Sunil wast stralend wit... CentrA Kind van twee jaar in bad met kokend water gezet Adenauer en Macmillan in geheim beraad RAFFIA LINNEN f5,95 „SUISSE" WITTER DAN DE WITSTE POES en spaart uw linnenkast Rechter overmand door emotie Vertegenwoordiging van hoger personeel in geding T& I 1 I 1 I 1 tEif öf ÖFrÏFbpn Mjb Van dag tot dag Stap verder Moeder ontkent thans: „Het was allemaal een vergissing Britten komen Bonn tegemoet inzake een neutrale zone in Midden-Europa URBACH Op de <:Praatótoel 3 Hier is met Sunil gewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij 2.50 Contactgroep cartoonisten en tekenaars opgericht Wie mogen er met de S.E.R. meespelen Kiel gelegd voor nieuw instructievaartuig Polio-epidemies volgen elkaar steeds sneller op Examens AMSTERDAM-HAARLEM-DEN HAAG-ROTTERDAM Niertransplantatie duurde acht uur 130 cm breed trouw- en verlovingsringen Gestolen juwelen van Lady Docker H€-D€ trouw-en VERLOVINGSRINGEN VRIJDAG 13 MAART 1959 Er is op sportgebied een ferme stap ge daan om de achterstand in te halen, waar mee diverse takken van sport in Nederland worstelen. De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond en de onlangs opgerichte Nederlandse Sportfederatie waarin alle sportbonden zich hebben verenigd behalve de Christelijke hebben overleg gepleegd en een stichting in het leven geroepen die zich ten doel heeft gesteld de licentie te verwerven voor het organiseren van een nationale sporttoto, die de naam zal krijgen Nederlandse Sporttotalisator. Dit overleg valt uit het oogpunt van algemene sportsanering van harte toe te juichen. Het kan leiden tot een offer van de voetbalsport aan de sport in het alge meen. De voetballers toch en vooral de steeds zo armlastige amateurverenigingen zullen straks namelijk weer moeten in binden, omdat de revenuen van de toto de gehele Nederlandse sport ten goede gaan komen en niet de voetbalsport alleen. Het overleg, waartoe de eerste stap door de K.N.V.B. is gezet, is tevens een duidelijk teken voor het straks geformeerde kabinet dat het de Nederlandse sport ernst is met haar bereidheid tot eigen sanering. Waar bij slechts de hoop rest dat men algemeen doordrongen raakt van de ernst van de achterstand en dat alle bij de sport betrok kenen het algemeen belang zullen laten prevaleren boven het groepsbelang. Advertentie. Een bezoek aan Centra wordt altijd Advertentie Neem- meteen het' voordelige reuzenpak SUN 11.650 Een voorbeeld? Deze prachtige vesten in orlon en wol - in alle moderne modetinten (ook met bij passende rok) reeds verkrijg baar voor per week. „Gebruikt terwijl u betaalt" vanaf 2.50 per week koopt u bij CENTRA Dames- en Herenconfectie, Radio, T.V., Rijwielen, Vloerbedek king enz. STAP EENS BINNEN BIT Kennemerplein 1, Tel. 19375, Haarlem (achter het Station) Op een in Amsterdam gehouden vergade ring van cartoonisten en krantentekenaars is besloten tot oprichting van de contact groep cartoonisten en tekenaars(C.C.T.). De bedoeling is ondermeer het verkrijgen van uniformiteit in de honorering, waartoe con tact zal worden gezocht met opdracht gevers. Voor het Amsterdamse gerechtshof heeft de dertigjarige mevrouw M. R.-v. d. V. uit Culemborg thans verklaard, dat zij op 16 april van het vorig jaar haar twee jaar oude zoontje Leo per vergissing in een badje met kokend water had gezet. In het vooronderzoek had zy echter bekend, dit met opzet te hebben gedaan. Ook voor de rechtbank in Utrecht had zij bekend. Deze rechtbank had haar wegens moord op haar kind dat in het ziekenhuis aan zijn brand wonden overleed veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek en terbe schikkingstelling. Van dit vonnis ging de vrouw in beroep. De officier van Justitie had zes jaar met aftrek geëist. Toen zy donderdag tijdens de behandeling van het hof met haar verweer kwam, besloot de president, mr. F. L. Nepperus, haar haar vroegere bekentenissen voor te lezen. Dit kostte hem grote moeite. Tot tweemaal toe werd zijn emotie hem te machtig en moest hy even pauzeren. Volgens de psychiaters is de vrouw aan zienlijk verminderd toerekenbaar en niet in staat, moederlijke gevoelens te koesteren. Zij stamt uit een erfelijk belast milieu, had een imbeciele moeder en is na een hel van jeugd tenslotte met een brute man ge trouwd. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, zei in zijn requisitoir dat hij in al de jaren in de strafzalen zowel in West- Indië („waar toch'hog al eens iets gebeurt") (Van onze Haagse redacteur) Vanmorgen heeft zich in de vergadering van de Sociaal-Economische Raad de der de faze voltrokken van de controverse tus sen de Nederlandse vereniging van hoger personeel en de Katholieke vereniging van hoger personeel enerzyds en de meerder heid van de SER anderzijds. Formeel gaat het daarby om de vertegenwoordiging van de twee genoemde werknemersorganisaties in de bedrijfscommissie voor de zware chemische industrie, in feite is de ver tegenwoordiging van het hoger personeel in de organen van de P.B.O. in het geding. Niemand zal het democratische karakter van de Sociaal-Economische Raad in twij fel trekken, maar velen zullen van oordeel zijn dat het toch om een „besloten demo cratie" gaat. De SER bepaalt immers zelf wie er mag meespelen en wie niet. Het is algemeen bekend, dat de vakverenigingen weinig sympathie koesteren voor de zo genaamde categorale bonden, welke dus beperkt zijn tot personeelscategorieën van in hierachiek opzicht min of meer gelijk- soortigen. De vakverenigingen zijn van oordeel dat ook de belangen van het ho ger personeel door hen behartigd worden (zij hebben dan ook plaatsen ingeruimd voor de hoofdarbeiders binnen het kader van hun eigen vertegenwoordigingen) en dat bovendien deze op zichzelf kleine groep bovendien nog zwak is georgani seerd, zodat er geen aanleiding is speci fieke vertegenwoordigers van het hoger personeel in de P.B.O.-organen toe te laten. Toen dan ook in het laatst van 1957 de Bedrijfscommissie voor de zware industrie werd samengesteld werden de algemene en de katholieke organisatie van hoger personeel gepasseerd. De eerste telt 49 leden, de tweede 11 op nog geen twee honderd werknemers die tot het hogere personeel gerekend kunnen worden. In de zware chemische industrie zijn in totaal ruim 7100 personen werkzaam. De organi satiegraad van het hoger personeel be droeg dus ongeveer dertig percent en daal de meerderheid van de SER reeds eerder bij twee andere bedrijfscommissies aan het hoger personeel geen vertegenwoordiging had toegekend, hoewel het in die gevallen een organisatiegraad van 36 en 34°/o had bereikt, lag de afwijzing van het verzoek voor de hand. De beide verenigingen van hoger personeel gingen evenwel in beroep bij het College van beroep voor het bedrijfsleven en wer den daar in het gelijk gesteld. De tweede ronde was voor hen. Maar zij wonnen dit geschil uitsluitend op formele gronden: aan de vraag of zij in redelijkheid waren gepasseerd kwam het College van beroep niet toe. De SER moet dus opnieuw tot de samenstelling van de betrokken bedrijfs commissie besluiten, maar de meerderheid is van oordeel dat dezelfde redenen om de Vereniging van hoger personeel en de overeenkomstige katholieke organisatie niet tot de bedrijfscommissie toe te laten nog steeds gelden en niet door de uitspraak van het College van beroep zijn aangetast. Het is duidelijk dat men daarbij verder kijkt dan de betrokken bedrijfstak: wan neer men in dit geval een categorale bond binnenhaalt, zal men dat in een hele reeks andere gevallen ook moeten doen. i als in Amsterdam nog nooit zo'n ernstige zaak onder ogen heeft gekregen. Aangezien de verdachte de radio hard had aangezet en het wasteiltje, dat ter zitting aanwezig was, reeds had opgeborgen voor de door het geschreeuw van het kind gealarmeerde buren binnen kwamen, achtte hij de moord volkomen bewezen. Hij eiste bevestiging van het rechtbankvonnis. De verdediger betoogde dat de vrouw op defatale dag wellicht geheel ontoereken baar is geweest, omdat haar man kort voor de zestiende april een abortus op haar gepleegd had. Pleiter verzocht het hof, de verdachte eerst nog eens geruime tijd in een inrichting te laten opnemen voor een langdurige observatie en een tweede psy chiatrisch rapport. De vrouw, een tengere verschijning met een bleek gezicht, gaf ter zitting geen enkel blijk van enig verdriet of berouw. Zacht sprekend vertelde zij, haar ernstig ver brande zoontje in een kinderwagen naar een ziekenhuis te hebben gebracht. Haar man zou haar 's avonds alleen verweten hebben, dat zij het eten niet klaar had. Voor zij de kleine Leo wegbracht, had ze eerst haar tweede nog jongere kindje naar bed gebracht. Het hof zal op 26 maart uitspraak doen. Half oktober zal het derde instructie vaartuig van het Koninklijk onderwijs fonds voor de scheepvaart te water wor den gelaten. In januari 1960 volgt de ople vering. In tegenwoordigheid van vele auto riteiten is donderdag op de n. v. scheeps werf v. h. J. Hendriks in Dodewaard de kiel van het nieuwe schip gelegd. Met het in de vaart brengen van dit der de instructievaartuig zal een belangrijk on derdeel van de opleiding aan de dagnijver heidsscholen van het fonds, namelijk de praktische oefentochten, meer tot zijn recht kunnen komen, daar de leerlingen een langere vaartijd krijgen en ook de moge lijkheid wordt geopend de oefentochten uit te strekken tot de midden- en de boven- Rijn. Het sterk gestegen aantal leerlingen in de laatste jaren deed de dringende be hoefte aan deze uitbreiding van de vloot ontstaan. Het nieuwe vaartuig is van een modern Rijn-motorschiptype. Het zal me ten: lengte over alles 53.50 meter, breed te op het grootspant 7.00 meter, holte in midscheeps 2.35 meter. De diepgang be draagt voor 0.85 en achter 1.65 meter. Het schip zal van alle moderne navigatiemid delen worden voorzien. Conclusie in proefschrift De Amsterdamse arts A. S. Kalwij is ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde aan de Gemeente Universiteit van Am sterdam op een proefschrift getiteld „De Epidemiologie van de poliomyelitis in Ne derland". Promotor was prof. dr. A. Char lotte Ruys. De promovendus stelt in zijn dissertatie dat evenals elders in Nederland de polio myelitis in de laatste decennia in frequen tie toeneemt. De epidemische verheffin gen volgen elkaar met steeds kortere tus senpozen op. Niet alleen dat het absolute aantal ziektegevallen toeneemt, de sterfte cijfers stijgen eveneens. Ook is er een ver schuiving naar de oudere leeftijdsklassen aanwijsbaar. Volgens de promotor is door dit proefschrift het inzichtomtrent de verwekker van kinderverlamming aan zienlijk vergroot. Rotterdam. Nederl. Econ. Hoogeschool. Kandi daatsexamen: K. L. Faber, Den Haag. Doctoraal examen: A. Alting Barendrecht; J. D. Beltman. Rotterdam. Advertentie Speciale aanbieding Orlon Vesten 19.75 Op 14 maart begint de ZOMERKORTING OP ALLE BONTMANTELS I Haarlem, N.V. BONTHANDEL B.B.B. BOSTON (UPI) In het Peter Bent Brighamziekenhuis in Boston (V.S.) is donderdag een gezonde nier getransplan teerd. Donor was de 47-jarige Jimmy Coxey, de patiënt diens tweelingbroer Jim De operatie een der moeilijkste en ris kantste ingrepen die de chirurgie kent duurde acht uur en verliep succesvol. Pas na drie dagen zal echter blijken of de overgeplante nier zal functioneren. Jim my en Jim zijn eeneiige tweelingen. In het Bostonse ziekenhuis zijn totnogtoe tien niertransplantaties verricht, waarvan er zeven volkomen geslaagd zijn. (Van onze correspondent in Bonn) Toen de Russische minister-president Kroesjtsjev uit Oost-Berlijn naar Moskou vertrok en de invloed van zijn uitgebrei de en virtuoos uitgevoerde propaganda- reis tot diep in West-Duitsland kenbaar bleef, begon gistermiddag te Bonn het Westduits-Britse gesprek. Het gesprek tussen eerste minister Macmillan en de bondskanselier Adenauer. Het staat vast, dat de Britten met hun plannen voor een militair verdunde zone in Europa zijn bij gedraaid en de Westduitsers tegemoet zijn gekomen. Daarmee werd de zwaarste druk, die op dit gesprek, dat hedenmor gen en vanmiddag werd voortgezet, rust te, weggenomen. Adenauer ontving Macmillan gister morgen op het vliegveld met vriendelijke, bijna sussende uitlatingen als „het wordt een gesprek onder vrienden". Hij zorg de daarmee voor een beter klimaat dan de Britse eerste-minister te Parijs had ontmoet. Het eerste gesprek tussen beide regeringshoofden, waarbij de beide mi nisters van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd en Von Brentano, alsmede enige hoge ambtenaren, aanwezig waren, werd achter gesloten deuren gehouden. Van een communiqué na afloop van het over leg zal geen sprake zijn. De voorberei ding van de komende ministersconferen tie met de Russen vereist van w estelijke kant blijkbaar een goed gesloten, zeer ge heime diplomatie, in het bijzonder nu er tussen enige der westelijke bondgenoten meningsverschillen zijn gerezen. Britse soepelheid Men heeft desondanks een indruk kun nen krijgen van de .Britse bedoelingen met de plannen voor een militair verdun de zone in midden-Europa. Te Parijs, zo neemt men hier öah, was nog sprake van een plooibare tactiek, die het Wésten, al dus de Britten, tegenover de Russen moe ten aanwenden, via beperking van de be wapening van Russische en NAVO-troe- pen, aan weerskanten van het ijzeren gor dijn. Daarbij zou de kernbewapening van Advertentie in 8 nieuwe modetinten. Waarde 8.25. Speciale prijs p. mtr Toonaangevend in Damesstoffen Gen. Cronjéstr. 39 - Haarlem - Tel. 56880 het Westduitse leger moeten worden ver meden. Volgens Macmillan is dit noodza kelijk o.m. de Russen te dwingen tot te genconcessies. Hij zou er nu zeker van zijn dat Kroesjtsjev van het Berlijnse pro bleem af wil, nu deze door Macmillan overtuigd zou zijn geraakt van de weste lijke onverzettelijkheid ten deze. Ade nauer en de zijnen voelden daar niets voor. Van een kernvrije zone en van een terugkrabbelen van de kernbewapening van het Westduitse leger kan geen sprake zijn. Adenauer wil geen stap teruggaan Hij meent dat flexibiliteit uit den boze is Hij wil iedere schim van Duitse neutrali teit vermijden. De Britten is dat de laat ste dagen duidelijk geworden. Ongetwij feld daarom verkondigen zij nu openlijk dat het gaat om een twee fasen-plan: 1) de beperking der bewapening in Midden- Europa, 2) een inspectie onder interna tionale controle van de verdunde strijd krachten. Over een kernwapenvrije zone spreken zij niet meer. Wel, gelijk Bonn uitdrukkelijk wil, over gelijktijdige oplos sing van de kwesties Berlijn en Duitse een heid. In de verte begint het nieuwe Britse plan te lijken op hetgeen de Duitsers na streven: een gecontroleerde, algemene ontwapening met oplossing van de heer sende politieke problemen, maar geen mi litair verdund gebied langs het ijzeren gordijn. Macmillan heeft zich met dit nieu we plan, zo werd van Britse zijde mee gedeeld, gedistancieerd van de zogenaam de „disengagement-denkbeelden", die een militair vacuum in Midden-Europa willen vormen en van het plan-Rapacki, dat een kernwapenvrije zone wenst in te stellen Heimwee naar Dulles... Begrenzing, vermindering, verdunning dat zijn de slagwoorden vol relativi teit, waarmee Macmillan, om der wille van de zwakke brug, die hij in Moskou naar Kroesjtsjev meent te hebben ge bouwd, in Bonn is gekomen en hij zwakt deze toch al niet sterke, maar, zoals men hier zegt, diplomatiek wel verantwoorde woorden, dan nog af om te voorkomen, dat zijn bezoek aan Adenauer even koel zou kunnen worden als dat aan De Gaulle. Het is een verfijnd soort diplomatie in het eigen westerse kamp, dat Macmillan voert. Een politiek waarvan men hier te Bonn nog steeds niet al te veel verwacht. Men wil hier op dit ogenblik liever geen neiging tot compromis tonen. Men vreest dat dit de Duitse hereniging op de lange baan zal schuiven en men zou hst liefst terugwillen naar de „goede, oude tijd" toen Dulles het been nog stijf kon houden. Ve len hier zien evenwel duidelijk, dat het Westduits-Franse verzet tegen Mac- millan's buigzame, maar in de kern ove rigens standvastige tactiek het moet af leggen tegen de Brits-Amerikaanse nei ging om tegen de ingewikkelde politieke marktpleinstrategie van Kroesjtsjev een eveneens genuanceerde methode te plaat sen. Adenauer's vriendschap-uit-bereke- ning met De Gaulle zal waarschijnlijk zijn „heimwee naar Dulles", zelfs naar een flexibele Dulles, niet lang weerstand kun nen bieden.-.^- Moeder Venus Nu volgens de Russische geleerden mag worden aangenomen dat een ruimteschip van de planeet Venus reeds in 1908 een poging heeft ondernomen om Venusianen op de aarde aan land te zetten, kan het tijdstip niet ver meer zijn dat zulk een landingspoging inderdaad gelukt. De grote vraag is, of wij met dat volkje zullen kunnen opschieten. Het zal mis schien wel meevallen, wanneer er niet al te veel punten van meningsverschil zullen opduiken. Over één van die punten maak ik. me grote zorgen. Het is namelijk lang niet zeker, dat Ve nus ook bij de Venusianen Venus heet. Wanneer men een van die mensen ontmoet en in een ongedwongen gesprek zegt: „Dus u komt van Venus", moet u niet boos wor den wanneer hij dat ontkent en beweert dat hij van Krolskilonkignos komt. Of nog erger, wanneer hij star volhoudt dat h ij van de Aarde afkomstig is en dat w ij op Venus wonen. In dat laatste geval vereist het enige op lettendheid om het gesprek niet in vruch teloos gekrakeel te doen verkeren. Laten we dan goed aan het volgende denken: In den beginne schiep God hemel en venus; onze kinderen leren op school venusrijkskxmde; onze radio's hebben een venusleiding; wij eten in de zomer venus- beien en het gehele jaar door venusappe- len. Bos heeft een atlas voor de gehele venus gemaakt: soms hebben wé hier ve- nusbevingen: een beroemd beeld dat wij hebben opgegraven heet „Aarde van Milo"; wij eten en drinken uit venuswerk; de pers is de Koningin der Venus: op talrijke plaatsen van onze planeet wordt venusolie gevonden: en als we dan tenslotte de hoop uitspreken, dat een geregelde ruimteschip verbinding tussen hun planeet en de onze niet veel voeten in de venus zal hebben, zijn die mensen heus wel tevreden en lo ven we kans dat ze hier best zullen kunnen vevussen. Wat kan ons die naam schelen? R. Agteran Advertentie Meer dan 50 modellen in 11/ A M JUWELIER TBM H HORLOGEE B ARTEL J ORISSTR A AT 2 - HAARLEM LONDEN (UPI) De jacht op de ge stolen juwelen van lady Norah Docker is verplaatst naar Amsterdam, zo wordt in Londen vernomen. Scotland Yard zou de Nederlandse poli tie om hulp verzocht hebben bij het zoe ken naar de bemanning van een jacht, dat enkele dagen geleden van de Engelse zuidkust vertrok, kort nadat uit de auto van de Dockers voor een hotel in Southampton de juwelen met een waarde van anderhalf miljoen gulden, waren ge stolen. Men gelooft dat het jacht op weg was naar Amsterdam. De juwelen, waaronder een saffier ter waarde van 80.000 gulden en een diaman ten halssnoer werden maandagavond uit de auto van het echtpaar Docker gesto len, toen dit in het hotel dineerde. Dins dag vond de politie een lederen etui dat enkele der juwelen had bevat, in een rivier in de buitenwijken van Southampton. Scotland Yard en de politie van Southampton hebben ook de hulp inge roepen van Interpol, aldus de berichten. Intussen heeft Lady Docker assistentie gevraagd van Billy Hill, een vroegere ben deleider, die zich „de gepensioneerde ko ning van de Londense onderwereld" pleegt te noemen. Hill bracht donderdagavond een bezoek aan de flat van Lady Docker in Mayfair. Hij verklaarde later tegenover de pers er geen idee van te hebben wie de dader is geweest. „Maar ik denk dat ik weet hoe ik haar kan helpen", voegde hij er aan toe. Advertentie Barteljorisstraat 1 hoek Smedestraat Uit de Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant van 13 Maart 1759 LONDEN den 6 Maart. De Chef d'Escadre Keppel, Broeder van den Graaf van Albemarle arri veerde Saturdag uit Ports mouth, en begaf zich imme- diaat naar St. James, om den Koning op te wachten, van wien hy zeer gratieu- selyk ontvangen wierd. Sondag arriveerden de Hollandse Brieven van den 27 passato met een kleyn Hollands Vaartuyg, hetgeen op zyne Route door eenen Engelsen Caper geattaqueerd wor dende dien men vreesde een Fransman te zijn, beyde de Maaien van den 23 en den 27 der voorledene Maand over Boord wierp, eer het abuys ontdekt was; dus zyn alle de Brieven van den 23 verlooren ge raakt, doch die van den 27 wederom op- gevischt en in eenen zeer slechten staat al hier aangekomen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5