EISENHOWER IS BEREID TOT EEN TOPCONFERENTIE Grivas heeft Cyprus in alle stilte verlaten HET WEER „Amerika beschikt over een bijna onvoorstelbare vernietigingskracht De kabinetsformatie Prof. Beel begint morgen zijn besprekingen met de fractieleiders K.V.P.•bestuur akkoord Mr. K. Van Rijckevorsel blijft in de Tweede Kamer I. C. HAAN Kou verdringt lenteweer Schraal Reusachtige brand in Londense voorstad EindeWk of) de goede weg Raketwaarnemingen bij zonsverduistering Critiek op woningverdeling in provincie Noordholland Het woord is aan Nieuw geluid 44e JAARGANG NUMMER 113 DINSDAG 17 MAART 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze parlementaire redacteur) Informateur prof. Beel heeft thans een overzicht van de problemen, waarvoor een nieuw kabinet zal komen te staan. Om te weten hoe de grote partijen over de op lossing daarvan denken, wil hij daarvoor woensdag en donderdag de fractieleiders raadplegen. Woensdagmorgen ontvangt hij prof. Romme (K.V.P.) en woensdag middag mr. Burger (P.v.d.A.). Daarna zal hij donderdagmorgen een conferentie heb ben met prof. Oud (V.V.D.) en 's middags met dr. Bruins Slot (A.R.) en dr. Tilanus (C.H.U.). Hij spreekt dus met de fractieleiders in volgorde van de grootte van hun partij. Daarmee toont hij nog geen enkele voor keur voor een bepaalde oplossing. Uit de gesprekken met hen kan hem blijken in welke richting hij met kans op succes de vorming van een nieuw kabinet kan en moet zoeken. De kabinetsformatie verkeert dus en kele dagen in de fase van oriëntering. Het partijbestuur van de Katholieke Volkspartij heeft besloten er geen be zwaar tegen te maken, dat mr. K. van Rijckevorsel zijn bij voorkeursstemmen verkregen zetel zal aanvaarden. Het partijbestuur moet met de aanvaar ding van een voorkeurszetel akkoord gaan tenzij in belangrijke mate afbreuk zou worden gedaan aan een goede samenstel ling van de Kamerfractie wat deskundig heid op belangrijke gebieden van het staat kundig en openbaar leven en van alge mene politieke en maatschappelijke ont wikkeling betreft. Advertentie Complete meubilering - Opgericht 1833 Zojuist ontvangen de nieuwe collectie ITALIAANSE BANKSTELLEN Barteljorisstr. 39-41 - Haarlem - Tel. 10250 (Van onze weerkundige medewerker) Het leek er de laatste weken op dat wij snel naar de voorzomer zouden gaan, want er werden reeds middagtemperaturen van 13 tot 16 graden C. gemeten. Maar de eer ste onaangename verrassing viel ons zon dag te beurt, toen het gedurende een groot deel van de dag regende, hoewel er zater dagavond laat nog droog en zonnig weer was voorspeld. Maar het is nog altijd zo, dat één van de tien weervoorspellingen niet uitkomt. Dat werd zondag bewezen. Een kleine depressie, die onverwacht een wat wonderlijke route volgde, had daar schuld aan. Zij kwam tussen een hogedrukgebied, dat zich bij Ierland ontwikkelde, en het hogedrukgebied boven Rusland en de Oostzee, zodat de depressie over ons land een uitweg naar het zuiden zocht. Het lenteweer maakte plaats voor een schrale oostelijke luchtstroom. Wanneer u dus aan de laatste liters stookolie of schepjes kolen toe bent, lijkt het. verstandig, toch maar weer te bestellen. De avonden zijn koud en 's nachts komt nog lichte vorst voor. Verwachting tot morgenavond: Droog en bewolkt, maar ook enkele zonnige perioden. Mati ge tot vrij krachtige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Koning Hoessein van Jordanië bezoekt op het ogenblik Formosa als gast van president Tsjang Kai Tsjek. Hij be spreekt daar volgens het officiële communiqué „problemen, die beide landen betreffen", en brengt bezoeken aan militaire installaties op het eiland. LONDEN (UPI) Een enorme brand heeft maandagavond in de Londense voor stad Ilford, in Essex, het hoofdkantoor en de grote winkel van de op een na grootste meubelzaak van Engeland verwoest. Ook een aantal aangrenzende winkels raakte in brand. Alle brandweren uit naburige distric ten, waarbij een uit Harwich, ruim 100 ki lometer van de plaats van de brand ruk ten uit. Het veem van de firma Harrison and Gibson dat nabij een spoorlijn staat stortte in op de lijn en versperde het trein verkeer uren lang. In de omgeving viel de straatverlichting uit en het verkeer op de hoofdweg door Ilford werd gestagneerd. De firma verkoopt veel op afbetaling en de meeste bescheiden betreffende deze transactie zijn verloren gegaan. Men was het vuur pas in de vroege och tenduren meester. Ramingen van de scha de variëren van 2 tot 15 miljoen pond ster ling (ca. 20 tot 150 miljoen gulden). Drie brandweermannen werden gewond. Be halve de winkel ging een tiental huizen in vlammen op. De bewoners konden zich tij dig in veiligheid stellen. De vuurgloed was tot op ruim 20 km zichtbaar. 99 WASHINGTON (UPI) President Eisenhower heeft maandagavond voor radio en televisie verklaard bereid te zyn deel te nemen aan een topconferentie, in vervolg op een conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken. Ily herhaalde dat de Verenigde Staten geen afstand zullen doen van hun rechten en verantwoordelijkheden inzake Berlijn, en dat de vrede niet door het in de steek laten van de Westberlijners zal worden gekocht. Hij verdedigde het raketwapenprogramma en bepleitte aanvaarding van zijn voorstèllen betreffende buitenlandse hulpverlening. Deze omvatten uitgaven tot 3930 miljoen dollar. „Onze uiteindelijke keuze is onderhande len, zelfs als wij voortgaan te zorgen voor onze veiligheid tegen elke bedreiging. Wij streven op dit ogenblik naar zinhebbende onderhandelingen. De Verenigde Staten en hun bondgenoten zijn gereed met Russische vertegenwoordigers te spreken te allen tijde en onder alle omstandigheden die de mogelijkheid van positieve resultaten bieden", aldus de president. „Met onze bondgenoten, stellen wij een ant woord op naar aanleiding van de jongste Russische nota, waarin een verander de toon merkbaar was. Ik hoop dat wij gezamenlijk met de Russen tot over- eensteming kunnen komen over een spoedige bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken. Aangenomen dat de ontwikkelingen een topbijeenkomst in de zomer rechtvaardigen, zijn de Verenigde Staten bereid deel te nemen aan deze nadere poging, zo zei de president. Eisenhower waarschuwde dat het Westen gereed is terug te slaan in geval van agres sie. „De Amerikaanse strijdkrachten be schikken over een bijna onvoorstelbare vernietigingskracht." Verder zeide hij: „Het oorlogsgevaar zal niet vermeerderen wan neer de Verenigde Staten strevend naar onderhandelingen op hun standpunt blijven staan." „Inzake Berlijn," zo zeide de Amerikaan se president, „staan de Verenigde Staten voor een drieledige keus. Ten eerste het afstand doen van rechten en verantwoor delijkheden. Dat is ondenkbaar. Ten tweede is er de mogelijkheid van oorlog. De Sovjet- Unie heeft weloverwogen een explosieve situatie geschapen en oorlog zou waar schijnlijk worden wanneer het Westen niet op zijn standpunt blijft staan. Ten derde: onderhandelingen. De Russische pogin gen de. geallieerden uit West-Berlijn te verdrijven, zijn een onderdeél van het Rus sische streven naar wereldoverheersing," aldus Eisenhower. „Men kan verwachten dat de communis tische politiek nieuwe gevaarlijke en moei lijke situaties tot gevolg zal hebben. De Verenigde Staten moeten voortdurend ge reed zijn agressie op politiek, economisch of militair terrein te weerstaan." Berichten als zou de Amerikaanse defen sie niet bij machte zijn de communistische dreiging het hoofd te bieden, noemde Eisenhower „eenvoudig niet waar". „De strijdkrachten van de Verenigde Staten beschikken over een bijna onvoorstelbare vernietigingskracht. Aan zowel intercon tinentale projectielen als raketwapens voor middelgrote afstanden wordt voortdurend gewerkt." Perscommentaren In een commentaar op Eisenhowers rede zegt de „New York Herald Tribune" dat deze rede onomstotelijk heeft aangetoond dat de Westelijke mogendheden bij het ge schil om Berlijn niet zullen capituleren voor de Russen. „Tot de V. S. en de gehele wereld, die verbijsterd en verontrust is door de crisis rond Berlijn, heeft president Eisenhower ernstig, verstandig en vastberaden gespro ken," aldus dit blad. De „New York Times" schrijft dat het grote debat tussen de Westelijke mogend heden over de vraag hoe men de Russische uitdaging inzake Berlijn moet beantwoor den, door de rede van Eisenhower en de komst van premier Macmillan naar Washington in een beslissende fase is ge- gekomen. „Het program dat de Russen zal worden voorgelegd krijgt nu vorm," aldus het blad, dat er op wijst dat de Westelijke mogend heden tot een vérgaande overeenkomst zijn gekomen over bepaalde basisprincipes, die misschien verder moeten worden uitge diept, maar waarover geen koehandel meer mogelijk' is eh die de Westelijke mogend heden niet kunnen opgeven zonder zowel de vrede als de vrijheid te verraden. NICOSIA (Reuter/UPI) Kolonel Grivas die onder de schuilnaam Dighenis de Grieks-Cyprische verzetsbeweging EOKA op Cyprus leidde, is dinsdagmorgen in bal lingschap gegaan. Met een vliegtuig van de Griekse luchtmacht vertrok hij van het R.A.F.-vliegveld bij Nicosia naar Athene. Voor zijn vertrek verscheen hij voor het eerst op het eiland in het openbaar. In een luxueuze bungalow bij Nicosia ver klaarde hij tegenover verslaggevers „fa natiek Brits-gezind" te zijn. De Britten zelf hadden hem echter bitter gestemd en hij acht het nu aan hen de yriendschap te herstellen. Met hem en een aantal ho ge Griekse officieren als officiële begelei ders reisde zijn onderbevelhebber, Geo- riades, mee, op wiens hoofd vier jaren lang na Grivas de hoogste prijs heeft ge staan. Aartsbisschop Makarios deed de verzetsleiders uitgeleide. (UPI) Tot aan het laatste toe bleef de kolonel, die vroeger in het Griekse leger diende, zijn reputatie getrouw. Zo onop gemerkt mogelijk reed hij in een auto van het Griekse consulaat naar het vliegveld, gekleed in een gescheurd veld-unifonn, met een oude khakibaret op het hoofd. Hij droeg een zonnebril. Aan zijn koppelriem hing een pistool. Grivas, die zijn familie dit weekeinde heeft opgezocht, dineerde gisteravond met Makarios in een huis van een particulier in Nicosia, waar de EOKA-leider verblijf, hield. Ondertussen blijven de autoriteiten op Cyprus de wapens verzamelen, die de ver zetsstrijders inleveren. Toen Makarios en Grivas op de lucht haven uit hun auto's waren gestapt, om helsden zij elkander. Nog even wuifde Gri vas naar de vele toeschouwers onder wie De rijksweg tussen Den Haag en Rotterdam gaat een betere toekomst tegemoet. Of moet men zeggen: de automobilisten, die erop rijden. Men is begonnen naast de beruchte rijksweg een noodweg aan te leggen, umarover het verkeer geleid wordt zolang de iverkzaamheden aan de „hobbelbaan" duren. Dan zal het vooral tussen Delft en Schiedam weer goed rijden zijn. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 ENGELSE DAMESVESTEN ƒ29.50 zich Griekse Cyprioten bevonden, die hun tranen nauwelijks konden bedwongen. Toen steeg het vliegtuig op, gevolgd door een tweede Grieks vliegtuig. Twee ande re Griekse toestellen stegen even later op. Er had zich een grote menigte rondom de residentie van Makarios verzameld. Toen deze bij zijn aartsbisschoppelijk pa leis terugkwam, zei hij met ontroerde stem: „Onze grote held is vertrokken". De 20-jarige slagerszoon G. Pfrommer uit Harderwijk werd in december in de Kruislaan te Amsterdam overvallen door twee lifters, die hij tijdens zijn rit van zijn woonplaats naar de hoofdstad in zijn auto had meegenomen. Hoewel hij door revolverschoten zeer ernstig werd gewond is hij nu zover hersteld dat hij naar zijn woonplaats kan terug keren, waar hij in een revalidatie- inrichting gaat nakuren. Hier staat hij tussen zijn vader en zijn broer in de deuropening van zijn vaders slagerij. GENèVE Waarnemingen, gedaan door middel van raketten die van een schip bij de Gevaar-eilanden in de Stille Oceaan werden afgeschoten tijdens de zonsver duistering in. oktober, hebben de mening bevestigd, dat in de buitenste sfeer rond de zon, de corona, x-stralen ontstaan, ter wijl uit de lagere zonnesfeer, de chromo sfeer een ultra-violette straling voort komt. De waarnemingen werden door Amerikaanse geleerden gedaan in het ka der van het Internationale Geofysische jaar. Voor, tijdens en na de verduistering werden vijf raketten afgevuurd. Vier er van bereikten de vereiste hoogte van rond ruim tweehonderd kilometer. Uit de dooi de raketten gedane waarnemingen bleek, dat, toen de oppervlakte van de zon door de man werd verduisterd, de ultraviolette straling afnam maar de intensiteit van de x-stralen gelijk bleef, aldus meldt UNES CO. Verdeling voor Haarlemmermeer „jam merlijke vergissing" Aan de hand van cijfers over de woning verdeling constateert het sociografische bureau van de gemeente Haarlemmermeer in zyn kwartaaloverzicht van het vierde kwartaal van 1958, dat het gedeelte van de provincie boven het IJ sterk van het han teren van verkeerde normen by de woning verdeling heeft geprofiteerd ten koste van Noordholland bezuiden het IJ, uitgezonderd Amstelland en de Vechtstreek. Ruim dui zend woningen zijn ten onrechte toegewe zen aan Noordholland boven het IJ, ten koste van het zuidelijk deel der provincie, aldus het kwartaaloverzicht. Voorts wordt gesteld dat de verdeling van woningen soms meer op een planologisch experiment lükt dan op een poging om de woningnood op te heffen. Cijfers tonen duidelijk aan dat voor de Haarlemmermeer de verdeling een jam merlijke vergissing is. Het is zeer gelukkig dat besloten is de premiebouw vrij te laten, waardoor het tekort misschien nog enigs zins kan worden gecompenseerd. De min- der-draagkrachtigen kunnen hiermee ech ter niet worden geholpen," aldus de be schouwing. Het is even opvallend als onjuist, zo kan men lezen, dat in de provincie froordhol- land de woningwetwoningen over de ge meenten zijn verdeeld volgens het crite rium: niet-vrijwillige samenwoning. Dit criterium kan wel bruikbaar zijn bij de verdeling van woningwetwoningen over de provincies, maar geenszins bij verdeling over de gemeenten, omdat dan de belang rijke groep woningnood-forensen buiten beschouwing is gelaten. Het criterium: krotwoningen is bij de verdeling in deze provincie vrijwel niet gehanteerd. Bij de landelijke verdeling is ook reke ning gehouden met de groeitendens. Deze kan het best worden vastgesteld naar ge lang de stuwende activiteiten in een gebied. De groeitendens wordt echter soms bepaald aan de hand van de bevolkingskroei. Een geringe bevolkingsgroei kan echter juist een gevolg zijn van een woningtekort. Bij de woningverdeling zal men rekening moe ten houden met die mensen, die in een bepaalde gemeente willen wonen, aldus de beschouwing. H. W. S h a w Zwijgen is een van de moeilijkst weer legbare argumenten; het is het beste surrogaat voor de wijsheid dat tot dus ver is ontdekt. Na het schrikbarende sabelgekletter, waarop enige stoere Amerikaanse generaals dezer dagen de wereld meenden te moeten vergasten, kan men enigszins opgelucht vaststellen dat president Eisenhower zelf gisteravond heel wat kalmer en bezadigder heeft gesproken. Zeker, ook de president heeft zich uit voerig bezig gehouden met het Amerikaan se raketwapenprogramma en met de 41 verschillende rakettypes waarmee de Verenigde Staten nu of binnenkort dood en verderf zouden kunnen zaaien over een groot deel van de wereld, inclusief het op deze wijze te „beschermen" West-Berlijn. Maar in tegenstelling tot zijn generaals heeft hij dat niet gedaan op de manier van een oude ijzervreter met heimwee naar kruitdamp, maar in sobere en bijna zakelijke termen. Ook krijgt men sterk de indruk, dat dit deel van Eisenhowers rede niet zo zeer bestemd was voor het impo neren van het Kremlin (waar men trou wens de door Eisenhower vermelde bij zonderheden wel reeds zal hebben gekend) als voor het bestrijden van binnenlandse kritiek op het defensie-program van de regering. Weliswaar heeft de Amerikaanse presi dent nadrukkelijk betoogd dat Washington zich niet zal laten intimidei-en door een Russische dreiging met oorlog en dat dus „appeasement" met opoffering van de Westelijke positie in Berlijn uitgesloten is, maar tegelijk heeft hij openhartig ver klaard, zich er wél bewust van te zijn dat een totale oorlog het einde van alle be schaving zou kunnen betekenen. Men moet wel aannemen dat iemand, die de ontzag lijke verantwoording voor zulk een ont- wikkelingt draagt en de verschrikkelijke mogelijkheden ervan beseft, deze verant woordelijkheid wel op uiterst voorzichtige wijze zal gebruiken. Overigens rijst in verband met deze en de vorige uitlatingen van Eisenhower, en de zo heel anders klinkende verklaringen van de generaals, de vraag in hoeverre er ook in deze tegenstelling binnenlands- politieke argumenten verscholen zijn. Er bestaan immers in de Verenigde Staten ernstige meningsverschillen over het de fensiebeleid van de Republikeinse regering en in beide huizen van het Congres, met hun Democratische meerderheid, is de juistheid van dat beleid herhaaldelijk fel bestreden. Nu hebben zowel generaal Tay lor als generaal White hun recente ver klaringen afgelegd tijdens geheime zit tingen van een Senaatscommissie en het stond die commissie vrij, de verklaringen der generaals voorgoed in de geheime dos siers op te bergen. Maar in plaats daarvan heeft z-'i gedeelten ervan, door haarzelf uitgezocht, openbaar gemaakt en wel na de presidentiële persconferentie waarop Eisenhower de eerste van zijn twee uit spraken over de mogelijkheid van oorlog om Berlijn had gedaan. Hebben Eisen howers Democratische critici in de Senaat door die publikatie de president in een moeilijke positie willen manoeuvreren? Dat zou dan wel een sterk staaltje zijn van de verwerpelijke methode om vuile was in het publiek te etaleren, in dit geval te verwerpelijker omdat onenigheid in het Amerikaanse oppercommando (elke presi dent der Verenigde Staten is ambtshalve opperbevelhebber van de strijdkrachten) de Russen slechts aangenaam kan zijn en op het Westelijke bondgenootschap onder mijnend kan werken. Als dit Eisenhower ertoe zou hebben gebracht, zich recht streeks tot het Amerikaanse volk en daarmee tevens tot de rest van de wereld te wenden, kan die methode danook zeker een gunstig effect hebben. Maar het belangrijkste element van Eisenhowers rede is toch wel de aankondi ging van zijn bereidheid tot onderhandelen met de Russen, „te allen tijde en onder alle omstandigheden die de mogelijkheid van positieve resultaten bieden" om een vreedzame oplossing voor het Berlijnse probleem te vinden. „Wij zijn bereid naar nieuwe denkbeelden te luisteren en an dere denkbeelden te berde te brengen", dat is voor Washington een nieuw geluid, waarop de wereld al lang heeft gewacht. Ook de erkenning van het feit dat de Sovjet-nota van 22 maart een stap voor uit was en dat er een „veranderde toon" uit klonk, is heel wat bemoedigender dan het stelselmatige commentaar van Dulles op élke Sovjet-nota: „Niets nieuws. Alle maal propaganda". Zoals het ook bemoedi gend mag heten dat Amerika nu bereid is, „alle voorstellen, die rekening houden mét en geruststellend kunnen werken óp de betrokken Europese volken" in over weging te nemen. Vastberaden maar kalm en verstandig, krachtig maar niet dreigend, zo heeft de stem uit Washington gisteravond ge klonken. Dat is inderdaad een nieuw geluid. Simon Koster

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1