Verkeersonveiligheid in Amsterdam neemt toe Weidevogels keerden bij duizenden naar hun broedgebied terug Hervormden bezonnen zich over de tucht Amsterdams begrotingstekort voor bijna de helft verlies op de tram Blijf meester Fa. A. EVERTS Wellicht forse tariefsverhoging in gedeelten over lange periode 11 HET IS WEER LENTE IN DE POLDER Nieuwe bepalingen voor stichtingen Er hoeft maar iets verkeerd te vallen en de zuurbrand laait op. Linnaeushof over drie weken open Magnetiseur tot 1000 boete veroordeeld Landbouwschap beraadt zich op toekomstig prijsbeleid Geologisch onderzoek in Nieuw-Guinea aSEEFT HOOFDSTEDELIJKE NOTITIES Parlementair werkbezoek aan West-Berlijn Nederlandse steun aan internationale programma's Slagersdochter joeg met mes overvaller op de vlucht Landbouwschap wenst snelle inpoldering van Lauwerszee Kleding van bejaarde vrouw vatte vlam Examens DONDERDAG 19 MAART 1959 Hoe de natuur zich gedraagt en wat het landschap heeft te bieden, bemerkt men wel in het bijzonder in het vlakke polder land. Immers, in deze wijde omgeving kan nu eenmaal weinig, verborgen blijven, wat zich elders tussen duinen, bomen en strui ken verschuilt. Het was dan ook duidelijk, hoe op 20 februari, toen ineens de zon weer scheen en de temperatuur opliep na drie weken van vierentwintig uur per dag mist, de lente plotseling bezit nam van het polderland. De leeuweriken stegen tiere lierend en vleugelfladderend naar de zon nige hemel; merels en zanglijsters begon nen te zingen op en om de boerenhof steden, eerst nog wat aarzelend alsof ze het zelf nauwelijks konden geloven, maar later uit volle borst en in grote aantallen. Verleden week keerden in de polders ten zuiden van Haarlem de weidevogels terug, die bij uitstek tot de gevleugelde bewoners van dit gebied behoren. Eerst vertelde de wulp al jodelend, dat hij was weergekeerd en klonk het schelle „tepiet-tepiet" van de scholeksters over het zachtrimpelende wa ter van de Haarlemmermeerse ringvaart. Enkele dagen daarna was het de grutto, die zich weer liet horen en stapte een ture luur op zijn hoge stelten over de modder rand van de poldersloot. Krokussen en sneeuwklokjes maken kleurige plekken in het dagelijks een paar tinten groener wor dende grastapijt rond de boerderijen. Katjes hangen trillend in de voorjaarswind boven het water en in de bennen langs de wegen spruit het fluitekruid als helgroene wortelloofdodden tussen halfvergane riet- resten omhoog. Wat de komende weken ook brengen moge, hoe maart zijn staart mag roeren en april mag geven wat-ie wil: het voorjaar is er! Met de vogeltrek gaat het in het voor jaar heel anders dan in de herfst. Dan zien we de grote groepen, die zich naar hun overwinteringsgebieden in het warme zui den spoeden, maar in de lente, geschiedt alles ongemerkt en sneller. Het is alsof de vogels haast hebben om op hun broed- terrein te komen, zodat je ze op een goede dag ineens weer hoort of ziet. Wie echter oplet, zal bemerken dat het terugkeren van de vogels in de lente, in sterke mate afhankelijk is van de weers omstandigheden. Dit is een probleem, waarover het laatste woord nog niet is ge zegd. Evenals de voorjaarsbloei en -groei van planten en bomen, en het vliegen der insecten is de vogeltrek nog een object van intensieve studie. Deze wordt in ons land uitgevoerd door de „Studiekring voor oeco- logie en phaenologie" van het Landbouw kundig Genootschap, in samenwerking met de afdeling „Klimatologie en landbouw- meteorologie" van het K.N.M.I. in De Bilt. Door het inschakelen van talijke praktici en liefhebbers wil men gegevens verzame len over de factoren, welke bepalend zijn voor de terugkeer van de trekvogels in ons land. Eén der dankbaarste objecten, die telkenjare weer onder de loep wordt ge nomen, is de kievit. Twee jaar kievitentrek Wat de trek van de kieviten betreft, leveren de winters 1957-1958 en 1958-1959 heel ihteressant vergelijkingsmateriaal. Zoals men weet komen in het najaar grote aantallen kieviten naar ons land uit ooste lijker gelegen gebieden. Zij vluchten voor de (daar sneller invallende en meestal strengere) winter en blijven in ons land wat „passagieren" omdat de temperatuur hier vaak betrekkelijk mild kan zijn. Strenge vorst verdrijft ze naar het zuid westen (Frankrijk) of het westen (Engeland en Ierland). Als de dooi invalt, zijn ze weer snel terug, waarbij eerst de „doortrekkers" passeren en daarna de broedvogels komen die hier hun iongen grootbrengen. In de afgelopen winter zijn we vrijwel niet zonder kieviten geweest. Op 13 de cember nam hun aantal echter plotseling belangrijk toe. De vogels arriveerden bij tienduizenden tegelijk in de polders rond de Spaarnestad en in de Haarlemmermeer. De avond tevoren meldden de kranten, dat de Scandinavische landen door een koude golf werden geteisterd, die op sommige plaatsen veertien graden vorst veroor zaakte. Het is alleszins aannemelijk, dat de vogels uit deze landen naar onze om geving vluchtten voor de winter. Iets dergelijks zagen we op 10 januari, toen in ons land sneeuw viel, maar in oostelijke gebieden de winter veel feller Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 - ERKENDE GAS - WATERFITTERS Volgens artikel 3 van de Wet op de Stich tingen welke wet enige tijd geleden in wer king is getreden, moeten stichtingen met uitzondering van die genoemd in de artikelen 28 en 29 van deze wet aan bepaalde vereisten voldoen, welke voor dien niet golden: zij moeten bij notariële akte zijn vastgesteld, het woord stichting moet als onderdeel van de naam in de naam zelf voorkomen, terwijl de akte voorts het doel der stichting, de wijze van benoeming der bestuurders, benevens een aanwijzing van de zaken, die tot haar ka pitaal worden bestemd, moeten bevatten. Indien aan deze vereisten niet is voldaan is de stichting nietig. Deze vereisten gel den ook ten aanzien van de vóór de inwer kingtreding der wet in het leven geroepen stichtingen. In de wet op stichtingen wordt een termijn gesteld binnen welke de stich tingen, die niet aan deze vereisten voldoen de gelegenheid worden geboden zich aan deze wettelijke vereisten aan te passen. Deze termijn loopt op 1 januari 1960 af. Indien na afloop van deze termijn de aanpassing niet heeft plaatsgehad verlie zen deze stichtingen hun rechtspersoon lijkheid. De stichtingen moeten aan enke le andere vereisten voldoen. Zo zullen stichtingen, die leden hebben of wier be stuursleden of oprichters recht op uitke ring aan de stichting ontlenen, vernietig baar zijn. De stichting moet worden inge schreven in het stichtingenregister te 's Gravenhage. Wordt dit nagelaten dan zijn de bestuurders naast de stichting hoofdelijk aansprakelijk. was. Boven de Haarlemmermeer trokken die dag ontelbare kieviten in kleine en grote groepen naar het zuidwesten. De in ons land achtergebleven kieviten werden op 23 februari, vlak na de mist- weken, versterkt door vogels die uit het zuiden terugkeerden. Eerst waren het er enkele, later vele hondei'den, die zich tijde lijk bij Haarlem ophielden en daarna ver der vlogen. Door het zachte weer werd het eerste kievitsei vroeg gevonden. Wispelturig Een beeld, dat volkomen afwijkt van dit „seizoen zonder strubbelingen", bood de winter van 1957-1958, toen het weer ons alle mogelijke wispelturigheden bezorgde. Begin januari verdwenen de kieviten om op 9 februari (een „zomerse dag") terug te keren. Ook de volgende weken was dit ver schijnsel waar te nemen. Op 24 februari (de dag voor de hevige sneeuwstorm) ver schenen ze plotseling bij duizenden te gelijk, maar.... uit omgekeerde richting, uit hét oosten en vluchtend naar het zuid westen. Na de sneeuwdagen keerden ze weer terug, doch het werd een ver moeiend „heen-en-weer-spelletje" voor de dieren in de eerste week van maart joeg een sneeuw- en voi'stperiode ze weer hals over kop zuidwaarts. Eindelijk, omstreeks half maart, ki-eeg de voorjaarstrek van de kieviten een normaal beeld, omdat toen het weer vaster werd. Door al deze weder waardigheden was het eerste ei echter drie weken later dan nu: op 28 maart werd het toen bij Brummen gevonden. De kieviten om Haarlem zijn dit jaar echter ook verre van vlug. Toen het eei'ste legsel in het Gelderse reeds lang aan de Koningin was aangeboden, begonnen de vogels bij de Spaai-nestad pas aan het sluiten van een huwelijk te denken Advertentie Brandend maagzuur oprispend soms tot hoog in de keel, kunt u met Rennies blussen, in tijd van een „mum". Een ware uitkomst, zo'n paar Rennies bij de hand. Een-voor-een hygiënisch verpakt en in te nemen, zonder dat er een haan naar kraait. Gewoon maal laten smelten op de tong. En nog smakelijk bovendien. De Linnaeushof in Bennebroek zal ver moedelijk nog niet tijdens de paasdagen geopend zijn. Er bloeien thans nog alleen wat krokussen en vroege narcissen, en het is niet te verwachten dat tijdens de Pasen al veel bollen in bloei zullen staan. Daarom acht de directie van de hof het beter met de opening te wachten tot in de eerste volle week van april. De opening is daar om geprojecteerd op of rond 8 april. Mocht het weer spoedig verbeteren en volgende week zeer gunstig zijn, dan zal een vroe gere openstelling woi'den overwogen. Voor de kantonrechter tc Dordi-echt heeft terecht gestaan de 56-jarige Rotter damse magnetiseur T. F. omdat hij onbe voegd de geneeskunde had uitgeoefend. Hem was ten laste gelegd dat hij in Streef kerk spreekuur had gehouden en had ge tracht mensen door handoplegging en strijken van kwalen te genezen. Hij ver klaarde, dat hij dit al 36 jaar deed en dat de rapporten van de commissie, die de resultaten van paranoi-maal begaafden controleert, voor hem een hoog genezings percentage vermelden. De inspecteur van de volksgezondheid, die als getuige-deskundige werd gehoord, verklaarde echter geen enkel heil te zien in het werk van mensen als F. De officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir, dat zolang met betrekking tot zaken als deze geen wetsverandering heeft plaats gehad, praktijken als door F. uitgeoefend strafbaar zijn. Hij eiste vier boeten van 250.-. De kantonrechter vex-oordeelde de Rot terdammer conform deze eis. Advertentie Uit de beste koffiebonen! normaal - coffeïneyrij - espresso Op grond van een door de werkgroep in tegratie van het Landbouwschap uitge bracht rapport heeft het bestuur van dit schap zich uitvoerig beraden over het toe komstig prijsbeleid voor tarwe, voeder- granen en veredelingsprodukten binnen de E.E.G. Het bestuur aanvaardde over het alge meen wel het uitgangspunt, dat voerder- granen op zo laag mogelijk prijsniveau die nen te worden gehouden, aansluitend op de wereldmarkt als gunstig uitgangspunt voor veredelingsprodukten als zuivel, vlees, vleeswaren, eieren enzovoorts. Daarbij dient echter te worden gesteld, dat de Europese producenten een redelijk inkomen zullen hebben, eventueel een in komen op voedergranen gecompenseerd met een hoger inkomen op tarwe. Gezien de uitvoer van veredelingspro dukten naar andere landen dient de pro- duktie van voedergranen in Europa niet aangemoedigd te worden en niet meer te groeien, dan de toeneming van de verede- lingsproduktie mogelijk maakt. Verkleint men de invoer van voedergi-anen, dan wekt dit immers repercussies in landen- producenten buiten de E.E.G. en remt men de uitvoer naar die landen. Een te laag niveau van voedergraanprij zen echter is ook niet gewenst, omdat dan de kans woi'dt gelopen op overpi-oduktie van veredelingsprodukten. Gezien een te verwachten hoger invoer recht in de E.E.G. op granen wenst men de mogelijkheid van restitutie van invoer rechten op voedergraan bij uitvoer van veredelingsprodukten open te houden. De prijs voor harde tarwe (broodgraan) die vrijwel alleen in Italië wordt vei'bouwd zal door het te vei-wachten E.E.G.-buiten- tarief de prijs van het brood verhogen. Daarnaast zal de prijs voor zachte tarwe, naar gelang van kwaliteit, voor de Euro pese pi-oducenten hoger dienen te zijn dan het niveau van de voedergi-aanprijzen om de boer een gemiddeld ï-edelijk inkomen te verschaffen. Harde tarwe zal voorals nog voor een groot deel van buiten de E.E.G. moeten worden aangevoerd. De minister van Zaken Overzee en de minister van Financiën hebben de stich ting Geologisch Onderzoek Nederlands- Nieuw-Guinea in het leven geroepen. Deze stichting heeft ten doel de uitvoe ring van een algemeen economisch-geolo- gisch ondei-zoek in Nederlands-Nieuw-Gui- nea te organisei'en, met bijzondere aan dacht voor nucleair belangrijke delfstof fen. In de i-aad van bestuur van de stichting hebben onder anderen zitting prof. dr. ir. W. Schermerhorn, directeur van het Inter nationaal Opleidingscenti'um voor Lucht- kartering te Delft, en dr. A.A. Thiadens, directeur van de afdeling Geologisch Bureau voor het Mijngebied en van de af deling Geologische dienst van de Geologi sche Stichting te Haarlem. Ongeveer elfhonderd leden van de Ne derlandse Hervormde Kerk uit alle delen van het land zijn woensdag in Krasnapols- ky te Amsterdam bijeen geweest op de toogdag-1959 van de oi'ganisatie In Dienst Der Kerk (I.D.D.K.) en de Hervormde hoogleraren prof. dr. A. A. van Ruler en prof. dr. J. de Graaf, hebben het thema van de toogdag „Wat doet de Hervoi-mde Kerk met de tucht?" ingeleid. De praeses van de synode, dr. A. A. Koolhaas sprak de deelnemers aan het begin van de mid dagvergadering toe. De leiding van de toogdag, die des morgens om 10 uur be gon en omstreeks vijf uur eindigde, be rustte bij ds. M. A. Krop uit Groningen. Deze stelde in zijn openingswooi'd dat het bij de tucht gaat om de eigen gestalte van de gemeente. Het is geen werk van mensen maar van de Heilige Geest, die geen onderscheid maakt tussen leer en le ven. „Tuchtoefening is een zaak van ge nade, niet van een vooropgezette mening over wat wel of niet kan in de kerk", aldus ds. Krop. Alle tucht is een potsierlijke slag in de lucht als er niet eerst is de beleving van het mysterie van de kerk, de gemeenschap met de drieënige God, aldus de eerste in leider, prof. Van Ruler. De tucht moet zich niet te veel op de voorgrond dringen. Mis schien moeten we eerst het mysterie van de kerk weer terugvinden met name ook als gemeenschap: de Hervormde Kerk is een wondei'lijk gegroeid geheel. We zit ten met een last van vijf eeuwen en wat we nu doen zou voor de komende vijf eeu wen wel eens van beslissende betekenis kunnen zijn. Als antwoord op de vraag wie tot oefe nen van tucht geroepen zijn, noemde de inleider in de eerste plaats de gemeente leden. De gemeenteleden moeten een nieu we levensstijl in de moderne wereld vin den. „De kerk is zuil en troonzetel van de Waarheid. Als Europa de kerk in haar Goddelijke tucht niet terug vindt, zullen de Europese volken ongetwijfeld terecht komen in dictatuur en anarchie", zo be sloot prof. Van Ruler zijn inleiding. Prof. de Graaf noemde het christelijk belijden een keuze, waarbinnen niet alles meer mogelijk is. Reeds deze keuze bete kent tucht, omdat zij aan denken en doen de vrijblijvende willekeur ontneemt. Een te enge opvatting van belijden, die alleen denkt aan de wooi'den en begrippen, maar niet aan daad en levenshouding, moet ook leiden tot een misvatting aangaande tucht. Het is fout, aldus prof. De Graaf, de lief de te willen uitspelen tegen de tucht, maar ook mag de tucht niet verburgerlijken tot Advertentie over Uw zenuwen. Neem Mijnhardi's Zenuwtab Jetten Zij schenken de rust tot herstel (Van onze Amsterdamse redacteur) De hoofdstedelijke politie gaat zich weer zorgen maken over de toeneming van het aantal verkeersongevallen. In januari de den zich in Amsterdam 1.534 verkeerson gelukken voor, waarbij de politie betrok ken moest worden. In januari 1958 waren het er 1.455 en in 1949 slechts 718. Het aantal verkeersdoden is schrikbarend ge stegen. Verleden jaar januari verloren 2 mensen het leven bij wegongevallen, dit jaar in dezelfde maand zeven. Wat gun stiger liggen de cijfers van de ernstig ge wonden: 95 tegen verleden jaar 127. Het Amsterdamse verkeer is het jaar slecht begonnen. Oud euvel Amsterdam heeft, in tegenstelling tot vooroorlogse jaren een rustige verKie- zingsstrijd gehad. Het oude kwaad, het vernielen van vei'kiezingsborden. deed zich echter ook nu gelden. Van de 803 bor den, die, voornamelijk op de bruggen, door de diverse partijen zijn geplaatst, werd een vierde deel vernield. Overigens is slechts één proces-verbaal gegeven: aan een student, die het niet eens was met een leuze van de C.H.U.. De gemeentelijke ver gunningen voor het plaatsen van de bor den waren gebaseerd op de stembusuitslag bij de gemeenteraadsverkiezingen. De P.v.d.A. mocht 305 borden plaatsen, men volstond echter met 100. De V.V.D. kreeg toestemming voor 175 borden en plaatste deze prompt allemaal. De K.V.P., die een maximum van 175 had gekregen, zette er 150 neei', de A.R.P. 75, de C.H.U. 44 en de C.P.N. het maximum toegestane aantal van 135. Amsterdam heeft de provincie Noord holland niet hartelijk bedankt, toen deze als mede-eigenaresse van Artis per 1 ja- nuari j.l. haar aandeel aan de hoofdstad cadeau deed. Het exploiteren van de die rentuin is namelijk een verliesgevende be zigheid. Het is gebleken, dat de tand des tijds meer schade aan de verschillende ge bouwen aanricht dan de tanden der die ren zouden kunnen doen. Dringend herstel behoeven het vogelhuis, het leeuwenter- ras, de roofdiex-engalerij, het beren-, het wolven- en het olifantenhuis, de verblijven van de nijlpaarden, de casuarissen en de zeeleeuwen en het aquarium. Geraamde kosten: anderhalf miljoen gulden. Enige jaren geleden werd reeds voor 1.750.000 opgeknapt, maar eerst toen kwamen de gebreken aan het licht. Och, de provincie wil niet kinderachtig zijn. Het schenkt Am sterdam nu 300.000,- als bijdrage in de kosten. Maar op de gemeentekas drukt weer een nieuwe uitgave van 1,2 miljoen. Asf altrecord Als alle Amsterdammers tegelijk op straat zouden staan, zou ieder van hen, 1,3 vierkante meter plaveisel tot zijn beschik king hebben. Dat wil zeggen, dat de afde ling bestratingen van de hoofdstad de zox-g heeft over ruim twaalf miljoen viei'kante meter verhard oppervlak. Hiervan bestaat 7.358.000 vierkante meter uit rijwegen, waarvan 32 percent is geasfalteerd. De as- falteringswerkzaamheden hebben sinds 1945 35 miljoen gekost, maar in deze pe riode is het aantal geasfalteerde straten dan ook verdubbeld. Men kan wel stellen, dat 90 percent van de belangrijke rijwegen in Amsterdam van asfalt is voorzien. Dat is een hoger pei'centage dan in wel ke andere Nedei'landse stad ook. Slechts weinigen weten, dat Amsterdam de eerste Europese stad is geweest, die tot aslalte- ring van wegen is overgegaan. Dat was in 1923, toen men nog sprak van „geluid dempende straten". Reeds toen werd de as van verbrand huisvuil door het asfalt ge mengd, een systeem, dat tot de huidige dag is gehandhaafd. Dit heeft het voordeel dat het wegdek stroef blijft en het slippen van voertuigen voorkomt. Overigens: wist u, dat voetgangers de grootste slijtage aan het asfalt vei-oorzaken? Het wegdek van de Amsterdamse Kalverstraat slijt het snelste van alle straten Het warnet van leidingen voor elektri citeit, gas, telefoon en water onder het Amsterdamse plaveisel brengt met zich mee, dat er nogal eens een gat in het weg dek moet worden gemaakt voor reparaties of uitbreidingen. In de hoofdstad wordt per week gemiddeld duizend keer de straat opengebi'oken. Het gevolg is, dat reparatie- ploegen van de afdeling bestratingen we kelijks duizend keer moeten uitrukken om de weg te herstellen. En deze taak is zo om vangrijk, dat zij een derde van alle activi teit van de bestratingsmensen in beslag neemt. Een delegatie van tien Nederlandse par lementsleden, die drie dagen in West-Ber lijn is geweest, is woensdag naar Bonn ver trokken, op uitnodiging van de Duitse Bondsdag. Zij zullen vandaag een bezoek brengen aan het Duitse parlement en daar na terugkeren naar Nederland. Voordat de delegatie uit Berlijn vertrok, vond een bespi-eking plaats met burge meester Brandt over enkele politieke kwesties. De heren F. J. Goedhart en M. R. H. Calmeyer deelden na deze be spreking mee, dat zij onder de indruk wa ren gekomen van de houding van de Ber- lijners en hun leiders tegenover de Sovjet- Russische intimidatiepogingen. Ondanks het feit dat ons land klein is, is de rol die het in de internationale wereld speelt groot. De financiële steun die Ne derland verleent aan internationale land bouwprogramma's mag met ere worden genoemd. Met de beschikbaai'stelling van deskundigen staat ons land op de vierde plaats op de wereldranglijst en het aan deel van de landbouw in deze uitzending bedraagt ongeveer 40 tot 50 percent. Dit verklaai'de ir. A. H. Haak, direc teur van het Internationale agrarische stu diecentrum in Wageningen, woensdag tij dens de bijeenkomst ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Stichting uit wisseling en studiereizen voor het platte land, die in Bunnik bij Utrecht werd ge houden. autoritair vermaan. Hij achtte het geen ramp voor de kerk als zij met excommu- niseren uiterst behoedzaam en spaarzaam is. De inleider toonde met een historisch voorval uit een vrij recent verleden aan, dat theologen (in de ruime betekenis, die gemeenteleden omvat), zich kunnen ver kijken op wat werkelijk op het spel staat. Theologische opwinding is een slechte maatstaf voor de tucht, zo zei hij. „Ondanks de grote verantwoordelijkheid bij het hanteren van de sleutelmacht zijn het de bezinning op en de oefening in de tucht, die de kerk helpen om ernst te ma ken met het belijden en met de gemeen schap," aldus prof. De Graaf. „Ik zou die zeshonderd gulden wel eens terug willen hebben, die je vader van me geleend heeft." Deze woorden voegde een onbekende man de 18-jarige slagersdochter Greet Maaswinkel toe. Het meisje was alleen thuis en lette op de winkel van haar va der in de Ruichaversti-aat in Utrecht. Al was Greet verschrikkelijk geschrokken, ze raakte niet van streek. „Kom maar een keer als mijn vader thuis is," zo zei ze. Dit antwoord beviel de man kennelijk niet, want hij trok uit zijn broekzak een pistool, dat hij op de slagersdochter richt te. Gi'eet greep een gx-oot slagersmes met scherpe punt en riep: „Oplichter, wil je wel eens maken dat je weg komt." Op een dergelijk moedig optreden had de overvaller kennelijk niet gerekend. Hij keek verbluft naar het gi'ote mes en vlucht te toen, verschrikkelijk vloekend, de win kel uit, sprong op een oude fiets en reed weg. Het meisje kon hem niet achterna gaan. omdat zij de winkel niet onbeheerd wilde laten, daar er ongeveer duizend gul den in de kassa lag. Zij kon echter de po litie een nauwkeurig signalement ver schaffen van de ovexwaller. Toen haar va der thuiskwam bleek het verhaal over de geleende zeshondei'd gulden op fantasie te berusten. Advertentie Het zorg bereid! Nescafe normaal - coffeïneyrij - espresso* Op verzoek van de Gewestelijke Raad Friesland zal het Landbouwschap bij de minister van Verkeer en Waterstaat met klem aandringen op een spoedige indij king van ce Lauwerszee. Niet alleen de veiligheid van de provincies Friesland en Groningen zal hiermee gebaat zijn, ook de 430.000 hectare landbouwgronden, die op de Lauwerszee afwateren, zouden door de inpoldering een aanzienlijk vei'beterde wa terhuishouding en daarmee een hoger ren dement kunnen krijgen. Ook de duizen den hectare verzilte boezem- en polderwa teren zouden dan verdwijnen. Mede door cultuui-technische verbeteringen in Dren te worden de watermoeilijkheden in de Friese boezem (320.000 hectare) steeds gi-oter. Indijking en vorming van een boe zem zonder tijbeweging zou, volgens het Landbouwschap de goedkoopste weg zijn om uit de overlast te komen. Advertentie UW HAAR IS UW KROON! EEN PERMANENT WAVE een kwestie van vertrouwen en.... zéér goed modelknippen. Prijzen voor iedere beurs. MAISON GERLEMANS GIERSTRAAT 69 - TELEF. 21736 RAMPLAAN 49 - TELEF. 18462 Het geraamde tekort van 33 miljoen gul den op de Amsterdamse gemeentebegro ting voor 1959 is verreweg het belangrijk ste onderwerp bij de begrotingsdebatten in de hoofdstedelijke gemeenteraad. Dit tekort bestaat voor bijna de helft uit het geraamde verlies op het gemeentevervoer bedrijf, namelijk f 14,5 miljoen. Het lag dus voor de hand. dat de raadsleden uit voerig over dit bedrijf het woord voerden. Van V.V.D.-zijde werd een sluitende ex ploitatierekening voor het G.V.B. geëist, met als onontkoombare consequentie een verhoging der tram- en bustarieven met niet minder dan 40 percent. Ook de K.V.P. en de Protestants Christe lijke fracties spraken zich uit voor een tariefsverhoging. De P.v.d.A. liet weten dat zij wel bereid is over een dergelijke verhoging te praten, mits tevens wordt nagegaan hoe men kan komen tot een be zuiniging door intei'ne reorganisatie. Wethouder mr. F. H. C. van Wijck, die in de schriftelijke stukken over de begro ting reeds een tariefsverhoging in over weging had gegeven, liet zich in zijn be antwoording van de vele sprekers niet na der uit over de hoogte en het tijdstip daar van. Hij achtte het vrijwel onmogelijk om in deze tijd van snelle expansie een ver- voerbedrijf rendabel te exploiteren. Niette min moet het tekort omlaag worden ge bracht. Een tariefsverhoging van 40 per cent is nog onvoldoende om het gehele verlies op te vangen. De wethouder liet doorschemeren dat een eventuele forse verhoging in gedeelten over een lange periode moet worden ingevoerd. Hij zei voorts dat bezuinigingen van enige be tekenis niet mogelijk zijn. Meer zelfstandigheid voor gemeentebedrijven? De wethouder meende dat het aanbe veling kan verdienen de financiële status van aile gemeentebedrijven onder de loep Op het achterschip van de „Rotter dam", het in aanbouw zijnde nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, zijn rookuitlaten geplaatst, die de gebruikelijke schoorstenen zullen vervangen. De rookuitlaten zijn zestien meter hoog en wegen 25.000 kilogram. Hier worden zij aan boord gehesen. te nemen vanwege de technische en finan- cieel-economische ontwikkeling der laatste jaren (grote investeringen in het energie bedrijf) en de gegroeide samenwerking, zowel nationaal als internationaal. Enkele ï'aadsleden hadden gevraagd naar de wen selijkheid van een grotere financiële zelf standigheid dezer bedrijven. De wethouder deelde mee, dat de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten de vraag over een mogelijke wijziging van de status der gemeentebedrijven aan de re gering heeft voorgelegd. Een oplossing is verre van gemakkelijk, omdat naast een grotere zelfstandigheid een nauwe band van deze in feite openbare nutsbedrijven met de gemeentebesturen beslist noodzake lijk is, aldus mr. Van Wijck. Steeds meer industrie Bij de verdere bespreking van het be grotingshoofdstuk „Economische aange legenheden" bleek, dat het aantal indus trieën in de hoofdstad toeneemt in een verrassend tempo. Van do 78 buitenlandse vestigingen der laatste jaren in het westen van het land zijn er 20 in Amsterdam ge komen. Amsterdam is voorts op weg een „auto- stad" te worden. De Ford-fabrieken gaan uitbreiden. Renault bouwt er een enorm hoofdkantoor voor Nederland, de Volks wagenimporteur verplaatst zijn hoofd kwartier naar Amsterdam, Citroën heeft plannen voor een nieuw gebouw, op het industrieteri'ein-Amstel rollen de Fiats uit de assemblagehallen en als straks de Daf jes op de weg komen, is er in Amsterdam een gi'oot servicestation. In de Wibautstraat, waar de bouw van het „belastingpaleis" door die van vele andere grote gebouwen is gevolgd, zal een groot verkoopbureau verrijzen van de che mische industrie, die van daaruit de ver koop in Europa zal leiden. Amstei'dam, dat voor kort tien tot twin tig percent van zijn inkomen te danken had aan de handel met Indonesië, heeft, nadat deze bron werd afgesneden, niet bij de pakken neergezeten. Reeds thans werd opgemerkt, dat de hoofdstad het verlies van Indonesië geheel heeft weten op te vangen. Tijdens de begrotingsdebatten werd op gemerkt, dat Amsterdam nog 17.000 wo ningzoekenden telt. Maar aan de westzijde is een stad verrezen, zo groot als Arnhem. En op de zolderverdieping van het stad huis is een uitgebreide staf deskundigen bezig de voorbereidingen te treffen, die nodig zijn om in Amsterdam straks meer dan een miljoen mensen te huisvesten. Er wordt nog te weinig gebouwd. Maar de Amsterdamse bouwnijverheid verwerkt op het ogenblik één miljoen gulden per dag. De 72-jarige mevrouw J. Sparrenburg- Dekker is in het opkamertje achter haar di'Ogisterij aan de Vlietlaan in Rotterdam tegen de felbi'andende haard gevallen, waarbij haar kleding vlam vatte. Hevig geschi'okken ï'ende zij naar buiten, een naburige bazaar in, waar de eigenaar, de heer P. Boender, de brandende kleren met zijn handen trachtte te doven. Toen dit geen resultaat had, vroeg de heer B. een voorbijgangster om haar mantel, teneinde daarmee de vlammen te doven. Deze wei gerde echter het gevraagde kledingstuk af te staan. In allerijl heeft de vrouw van de bazaarhouder toen enkele dekens gehaald waarin de ongelukkige vrouw gewikkeld werd. Het vuur was toen snel gedoofd, maar mevrouw Sparrenburg moest, over dekt met brandwonden, naar het zieken huis gebracht worden. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Artsexamen eerste gedeelte: mej. V. M. Bloem en de heren J. A. Groenink. E. J. Bakker en W. W. M. van Tol, allen te Amsterdam. Bevorderd tot arts: H. L. de Smet. A. C. F. Blomme, .J L. Visser, C. D. van der Velde en K. Claeys, allen te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11