Canada gewonnen voor „verdunde zone?" Italianen pogen te bemiddelen tussen Parijs en Washington „New York Times" onthult kernproeven in de ruimte Geprikkeldheid jegens Macmillan lijkt in Washington verdwenen V.S. ontketenden in september drie explosies op 480 km. hoogte Miljoenenkrediet van V.S. voor Indonesië DONDERDAG 19 MAART 1959 15 Kolonel Grivas benoemd tot luitenant-generaal Bonn richt raketbatalion op voor de luchtverdediging Amerika brengt opnieuw R edstone-raketten Liever gewone vis dan Elvis-the-P elvis Premier Segni en minister Pellci in Frankrijk Olieboring in zee wordt voorbereid Seismisch onderzoek voor de Zuid-Hollandse kust Mr. dr. J. R. M. van Angeren overleden Lid van de Raad van State en oud-minister van Justitie Ambassadeur Jones betuigt solidariteit Europese parlement viert zijn eerste verjaardag President Schuman stelt een verklaring op Socialisten critiseren de Belgische Kongo-politiek Ook niet alle liberalen zijn het ermee eens Kort nieuws Machtsontplooiing van communisten in Irak? Een maand geëist tegen Beverwijkse electricien OTTAWA (UPI) Premier Macmillan heeft Canada toegevoegd aan de lijst van westerse naties, die zijn plan steunen voor een „uitdunnen" van de militaire strijd krachten in Midden-Europa. Die voorstel len zullen echter het meest op de proef worden gesteld bij de besprekingen, die Macmillan deze week met president Eisen hower zal hebben. Uit diplomatieke bron wordt vernomen, dat premier Diefenba- ker de volledige steun van de Canadese regering beloofd heeft voor de poging van Macmillan om Eisenhower te overtuigen van enige beperking van de strijdkrach ten van Oost en West in Duitsland. Macmillan wil dat zijn plan voor een gedeeltelijke ontwapening in Midden-Euro pa als punt een zal staan op het program ma van de westerse politiek bij de onder handelingen met de Sovjet-Unie over Duitsland, aldus de diplomatieke kringen. Macmillan zelf deelde bij zijn aankomst uit Londen in Ottawa mee, dat het Westen „deze zomer' 'met de Sovjet-Unie zou moe ten onderhandelen over Berlijn en de veel- omvattender kwestie van de Europese veiligheid. In diezelfde bron wordt er de nadruk op gelegd, dat het plan van Macmillan, zoals het aan de premier van Canada is voor gelegd, geen terugtrekken van de troepen inhoudt, zoals wel eerder gemeld is, maar een vermindering van de tegenwoordige strijdkrachten. Macmillan heeft niet voor een „militair vacuum" in Midden-Europa gepleit, aldus die kringen. (Reuter) Premier Diefenbaker heeft zich, zo wordt te Ottawa aangenomen ge heel achter het beleid van kracht met soe pelheid van Macmillan jegens de Sovjet- Unie geplaatst. Naar verluidt, steunt Die fenbaker Macmillan's denkbeeld dat er deze zomer een topconferentie met de Russen moet worden gehouden. Van gezaghebbende zijde te Ottawa werd vernomen dat het de bedoeling is dat op 31 maart of 1 april, vóór de minis tersbijeenkomst van de NAVO, de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Frankrijk en de Duitse bondsrepubliek te Washington bijeenkomen. Sfeer veranderd WASHINGTON (Reuter) Uit de Ame rikaanse hoofdstad wordt gemeld dat Macmillan vandaag een veranderde sfeer in Washington zal aantreffen. Van ge- ATHENE (Reuter/AFP) De leider van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie EOKA, Grivas, is bevorderd tot luitenant- generaal, de hoogste rang in het Griekse leger. Hij zal levenslang het salaris van eën generaal in actieve dienst krijgen. Het Griekse parlement heeft eenstemmig een desbetreffend wetsontwerp aanvaard, evenals een motie waarin hulde werd ge bracht en dank werd geuit aan de „roem rijke strijders en heldhaftige gevallenen" van de EOKA. Grivas vertelde over zijn ervaringen in de afgelopen jaren aan zijn vrienden dat op zeker ogenblik vijf Britse soldaten op slechts een halve meter afstand van zijn schuilplaats waren. Hij verklaarde: de Cyprioten praten te veel en slechts twee vrouwen, die altijd wisten waar hij ging en hem nooit verrieden, waren te vertrou wen. Hij weigerde formele verklaringen af te leggen en zei: „Ik zal spreken als de tijd rijp is". Wel zei hij dat de invloed van de EOKA op Cyprus zou voortduren om de Cyprische jeugd te beschermen voor de communistische leer. NICOSIA (UPI) Een groep jonge Griekse Cyprioten heeft gisteravond ste nen geworpen door de glazen deuren van een hotel in Nicosia, dat Britten als gas ten aanneemt. Het uithangbord toegan kelijk voor Britse militairen voor een ander hotel werd het mikpunt van een vaas vol inkt. Inmiddels heeft de Royal Air Force het verbod voor Grieks-Cyprische employés om op het vliegveld te werken ingetrokken. Er zijn voorts weer zeventig bommen en driehonderd kilogram explo sieven bij de autoriteiten ingeleverd door de EOKA. BONN (Reuter/AFP) West-Duitsland is van plan tegen het einde van dit jaar een bataljon voor de luchtverdediging, uit gerust met Amerikaanse luchtdoelraket ten, op te richten, zo heeft een functiona ris van het ministerie van Defensie te Bonn bekendgemaakt. Het bataljon zal voor twee derde met raketten van het type „Ajax" worden uitgerust en voor de rest met geleide projectielen van het type „Hercules", die een grotere reikwijdte hebben en van een kernlading kunnen wor den voorzien. Het personeel zal uit West- Duitsers bestaan, maar de kernladingen zullen onder Amerikaans beheer blijven, aldus de woordvoerder. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse leger heeft meegedeeld dat er in april een gevechtseenheid met Redstone- raketten in West-Duitsland zal worden ge legerd ter versterking van de NAVO- strijd krachten. De Redstone heeft een reikwijdte van 320 kilometer en de raket kan van een kernlading worden voorzien. Het is de tweede eenheid van dit type dat naar de bondsrepubliek gaat. Volgens de bekendmaking was de overbrenging al eni ge tijd geleden voorgenomen als onder deel van de plannen ter modernisering van het Amerikaanse leger. BONN (Reuter) De Westduitse mi nister van Defensie Strauss heeft contrac ten getekend ter zake van de Amerikaan se supersonische straaljager „Star- fighter F-104". De bondsrepubliek zal 66 toestellen kopen, waaronder een tweetal lesvliegtuigen. Voorts krijgt de Westduit se luchtmacht nog 200 toestellen, die in de bondsrepubliek in licentie zullen worden gebouwd De aflevering van de jachtvlieg tuigen zal, naar men verwacht, tegen het eind van dit jaar beginnen. prikkeldheid in het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken over Mac millan's reis naar Moskou en over zijn pleidooi bij president Eisenhower voor het aanvaarden van een topconferentie zon der van te voren voorwaarden te stellen, blijkt niets meer in de Amerikaanse pers. Er wordt nu gesproken over „een opkla ring van de diplomatieke lucht". Macmillan zal ervaren dat hij wordt be schouwd als de belangrijkste figuur bij de pogingen de Amerikaanse regering tot een grote verandering in haar politiek te bren gen, zo meent men te Washington. PARIJS (UPI) Op de wekelijkse bij eenkomst van de permanente NAVO-raad in Parijs is gesproken over de westelijke antwoorden op de Russische nota van 2 maart. Ontwerpen voor deze antwoordno ta's kwamen evenwel nog niet ter tafel aldus een NAVO-woordvoerder. De raad zal vanmiddag een speciale zitting houden. Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO, maakt een reis door Zuidoost.Azië. Men ziet hem hier tegen de achtergrond van de Shwedagon- pagode in Rangoon. LONDEN (UPI) Mogen wij de Londense „Daily Express" geloven, dan hebben Britse ornitologen eindelijk een middel gevonden om meeuwen te ver jagen. Meeuwen veroorzaken bij ver scheidene Engelse waterleidingreser voirs veel overlast. Ornitologen trokken er met een bandopname-apparaat op uit om wat noodkreten van angstige meeuwen op te nemen. Een hunner ge bruikte een keer de recorder thuis op een kinderfeestje, waar rock-'n-roll- muziek en zang van de heer E. Presley, toerden aangewend om stemming te kweken. Toen de meeuwenkreten door een ge luidsinstallatie over het reservoir ge toeterd werden reageerden de daar aanwezige meeuwen nauwelijks: ze vlo gen even op, maar keerden spoedig terug. Toen kwam ineens dat stukje muziek van Elvis Presley. Welnu, de kreten van de heer Presley deden de meeuwen over de horizon verdwijnen. Pas 24 uur later keerden ze terug, en toen was één nieuw Presley-salvo voldoende om ze wéér voor een etmaal te verjagen. De ornitologen hebben thans vastge steld, dat andere lichte, semi-klassieke en zelfs klassieke muziek de meeuwen eerder aantrekt dan verjaagt. Elvis the Pelvis is het enige middel, dat tot dus ver enig resultaat geeft in de strijd tegen de meeuwen. (Van onze correspondent in Parijs) Sinds woensdag zijn de Italiaanse pre mier Antonio Segni en zijn minister van Buitenlandse Zaken Pella de gasten van de Franse regering, na hun Westduitse en Britse collega's. Ook de Italiaanse bewinds lieden zullen hun reis naar Bonn vervolgen waar zij morgen zullen aankomen. Giste ren zijn de heren door de Franse pemier Michel Debré en de minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, ontvan gen. Zij hebben ook een langdurig onder houd gehad met de secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorgani satie, Paul-Henri Spaak. Morgen zullen de Italianen door president De Gaulle in audiëntie worden ontvangen om tesamen de balans hunner ontmoetingen te kunnen opmaken. Het doel van de reis ligt eerder op het terrein van de grote internationale diplo matie dan op het beperkter gebied der Frans-Italiaanse betrekkingen, waar geen enkel probleem van betekenis bestaat. Segni en Pella wordt het voornemen toege schreven te willen bemiddelen tussen de as Parijs-Bonn en de Angelsaksische hoofdsteden Londen en Washington. Pa rijs en Bonn blijven nog altijd wat scep tisch gestemd jegens de kansen van een topconferentie, een doelwit, waarop" naast Londen nu ook Washington, getuige de laatste uitlatingen van Eisenhower, met volle kracht, zo niet uit volle overtuiging, lijkt aan te sturen. Behalve een poging tussen die beide standpunten een brug te slaan, zal in de besprekingen van de Ita liaanse regeringspersonen zeker ook het aandeel ter sprake komen, dat de Franse vloot, volgens de wensen van De Gaulle, in het vervolg nog aan het Atlantische ver- Ter bepaling van een gunstige plaats voor een eventuele experimentele boring in zee wordt vandaag een begin gemaakt met een seismisch onderzoek in het con cessiegebied van de Nederlandse Aard olie Maatschappij voor de Zuidhollandse kust. Het eigenlijk seismische onderzoek zal met behulp van een in Groningen ge huurd kustvaartuig en twee schepen van Van den Tak's Bergingsbedrijf worden uit gevoerd door een gespecialiseerde Duitse firma, die ditzelfde werk, maar dan te land, reeds jaren voor de N.A.M. verricht en ook reeds elders dit werk op zee heeft uitgevoerd. Elke dag zullen de seismo grammen door een der vaartuigen aan land worden gebracht voor bestudering door de deskundigen van de maatschap pij. Het onderzoek zal verscheidene weken duren. Pas daarna zal over de mogelijk heid van een boring worden beslist. dedigingsstelsel van de Middelandse Zee zal kunnen bijdragen. De Italiaanse staatslieden staan interna tionaal aangeschreven als vertegenwoor digers der Antlantische orthodoxie, die het leiderschap van Washington zonder meer aanvaarden. Anderzijds is Italië in ver schillende Europese organen nu zeer nauw verbonden met haar Latijnse zuster Frankrijk en ook met de jonge Westduitse bondsrepubliek. Doch ondanks die dubbe le positie, waardoor Italië nu voor een be middelingsrol zou zijn voorbestemd, koes tert men in Parijs tot nader order toch geen bijzonder hoge verwachtingen om trent de pogingen van Segni en Pella gene raal De Gaulle van zijn hoge voetstuk te laten afdalen teneinde de diplomatieke samenwerking in westelijk verband weer wat vlotter te kunnen krijgen. Aan de tafel LONDEN, (Reuter) Minister Pella heeft de Britse regering laten weten, dat Italië van oordeel is dat het moet deelne men aan een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van Oost en West. Pella heeft dit, te berde gebracht bij be sprekingen met premier Macmillan en mi nister van Buitenlandse Zaken Lloyd. De Italiaanse minister heeft een bezoek van twee dagen aan Engeland gebracht. Vol gens een woordvoerder van het „Foreign Officie" hebben de Britse ministers met sympathie van de Italiaanse opvatting kennis genomen. De Sovjet-Unie heeft voorgesteld Tsjechoslowakije en Polen aan een overleg der ministers te laten deelnemen. Te 's-Gravenhage is overleden mr. dr. J. R. M. van Angeren, oud-minister van Justitie, lid van de Raad van State. De heer Van Angeren was een zeer begaafd man, die opklom van een der laagste ran gen op het departement van Justitie tot het ambt van ministei'. Te Utrecht stu deerde hij rechten en staatswetenschappen In 1921 trad hij in dienst van het departe ment van Justitie als tijdelijk ambtenaar. Na verschillende rangen te hebben door lopen werd hij in 1930 referendaris en in 1936 administrateur. Nog geen twee jaren later werd hij secretaris-generaal van het departement van Justitie. Mr. dr. Van Angeren verbleef tijdens de Duitse bezetting in Londen, waar hij in het eerste ministerie-Gerbrandy minister van Justitie was. In 1945 werd hij benoemd tot lid van de Raad van State. NEW YORK (Reuter) De V.S. heb ben in september op een hoogte van onge veer 480 km. een serie geheime kernont ploffingen teweeggebracht, zo meldt de „New York Times". De proeven ~ijn door de marine genomen onder toezicht van het ministerie van Defensie en de com missie voor kernenergie. Zij zijn reeds aangeduid als het „grootste wetenschap pelijke experiment, dat ooit is verricht". Het blad zegt, dat de proeven, die nog niet eerder zijn bekendgemaakt, niet zou den zijn waargenomen door andere lan den en gegevens van grote militaire en wetenschappelijke waarde hebben opge leverd. Militair gezien waren ze vooral van betekenis voor de ontwikkeling van het systeem voor afweer tegen raketten. De „New York Times" schrijft dat het experiment bekend staat onder de naam „project Argus". Duizenden mensen zou den bij de waarnemingen die de gehele wereld hebben omspannen, ingeschakeld zijn geweest. Het blad zegt, dat het pas tot publikatie van een en ander is overgegaan, nadat ge bleken was, dat de Russen op de hoogte waren van de theoretische gevolgen van kernproeven op grote hoogte. (UPI) Inmiddels is door het minis terie van Defensie officieel melding van deze proeven gemaakt. Zij zijn genomen in de zuidelijke Atlantische Oceaan. De ge gevens van de New York Times, die nog veel meer inhouden, werden noch beves tigd, noch ontkend. Voor de wetenschap is speciaal van be lang, dat men door de proeven een flinke dosis nieuwe kennis heeft verworven over het magnetische veld van de aarde en de aard en werking van de stralen in de bo venste luchtlagen en de ruimte, zo meldde dit blad. De straling afkomstig van drie kernbom ontploffingen op meer dan 480 km. hoog te had nog geen uur nodig om de aarde te bereiken. Het blad vestigt er dan de aandacht op. dat de resultaten van de proe ven voorspeld waren. Door middel van raketten, gelanceerd in de V.S. en daarbuiten, heeft men de resul taten kunnen verifiëren. De Amerikaanse satelliet „Explorer IV" ging geregeld door de steeds groter wordende stralings gordel. De radiosignalen van deze satel liet maakten het mogelijk de omtrek van het magnetische veld om de aarde vast te leggen. Om het resultaat van de Droeven nauw keurig te kunnen bepalen, werden zelfs twee kunstmanen en een aantal raketten gelanceerd. Een satelliet kwam niet in zijn baan, de andere was de „Explorer IV" en heeft de aanwezigheid van straling over de gehele wereld geregistreerd. De „New York Times" zegt, dat de Russen mogelijk op de hoogte waren van het experiment, omdat de „Explorer IV" dicht genoeg in de buurt van het luister station voor satellieten te Tasjkent is ge komen om waarnemingen mogelijk te ma ken. Om zeker te zijn van het succes van het experiment is het drie keer herhaald. El ke proef hield een kernexplosie in, aldus het blad. Volgens de „New York Times" is er on der de deelnemers aan het project „soms nogal heftig" gedebatteerd over de vraag of de resultaten al dan niet bekend moes ten worden gemaakt. De geleerden waren voorstanders van bekendmaking, de mili taire en politieke leiders waren er echter tegen gekant. Kortgeleden zouden echter enkele dei- hoogste leiders van het ministerie van De fensie zich voor beperkte publikatie heb ben uitgesproken. Volgens de regeringsver klaring zal de militaire fase der proeven niet bekend gemaakt worden. De bommen, die voor de ontploffingen zijn gebruikt, zouden door raketten met meerdere trappen gelanceerd zijn. De ra- DJAKARTA, (UPI) De Amerikaanse ambassadeur en de Indonesische minister van Financiën hebben heden te Djakarta een Amerikaans-Indonesische overeen komst getekend, waarbij de Verenigde Sta ten een krediet in roepiah's ter waarde van 70,8 miljoen dollar (ruim 270 miljoen gulden) beschikbaar stellen voor de aan koop van Amerikaanse landbouwover schotten. De overeenkomst is de voortzet ting van een in maart 1956 gesloten ver drag, waarin ondermeer gesteld wordt, dat de roepiah's, die Indonesië betaalt voor de Amerikaanse landbouwoverschotten voor het grootste deel als een lening van de Ver enigde Staten ter beschikking van de In donesische regering worden gesteld. De vandaag getekende overeenkomst stelt de terugbetaling van het krediet op een ter mijn van veertig jaar. Ze is onderworpen aan goedkeuring door het Indonesisch par lement. De Amerikaanse ambassade heeft, ter wijl ambassadeur Jones en minister Soe- tikno Slamet de ondertekening regelden, een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt dat in de voorbije twee jaar rijst, meel, bloem, tabak en katoen ter waarde van bijna 380 miljoen gulden naar Indone sië gezonden zijn, ingevolge de in 1956 ge tekende overeenkomst. Door de aanvulling van vandaag is deze geworden tot een van de meest omvattende overeenkomsten die de Verenigde Staten op financieel-econo- misch terrein ooit zijn aangegaan. Na de ondertekeningsplechtigheid ver klaarde de Amerikaanse ambassadeur, dat de getekende overeenkomst zeer be langrijk is, omdat zij de voortzetting van Indonesië's economische ontwikkeling be vordert. Hij achtte de ondertekening een sterk symbool voor de tussen de Verenig de Staten en Indonesië bestaande goede betrekkingen. „Voor mij, en voor het volk en de rege ring van de Verenigde Staten, is het een buitengewoon dankbare taak met de re gering van de republiek Indonesië deel te nemen aan programma's, die ontwor pen zijn om de ontwikkeling van Indonesië te bevorderen. Ons eigen revolutio nair verleden en de strijd die is gevoerd om onze natie te stichten, doen ons sterk wensen anderen, die diezelfde ervaringen beleven, te helpen", verklaarde Howard P. Jones. ketten waren voorzien van vloeibare of vaste brandstof. Het blad weet te melden, dat de raketten gelanceerd zijn vanaf het dek van de Norton Sound een 15.000 ton me tend vliegtuigmoederschip, dat enkele ja ren geleden is verbouwd tot een schip voor het doen van raketproeven. Dr. Herbert York, die verantwoordden is voor het wetenschappelijk onderzoek van 't ministerie van Defensie, verklaarde dat er wegens de zeer grote hoogte van de ontploffingen geen radioactieve besmetting op aarde zou voorkomen. De radioactiviteit verspreidt zich op zulke hoogten in de ruimte, zo zei hy. (Van onze correspondent in Brussel) De Franse staatsman, Robert Schuman, heeft gisteravond in het Brusselse Paleis der Congressen een verklaring opgesteld ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het Europees parlement, waarvan hij de eerste voorzitter is. Men verwacht dat deze verklaring de aandacht zal trekken, daar Schuman klaarblijkelijk de bevoegd heid en de politieke macht van het Euro pese parlement nog wenst te zien verste vigd. Het parlement, waarin het Westduitse Italiaanse en Franse nationale parlement ieder 36, België en Nederland ieder veer tien en Luxemburg zes afgevaardigden hebben, heeft dertien permanente commis sies ingesteld. Door die commissies, aldus Schuman, oefent het parlement °en wer kelijke controle uit op de Hoge Autoriteit, de Commissies van de Economische Ge meenschappelijke markt en van Euratoom en op de ministerraad. Alles wat wordt on dernomen, is aan de critiek van het par lement onderworpen. De bevoegdheden van het Europees parlement overtreffen aldus verre die van een uitsluitend advi serend orgaan. Schuman herinnerde er aan, dat het parlement een advies gaf over de zetel van de Europese instellingen. Het is dringend noodzakelijk geworden om voo dit moeilijke vraagstuk een oplossing te vinden. Het Europees parlement zal van 9 tot 17 april de verklaringen horen van de voor zitters van de Hoge Autoriteit, de com missies van de Economische Gemeen schap en Euratoom. Drie Nederlandse rap porteurs stellen daarvoor verslagen op: de heer Jansen over de begrotingen van de Economische Gemeenschap en de Ge meenschap voor Kolen en Staal; de heer Korthals over de interne markt van de Gemeenschap en de heer Nederhorst over de sociale gevolgen van de toestand op de kolenmarkt. (Van onze correspondent in Brussel) De overbrenging van de drie voorlopi ge vrijgelaten Abakoleiders Kasavubu, Kanza en Nzeza heeft gisteren in de Bel gische Tweede Kamer aanleiding gegeven tot een heftig debat. De minister van Kon go en premier Eyskens verdedigden de regeringspolitiek. Minister Van Hemel- rijck verklaarde, dat er in de jongste we ken dertien inlandse leiders, die bij de op stand van 4 en 5 januari waren betrokken, werden vrijgelaten, zonder dat zulks inci denten verwekte. Ik verklaar nadrukkelijk aldus de minister dat deze drie personen vrijwillig naar België zijn gekomen. Van hun verblijf alhier zullen zij kunnen profi teren om de Belgische instellingen, de in dustrie en de sociale voorzieningen te le ren kennen. Ons voornaamste doel is op het ogenblik de pacificatie van de geesten in Kongo, aldus de minister. De voor naamste tegenstanders van de regerings verklaring keuren thans de grote lijnen van onze politiek goed. Dat betekent niet dat wij de drie leiders beschouwen als de exclusieve vertegenwoordigers van het Kongolese volk. en alleen met hen zullen onderhandelen. Over de regeringspolitiek in Kongo moeten alle inwoners kunnen discussiëren. Dit gesprek moet echter or delijk verlopen. De voorzitter van de liberale kamer fractie, de heer Jansens. liet uitkomen dat de liberalen niet ingenomen zijn met de jongste politieke daden van minister Van Hemelrijck, al zullen zij de oolitiek van de minister steunen. Men kreeg nochtans de indruk, dat sommige liberale kamerleden het meer eens waren met ie socialisti sche woordvoerder, de oud-minister van Buitenlandse Zaken Victor Larock, die de handelwijze van minister Van Hemelrijck „ongewoon, onbezonner en gevaarlijk" noemde. In voorzichtige termen heeft ook de in vloedrijke Brusselse „Soir" de politiek van minister Van Hemelrijck gecritiseerd. Men komt aldus tot zeer eigenaardige te genstellingen: de socialistische oud-minis ter Larock keurt de Kongo-politiek van minister Van Hemelrijck af. maar het socialistische partij-orgaan, de „Peuple" waarvan Larock jarenlang politiek direc teur is geweest, en waaraan hij nog mee werkt. schreef een geestdriftig artikel over de politiek van Van Hemelrijck. Er zijn op het gebied van de Kongo-politiek „conservatieven" en „progressisten" in de drie nationale partijen. Om de politieke leiders van de andere in landse bewegingen, die niet tot de Abako behoren, gerust te stellen, heeft de minis ter acht vooraanstaande presidenten van Kongolese bewegingen naar België uitge nodigd als gasten van het departement. Vrij orgelbouwen. Met ingang van vandaag is het uit 1946 daterende Vesti- gingsbesluit orgelbouwers- en orgelher- stellersbedrijven ingetrokken. Dit is ge beurd op grond van het feit dat van een toevloed van niet-vakbekwame onderne mers in deze branche niet kan worden gesproken. DAMASCUS (Reuter-AFP) Volgens berichten in de Syrische pers zouden de Iraakse autoriteiten Sayed Mohammed Mahdi al Koebbah, lid van de soevereini- teitsraad, hebben doen arresteren. Ook zou een aantal functionarissen van de raad voor de ontwikkeling gearresteerd zijn, omdat zij niet hadden willen deelnemen aan de begrafenisplechtigheid voor de communistische leider Kazantji, die door de rebellerende troepen vm Sjawaf was doodgeschoten. BAGDAD (Reuter) De Iraakse minis ter van economische zaken, dr. Ibrahim Koebbah, is woensdag teruggekeerd uit Moskou waar hij een lening van 500 mil joen roebel (volgens de officiële waarde ruim 490 miljoen gulden) heeft gesloten. Een grote menigte was ter begroeting op het vliegveld verzameld, onder wie de Rus sische ambassadeur te Bagdad en diplo maten van Oost-Duitsland en communis tisch China. Op spandoeken werd de Sov jet-Unie „de grootste bondgenoot" en „de ware vriend van Irak" genoemd. DAMASCUS (AFP) Het „Persbureau voor het Midden-Oosten" heeft bekendge maakt, dat een officier en zeven soldaten uit Irak dinsdagnacht naar Syrisch gebied waren gevlucht na een vuurgevecht met „Irakese communistische volksverzets groepen". Een van de soldaten werd ge wond. CAIRO (AFP) In de belangrijkste ste den van Egypte zijn woensdag demonstra ties tegen Irak en het communisme ge houden. In Alexandrië en Port-Said riepen dui zenden studenten en arbeiders vijandige leuzen aan het adres van de Iraakse pre mier, Kassem. en de „agenten van het communisme en het rode imperialisme". BAGDAD (UPI) Premier Kassem van Irak heeft dinsdag een nieuwe bevelheb ber benoemd voor de tweede divisie, waar toe de vijfde brigade behoort, die onlangs in Mosoel onder leiding van kolonel Sjawaf in opstand kwam. De nieuwbenoemde, bri gadegeneraal Dawood Soliman el Ajlani, die eerst aan het hoofd stond van de Iraak se militaire academie, is reeds in Kirkoek aangekomen. Welke functie de oude be velhebber van de tweede divisie, brigade generaal Nazim el Tabaksjali, die Kassem tijdens de opstand trouw bleef, nu zal krij gen, is niet bekendgemaakt. Voor zijn ver trek uit Bagdad zei Ajlani: „De eenheid van volk en leger is voldoende om verra derlijke samenzweerders als Gamal Abdel Nasser en zijn agenten te verbrijzelen." Nasser naar Sjehab DAMASCUS (UPI) Het semi-officiële Egyptische persagentschap voor het Na bije Oosten bericht, dat president Nasser en de president van Libanon, Foead Sje hab. elkaar spoedig ontmoeten. Tijdstip en plaats van de bijeenkomst werden niet genoemd. Wegens rijden onder invloed In een vlot tempo behandelde de ver- keerskamer van de Haarlemse rechtbank voor het eerst gepresideerd door mr. F. P. E. Bloemarts, een aantal zaken tegen weggebruikers, die zich, zo meende de of ficier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, in het verkeer misdragen zouden hebben. Als eerste verdachte verscheen een 46- jarige elektriciën uit Beverwijk voor de rechtbank. De Beverwijker zou met zijn auto over de Rijksstraatweg in Heemskerk hebben gereden terwijl hij onder in vloed van sterkedrank verkeerde. Enkele politiemannen waren hem achterna ge gaan, nadat de verdachte een paaltje had aangereden en in Beverwijk hadden zij hem te pakken gekregen. De verdachte gaf toe enkele borrels gedronken te heb ben en ciat hij zich ziek voelde, maar hij verklaarde voor de rechtbank dat hij toch zeker in staat was geweest achter het stuur te gaan zitten. De officier van Justitie verschilde ech ter met de Beverwijker hierover van me ning en vroeg een maand gevangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs. Een 29-jarige directeur uit Rotterdam, die op 22 december 1957 met zijn auto op de Westzanerdijk in Zaandijk luid toete rend op een groep mensen zou zijn ingere den hoorde in hoger beroep een geldboete van 300.- en een half jaar intrekking te gen zich eisen. De kantonrechter in Zaan dam had de Rotterdammer veroordeeld tot 120.- boete, maar de broer van de ver dachte had de directeur aangeraden in ho ger beroep te gaan. De verdachte verklaar de voor de rechtbank, dat hij, hoewel hij geheel op de linker weghelft van de West zanerdijk had gereden de grote file rechts wachtende auto's niet had gezien en dat hij zijn claxon had gebruikt om het pu bliek, dat net een voetbalveld verliet, te waarschuwen. Hierna eiste de officier van Justitie tegen een 24-jarige Beverwijkse machinist con form het vonnis van de Zaandamse kan tonrechter f 75.- boete, zeven dagen voor waardelijk en een jaar intrekking van het rijbewijs omdat de verdachte op 8 juni van het vorig jaar met te grote sneiheid op zijn motor de Genieweg in Assendelft zou hebben bereden. Bij een bocht was de machinist van de weg geraakt en in een sloot geduikeld. Zijn duopassagier verklaarde als getuige voor de rechtbank, dat hij zich van het ongeluk niets meer kon herinneren, maar de ver dachte zelf vertelde, dat hij op een vreem de motor bij nacht de moeilijk begaanba re weg had genomen en dat hij bij een bocht van de weg was afgeraakt. Tenslotte behandelde de Haarlemse rechtbank aan het. einde van de ochtend zitting de zaak tegen een overigens niet verschenen 43-jarige bankemployé, die op de avond van 3 augusfus 1957 op de Leid- sevaart in Haarlem nabij de Emmabrug in botsing was gekomen met een motor. De bankemployé zou op de Emmabrug staand de motorrijder, die op een voorrangsweg reed, niet gezien hebben. Drie jongens kwamen als getuigen voor de rechtbank verklaren, dat de automo bilist op de bewuste avond Ietwat aange schoten was geweest en daarom achtte de officier het rijden onder invloed bewezen. Hy wilde echter rekening houden met de niet al te beste psychische toestand van de verdachte en daarom vroeg hij een geld boete van 500,en oen maand gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Voorts meende de officier van Justitie, dat de verdachte voor vyf jaar het recht diende te worden ontzegd om een auto te besturen. De rechtbank zal in deze zaken uitspraak doen op 2 april des morgens om half tien.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17