Groeiende invloed op de beurs van de beleggingsmaatschappijen Panda en het bolknakmysterie Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Droog en vrij zonnig weer GEWIJZIGDE SPAAR- EN BELEGGINGSMENTALITEIT Aandelenbezit als bevestiging tegen inflatie 2 Van iler WERFF S Nieuwe Hoge Autoriteit wordt maandag benoemd Aanbeveling van de Hoge Autoriteit inzake de Franse staalprijzen Du Pont-kantoor Den Haag De Britse handelsbalans Pinusaanplant van Van Gelder groeit bevredigend Binnenlandse olieprijzen in Indonesië verhoogd Geen quorum bij Obam Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Vezelver werking boekte in 1958 bevredigend resultaat Toewijzing premielening Amsterdam Spoorwegtarieven in België verhoogd MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Zestien journalisten bij de Maasbode ontslagen Haagse graficus houdt expositie in Brussel VRIJDAG 13 MAART 1959 Van onze financiële medewerker) HOEWEL DE BEURSWAARDE van de te Amsterdam genoteerde aandelen in februari niet onbelangrijk is gedaald, kan men toch de aandelenmarkt een grote mate van stabiliteit niet ontzeggen, een verschijnsel dat trouwens ook in New York steeds weer de aandacht trekt. Want hoe men ook over heden en toekomst van het econo misch leven hier en in de Verenigde Staten moge denken, een feit is dat de koersen van de aandelen over het algemeen op een hoog niveau staan. Wat New York betreft, wordt bijvoorbeeld in het verslag van de „Interunie" gereleveerd dat de gemiddelde price-earning-ratio (dit is het getal dat aangeeft hoeveel maal de gemiddelde netto winst per aandeel begrepen is in de gemiddelde beurskoers) van 13.7 in het eerste kwartaal tot 20.8 in het vierde kwartaal van 1958 is gestegen. En sindsdien is het nog hoger geworden. Als een gevolg daarvan ligt het gemiddelde aandelenrendement in de Verenigde Staten, gelijk wij reeds eerder schreven, dan ook beneden het ge middelde rendement van de obligaties, een verhouding, die vroeger zelden of nooit voorkwam en op een sterk gewijzigde beleggingsmentaliteit wijst. Dé directie van Internatio schrijft dit niet alleen toe aan een vergaande verdis contering van optimistische verwachtin gen over het conjunctuurverloop, maar tevens aan de vrees voor komende infla tie, welke in de V.S. nog altijd blijft be staan, ook nadat deze week het disconto bij enkele federale reservebanken op nieuw (thans tot 3 percent) is verhoogd. Dit is reeds de derde verhoging sinds april 1958, toen het disconto op 1?4 percent werd vastgesteld. Het is wel zeker dat de ge leidelijke waardevermindering van de dollar, die van 1947-1957 op ongeveer 2'/ï percent per jaar wordt aangenomen, op de beleggingsmentaliteit van nog steeds voortdurende invloed is, hoewel bij die waardedaling van de dollar in aanmer king moet worden genomen dat genoem de jaren een periode omvatten, waarin economisch de gevolgen van de oorlog moesten worden overwonnen en sociaal nieuwe, min of meer revolutionaire denk beelden werden verwezenlijkt. Een feit is ook dat de recessie een stil stand in de waardevermindering van de dollar heeft teweeggebracht en dat ook thans van een stijging van de kosten van Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 229 Is verschenen KON. MY. „DE SCHELDE" De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes E.G.K.S.-landen zullen maan dag te Brussel een nieuwe Hoge Autori teit voor de Kolen- en Staalgemeenschap benoemen. De ministers zijn maandag en dinsdag in Brussel voor de bijeenkomsten van de ministerraden der E.E.G. en de Euratoom. Van deze gelegenheid zullen zij gebruik maken om de oude Hoge Auto riteit wier mandaat op 10 februari afliep, te vernieuwen. De leden van de oude Hoge Autoriteit zijn hernoembaar. De ministers wijzen maandag acht van de negen nieuwe leden aan. Deze acht zul len dezelfde dag in Luxemburg een negen de lid coöpteren, waarna de ministers in Brussel de voorzitter en vice-voorzitter voor de nieuwe Hoge Autoriteit zullen aan wijzen. Dinsdag zal de nieuwe Hoge Auto riteit reeds met het Raadgevend Comité besprekingen voeren over maatregelen om aan de kolencrisis het hoofd te bieden. Deze maatregelen omvatten produktie- quota, beperking van de invoer van buiten de gemeenschap en uitkeringen aan mijn werkers die als gevolg van deze maatrege len werkloos worden. De leden van de oude Hoge Autoriteit zijn: de Belg Paul Finet (voorzitter), de Nederlander D. Spierenburg en de Belg A. Coppé (vice-voorzitters) de Fransen R. Reynaud en L. Daum, de Duitsers F. Blü- cher en H. Potthoff, de Luxemburger A. Wehrer en de Italiaan E. Giacchero. De nieuwe Hoge Autoriteit wordt elke twee jaar voor een derde vernieuwd. Maandag wordt meteen bepaald welke drie leden over twee jaar zullen moeten aftreden. De voorzitter en vice-voorzitter van de nieu we Hoge Autoriteit worden voor de duur van twee jaar benoemd. De Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft de tekst vastgesteld van haar aanbeveling aan de Franse regering om alle maatre gelen te nemen, die met het Franse eco nomische evenwicht verenigbaar zijn, tot correctie van het prijsvoordeel voor de Franse ijzer en staalprodukten op de Europese markt sinds de devaluatie in Frankrijk. De tekst van haar aanbeveling zal pas officieel worden gepubliceerd na dat deze ter kennis van de Franse regering is gebracht. De Hoge Autoriteit is van mening, dat de door Frankrijk te nemen maatrege len slechts betrekking behoeven te heb ben op de produkten waarvoor een belang rijk prijsverschil werkelijk is aange toond, hetgeen in de praktijk alleen tho masstaai betreft. De Hoge Autoriteit laat de Franse regering vij in de keuze van de toe te passen middelen ter bereiking van het gestelde doel. Zij keurt echter de in stelling goed van een exportbelasting van 4 percent, welke elke twee maanden 1 per cent lager wordt en na verloop van 8 maan den niet meer geheven zal worden. De aanpassing van de prijzen zou evenzeer kunnen geschieden door enkele verlagin gen voor de staalprijzen van de vijf an dere landen en door een eventuele verho ging van 2 a 3 percent van de Franse prij zen, waarmede men naar het schijnt in be paalde kringen der gemeenschap reeds rekening heeft gehouden. Het gaat volgens de Hoge Autoriteit slechts om een middel om te komen tot een nieuwe verhouding tussen de prijzen. levensonderhoud in Amerika nog geen sprake is, evenmin als in ons land, waar het desbetreffend indexcijfer een vrij sta biel karakter toont. Het is dus voorname lijk de toekomst, die op het tegenwoordi ge koerspeil van de aandelen haar stem pel drukt. Vele deskundige waarnemers zijn echter van oordeel dat de thans be staande situatie geen maatstaf is voor de beoordeling van de richting, waarin zich de waarde van het geld zal ontwikkelen, omdat weliswaar de recessie wordt ge acht te zijn overwonnen, maar de econo mische opleving nog slechts aan haar be gin staat. Zet deze door, stijgen weer de investeringen, worden de lonen en sala rissen weer verhoogd en treedt als gevolg daarvan een toeneming van de consumptie in, dan zal dit naar veler mening opnieuw met een waardevermindering van het geld gepaard gaan. Centraal Economisch Plan In de prognose van het Centraal Plan bureau wordt zonder bepaalde loonronden voor 1959 een stijging van de loonsom per werknemer van 3 percent aangenomen, welk percentage de verwachte toeneming van de arbeidsproductiviteit ad 2 percent reeds met 1 percent overtreft en wanneer de verwachte prijsdaling van 1, percent uitblijft en nieuwe loonronden niet kun nen worden voorkomen, blijft het een open vraag of een verdere waardevermindering van het geld kan uitblijven. In nog sterkere mate geldt dit voor Amerika, waar de macht van de vakver enigingen groter is dan ten onzent en deze met de naam van „pressuregroups" wor den aangeduid, waarmee de bedrijven en de regering in steeds sterkere mate zullen moeten rekening houden. Dit blijkt bij voorbeeld uit het nieuwe programmapunt van de arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie om eens in de vijf jaar een vakantie van drie maanden in te stellen teneinde de arbeiders de gelegenheid te geven ook eens andere delen van de we reld te bezoeken. Men zal zich dus meer en meer van ge heel nieuwe sociale verhoudingen reken schap moeten geven en welke invloed daarvan op de ontwikkeling van het eco nomisch leven en op de waarde van het geld zal uitgaan, is een vraag waarover lange theoretische beschouwingen kun nen worden gehouden, maar waarop een positief antwoord niet is te geven. Het kan daarom niet verwonderen dat deze onze kerheid voor een misschien niet eens zo ver verwijderde toekomst de ka itaalbe- leggers tot nadenken stemt en pogingen in het werk doet stellen om aan een wentue- le nieuwe waardevermindering -an het geld te ontkomen. Aandelenbelegging Belegging in aandelen wordt als een van de daartoe strekkende middelen be schouwd, waarbij wij in het midden la ten of dit middel op den duur afdoende zal blijken te zijn. Een feit is dat sinds de oorlog aandelenbelegging in vele ge vallen volledige compensatie tegen de waardevermindering van het geld heeft geboden, niet het minst in de V.S. Zo komt in het jongste verslag van de Robeco (die meer dan de helft van haar vermogen in Amerikaanse en Canadese fondsen heeft belegd) een tabel voor, waaruit blijkt dat het dividend op de aandelen Robeco van 1946 tot 1958 van 5 tot 17Vs percent (de 2V2 percent uit de agioreserve hierbij bui ten beschouwing gelaten) is gestegen, dat is met 250 percent, terwijl in die tijd de kosten van levensonderhoud met ongeveer 60 percent zijn toegenomen. Nu is de hier genoemde periode, gelijk wij reeds zeiden, geen absolute maatstaf voor de toekomst, maar dat deze cijfers de beleggers aan spreken, is alleszins begrijpelijk. Verklaarbaar is dus ook dat men hier, zowel als elders, een geweldige groei van aantal en omvang der beleggingsmaat schappijen kan waarnemen, mede omdat men door de aankoop van de aandelen daarvan zijn beleggingsrisico over een groot aantal landen en bedrijfssectoren verdeelt. Zo is het kapitaal van de Robeco sinds de oprichting in 1933 van ruim 1 miljoen tot 92 miljoen ultimo 1958 geste gen, de waarde van het belegde vermogen van ruim 1 miljoen tot 335 miljoen. Bij de „Interunie", die in 1938 is begonnen, ziet men een stijging van het kapitaal van f V/t miljoen tot 29'/i miljoen, een toene ming van het vermogen van l'/i miljoen tot 195 miljoen en een stijging van het dividend van 4 tot 16 percent. Ook de andere beleggingsmaatschap pijen in ons land kunnen op een gestadige toeneming van kapitaal en vermogens waarde bogen en het verkrijgbaar stellen van coupures van 50 zal ongetwijfeld ook de kleine belegger tot deelneming in het kapitaal van de beleggingsmaatschappijen prikkelen, mede omdat zij voordelen biedt boven allerlei kleine, particuliere beleg- ginsgclubs, welke in deze tijd worden op gericht. Déze ontwikkeling van de kapitaalbeleg ging heeft ontegenzeggelijk ook haar be zwaren, omdat een steeds groter wordend deel van de kapitalen der verschillende on dernemingen in één hand worden gebracht en niet meer de individuele maar de col lectieve belegger de koersontwikkeling ter beurze bepaalt, terwijl eerstgenoemde be legger ook als individuele aandeelhouder voor de collectieve aandeelhoudsters- plaats maakt. Een gelukkige omstandig heid hierbij is, dat de beleggingsmaat schappijen, gelijk hun naam trouwens aan duidt, geen speculatief karakter dragen en deskundig worden beheerd, zodat het ge vaar voor beursmanipulaties wel als uiterst miniem mag worden beschouwd. Doordat de beleggingsmaatschappijen bij hun aankopen een zorgvuldige selectie toe passen, richten zij zich uiteraard op de beste fondsen, waaraan voor geen gering deel is toe te schrijven dat deze, hier zo wel als in Amerika, het meest :n koers zijn gestegen en allengs op een niveau zijn aangeland, dat nog slechts een. zeer matig rendement biedt. Daar het de beleg gers echter in de eerste plaats om behoud en aanwas van het kapitaal te doen is, speelt de rendementsfactor een steeds kleinere rol, hoewel men deze op den duur toch niet zal kunnen verwaarlozen. Hoe men nu ook over de mogelijke ge volgen van de voortgaande ontwikkeling van de beleggingsmaatschappijen voor de betekenis van en de koersvorming op de beurs moge denken, een feit is dat zij in deze tijd. nu het spaarkapitaal weer in sterkere mate toeneemt en bij de beleg gingsmaatschappijen veiligheid zoekt, vooreerst een blijvende stimulans voor de aandelenmarkt vormen. Daar komt bij dat de collectieve besparingen in de vorm van premies voor levensverzekering, lijfrente en bedrijfspensioenen steeds meer voor de individuele besparingen in de plaats tre den en met name laatstgenoemde catego rie zich ook in sterkere mate op de beleg ging in aandelen richt. De omvang van de hier bedoelde besparingen wordt sterk ge ïllustreerd door wat wij onlangs lazen, na melijk dat bij de grote personeelsfondsen en beleggingsmaatschappijen in Amerika 12.000 dollar per minuut binnenkomt! Naar wij vernemen, zou het Amerikaanse concern van chemische en kunstvezelin dustrieën Du Pont de Nemours, dat zo als bekend besloten heeft aan de Mer- wede bij Dordrecht een fabriek te bouwen, voor de plaats van zijn hoofdkwartier de voorkeur geven aan Den Haag. In verband daarmede zou het oog gericht zijn op het nieuwe gebouw van de Nillmij, dat aan het Stadhoudersplantsoen zal verrijzen en waarvan enige kantoorlagen gehuurd zou den worden. Aangezien dit gebouw pas be gin 1961 gereed zal zijn, worden door het Amerikaanse concern thans pogingen aan gewend om tot dat tijdstip elders in Den Haag een tijdelijk onderdak te verkrijgen. Besprekingen, welke dezer dagen hier over zijn gevoerd, zouden er toe hebben geleid, dat er een grote kans bestaat, dat tussen het concern en de gemeente om trent een tijdelijke vestiging van het hoofd kantoor overeenstemming zal worden be reikt. Een definitieve beslissing is nog niet genomen, maar dit zal naar wij ver nemen op korte termijn geschieden. Volgens de voorlopige cijfers van het En gelse ministerie van Handel had Engeland in februari een invoeroverschot van ster ling 31,1 miljoen, vergeleken met een in voeroverschot van Sterling 39,1 miljoen in januari.-De waarde van de uitvoer daalde van sterling 270,1 miljoen in januari tot; sterling 250,9 miljoen in februari. De her uitvoer steeg van sterling 9,3 miljoen tot sterling 10,4 miljoen en de invoer (c.i.f.- waarde) daalde van sterling 328,6 miljoen tot sterling 292,4 miljoen. Op Surinaamse Savanna Over het resultaat van de proeg met een pinusaanplant in Suriname, die enke le jaren geleden door de Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder en Zonen n.v. in samenwerking met het Surinaamse gou vernement op de Surinaamse Savanna begonnen, is men niet ontevreden. Welis waar richtte de' droogte en een daardoor ontstane bosbrand schade aan, maar aan het einde van het jaar hoopt men 400 hec tare met verschillende soorten pinus, in hoofdzaak met de Caribische pijnboom, te hebben beplant. Onlangs is een proef genomen met een zending van dit in Suriname groeiende hout. Van Gelder en Zonen heeft er een kleine hoeveelheid courantenpapier van goede kwaliteit van vervaardigd. Gezien het succesvolle resultaat kan de proefne ming als volkomen geslaagd worden be schouwd. Het zal echter nog wel jaren du ren alvorens tot de eventuele oprichting van een commercieel verantwoord bosbe- drijf zou kunnen worden besloten (ANP). De Indonesische regering heeft bekend gemaakt, binnenkort een noodwet tot ver hoging der prijzen van alle soorten olie- produkten met ongeveer zestig percent voor de binnenlandse markt te zullen af kondigen, „zulks in het belang van de normalisatie van de verkoop van olie- produkten op de binnenlandse markt". De benzineprijs zal van rp. 1,06 worden ver hoogd tot rp. 1,6964 per liter, die voor vliegtuigbenzine van rp. 1,26 tot rp. 2.016 en die voor petroleum van 63,5 sen tot 92,6 sen. Voorts deelde de regering mede, dat de omzetbelasting op petroleum en benzi ne zal worden verhoogd» De B.P.M. en de Standard Vacuum Olie maatschappij, die respectievelijk voor 70 en 30 percent in de binnenlandse behoef ten van Indonesië voorzien en destijds ver klaarden, tezamen een verlies van vijf miljoen rupiah per dag te lijden, dienden verleden .jaar bij de Indonesische v rege ring een verzoek in om toestemming tot prijsverhoging, dat echter tot dusver steeds van de hand werd gewezen. In de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de Onderlin ge Beleggings- en Administratie Maat schappij Obam n.v., waar een statutenwij ziging zou worden behandeld betreffende de creatie van aandelen van 50,-, was het vereiste quorum niet aanwezig. Op maan dag 23 maart zal een vervolgvergadering worden gehouden. De Franse reserves Antoine Pinay. de Franse minister van Finan ciën. heeft verklaard dat zijn regering het niet noodzakelijk acht de kredietfaciliteiten welke de circulatiebanken van Nederland, Engeland, Bel gië en West-Duitsland hebben aangeboden, te gebruiken. De kredietfaciliteiten hadden het ka rakter van een „solidariteitslening" welke bedoeld was om Frankrijk te helpen bij het overwinnen van de terugslagen van de devaluatie van de franc. De Franse regering heeft twee andere le ningen wel aanvaard: 250 miljoen dollar vaneen Amerikaanse bankcombinatie. die wordt geleid door de Chase National Bank of Manhattan en een andere van 80 miljoen dollar, beschikbaar gesteld door het Internationaal Monetair Fonds. Schrootexport In het kader van de Europese Gemeenschap van Kolen en Staal is overeengekomen dat Ne derland gedurende de maanden april, mei en juni 1959 in totaal 3000 ton ijzer- en staalschroot in de vorm van bonte pakketten nrs. 58 en 59 kan ex porteren naar landen, die geen deel uitmaken van de E.G.K.S. Aanvragen voor een uitvoerver gunning moeten vóór 20 april bij de centrale dienst voor in- en uitvoer worden ingediend. Zwitserland en de E.E.G. De Zwitserse president P. Chaudct heeft ver klaard dat Zwitserland wellicht compenserende rechten zal heffen op de invoer van personen- autos' uit de zes landen van de Euromarkt ten einde Zwitserland te beschermen tegen discrimi nerende invoerrechten op zijn goederen. De pre sident zei dit op een lunchbijeenkomst ter gele genheid van de officiële opening van de auto tentoonstelling te Genève. Nieuw droogdok in Suriname Met een sleepboot van het sleepbedrijf P. Smit en Zn. is dezer dagen te Paramaribo aangekomen het door de Curacaosche Handelmaatschappij in Engeland gekochte 500 tons droogdok, dat nu als voorlopige ligplaats een plek in de rivier achter de C.H.M.-sleephelling krijgt. Het zal nog enkele weken duren voordat het bedrijfsklaar is. Hoewel de verhoudingen op de nationale en internationale boardmarkt moeilyk wa ren, heeft de n.v. Noordelijke Industrie voor Vezelverwerking te Groningen, mede door verlaging van de produktiekosten, ook in 1958 een bevredigend resultaat kun nen behalen. Het voordelig saldo exploi tatierekening was vrijwel onveranderd op 1,6 miljoen. Na afschrijvingen en reser veringen resteert een winst van 345.999 (v.j. 285.015). Voorgesteld wordt het divi dend te verhogen van 6 tot 7 percent. Het bedrijf heeft moeten oproeien tegen de stroom van ongunstig prijsverloop der eindprodukten. De investeringen ad 385.170 hadden wederom tot doel het aan passen van de installatie aan de voort schrijdende technische ontwikkeling. In 19461958 werd geïnvesteerd 10.1 mil joen en afgeschreven 7.2 miljoen, zodat de boekwaarde der investeringen bedraagt 2.9 miljoen. In 1959 wordt een hogere produktie verwacht. De aanpassing aan de uitbreiding maakt enkele voorzieningen nodig. Over het afzetvolume is de directie niet pessimistisch. De orderportefeuille in de eerste maanden van 1959 bleef behoor lijk gevuld. Het kapitaal bleef ongewijzigd 4 miljoen. De verkregen resultaten en de liquiditeit maakten het mogelijk het res tant van de lening van de Herstelbank ad 600.000 geheel af te lossen. Naar het ANP verneemt zullen de in schrijvingen op de 21/2 percents premie lening 1959 ten laste van de gemeente Am sterdam groot 20 miljoen gulden ten volle worden toegewezen. De tarieven voor het personenvervoer van de Belgische Spoorwegen worden zon dag met ongeveer 5 percent verhoogd. Te Brussel is bekendgemaakt, dat het eerste klastarief wordt verhoogd van 1,40 tot 1.45 frank per km en dat het tweede-klastarief 90 centimes per km wordt tegen thans 85 centimes. Weekkaarten voor arbeiders zul len ongeveer 20 percent duurder worden en de gewone seizoenkaarten ongeveer 15 percent. Advertentie BRUYNZEEL KEUKENS en KASTEN De plasticbekledingsplaat DEHOUTWERtN.V. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 Advertentie 42. Met één oogopslag zag Pat O'Nozel, wat er gebeurd was. Uit het feit, dat de geheimzinnige dikkerd en zijn helper ge poogd hadden, de sigaar van Panda af te nemen, leidde hij bliksemsnel af, dat Pan da werkelijk de sigaar van professor Kal- ker in handen had. Maar ook de oude dame maakte gevolgtrekkingen. Uit het feit, dal Panda nog steeds stond te hoesten, leidde zij af, dat hij nog veel fie klein was om te roken. Met driftige stappen kwam zij op hem af, sloeg hem de sigaar uit de hand en begon hem bestraffend toe te spreken: „Foei, foei en nog eens foei! Sigaren ro kenop jouw leeftijd! Je moest je schamen!" „Maar mevrouw, ik rookte niet", stamelde Panda. „Nog jokken ook!", riep de dame geschokt. „Dat is fraai. Waar moei het heen met de jeugd van tegenwoordig? Zo ging zij nog een poosje door. Panda zei maar niets. Hij hoopte, dat de dame nu maar gauw door zou lopen, opdat hij de sigaar weer zou kunnen oprapen. Maar helaasdat deed iemand anders al „Kijk, kijk!", mompelde een haveloze zwer ver verheugd, „dat is de mooiste peuk, die ik in jaren heb gevonden!" Naar wij vernemen is thans aan nog veertien journalisten van „De Maasbode" per 1 april ontslag aangezegd. In totaal zijn nu dus zestien redactieleden ontsla gen. De ontslagenen krijgen minimaal drie maanden salaris uitbetaald. Er zijn er ech ter ook, die een jaar of nog meer krijgen. Dit hangt af van het aantal dienstjaren. Nu blijven nog ongeveer acht journalis ten bij de n. v. De Maasbode over. De meesten van hen gaan naar De Tijd in Am sterdam. ^Slechts een kleine bezetting zal in Rotterdam blijven. Behalve de Rotter damse redactie van het nieuwe dagblad De Tijd-De Maasbode zal deze kleine staf ook die van „Het Nieuwe Dagblad", de volks uitgave van De Maasbode, verzorgen. Op vrijdag 20 maart zal in het Benelux- huis in Brussel een tentoonstelling worden geopend van werken van de Haagse grafi cus Toon Wegner en de Voorburgse beeld houwer Aart van den IJssel. De tentoon stelling, welke wordt georganiseerd door het Comité Benelux, zal onder auspiciën staan van de Nederlandse ambassade in Brussel. De Rode hoed. De kardinalen Fietta, voor malig nuntius in Italië, Cento, voorma lig nuntius in Portugal, en Bueno Y Monreal, aartsbisschop van Sevilla, hebben donderdagochtend op een open baar consistorie in Vaticaanstad als nog uit handen van Paus Johannes de rode hoed ontvangen. Zij konden des tijds niet op het consistorie van 18 de cember aanwezig zijn en ontvingen toen de rode baret uit handen van hun staatshoofden. Wapens. Het Noorse parlement heeft met 78 socialistische en een communisti sche stem tegen 71 stemmen een motie van wantrouwen in de socialistische re gering verworpen, die door de opposi tie was ingediend vanwege de toestem ming, die de regering had gegeven voor het verschepen van wapens bestemd voor de voormalige Cubaanse president Batista. Het Nederlandse schip met de partij wapens ter waarde van ongeveer twee miljoen gulden vertrok op 23 de cember uit NoorWegcn. Fakkelloop. Een ingenieur van de raket basis van Cape Canaveral in de Ame rikaanse staat Florida heeft dinsdag meegedeeld, dat bij het volgen van ra ketten over de Atlantische oceaan ge bruik wordt gemaakt van fakkels, waar van het schijnsel tot op een afstand van bijna 10.000 kilometer kan worden ge fotografeerd. De fakkels worden door de raket afgeschoten en ontbranden daarna. Met het blote oog is het licht waargenomen tot op een afstand van 500 kilometer. Onmiddellijk. De nationale bond van spoorwegarbeiders, de grootste van de drie spoorwegarbeidersbonden in En geland, heeft besloten onmiddellijk een aanzienlijke loonsverhoging voor zijn 370.000 leden te eisen. Deze eis zal hoofd zakelijk worden gesteld wegens de aan zienlijke daling van de inkomsten der Engelse spoorwegarbeiders, die het ge volg is van bezuinigingsmaatregelen. Herbouwing. De gemeenteraad van groot Londen heeft het eerste stadium van het herbouwingsplan in werking gesteld, dat voor Piccadilly Circus is opgezet. De plannen zijn goedgekeurd voor de bouw van een winkel- en kantoorgebouw aan de noordzijde, dat bekroond wordt met een 57 meter hoge toren. Als het ver bouwingsplan al zijn stadia doorlopen heeft zal het Piccadilly Circus van thans niet meer bestaan. Herstel. De Australische minister van bui tenlandse zaken, Casey, heeft een on derhoud gehad met de Russische vice- minister van buitenlandse zaken Niko lai Fikoebin. Onderwerp van de be sprekingen was het herstel van diplo matieke betrekkingen tussen Australië en de Sovjet-Unie. Snelweg. Een werkgroep uit de economi sche UNO-commissie voor Azië en het Verre Oosten heeft donderdag in Bris bane haar goedkeuring gehecht aan plannen voor een autosnelweg van 8000 km. dwars door Azië van Saigon in Zuid-Vietnam tot aan Teheran in Per- zië. Men verwacht dat de commissie zelf zaterdag het project zal goedkeuren. Elk aangesloten land zal de kosten dra gen van het wegdeel dat door eigen ge bied voert. Onderzoekingen. Dr. Willard F. Libby, lid van de Amerikaanse commissie van kernenergie zal de Albert Einsteinme- daille 1959 en onderscheiding krijgen voor buitengewone bijdragen aan de wetenschappelijke kennis. Hij heeft zijn ontslag uit de commissie ingediend om zijn tijd opnieuw aan onderzoekingen te wijden. Hij was de eerste, die Car- bon-14 atomen in de natuur ontdekte en wist een techniek uit te vinden om pre cies de ouderdom vast te stellen van ar cheologische en historische vondsten. Mutsberen. In de Canadese provincie On tario zal men zaterdag een grote beren jacht houden om nieuwe vachten te krijgen voor de berenmutsen van de Engelse koninklijke paleiswachten, welke blijkens recente kritiek in de Britse pers in hun vaak zeer lange staat van dienst aardig van de motten te lij den hebben gehad. Resultaat. In mei 1961 zal te Moskou een Engelse vrijheidstentoonstelling te bezichtigen zijn en in juli van datzelfde jaar richten de Russen een soortgelijke tentoonstelling te Londen in. Dit is het resultaat van een bespreking van de Britse kamers van koophandel te Moskou. Nobody. Het Britse weekblad Everybo dy's zal na 25 april niet meer verschij nen. De oplage van dit sinds 1925 ver schijnende blad was vlak na de oor log nog ruim een miljoen maar nam af tot 393.000 exemplaren. Vrijwel geheel Scandinavië en Rusland worden bedekt door een krachtig hoge- drukgebied. Een ander hogedrukgebied, dat van de oceaan afkomstig is, strekte zich vanmorgen uit van Portugal tot Schtoland. Het kwam boven de Noordzee in verbinding met het continentale maxi mum. Het front dat gisteren boven ons land tot stilstand kwam, nam door deze ontwikkeling in betekenis af. Opklaringen breidden zich vanmorgen van het noord oosten over het land uit. Aangezien er in de komende nacht weinig wind en wei nig bewolking zal zijn zal plaatselijk lichte vorst voorkomen. Over het midden van de oceaan trekt een actieve depressie in de richting van IJsland. Zij zal op de Britse eilanden enige daling van de luchtdruk ver oorzaken en wat regen brengen. De bij behorende fronten zullen ons land echter niet kunnen bereiken, zodat ook morgen Zaterdag 14 maart Zon op 6.59 uur, onder 18.41 uur. Maan op 9.03 uur, onder uur. Maanstanden 17 maart 16.10 uur eerste kwartier. 24 maart 21.02 uur volle maan. 31 maart 12.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 13 maart Hoog water 6.07 en 18.21 uur. Laag water 1.46 uur, onder 14.08 uur. Zaterdag 14 maart Hoog water 6.40 en 18.55 uur. Laag water 2.15 en 14.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. droog en overwegend zonnig weer kan wor den verwacht. WEERRAPPORTEN Temperaturen, bulten en binnenland: heden c 3 s5 morgen 7 uur. Neerslag: 05 d B laatste 24 uur sS g Si tf u 2 aS Den Helder zwaar bew. nno 4 0 Ypenburg geheel bew. n 5 0 Vlissingen geheel bew. n 5 0 Eelde zwaar bew. ono -1 5 Twente geheel bew. nno 2 0,1 De Bilt geheel bew nnw 5 0 Eindhoven geheel bew nw 5 0,1 Vlv. Z.-Limb. motregen w 4 0,2 Helsinki onbewolkt nnw -10 0 Stockholm onbewolkt no -7 0 Oslo zwaar bew. windst. -1 0 Kopenhagen geheel bew. ozo 1 0 Aberdeen onbewolkt windst. -2 0 Londen onbewolkt w 2 0 Amsterdam geheel bew nnw 5 0 Brussel mist n 3 0 Luxemburg zwaar bew. w 2 0 Parijs geheel bew. nw 4 0 Bordeaux licht bew. nw 5 2 Grenoble geheel bew. nw 7 1 Nice half bew. nnw 10 0 Berlijn licht bew. 0 -2 0 Frankfort regen 0 4 0,1 München regen wnw 3 1 Zürich regen wzw 3 Locarno half bew. windst. 2 0 Wenen regen ozo 1 0,4 Innsbruck regen 0 5 5 Rome zwaar bew. nno 9 2 Ajaccio zwaar bew. ono 9 0,1 Algiers half bew. wnw 12 7 Madrid licht bew. w 3 0 Mallorca licht bew nnw 9 4

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2