CPanda en het bolknakmysterie Wereldnieuws Morgen droog en wat zon Hoofdstedelijke ontwikkeling in de Zuiderkerk geexposeerd TANDPASTA IVO ROL NAAIMACHINES 2 Lagere omzetten, hogere winst bij Gebr. Naeff Haarlem sluit leningen van bijna drie miljoen gulden De schoenindustrie Philips verwerft belang in Rudolf Blik n.v. Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De conjunctuur weerspiegelt zich in grote getallen Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. Ministers Sedney en Essed vertrokken naar New York Hvp. bank voor Amerika Kortere werktijd bij n.v. Rigtersbleek Geslaagde emissie Amerikaanse goudverkopen AMSTERDAMS ALLERLEI Zwitserse klacht over E.E.G.-discriminatie Obligatielening Geref. Verpleeghuis Groningen Televisiebuizenfabriek van Philips te Stadskanaal Koersfluctuaties ou de Amsterdamse Beurs van 16 tot en met 20 maart Proteststaking van Amsterdamse heiers? Kerkelijk Nieuws ZATERDAG 21 MAART 1959 De directie van n.v. Gebr. Naeff te Lochem is, blijkens het verslag, niet onte vreden over de in 1958 bereikte resultaten. De bruto winst beliep 1.121.906 (v.j. 1.072.982). Na aftrek van kosten en het treffen van voorzieningen resteeert als saldo winst 129.207 80.271). Voorgesteld wordt een dividend van 5 percent (4 per cent). De omzetten waren lager dan in 1957, hetgeen vooral veroorzaakt werd door de gang van zaken in de eerste helft van 1958. Het tweede halfjaar en speciaal de laat ste vier maanden lieten een duidelijke stij ging zien, zodat de betere resultaten aan deze periode toe te schrijven zijn. De ex port maakte 27 percent (31 percent) van de totale omzet uit. Investeringen in ma chines en toestellen vergden 76.227 79.353). Het aantal werknemers beliep per 1 januari 1959 111 (115). De liquiditeit is ruim voldoende. De bedrijfsefficiency werd met 10 percent verbeterd. In de technische leiding kwam een be langrijke verbetering, waarvan de goede resultaten reeds dit jaar bemerkt werden. Er worden enige buitenlandse licenties verleend, waarvan hoewel in bescheiden mate inkomsten verwacht worden. De onderneming is doende een nieuw artikel te introduceren, dat echter buiten de leer- sector valt. Een ongunstige factor is de aanzienlijke stijging der huidenprijzen, die in november 1958 begon en nog steeds voortduurt. De directie meent dat de uit komsten over 1959 hierdoor vermoedelijk ongunstig zullen worden beïnvloed. B. en W. van Haarlem hebben een aan bieding ontvangen tot het verstrekken aan de gemeente van een lening, groot 2.125.000, tegen een koers van 100%, on der aftrek van 2% bereidstellingsprovisie, met een looptijd van dertig jaar en tegen een rente van 4 1/4% per jaar. Het college stelt de gemeenteraad voor de lening aan te gaan. Voorts stellen B. en W. de raad voor met de n.v. Bank voor Nederlandse ge meenten te 's-Gravenhage een lening aan te gaan van 863.300, tegen een koers van 99,25% en een rente van 4J/2% met een looptijd van dertig jaar. Beide leningen zullen dienen tot het fi nancieren van kapitaalsuitgaven. Advertentie DE BÉSTE eo niet duur. Tube 95-70-45 ct Uit mededelingen van het Arbeidsbureau te Nijmegen is gebleken dat de schoenin dustrie thans een moeilijke tijd doormaakt door het uitblijven van bestellingen der detaillisten. Schoenfabrieken, speciaal inge steld op de fabricage van modeschoeisel, moesten de arbeidstijd reeds verkorten tot 24 uur per week. Een grote schoenfabriek, welke vooral volksschoeisel maakt, heeft een voorraad van 80.000 paar. Intussen koopt Rusland grote voorraden leder op in Argentinië waardoor de prijzen stijgen. De fabrikanten kunnen nu moeilijk offertes doen aan de detaillisten, omdat zij niet we ten hoe de wereldprijs van het zware leder zich zal ontwikkelen. De directie van de Elektrische Appara ten- en Metaalwarenfabrieken Rudolf Blik n.v. te Den Haag, deelt mede dat de deel neming in het kapitaal van de vennoot schap, die door een institutioneel belegger werd gehouden, in handen van de n.v. Phi lips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven is overgegaan. In de samenstelling van de huidige directie zal geen verandering wor den gebracht, noch in het huidige fabrika- tieprogramma. Philips heeft aldus belang genomen bij de vervaardiging van Ruton- merkartikelen. De activiteiten op het ge bied van de kleinere huishoudelijke arti kelen eind 1957 een eigen hoofdindustrie- groep (huishoudelijke apparaten) instelde, zodat zij niet langer een onderdeel waren van de groep apparaten, waartoe eveneens radio, televisie en grammofoonplaten be hoorden. Voor laatstgenoemde artikelen werd eveneens een nieuwe hoofdindustrie- groep gevormd. Atoom-vrachtschip X* De wetenschappelijke leider van het atoom instituut in Kjeller, Emil Jansen, heeft meege deeld dat Noorwegen vermoedelijk in staat zal zijn om in 1970 opdracht te geven tot de bouw van zijn eerste atoomvrachtschip, vooropgesteld dat er zich geen onvoorziene moeilijkheden voor doen bij de tegenwoordige ontwikkeling van de studie van het vreedzame gebruik van atoom energie. Koersen g&uden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 28,50—29.50 28,60 29,60), Napoleons 28,50—30,00 28,50-/ 29,75). De overige noteringen zijn onveranderd gebleven. Ook de goud- en zilvernoteringen bleven gelijk. uversiagbedrijf voor zachthout De gemeenteraad van Amsterdam heeft beslo ten 660.000 gulden te voteren voor het geschikt maken van een terrein in de Houthaven ten be hoeve van het vestigen van een overslagbedrijf voor zachthout. Franse olievondst De Franse dochtermaatschappij van de Shell Oil Company heeft vrijdag bekendgemaakt dat in Frankrijk, ongeveer 120 km. ten zuidoosten van Parijs olie is gevonden. De olielaag werd ontdekt in St. Martin de Bossenah nabij Nogent-sur-Seine op een diepte van tussen de 1371 en 1386 meter kalksteen van de Jura-formatie. Bij het boren kwam gedurende 90 minuten 3400 liter uit de grond. In de betrokken streek is nooit eerder olie gevonden. De woordvoerder van de maat schappij verklaarde dat het nog enige tijd zal duren voor men de rijkdom van de laag heeft vastgesteld. De O.E.E.S.-landbouwproduktie Blijkens de door de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) gepubli ceerde cijfers is de landbouwproduktie in de ze ventien O.E.E.S.-landen de afgelopen tien jaar met 30 percent toegenomen. In de laatste tien jaar is de arbeidsproduktiviteit in de landbouw met 60 percent toegenomen, terwijl de arbeids krachten in diezelfde periode met 20 percent af namen. Gelderse mandenindustrie Het arbeidsbureau te Nijmegen heeft medege deeld, dat de mandenindustrie in het gebied tus sen Maas en Waal op het ogenblik de nadelen ondervindt van zeer grote aanvoeren van vlecht werk uit de gebieden achter het IJzeren Gordijn. De prijzen van deze invoerartikelen zijn zo laag, dat de Gelderse mandenmakers er niet tegen op kunnen. Advertentie Het nationale inkomen, de investeringen, de werk gelegenheid en de in- en uitvoer lopen in de miljarden. De recente cijfers geven steun aan enigs zins gunstiger verwachtingen. Van het betere economische klimaat kunt u gebruik maken. Dat vergt initiatief, visie en kennis van binnen- en buitenlandse markten. Daarom is het nut tig te werken met een bank die van alle markten thuis is. Met haar vele kantoren in binnen- en buiten land kan de N.H.M. u op elk terrein van dienst zijn. Alle bankzaken: over het hele land - over de hele wereld De Surinaamse minister van Financiën, dr. J. Sedney, en van Opbouw, dr. ir. F. Essed, zijn vrijdagavond naar New York vertrokken. Voor hun vertrek verklaarden zij in het Nederlandse bedrijfsleven een open oor te hebben gevonden voor Suriname, en naast een grote belangstelling zelfs enthousiasme vbor de mogelijkheden, die /mor het Neder landse zakenleven in Suriname bestaan. Ook met .de directies van verschillende reeds in Suriname werkzame Nederlandse ondernemingen, zoals de Billiton-Mij., Van Gelders Papiergroothandel en Bruynzeel is gesproken over lopende zaken, bijvoorbeeld de toekomst voor de pinus-aanplantingen. Evenals in 1957 heeft de Hypotheekbank voor Amerika in liquidatie in 1958 enige inkomsten uit olierechten kunnen incasse ren. Het bedrag liep nochtans terug van 842 dollar tot 704 dollar. Dezelfde bedra gen maken de voordelige saldi uit van de exploitatie in Canada in die jaren. Het voordelige saldo werd naar Nederland ge remitteerd. Uit de effectenportefeuille is in het boekjaar 11.000 3 percent investe ringscertificaten uitgeloot. Met het oog op eventuele aanspraken van rechtsherstel werden deze gelden niet herbelegd. Winst bij aflossing en koersavans bedroegen 5.927 (v.j. koersverlies 1.508). De ef fecten staan thans te boek voor 76.303 volgens de beurskoersen van 31 december 1958. Het verlies is thans 3.224.741 groot (v.j. 3.186.585). In verband met de minder gunstige or derpositie zullen binnen enkele weken drie honderd personelsleden, werkzaam in de spinnerijen en de weverijen van de n.v. Rigtersbleek te Enschede, korter gaan wer ken. Het is nog niet zeker hoeveel men korter zal gaan werken. Wel staat vast, dat iedereen minstens 24 uur per week aan het werk blijft. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181,. Tel. 14444 Bij de emissie van 2 miljoen aandelen op naam door de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen n.v. te Amsterdam hebben nagenoeg alle houders van claims van hun recht op inschrijving gebruik ge maakt. Het Amerikaanse ministerie van Finan ciën heeft bekendgemaakt, dat de netto- goudverkopen van de Amerikaanse re gering in het afgelopen'' jaar hoger' zjjn geweest dan ooit tevoren. De verkopen be droeg. in totaal 2.294,2 miljoen dollar. Aan Nederland werd voor 260,9 miljoen dollar goud verkocht. De goudverkopen aan andere landen waren als volgt: (in miljoenen dollar) Oostenrijk 84,2, de Bank voor Internationale Betalingen 178,3, Bel gië 329,4, Denemarken 17,0, het Inter nationale Monetaire Fonds 7,1, Iran 2,3, Italië 348.8, Japan 30,1, Portugal 20,0, Suri name 2,5, Zwitserland 215.2, Engeland 900,0, Vaticaanstad 3,5 en andere landen 3,8. (Van onze Amsterdamse redacteur) In de oude Amsterdamse binnenstad worden steeds meer huizen, die in vroeger eeuwen als woningen zijn gebouwd, door kantoren en bedrijven opgeëist. Het is dus niet door onkerkelijkheid, maar door ont volking van. dit stadsdeel, dat de trotse Zuiderkerk, de 17de-eeuwse schepping van Hendrik de Keyser, niet meer als godshuis in gebruik is. De Zuiderkerk heeft een nieuwe functie gekregen. Zij is het visitekaartje geworden van de gemeente Amsterdam. In maquet tes, v kaarten en foto's treft men hier de stedebouwkundige ontwikkeling van de hoofdstad aan. Hopelijk zal deze expositie binnenkort voor het publiek toegankelijk worden. Het kan dan zien, dat Amsterdam als eerste Europese stad reeds in 1928 be- De Zwitserse minister van Handel, Tho mas Holenstein, heeft in het parlement verklaard dat de discriminerende tarieven van de zes landen der Europese Econo mische Gemeenschap nog erger zijn dan was gevreesd. Vooral Frankrijk schijnt volgens minister Holenstein alles wat in zijn vermogen ligt te hebben gedaan om dit te bereiken. De Zwitserse uitvoer wordt naar minister Holenstein zei hier door zeer zwaar getroffen. Naar de mening van de minister is het zeer noodzakelijk, dat de elf O.E.E.S.- landen, die niet tot de Euromarkt behoren, met elkaar verbonden zijn, daar alleen door een dergelijke multilaterale bond de ze landen de dreiging van de discrimi nerende tactiek der Euromarkt-landen het hoofd kunnen bieden. „Wij moeten nim mer toestaan, dat de Euromarkt leidt tot een economische splitsing in Europa", zo zei minister Holenstein. De Handels- en Effectenbank n.v. en Ingwersen en Co. stellen de inschrijving open op 200.000 5 percent 30-jarige obli gaties in stukken van nominaal 1.000 en 500 aan toonder ten laste van de stich ting Gereformeerd Verpleeghuis gevestigd te Groningen. De koers van uitgifte be draagt 100 percent. De storting dient te geschieden op woensdag 1 april. Ge durende de jaren 1961 tot en met 1963 zal jaarlijks 6.000 worden afgelost en ge durende de volgende jaren 7.000 per jaar. Vervroegde gedeeltelijke of algehele af lossing zal slechts zijn toegestaan vanaf 1 april 1970. De lening wordt aangegaan voor de financiering van de verbouwing en de inrichting -ygn een aangekocht herenhuis met grote tuin te Groningen. In verband met de in de toekomst nog te verwachten expansie van de televisie, voor namelijk in Europa, heeft de n.v. Philips' Gloeilampenfabriek besloten om naast de uitbreidingen van de produktie die in een aantal Europese landen reeds hebben plaats gevonden, ook in ons land tot produktie- vergroting over te gaan. Daartoe zal in Stadskanaal een geheel nieuwe televisie buizenfabriek worden gebouwd en inge richt. Dit bedrijf zal midden 1960 aanlopen en in de loop van 1961 zijn volle produktie hebben bereikt. In vol bedrijf zal de fa briek ruim 800 werknemers hebben. Vrijdag 20 maart 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschi koers koers tijdvak t.o.v. 13 mrt 3V2% Staffellening 1947 93% 937/IB 3% Invest, eert. Nederland 97^ 97S7/s2 'A 3% Nederland 1962 64 97J4 9714 H 6% Nat. Woningbouwlening *57 111% lll'-Vu lll18/i« 7/i« 87 87 4 1301/2 13lVf Alg. Kunstzijde Unie 273'/: 286 284^ 10H Deli Mij 142,— 146,30 145,95 0,20 Van Gelder Zonen 218 215 5% 368% 366 1 Müller Co 299 296 3K 346 343 3 538 536 414 470% 1 465-^ 5 Va Wilton-Fijenoord 213 211 6 164,50 164,15 0,95 131, 131,— 0.80 Holland-Amerika Lijn 14654 149 146% 1% Kon. Ned. Stoomboot Mij. 136Vz 138% 137 K Van Ommeren 240 239 yK 2K Ned. Scheepvaart Unie 1291/2 132 132 1 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 14.337.375,- Obligaties 18.182.860, Deze week (voorl.) Aandelen 16.157.349,- Obligaties 22.499.162, 49. De rechtszaak tegen Pat en Panda begonAls eerste getuige verscheen de sigarenhandelaar, in wiens winkel Pat zo'n wanorde had gemaakt. „Hij kwam als een dolle mijn winkel binnen", verklaarde de winkelier, „hij bedreigde mijn klant met een revolver en gooide mijn hele sigaren- voorraad door elkaar". „Juist", bromde de rechter, „de zaak is duidelijk. De beide be klaagden zijn zo aan roken verslaafd, dat zij zich niet ontzien, om sigarenwinkels te beroven". „Kletspratens!"riep Pat driftig. „Ik wilde geen sigarens stelen. Ik zocht een sigaar, dat„Stilte!", riep de rechter hamerend. „Volgende getuige!" Nu ver scheen de landloper in het getuigenbank je en deed een bewogen verhaal, dat iedereen ontroerde. Wenend vertelde hij, hoe Pat en Panda hem zijn mooiste peuk hadden ont roofd. „Ik heb toch al niet veel!", riep hij snikkend uit, „en dat beetje hebben ze me nog afgenomen!" Het maakte diepe indruk op de aanwezigen. Overal in de zaal werden verontwaardigde blikken op Pat en Panda geworpen sloot tot een weloverwogen uitbreidings plan. In 1935 werd dat plan door de ge meenteraad geaccepteerd en sindsdien is het zij het met enige wijzigingen stukje bij beetje grotendeels verwezenlijkt. Slechts een aantal kostbare projecten zijn nog niet verder gekomen dan het stadium van tekeningen en maquettes: IJtunnel, stadhuis, sanering binnenstad. Men kan echter niet zeggen, dat de honderden mil joenen, die in de afgelopen jaren in de bouwnijverheid zijn verwerkt, verkeerd zijn besteed. Het leeuweaandeel van het geld is opgeslokt door woning-, wegen- en bruggenbouw. Behoud van oud schoon Niet ieder oud huis is een krot, dat men liever ziet afgebroken. Amsterdam kent duizenden panden, die van grote historische waarde zijn. Maar het is, alweer door geld gebrek, een probleem geworden om deze monumenten voor het nageslacht te be houden. De lijst van dringend te restau reren panden telt ruim vierduizend huizen. Op het ogenblik blijkt het niet mogelijk meer dan 25 a 30 panden per jaar te her stellen. Weliswaar zijn gemeente en pro vincie bereid belangrijke subsidies te ver strekken, maar ongeveer de helft van de restauratiekosten blijft toch altijd nog voor rekening van de eigenaar. En niet alle eigenaars zijn minnaars van het oude schoon. Gebouwd op palen Amsterdam is gebouwd op een enorm woud van palen en als de betonnen hei paal niet was uitgevonden zou er iedere dag een bos van 300 lange bomen moeten sneuvelen om de hoofdstedelijke bouw activiteit te kunnen bijhouden. Dit aantal wordt namelijk per dag in de slappe bodem geheid om ergens tussen de vele verschillende grondlagen en oude stromingen vaste voet te krijgen. De meeste palen zijn tien tot veertien meter lang en dit spreekt uiteraard een woordje mee in de bouwkosten, die hierdoor met sprongen omhoog gaan. Onze voorouders hadden het in zoverre gemakkelijker dan de tegenwoordige bouwmeesters, dat zij alleen maar dienden te weten welk ge wicht op de palen kwam te rusten. Tegen woordig spreken ook andere factoren mee. Houten palen zijn bestand tegen zijwaartse druk, betonnen palen beslist niet. En om nu precies te weten hoeveel druk daar diep onder de grond door oude rivierbed dingen, door zwaar verkeer en door zware taluds op de palen wordt uitgeoefend heeft men in zuidelijk Amsterdam een proef stationnetje gebouwd, waar ingewikkelde apparatuur belangrijke gegevens verstrekt. Als er ooit een nieuwe beurs zou worden gebouwd, zal deze zeker niet scheuren Op een ledenvergadering van de Am sterdamse heiwerkersvereniging „Broe derschap" is besloten op 13 april een sta king van 24 uur të houden alsprotest 'te gen de aan een aantal heiers bij rechter lijke vonnissen opgelegde dwangsommen. Het aantal heiers in de hoofdstad be draagt ongeveer 180. In oktober en november werden in twee korte gedingen respectievelijk o^er een langzaam-actie 24 en over een staking 20 heiers veroordeeld tot betaling van een dwangsom van 25 per man voor elke dag dat zij geen gevolg gaven aan het bevel tot werkhervatting. Aanleiding tot de sta king, die medio september begon en 26 no vember eindigde, was de invoering van de nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf. De patroons, die de korte gedingen aanhan gig hadden gemaakt, zijn tot nu toe nog niet overgegaan tot invordering van de dwangsommen. Op 9 april doet het gerechtshof te Am sterdam uitspraak in het beroep dat een der twintig ex-stakers had aangetekend te gen het in eerste instantie door de presi dent van de rechtbank in kort geding ge wezen vonnis. Voordat de ledenvergadering werd gehou den heeft de heiersorganisatie zich per brief tot. de betrokken patroons gewend met het verzoek de dwangsommen in te trek ken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Geertruidenberg H. de Jon ge, kand. te Rotterdam-Overschie. Beroepen te Dorkwerd J. Roebers, vicaris te Krimpen a. d. IJsel te Uithuizermee- den (toez.) E. M. Pannekoek te Ochten. Belediging. Het communistisch raadslid Giuseppe Fabbri is in de dwergrepu bliek San Marino gearresteerd, op be schuldiging de Grote an Algemene raad beledigd te hebben tijdens een raadszitting. Opgeven. Japan zal zijn plan om 600.000 Koreanen uit Japan te repatriëren, "op geven als het Noordkoreaanse Rode Kruis weigert samenwerking met het Internationale Rode Kruis te aanvaar den. Volgens het Japanse Rode Kruis is het Internationale Rode Kruis de meest neutrale, onpartijdige en belan geloze organisatie. Gedeporteerd. Carmelo Messina, een vroegere onderwereldkoning in Soho, (Londen), is naar Italië gedeporteerd, na een straf van zes maanden te heb ben uitgezeten wegens illegale binnen komst in Groot-Brittannië. Hij werd door mannen van Scotland Yard en de vreemdelingendienst naar het vlieg veld gebracht. „Een mooi vertrek, ik voel me als een filmster", zo zei. hij te gen de pers. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Rome werd Messina naar het afgelegen dorp Linguaglossa op Sicilië gedirigeerd. Opmerking. Toen Don Robinson, parle mentslid van Brits Columbia (Canada) tijdens een lange zitting in slaap viel, merkte een lid van de oppositie, die Robinson hoorde snurken, op: „Dit is de verstandigste opmerking die we de gehele avond gehad hebben van rege ringszijde". Weg. Op het politiebureau van Croydon (Londen) is de diefstal van een huis aangegeven: twee slaapkamers, een zitkamer, keuken en badkamer. Het huis een bouwsel uit de tijd van het na-oorlogse woningtekort verdween toen werklieden van de gemeente 170 andere huizen neerhaalden. Het ver miste huis viel niet onder het afbraak plan. Gestrand. De Amerikaanse piloot Bill Mullin is niet geslaagd in zijn voorne men met een eenpersoons vliegtuigje zonder tussenlanding van Houston (Texas) naar Rome te vliegen. Reeds boven de Atlantische Oceaan besloot hij niet naar Rome maar naar Parijs te gaan. Boven Engeland weigerde de ben zinepomp van zijn hulptank en Mullin moest zijn toestel aan de grond zetten in Yeovilton. Overgenomen. In Praag zijn vrijwel alle particuliere ondernemingen door de staat overgenomen. Van de resterende 261 kleine zelfstandigen zijn 140 sigaren winkelier en 95 taxichauffeur. Winkels worden slechts dan niet genationali seerd wanneer de eigenaar ouder dan 60 jaar of invalide is. Romance? Volgens het Italiaanse week blad Settimo Giorno heeft de 27-jarige prins Raimondo Orsini gezegd dat hij met ex-keizerin Soraya van Perzië al leen hartelijke vriendschappelijke be- trekkingert onderhoudt. Men verwacht dat prinses Soraya de volgende week op uitnodiging van prins Orsini een be zoek aan Rome zal brengen. In Rome gaan geruchten over een romance tus sen beiden. Uitvinding. De heer Reinhart uit Lugano (Zuid-Zwitserland) heeft de grote prijs van de internationale tentoonstelling van uitvindingen te Brussel gekregen voor een apparaat, waarmee men per uur vier kilometer gas- of waterleiding buis kan schoonmaken. In Dusseldorp wordt de uitvinding al in praktijk ge bracht. Er waren achthonderd uitvin dingen ingezonden. Chicola. De Hongaren kunnen straks evenals de bevolking in de westerse wereld, cola drinken. Verscheidene wa gonladingen met extract van de cola- noot zijn uit China ingevoerd voor ver werking tot vita-cola. Drankbestrijders in Hongarije hebben geklaagd over een gebrek aan goede alcoholvrije dranken. Zelfcriticus. De directeur van het Duitse theater in Oost-Berlijn, Wolfgang Lang- hoff, heeft zelfcritiek geoefend omdat hij westelijke stukken heeft laten spe len. Hij heeft beloofd zijn contacten met de werkende klasse te zullen her stellen, aldus het Oostduitse partijblad Neues Deutschland. Bijbelcentrum. In Jeruzalem wordt een bijbelhuis gebouwd dat moet dienen als centrum voor de bestudering van de Heilige Schrift. Er komen studiever trekken, een centrale bibliotheek en verzamelingen van bijbelse flora en fauna. Het project wordt gesteund door de vereniging voor bijbelonderzoek te Jeruzalem en de Joodse wereldbijbel- vereniging. Een depressie, die tot op grote hoogte ontwikkeld is, bereikte gisteren ons land. Het centrum ervan bevond zich vanmor gen voor de Nederlandse kust. De depres sie veroorzaakte op tal van plaatsen in tensieve buien, waarbij ook onweer en ha gel werden waargenomen. Boven Zuid- Scandinavië en de Balkan bevindt zich een krachtig hogedrukgebied, dat nog verder in omvang toeneemt. Daardoor verwijdert de storing zich in de richting van Enge- lancj en wordt met een toenemende ooste lijke wind drogere continentale lucht aan gevoerd. De bewolking neemt af, zodat morgen droog weer met zonnige perio den verwacht wordt. De temperaturen zullen daarbij hogere waarden bereiken dan vandaag. Op de oceaan bevindt zich een zeer omvangrijke depressie, die giste ren een zware storm deed opsteken. In de zuidoostsector van deze depressie maakt zich een afzonderlijke depressie kern los, die waarschijnlijk bij de Golf van Biskaje terecht komt. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Den Helder Ypénburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven lichte regen ozo zwaar bew. z lichte regen w half bew. o half bew. windst. lichte regen zzo zwaar bew. zzw Vlv. Z.-Limb, half bew. zzw Zondag 22 maart Zon op 6.41 uur, onder 18.55 uur. Maan op 16.15 uur, onder 5.18 uur. Maandag 23 maart Zon op 6.38 uur, onder 18.56 uur. Maan op 17.32 uur, onder 5.47 uur. Maanstanden 24 maart 21.02 uur volle maan. 31 maart 12.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 21 maart Hoog water 1.05 en 13.28 uur. Laag water 8.42 en 21.32 uur. Zondag 22 maart Hoog water 1.57 en 14.17 uur. Laag water 9.43 en 22.16 uur. Maandag 23 maart Hoog water 2.41 en 14.58 uur. Laag water 10.31 en 22.59 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers onbewolkt onbewolkt onbewolkt o geheel bew. windst. zwaar bew. nno zwaar bew. windst mist zzw licht bew. nnw geheel bew. windst. regen o mist windst. licht bew. nnw onbewolkt regen licht bew. mist mist geheel bew. windst. onbewolkt zo licht bew. licht bew. licht bew. motregen geheel bew. ono geheel bew. no wnw -2 windst. -4 o 1 4 5 5 3 3 4 9 4 10 4 5 2 1 4 8 4 2 10 7 o ozo zw windst. windst w zo ono windst 10 13 15 0 0 0 0 0 10 8 0 0 0,1 0 0 0 7 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 2

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2