SCHOENEN 10% korting Vanmorgen in de vishal en op zee Kinder Schoenen Burgemeester Bruinsma opent beschutte werkplaats <23 rie ven aan de redactie STOFZUIGERS DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DONDERDAG 19 MAART 1959 7 PALISSADE NEDERLANDS 181e Voetbalclub „Beverwijk" vandaag veertig jaar Th. Groen neemt afscheid van bestuur geitenfokkers Jaarvergadering VARA LOENDERSLOOT Boerenleenbank „Wijk aan Zee en 011111" floreert IJmuidenKennemerland Scheepvaart Burgerlijke Stand van Velsen 99% Lange Nieuwstraat 469 'n pracht collectie en VRIJDAG-VOORDEEL Het spaart u guldens Burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft woensdagmiddag in het gebouw van de voormalige „Chemica" aan de Beverwykse „Pyp" de gemeentelijke beschutte werk plaats voor lichamelijk gehandicapten offi cieel geopend en deze verwijzend naar historische gegevens „Palissade" gedoopt. Voor deze plechtigheid bestond zeer veel belangstelling, zowel van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken, de omlig gende gemeenten Velsen, Heemskerk, Castricum en Uitgeest, als van geestelijke en wereldlijke autoriteiten van stad en streek, artsen, vertegenwoordigers van Kruisverenigingen, Ziekenfondsen, sociale verenigingen, het Bedrijfsapostolaat, de S.T.O.K.K. en directies van bedrijven. De nu geopende werkplaats „Palissade" moet worden gezien als voorlopig. Het ligt in de bedoeling samen met Heemskerk, Castricum en Uitgeest te komen tot bouw van een definitieve werkplaats. Wethouder E. Gerritse heeft er in een toespraak op gewezen, dat overheid en in stanties in het verleden ook zorg hadden voor de geestelijk en lichamelijk gehandi capte mens. Men deed toen echter niets aan het opheffen van diens nood, door hem zijn plaats in de maatschappij terug te geven. De medische revalidatie is met veel zorg de laatste jaren ter hand genomen en we zijn in de gelukkige omstandigheid, dat te Wijk aan Zee in „Heliomare" een modern revalidatiecentrum tot stand is gekomen, waarmee de gemeentelijke werkplaats, be stemd voor de sociale revalidatie, in be paalde vorm kan samenwerken en tot aan vulling kan komen. Het doel van de sociale revalidatie is de gehandicapte zoveel mogelijk het prestatie niveau van de niet-gehandicapte te doen benaderen. In de werkplaats worden de gehandicap ten getraind, ze worden geholpen bij het zoeken naar een werkloning en aan arbeid geholpen. De werkplaats, die voor som migen de blijvende werkgelegenheid is, is voor anderen de overgang naar normale arbeidsprestatie. De stichting en inrichting van een beschutte werkplaats brengt hoge kosten met zich mee, waarin gelukkig wordt tegemoetgekomen door een belang rijke bijdrage van het rijk. De wethouder heeft vervolgens uiteen gezet, dat het streven van deze tijd, alle arbeidskrachten zoveel mogelijk in te scha kelen, bij verschillende instanties weer klank heeft gevonden. Hij ging na wie zich buiten de dienst voor Sociale Zaken met de geestelijk en lichamelijk gehandicapten hebben bezig gehouden en gaf in het kort de voorgeschiedenis van het totstandkomen van de werkplaats weer. Vooral het financiële gedeelte heeft heel wat hoofdbrekens gekost en de wethouder dankte een ieder, die had meegeholpen tot een oplossing te komen. Burgemeester Bruinsma heeft in zijn openingsrede een woord van de filosoof Rückert aangehaald, die zeide: „Alleen in zijn werken voelt de mens, dat hij wat is". Hij vertelde daarna hoe hij aan het woord „Palissade" was gekomen. Teamwork Namens het ministerie van Sociale Zaken heeft de Rijksconsulent, de heer Zoet, het teamwork geprezen, waarmee men in Be verwijk deze 181ste beschutte werkplaats, die sinds 1946 in ons land tot stand kwam, heeft verwezenlijkt. Dr. Hut, directeur van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid, noemde het Het is vandaag precies veertig jaar ge leden, dat de voetbalvereniging Beverwijk werd opgericht. Dit jubileum gaat niet on gemerkt voorbij. Zaterdag wordt in café Sport een receptie gehouden en zondag 12 april komt de grote Beverwijk-familie bij een in het Kennemer theater voor een feestavond. Een klein groepje Beverwijkse jongens richtte in 1919 de voetbalclub SDO op, die in Velseroord speelde. Later kreeg men een veld op Oosterwijk. Daarna ging men naai de Hoge Hoflanderweg. Men speelde maar enige jaren onder de naam SDO, waarna de naam in Beverwijk werd gewijzigd. De club kwam eerst in de Diocesane bond uit en ging later over naar de R.K.F. Men maakte reizen naar Rotterdam, Loosduinen, Culemborg en Hoorn. In het seizoen 19291930 kwam men voor het eerst in de N.V.B. Al direct sloegen de Wijkers een goed figuur, en men had dan ook veel supporters. In het jaar 1935 volgde promotie naar de derde klasse, in 1954 werd de tweede klasse bereikt. Lang is men daar niet gebleven, Beverwijk zakte weer naar de derde klas. Maar nu staan de mannen van Grapendaal, de onvermoei de voorzitter, aan de drempel van de twee de klas. Een mooier cadeau zou er voor de grote Beverwijk-aanhang niet denkbaar zijn. Na ruim dertig jaar bestuurslid te zijn geweest van de geitenfokvereniging Bever wijk en omstreken heeft de heer Th. Groen in de woensdagavond gehouden ledenver gadering als zodanig bedankt. Voor deze vergadering, die in het Centrum werd ge houden, bestond meer belangstelling dan men gewend is. De voorzitter, de heer Jac. Davidson, zette in het kort het bestaansrecht der ver eniging uiteen. Men heeft nog dertig leden, dit zijn de echte-geitenliefhebbers, die hun beestjes heel goed verzorgen, zuiver uit liefhebberij. Want deze „koe van de werk man", neemt in aantal steeds af, ook in deze streek. Men heeft nu leden in Beverwijk, IJmui- den, Heemskerk en Uitgeest. Wil men ver zekerd zijn van een goed geitenras, dan moet men de beschikking hebben over een goede bok. Het afgelopen jaar heeft een bokken-,.mutatie" plaats gehad, de oude bok verdween en een nieuwe kwam, aan gekocht aan het opfokstation in Alkmaar. Met belangstelling luisterden de leden naar de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, respectievelijk de heren M. Bruins en Th. Groen. De heer Hilarius werd als penningmees ter benoemd in de plaats van de heer Groen. Woorden van dank werden tot het scheidende bestuurslid gesproken. van grote preventieve betekenis, dat door de beschutte werkplaats bij lichamelijk ge handicapten geestelijke onderontwikkeling wordt voorkomen. Na de officiële opening heeft de heer J. v. d. Kieft, leider van de werkplaats, een korte uiteenzetting gegeven voordat de vele aanwezigen de wcrkhallen bezochten, waar zij de gehandicapten aan de arbeid zagen. De werkplaats is gestart met houtbewer king, boekbinden en vul- en plakwerk. Er is veel werk, maar de leider ziet uit naar werk, dat meer en hogere eisen stelt en op hoger niveau ligt. Dinsdagavond heeft de afdeling Bever wijk van de VARA haar jaarvergadering gehouden in het veilinggebouw Het Cen trum te Beverwijk. De voorzitter, de heer J. van Coezand, sprak uitvoerig over de grote toevloed van leden bij de VARA, vak bonden en Partij van de Arbeid na het af treden van de socialistische ministers. Hij vond dit een waardig antwoord aan de andere politieke partijen. Uit het jaar verslag bleek dat na de oprichting van de afdeling Heemskerk van de VARA het ledental van de Beverwijkse afdeling groter was dan ooit tevoren en nu ruim 1700 bedraagt. De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester ontmoetten geen moeilijk heden. Wat de plaatselijke afdeling be treft, hier werd in de plaats van de heer J. Hegeman, die wegens drukke werk zaamheden niet langer het secretai-iaat kon behartigen,-gekozen de heer B. Krui- ze, Florastraat 53 te Beverwijk. Tot slot deed de voorzitter nog een ern stig beroep op de leden, ook lid te wor den van de Stichting Arbeiders Toneel fonds, welk fonds een kwijnend bestaan lijdt. In het vooruitzicht stelde hij de op voering van „Zingend in de Wildernis", onder regie van Richard Flink. Onlangs ging de première van dit stuk. Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil) LANGE NIEUWSTRAAT 433-435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN De Coöperatieve Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin" heeft in haar 55ste jaar vergadering, die dinsdagavond in het vei linggebouw 't Centrum te Beverwijk werd gehouden, nogmaals bewezen haar plaats onder de agrarische bevolking volkomen waard te zijn. De voorzitter, de heer R. Hommes, heeft een aantal punten 'naar voren gebracht die bewezen dat de bank weer terug kan zien op een grote toeloop van nieuwe leden, waarbij de spaargelden een gelijke tred hielden. In 1959 werd de drie miljoen gulden aan spaargelden vol- gemaakt, het aantal dagboekposten bedroeg 22675 tegen 19980 in het jaar er voor. De kassier, de heer G. L. Taffijn, heeft een toelichting gegeven op de balans en de rekening over 1958. De balans sloot met een bedrag van 3.687.702,37; er was een winstsaldo van 14.993,92. Voorts werden zeven leden herdacht die de bank door de dood zijn ontvallen. On der hen bevonden zich drie oprichters van de bank. Het aftredende bestuurslid, de heer R. Hommes, werd herkozen, evenals het lid van de raad van toezicht de heer E. Pietting. Zaterdag a.s. ontvangen de VVIJ'ers hun aloude tegenstanders „Kennemerland". Dit zijn altijd weer interessante duels. De IJmuidenaren staan in puntenaantal iets hoger geklasseerd, wat nog geenszins wil zeggen, dat deze wedstrijd bij voorbaat ge wonnen is. Het tweede elftal stelde vorige week teleur en moet nu de strijd aanbin den tegen het sterke De Geuzen 2. Als zij in deze wedstrijd een punt weten te be machtigen is dat een bijzondere prestatie. Het programma luidt: IJmuiden 1Ken nemerland 1 (3.30 uur); De Geuzen 2— IJmuiden 2; IJmuiden 3VEW (3.15 uur); Kinheim 3 IJmuiden 4; VEW 3IJmui den 6. Aagtekerk. 18 v. Mombasa n. Aden. Aalsdijk, 18 v. Alexandrië n. Port Said. Aardijk, 19 te Port Swettenham. Abbedijk, 18 25 m. n. Cherbourg n. Miami. Abbekerk, 18 te Singapore. Abida, 18 v. Curacao n. Le Havre. Akkrumdijk, 18 te Champerico Guatemala. Aldabi, pas. 18 Lissabon n. Antwerpen. Algol, 18 25 m. o. Fern. Noronha n. I.-as Palmas. Alkaid. 18 v. Las Palmas n. Buenos Aires. Alkmaar, 18 te Stanlow verwacht v. Hamble. Alphard, 19 te Buenos Aires. Amerskerk, 18 te Las Palmas. Amsteldiep, 18 v. Geraldton n. Aden. Amstelkroon. 19 te Vizagapatnam. Amst.meer. 18 720 m. z.o. Kamchatka n. Vancouver. •Amstelsluis, 18 v. Amsterdam n. Bremerhaven. Amstelstad, 18 te Genua v. Port Said. Andijk, 18 320 in. w. Bermuda n. Le Havre. Antonia, 18 ten anker Port Dickson v. Pladju. Arendsdijk, 18 v. New Orleans n. Le Havre. Arendskerk, 19 te Bremen. Aigos, 18 v. Valencia n. Cartagena. Arkeldijk, 18 230 m. z.o. Kp. Race n. Halifax. Asmidiske, 18 500 m. z.w. Fayal n. Hampt. Roads. Balong, 18 v. Bëlawan n. Colombo. Banggai, 18 te San Francisco. Batu, 18 v. Pangkalpinang n. Tandjong Priok. Bawean, 18 140 m. z.o. Guardafui n. Djibouti. Bengkalis. 19 te Manilla verwacht. Beninkust, 18 rede Lagos. Bintang. 13 360 m. z.w. Bombay n. Chittagong. Bonita, 18 te Puerto Barios. Borneo, 18 v. Cheribon n. Pladju. Boskoop, 18 330 m. z.w. Azoren n. La Guaira. Breda, 18 Cherbourg gepass. n. Rotterdam. Bussum, 18 60 m. n.w. Oran n. Port Said. Caltex Arnhem, 18 v. Ceuta n. Sidon. Caltex Delft, 18 50 m. w.z.w. Bizerta n. Port Said. Calt.Eindhov., 18 245 m. n.n.w. Perim n. Rastanura. Calt. Leiden, 18 240 m. n.o. Kuria Muria n. K'stad. Caltex Nederland, 18 350 m. w. Guam n. Manilla. Caltex Pernis, 19 te Rastanura verwacht. Caltex Rotterdam, pass. 18 Malta n. Sidon. Camerounkust. pass. 17 Vlissingen n. Hamburg. Cartago, 19 te New York. Casamance, 18 60 m. n. Las Palmas n. Bordeaux. Celebes, 18 te Mtwa'ra verw. v. Dar Es Salaam. Cinulia, 19 te Curagao. Cities Service Valley Forge, 18 70 m. n.n.w. Mus cat naar Philadelphia. Colytto, 18 te Vancouver verwacht. Concepcion, 17 v. Paranagua n. Itajai. Cradle of Liberty, 20 te Philadelphia verwacht. Diemerdijk, 18 14 m. o. Beachyhead n. Bermuda. Dinteldijk, 13 v. Rotterdam n. Bremen. Dongedijk, 18 te Victoria. Dordrecht, 28 te Rio de Janeiro verwacht. Dorestad, 17 300 m. z.w. Sombrero n. Engeland. Doris, 19 te Mobile. Duivendrecht, 18 v. Lagos n. Dakar. Duivendijk, 18 40 m. w. Fayal Az. n. Antwerpen. Eemland, 18 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Eenhoorn, 18 25 m. z.w. Ouessant n. Alexandrië. Elizabeth B, 18 1100 m. o.z.o. Yokkaichi, bestemm. Eos, 18 50 m. z.o. Malta n. Alexandrië. Esso Nederland, 18 90 m. w. Cherbourg n. Fawley. Friesland SSM. 18 35 m. n. Burlings n. Setubal. Gaasterland, 18 v, Rio de Jan., 18 te Vitoria verw. Garoet. 20 te Makassar verwacht. Gloria Maris, pass. 18 Sibenik n. Rijeka. Gordias, 18 te Lalibertad. Graveland, 18 te Rio de Janeiro. Grootekerk, pas. 17 Finisterre n. Antwerpen. Guineekust, 18 210 m. n.w. Madeira n. Freetown. Haarlem. 18 v. Bremen n. Antwerpen. Hector, 18 60 m. z.o. Kp. St. Vincent n. Algiers. Helena, 18 v. Amsterdam n. Hamburg. Hera. 18 355 m. n.o. Terceira n. Bremen, llersilia, 19 te Puerto Ordaz verwacht. Hestia, 18 v. Hamburg n. Bremen. Hilversum, pass. 17 Gibraltar n. Antwerpen. Holendrecht, 19 te Baltimore verwacht. Isis. 18 te New York. Ivoorkust, 18 95 m. z.z.w. Finistere n. Amsterdam. Jason, 18 te Barranquilla verwacht. Johan v. Oldenbarnevelt, 18 v. Amsterdam n. zee. Jos. Frering, 18 300 m. n.o. Madeira n. Monrovia. Jupiter. 17 te Istanbul n. Izmir. Kaap Hoorn, 18 v. Mena Al Ahmadi n. Suez. Kabylia, 18 te Thameshaven. Kalinga, 18 150 m. z.w. Ras Madraka n. Mena. Karachi, 18 te Port Said. Karakorum, 18 160 m. z.w. Algiers n. Port. Said. Karimata, pass. 18 Minorca, 19 te Barcelona verw. Kelletia, 18 240 m. o. eil. Masiran n. Madras. Kenia, 18 500 m. n.w. Kp. Strogue n. Trinidad. Kennemerland, 18 dw. v. Lissabon n. Amsterdam. Kermia, 18 dw. Anliqua n. Curagao. Kieldrecht. verm. 21 v. Hamburg n. Bremen. KJoosterdijk. 18 v. Bremen n. Rotterdam. Korovina. 18 v. Thameshaven n. Swansea. Kosicia, 17 v. Killingholmen. 18 te Shellhaven. Kreeft. 18 35 m. z.w. Tromsö n. Kirkeness. Kryptos, 18 v. Miri n. Rotterdam. Laertes. 19 te Makasar. Larenberg, 18 v. Wari n. Douala. Laurenskerk, 18 55 m. z.w. Rome n. Genua. Leersum, 18 v. Suezkanaal n. India. Lekhaven, pass. 18 Finistere n. Rotterdam, Lekkerkerk, 19 te Port Said. Leopoldskerk, 18 80 m. z.o. Suez n. Suez. Leto, 18 fe Takoradi verwacht v. Lagos. Leuvekerk. 18 1580 m. o. Aden n. Aden. Liberty Bell. 18 te Philadelphia. Loenerkerk. 18 te Kuwait. Lombok, 18 200 m. o.n.o. Gibraltar n. Lissabon. Loppersum, 18 v. Galveston n. Brownsville. Lutterkerk. 18 v. Middlesbrough n. Londen. Maaskerk, 18 te Antwerpen. Macoma. 18 v. Bangkok n. Miri. Maron. 19 te La Guaira verwacht. Meliskerk, 18 v. Abadan n. Muscat. Memnon. 18 te Barbados. Mentor. 17 240 m. n. Mona n. Willemstad. Meerdrecht. 26 te Batonrouge verwacht. Mersevlloyd. 18 op Elbe v. Antwerpen. Merwede. 18 v. Takoradi n. Amsterdam. Molenkerk. 18 180 m. z.z.w. Monrovia n. Dakar. Moordrecht, pass. 18 Aden n. Mena. Musi. 19 te Phnompenh verwacht. Mijdrecht, verm. 18 v. Houston n. Europa. Mylady. 18 v. Abidjan n. Las Palmas. Naess Lion. 18 490 m. z. Flores n. Houston. Nias, 18 te Bermuda. Nieuw Amsterdam. 18 v. Cristobal n. San Bias. Noordwijk, pass. 18 Ouesant n. Monrovia. Notos, 17 80 m. o. Kp. Passero n. Piraeus. Oranje Nassau. 17 30 m. o. Flores ru Barbados. Oranjestad. 18 te Trinidad. Orion. 18 Kp. St. Vincent, gepass. n. Algiers. Osiris, 18 v. Houston n. New Orleans. Ouwerkerk, 19 te Durban. Pendrecht, 21 te Casablanca verwacht. Peperkust. 18 v. Lagos n. Pointe Noire. Perna. 18 290 m. o. Bahrein n. Colombo. P. G. Thulin. 18 v. Balboa n. Guayacan. Philine. 18 150 m. o.n.o. Ras Fart.ak n. Gibraltar. Pieter S, 19 te Rotterdam verwacht. Polydorus. 19 te Amsterdam. Poseidon. 18 25 m. n.w. Curagao n. Jeremie. Prins Alexander, 18 150 m. n.o. Algiers n. Antw. Prins Casimir. 18 v. Hamburg n. Rotterdam. Pr. Fred. Hendrik. 18 440 m. w. Scillys n. Halifax. Pr. der Nederl., 18 v. Port of Spain n. Barbados. Prins Willem van Oranje. 18 te Antwerpen verw. Prins Willem II. 19 te Halifax verwacht. Purmerend, 18 te Dunedin v. Wellington. Pygmalion, 18 470 m. n.o. Fayal n. Cd. Trujillo. Reza Shah The Great. 18 90 m. z.z.w. Kreta naar Thameshaven. Ridderkerk. 18 240 m. o.z.o. Str. Messina n. Genua. Riouw, 18 v. Gorontalo n. Parigi. Roebiah. 20 te Sydney verwacht. Roggeveen, 18 550 m. z. Madagascar n. P. Elisabeth. Verkort weergegeven) Bestedingsbeperking. De gemeente Vel sen laat weer eens zien wat zij onder be perking der overheidsuitgaven verstaat: een slordige viereneenhalf miljoen zal worden besteed aan een kantorenflatge bouw. Hierbij wordt dan ook nog uitgegaan van een ongezond principe, namelijk: be ginnen met bouwen zonder de consequen ties te kunnen voorzien. Aanvankelijk meende men dat het paleis 3,8 miljoen zou gaan kosten, maar dat bedrag is nu al gestegen tot viereneenhalf miljoen. Het lijkt een tweede Visserhuis te worden en het enige raadslid dat er iets over gezegd heeft kreeg als antwoord: „Je kunt niet voor een dubbeltje op de eerste rang zit ten". Hieruit blijkt wel duidelijk hoe auto noom het beleid van B. en W. is. Er wordt beslist over ons, maar ook zonder ons. Een nieuw postkantoor en een redelijke behuizing voor onze ambtenaren? Ak koord! Maar de P.T.T. zou van zijn be drijfswinst toch zelf wel voor een gebouw kunnen zorgen en dan zou de jaarlijkse exploitatie wel wat goedkoper zijn dan de 80 mille die straks als huur moet worden betaald. De rijksontvanger wil er niet in vanwege de hoge huur. Blijven over enke le gemeentelijke diensten; en moet daar nu zo'n paleis voor verrijzen in een plaats, die zich aan uiterlijk en luxe van haar flat woningen ook niet veel gelegen laat liggen (zie Radarstraat)? In deze tijd wèl toestemming voor de bouw van dit hoge monstrum en niet voor de bouw van meer huizen, betere scholen dan de houten die we nu plaatsen? Dan moet er toch ergens iets fout zijn! H. B. Kinderfeest. In de IJmuider Courant heb ik de plannen gelezen van de gezamen lijke Oranjeverenigingen tot het vieren van de verjaardag van onze Koningin. Ik heb mij daarbij afgevraagd of het be oogde feest op deze wijze inderdaad een „kinderfeest" zal worden. De kinderen worden dus anderhalf uur „beziggehou den" met „stil zitten kijken" naar de ver richtingen van een helikopter, die op die dag hier waarschijnlijk halsbrekende toe ren zal verrichten. Afgezien van het on sympathieke geluid van een vliegtuig, lijkt het mij bijzonder gevaarlijk waar zo veel kinderen bij elkaar zijn. (Mijn kin deren zouden er niet heen willen!). Ik herinner mij nog duidelijk de viering van Koninginnedag vóór de oorlog, waar bij het Stormvogelsveld vol stond met kleurige groepen kinderen en lange schra gen met limonades en zakjes snoepjes. De muziek van „Wilhelmina" ontbrak op die dag ook nooit. Er werden die dag allerlei spelen door de kinderen gedaan met klei ne prijsjes voor de winnaars. Mij dunkt, dat is een kinderfeest! Ik moge, indien de heren van de geza menlijke Oranjeverenigingen niets beter weten dan het bestellen van een helikopter adviserend hun licht eens op te steken bij het onderwijzend personeel dat destijds mede met de organisatie belast was. Ik vrees namelijk dat wanneer een helikop ter-show zou slagen, men bij een volgende gelegenheid een straaljager uitnodigt, daar dit vliegtuig „nog mooiere capriolen" kan verrichten. A. v. B. - R. Rondo, 17 v. San Nicolas n. Kaapstad. Rottl, 19 v. Iskcnderun n. Lattakia. Rijndam, 18 v. Le Havre n. Rotterdam. Rijnkerk, pass. 18 Kreta n. Port Said. Salatiga, 18 34 m. z.o. Kp. Comorin n. Calcutta. Saloum. pass. 18 Ouesant n. Dakar. Samarinda. 18 te Cristobal. Sarangan, 18 25 m. n. Kp. Delgada n. Dar Es Sal. Scheldelloyd, 19. te Suez verwacht. Scherpendrecht, 18 22 m. n. Bone n. Port Said. Schiedijk, 18 530 m. w.n.w. Flores n. Antwerpen. Siaoe, 17 v. Rangoon n. Penang. Sibajak, 18 v, Southampton n. Willemstad. Siberoet, 18 340 m. z.o. Bangkok n. Singapore. Silindoeng, 18 te Sydney v. Brisbane. Soestdijk, 18 v. New York n. Boston. Solon, i9 te Amsterdam. Sommelsdijk. 18 390 m. w. Scillys n. New York. Stad Alkmaar. 18 50 m. n.o. Algiers n. Emden. Stad Amsterdam. 18 35 m. z. Dakar n. Pepel. Stad Arnhem. 18 250 m. w.z.w. Lissabon n. Pepel. Stad Haarlem, 19 te IJmuiden. Stad Leiden, 18 75 m. w. Rome n. Port Said. Stad Schiedam, 18 140 m. n.w. Trondheim n. Gent. Stad Utrecht, 19 te New York. Stanvac Benakat, 18 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Djirak, 19 te Tandjong Priok verwacht. Stanvac Talangakar. 19 te Sungeigerong verw. Statensingel, 18 350 m. z.o. Kp. Race n. St. John. Steenwijk. 18 600 m. n.o. Azoren n. L. Marques. Straat Bali, 15 v. Yokkaichi n. Nagoya. Straat Banka, 19 te Bombay. Straat Cook, 18 v. Brisbane n. Melbourne. Straat van Diemen, 18 40 m. n. Oran n. Kamaishi. Str. Lombok, 18 140 m. z.w. Pt. Elisab. n. Durban. Straat Madura, 18 120 m. z.w. Reunion n. Durban. Str. Malakka, 18 210 m. w.z.w. Sabang n Penang. Straat Torres, 18 te Sydney v. Brisbane. Sumatra, 18 250 m. z.w. Ouessant n. Bremen. Sunetta, 18 330 mijl o.n.o. Kaap Guardafui naar Lourenco Marques. Tabian, 18 130 m. w.n.w. K. Guardafui n. Belawan. Talisse. 18 te Port Said verwacht v. Genua. Tankhaven I, 18 v. Tandj. Uban n. Sungeigerong. Tankhaven II, 18 v. Belawan n. Sungeigerong. Taria. 19 te Singapore. Tawali. 18 v. Madras n. Colombo. Tegelberg, 19 te Okinawa verwacht v. Kobe. Themis. 18 120 m. w. Flores n. Guadeloupe. Theobaldius, 19 te Curagao verwacht. Tiberius, 16 v. Kingston n. Europa. Tibia, 18 te Paranagua verwacht. Tjibadak, 18 te Singapore n. Makassar. Tjiluwah, 18 12 m. o.n.o. K. Padaran n. Singapore. Tjimenteng. 18 v. Shanghai n. Kure. Tjisadane, 18 v. Port Louis n. Lour .Marques. Tomocyclus, 19 te Eastham verw. v. Mamonal. Tomori, pass. 18 Wight n. Rotterdam. Triton, 18 te Amsterdam. Trompenberg, 18 630 m. o.z.o. Malta n. Engeland. Utrecht, 18 v. Marseilel n. Rotterdam. Van Heemskerck, 19 te Durban verwacht. Van Linschoten, 18 v. Kaapstad n. Luanda. Van Neck, .18 20 m. n. Timor n. Suva. Van Waerwijck, 18 v. Shanghai n. Hongkong. Waal 18 120 m. z.w. Kreta n. Rotterdam. V/aibalong, 18 rede Berbera. Westertoren, 18 280 m. n.o. Paramaribo n. B. Aires. Westland, 17 330 m. z. Kp. Verd. eil. n. L. Palmas. Wieldrecht. 18 60 m. z. St. Eustatius n. N. York. Willemstad, 18 v. Amsterdam n. Hamburg. Witmarsum. 18 120 m. w.n.w. Flores n. Le Havre. Woensdrecht, 18 te Santana. Woltersum, 18 te Antwerpen. Wonosari, 19 te Halifax. Wonosobo, 18 950 m. w.n.w. Panama n. Balboa. Zaankerk, pass. 18 Ouessant n. Duinkerken. Zaanland, pass. 18 Fern. Noronha n. Amsterdam. Zeeland. 18 140 m. n. Singapore n. Djakarta. Zuiderkerk, 18 930 m. z. Colombo n. Aden. Zwijndrecht, 13 550 m. n.o. Fayal n. Baltimore. SLEEPVAART Cycloop. 17 v. Port Said n. Suez. Gele Zee, 11 v. Maracaibo n. New Orleans. Hector, 17 v. Falmouth. Nestor, 17 v. Falmouth n. Kharg eiland. Noordholland, 17 130 m. z.z.w. Freetown n. Nigeria. Titan. 17 70 m. z.z.o. Ras Al Hadd n. Arab. GoLf. Zeeland, 17 70 m. z. Monrovia n. Port Harcourt. BEVALLEN: A. J. M. Stolwijk-Ter Wol beek, d., Rijpstraat 19, Haarlem; G. Vlie land-Visser, 2 z., De Wetstraat 17, IJmui den; M. C. van der Wel-Olckers, d., Hunze- straat 26, IJmuiden; L. Bangma-Winia, d., Jupiterstraat 15, IJmuiden; M. van Wes- terop-Boersma, d., Bi ken Arnoldkade 39, IJmuiden; M. K. Solkamans-Rudolph, d., Emmalaan 19, Haarlem; N. Brode-Schol, z., Lagerstraat. 14, IJmuiden-Oost; S. Siersema -Bergsma, z., Schulpweg 208, Velsen-Noord; M. van der Kruijssen-De Vries, d., Vecht- straat '21, IJmuiden; C. C. Dijkman-Van der Werf, z., Geleenstraa't 10, IJmuiden; A. N. Breuking-Broers. d.. Spaansevaartstraat 26, Haarlem; G. G. Nijssen-Boots, d., Rijksweg 295, Santpoort; T. Schoon-Minks, d.. Iepen- straat 9, IJmuiden-Oost; M. Bilder-Boontje. z., Clematislaan 4. Aerdenhout; J. Vergers- Heijboer, z„ Merwedestraat 12, Haarlem; G. M. M. van der Linden-Huijgen, d., J. T. Cremerlaan 87, Santpoort; A. E. van der Valk-Nijveld, d.. Kromme Mijdrechtstraat 18, IJmuiden; J. S. Langelaan-Van Graas, d., Vlugthovenstraat 13, Santpoort; E. C. M. Koks-Duineveld, d., J. T. Cremerlaan 2, Santpoort. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Lourentius Petrus Gerardus Joseph, zoon van J. G. S. Schermer en A. C. Peping; Adrianus Arend, zoon van Th. Lute en A. Kruit; Johanna Maria Ca- tharina, dochter van H. P. van der Valk en M. P. Montanus. OVERLEDEN: Agatha Dammes, oud 73 jr., wonende te Akersloot; Reinder de Vries, oud 82 jr., wonende te Amsterdam. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Elizabeth A„ d. v. F. L. Tur- pijn en A. G. Evers; Marinus J. H., z. v. H. P. A. Allard en C. M. Wijtenburg; Anna G., d. v. C. van der Ent en IJ. van der Meer; Pierre J., z. v. P. J. Smit en M. van Beek; Alfred, z. v. T. H. Valk en H. M. C. Kropff; Enta J. M., d. v. J. T. Horsthuis en E. F. Otto; Pieternella M., d. v. J. K. van Damme en M. A. Stoutjesdijk; Johannes A., z. v. W. Valkhoff en H. A. Nol; Gerar dus P. M„ z. v. H. W. Olivier en C. G. Boots; Gerardus S. J., z. v. J. J. Apeldoorn en E. G. M. van den Berg; Marjon, d. v. T. W. den Breejen en C. Kramers; Johan nes E., z. v. W. J. Meijer en A. Hopman; Jacobus C., z. v. J. Conijn en A. Tuip; Conny, d. v. J. Johansen en J. A. Pais; Evelien, d. v. C. Tanger en K. A. Kat; Hugo z. v. C. van het Maalpad en G. H. de Bruin; Kees J., z. v. H. Koe en J. Janse; Ingeborg, M. M., d. v. H. W. M. Clazing en M. J. Kortekaas; Elisabeth J., d. v. C. de Greef en J. M. de Ligt. ONDERTROUWD: J. J. Dekker en C. M. J. Lieuwes; T. Kuil en A. J. Wolterman; P. Stenge en H. Beentjes; A. H. Brasser en A. W. Bol; R. M. Burger en J. W. Paap; J. A. A. Gils en S. G. C. Maathuis; M. J. Duijker en M. van Beek; J. J. Heijne en M. Zonneveld; R. W. Fierstra en E. Ad miraal; K. J. B. Blomvliet en P. M. J. van Midden; F. C. A. Florijn en M. L. van Opstal; L. W. Tegeler en C. F. W. M. Ver- steege; W. van Straalen en M. J. Schouten; A. van der Pal en M. P. A. van de Winkel; R. Blaauw en I-I. N. Büller. GETROUWD: P. J. Kelder en E. Ver hagen; J. Schipper en G. M. van Groot heest; F. Burger en A. F. de Vries; H. Stevens en J. J. Dekker; D. J. van Dam en G. Drost; L. J. Szantó en G. K. Rosier; C. W. van Zutphen en A. E. Franken; J. W. Mooij en L. C. Wijnkoop. OVERLEDEN: J. F. Beentjes, oud 52 jr. gehu. met A. van Leeuwen; P. J. Rokx, oud 68 jr. gehuwd geweest met A. C. van Peer; J. de Groot, oud 71 jr.; C. A. Vis, 69 jr.; M. Drenth. geh. met G. Doldersum, oud 56 jr.; J. de Vries, oud 84 jr., geh. ge weest met J. A. Uhl; J. A. Noordeman, oud 52 jr., geh. met A. F. Bruinenberg; D. van den Ham, oud 83 jr., geh. met M. van der Winkel; L. Schouten, oud 81 jr., gehuwd geweest met H. M. C. van de Weegh; P. ten Wolde, oud 66 jr., gehuwd met G. Rond; B. E. van Dijk, oud 77 jr., echtg. v. C. J. Heeck; H. A. W. Schoo, oud 83 jr., ge huwd geweest met M. Kors. Vandaag aan de markt Drie trawlers, drie loggers en 13 kotters zorgden vandaag voor in totaal 2357 kis ten vis, waarvan 415 schelvis, 530 wijting, 150 gul en kabeljauw, 195 koolvis, 70 ha ring, 200 kleine kisten haring, 335 makreel, 350 schol, 172 varia, 500 stuks stijve kabel jauwen en 700 kilo tong. De IJmuiden 24 Vios (6 maart) kwam aan de markt met 130 schelvis, 200 ma kreel, 210 wijting, 20 gul en kabeljauw, 80 koolvis, 10 diversen, 300 stijve en 200 kis ten kleine haring. De IJmuiden 36 Jacoba Gesina (7) zorgde voor 50 schelvis, 70 haring,'140 makreel, 210 wijting, 70 gul en kabeljauw, 100 kool vis en 10 diversen. De Elie, IJmuiden 32 (7) kwam aan de markt met 240 schelvis, 5 makreel, 95 wij ting, 35 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 10 diversen en 40 stijve kabeljauwen. Voor het buitenland Voor de export werd in guldens betaald voor: grote rijen kabeljauw 98110, kleine AMSTERDAM Het Damrak werd gestimuleerd door het krachtige herstel, dat Wallstreet te zien gaf. Bij licht toenemende handel lagen vrijwel alle internationale waarden op het Damrak, vergeleken bij de vorige slotkoer- sen, hoger in de markt. De grootste aan dacht van de beurs ging weer uit naar de AKU-hoek, waar de aandelen opnieuw zeer vast in de markt lagen op een prijs van 286 tegen de vorige dag 279'/a als slotprijs. Het publiek was mei kooporders voor de rayon aandelen in de markt, terwijl de beroeps- handel een graantje meepikte. Aandelen Philips konden de hoogste prijs uit de mor genuren van 540 niet halen en noteerden op 5371 /2 een puntje hoger vergeleken bij de vorige dag. De converteerbare obligaties Philips eveneens iets beter. Met Unilever wilde het niet best vlotten. De koers van deze stukken veranderde slechts gering. Kon. Olie was bijna een gulden hoger en boven pariteit New York. Aandelen K.L.M. werden, evenals de dollar-obligaties K.L.M. hoger geadviseerd. In de scheepvaarthoek was het zeer rus tig. De vrachttarieven zijn op een nieuw dieptepunt aangeland. Indien de tarieven nog verder dalen, zullen de reders gedwon gen worden, nog meer schepen te gaan opleggen. Toch was de stemming voor de scheepvaartaandelen zeker niet ongunstig. Holland-Amerika Lijn en K.N.S.M. lagen goed in de markt. Van de cultures opende Deli vast op 144,90, maar moest in het verdere beursverloop een paar dubbeltjes prijsgeven. Ten opzichte van de vorige slot- koer noteerden de certificaten hoger. Am sterdam Rubber plus een half puntje. In de staatsfondsen was de opening vast. Deze vaste tendentie kon echter niet. behouden blijven. Aandelen Nationale Handelsban ken werden weer in een open hoek ver handeld op ongeveer 144, plus 1 percent, vergeleken hij de vorige dag. Verder wer den nog geadviseerd: aandelen Albatros opnieuw hoger. Van Gelder in herstel, Ned. Aanneming Maatschappij, ex 15 percent dividend, liep iets van het dividend in, Ned. Dok iets hoger op het onveranderde divi dend van 12 percent, Van der Giessen Scheepswerven iets hoger op het onver anderde dividend van 10 percent, Walvis vaarten een paar punten beter, en Inge nieursbureau voor Bouwnijverheid 5 punten hoger bieden op het verhoogde dividend tot 14 percent (12 pet.). Prolongatie 3 percent. (ANP). NEW YORK Koersdalingen voor metaalwaarden, olies en chemische industrieën gaven d» markt gisteren een onregelmatig karakter. De industriële fondsen kregen steun van de willige tendens voor diverse auto- en staal waarden, luchtvaartmaatschappijen, vliegtuigenfabrieken. tabakken en bijzon dere fondsen. De elektronische industrieën lagen de gehele dag weer vast met win sten tot vijf dollar. De spoorwegen, die lange tijd achterbleven bij de ontwikkeling var. het koerspeil, hadden een betere markt dan de industriëlen. Openbare nutsbedrijven handhaafden zich. Laatbeurs kwam er in vele hoeken een flinke op leving. Philadelphia and Reading boekte een winst van meer dan zes dollar. Inter national Business Machines kwam zes dollar hoger. Ook Foster Wheeler. Wag- nei Electric, Bell and Howell, Polaroid Lar.d en andere incidentele fondsen lagen krachtig in de markt. De verliezen bij olies liepen tot een dollar. Bij sommige chemische industrieën waren de verliezen groter. De leidende staalwaarden daalden met fracties. Bij de overige metaalaandelen moest Magma Copper 1,75 dollar laten. Het industriegemiddelde kwam van 612,69 op 610.87, de sporen stegen van 163.67 op 164.07. De openbare nutsbedrij ven verbeterden van 94.57 tot 94.70. Van de 1238 verhandelde fondsen sloten er 511 hoger en 500 lager. Omzet: 4.530.000 aandelen. (UPI) rijen kabeljauw 5062, kisten grote ka beljauw 96110, kisten kleine kabeljauw 114134, grote schol 3740, middelschol 4044, zetschol 5056, schol I 4455, grote schelvis 4256, grootmiddel schelvis 48 55, grote tong 3.303.40, grootmiddel 3.303.40, kleine tong 3.303.50, tong I 3.603.80, slips 3.303.40, grote tarbot 3.70-4.10. Voor het binnenland Voor het binnenland werd in guldens be taald voor: schol II 3847, schol III 22 35, grote gul 5257, middelgul 4752, tor ren 3338, zwarte koolvis 5752, koolvis I 2223, koolvis II 1620, leng 100, klein- middel schelvis 4955, pennen 4656, braad 3852, wijting 2025, makreel 22 29, haring 2730. Voor morgen Voor vrijdag komt vermoedelijk de traw ler Postboy (IJM 35) met een vangst van ongeveer negenhonderd kisten vis. Ook de Deining is thuisstomende, maar dit schip zal vermoedelijk wel zaterdag lossen. De oudste schepen zijn nu de VL 7 (4), de VL 153 (5), de Postboy (6), de KW 8 (7), KW 101 (7)), de KW 122 (7), de VL 121 (7). En op zee Ondanks gunstig weer was de visserij om de noord matig: de dagvangsten waren ge middeld 120160 manden koolvis, schelvis en makreel. De trawler Toronto gaf een trek door van 30 manden hoops, de Emma een trek van 40 manden koolvis, de Golf stroom een trek van 30 manden schelvis en de Deining een trek van 30 manden hoops. Op 59 graden noorderbreedte gaf het echolood van de trawlers wel veel haring aan, maar deze vissoort zit veel te hoog voor de schepen. De kustloggers en -kotters gaven ook geen al te beste vangsten door: 80100 kilo tong en 1012 manden schol was hier het dagresultaat. Bij de Pittboei waren de vangsten: 80 100 kilo tong, 1015 manden schol en wij ting per etmaal. Besommingen IJmuiden 24 Vios 26.200, IJM 36 Jaco ba Gesina f 18.000. IJM 32 Elie 16.900, RO 27 5.440, KW 155 1.400, IJM 14 5.680, IJM 54 7.690, IJM 40 1.070. Prijzen van woensdag Heilbot 3.70-2.40. gr. tong 3.40—3.30, grm. tong 3.50—3.50, kim. tong 3.60—3.40. kl. tong I 3.70—3.40, kl. tong II 3.50-2.90, zalm 8.00 per kg. Grm. schol 42, kim. schol 48—40, kl. schol I 57 42, kl. schol II 45—22, schar 28-13, bot 12—8,, v. haring 33—21, makreel 3119, gr. schelvis 65 50. grm. schelvis 65—51, kim. schelvis 64—45. kl. schelvis I 6045. kl. schelvis II 5141, wijting 30 —15. gr. gul 52-45, mid. gul 52—41, kl. gul 40—31, ham 60. kl. wolf 42, poontjes 27—20, kl. koolvis zw. 23—70, kl. koolvis wit 36 34 per 50 kg. Gr. kabeljauw 288—96, gr. koolvis zw. 6047. gr. koolvis wit 90—86 gr. leng 94—82 gr. wolf 108—100 per 125 kg. Aanvoer van woensdag 64 kisten tong en tarbot, 7 k. heilbot, 315 k. schol, 65 k. schar. 60 k. bot, 160 k. haring, 350 k. makreel, 455 k. schelvis. 420 k. wijting, 215 k. ka beljauw en gul. 25 k. leng. 5 k. haai. 20 k. wolf, 33 k. poon, 320 k. koolvis en 24 k. diversen. To taal 2540 kisten vis. Besommingen van woensdag 1 trawler met 26.600, SCH 117 12.700, RO 46 I 17.400, HD 87 7000. 3-3 54 n/o Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 °/o Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II.. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.P'nilips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever (cert.).. Unilever (nieuwe) Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber. K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsehe Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 92"/., 97 111% 84% 96 95/4 90V2 285% 451 215/4 365 227 346 537 X 234 467 45b 213 152 700J4 163.30 235 85 130,— 149 138 130 119 237 130K 144,— 212 145V2 212 23114 217 74 52 X 93 46% 84% 25 Voorbeurs koersen 280 536 467 457 162.—

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9