SPD-leiders ontnuc hterd terug uit Moskou r \m Alphenaar Heuss nam eindelijk een kijkje bij het Westduitse leger Wij kinderen Van dag tot dag Kroesjtsjev's enig verlangen is een bevestiging van de status quo CT*raatótoel 3 Siaeeessee wijze mam Ongeluk met kernreactor bij Sverdlovsk in 1958 172 mensen besmet hoge kwaliteit Modieuze REGENMANTELS iS&r Parkacoats U/etetblmodeGtecdceS - Pi Q toppteóêaties Oost-West gesprek in Genève zou worden geschorst MATTHEUS PASSION VAR nam weer ladingen voor Israel in besiag Op de Als een burger zonder minderwaardigheidsgevoel DONDERDAG 19 MAART 1959 De opgewektheid, waarmee minister Luns gisteren in de Eerste Kamer zijn successen op het gebied van de buiten landse politiek heeft verdedigd, was een betere zaak waardig. Niet dat de buiten landse politiek van ons land geen goede zaak zou zijn, maar over de kwaliteit van de successen van minister Luns op dat ter rein en vooral inzake Indonesië valt wel te twisten. Dat de Nederlandse positie in verband met Nieuw-Guinea „ontegenzeggelijk ver sterkt" is, lijkt ons een uiting van gevaar lijk optimisme. En over de „vastbesloten heid" van de Australische regering om de Nederlandse soevereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea te blijven steunen zal mi nister Subandrio vermoedelijk wel enigs zins anders denken dan minister Luns. Maar wat ons het meest heeft verwon derd is de voldoening, die onze minister heeft geuit met betrekking tot de goede samenwerking tussen Nederland enerzijds en de Verenigde Staten en Engeland an derzijds inzake de Indonesische kwestie. Om redenen van tact heeft mr. Luns ver moedelijk niet willen zeggen, dat het Ame rikaanse aandeel in die samenwerking voor een groot deel bestaat uit het leveren van wapens aan Indonesië en uit het in ont vangst nemen en ongelezen opbex-gen van Nederlandse protesten. En waarschijnlijk wist hij gisteren, toen hij zijn rede in de Kamer hield, nog niet dat de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta op diezelfde dag een overeenkomst voor de levering op kre diet (lees: gratis) van Amerikaanse land- bouwprodukten ter waarde van 270 mil joen gulden aan Indonesië met een zekere plechtigheid had ondertekend en daarbij had gezegd dat de Amerikaanse regering en het Amerikaanse yolk het zulk een „buitengewoon dankbare taak" vinden, Indonesië op deze manier van dienst te kunnen zijn. Als minister Luns dit wèl geweten had, zou hij zich dan nog altijd zo ingenomen hebben getoond met de mate van steun, die Nederland van zijn Amerikaanse bond genoot krijgt bij het streven naar maat regelen om Indonesië de onrechtmatigheid van de inbeslagnemnig der Nederlandse ondernemingen duidelijk te maken? Of is economische hulpverlening, waaraan geen enkele voorwaarde is verbonden, in Ame rika misschien de gebruikelijke methode om rovers op het rechte pad te brengen? Minister Luns zal het wel zéér betreu ren- dat hij over dit onderwerp geen na woord aan zijn rede van gisteravond kan toevoegen of hoeft toe te voegen. De president van de Westduitse Bonds republiek, Heuss, die in september ambte loos burger zal worden, heeft zich dezer dagen voor het eerst direct gericht tot de nieuwe „Wehrmacht" en daarbij zijn me ning over de taak van het Duitse leger niet onder stoelen of banken gestoken. Heuss is niet een anti-militarist, doch wel een pacifist. Wie meent dat deze twee termen synoniemen zijn, moge bedenken dat een vredelievende aard niet onver mijdelijk een neiging tot weerloosheid be hoeft op te roepen, doch dat een mens die de vrede liefheeft in bepaalde omstandig heden ten volle bereid kan zijn voor het behoud van die vrede een krachtige hou ding van verdediging aan te nemen. Heuss heeft de Westduitse officieren voorgehouden, dat het er in dit atoom tijdperk niet meer om gaat een oorlog te winnen, doch een oorlog te voorkomen. In deze uitspraak ligt een helder inzicht ten aanzien van de fataliteit van elke toe komstige oorlog, alsmede een diep begrip voor het feit dat de oorspronkelijke taak van een leger beveiliging van land en volk in vereenvoudigde vorm is her steld: nu een leger in een atoomoorlog de veiligheid van land en volk niet meer kan garanderen, is het voorkomen van zulk een oorlog de beginselopdracht van defen sieve inspanningen geworden. Het was een burger, die hier sprak niet een ijzeren beroepssoldaat met Bis- marckbloed en Von Moltke-principes, en zeker niet een volksleider van Pruisisch allure met veldslagdromen. Een Duitse burger uit het atoomtijdperk, aan het einde van zijn carrière doch vervuld met de ware liefde voor het Duitse volk en zijn toekomst. Het is de vraag of deze woorden van een burger de Duitse officieren geïnspi reerd dan wel geïrriteerd hebben. Doch zij kwamen in ieder geval van een man die de hoogste functie in het halve Duitsland van 1959 vervult. Dat geeft de burger moed ook de burger buiten de Duitse grenzen, die maar al te vaak de Pruisische mentaliteit ook ontdekt in niet-Duitse ge lederen. Oostenrijks blad meldt: WENEN, (UPI) Volgens het onaf hankelijke Oostenrijkse blad „Die Pres- se" heeft zich vorig jaar februari een he vige ontploffing voorgedaan in de Russi sche kernreactor bij Sverdlovsk in het Oeralgebergte, ten gevolge waarvan 172 personen ernstig radio-actief besmet raak ten. Twaalf dorpen en een aantal kolchosen moesten worden geëvacueerd en een ge bied van ruim 1,3 miljoen hectaren is ge sloten voor alle verkeer van buitenlan ders. Twintig personen zouden oogziekten hebben opgelopen en een aantal van hen zou blind geworden zijn. Die Presse baseert zijn bericht op mede delingen van een kernfysicus uit een Oost europees satellietland, die het zou heb ben vernomen van een lid van de Russi sche medische academie, die de vorige herfst de gewonden kreeg te behandelen. Buitenlanders worden nog steeds niet toegelaten in het gebied van Sverdlovsk en Tsjeliabinsk, aldus die Presse. Advertentie MATTHEUS-PASSION met o.a. Karl Erb, o.l.v. Gtinthcr Ramin 33 t.p.m. compl. ƒ49 Passie- en Paasliederen gezongen door Aafje Heynis, alt 45 t.p.m. ƒ6.50 Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Rijk gesorteerde collectie in charmante jeugdige modellen - sprekende dessins, in zonnige kleuren vanaf 39.^5 fill de grote mode voor de sportieve vrouw, in speciale weer- en winduitvoering vanaf 34.75 (Van onze correspondent in Bonn) De beide vice-voorzitters van de West duitse socialistische oppositie partij, S.P.D., professor Carlo Schmid en Fritz Erler, hebben gisteren te Bonn op een persconferentie verslag gedaan van hun reis naar Moskou. Beide socialistische lei ders blijken zeer teleurgesteld en ont nuchterd te zijn. Over geen enkel punt, dat zij te berde brachten, hebben zij met hun Russische gesprekspartners overeen stemming bereikt. Het enige positieve dat men uit hun verklaringen kan halen, is Kroesjtsjev's mededeling, dat de Sovjet- Unie niet zal ingrijpen, wanneer de bevol king van Oost-Duitsland een ander rege- ringsbestel dan het communistische zou kiezen. Veel waarde hecht men echter aan deze bewering van Kroesjtsjev na de on derdrukking van de Oostberlijnse en de Hongaarse opstand echter niet Schmid en Erler zetten met hun verkla ringen kennelijk een streep onder hun vóór hun reis steeds geuite hoop, dat er met de Russen wel viel te praten over de Duitse kwestie. Kroesjtsjev heeft hun mee gedeeld, dat het hem volkomen onverschil lig is, of de bondsrepubliek lid van de NAVO is of niet. Hij is toch niet bereid tot enigerlei concessie op het punt van de Duitse hereniging, die zijns inziens een kwestie is van onderhandelingen tussen Oost- en West-Duitsland. Maar, zei Kroesj tsjev openlijk tegen Schmid en Erler: de zin van de Russische eis voor een vredes verdrag houdt in eindelijk de feitelijke toe stand van het bestaan van twee Duitse sta ten en van de Oder-Neisse-grens (de hui dige grens tussen Oost-Duitsland en Po len) te veranderen in een juridisch gefun deerde situatie. Uit Kroesjtsjev's verkla ringen, zo blijkt uit de mededelingen van Schmid en Erler, kan men voorts opma ken, dat de Russen vast van plan zijn met of zonder vredesverdrag, de kwestie-Ber- lijn volgens hun eigen opvattingen op te lossen. Van vrije verkiezingen in geheel Duitsland moest Kroesjtsjev niets hebben. In zo'n geval, zo zei hij tegen Schmid en Erler, zouden de vijftig miljoen Westduit sers de zeventien miljoen Oostduitsers overstemmen en zou de meerderheid en niet de waarheid zegevieren ..De enige troost die de Russische minister-president aan de S.P.D.-leiders heeft gegeven, is, dat hij geen oorlog wenst, omdat de Sov jet-Unie nog zoveel moet doen waarvoor vrede onontbeerlijk is. Eind der illusies Men meent te Bonn, dat de S.P.D. haar illusies, dat er met de Russen wel valt te praten, langzamerhand wel zal moeten op geven. Dit is steeds een belangrijk punt in de socialistische propaganda tegen de re- gering-Adenauer geweest en heeft in de afgelopen jaren tot heftige meningsver schillen geleid .Van C.D.U.-zijde is reeds gezegd, dat de S.P.D. de consequenties uit deze reis moet trekken, omdat de Russen geen Duitse hereniging in vrijheid wensen, zelfs niet voor de prijs van een gedemili tariseerd en geneutraliseerd Duitsland. Men mag hieruit opmaken, dat het tijd perk der illusies over de Duitse eenheid GENèVE, (UPI) De besprekingen over het staken van proeven met kernwapens zullen hoogstwaarschijnlijk dit weekeinde tot midden april worden geschorst, aldus heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie in Genève medegedeeld. De besprekingen waaraan de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië deelnemen, zijn begonnen op 31 ok tober. De laatste weken is geen enkele voortgang gemaakt. Het moeilijkste punt blijkt de controle op een eventueel ak koord. Advertentie I S. Bach Klavieruittreksel f 5.75 Orgelmuziek voor •4e Liidenstijd en Paso- in Bonn, zowel in. kringen der regering als der oppositie, langzaam maar zeker ten einde loopt. En dat niet slechts in rege- rings- maar ook in oppositiekringen het realistische standpunt zal worden gehul digd, dat die eenheid een droom en niets meer is, zolang er lieden als Kroesjtsjev te Moskou het heft in handen houden. Voor wonderen, waaraan bepaalde Westduitse politici op het punt der Duitse eenheid nog geloven, is het waarlijk niet de tijd. JERUZALEM, (AFP-Reuter) Israel heeft bij de Veiligheidsraad geprotes teerd tegen het beslag nemen van scheeps ladingen door de V.A.R. In het protest wordt verzocht om teruggave van de ladin gen en wordt gezegd, dat Israel zich het recht voorbehoudt verdere maatregelen te nemen. Volgens regeringsfunctionarissen is vo rige week de Westduitse vrachtboot „Lia- lott" aangehouden, die met Israëlisch ce ment en citrusvruchten op weg was naar Malakka en Hongkong en wordt de lading thans in Port Said ontscheept. Ook andere schepen met goederen uit Is rael werden aangehouden. De Israëlische afgevaardigde bij de UNO Eban, schreef in zijn brief aan de Veilig heidsraad dat „deze inmenging in vreed zaam handelsverkeer door het Suezkanaal twijfel moet doen rijzen aan de bereidheid van de V.A.R. om aan haar internationale verplichtingen te voldoen". P am flat Zoals ik wellicht reeds eerder zei, woon ik in een vlatgebouw, een der grootste in mijn domicilie, waar 190 nare families in een E-vormig perceel op klein grondgebied samenleven en haten. Het nadeel van een vlatgebouw en laat niemand mij vertellen dat het met een f geschreven wordt, ik moet tenslotte weten waar ik woon het nadeel van een v.-g. is het feit, dat er niet slechts links van je nare lawaaiige mensen wonen doch ook rechts, en niet slechts boven je, ook beneden. Vroeger waren we gelijkvloers en alleen de bruine stoker van de centrale verwar ming zat onder ons en zong liefelijke West- indische liederen bij de gitaar. Maar nu zitten we drie-hoog in de el lende en hebben dus benedenburen met lawaai en bovenburen met lawaai af gezien van links en rechts, voor en achter. Het voordeel van gelijkvloerse buren is, dat men het oor aan de muur kan leggen en niet slechts nauwkeurig vaststellen waar het lawaai vandaan komt maar ook wat de schoonmoeder tegen haar zoons vrouw zei toen deze haar een oude vrek kige tang genoemd had. Bij boveii en beneden is het echter in tens moeilijk vast te stellen, wie het feest geeft, wie een luid televisietoestel heeft, wie een ontstemde piano en een onmuzikaal kind bezit, wie weer ruzie hebben en wie een bad nemen. Tenzij er water langs de muur druipt; in dat geval ben je zeker dat het meneer boven is. Water, anders dan geluid, gaat steevast van boven naar beneden. Geluid gaat echter waar het maar een kans ziet. En die ziet het! Luid feest tot drie uur 's nachts. Einde lijk kunnen wij het niet meer volhouden. Wij stampen met geweld op de vloer, wij gooien een encyclopaedic van de kast, wij hameren, om na enige minuten een woe dende man in nachtgewaad van beneden voor onze deur te vinden. „Wat of we wel dachten, dat we deden?" Het feest was boven ons, niet onder ons en de arme buurman van beneden, die morgen om zes uur op moet, is door ons gestamp wakker en kan niet meer slapen. Op zijn minst elf gezinnen openen nu hun vlatdeuren en vragen angstig waar de bom gevallen is. Vreselijke ruzie door het plafond, uren lang. Eindelijk kunnen we het niet meer verdragen. We bellen naar boven en vra gen of ze alstublieft wat rustig willen worden. Een slaperige stem. zegt, dat ze al drie uur in bed liggen. Het lawaai moet van beneden gekomen zijn. Ik heb slechts één afweermiddel, dat steevast helpt. Deze schrijfmachine heeft een rol van kurk en als ik tik ratelt het tegen de muren en mijn bureau rammelt gezellig mee. Als ik nu de ramen open doe, ook al is het wat kil, dringt dat geluid trefzeker boven en beneden, links en rechts, voor en achter bij de nare buren binnen. Ze hebben al eens geklaagd, maar heis mijn broodwinning. En nu hebben zij het land en kunnen niet slapen. Dit artikel is een wraakneming. ?I. B. Fortuin (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondspresident Heuss heeft dezer dagen, voor het eerst in zijn tienjarige ambtsperiode, het nieuwe Westduitse leger bezocht. Hij hield te Hamburg voor een officiersschool een re de die men in West-Duitsland van zeer grote betekenis acht. Heuss stond ten on rechte bekend als een tegenstander van alles wat militair is. Men dichtte hem anti- militarisme toe en men "ergat dat hij tij- Advertentie In het patroon van de we reldgebeurtenissen vormt ons land ongetwijfeld een oase van rust en welgedaanheid, waar door terecht de jaloezie van buitenlanders wordt opgewekt. Hier zijn geen junta's die el kander vermoorden en opvol gen in een onbewaakt week einde hier is geen sprake van ontwakende volksgroepen die met bommen en granaten van de bergen dalen om arge loze nederzettingen te overval len. Wij kennen geen revolu ties, geen coupes d'états, geen machtovernamen door het leger, geen hongersnood, geen sprinkhanenhordes die als Derde-Rijkduitsers uit de lucht komen vallen om alles onder onze handen weg te eten. Wij hebben nu en dan een voor zichtige regeringswisseling met een nog voorzichtiger relletje op de Dam, dat is waar, maar dat vormt dan ook ongeveer de enige sensatie des levens. Wanneer we geen ongrijpbare jeugd hadden, zou er hele maal nooit iets gebeuren v de moeite van het bekijken waard is. Naast die rust genieten wij bovendien ook nog van een sociale onderbouw die onze zorgen opvangt, van een com plex aan overheidsmaatregelen en voorzieningen dat het ons schier onmogelijk maakt, ons te verwonden aan de scherpe kantjes van het bestaan. Is het een wonder, dat een inwoner van Nyassaland of Frankrijk met enige naijver ons geregel de leventje beschouwt en met spijtige wrevel de talrijke na righeden ondergaat, die zijn landaard hem oplegt? Hij zou nóg meer wrevel voelen, wanneer hij zou weten dat wij Nederlanders niet al leen met grote zorg gekoesterd worden, doch zelfs door een groepje uitverkorenen voortdu rend worden weerhouden van de zonde in verlerlei vormen. Wij Nederlanders behoeven niet bang te wezen dat wij in verleiding komen, want er zijn in ons land mensen die zich dag in dag uit met spiedend oog en rechtschapen gemoed opofferen om die verleidingen verre van ons te houden. Deze mensen moeten wel zeer begenadigd zijn, aange zien hun blijkbaar het oordeel des onderscheids is gegeven dat het gepeupel mist. Het ge peupel dat zijn wij allemaal kan niet in staat worden geacht zelf te kiezen tussen goed en kwaad, en daarom doen die brave, hoogstaande lieden dat voor ons. Deze kenners van de deugd, deze geestelijke supermensen, zetelen overal. Men bespeurt hun uitverkiezing en hun bo vennatuurlijke helderheid van oordeel in tal van verbodsbe palingen, waardoor het ons "tnmondigen mogelijk is de rechte weg van orde en goede zeden te bewandelen zonder te dwalen en in zonde te ver vallen. Hoe gelukkig moeten wij ons prijzen, dat wij deze lieden be zitten. Zij zijn ongetwijfeld een geschenk des hemels, spe ciaal op maat gemaakt voor Nederland. „Het is verboden" zo vangt de welwillende verma ning altijd aan, waarmee wij behoed worden voor de slechte invloeden van onze samen leving. „Het is verboden" siert onze stranden en wandelpar- ken, onze bossen, onze duinen, onze politie-verordeningen, onze ganse levensruimte. Als geoefende ski-ers manoeuvre ren wij tussen de verbodsbe palingen door in een brave en onderdanige slalom, wel besef fend dat het voor ons best wil is. De uitverkoren helderzien den zetelen in gemeentebestu ren, politiekorpsen, departe menten, overheidscommissies, overal waar zij het nuttigste gebruik van hun bewonde renswaardige oordeel over goede zeden kunnen maken. Zij bewegen zich ook in de vrije natuur, waar zij onver moeid de vinger leggen op alle aanstalten tot zondige afdwa lingen. Zij spieden naar de zonde en naar de aanleiding tot zonde en naar de aanlei ding tol de aanleidingen tot zonde. Hun ontgaat niets. Zij weten dat de duivel en het vlees op de loer liggen om de argeloze onwetenden dat zijn wij te overrompelen en mee te sleuren in een poel van zedeloosheid en ordeloosheid. Deze hulde is nu eens voor namelijk bedoeld voor die leden van de film-herkeu- ringscommissie, die besloten hebben een film van Oostduit- se herkomst af te keuren als zijnde in strijd met de goede zeden en de openbare orde. Een film uit Oostduitsland een land van duistere zondig heid over oorlogsmisdadi gers, die thans weer in volle glorie openbare functies be kleden. Hulde aan die brave zielen, die ontdekten dat deze film enkel bedoeld was om stem ming te maken tegen West- Duitsland. Hoe kwetsend im mers zou het zijn voor onze zeden en orde, wanneer de Bondsrepubliek in een kwaad daglicht zou zijn gesteld! De commissie twijfelde eraan, of deze film wel met uitsluitend eerlijke en nobele bedoelingen was vervaardigd. Dat is een ernstige twijfel. Wij weten immers, dat alle films die in onze bioscopen draaien en van Franse, Amerikaanse en West duitse herkomst zijn, gemaakt zijn met uitsluitend eerlijke en nobele bedoelingen. „Vrou wen te koop", „Meisjes langs de straat", „Duistere harts tochten", „Gevallen vrouwen", „Liefdespassie", „Verslaafd aan de Liefde", „Zwoele Nach ten", „De vrouw die zondigde", „Stoottroeper in de aanval", „De nacht der verleiding", „Slavinnen der liefde", „Spaan se driften", „School voor de misdaad", „De vrolijke moor denaar". „Lichte vrouwen", „Zes maal getrouwd", „De be geerte overwon", „Haven der hartstocht", „Verborgenheden van Parijs", „Vlees is zwak", „Geheime liefde", „De fatale driehoek", „Revolgers en recht", „Blauwbaard gevan gen", „Dansmeisjes", „Gehei men van de Harem", „Haat tegen Haat", „Dal der Begeer te", om een kleine opsom ming te geven van al die no bele en eerlijke films zijn alle vervaardigd met de uit sluitende bedoeling om ons de vex-dorvenheid van het grote leven te leren kennen en daar door onze zielen te zuiveren. De breedheid van opvatting der filmkeuringscommissie is wel zeer duidelijk gedemon streerd door het feit, dat zij deze en andere filmpx-odukten tot onze bioscopen toelaat. Doch een film over oorlogs misdadigers, die Joden ver volgden en i-azzia's hielden hoe kwalijk moet die werken op onze gevoelens ten opzichte van de Westduitsers! Wij zou den ex-uit kunnen concluderen, dat onze westelijke naburen niet die nobele en vriendelijke lieden zijn, waarvoor zij in onze politieke afspraken te boek staan. En dat is iets, waarvoor de edele zielen der commissie moeten waken. Want zoiets kunnen wij zelf niet onderscheiden. Genoeg ironie. Het stemt tot voldoening dat twee leden der commissie, een katholiek en een remonstrant, hun ontslag genomen hebben omdat zij de beslissing over de Oostduitse documentaire niet met hun geweten overeen konden brengen. Deze twee hebben terecht begrepen, dat de politieke suggestie niet tot de taak der filmcommissie behoort en dat zij slechts en uitsluitend de werkelijke gevaren voor goede zeden en openbare orde dient te signaleren. Deze taak is al zwaar en veeleisend genoeg. Wanneer de commissie zou menen dat zij de opdracht heeft, ons ook nog verre te houden van kennis die niet past in bondgenootschappen of politieke strategie, zou het tijd worden de vraag te stel len, of Nedei'land volgens haar mening index-daad bevolkt wordt door elf miljoen onmon dige kinderen de filmkeu ringscommissie uitgezonderd. J. L. dens de debatten over een grondwet in de Westduitse pai-fementaire raad in 1949, toen geen Duitser ook nog maar iets wilde we ten van een eigen leger, de eerste, en eni ge, was die pleitte voor de dienstplicht, die hij „het legitieme kind van de demo cratie" noemde. Aan 417 vaandrigs en tientallen officie ren vertelde Heuss met opzet jaren te heb ben gewacht met deze „onthulling" omdat hij wilde zien hoe het nieuwe Westduitse leger zich zou ontwikkelen. Hij zei er in 1949 voor te hebben gezorgd dat in het programma van de eerste Westduitse re- gering-Adenauer de zorg voor officieren en soldaten omschreven stond. Met „Heuss als anti-militarist" werd af gerekend, maar Heuss' verdere uitspraken zullen niet voor iedere off Lier aanvaax-d- baar zijn geweest. Zo waai-schuwde hij te gen valse tradities in het leger. Met de overlevei'ing van gewonnen veldslagen ko men we er niet, zo zei hij. „Laat bij uzelf niet de geest opkomen van oude-heren- clubs, de geest van traditieverenigingen", die leidt tot schematisex-ing van het sol datenleven, tot een bx-euk met het burger lijk leven. Heuss aarzelde niet de officie ren te noemen, die op 20 juli 1944 poogden Hitier uit de weg te ruimen hetgeen in bepaalde Westduitse kringen nog altijd aanleiding geeft tot een discussie over vei'raad of geen verx-aad. Op deze wijze hield de intellectueel, de schrijver, de president het Westduitse le ger enkele begrippen voor, die Let nieu we leger niet kan negeren; zoals de zin van het soldaat-zijn in deze atoompei-iode, waarin het er niet meer om gaat of een soldaat iets moet wagen om de slag te winnen, maar waarin het gaat om het voorkomen van een oorlog, niet om het winnen daarvan. In deze tijd, aldus Heuss is de soldaat er niet om te vechten, maar om te voorkomen dat er gevochten zal moeten worden. Voorts kantte Heuss zich tegen de al te decox-atieve zijde van het soldaat-zijn: de uniformziekte, het hangen aan uitei'lijkheden zoals men dat hier da gelijks in de „nieuwe" maar bijna weer oude Duitse unifoi-men van het nieuwe le ger kan opmerken.... Zo kwam Heuss, vrij laat, bij het West duitse leger om enige waarheden te zeg gen en om goedmoedig de minister van Defensie Strauss (die ook aanwezig was) op de vingers te tikken, toen deze op een gegeven ogenblik Heuss oppei'bevelhebber van het leger noemde. „Ik vergeef u het woord opperbevelhebber", zei Heuss. „Krachtens de grondwet is in vredestijd de minister van Defensie verantwoorde- lijk voor de strijdkrachten, terwijl pas bij het afkondigen van de defensiestatus (in feite oorlog) de bondskanselier het opper bevel in handen krijgt". Overigens reken de Heuss ook, kort maar krachtig, af met ds. Niemöller, die de opleiding tot soldaat een opleiding tot de hogeschool van misda digers zou hebben genoemd. Zo kwam Heuss bij het leger: als, zoals hij hetzelf zei, een burger zonder minder waardigheidsgevoelens. KRUISWEG 47-49 HAARLEN!

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5