Banda: van Londense arts tot Afrikaans leider Radio-Bagdad beticht V.A.R. van medeplichtigheid RELLETJES OP DE DAM, RUST IN DE ZALEN Directeur zou 63 mille verduisterd hebben, eis: zes maanden Mr. F. P. E. Bloemarts, president Haarlemse rechtbank, beëdigd lï Geen tegenstander van de Britten, maar van federatie met Rhodesia Verkiezingsdrukte in de hoofdstad Uitslag binnen 5 uur Mussolini's zoon van desertie vrijgesproken Emigratie van Joden uit Roemenië stopgezet Grivas zal Cyprus in het diepste geheim verlaten Deel van meubelfabriek in Rotterdam afgebrand Brievendief berecht De nieuwe ASVA-raad Arrestaties in Mosoel gaan nog voort Gereformeerde Kerkdag in Noordholland HAARLEMSE RECHTBANK Gecombineerde straf voor roekeloze bromfietser Boete voor hoofdredacteur ,De Nieuwsbrief" van De Toneelschool gaat naar Antwerpen VRIJDAG 13 MAART 1959 SALISBURY (UPI) Dezer dagen deed de koloniale politie op bevel van de Brit se gouverneur Armitage in de hoofdstad van Nyassaland, Blantyre, een inval in een woning. De bewoner werd wegge voerd. „Ik had u eigenlijk al eerder ver wacht." zei hij tot degenen, die hem ar resteerden. Het was dr. Hastings Banda, de leider van het inheemse volkscongres in Nyassaland, die na veertig jaar buiten zijn land vertoefd te hebben een bloeiende dokterspraktijk in Londen achterliet en bij de zijnen terugkeerde om hen te lei den op de weg naar zelfstandigheid. Dr. Banda verliet zijn geboorteland, toen hij 13 jaar oud was. Hij trok naar de Zuid- afrikaanse goudmijnen, 1500 km. naar het zuiden, om daar te gaan werken en geld te verdienen voor zijn overtocht naar Ame rika, waar hij heen wilde. Dat lukte hem, mede dank zij de hulp van Amerikaanse zendelingen in Zuid-Afrika. In de Vere nigde Staten ging Banda medicijnen stu deren. Hij was de eerste inheemse van Nyassaland, die arts werd. Na zijn studie in Amerika, ging hij naar Engeland om aan de universiteit van Edinburgh af te studeren. Hij vestigde zich als medicus in Londen en kreeg een bloeiende praktijk, met vele blanke en zwarte patiënten. Maar nooit vergat hij Afrika. Hij haak te naar de dag waarop Nyassaland onaf hankelijk zou worden. Vaak kon men hem op politieke vergaderingen, van Afrikanen te Londen zien. In 1953 besloten de Euro peanen in Centraal-Afrika een nieuwe staat te stichten: de Centraalafrikaanse federatie van Rhodesia en Nyassaland. Zeven miljoen inheemsen en 300.000 Euro peanen zouden daar samen wonen onder de leuze „deelgenootschtp der rassen." Banda en de Nyassalanders waren daar tegen. In Londen voerde Banda tevergeefs actie tegen de fusie. Hij verloor, maar be sloot door te strijden, nu in Afrika. Hij gaf zijn Londense praktijk er aan en ging naar de pas onafhankelijke staat Ghana, de vroegere Goudkust. Daar werkte hij we derom als medicus en daar maakte hij zijn mede-Afrikanen mee als deelgenoten in een eigen staat. Nog eenmaal keerde hij naar Londen te rug om zijn Engelse zaken af te wikkelen. „Ik ga naar huis," kondigde hij aan. In juli 1958 kwam dr. Banda in Blan tyre in Nyassaland aan. De nationalis tische leiders daar hadden hem ge vraagd te komen. Wie de verwelko ming van Banda op het vliegveld van Blantyre destijds gezien hebben, zul len die niet licht vergeten. Uit het vliegtuig stapte een tengere man van middelbare leeftijd (Banda was toen 54) en scheen een ogenblik verbijsterd door de enorme roerige menigte, die zich verzameld had. Toen schreeuwde hij „Kwaca" „Dageraad", de dageraad van de vrij heid. De duizenden namen die kreet geestdriftig over. Men wierp dieren huiden over Banda's Europese kle ding en droeg hem weg in triomf. Van dat ogenblik af heeft dr. Banda de onafhankelijkheidsbeweging georgani seerd en geleid. Hij stuurt aan op verbre king van de federatie met Rhodesia, die hij nimmer gewild heeft. Nyassaland met zijn drie miljoen inwoners noet een on afhankelijke, afzonderlijke staat worden. FLORENCE (AFP) Het militair tribunaal te Florence heeft Vittorio Mus solini, de oudste zoon van de duce, vrij dag conform de eis vrijgesproken van de beschuldiging van desertie, hij -was op 25 juli 1943 voor veertien dagen met verlof gegaan en niet naar zijn eenheid, een es cadrille bommenwerpers, waarvan hij ka pitein-vlieger was, teruggekeerd. Het ver lof viel samen met de val van het fascis tische regime. Vittorio was in 1951 door het militaire tri bunaal van Milaan bij verstek tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf veroor deeld, maar het vonnis werd geannuleerd, omdat er een fout in de procedure zat. De 42-jarige zoon van de Duce was uit Argentinië, waar hij sedert 1946 woont, naar Florence gekomen om uiteen te zet ten waarom hij niet naar zijn eenheid kon terugkeren. Vittorio zei, dat hij, toen zijn verlof af gelopen was, zich op het hoofdkwartier van Hitler in Oost-Pruisen bevond. Generaal Casero, die destijds een hoge post op het ministerie van luchtvaart be kleedde, zei op de zitting, dat hij het na de arrestatie van de Duce noodzakelijk achtte, dat Vittorio een tijdje niet bij zijn escadrille was. Daarom had hij de bevelvoerende officier voorgesteld Vittorio twee weken speciaal verlof te geven. WENEN (UPI) —In de afgelopen drie dagen zijn te Wenen geen Joden uit Roe menië meer aangekomen, zodat veronder steld kan worden dat de Roemeense auto riteiten het emigratieprogramma voor Roemeense Joden naar Israel hebben stop gezet. Nadat de Roemeense regering de emigratiebepalingen in september van het vorig jaar aanzienlijk verzacht hrd, heb ben meer dan zestienduizend Joden het land verlaten, van wie er achtduizend via Wenen reisden. Maandag is uit Boekarest nog een gezin van drie personen in We nen aangekomen. Tegen het eind van de vorige week ver minderde het aantal Joden dat dagelijks Roemenië verliet, gestadig. Vrijdag kwa men er 41 in Wenen, zaterdag tien en zon dag twee. De drie van maandag zijn voor lopig waarschijnlijk de laatsten geweest. Voor de vermindering merkbaar werd reisden dagelijks 100 tot 250 Joden uit Boe karest via Wenen uit naar Israel. In diplomatieke bron te Wenen wordt vernomen dat de stopzetting van de emi gratie vermoedelijk een gevolg is van het verzet in de Arabische wereld tegen deze „exodus". Uit Boekarest is inmiddels bericht ont vangen dat de Roemeense autoriteiten nog steeds aanvragen voor uitreisvisa in ont vangst nemen. Hieruit maakt men in Joodse kringen te Wenen op dat de stop zetting wellicht slechts van tijdelijke aard is. De 7000 blanken kunnen blijven. „Wij wil len de blanken niet wegjagen," heeft Ban da verklaard. „Maar wij wensen dat de meerderheid regert en in Nyassaland zijn de Afrikanen verre in de meerderheid." Waartoe zal de actie, die thans aanlei ding tot een gewelddadige uitbarsting van de opgekropte emoties is geworden, lei den? Reeds gingen er in het Europese kamp stemmen op om Banda met politie ke verantwoordelijkheid te bekleden. Dat zou, zo redeneerde men, een matigend effect op hem hebben, zoals dat. ook het geval is geweest met Nkrumah in Ghana. „Het moet toch eens zo ver komen. Ver snel het proces liever dan dat er slacht offers vallen en de nog overgebleven good will tussen blank en zwart in Nyassaland verdwijnt," zeiden sommigen. Thans is dr. Banda met talrijke andere leiders der inheemsen opgepakt en in een kamp bij Salisbury opgesloten. Deze uit zonderingsmaatregelen zijn gemotiveerd met de ontdekking van een complot om alle blanken en Aziaten in Afrika ter dood te brengen. Dit complot wordt echter door velen met een korreltje zout genomen. NICOSIA, (UPI) Aartsbisschop Ma- karios heeft op een persconferentie in Ni cosia verklaard, dat kolonel George Gri vas zich niet in het openbaar zal vertonen voor zijn vertrek van Cyprus naar Grie kenland. „Ik zal van zijn vertrek op de hoogte gesteld worden, maar ik vrees dat u dat niet zult vernemen alvorens hij ver trokken is", aldus Makarios. De aartsbis schop heeft: met de Britse gouverneur Sir Hugh Foot, regelingen voor het ver trek van Grivas besproken. Hij verwacht nog een ontmoeting met Grivas te heb ben. Over het uitblijven van de inlevering der wapens door de E.O.K.A. zei Makarios dat er geen reden is voor bezorgdheid. De voorbereidingen zijn getroffen, maar de wapens zijn nog niet gereed voor inleve ring. Op verdere vragen omtrent Grivas antwoordde hij dat de kolonel op het eiland is gebleven „om zijn taak te voltooien". Hij staat geen vraaggesprekken toe, zo voegde hij eraan toe. In een meubelfabriek aan de Kleiweg te Rotterdam is vannacht door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Een magazijn van 20 bij 4 meter, waarin hout en afge werkte meubelen waren opgeslagen, is ge heel uitgebrand. Een gedeelte van het dak van de eigenlijke fabriek ging eveneens in vlammen op. De schade wordt op 35.000 geschat. JUBILEUM BIJ HET PEN Zondag 15 maart zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. L. Top, wonende Vdn Dalenlaan 170 te Santpoort in dienst trad van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf in Noordholland. De heer Top, chef van de afdeling Laagspanningsnetten-Zuid, zal dit feit op maandag 16 maart vieren en door de directie van het PEN worden gehuldigd. Een hard voorwerp trof de achterruit van deze wagen van de Amsterdamse politie tijdens de relletjes van gister avond aan de hoge zijde van de Dam. De Amsterdamse rechtbank heeft de zestigjarige geschorste PTT-amtbenaar C. G D. uit de hoofdstad wegens verduiste ring van brieven veroordeeld tot zes maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van het medisch con sultatiebureau voor alcoholisme. De eis was zes maanden waarvan drie voorwaar delijk. Gedurende een jaar had D. telkens brieven met geld^en fotomateriaal uit een postbus weggenomen. Aan de verkiezing van de nieuwe uit 50 afgevaardigden bestaande ledenraad der Algemene Studentenvereniging Amster dam (A.S.V.A.) hebben 2149 van de ruim 6000 leden deelgenomen. Uit 104 kandi daten zijn gekozen: van het Amsterdamsch Studenten Corps 8 (11); Sanctus Thomas Aquinas 7 (9); Unitas Studiosorum Am- stelodamensium 8 (8); Olofspoort 2 (3); de Amsterdamse Vrouwelijke Studenten Ver eniging 5 (7); De Nederlandse Zionistische Studenten Organisatie 1; Werkgroep Anti militaristische Studenten 1; de Werkstu dentenliga 4 (4) zetels. De zogenaamde B-kernen verwierven de overige zetels. BEIROET (Reuter) In Beiroet is een uitzending van radio-Bagdad opgevangen, waarin men de Verenigde Arabische Re publiek aanmaande „op te houden met de vuile samenzweringen tegen Irak". Het was de eerste maal dat Irak rechtstreeks de V.A.R. van medeplichtigheid aan de opstand van Mosoel betichtte. Daarvoor was slechts gesproken van een „imperia listische mogendheid". Inmiddels heeft een Iraakse woordvoer der de beschuldiging van president Nas ser, dat Iraakse vliegtuigen dinsdag een Syrisch dorp hadden aangevallen, van de hand gewezen. Radio-Bagdad betichtte de V.A.R. van „goedkope methoden om verdeeldheid in de Arabische gelederen te zaaien" door de Iraakse majoor Mahmoed Aziz, die de communistische leider Kazantsji zou heb ben vermoord, als een held te begraven. Majoor Aziz was na het mislukken van de opstand onder Sjawaf, gewond naar Sy rië uitgeweken, waar hij aan zijn ver wondingen bezweek. Een officiële woordvoer van de rege- ring-Kassem heeft tegenover journalis ten verklaard, dat enige gearresteerde of ficieren al naar een gevangenis te Bag dad zijn gebracht, in afwachting van hun berechting door het „volksgerechtshof". Er werden nog steeds officieren gearres teerd. Het aantal slachtoffers in Mosoel zou nog niet bekend zijn. Men is bezig de leden van de stammen in Noord-Irak, die door kolonel Sjawaf en de zijnen van wa pens waren voorzien, te ontwapenen en naar huis te brengen. Volgens het te Damascus verschijnende dagblad „Al Alam" is de opstand in Irak nog niet neergeslagen. De opstandelingen zouden zich naar het gebergte terugtrek ken. om daar de strijd voort te zetten. Het blad meldt ook dat in Mosoel „tenge volge van het bombardement van 24 uur, dat door de Iraakse luchtmacht werd uit gevoerd, meer dan tweeduizend doden zijn gevallen". BAGDAD (Reuter) Drie nationalisti sche Bagdadse bladen zijn donderdag niet verschenen nadat de bureaus van deze bladen in de nacht van woensdag op don derdag waren geplunderd. Iraakse ambte naren hebben donderdag meegedeeld een clandestiene pers in beslag te hebben ge nomen, die zou toebehoren aan de Nasser welgezinde „Arabische Bevrijdingspar tij". Een Iraakse ambtenaar heeft woens dagavond tot een journalist van een com munistisch persbureau gezegd, dat het Ook in de gereformeerde kerken komen de kerkdagen in zwang. Vanwege de ge reformeerde kerken in Noordholland zal op tweede pinksterdag een kerkdag gehou den worden in een van de duinpannen te Egmond. De kerkdag zal staan onder lei ding van prof. dr. G. C. Berkhouwer, hoog leraar aan de vrije universiteit. In - de morgensamenkomst zal prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, eveneens hoogleraar aan de V.U., een toespraak houden, ter wijl er ruime gelegenheid zal zijn voor samenzang, die zal staan onder leiding van Kees Deenik en worden begeleid door mu ziekkorpsen en bazuinblazers. In de mid dagbijeenkomst zal door ruim 400 personen worden opgevoerd het door Aart Romijn voor deze Kerkdag geschreven spel geti teld: „Totdat..." Johan Bodegraven heeft de regie. hem niet zou verbazen als „de afdeling van het bondgenootschap van Bagdad te gen onderlijnende activiteit" een rol zou hebben gespeeld bij de mislukte op stand in het noorden van Irak. Volgens het te Cairo verschijnende blad „Al Akhbar" hebben functionarissen ver klaard, dat de V.A.R. geen represaille maatregelen tegen de Iraaks.e ambassa de in Cairo zal nemen. Slachtpartijen CAÏRO (UPI) Volgens Egyptische bla den bieden leden van de Shammar stam in Noord-Irak nog steeds verzet tegen de regeringstroepen. „Al Ahkbar" schrijft, dat de communisten in Mosoel „een bloed bad hebben aangericht.... dat de slacht partijen van de Franse revolutie in de schaduw stelt". Huizen van nationalisten werden geplunderd, vrouwen en kinderen vermoord en ieder, die een portret van president Nasser bezat werd ter plaatse het leven benomen. De uitslag van de verkiezingen heeft de Amsterdammers, die bij duizenden naar de binnenstad waren gestroomd, alles geboden wat ze ervan verwachtten, met als hoogtepunt een hardhandig optreden van politie te paard, te voet en in motoren met zijspan, mef gummiknuppels en blanke sabel op uitdagende menigten aan de hoge kant van de Dam, rondom het Nationale Monument. Het gedenkteken stond als een rots in de branding, omgeven door een levende piramide, aan de voet afgebakend door een zuivere cirkel van schoenneuzen, terwijl de aangrenzende straten en stegen de wervelende menigte voor en na de felle charge van de politie, nu eens opzogen en dan weer uitbraakten. Er werden verscheidene rake klappen gewisseld tussen publiek en politie, waarby ook de her en der geplaatste rijwielen het moesten ontgelden. De opgeschoten jeugd wierp de fietsen voor de motoren en de paarden en sloopte de bellen eraf om de politie ermee te bestoken. Een achterruit van een politie-auto ging aan diggelen en een agent werd aan het gezicht gewond door deze zonderlinge projec tielen. Onder de druk van de terugwijkende menigte sneuvelde een spiegelruit van Krasnapolsky, waar een portier ijlings de hekken voor de hoofdingang dichtschoof. Zoals gebruikelijk weet niemand precies wat de aanleiding tot de ongeregeldheden was, al had de politie voor tien uur reeds rumoermakende groepen jongelui uiteen gejaagd. Er ontstond daardoor een opge wonden stemming rond het Nationale Mo nument en het gejoel dat tegen de politie opging, trok vele belangstellenden. Het werd angstig vol op het plein. De politie raakte in het nauw, floot om assistentie en daarop kwamen de agenten met motoren en te paard in actie. De motoren met zij span reden pardoes de trottoirs op en de bereden politie sloeg zonder onderscheid op de menigte in. Enkele heethoofden klommen op geparkeerde fietsen, telefoon cellen en het monument en maakten door hun geschreeuw de verwarring nog groter. Pas tegen middernacht kon men zich weer vrij over de hoge kant van de Dam be wegen. Minister Luns, die zich omstreeks half twaalf met minister Cals en enkele andere K.V.P.-autoriteiten naar de verkiezings bijeenkomst in „Kras" begaf, raakte zijn vripuw even kwijt in het gedrang en moest 'zijn'Eden-hoed in de hand nemen, opdat iëtpand hem de hoed van het,hoofd,wipte. De Amsterdamse politie trad ook bij de Koopmansbeurs, waarin de P.v.d.A. haar bijeenkomst hield, in de zaal. waar Evert Vermeer de verkiezingsuitslagen bekend maakte, onheus op. In de loop van de avond v/as een aantal oproerkraaiers, die door orde-commissarissen als V.V.D.-jon geren werden betiteld, naar buiten gezet. De politie hield de wacht bij de in- en uitgangen en liet niemand toe. die geen toegangsbewijs kon tonen. Ook journalisten werd de toegang geweigerd. Tenslotte werden zij, na interventie van een in specteur, toch toegelaten. Er bleken, ge- Zes maanden gevangenisstraf eiste de Haarlemse officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, donderdag middag tegen de 56-jarige oud-directeur van een Haarlemse handelmaatschappij wegens het feit, dat hij zich in ^e jaren 1956 en 1957 meermalen opzettelijk gelden van die vennootschap wederrechtelijk zou hebben toegeëigend, tot een totaal bedrag van 63.000. Verdachte was in 1948 als adjunct-direc teur in dienst van de genoemde vennoot schap getreden en was in 1950 benoemd tot directeur, waarbij het zijn taak was de zaak tot nieuwe bloei te brengen. Hij was daar volgens zijn zeggen in geslaagd, tot dat zich in 1956 een terugslag deed voe len, die ook op het bedrijf een handel maatschappij in landbouwwerktuigen van invloed was. Over het te voeren be leid ontstond verschil van mening tussen verdachte, commissarissen en een nieuw benoemde mededirecteur. Deze kwestie was volgens verdachte mede van invloed op de verduisteringsaffaire. Directie en commissarissen werden door de vennoot schap in de gelegenheid gesteld tantièmes en een deel der salarissen te laten staan op een soort rekening-courant, waarover zij dan vier percent rente ontvingen. Ver dachte had om zijn belastingschuld te vol doen grote bedragen van zijn rekening op dit fonds weggetrokken, todat hij eind 1956 een debetsaldo van 54.000 en een jaar later een van 63.000 had. Deze debetsaldi kwamen aan het licht bij een accountantsonderzoek over het jaar 1956. Toen het verschil van mening over de beleidskwestie een hoogtepunt be reikte, ging verdachte met ziekteverlof. In februari 1958 werd hij door de justitie ver hoord en voorlopig in hechtenis besteld. Toen hij later uit deze hechtenis werd ont slagen, slaagde verdachte erin het tekort binnen enige dagen aan te zuiveren, onder meer door het sluiten van een lening met effecten als onderpand en de verkoop van een kostbaar porseleinservies. De rechtbank stond lange tijd stil bij de vraag of bij het opnemen van gelden van de diverse rekeningen-courant al dan niet toestemming van de commissarissen of de aandeelhoudersvergadering nodig was. Twee commissarissen, die als getuigen werden gehourd, verklaarden, dat naar hun mening hun toestemming inderdaad nodig was, ofschoon zij de handelingen yan hun oud-directeur zeker niet als onrecht matig wilden kenschetsen. De verdachte zelf daarentegen meende, dat hij zeker gerech tigd was op eigen gezag gelden van zijn rekening courant te halen, omdat dit ook reeds vroeger was gebeurd en de statuten er zich niet tegen zouden verzetten. Ook was het eerder voorgekomen, dat bepaal de rekeninghouders grote debetsaldi had den. De accountant, die het rapport had samengesteld, gaf voor de rechtbank een overzicht van zijn onderzoek. Andere ge tuigen waren de procuratiehouder en een oud-directeur. De officier van Justitie noemde het een zaak met juridische moei lijkheden: „Verdachte is op eigen houtje en zonder machtiging opgetreden." Mr. Van der Valk Bouman verklaarde nadruk kelijk, dat de commissarissen van de ven nootschap niet op een strafzaak hadden aangestuurd. Hij was van mening, dat verdachte van zijn bevoegdheid misbruik had gemaakt, toen hij zelf debet ging staan bij de reke ning courant. De statuten van de vennoot schap zouden volgens mr. Van der Valk Bouman een dergelijke handeling niet toe staan. De raadsman, mr. A. D. P.V. van Löben Seis, meende, dat zijn cliënt de be voegdheid had de gelden op te nemen. De statuten hebben slechts betrekking op het opnemen van gelden ten behoeve van de firma bij andere instellingen. Mr. Van Lö ben Seis noemde de redactie van de sta tuten overieens onduidelijk. „Daarom wor den zij vrijwel nooit begrepen." De raadsman was van oerdeel, dat het bewijs van de opzettelijkheid en de weder rechtelijkheid ontbrak en vroeg op deze gronden vrijspraak. Uitspraak op 26 maart om half tien 's morgens. De rechtbank te Amsterdam heeft de twintigjarige scheepstuiger W. N. S. we gens het veroorzaken van een aanrijding met dodelijke afloop overeenkomstig de eis veroordeeld tot acht weken gevange nisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. De jongeman had met zijn bromfiets op een door knipperbollen beveiligde oversteek plaats in Amsterdam-Noord de 81-jarige J. Imming aangereden, die ter plaatse overleed. tuige bijvalsbetuigingen op verkeerde mo menten, nog wel opposanten in de zaal te zijn, maar er hinderlijk was dit niet op het grote aantal partijgenoten. In Kras waren behalve de K.V.P.'ers, ook de A.R., de P.S.P. en de J.O.V.D. bij een. In de K.V.P.-zaal was het rommelig, maar rustig, bij de A.R. opgewekt en be daard, bij de P.S.P. roerig en vol en bij de jongerenorganisatie van de V.V.D., waardig en kalm. De volwassen V.V.D.'ers waren voor deze gelegenheid uit Zuid overgekomen en hadden zich verenigd in de Port van Cleve, aan de andere kant achter de Dam. Nog waardiger en kalmer dan bij de jeugd, werden hier de uitslagen bekendgemaakt, niet mondeling, maar schriftelijk, waarop dan steeds een goed keurend gemompel zich verspreidde langs de tafeltjes. Het verst van het centrum, en van elkaar, verwijderd waren de Brug- groep, in Frascati en de C.P.N., in Felix Meritas aan de Keizersgracht. De afvalli gen hielden open hof, maar de C.P.N. wei gerde ieder die geen speciale toegangs kaart kon tonen tot de strikt besloten bij eenkomst, waar -overigens bitter -weinig te beleven kan zijn geweest. Tijdens de relletjes zijn drie agenfen ge wond. Twee hunner zijn, na in een zieken huis behandeld te zijn, met ziekteverlof gestuurd. De derde kan zijn gewone dienst doen. Twee „nozems", die gisteravond hevig tegenspartelend naar het bureau in de Warmoesstraat werden opgebracht, zijn later vrijgelaten. Een ding is ons niet dui delijk geworden, namelijk waarom de straatverlichting tijdens het optreden van de politie af en toe werd uitgedraaid. Opvallend was de rust die heerste op de vijf andere punten in de omgeving van de Dam, waar grote menigten belangstel ling toonden voor de uitslagen en het amu sement, dat verschillende landelijke dag bladen boden. Alleen het verkeer onder vond daar aanzienlijke vertraging. De politie heeft vanmorgen de balans opgemaakt van de gisteravond in beslag genomen „munitie": 62 fietsbeldoppen, acht stenen, drie fietskoplampen, een fiets- standaard, een pomp, een stuk hout met spijker en tenslotte een zacht projectiel, een rubber bromfietszadeldek. Nog nooit zijn de verkiezingsresultaten zo snel bekend geweest als die van de twaalfde maart. De verkiezingsdienst van het A.N.P. had rekening gehouden met een werktijd van zes tot zeven uur na het sluiten van de stemlokalen. De gemeen ten en de daar aangewezen corresponden ten zijn echter zo snel geweest, dat om 23.29 de laatste uitslagen uit Delft en Maastricht telegrafisch binnenliepen. Daardoor werd het mogelijk een kwartier later de per lijst uitgebrachte aantallen stemmen naar dagbladen, radio en televi sie te zenden en enige minuten later reeds de zetelverdeling. Precies om midder nacht verscheen deze zetelverdeling op het televisiescherm van de N.T.S. Het re sultaat van de A.N.P.-tellingen 1959 was ongeveer een uur vroeger, dan ooit bij vo rige verkiezingen mogelijk bleek. De eerste resultaten kwamen reeds ne gen minuten na het sluiten van de stem lokalen binnen. Katwoude (528 stemge rechtigden) sloeg ditmaal de vorige kam pioen Ittersen (284 stemgerechtigden) met enkele seconden. De grote steden hadden een zodanige doeltreffende organisatie, dat zij snel hun resultaten bekend hadden. Om elf uur 's avonds ontbraken nog slechts de resul taten van Gouda, Delft, Dordrecht, Geleen Maastricht, Venlo, Den Bosch, Breda en Apeldoorn. Hoewel het Apeldoornse tele gram het allerlaatst binnenliep, na half twaalf, waren de resultaten toen reeds te lefonisch doorgekomen, zodat ditmaal niet precies vast te stellen was, wie hekkeslui- ter is geweest. De tweehonderd medewerksters en me dewerkers van de A.N.P.-verkiezings- dienst hieven een gejuich aan, toen het vorige, reeds opzienbarende record van deze cijferfabriek opnieuw met stukken ge slagen was. Vrijwel feilloos, op enkele klei ne, snel verbeterde foutjes na, hebben de twee evenwijdige administratiemethoden, de conventionele met tellers en boekhoud machines naast de mechanische, gewerkt. Het was een snelheidswedstrijd, waarin beide partijen elkaar niets toegaven en zo nu en dan zelfs op de seconde af gelijk lagen. Op die manier was snelle controle mogelijk. De enkele tientallen bezoekers, voor het merendeel functionarissen van de P.T.T., onder wie prof. ir. G. H. Bast, de nieuw benoemde directeur-generaal van P.T.T. en vele van diens voornaamste medewer kers, en voorts van de gastheren van de A.N.P.-verkiezingsdienst, de Produkt- schappen voor Vee en Vlees en voor Zui vel hebben hun ogen uitgekeken in de gon zende bijenkorf, waarin velen van hun medewerkers alsook van de K.L.M. een bedrijvig aandeel hadden. Zo kon Neder land voor het eerst in de historie nog net op de verkiezingsdag zelf kennis nemen van de uit den aard der zaak voorlopige resultaten van de stembusstrijd. Bij de ze telverdeling zullen de nog niet getelde voorkeurstemmen en de lotingen nog een woordje meespreken. Het gerechtshof in Den Haag heeft een boete van f 400,opgelegd aan de 70- jarige Haagse journalist J. F., hoofdredac teur van het weekblad „De Nieuwsbrief", tegen wie de procureur-generaal veertien dagen geleden wegns smaadschrift en be lediging van het openbaar gezag een ge vangenisstraf van drie weken had geëist. De heer J. F. was vervolgd wegens be ledigende uitlatingen in een artikel over het strafproces tegen majoor K. De Haagse rechtbank had hem vrijge sproken van belediging van het openbaar gezag en hem voor smaadschrift ontslagen van rechtsvervolging, omdat de rechtbank van oordeel was dat de heer F. had ge handeld in het openbaar belang. Als culturele uitwisseling Nederland België zal de Academie voor Dramatische Kunst De Toneelschool in de paasvakantie 'n driedaags bezoek brengen aan de studio van het Nationaal Toneel in Antwerpen. Beide instituten zullen een ter vergelijking dienende opvoering geven van „Lanselot van Denemarken", de Amsterdamse onder leiding van Ton Lutz. Op het programma staan verder lessen en lezingen ondermeer van Fred Engelen en Herman Tierlinck. Vanmorgen heeft in de rechtszaal van het Paleis van Justitie aan de Jansstraat in Haarlem de plechtige beëdiging plaats gehad van mr. F. P. E. Bloemarts tot pre sident van de rechtbank als opvolger van mr. A. M. baron van Tuyll van Seroosker- ken. Nadat de nieuwe president door twee rechters, mr. J. D. Vink en mr. L. W. M. M. Drabbe, de zeer dicht bezette zaal was binnengeleid en door de griffier de acte van beëdiging was voorgelezen overhan digde de vice-president, mr. E. J. W. Top, de nieuw benoemde president de hamer, waarna hij namens de gehele rechtbank zijn gelukwensen aan mr. Bloemarts aan bood. Mr. Top verklaarde in zijn toe spraak dat de Haarlemse rechtbank voort durend in volkomen onzekerheid had ge leefd over de naam van de nieuw te be noemen president. Men had geen contact gezocht met de rechtbank en het besluit van de benoeming werd de rechtbank, al dus mr. Top, op weinig elegante wijze toe gestuurd. Mr. Top deelde echter vervolgens mede, dat hij enkele uren na het ontvangen van dit bericht een gesprek mocht hebben met mr. Bloemarts, die vol begrip was over de bij de rechtbank heersende spanningen en hij sprak tenslotte de hoop uit, dat de sa menwerking in de rechtbank op de meest prettige wijze tot stand zou komen. De officier van Justitie, mr. L. H. Feits- ma, noemde in zijn toespraak namens het Openbaar Ministerie de grote belangstel ling van mr. Bloemarts voor diverse fa cetten van het openbare leven en voorts hoopte hij, dat de nieuwe president zijn aandacht zou blijven schenken aan de ver- keersvraagstukken, een terrein waarop hij bij uitstek deskundig genoemd kan worden. Mr. Feitsma zou dan ook gaarne zien, dat mr. Bloemarts, evenals zijn voorganger, persoonlijk de leiding zou ne men van de verkeerskamer. Mr. F. van der Goot, de deken van de orde van advocaten, wilde de lange reeks .van woorden, die de nieuwe president nog van de Haarlemse advocaten te horen zou krijgen, openen met het uitspreken van zijn gelukwensen. Mr. Van der Goot sprak namens zijn collega's de hoop uit, dat mr. Bloemarts in zijn nieuwe omgeving zijn eigen idealen en ideeën zou kunnen ver wezenlijken waarbij het wederzijdse be grip en vertrouwen zou kunnen leiden tot een harmonieus contact tussen president en balie. Mr. Bloemarts gaf hierna uiting van zijn dank aan de Koningin voor zijn benoe ming en vervolgens dankte hij alle spre kers oprecht voor de vele vriendelijke woorden. „Een goede balie is voor de rechtbank een godsgeschenk," aldus ein digde mr. Bloemarts zijn toespraak, daar bij wijzend op de goede faam, die de Haar lemse balie in Nederland geniet. Hierna kregen de vele aanwezigen de gelegenheid mr. Bloemarts in de raadka mer met zijn benoeming geluk te wensen. Haydn Wood overleden. De Britse componist Haydn Wood, die ondermeer het beroemde lied „Roses of Picardy" op zijn naam heeft staan, is donderdag op 76 jarige leeftijd overleden. Hij was ook een begaafd violist. OFFICIëLE BEKENDMAKING TOELATING TOT DE PRAKTIJK IN NE DERLAND VAN IN INDONESIë BEVOEGDE TANDARTSEN EN VROEDVROUWEN VAN NEDERLANDSE NATIONALITEIT De minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid a.i. maakt bekend dat bij Koninklijk Besluit van 16 december 1958, Stb. 699, een regeling is vastgesteld, krachtens welke in Indonesië bevoegde tandartsen en vroedvrou wen van Nederlandse nationaliteit tot de praktijk in Nederland kunnen worden toe gelaten. Zij die menen op grond van deze regeling voor toelating tot de praktijk in Nederland in aanmerking te komen, dienen onder over legging van hun bewijzen van bevoegdheid en hun akten van toelating zich bij daartoe strekkend verzoekschrift te wenden tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid te 's-Gravenhage. Het adres voor toezending van stukken luidt: Ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, Afdeling Medische Beroepen en Ziektenbestrijding, Zeestr. 73, 's-Gravenha?^. t

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13