, maar ook over het onderwerp waarover de meningen van Britten enerzijds en Fran sen en Westduitsers anderzijds ietwat uit eenlopen: het „scheiden" van de grote machten in Midden-Europa door kernwa pen-vrije, of militair verdunde, zones als westelijke concessiemogclijkheid bij de aanstaande conferentie met de Sovjet- Unie. Men heeft er te Bonn op gewezen dat er in de eerste plaats eigenlijk een ander on derwerp is, waarover Bonn en Parijs een andere mening hebben dan Londen. Het gaat om de opmerking van Macmillan, na zijn terugkeer uit Moskou, over de rol, die hij in de westelijke politiek moet, of graag zou willen, spelen. „Ik hoop", zei hij toen „dat u het voor juist zal achten in ieder geval houd ik het voor juist dat wij in Groot-Brittannië moeten proberen voor aan te gaan om een uitweg uit de huidige moeilijkheden te vinden". Prompt schreef de Londense „Times" hierover een commentaar, dat zowel te Pa rijs als te Bonn rimpels in verscheidene voorhoofden veroorzaakte. De „Times" schreef: „De Amerikaanse president is een iets aan betekenis verliezende factor, de Westduitse bondskanselier een oude, ongelukkige man, de Franse president is geheel en al met andere problemen bezet. Zo valt de buitengewone verantwoording om de westelijke coalitie de komende we ken op verstandige manier en toch met de nodige vasthoudendheid te leiden, op de Britse eerste minister". Men kan zonder overdrijving zeggen, dat er noch te Parijs, noch te Bonn veel voor wordt gevoeld Macmillan te laten op treden als de huidige westelijke leider, die Dulles' moet vervangen. Het strookt niet met Adenauers bedoelingen, die óf een Amerikaans leiderschap óf een continen taal Europees leiderschap wenst. En het strookt helemaal niet met de gedachten van De Gaulle, wiens herwonnen prestige een leiderschap van Macmillan eenvou digweg niet verdraagt. Verschillen Het tweede punt van verschil, betreft de ..disengagemenf'-plannen. Men vreest te Bonn dat de Britten Moskou 't scheiden van de machten in Midden-Europa als een zui ver tegenvoorstel te centraal en te militair willen aanbieden, zonder dat, zoals Bonn eist, daarbij de politieke spanningen als de Duitse verdeeldheid uit de weg zul len worden geruimd. Men ziet dit punt niet als een simpel onderwerp van onderhan deling, waarmede men het gesprek met de Russen op gang kan brengen, maar als een zeer realistisch plan begrijpelijk, omdat Bonn nu eenmaal rechtstreeks be trokken is bij alles wat in Midden-Europa gebeurt. Ten derde staat men zowel te Parijs als te Bonn veel wantrouwender dan de Brit ten tegenover de Sovjet-Unie. De overtui ging, dat het de Russen met hun wisselba den-tactiek van de laatste tijd in laatste instantie toch gaat om het verwezenlijken van agressieve doeleinden, is vooral in de omgeving van Adenauer bijzonder sterk. Iedere concessie van het Westen, ieder compromis-aanbod kan Kroesjtsjev en de zijnen de indruk geven, dat het Westen niet verder kan en te zwak is, aldus de me ning te Bonn. Deze mening vindt steun, zo neemt men hier aan, bij enige kleinere NAVO- landen, waaronder Nederland en België, die vrezen dat zogenaamde soepelheid in zake de „disengagemenf'-plannen uitge legd kan worden als westelijke zwakte. De ze kleinere NAVO-staten zijn daarenboven bevreesd voor een terugtrekken van Ame rikaanse en Britse troepen uit Duitsland, omdat men niet weet waar deze troepen na deze terugtocht zouden moeten worden gelegerd. In de Benelux-landen is geen plaats voor hen, voor Frankrijk zou een dergelijke legering politiek ongewenst zijn en ook Groot-Brittannië komt er niet voor in aanmerking. Men hoopt in Bonn 'in alle oprechtheid, dat het bezoek van Macmillan zal leiden tot een oplossing van mogelijke verschil len van mening, omdat in het licht van de bedreiging, waaraan West-Berlijn bloot staat, iedere controverse gevaarlijk is. Men toont zich daarbij in Bonn, meer dan enkele weken geleden, bereid tot een af wachtende houding, teneinde niet gedood verfd te worden als sta-in-de-weg voor de totstandkoming van het aanstaande ge sprek met de Russen. Adenauer is in elk geval goed voorbe reid op dit gesprek met Macmillan: Hij ls gisteren ingelicht door zijn ambassadeur in Moskou en Washington en hij is op de hoogte door Ollenhauers gesprek met Kroesjtsjev en door Brandts wereldreis. Tenslotte mist hij de prestigegevoelens, die De Gaulle beheersen en deze ertoe heb ben verleid Macmillan niet bepaald harte lijk te Parijs te ontvangen. De ontmoeting tussen Adenauer en Mac millan zal dan ook zeker, ondanks de me ningsverschillen, in het teken dei- vriendschap staan en niet in dat van de koelheid, omdat men te Bonn beter dan te Parijs beseft anderen, en ook de Britten, hard nodig te hebben. Advertentie A1K merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 WARSCHAU (UPI) Op het congres van de Poolse communistische partij is weer heftige critiek geleverd op maar schalk Tito van Joegoslavië. De Chinese vice-premier Tsjoe Teh zei dat de „Joego slavische revisionisten de Verenigde Sta ten goede diensten bewijzen in het onder mijnen van de eenheid van het socialisti sche kamp." Ignatov, lid van het Sovjet-politburo, be weerde, dat de Joegoslaven trachtten an dere communistische partijen „weg te ha len van de weg van het Marxisme-Leni- nisme", maar dat zij niet geslaagd waren. Ook de Poolse vice-minister van buiten landse zaken, Marian Naszkovski, liet zich niet onbetuigd en noemde de Joegoslavi sche buitenlandse politiek „revisionis tisch". In een gisteren in Den Haag "ehouden vergadering van organisaties, die de be langen en de veiligheid van wegverkeer en wegvervoer in Nederland bevorderen, is het reclameplan besproken, dat op de Wegverkeersdag 1957 van de K.N.A.C. in grondvorm is ontwikkeld door jhr. W. van Andringa de Kempenaer te Haarlem, voorzitter van het Genootschap voor Re clame. Dit plan beoogt een grote campag ne op touw te zetten ter bevordering van de verkeersveiligheid, met inschakeling van de verscheidene reclamemedia. De afgevaardigden waren eenstemmig be reid, bij hun besturen te bevorderen, dat een nadere bestudering van het plan mo gelijk wordt gemaakt. Advertentie Advertentie Een dorstige Schot kreeg in Mokum Zo'n trek in een TIP, want hij rook hem. Bedacht toen iets groots Straks steel ik bij BOOTZ 0 't- Recept van die TIP en ik stook hem. nz. Hr. M. P., Rotterdam ontv. 1 II. TIP 1 Lil. Bootz' Oude Genever. Nwe. Limericks inz. aan H. Bootz - A'dam De postadministratie in Nederlands Nieuw Guinea weigert reeds geruime tijd post uit Indonesië te accepteren, die is ge adresseerd met „West Irian". Deze post wordt als onbestelbaar naar de afzenders geretourneerd. De postadministratie in Nieuw Guinea is daartoe gebonden door een desbetreffend besluit van de gouver neur, dat in overleg met Den Haag is ge nomen. De Nederlandse regering stelt zich op het standpunt, dat de benaming „West Irian" officieel voor Nederlands Nieuw Guinea niet kan worden erkend. Toelating van met „West Irian" geadresseerde post uit Indonesië zou het bedrijven van poli tiek in de hand kunnen werken. Ten gevolge van deze maatregel werd onlangs een zending katholieke tijdschrif ten in het Indonesisch uit Hollandia naai de uitgevers in Djakarta teruggezonden. In katholieke kringen in de Indonesische hoofdstad wekte dit. verbazing, te meer daar het hier godsdienstige lectuur betrof. Naar aanleiding hiervan legt men er in Den Haag van officiële zijde de nadruk op, dat er in Nederlands Nieuw Guinea voor de invoer van boeken en tijdschriften uit Indonesië geen enkele verbodsbepaling be staat. Slechts communistische lectuur of geschriften die in strijd kunnen worden ge acht met de zeden en openbare orde, wor den geweigerd. De zending katholieke tijdschriften is uitsluitend naar Djakarta geretourneerd, omdat zij was geadresseerd naar „West Irian". Het Nederlandse standpunt is ge baseerd op de internationale P.T.T.-con- venties. de meest geperfectioneerde Trub -flex-Truon uitvoering met „Ir boord uit e s,uk' „cod, blijft volkomen glad. Di, exclusieve Pb Cmerk- sWr, von krimpvnie no •„on poplin, met drM manchetten en m diver se mouwlengten, voor de lage prijs van De 14-jarige Jan J. Fokkema, wonende aan de Burgemeester Prinslaan te Ede, kwam maandagmiddag op zijn fiets op het kruispunt van Borsselelaan-Klinken- bergerweg te Ede in botsing met een per sonenauto. De jongen werd deerlijk ge wond naar het Arnhemse Gemeentezie kenhuis vervoerd, waar hij dinsdagmid dag overleed. In het Julianaziekenhuis te Apeldoorn is overleden de heer R. de Beer die zaterdag door onbekende oorzaak met zijn brom fiets tegen een in de Methusalemlaan staande, met paard bespannen wagen reed, waarbij hij een schedelbasisfractuur opliep. De heer De Beer was 53 jaar oud. Advertentie om aan de verlovingsringen te denken, maar als ze eenmaal zover is, gaat ze natuurlijk ook naar de zaak waar generaties vóór haar hun symbool van CONSTANT geluk kochten, naar het huis met het carillon Grote Houtstraat 49 Tel. 20049 De Haarlemse rechtbank heeft woens dagmiddag de behandeling voortgezet van de op 12 februari geschorste zaak tegen 'n 39-jarige bedrijfsleider uit Amsterdam, die aldus de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman ten nadele van zijn werkgever verduistering zou hebben gepleegd voor een bedrag van ongeveer twintigduizend gulden. Mr. Van der Valk Bouman achtte het tenlastegelegde feit bewezen en eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De Amsterdammer zou, aldus de ten lastelegging, in de jaren 1956, 1957 en 1958, toen hij als bedrijfsleider werkzaam was in een restaurant in Zandvoort steeds kleine bedragen hebben verduisterd, die met elkaar aldus de verklaring van de eigenaar van de zaak, een Amsterdamse bakker opgelopen zouden zijn tot tien a twintig mille. In het restaurant werkten een groot aantal serveersters, die bij een bestelling van een van de klanten een bedrag aan sloegen op een kassa, waarna zij, aan het einde van de dag. het totaalbedrag, dat deze kassa vermeldde, moesten afrekenen. De fooien bleven dan over. De verdachte zou aan de meisjes hogere bedragen hebben opgegeven, dan de kassa in werkelijkheid vermeldde. De meisjes betaalden en de bedrijfsleider schreef weer lagere bedragen in het kasboek. Zo zou het, althans volgens de eigenaar LEOPOLDSTAD (Belga) De Belgische minister voor Kongo, Van Hemelrijck is bij zijn aankomst te Leopoldstad in Kon go aangekomen weinig geestdriftig ont vangen. Van Hemelrijck zal te Leopold stad besprekingen met gouverneurs-gene raal'Cornelis. Voeren. Uit een aantal door blanken- bestuurde auto's met stroken zwart crêpe papier zwaaiden mensen met zwarte vlaggen, toen de minister van het vliegveld naar het regeringsgebouw reed. In de nacht had de politie reeds een aantal woorden verwijderd die met kalk op de weg van het vliegveld naar de stad waren aangebracht. Op de weg stond on der meer „ga naar huis" en „ongewenst". Enkele zakenlieden in de Europese wijk van Leopoldstad hadden de luiken voor hun winkels aangebracht. Er zijn dinsdag avond pamfletten verspreid waarin daar op werd aangedrongen. Uit protest tegen de aankomst van de minister moet de stad er verlaten uitzien, zo werd in de pam fletten gezegd. BRIXHAM, DEVON (UPI) Een heli kopter van de Engelse marine heeft woensdagavond een brandweerploeg afge zet op het brandende Duitse schip Vor- mann Rass. De marinemannen slaagden erin de brand, die het Duitse schip langs één zijde al zeer zwaar beschadigd had, te blussen. De brand aan boord van de Vormann Rass was woensdagochtend om ongeveer tien uur in de machinekamer begonnen. Op het SOS gebeurde aanvankelijk wei nig, maar na een uur kwam de Franse trawler Notre dame des anges in zicht, die acht opvarenden aan boord nam en ze naai de Engelse haven Brixham bracht. De Engelse torpedobootjager Acute nam, toen ze ter plaatse was verschenen, nog en kele opvarenden over, maar de kapitein van de Vormann Rass en vijf leden van zijn bemanning bleven aan boord. Tegen de avond kregen zij hulp van dc brand weerploeg, die de helikopter had aange voerd. De Acute nam de zwaar beschadigde Vormann Rass op sleeptouw naar Ply mouth. De acht geredden die in Brixham van de Franse trawler aan land stapten had den niets meer dan hun kleding, zoals ze die bij het uitbreken van de brand aan hadden, kunnen redden. Maar verschillen de middenstanders in de Engelse kust plaats lieten weten, dat de Duitsers even langs konden komen om hun kleding aan te vullen, en de eigenaar van een café serveerde de vermoeide Duitsers een avondmaal, al waren zij dan ook tegen sluitingstijd aangekomen. De rekening heeft hij in de kachel gegooid. De Vor mann Rass was van Dublin op weg naar Antwerpen. SINGAPORE (AFP) Een vertegen woordiger van de Pan American Airways in Singapore heeft gisteravond medege deeld, dat de P.A.A. binnenkort een lucht lijn tussen New Delhi en Djakarta, via Singapore, zal openen. JOHANNA ZUIVER TROUWT MET I. M. HELMS Dinsdag 24 maart zal Johanna Zuiver, die als lerares aan het Nederlands Ballet ver bonden is, in het huwelijk treden met de administrateur van de Nederlandse Opera I. M. Helms. (Van onze Haagse redacteur) Vandaag begint in het Paleis Noordein de in Den Haag de Commissie voor ruim te-onderzoek (Cospar) haar werkzaamhe den. Er nemen achtentwintig geleerden uit elf landen aan deel. Een van de twee ondervoorzitters, professor E. K. Federov uit Rusland, was de laatste gast die aan kwam. Voorzitter is de Nederlandse pro fessor H. C. van der Hulst van de Leidse sterrewacht. Wat beoogt Cospar, die in oktober op een in Washington gehouden vergadering van de Internationale raad van weten schappelijke unies werd ingesteld? De commissie voor ruimte-onderzoek zet het werk van de Cetex voort, een commissie welke zich aanvankelijk bezig hield met het vraagstuk der besmetting van ande re hemellichamen door vreemde stoffen van allerlei oorsprong als gevolg van proeven met raketten, satellieten en der gelijke. Aan de bijeenkomst van Cospar is dan ook een vergadering van Cetex voorafgegaan, welke is uitgemond in de opstelling van een internationale gedrags code om het voorkomen van deze besmet ting te realiseren. De in Cetex verenigde geleerden zijn van oordeel, dat men we gens het belang van een snel te verrich ten ruimte-onderzoek risico's moet nemen en dat men daarom alleen als voorwaar de wil stellen, dat raketten en kunstplane ten steriel zullen zijn opdat maan en Mars - om die twee hemellichamen gaat het voornamelijk niet besmet: zullen worden met micro-organismen van de aar de. Wanneer later eventueel biologen zou den landen op Mars of op de maan zou het hun namelijk onmogelijk zijn om vast te stellen of de vegetatie welke zij daar eventueel zouden aantreffen een oorspron kelijke biologische vorm van maan of Mars dan wel een kunstmatige van de aarde overgebracht leven zal zijn. Uiteraard geldt dit vooral voor Mars, omdat het vrijwel zeker is, dat op de maan geen water voorkomt en de damp kring zeer gering is. Voor de maan vreest men dat bijvoorbeeld een atoomprojectiel het oppervlak radio-actief zou kunnen maken, waardoor men niet meer zal kun nen onderzoeken waaruit de maan be staat. „Hij kan wel van kaas zijn", zei de Engelse bioloog dr. Peter Alexander, die ook aan de slotbijeenkomst van de Cetex had deelgenomen. Hoe de raket ten, kunstmanen en dergelijke te ont smetten? Met die vraag gaat Cospar zich in het bijzonder bezig houden. Men denkt op het ogenblik aan een gas als atheline oxyde, maar afgezien van de vraag of daarmee werkelijk alle micro-organismen worden gedood vormt de aantasting van de in de raketten en kunstmanen en der gelijke ingebouwde apparatuur door het sterilisatieproces een probleem. Dr. Alexander betoogde, dat op dit punt de grootst mogelijke internationale sa menwerking bereikt kan worden, omdat de Russen tenslotte net zoveel belang heb ben bij dit onderzoek als andere landen. Wel maakte hij melding van de bedenkin gen van een groep Amerikaanse biologen, die bezwaar heeft tegen een te snel ruim te-onderzoek met maan en Mars als doel wit. Zij redeneren: „Wij hebben maar één maan en één Mars, dus wij dienen er zui nig mee om te springen". Deze ;eleerden willen dan stap voor stap te werk gaan en de grootste terughoudendheid betrach ten met het afschieten van raketten op de ze planeten. var. het restaurant en volgens enkele ser veersters, gegaan zijn. Enkele andere ser veersters verklaarden echter voor de rechtbank, dat zij nooit een onregelmatig heid bij het afrekenen hadden opgemerkt en de bedrijfsleider zelf ontkende perti nent ooit geld achtergehouden te hebben. De officier van Justitie noemde in zijn requisitoir de verdachte „een gemene, ge raffineerde knoeier, die zqn patroon syste matisch volgens eer. regelmatig patroon zou hebben bedrogen". Mr. Van der Valk Bouman was van oordeel, dat het bewijs, vooral gebaseerd op de aantekeningen en de verklaringen van de serveersters, ge leverd was en hjj kwam tot zijn eis van een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. I. Maarsen, meen de. dat er van verduistering geen enkele sprake was geweest. Volgens zijn mening trachtte de patroon zijn bedrijfsleider met allerlei manieren een hak te zetten, waar bij gebruik gemaakt werd van fictieve ge tallen en van begrotingen in plaats van balansen. Naar de mening van mr. Maar sen had zijn cliënt zich in geen geval aan verduistering schuldig gemaakt, waarbij guldens achterstallig salaris te vorderen leider van de patroon nog vele duizenden had. Mr. Maarsen vroeg daarom vrijspraak. De rechtbank zal uitspraak doen op dins dag 24 maart des middags om twee uur. Een 26-jarige timmerman en een 19- jarige opperman, die, zoals wjj woensdag meldden, dinsdag bjj een inbraak in een zakenpand aan de Koningin Wilhelmina- laan in Haarlem op heterdaad betrapt z\jn, hebben bekend in de afgelopen maanden vijftien Inbraken te hebben gepleegd. In de laatste maanden van het vorig jaar begonnen de mannen, die allebei in Haar lem wonen, hun activiteiten in Haarlem en later breidden zij hun werkterrein uit tot Velsen en Heemstede. In Haarlem pleegden zij elf inbraken, waarvan vier in de laatste maanden van 1958 en zeven in 1959. Zij kozen steeds bedrijfspanden uit, waarbij vooral zaken in de Waarderpolder het moesten ontgelden. In Heemstede zouden zij één keer hebben ingebroken en in Velsen drie keer. Een groot aantal goederen is bij de timmerman thuis in beslag ge nomen. De zesde Taptoe Delft zal dit jaar ge houden worden van 21 tot en met 29 augustus. Ondanks het feit, dat het vori ge jaar de voorstellingen in één dag wa ren uitverkocht, zal dit jaar het aantal met één worden verminderd. Daartegenover staat echter dat de tribunes een belang rijke uitbreiding zullen ondergaan. Er zullen thans 7.200 plaatsen zijn, tegen 6.000 de vorige jaren. De generale repeti tie is vastgesteld op 20 augustus en de kindervoorstelling op 26 augustus. De tribune voor het stadhuis zal geheel met plastic worden overdekt. Een jaar gevangenisstraf met aftrek heeft vanmorgen de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. Bredius geëist tegen een 24-jarige gedeineerde Haarlemse fabrieksarbeider wegens fiet sendiefstal. Verdachte nam begin junuari in Haar lem drie damesfietsen weg, een op dc Ge dempte Oude Gracht en twee by de Maria- stichting en verkocht ze. Ter zitting vertelde hij de diefstallen te hebben gepleegd omdat hij zo weinig ver diende. De raadsvrouw, mr. S. Boekman bepleit te onder andere met het oog op de gezond heidstoestand van haar cliënt een kortere en dan gecombineerde straf. Tegen een vriend van de fabrieksarbei der, een 28-jarige Haarlemse perser, eiste de officier wegens diefstal in vereniging en heling van een der fietsen vier maan den met aftrek. Deze verdachte betwistte de door de fabrieksarbeider onder ede af gelegde verklaring te hebben geweten, dat de fiets gestolen was. De getuige bleef echter bij wat hij had gezegd. Mr. J. G. Bettink achtte de diefstal niet bewezen en verzocht voor de heling een straf, die niet veel langer is dan de pre ventieve hechtenis. Stelende oberkelner Een 62-jarige Zandvoortse ober-kelner stal verscheidene keren uit de wijnkelder van het Haarlemse hotel-restaurant waar hij sinds vijf jaar werkte, voor ongeveer vijftig gulden aan sterke drank en verder linnengoed. Hij werd op staande voet ont slagen. De officier van Justitie eiste vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils. In zijn laatste woord zei verdachte geen enkel excuus voor zijn daad te kunnen aanvoeren. Tegen de 36-jarige gedetineerde vrouw van de oberkelner, die in hetzelfde hotel uit een kastje met een valse sleutel 880 had weggenomen en het door haar man meegebrachte linnengoed aanvaardde, luidde de eis zes maanden gevangenisstraf waai'van twee maanden voorwaardelijk, met aftrek van de ruim twee maanden voorarrest met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling. De raadsvrouwe, mr. E. A. J. Schelte- maConradi, voerde aan, dat haar cliënte door haar man kort werd gehouden met huishoudgeld, omdat hij vreesde, dat zij teveel zou besteden voor de dochter uit het eerste huwelijk van de vrouw. Pleit- ster vroeg het onvoorwaardelijk deel van de straf zo kort mogelijk te maken. Een negentienjarige losarbeider uit IJmuiden heeft bekend op 2 januari te hebben in gebroken in een woning aan de Velseroordstraat in Velsen. Hij vond daar niet veel van zijn gading, want de buit be stond slechts uit een meetlint en een radio- luistervergunning, beplakt met zegels. Voor de rechtbank gaf de jongeman de diefstal door middel van braak en inklim ming toe. „Ik was zonder werk en ik moest aan geld zien te komen", verdedigde hij zich. Nadat de officier tegen de jongeman, die al meer is veroordeeld, zes maanden gevangenuisstraf met aftrek had geëist, schilderde de raadsman, mr. B. W. Stomps, het mileu van de verdachte. Van de acht tien maanden jeugdgevangenis, tot welke de jongeman al is veroordeeld, heeft hij door zijn goed gedrag slechts een zevental maanden achter de rug. De raadsman ver onderstelde dat het toezicht van de reclas sering had gefaald. Men had de jongeman zelfs toestemming gegeven op de Zeedijk in Amsterdam te gaan wonen. Advertentie 9 Uit een wijziging van de ontwerpbegro ting van oe gemeente 's-Gravenhage voor 1959 blijkt, dat als resultaat van de dooi de H.T.M. voorgenomen tariefsverhoging voor dit jaar een vermindering van het nadelig saldo met 1.900.000.- verwacht. Voorts kan rekening worden gehouden gehouden met de uitkering van een oor logsschadevergoeding, waardoor de ex ploitatierekening bovendien met rond /600.000.- gunstig wordt beïnvloed. Als gevolg van een en ander kan de raming van de bijdrage van de gemeente in het nadelig saldo van de H.T.M. voor dit jaar 2.190.000.- la?°>- worden gesteld, dan aanvankelijk he ~,D' is geweest en wel op 3.700.000.-. Binnenkort, wordt in Wageningen begon nen met de bouw van de eerste kernreactor ter wereld ten dienste van het landbouw kundig onderzoek. Eén instituut, het „ITAL" (instituut voor de toepassing van atoomenergie in de landbouw) is zijn werk zaamheden al vorig jaar begonnen. Als dit „Ital" in 1961 de beschikking heeft over de kernreactor, zullen in het laboratorium specialisten onderzoek ver richten, dat gepaard gaat, met de verhoging van het gevarencijfer. Grote hoeveelheden radio-isotopen en intensieve stralingsbron nen worden in het Ital gecentraliseerd. Met minutieuze zorg worden veiligheidsmaat regelen genomen, waarbij men het pro bleem van het radio-actieve afval denkt op te lossen o.a. in samenwerking met de staf van de kernreactor te Petten. Directeur van het Ital is dr. T. J. Baren- dregt, die thans werkzaam is aan het. „In- stit.ut for Atomergi" te Kjeller in Noor wegen. Als waarnemend directeur treedt op dr. ir. D de Zeeuw. Dr. De Zeeuw, die in Brookhaven (V.S.) zijn kennis omtrent de atoomenergie ver diepte, draagt deze kennis via cursussen over op andere onderzoekers, biologen en landbouwkundigen. De kernreactor te Wageningen wordt speciaal ontworpen om aan landbouwkun dige eisen te voldoen. Het onderzoek omvat onder meer mutatie-veredeling, voedsel- conservering en de toepassing van radio isotopen op het gebied van bodem, plant en dier, voorts het verlenen van diensten aan andere instituten en laboratoria en het opleiden van onderzoekers en assistenten. Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 BADKAMERS DOUCHECELLEN Voor de rechtbank te Rotterdam heèft een 19-jarige scholier uit een internaat in Amersfoort terecht gestaan, omdat hij op 25 januari te Rotterdam dronken ach ter het stuur van een auto had gezeten. In een café had hij die zaterdagavond vijf glazen bier gedronken. Daarna was hij met nog drie anderen in de auto ge stapt. Een agent hield hem aan omdat hij vond dat de auto met te grote snelheid en enigszins slingerend reed. De jongen zou daarna onbehoorlijk opgetreden zijn te gen de politiearts. De officier van Justitie zei niet verwon derd te zijn, dat deze knaap nu terecht staat. Hij behoort tot een groepje van jon gelui, zei hij, dat. steeds samenkomt in een bepaald café, daar misbruik van ster ke drank maakt en liederlijke feestjes geeft. Ook de houding van de ouders laakt de officier, die vier weken hechtenis eis te, waarvan veertien dagen voorwaarde lijk en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Over veertien dagen volgt de uitspraak. Advertentie Voor 'n BETERE BONTMANTEL Wagenweg 11 Haarlem - Tel. 12924 t

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7