Ruslandsatellieten veroveren de Arabische markten CPanda en het bolknakmysterie ió Uet zo J Wereldnieuws Temperatuur iets hoger u Fa. B. ENGELENBERG Lagere winst bij Shell Oil door prijsdaling tijdens de recessie 2 Funke's Roggebrood FUNKE OFFICiëLt VERKOOP SIKKENS LAKKEN „Club van Den Haag" komt in Londen bijeen Textielindustrie in België in moeilijkheden AKU 8 percent slotdividend Europa Chemie: nieuw beleggingsfonds Verdere bezuiniging bij Vereenigde Lawoe V. GIF VROEGER Nieuwe Ned.-Amerikaanse Hypotheekbank Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Geen applaus Minister Struijcken sloot zitting Sta ten-Generaal Oudste A.N.W.B.-lid overleden *1 li DONDERDAG 19 MAART 1959 (Van onze correspondent in V/enen). IN WENEN maakt men zich grote zorgen over het dreigende verlies van de tradi tionele markten in het Nabije Oosten, waar de satellieten van Moskou langzaam maar hardnekkig voet aan de grond krijgen. De politie in Bagdad tuft rond op Hongaarse motorfietsen van het merk „Pannonia". De treinwagons die tussen Cairo en Port Said rijden, dragen het opschrift „Made in Czechoslovakia" en zelfs „Made in Bulgaria". In het Nabije en Midden-Oosten treden communistische handelsdelegaties op die leningen aanbieden tegen condities, welke het Westen niet kan volgen. In steeds grotere hoeveelheden kopen zij wol op, katoen, graan, hout, fosfaten en koper. In ruil daarvoor bieden zij industrieprodukten aan die tot voor korte tijd door het Westen en ook door Oostenrijk werden geleverd. Deze economische infiltratie werd in 1958 ingezet, toen vooral Tsjechoslowakije duizenden machines begon af te zetten, die niet alleen opvallend voordelig in prijs waren, maar ook goed van kwaliteit. Niet ten onrechte beweert dit land dat het als exporteur van machines de vijfde plaats op de wereldmarkt inneemt. Advertentie Sinds 1834. en nog steeds stukken beter. Hofleverancier Tsjechoslowakije heeft in de afgelopen vyf jaar zijn uitvoer naar Egypte verdrie voudigd. Tevens exporteert het nu elfmaal meer naar Syrië dan zes jaar geleden. Ook Polen is actief, al heeft het een zware economische crisis doorgemaakt, toch bouwt het in Iran een suikerfabriek ter waarde van 3,2 miljoen dollar. Het nieuwe handelsverdrag tussen Tsjechoslowakije en de Verenigde Arabische Republiek ver tegenwoordigt een waarde van acht miljoen dollar, waardoor Tsjechoslowakije als ex porteur de tweede plaats onder de landen achter het IJzeren Gordijn inneemt dus onmiddellijk na de Sovjet-Unie. Zelfs de landbouwstaat Bulga.rije bleef niet achter en kon zijn handelsvolume met Syrië elf maal vergroten. De satellieten werken op dit economische front niet alleen eendrachtig samen, maar bovendien coördineren zij onderling hun offertes, waarbij de richtlijnen van Moskou stipt worden opgevolgd. Volgens het han delsverdrag tussen de Sovjet-Unie. Egypte en Hongarije moet Hongarije elektrische installaties en onderdelen ter beschikking stellen, maar Moskou is de eigenlijke leve rancier en legt zodoende de grondslag voor de bouw van een elektroden-fabriek in Egypte. Aan hetzelfde land leveren satel lieten machines voor een fabriek van ge neeskundige instrumenten, alsmede van staal- en aluminiumdraad, maar Moskou houdt de touwtjes in handen door het nodige kapitaal te bezorgen. Aan de eerste etappe van de berucht geworden Assuan- dam werken alle satellieten mee. Voorts bouwt Tsjechoslowakije op het ogenblik in Syrië, Egypte, in Irak en Libanon een sui kerfabriek, een schoenenfabriek en een cementbedrijf met een capaciteit van 150.000 ton. Alleen al in de Soedan bevin den zich 150 Tsjechische specialisten. De sterkste twee zenders op dé middelgolf voor Nassers propaganda „Voice of Arabs" wer den door Tsjechoslowakije geleverd. Hon garije exporteert in volle omvang locomo tieven, tractoren, treinrails en werktuig machines. Hiervan nam Egypte vorig jaar locomotieven en treinwagons ter waarde van 20 miljoen dollar over. Bovendien bouwen Hongaarse ingenieurs het elektri sche energie-station van El-Tabin in Egypte. Economische druk Onder de Oostenrijkse monarchie konden de Hongaren en Tsjechen zich tot uitste kende constructeurs ontwikkelen. Deze be gaafdheid hebben zij later nog geperfectio neerd en nu stromen dan machines en installaties het Nabije Oosten binnen, waar Oostenrijk vroeger als groot-leverancier optrad en waar het zich op het ogenblik moeilijk kan handhaven. Het heeft name lijk zijn eigen produktie grotendeels voor binnenlands gebruik nodig, vooral voor het moderniseren van zijn spoorwegen. De twee nabuursatellieten echter behoeven niet zo veel rekening te houden met de wensen van de eigen bevolking, die zich voor het lokale treinverkeer tevreden moet stellen met ongelofelijk ouderwetse wagons. Daar voor in de plaats pronkt het Nabije Oosten met de nieuwste modellen „Made in Cze choslovakia". In nauwe samenwerking ver sterken Praag en Boedapest hun economi sche druk niet alleen op Egypte, maar vooral op Irak, waarmee zij een nieuw handelsverdrag hebben gesloten. Op grond daarvan leveren zij aan de lopende band constructie-machines, locomotieven en tele foon-installaties. Advertentie Doelstraat 39 Haarlem - Tel. 15232 SCHUURSCHIJVEN De „Club van Den Haag" zal morgen, 20 maart, in Londen bijeenkomen. Op deze bijeenkomst zullen de regelingen voor het betalingsverkeer voor de handel tus sen Brazilië en Europese landen worden bezien in het licht van de nieuwe situatie ontstaan door de jongste besluiten der Europese leden in de richting van ruime re inwisselbaarheid der valuta's. De thans op valutagebied getroffen i-egelingen in de ledenlanden der Club maken het be staan van deze laatste overbodig, maar in sommige kringen wordt voorgesteld de Club te handhaven als een plaats voor sa menkomst voor besprekingen over han dels- en betalingsproblemen. In Brussel is de jaarlijkse bijeenkomst gehouden van het Verbond van de Belgi sche Textielnijverheid. Hierbij waren zo wel de Belgische minister-president, Gas ton Eyskens, als de ministers van Econo mische Zaken en van Justitie aanwezig. De heer Eyskens verklaarde, dat de Bel gische regering de moeilijkheden waar mede de textielindustrie heeft te kampen, ten volle beseft. De regering is dan ook be reid de terzake geboden maatregelen te treffen. België moet zijn plaats op de we reldmarkt heroveren door heropwekking van het bedrijfsleven en door structurele hervormingen. Dit alles is daar mogelijk omdat de in stanties geheel de vrije hand hebben en beslissingen kunnen nemen, zonder bang behoeven te zijn voor interpellaties in het parlement. Ook weten zij dat zij hiervoor niet ter verantwoording zullen worden ge roepen. Met de wensen van de bevolking houdt men wel enigszins rekening, maar slechts in allerlaatste instantie en alleen om verzet te voorkomen. Zodoende concen treren deze landen zich op de uitvoer naar het Nabije Oosten, waar zij het Westen wil len uitschakelen. Voor de buitenwereld treedt iedere satel liet als afzonderlijke koper of verkoper op, maar achter de schermen werken zij onder leiding van Moskou samen, ten einde dit gebied politiek, economisch en psychologisch te infiltreren. De satellieten doen hun werk goed, omdat zij de nationa listische en anti-koloniale registers aldaar uitstekend weten te bespelen. Ze werken zelfs beter dan Moskou, dat niet op de voorgrond mag treden, omdat de Arabieren bang beginnen te worden. Maar voor deze onopvallende Tsjechen en vriendelijke Bulgaren kan men niet bang zijn. Zij ge dragen zich als naamloze kooplui met een onbeschreven lei. De directie van Algemene Kunstzijde Unie n.v. te Arnhem deelt mede, dat in de vergadering van de raad van commissa rissen is besloten om aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het jaar 1958 op Ie gewone aandelen een slotdividend uit te keren van 8 percent in contanten. Tesamen met het reeds gede clareerde interimdividend wordt het divi dend over 1958 dan 12 percent, Hiervan is 11 percent uit de winst over 1958 afkom stig, terwijl 1 percent wordt onttrokken aan de dividendreserve. Over 1957 werd totaal 11 percent be taald, en wel 10 percent uit de winst en 1 percent uit de dividendreserve. De alge méne 'vergadering vari Sanöèêlhóuder's zaf plaatsvinden op donderdag 21 mei 1959 te Amsterdam. Op de Zwitserse effectenbeurzen is woensdag de verkoop begonnen van par- ticipatiebewijzen in een nieuwe beleg gingsmaatschappij die haar belangen ge zocht heeft in vooraanstaande chemische ondernemingen uit 10 Europese landen. De particupatiebewijzen zullen tot 31 maart tegen een prijs van 100 Zw. frank worden aangeboden. In de portefeuille van de nieuwe be leggingsmaatschappij, de „Europa Che mie" zijn 84 chemische ondernemingen vertegenwoordigd. Deze zijn gevestigd in de landen van de Europese Economische Gemeenschap of in Engeland, Zwitserland Noorwegen en Oostenrijk. In totaal zijn thans in de afgelopen paar maanden zes Europese beleggingsmaat schappijen opgericht: de Eurunion, Euro pa I en Industria, waarin slechts onderne mingen in de E.E.G.-landen zijn opgeno men, verder de Eurit en de Europa Valor, voor ondernemingen in het O.E.E.S.-ge bied en tenslotte de Europa Chemie. In het verslag over 1958 van de n.v. Cul tuurmaatschappij Vereenigde Lawoe On dernemingen word? medegedeeld dat door de onvoldoende gegevens uit Indonesië slechts kan worden vermeld dat uit de opgaven van het proefstation voor de Ja- vasuikerindustrie is gebleken dat de sui kerfabriek Moljo met een gemiddelde van ruim 152 qt, kristal per br. ha voor de eigen aanplant voor oogst 1958 weer aan de top van de Java-suikerproduktie stond. Eveneens mag met enige zekerheid wor den aangenomen dat de dochtermaatschap pij de n.v. Cultuurmaatschappij Lawoe de exploitatie van haar bedrijven ruim schoots uit eigen middelen heeft kunnen financieren. In dit verband wordt erop ge wezen dat de boekwaarde van hgt Indone sische vermogen aanzienlijk lager ligt dan de werkelijke waarde. De onkosten van het verslagjaar ad 50.613 zijn tot minder dan de helft teruggebracht. De maatregelen terzake van een verdere bezuiniging voor 1959 genomen, zijn erop gericht dat geen verlies meer over het Nederlandse vermo gen zal worden geleden. Het verlies in Nederland bedraagt 60.087 (v.j. f 116.107) dat op nieuwe rekening wordt overgebracht. Advertentie Trenco - No-lron Terlenka - weekendshirts 24.7* GEN. CRONJéSTR. 40-44 - HAARLEM, Telefoon 54679 r~ DE plantenvergiften werden helaas door alle tijden heen ook aangewend voor wei nig menslievende doeleinden. Laten we het maar ronduit zeggen: de bereiding van vergiften voor misdadige oogmerken ivas in de oudheid aan de orde van de dag. De Egyptenaren kenden reeds de snelle wer king van het blauwzuur uit de perzikpit, waarvan een halve theelepel van een ver dunde oplossing voldoende is voor een ogenblikkelijke hartverlamming. Deze dood werd toegedacht aan degeen die het heilige woord „Jao" uitsprak, voor welke misdaad hij „de straf van de perzik" moest ondergaan. Dat. klonk poëtisch, maar in werkelijk heid werd hij veroordeeld tot het innemen van blauwzuur. In welke mate de vergiften in de oudheid de belangstelling hadden, blijkt uit het boek van Nicander, die in de tweede eeuw vöör Chr. leefde en een heel werk hieraan wijdde. Dit is het oudst bekende handboek op het gebied der vergiften. Maar ook Theophrastus, een leerling van Plato die de hele bibliotheek van Aristote- les erfde en onder meer een groot werk over planten schreef, geeft blijk van een omvangrijke kennis der giftplanten. Dat was in die tijd trouwens wel nodig ook, want dezelfde alkaloïden, die een zegen rijke werking op het menselijke lichaam kunnen hebben en door de doktoren van die tijd als geneesmiddel werden voorge schreven of gebruikt, zijn hoogst gevaar lijk bij grotere doses. De dood van Socrates toont overtuigend, hoe groot de kennis der vergiften in de vijfde eeuw vöör Chr. reeds ivas. Zoals bekend, werd de Griekse wijs- geef veroordeeld tot het ledigen van de gifbeker die een deskundige op het gebied van vergiften voor hem had klaargemaakt. De zachtaardige dood die hiervan het ge volg was, werd veroorzaakt door een com binatie van vergiften. De beroepsvergifti- ger was in de oudheid een maar al te be kende figuur. Hij verkocht zijn brouwsels aan mensen die het einde voelden naderen, of hun lijden wilden bekorten, maar hij sleet zijn dodelijke produkten ook aan ge wetenloze lieden die er hun moorden mee bedreven. Aan enig begrip van de schei kundige samenstelling der plantaardigè sappen behoeven we in de oudheid uiteraard niet te den ken, maar de algemene uit werking ervan kende men terdege. In de apotheek der Ouden werd de wolfskers aangeduid als duivelstong, doodkruid. dolkruid, duivels- oor; het bilzenkruid als dui velskruid, duivelsoog; de doornappel als hellevijg, steekappel, duivelappel; de heg- gerank als duivelskers, duivelsraap enz. Waaruit ive kunnen zien, dat de eigen schappen van al dergelijke planten in ver band werden gebracht met het boze, het kwade en duivelse. Daartoe was alle aan leiding, want hoewel de hieruit bereide dranken door de artsen uit de oudheid roerden aangewend wegens de genezende, pijnstillen ie, slaapverwekkende, verdoven de, of pijnstillende uitwerking, vormden zij een groot gevaar voor ieder, die er als leek mee werd geconfronteerd. O ja, nu moeten we ook nog vertellen van Attila, die in een prehistorisch graf in Rimsingen begraven ligt. Volgens his torici is dat volslagen onmogelijk, maar toch is het zo! Daarover een volgende keer. Het afgelopen ja-ar was voor Shell Oil Company het op een na beste jaar wat de totale inkomsten betreft, hoewel de nettowinst een teruggang vertoonde. Het zeven endertigste jaarverslag van de maatschappij, dat woensdag werd gepubliceerd, ver meldt dat de bruto-inkomsten 1.674.132.000 dollar beliepen, terwijl het geconsolideerde netto-resultaat na aftrek van belastingen 116.653.000 dollar bedroeg, of 3,85 dollar voor elk der 30.286.684 aandelen, die aan het einde van het jaar uitstonden. Over 1957 bereikten de bruto-inkomsten van de maatschappij een recordhoogte van 1.773.359.000 dollar en werd een netto-resultaat behaald van 135.085.000 dollar, overeenkomende met 4,46 dollar per aandeel. De heer H. S. M. Burns, president dei- maatschappij, deelde mee dat de daling van de resultaten niet zozeer een gevolg was van een verminderde afzet dan wel van de prijsdaling door de algemene economische recessie. Voor 1959 verwachtte de heer Burns een toeneming van 5 percent in de totale vraag naar aardolieprodukten. Het totale bedrag van het resultaat vóór af schrijvingen daalde, zoals uit het verslag blijkt, van 362.888.000 dollar in 1957 tot; 323.148.000 dollar in het verslagjaar. De De liquidatéur van de n. v. Nieuwe Ne- derlandsch-Amerikaansche Hypotheek bank in liquidatie deelt aangaande de stand van de liquidatie per 1 maart 1959 het volgende mede: van de vijf vaste goe deren, die op 1 juli 1958 te boek stonden voor dir. 11.328.50, werden er twee stuks, te boek staande voor dir. 6.666, verkocht voor dir. 8.201. De verkoopcontracten per 1 juni 1959 bedragende dir. 144.734.45 ver minderden tot dir. 123.165.18, terwijl de kasmiddelen in die periode verminderden van dir. 144.217.17 tot dir. 49.169.08. Op 4 december 1958 werd wederom een liquidatie-uitkering van 747,980 zijnde 20 per amortisatiebewijs, ter beschik king van de houders van die stukken ge steld. Hierdoor werd het totale bedrag dat tot op heden op de amortisatiebewijzen werd uitbetaald, gebracht op 110,-. De kasmiddelen Nederland bedragen thans 308.189.39, waartegenover staat dat nog niet werd opgevraagd 977,50 op de pand brieven. f. 23.343.75 op de aandelen, 214.833 op de amortisatiebewijzen en 86.422 aan pandbriefrente. Deze pand briefrente is volgens de statutaire bepalin gen verjaard. „Rechtsherstel heeft nog geen beslissing genomen omtrent de rech ten. die wij op deze rente kunnen doen gel den", aldus de liquidatéur. Op oliegebied deden zich geen ontwikkelingen van be lang voor. Krupp en Rusland Het Krupp-concern zal geen handel drijven met communistische landen alvorens het enige erva ring heeft opgedaan in transacties met de Sovjet unie. Dit heeft Alfred Krupp op een persconfe rentie in Tokio verklaard. Krupp zei dat zijn bedrijf thans werkt aan een, niet bijzonder grote. Russische order. Wanneer deze order naar ge noegen is uitgevoerd zal de mogelijkheid van handgl, niet staten als Communistisch „China wqr- den onderzocht. Nieuwe Russische oliehaven Volgens een té Helsinki verschijnend avond blad bouwt de Sovjet-Unie te Klaipeda, het vroe gere Memel, een grote oheverschepingshaven. Het ligt in de bedoeling vandaar de olie te ver se!-,epen. die vroeger uit Zwarte Zeehavens werd geëxporteerd. Verwacht wordt, dat de export uit deze nieuwe haven over enkele maanden zal be ginnen. Deskundigen naar Suriname De Nederlandse financieel-economische deskun digen prof. Lieftinck en dr. Goedhart worden op 16 april in Suriname verwacht. Beide geleerden zijn door de Surinaamse regering uitgenodigd om advies uit te brengen over de financieel-eco nomische toestand en ontwikkeling van Suriname. De werkloosheid in Engeland De Engelse minister van Arbeid heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat op het ogenblik het aantal werklozen ongeveer 550.000 bedraagt, te gen 612.000 in februari en 621.000 in januari. Het aantal geheel werklozen is met 48.000 verminderd. H. Pétillon (Nadruk verboden). Amsterdams burgemeester heeft de raad verteld dat hij onlangs in een redevoering, uitgesproken te Hamburg ter gelegenheid van een tewaterlating van een Amsterdams schip op een werf in deze Duitse havenstad, de aanwezige autoriteiten erop had gewezen, dat het voor de Europeaan van de toekomst straks geen verschil meer zal uitmaken of een schip op een Duitse dan wel op een Nederlandse werf zal worden ge bouwd. Deze gedachte over een situatie in de (verre?) toekomst onderstreepten de autoriteiten met een krachtig, warm applaus. Direct daarop liet burgemees ter Van Hall toen volgen, dat het in het Klein-Europa dan tevens geen verschil zal zijn. of een ton Amerikaanse import- kolen in de haven van Bremen dan wel in die van Rotterdam zal worden ge lost (waarbij de spreker doelde op de uitzonderingstarieven, die de Duitse regering heeft ingesteld ter bescher ming van haar havens). Op deze riit- lating volgde geen applaus kwartaaldividenden bleven op 0,50 dollar per aandeel gehandhaafd, hetgeen overeen kwam met een totale dividenduitkering voor 1958 van 60.573.000 dollar. De activa van de maatschappij bereikten een nieuw record van 1.648.271.000 dollar. Het nettobedrijfskapitaal het bedrag waarmede de vlottende middelen de vlot tende schulden overtreffen bedroeg op 31 december 1958 299.738.000 dollar of 5.973.000 dollar meer daii aan het einde van 1957. Kasgeld en kortlopende beleggingen bedroegen tezamen 148.874.000 dollar. De kapitaaluitgaven waren aanzienlijk lager in 1958 en bedroegen 223,082.000 dollar 265.635.000 dollar in het jaar daarvoor. Zo als in voorgaande jaren werd het grootste gedeelte van deze uitgaven besteed voor de verwerving van nieuwe rechten op olie- en gasproduktie, voor exploratie- en exploita tieboringen en voor de bouw van installa ties voor de produktie van ruwe olie en aardgas. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. M.Struycken, heeft heden mid dag in naam van de Koningin de zittings periode van de Staten-generaal voor ge sloten verklaard. Deze plechtigheid had plaats in het gebouw der Eerste Kamer. De minister, die in ambtskostuum was, reed van het Huis ten Bosch in een gala- berliner naar het gebouw aan het Binnen hof. Hij werd begeleid door een escorte der rijkspolitie in ceremonieel tenue. De kleine stoet trok onderweg nogal wat belangstelling. Aan de ingang van het gebouw werd de minister opgewacht door een commissie van in- en uitgeleide. Deze bestond uit de Tweede Kamerleden dr. Van den Tempel, dr. Albering en mr. Versteeg en de leden der Eerste Kamer mr. Reijers en mevrouw Schouwenaar-Fransen. Nadat de voorzitter van de verenigde ver gadering, de voorzitter der Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, de vergadering had geopend, hield minister Struijcken de vol gende toespraak: „Hare majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de huidige zitting van de Sta ten-generaal in haar naam te sluiten. Slechts een beperkt aantal wettelijke maatregelen is in de afgelopen periode tot stand gekomen. De oorzaak hiervan ligt in het voortijdig einde van deze zitting als gevolg van de ontbinding van de Twee de Kamer. Krachtens Koninklijk...Besluit van 23 december 1958 zal de eerste samen komst van de Eerste Kamer en de nieuw samengestelde Tweede K-a'mer plaats heb ben in verenigde vergadering op morgen 20 maart. Hare Majesteit de Koningin heeft mij verzocht u haar erkentelijkheid te betui gen voor uw toewijding in het behartigen van 's lands belangen. In naam der Ko ningin verklaar ik deze zitting van de Staten-generaal te zijn gesloten". Hierna werd de minister uitgeleide ge daan door de commissie. Hij reed vervol gens terug naar het Huis ten Bosch. Toen de commissie van ontvangst en uit geleide in de zaal was teruggekeerd, sloot voorzitter Jonkman de vergadering. In Naarden is op 91-jarige leeftijd over leden mr. C. H. Thiebout, die het oudste lid was van de A.N.W.B. Hij werd vorig jaar bij de viering van het 75-jarig be staan tot erelid benoemd. Mr. Thiebout heeft van zijn jeugd af ge fietst. Tot zijn vrienden behoorden destijds •Jaap Eden en jhr. Bosch van Drakesteijn Zes jaar geleden heeft men de heer Thie bout zijn fiets moeten ontnemen, omdat hij er uit eigen beweging geen afstand van wilde doen. Conserven. Het gebruik van radio-actieve stralen ter conservering van voedsel nadert het stadium, waarin commer ciële toepassing overwogen zou kun nen worden, aldus de Voedsel- en land bouw organisatie van de UNO (FAO). Volgens een rapport moeten nog vele fundamentele vraagstukken worden op gelost, doch zou commerciële toepas sing spoedig mogelijk kunnen worden voor het onschadelijk maken van ver giftigende organismen in eierproduk- ten en vlees, het desinfecteren van graan en bepaalde verpakte produkten en het tegengaan van het uitlopen van aardappelen. Geratificeerd. President Eisenhower heeft woensdag de wet geratificeerd volgens welke de Hawaii-eilanden de status van staat krijgen. Hawaii zal de vijf tigste staat van de V.S. worden als de bevolking zich bij het komende referen dum daartoe uitspreekt. Het referen dum zal waarschijnlijk in de nazomer worden gehouden. Bandiet. Bill la Trasse, de laatste nog le vende bandiet uit de dagen van het wil de westen is donderdag op 77-jarige leeftijd in Denver (Colorado) overle den. Hij is vooral berucht geworden door de overval, die hij op kerstavond 1910 pleegde op een sneltrein, die op weg was van Kansas naar Leaven worth. Hij perste de reizigers bij die gelegenheid 2.000 dollar af. Onwaardig. De senaat van Columbia heeft met een grote stemmenmeerderheid dictator Rojas Pinilla schuldig bevon den aan schending van de grondwet en machtsmisbruik, en aan gedrag een president onwaardig. Men verwacht dat het hooggerechtshof hem in staat van beschuldiging zal stellen wegens samenzwering tegen president Alberto Lleras Camargo. Explosie. Tengevolge van een ontploffing in een vuurwerkfabriek te Belford Ko- xo, vijftien kilometer van de Brazi liaanse hoofdstad Rio de Janeiro, zijn woensdag dertien mensen om het leven gekomen. Levenslang. De voormalige Gestapo-offi- cier Josef Gabriel is te Wenen tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord, aanstichting tot moord 'en machtsmisbruik. Hij werd ervan be schuldigd deelgenomen te hebben aan massale uitroeiing van de Joodse be volking van Boryslaf en Sambor in West-Oekraïne. Rudolf Müller, die een van de leiders is geweest van Hitiers geheime dienst, heeft zich in zijn cel opgehangen. Hij was vrijdag gearres teerd en naar de gevangenis van Lud- wigsburg (West-Duitsland) overge bracht. Botsing. Bij een botsing tussen een auto en een goederentrein bij Xenia in de Amerikaanse staat Ohio zijn zeven meisjes tussen acht en twaalf jaar en twee vrouwen die allen in de auto zaten om het leven gekomen. Strijdbijl. Twee landarbeiders hebben bij het ploegen nabij het Franse dorp Saint Bugand en Loudeac bij Rennes een op slagplaats met bijna 800 bronzen strijd bijlen gevonden. Volgens de eerste ra ming zijn de bijlen tussen '1.000 en 800 jaar voor Christus gemaakt. De bijlen lagen, gerangschikt in vier cirkels. Machteloos. Een vader heeft voor de recht bank in Huil (Engeland) verklaard dat zijn veertienjarige zoon alleen 's avonds uit bed wilde komen om naar de tele visie te kijken. Om hem voor de recht bank te krijgen moest een bevel tot aanhouding worden uitgevaardigd om hem naar een inrichting voor jeugdige overtreders over te brengen. Vandaar werd hij door de politie naar de recht bank gebracht. De vader zei dat hij geen macht over de jongen had. Slechte indruk. De aartsbisschoppelijke curie van Milaan heeft het imprimatur teruggenomen dat gegeven was aan een bijbelverhaal in de vorm van een beeldroman. Deze uitgave heeft in krin gen van leken zowel als bijbelgeleer- den een slechte indruk gemaakt. De Osservatore Romano leverde er critiek op, evenals Israëlische gemeenschap pen in Italië. Machten der duisternis. De „Pravda" heeft melding gemaakt van de toegeno men activiteit van de Amerikaanse re ligieuze sekte Jehova's getuigen, die in de Sovjet-Unie is verboden. De „Pravda" schrijft dat het niet mogelijk is onverschillig te blijven tegenover de wederopstanding van deze „macht der duisternis". Het Russische partijor gaan vestigt voorts de aandacht op de „adventisten van de zevende dag", die spionage bedrijven en werken voor de oorlogsophitsers". Het hogedrukgebied, dat het weer in en kan plaatselijk ook, evenals de afgelo- West-Europa beheerst, heeft de afgelopen Pen nacht> nachtvorst optreden. Dp wind blijft in de oosthoek en neemt verder af. 47. Met een ruk trok de commissaris de sigaar uit Panda's vingers. „Mijn geduld is op!", riep hij hees, „in de cel met die twee sigaar maniakken! Als ze zelfs een arme zwerver van zijn sigarenpeukjes beroven, zijn ze tot alles in staat! Maar nu zal ik tot de bodeni uitzoeken, wat hier achter zit!" „Dat is al uitgezocht, commissaris", merkte Pat op, „ik heb u immers verteld, dat ik, de grote detective Pat O'Nozel dit zaak persoonlijk in handens heb? Het gaat niet om sigarens, maar om één sigaar, de bolknak van professor Kalker. Ik zal u alles nog eens uitleggen....". Maar hier maakte de grote detective het alleen maar erger mee. „Niets wil ik meer horen!", loeide de commissaris, „in de boeien, in de kerker, in de cel met ze!" Het volgende ogenblik werden Pat en Panda in dezelfde cel geworpen, waarin de rare uitvinding van professor Kalker was opgesloten. En daar zaten ze nu. Het hielp allemaal niets dat Pat O'Nozel stampvoette en schreeuw de, dat men een grote detective niet zo mocht behandelen. De celdeuren bleven dicht 24 uur een versterking ondergaan bij Schotland, nadat een depressie zich over Noord-Scandinavië naar de poolstreken verwijderde. Op de oceaan speelt de de pressieactiviteit zich ver van het Europe- WEERRAPPORTEN Temperaturen, bulten en binnenland beden- morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur 68 G daarmee neemt de bewolking nu geleide- lijk af en worden de temperaturen over dag iets hoger. In de komende nacht zal Vrijdag 20 maart Zon op 6.45 uur, onder 18.51 uur. Maan op 13.51 uur, onder 4.11 uur. Maanstanden 24 maart 31 maart 21.02 uur 12.06 uur volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 19 maart Hoog water -0.55 en 23.45 uur. Laag water 5.46 en 18.39 uur. Vrydag 20 maart Hoog water 12.25 en uur. Laag water 7.19 en 20.14 uur. 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Algiers Den Helder geheel bew no 4 Ypenburg zwaar bew. no 2 Vlissingen half bew. no 2 Eelde zwaar bew. O 3 Twente mist windst. 1 De Bilt mist no 2 Eindhoven licht bew no -0 Vlv. Z.-Limb onbewolkt ono 0 Helsinki onbewolkt w 0 Stockholm onbewolkt w -2 Oslo onbewolkt nw -4 Kopenhagen onbewolkt nno 0 Aberdeen geheel bew. windst. 3 Londen geheel bew. nno 3 Amsterdam geheel bew. no 4 Brussel mist ono 1 Luxemburg onbewolkt no 0 Parijs geheel bew. windst. 3 Bordeaux licht bew. O 5 Grenoble geheel bew. windst. 7 Nice zwaar bew. zzo 7 Berlijn zwaar bew. O 2 Frankfort zwaar bew. O 0 München licht bew. z 1 Zürich regen ono 3 Genève zwaar bew. windst. 6 Locarno regen o 6 Wenen half bew. ozo 4 Innsbruck half bew. w 2 Rome half bew. zzo 12 Ajaccio zwaar bew. ono 7 Madrid zwaar bew. nnw 6 Mallorca half bew. windst. 6 Algiers mist zzw 7 68 ea 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,1 1 0 0 2 0,1

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2