Uitgaan in Haarlem CrUMBO EN ZIJN AVONTUREN Geheim rond Leonoor K2r zonder kringen Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Stemmen en stemmen AVRO neemt initiatief tot Radio-Jeugd dag 1959 ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De radio geeft zaterdag 7 el'evisie programma Jongeman verminkte zijn echtgenote Kerkelijk Nieuws inwrijven laten drogen afborstelen door Daniel Gray Jongen ernstig gewond bij demontage van projectiel Sukarno in mei naar Zweden RIJD AG 13 MAART 195 9 Het televisieprogramam van donderdag avond was voor net grootste gedekte aan de verkiezingen van de Tweede Kamer ge wijd. Niet alleen werd men van half tien af op de hoogte gehouden van de stembus uitslagen en gaven vertegenwoordigers van d-2 politieke partijen hun visie op de resul taten, ook „Scherzo" een programma waarin Jelle de Vries en Dick van Bom mel actualiteiten van vroeger en nu ver makelijk belichten had voornamelijk de stembusstrijd tot onderwerp Guus Ver- straete vermomd als mr. dr. G. L. Dan- druyff Roos probeerde daarin een beet je leuk te zijn. Mooi vonden wij de Tele- discoparade waar, vooral toen Soekarno zijn onderdanen „Wij willen Holland hou den" liet zingen en De Gaulle met de stem van Max Tailleur sprak. Wat de „actuali teiten van vroeger" betreft, ging men terug naar het Amsterdam van de zeventiende eeuw, toen Henri Hudson toestemming kreeg van de Oost-Indische Compagnie zijn vaart om de noord te maken en per ongeluk in Amerika landde. Er werd een suggestief gebruik van oude prenten ge maakt tegen de levende achtergronden. Het beste van deze avond, dat gedeelte, dat ook niets met de verkiezingen te ma ken had, was de maandelijke kunstrubriek Studio B onder redactie van Ab van Roon, waarin men een interessante reportage over het Conservatorium in Amsterdam zag. Met commentator Ralph Degens maak te men een wandeling langs de diverse opleidinjgsklassen. Eerst kreeg men een paar opnamen van een toekomstige pianist, vervolgens van een ensemble bestaande uit hoboïsten, fluitisten, strijkers en bla zers, dat een compositie van Rudolf Escher instudeerde en tot slot bracht een harpiste de Bloemenwals van Tsjaikofsky ten gehore. Het was een sfeerrijk en goed einde van het N.C.R.V.-programma. Onder auspiciën van de N.T.S. discussieerden politici en parlementaire verslaggevers onder leiding van prof. dr. M. Rooij over de uitslagen, die men op de overzichtelijke tabellen van de ANP-verkiezingsdienst nauwkeurig kon volgen. Beeldschermer Dinsdag 19 mei zal voor de Nederland se jeugd een gedenkwaardige dag wor den. Dan biedt namelijk de AVRO haar een unieke kans door alle zendtijd, die deze omroepvereniging op 19 mei ter be schikking staat, aan de jeugd toe te ver trouwen. Sinds enkele weken geleden hier en daar bekend werd, dat de AVRO naar een idee van haar jeugdomroep Minjon een „Radio-Jeugddag 1959" zou organise ren, zijn reeds ongeveer honderdvijftig suggesties op het gebied van reportages, lezingen, hoorspelen, gevarieerde pro gramma's en wat diés méér z'ij oritvari- gen. Ofschoon de AVRO openstaat yoor„ meer ideeën, behoeft het daarbij zeker niet te blijven. Een ieder, die zich in staat acht daadwerkelijk aan het pro gramma mede te werken, kan zich mits hij niet jonger dan zestien en niet ouder dan dertig jaar is, opgeven bij de AVRO, afdeling Jeugduitzendingen, Hilversum. Zowel amateurs als professionals kunnen deelnemen en iedere medewerker zal vol gens de gebruikelijke normen worden ge honoreerd. Alle inzendingen en aanmel dingen moeten onder vermelding van de desbetreffende sector en het woord „Jeugd- dag" uiterlijk 23 maart in het bezit van de AVRO zijn. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Hammondorgelspel. 8.50 Voor u en uw gezin, causerie. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw. 10.50 Cabaret. 11.20 Buitenl. weekoverzicht. 11.35 Gram. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Jazzmuz. 13.40 Sportnieuws. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Harmonle- ork. 15.05 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.25 Concertgebouwork. en solist. 16.10 Het Pinkster- sportfeest, caus. 16.20 Boekenwijsheid. 16.40 Meis jeskoor. 17.00 Per expresse. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muziek. 18.35 Muziekkiosk. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepar tout, caus. 19.40 Het liberale Jodendom, causerie. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Gram. 22.00 Dansmuz. 22.35 Opsporing verzocht. 23.15 Nieuws. 23.3C 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 kRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Koorconcert. 7.40 Gram. 7.45 Hoe? caus. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Dans muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Idem. 14.10 Kon. Luchtmacht Kapel. 14.35 Gram. 14.45 Kron. van letteren en kunsten. 15.20 Gram. 15.40 Boek- bespr. 15.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.20 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Idem. 18.00 Journalistiek overz. 18.10 Strijkork. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Toespr. 19.15 Act. 19.25 Lichtbaken. 19.40 Radio-filharm.ork. en solist. 20.30 Voordracht. (20.50—21.10 Gram.). 21.30 Gram. 21.55 Pol. caus. 22.05 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperan to. 23.22 Gram. 23.25 24.00 Lof. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio- aimanak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Accordeon-ens. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Accordeon-ens. (verv.L 17.00 Nieuws. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Gram. 18.00 Orgelrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Idem. 21.00 Idem. 21.15 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG AVRO: 17.00—17.30 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Nabeschou wing verkiezingsuitslagen. 20.30 Quiz. 21.25 Ge varieerd programma. Advertentie Van Nelle bestellen 1 TONEEL Zaterdag 14 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Cornedie brengt „Anti gone" van Sofokles in de vertaling van Burgersdijk ten tonele, onder regie van Max Croiset, met medewerking van on der anderen Elisabeth Andersen, Sigrid Koetse, Frans van der Lingen, Gijsbert Tersteeg, Max en Jules Croiset. Zondag 15 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: „Niet van gisteren" van Garson Kanin wordt ten tonele gebracht door de Haagse Gomedie onder regie van Paul Steenbergen, die tevens een van de rol len vertolkt. De vertaling is van Alfred Pleiter. Andere medewerkenden aan dit blijspel zijn Myra Ward, Coen Flink, Luc Lutz, Jan van der Linden, Frans Vorstman en Maria de Booy. Maandag 16 maart, - Stadsschouwburg 20 uur: Toneelgroep „Puck" geeft een voor stelling van „De vrek" van Molière. Aan deze opvoering werken onder anderen mee Erik van Ingen, Piet Römer, Ferd. Sterneberg, Walter Kous en Jeanette van der Heijden. Het is de eerste van een serie abonnementsvoorstellingen (B.) Dinsdag 17 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De tweede abonnemenfesvoorstelling (C) van „De vrek" van Toneelgroep „Puck" onder regie van Cas Baas, in de vertaling van Hans Roduin en met decor en kostuums van Roger Chailloux. Woensdag 18 maart, Stadsschouwburg 14 en 20 uur: Toneelgroep „Puck" geeft twee keer een uitvoering van „De vrek" van Molière, des middags voor Haar lemse scholieren, des avonds een derde abonnementsvoorstelling voor de serie D. Donderdag 19 maart, Stadsschouwburg 14 en 20 uur: Onder auspiciën van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Haarlem en omstreken geeft de Toneelgroep „Puck" een opvoering van de „Vrek" van Molière onder regie van Cas Baas. Deze voorstelling heeft om 14 r, uur plaats. Om 20 uur volgt dan nog maals een abonnementsvoorstelling van ,.De vrek". Vrijdag 20 maart, Stadsschouwburg 20 uur: Toneelgroep „Puck" geeft de laatste abonnementsvoorstelling (F) van „De vrek" van Molière in de vertaling van Hans Roduin. Zaterdag 21 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: „Het donker boven aan de trap" van William Inge wordt ten tonele gebracht door de toneelgroep „Theater". Onder regie van Jan Teulings werken onder anderen mee Bernhard Droog, Anny de Lange en Enny MolsDe Leeuwe. Zondag 22 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Nogmaals een opvoering van „Het donker bovenaan de trap" van William Inge door Toneelgroep „Theater". MUZIEK Maandag 16 maart Grote Kerk, 15.3016.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma wordt op de dag van uitvoering bekend gemaakt. Advertentie Van Nelle bestellen Myra Ward (rechts) met Coen Flink en Maria de Booy in „Bom yesterday" van Garson Kanin, dat zondag onder de titel „Niet van gisteren" door de Haagse Comedie onder regie van Paul Steenbergen in de Haarlemse Schouw burg wordt vertoond. Maandag 16 maart, Sionskerk 19.30 uur: De Hervormde gemeente Spaarndam houdt een bijeenkomst, waarbij op grammo foonplaten de Mattheus Passie van Bach ten gehore zal worden gebracht. Maandag 16 maart, Concertgebouw 20 uur: Het Toonkunstorkest geeft onder leiding van Marinus Adam een concert met medewerking van het Toonkunst-Kamer koor onder leiding van Jan Laarveld. Het programma omvat onder meer wer ken van Haydn, Mozart, Beethoven en Kolasinsky. Dinsdag 17 maart Frans Halsmuseum, 20 uur: Amerikaanse studenten geven een concert. Het programma vermeldt uitge voerde klassieke en hedendaagse wer ken. Het ensemble bestaat uit Alan S. Curtis en Leonard Raver, clavecimbel en piano, Nancy C. Fowler, Don T. Jeager en Donald C. Muggeridge, hobo, Dorothy Muggeridge, cello en Keith Pol, hoorn. Dinsdag 17 maart, aula Lourens Coster- lyceum 19.45 uur: Voor leden van de Disco-club wordt een klassiek grammo- foonplatenconcert gegeven. Het pro gramma vermeldt onder meer werken van Joh. Seb. Bach, Richard Strauss, Franz Schubert en Joseph Haydn. Dinsdag 17 maart, Concertgebouw 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft het achtste concert in de serie D onder leiding van Victor Clowez met de soliste Marie-Thérèse (piano). Het programma omvat werken van Ra- vel, Respighi en Dvorsjak. Woensdag 18 maart Concertgebouw 19.30 uur: De Christelijke Oratoriumvereni ging geeft met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest een uitvoering van de MattheusPassie van Bach. Solisten zijn Jeanette van Dijck, sopraan, Roos Boelsma, alt, Paul Hameleers, tenor, Herman Scheij, bas. Donderdag 19 maart, Concertgebouw 19.30 uur: Nogmaals geeft de Christelijke Oratoriumvereniging met medewerking Advertentie Van Nelle bestellen 1 van het N.Ph.O. en het knapenkoor „De zingende klokken" een uitvoering van de Mattheus Passie. Vrijdag 20 maart, Grote Kerk 11.30—12.30 uur: Beiaardbespeling van Arie Peters. Het programma, dat hij ten gehore zal brengen omvat onder meer werken van César Franck, Franz Schubert, Beet hoven en W. Paap. Vrijdag 20 maart, Concertgebouw, 20 uur: De harpiste Lily Laskine geeft met me dewerking van het „Haags Vocaal Vrou wen Ensemble" onder leiding van Arthur Orobio de Castro een concert. Vrijdag 20 maart, Minerva theater, 20 uur: De cellist Amer Bijlsma geeft in samen werking met de pianist George van Re- nesse een concert. Het programma ver meldt werken van Luigi Boccherini, Bach, Badings en Von Weber. In 't Goede Uur: Iedere avond tot maan dag 23 maart 2122 uur: Klassiek gram- mofoonplalenconcert van werk van Schubert. VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 16 maart Frans Halsmuseum 20 uur: P. van 't Zelfde vertelt aan de hand van kleurenlichtbeelden en een geluids film over „Italia, terra d'amore". Dinsdag 17 maart, Concertgebouw 19 uur: Paul Chr. van Westering houdt inleiding bij N.Ph.O.-concert. Woensdag 18 maart, Brinkman 20 uur: K. Schuitema vervolgt zijn cursus over „Spreken in het openBaar". Vrijdag 20 maart, Concertgebouw 20 uur: De harpiste Lily Laskine geeft een con cert. (Zie onder muziek). DIVERSEN Maandag 16 maart, Vleeshal 20 uur: Mi chael van der Plas houdt een lezing over moderne Amerikaanse poëzie. Dinsdag 17 maart, Lorentz Lyceum 19.45 uur: Voor de Haarlemse Weer- en ster renkundige kring spreekf de heer L. J. L. Dey over „Verspreiding van radio-actie ve stoffen in de atmosfeer". Donderdag 19 maart, Concertgebouw 9.30 uur: Scholendag. Voordrachtkunstenaar Albert Vogel met „Ik en mijn speelman"; prof. mr. L. W. G. Scholten over „De band met het verleden". Donderdag 19 maart. Kleine Brinkman: Voor genootschap NederlandEngeland houdt de heer D. V. Barocas een lezing over „Ruimtevaart". FILMVOORSTELLINGEN Zondag 22 maart, Studio theater 11 uur: Een reprise van de film „Afrikaanse leeuw" van Walt Disney. Zondag 22 maart, Lido theater 11 uur: Nog maals een vertoning van de film „De groene hel". TENTOONSTELLINGEN Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw Fossielen. mineralen, natuurkundige instrumenten. 10 17 uur Galerie Espace: Expositie „Sculptures" met werk vanGouzijn, Guntenaar. Kneulman. Tajeri en Verhulst. Tot 15 maart ge opend van 11 17 uur. Waaggebouw: Tot maandag 16 maart ex positie van leden van Kunstkring „De Acht". Dagelijks geopend van 11—16 uur, zondags van 13—16 uur. In 't Goede Uur: Expositie van aquarellen, tekeningen en etsen van Poppe Damave, dagelijks tot 1 april geopend van 1022 uur. Gemeenschapshuis (Zandvoort): Expositie van werk van Nel Klaassen, Jaap Bou- huys, Pieter Giltay en Wim Steyn. Dage lijks geopend tot. 23 maart. „Help!", gilde Tumbo verschrikt. Hij viel languit op de planken en greep zich aan het hout vast. Het stuk steiger, waarop hij lag, werd meteen door de woeste golven meegesleurd, de zee in. Nu kon hij niets anders doen, dan zich zo goed mogelijk aan het stuk vast te houden; het brok steiger was nu een klein vlotje, waarop hij tussen de wilde golven hevig op en neer iverd geslingerd. En tot zijn schrik zag hij, dat hij daarmee snel van het eiland wegdreef, tussen het geweld van de storm en de schuimende golven4445 Advertentie Van Nelle bestellen I Voor de rechtbank in 's-Hertogenbosch heeft de 36-jarige huidensorteerder C. B. terechtgestaan, die zijn. 22-jarige echtge note zodanig met een mes in het gelaat en de handen zou hebben gestoken, dat ze voor haar leven verminkt is. De verdachte was vorig jaar in september gehuwd. Reeds in oktober had hij zijn jonge vrouw herhaaldelijk mishandeld met het gevolg, dat zij naar haar ouders terugging en echtscheiding aanvroeg. Toen zij op de morgen van 10 januari naar haar advo caat wilde gaan, wachtte de man haar bij de ouderlijke woning op, naar hij zegt met de bedoeling om een verzoening tot stand te brengen. Er ontstond een hevige twist, waarbij B. een mes trok en zijn vrouw in het gelaat en de handen stak. Het mes had hij bij zijn hospita meegenomen naar hij beweert om er zijn schoonmoe der mee aan te vallen. De officier eiste drie jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De verdediger bepleitte een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Uitspraak op 26 maart. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Kortenhoef (toez.) D. H. Bosma, kand. te Nieuwkoop; naar Ouderkerk a. d. IJsel R. T. Huizinga te Nieuw-Béijerland, die bedankte voor Nieuw-Lekkerland en voor Waddinxveen (vac. J. van der Haar). Bedankt voor Westervoort G. Messie te Beuningen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Londen (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church) J. J. Rebel te Murmerwoude; te Haamstede-Kerkwerve S. Wijnsma te Broek op Langendijk. Geref. Gemeenten Bedankt voor Moercapeile G. A Zijder- veld te Paterson (U.S.A.) Oud-Geref. Gemeenten in Nederland Tweetal te Rijssen M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJsel en B. Toes te Kinder dijk. Advertentie helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten. Wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur van Polycolor K2r Placentubex Margret Astor Mouson Blendax 5. Op dè eerste mei kwam Leonor Malherbe vóór haar vertrek afscheid van mij nemen. Ze had een plaats in de slaapwagen besproken in de nachttrein naar Salis bury. Vandaar zou een vliegtuig haar naar Nairobi brengen. Ze droeg een lichtgrijs, nauwsluitend pak je en een witte strohoed met een lichtgrijs lint gegar neerd. Ook haar handschoenen en schoenen waren grijs van kleur. Ik stond p om haar de hand te drukken. Gedurende een hele maand zou ze ver van dit zieken huis een leven leiden, waarvan ik niets zou weten. Hoe graag had ik een opmencjng gemaakt, dat ze mij niet mocht vergeten.... Ik zei echter: „Veel genoegen dus zuster Malherbe! Geniet u maar zoveel mogelijk, u hebt deze afleiding stellig nodig. Belooft u mij echter na uw terugkomst hier te komen om mij alles van de reis te vertellen". Iets in mijn toon of in mijn woorden scheen haar te verrassen. Ze keek mij lan, aarzelde even en zei ten slotte op de haar eigen bedachtzame, langzame manier „Goed, dat beloof ik u". we stonden tegenover "kaar en ik wist niet, wat ik moest zeggen. Wat moest ik zeggen om haar te doen gevoelen, dat ze in die lange maand van haar afwezig heid geen ogenblik uit mijn gedachten zou zijn.. „U zult tijdens uw vakantie dikwijls vliegen, bent u niet bang?" zei ik tenslotte. „Bang?" antwoordde ze met een triest lachje, het tegendeel is waar: diep in mijn hart heb ik wel eens naar een ongeluk verlangd Ze zei het heel rustig en uit haar mond klonk het niet overdreven of melodramatisch. „Kom, kom," zei ik zo onbewogen mogelijk „op uw leeftijd mag men zo niet denken. U zult zien, op deze reis zal er iets heel prettigs gebeuren waardoor uw le ven geheel anders zal worden". Ik geloofde zelf niet in mijn woorden. Ik keek uit het raam en hoorde haar zeggen: „Voor mij gebeurt er nooit iets". Ik bracht haar naar de deur en reikte haar de hand. „Heel veel plezier! En vergeet niet, dat u hier een goede vriend hebt." Ik had het formele „zuster Mal herbe" bij deze laatste woorden achterwege gelaten. Hoe graag had ik haar bij haar voornaam aangespro ken! En in een impuls, toen ik op het punt stond de deur achter haar te sluiten, riep ik haar na: „Tot ziens dus, Leonoor! Kom maar gauw terug!" Er kwam een vage blos op haar wangen. Er was verwondering in haar blik, toen ze naar me omkeek en ze mompelde iets van „Dank U". Even later hoor de ik het klikken van haar hoge hakken in de lange stenen gang, waardoor ze zich verwijderde. De maand mei ging heel langzaam voorbij. Leonoor schreef noch aan mij, noch aan iemand anders. Des morgens kon ik een gevoel van bezorgdheid niet on derdrukken, wanneer ik in de kranten keek, bang een bericht over een vliegongeval in Kenya, Uganda of Oost-Rhodesië te vinden. Vol ongeduld wachtte ik op de eerste juni en de terugkeer van het mij zo dier bare jonge meisje. Op 1 juni constateerde ik, dat ze haar plaats op de chirurgische afdeling weer had ingenomen en onder een of ander voorwendsel wilde ik haar benaderen. Ze scheen me echter niet op te merken en ik trok me terug, maar voelde me onrustig en vol wanhopige twij fel. De volgende morgen kwam Leonoor bij mij. Ze was nu niet meer een jonge vrouw die op het punt stond in elegante kleren op reis te gaan, maar een verpleeg ster zoals de anderen. De verpleegstersmuts verborg het grootste deel van haar dikke lichtbruine haar en overschaduwde haar ogen. „Mag ik u even storen, dokter Jordan?" vroeg ze terwijl ze om de deur van mijn werkkamer keek. Hoe anders was zij geworden! Ik wist niet onmid dellijk wat 't was „Kom binnen! Ik vind het prettig u weer te zien," zei ik. Ik waagde 't niet haar thans bij haar voornaam te noemen. Ik had opeens het gevoel, dat ze me ont glipt was, dat ze mijn vriendschap niet meer nodig had, en ik nam haar dit bijna kwalijk. „En hoe was de reis?" „Fantastisch!" Ik verzocht haar te gaan zitten. Ook ditmaal accep teerde zij een sigaret. Ze leek minder weifelend en veel zekerder van zichzelf. Haar enthousiaste ant woord op mijn vraag drukte haar houding uit. „Fan tastisch" scheen ze het leven opeens te vinden. Ik voelde een steek in mijn hart. Ik was me ervan be wust, dat ik met deze veranderde levenshouding niets te maken had. Het kostte me enige moeite om onbe vangen en opgewekt met haar te praten. „Vertelt u mij van uw reis. Ik krijg de indruk, clat u heel iets bijzonders is overkomen! Misschien het grote geluk.." Ik verwachtte een' afwijzing van mijn omschrijving, maar ze scheen zo vol te zijn van haar belevenissen wat deze ook geweest mochten zijn dat ze er geen acht op sloeg. Ze hield de sigaret tussen haar vingers en vergat te roken. Terwijl ik op haar ant woord wachtte, begon ik oudergewoonte op een blocnotevelletje te tekenen. Toen ze bleef zwij gen, zei ik: „U bent veranderd, u bent helemaal stra lend geworden, hebt u iemand ontmoet, die..?" „Ja," onderbrak ze mij zachtjes, „ik heb iemand ontmoet. Ze keek me aan en er kwam een blos op haar wan gen. „Verontschuldigt u mij, het klinkt zo stupide. Maar begrijpt u, ik heb nog nooit werkelijk iets beleefd. Ik ben 27 jaar oud, maar ben niet verloofd, en ik heb nooit een vriendje gehad. De mannen zijn mij altijd uit de weg gegaan. Natuurlijk weet ik wel, dat ik niet mooi ben. Ze zei 't heel eenvoudig, zonder coquetterie. „Hoe kunt u zo iets zeggen," wierp ik tegen. „U hebt juist een zeer apart soort schoonheid. Niet ge woon knap, maar.." „Waarom vleit u mij? Dat heeft nog nooit iemand gedaan. Waarom meden de mannen mij, als ik aan trekkelijk was? Waarom was ik altijd alleen?'" „U hebt 't zich ingebeeld," antwoordde ik enigs zins ongeduldig. Diep in mij was een gevoel van op standigheid. omdat ik besefte, dat al mijn hoop ijdel was geweest; dat ik door mijn aarzelende houding ver loren had, wat het leven waardevol voor mij had kun nen maken. Er was een benauwd gevoel in mijn keel en mijn hart bonsde. „Nee," zei Leonoor, „ik heb 't me heus niet inge beeld. Als ik mooi was en aantrekkelijk, zou ik dan op mijn 27ste jaar nog alleen zijn? Niemand heeft ooit naar mij gekeken, niemand heeft ooit van mij gehou den.^" (Wordt vervolgd) Donderdagavond was een der leerlingen van een handvaardigheidscursus voor jon ge boeren, die in het noodlokaal van een timmerfabriek te Someren (Limburg) wordt gegeven, bezig met het demonteren van meegebracht ontplofbaar materiaal, mogelijk een gevonden projectiel. Op ze ker ogenblik ontplofte de munitie, waar door de leerling, de 24-jarige J. W. Wei ten uit Lierop, levensgevaarlijk aan het onderlichaam werd gewond, terwijl hij ook aan zijn handen ernstig letsel opliep. Een toekijkende leerling, de 22-jarige M. v. Vlemmix, eveneens uit Lierop, werd iets minder ernstig gewond aan borst en ar men. Beide jongens werden naar een zieken huis te Geldrop gebracht, waar Weiten on middellijk werd geopereerd. De overige vijftien leerlingen bleven ongedeerd. STOCKHOLM (AFP) President Su karno van Indonesië zal tussen 2 en 5 mei een bezoek brengen aan Zweden, aldus is te Stockholm officieel bekend gemaakt. Hij zal de gast zijn van de Zweedse re gering. Dit bezoek aan Zweden wordt gebracht als onderdeel van de bezoeken aan ver schillende Europese hoofdsteden, die in het voornemen van Sukarno liggen. Su karno zal, op uitnodiging van president Kubitschek, ook een bezoek brengen aan Brazilië. Advertentie Van Nelle gestellen VRIJDAG 13 MAART Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „Mercadet", 20 uur (Geloof en Wetenschap). TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie Poppe Da mave, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Pikant verlof Parijs", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het verleden slaat toe", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Operatie Amsterdam", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Liane II, de witte slavin", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Indiscreet", 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: .,1 want to live", 18 ir., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Aanval op het goudtransport", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De wanhoop van inspecteur Gideon", 14 jr., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Lia ne, het meisje uit het oerwoud", 14 jaar, 20 uur. Gemeenschapshuis: Expositie van werk van Nel Klaassen, Jaap Bouhuys, Pieter Giltay en Wim tSeyn, 1921 uur. DIVERSEN Brinkmann: Handpoppentheater „Mer- lijn": „De regenvorst en zijn bruid", 20.15 uur. Minerva Theater: Echtpaar De Graaf: „Lapland, de laatste wildernis van Euro pa", 20 uur (V.U.) ZATERDAG 14 MAART Stadsschouwburg: „De Haagse Cömedie" met „Antigone", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Poppe Damave, 1022 uur. Waaggebouw (Spaarne): Expositie leden „De Acht", 1116 uur. Galerie Espace (KI. Heiligland 36): Ex positie „Sculptures", 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „Pikant verlof in Pa rijs", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het verleden slaat toe", 18 jr. 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Ope ratie Amsterdam", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Liane II, de witte slavin", 14 ji\, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „A en C in stofzuigers", a.l., 14.30 uur; „Indiscreet", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „I want to live", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Aanval op het goudtransport", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De wanhoop van inspecteur Gideon", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Lia ne, het meisje uit het oerwoud", 14 jaar, 20 uur. Gemeenschapshuis: Expositie van werk van Nel Klaassen, Jaap Bouhuys, Pieter Giltay en Wim Steyn, 1921 uur. DIVERSEN Vleeshal: Bezinnlngspauze: ds. N. v. Egmond „Het geluk ligt één deur verder", 12.35—12.45 uur. Advertentie Van Nelle bestellen 1 I

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17