Italië wil meespreken in internationaal overleg Opstandige Tibetanen trokken naar Indische ambassade Blanke federalisten hebben overhand in Noord Rhodesia raatótoel j laal-iaüa Oostenrijkers zijn ontstemd over de houding van Rome KLAROP, de tandschone FAAM-drop! lllF Mutatie in de economische leiding der Sovjet-Unie Voorbereiding bloemencorso in volle gang fWoe is het ontstaan?^ Rome zoekt aansluiting bij de as Bonn-Parijs Protest van scholieren in Algiers tegen defaitisme Bonn richt de eerste van 9 raketeenheden op Onzekerheid over het lot van de Dalai Lama Verkiezingen door vele nationalisten geboycot Voor 00^ duurzame vloeren EDELHOUT ZATERDAG 21 MAART 1959 O De Italiaanse minister-president Segni en zijn minister van Buitënlandse Zaken Fella zijn gisteren uit Parijs te Bonn aan gekomen, waar zij vandaag met bonds kanselier Adenauer over de algemene po litieke situatie in Europa zullen spreken. Men gelooft, dat Adenauer niet van plan is enige steun te verlenen aan de Italiaan se wens om mee te mogen spreken in de Duitse en de Berlijnse kwesties. Adenauer heeft er overigens gisteren wel op gewe zen, dat er tussen Bonn en Rome een goed gefundeerde vriendschap bestaat. Segni zei, dat de bondsrepubliek en Italië vast besloten zijn hun gemeenschappelijke be moeiingen om de vrede en de christelijke cultuur te handhaven door te zetten. Bonn zal echter niet zo ver gaan als Parijs, waar men de Italianen een heel eind te gemoet zou zijn gekomen in hun verlan gen voor vol te worden aangezien. Segni's reis beschouwt men hier als een voortzetting van de algemene informatie- en consultatie-reizen die de laatste tijd in de westelijke wereld aan de orde van de dag zijn. Daar er tussen de bondsrepu bliek en Italië op het ogenblik geen pro blemen van belang bestaan, moet het ge sprek van Adenauer en Segni wel uitlopen op een bespreking van de Duitse kwestie, het Berlijnse probleem en de Europese veiligheid en de ontwapening. Daarbij zou ook het door de Britten naar voren ge schoven plan voor een verdunde zone in Midden-Europa als belangrijkste onder handelingsobject met de Russen ter tafel komen. Hiervoor zouden de Italianen, evenmin als de Fransen en de Westduit sers veel voelen. Meespreken? Deze gemeenschappelijke houding wordt door de Italianen naar voren ge schoven bij hun streven gekend te worden in de voorbereiding van de grote weste- lijk-Russische conferenties, zowel der mi nisters als der regeringshoofden. De Ita lianen doen reeds jarenlang pogingen om aan het „grote spel" mee te doen en in het bijzonder waar het de kwestie-Duits- land aangaat zouden zij zeer graag wil len deelnemen aan het overleg van de Amerikaans-, Brits-, Frans- en Westduit- se commissie, die te Parijs beraadslaagt over het westelijke antwoord op de Rus sische voorstellen. Daarvoor voelen in het bijzonder de Westduitsers echter zeer wei nig. Wanneer Italië, zo redeneert men te Bonn, zou deelnemen aan de aanstaande conferenties met Rusland, dan zouden de Russen onvermijdelijk deelneming voor stellen van Polen en Tsjechoslowakije. Daarenboven zou dan aan het beginsel van de verantwoordelijkheid van de gro te vier voor Berlijn door een Italiaanse deelneming afbreuk worden gedaan en zou de kans bestaan, dat het zorgvuldig opgebouwde westelijke standpunt onder graven zou worden. Van Franse kant zou men enerzijds Bonn's standpunt delen, maar anderzijds geneigd zijn de Italianen er bij te halen, misschien als tegenwicht tegen het Angel saksische overwicht eri tër vormiiig van een Europees eenheidsfront, dat dan door Parijs zou moeten worden geleid Veel kans dat dergelijke speculaties te Bonn ingang zullen vinden, is er niet. Adenauer is ten dezen tegen experimen ten, hoezeer hij de Italiaanse steun voor zijn standpunt ook weet te waarderen. ALGIERS (UPI) De vereniging van Franse middelbare scholieren in Algerije heeft de regering te Parijs verzocht bla den die „subversieve" of „defaitistische" propaganda voeren inzake Algerije te ver bieden. Een open brief dienaangaande is vandaag door alle in Algerije verschijnen de Franse bladen gepubliceerd. Neemt de regering geen maatregelen dan wordt „de dertiende mei een dag van rouw in plaats van vreugde", aldus de scholieren. Niet met name genoemde politieke partijen die een „defaitistisch" standpunt huldigen moeten worden verboden. Voorts dient in de Franse grondwet een artikel te worden opgenomen waarin uitdrukkelijk wordt be paald dat Algerije en de Sahara delen van het moederland, Franse provincies, zijn. Premier Debré komt zondagavond voor een bezoek van twee dagen in Algerije aan. Maandagavond houdt hij een redevoering in Constantine. Het comité voor 't openbaar welzijn van Algiers, een van de felste tegenstanders van de politiek welke president De Gaul le heeft uitgestippeld voor het optreden tegen de Algerijnse opstandelingen en het bevorderen van de legitieme onafhanke lijkheidsstrevingen in Algerije, heeft be kendgemaakt dat zijn kantoren in Algiers zonder omslag door het Franse leger ont ruimd en overgenomen zijn. „Wij zijn tegen iedere vorm van neu tralisatie of demilitarisatie in Centraal- Europa, waartegenover geen tegenwicht van verhoogde veiligheid zou kunnen wor den gesteld". Met die woorden is gisteren de Italiaanse premier Antonio Segni, in ge zelschap van zijn minister van Buitenland se Zaken, Pella, van Parijs, waar hij met president De Gaulle heeft geconfereerd, naar Bonn vertrokken. Van Franse zijde is iedere officiële verklaring over het tweedaagse beraad met de Italiaanse staatslieden achterwege gelaten en ook signor Segni bleek op een korte perscon ferentie niet bijzonder mededeelzaam te zijn. Uit de weinige uitlatingen, die hij zich veroorloofde, maakt men in Parijs niette min op, dat Italië zich naast Frankrijk en West-Duitsland heeft gesteld en men acht het niet uitgesloten, dat de zogenaam de as Parijs-Bonn spoedig een verlengstuk tot Rome zou krijgen. De onderhandelin gen in die richting zouden in Bonn wor den voortgezet en dat de Italianen de ver dediging van hun nationale belangen tij dens een topconferentie bij voorbaat in Franse handen hebben gelegd, liet pre mier Segni duidelijk doorschemeren. Ten aanzien van Berlijn en de verwer ping van Kroesjtsjev's ultimatum lopen de inzichten der drie continentale Europe se landen en der Anglosaksische naties parallel. Daarentegen zijn er nog altijd vrij duidelijke verschillen van opvatting over de wenselijkheid meer tegemoetko mendheid te betrachten in het overleg met Moskou inzake de toekomst van Duits land en Europa in het algemeen. Over deze meningsverschillen heeft De Gaulle enkele dagen geleden een persoon lijke brief aan president Eisenhower ge schreven, waarover echter verder niets is uitgelekt. Toch heeft het initiatief van het Franse staatshoofd, vlak voor de ont moeting tussen Macmillan en Eisenhower bij Washington de indruk bevestigd, dat De Gaulle zich met steeds meer overtui ging opwerpt, en ook aanvaard wordt, als advocaat der belangen van de continen- taal-Europese landen. (Reuter) Franse functionarissen heb ben na de Frans-Italiaanse besprekingen meegedeeld dat De Gaulle de Italiaanse wensen inzake deelneming aan de onder handelingen tussen Oost en West over de Europese veiligheid steunt. Gezegd wera dat Italië waarschijnlijk niet als waarne mer een conferentie tussen Oost en West zou bijwonen maar dat het mogelijk zou deelnemen aan besprekingen over kwes ties van de Europese veiligheid. Van Fran se zijde werd gezegd dat er slechts „nuan ceverschillen" bestaan in de Franse en Italiaanse opvattingen enerzijds en de Britse mening anderzijds over de politiek van militaire losmaking en de benadering van een conferentie tussen Oost en West. Weerslag op het toerisme naar Italië Men is in Oostenrijk zeer onstemd over de houding van Italië ten opzichte van Zuid- Tirol. In tegenstelling met de Italiaanse impulsiviteit, die zich in enkele optochten, opstootjes en kleine bomaanslagen open baarde, reageert men in Oostenrijk met minder passie, maar met des te groter hardnekkigheid. Wanneer het niet tot onderhandelingen komt, blijft het vuur smeulen en komt het tot grotere vervreem ding, hoezeer men dit ook mag betreuren. De regering in Wenen heeft met voldoe ning kennis genomen van het excuus dat Rome heeft aangeboden, nadat Italiaan se studenten met molotov-cocktails aan zienlijke schade aan het Oostenrijkse cul tuur-instituut te Rome hebben veroor zaakt, maar dit neemt niet weg dat de minister van Onderwijs alle Oostenrijkse kunstenaars en geleerden de raad heeft gegeven voorlopig niet in Italië op te tre den. Dit is niet bedoeld als protest of re presaille, doch als een maatregel om Oostenrijkse staatsburgers niet aan on vriendelijke demonstraties bloot te stel len. In Oostenrijk neemt het publiek geen vijandelijke houding aan tegenover Italia nen en er is dan ook tot nu toe geen spra ke geweest van wanordelijkheden in de Opera, waar regelmatig Italiaanse zan gers optreden. Zampieri en Protti, die op grond van een contract op lange termijn aan de Opera zijn verbonden, worden elke avond toegejuicht. In alle lagen van de bevolking heerst echter een langzaam toe nemend gevoel van verbittering, en over al hoort men de mensen zeggen: „onze vakantie brengen wij niet in Italië door". Volgens de grote reisbureaus is niet al leen een groot aantal vakantie-arrange menten met Italië ingetrokken, maar zijn dat ook de kamerbestellingen in vergelij king met het vorige jaar teruggelopen. (Reuter) Tix-oolse organisaties in heel Oostenrijk hebben besloten op de Oosten rijkers een beroep te doen niet naar Ita lië te reizen zolang Italië de rechtmatige eisen van de Zuidtiroolse bevolking ver waarloost. BONN (Reutei-) De Duitse bondsre publiek zal op 1 april beginten met de vorming van haar eerste legex-eenheid die kernwapens kan afvuren, aldus heeft een woordvoerder van het Westduitse minis terie van Defensie meegedeeld. De eenheid, een bataljon met Honest John-raketten, zal tegen het einde van dit jaar paraat zijn. De Honest John's hebben een reikwijdte van 25 kilometer-. Er zul len negen van dit soort bataljons worden gevormd. De bondsrepubliek heeft reeds 288 Honest John's besteld en 36 lanceer- inrichtingen. De raketten kunnen worden vooi'zien van een conventionele lading waardoor zij dezelfde uitwerking hebben als een bom van 500 kilogram, of met een këi'nladmg waarvan dé uitwerking' 'ge heim wordt gehouden, aldus de woord voerder. De kex-nladingen van Westduit se wapens worden in vredestijd onder Amerikaans beheer gehouden. Tand schoon! Stemhelder. zo gezond! Dors ties send, extra lekker! Op de Een L es En Een Fabel kloeke rol: 20 ct elk tablet is apart verpakt ook voor clrop fijn FAAM fantastisch NEW DELHI (Reuter) Volgens wel ingelichte kringen in New Delhi is er in de afgelopen drie dagen in en rondom Lhasa, de hoofdstad van Tibet, gevochten. De „Press Trust of India", het nationale persbureau, verklaarde dat er geen offi cieel nieuws over de omvang van de on geregeldheden rondom Lhasa was ont vangen, maar het haalt onofficiële krin gen aan, volgens welke de toestand daar enige dagen geleden „bijna kritiek" was. Er zouden op grote schaal demonstraties tegen het communistische regime zijn ge weest, welke aanvankelijk een vreedzaam karakter hadden maar later in ongere geldheden zouden zijn overgegaan. Onlangs is melding gemaakt van een conflict tussen de Chinezen en leden van de Khamba-stam, van ouds krijgslieden en plunderaars, die uit binnen-Tibet ko men. De stamleden kwamen in Zuidoost- Tibet in opstand en de Chinezen zouden in China om versterkingen hebben ver zocht. Krachtens 'n Chinees-Tibetaanse over eenkomst van 1951 is China verantwoor delijk voor de defensie en buitenlandse be trekkingen van Tibet. In 1952 werd in Ti bet een Chinees militair hoofdkwartier in gericht en in Lhasa zetelt een Chinese ver tegenwoordiger. De Tibetaanse regering van vijf leden wordt geleid door de Dalai Lama. Het ontoegankelijke Tibet dat ten oosten van Kasjmir en ten westen van Chi na tussen de Himalaja en het Koenloen gebergte ligt, heeft een bevolking van naar schatting zes miljoen mensen. - Een woordvoerder van het Indiase mi nisterie van buitenlandse zaken heeft mee gedeeld, dat er gevechten zijn uitgebro ken tussen Tibetanen en Chinezen in de nabijheid van het Indiase consulaat-gene raal te Lhasa. (Reutex-) Naar te New Delhi verluidt begönnèn de gevechten in de Tibëtaansé hoofdstad, toen duizenden bewoners van de-stad zich om het paleis van de Dalai Lama verzamelen om te voorkomen dat de Chinezen deze zouden aanhouden. Vrij- IF-S VRAGEN Over Gabrielle Slade, zijn beroemde model, vertelde (volgens de H a a g s e Post) Auguste Renoir een anecdote: De H.P. vertelt er echter niet bij, wie de baadster was voor wie Ga brielle poseerde; waarom die dame in het bad zittend schilderde en als hoedanig Gabrielle voor die zonder linge schilderes poseerde. HARTEKREET De Telegraaf noemt de film Anne Frank. Maar De Telegraaf schrijft niet het nobelste Nederlands dezer tijd. TIP i TYPES Niemand minder dan de hoofdredac teur van Haarlems Dagblad schrijft over Mag ik zijn weledelgeborene er op merkzaam op maken dat, als die 41 types niet verschillend zouden zijn, het geen 41 types zouden zijn? schrijft Eline Capit in De Tele graaf. Mag ik Eline de beharti genswaardige tip geven haar Neder lands een beetje op te halen? PIULP In De Wassenaarder wordt aangeboden: Wanneer het jonge meisje even klassiek-onderlegd is als ik, zal zij wel uitroepen: non tali auxilio! (Niet zodanige hulp!). LUSAKA, (Reuter) De Verenigde Fe derale partij van premier Sir Roy Welen- ski van de Rhodesische federatie heeft bij de verkiezingen voor de wetgevende raad van Noord-Rhodesia tot nu toe onbetwist de leiding. De uitslagen van acht kiesdistricten zijn bekend. De Verenigde Federale partij heeft alle acht zetels in de wacht gesleept. Zoals gemeld is, gaat de strijd um 22 van de 30 zetels in de wetgevende raad. De fe derale partij had 18 kandidaten gesteld, het Afx-ikaanse Nationale Congres 1, de Cen- traal-Afx-ikaanse partij 6, de Dominion par tij 10. Voorts stonden 19 onafhankelijken kandidaat. Meer dan 30.000 personen hebben hun stem uitgebracht. De einduitslag wordt tegen dinsdag vei-wacht. Het Afrikaanse Nationale Congres, dat hier zoals uit de kandidaatstelling blijkt, niet verboden is, wordt door tal van nationaliteiten te lauw geoordeeld. Een afsplitsing ervan met krachtiger eisen, de Zambiabeweging, die tegen de verkiezingen protesteerde, is bui ten de wet verklaard. Bijzonderheden over 't beweerde com plot om alle blanken te vermoorden» zul len spoedig worden bekendgemaakt, aldus heeft Lord Home, Engels staatssecreta ris voor gemenebestzaken vrijdagavond in Edinburgh medegedeeld. Lord Home zeide dat het complot van dien aard was, dat het de maatx-egelen van de regering volkomen wettigt. ACCRA (Reuter) Dr. Kwame Nkroe- mah, de premier van Ghana, heeft de goe de diensten van zijn land aangeboden om de politieke vraagstukken van Cen- traal-Afrika tot oplossing te brengen. Hij deed dit in een speciale verklaring over Centraal-Afrika in de nationale verga dering, waarbij hij een minuut stilte ver zocht „om ons medeleven te betuigen met de getroffen familieleden" van Afrikanen die in de Rhodesische federatie zijn om gekomen. Hij pleitte voor vrijlating van alle poli tieke arrestanten in de federatie, waar drie van de vier nationale congressen ver boden zijn en drong erop aan dat het ver bod van hun organisaties zou worden op geheven. Voorts stelde hij voor een Ronde-Tafel- conferentie te houden om een constitutie op te stellen, die „de wens van de meer derheid zal eerbiedigen en waax'borgen zal geven yoor de rassenminderheden"< .Om wel de gehele bevolking van de stad nam aan de strijd deel, toen de Chinezen een einde poogden te maken aan de demon straties. De Tibetanen trokken toen naar het consulaat-generaal van India om hulp te vragen bij het beschermen van de Dalai Lama. Waar deze zich nu bevindt is niet bekend. Er zijn berichten dat de Chinezen willen, dat de Tibetaanse leider naar Peking komt maar volgens de Tibetaanse traditie moet hij een rondreis langs de kloosters in het land maken. De Chinezen zouden echter vrezen, dat door deze rondreis het verzet in x-eligieuze kringen tegen hun bewind zal toenemen. De Dalai Lama zou bang zijn, dat hij, als hij eenmaal in Peking zou zijn, niet meer naar zijn land kan terug keren. AFP heeft te New-Delhi van gezagheb bende zijde vernomen, dat .de Dalai Lama zich nog steeds te Lhasa bevindt. De Chi nezen zouden echter een vliegtuig gereed houden om hem naar China over te bren gen. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen, dat een Tibetaanse afvaardiging vrijdag een memorandum over het voorgevallene heeft overhandigd aan de Indische consul- generaal te Lhasa. Verscheidene Tibetanen zouden in de ge vechten met communistisch-Chinese mili tairen het leven hebben verloren. Het juiste aantal slachtoffers is echter nog niet be kend. Kosygin vervangt Koezmin in staatsplancommissie MOSKOU (Reuter) De Russische vi ce-premier Kosygin is benoemd tot voor zitter van de Staatsplancommissie als op volger van vice-premier Koezmin, aldus Tass. Koezmin is tot voorzitter van de raad voor natuurwetenschappen en econo mie benoemd. Hij blijft minister, maar geen plaatsvervangende minister-presi dent. De 54-jarige Kosygin wordt in het Wes ten beschouwd als een felle stalinist. Koez min, die 49 jaar is, is onder meer verant woordelijk voor het opstellen van het ze venjarenplan 1959-1965, dat volgens minis ter-president Kroesjtsjev de Russische economie volkomen zal hervormen. (UPI) Kosygin is eenmaal vice-voor- zitter van de commissie voor het staats plan geweest. Hij heeft niet meegestreden in de oktoberrevolutie van 1917, zoals de meeste andere ministers. In 1957, toen Kroesjtsjev zijn zeven jarenplan open baarde, schoof hij Koezmin, een tot dan toe vrijwel onbekend functionaris in de financiële controlecommissie van de par tij, naar voren als de man die het plan zou uitvoeren. Kosygin werd in 1939 tot lid van het cen traal comité gekozen. Stalin benoemde hem in 1943 tot premier van de Russische republiek, de centrale en grootste staat van de Sovjet-Unie. In 1948 keerde hij in de raad van ministers terug als minister van Financiën, en nog datzelfde jaar werd hij minister van de lichte industrie. In 1954 wei-d hij minister van produktie van consumptiegoederen. In 1954 werd Kosy gin opnieuw minister van Financiën en in 1957 vice-premier. Jan van Ees vloeren het gestelde doel te bereiken bood hij de goede diensten van Ghana aan. LONDEN (UPI) Op een bijeenkomst te Londen belegd om de zaak van de onaf hankelijkheid in de Centraal-Afrikaanse Federatie te dienen, zijn grote gevechten uitgebroken tussen Afrikanen en leden van de „White Defence League" (Liga tot verdediging van blanken). Het ritueel van een welkomstrede tot het publiek ging ver lorren onder een tumult, toen blanke agita tors opsprongen en een zwart-wit span doek toonden, waarop Kenyama Chiume, secretaris van het verboden volkscon gres van Nyassaland, werd gelaakt. Deze was nog juist op tijd uit Nyassaland ont snapt vóórdat daar de noodtoestand was afgekondigd. Op het spandoek stond „Hang Chiume voor verraad". Onmiddellijk daarop baande een Afri kaan zich 'n weg door het publiek en sloeg een van de mannen, die 't spandoek om hoog geheven hielden. Dit had een reus achtig tumult in de Westminster Central Hall tengevolge. Fenner Brockway, van de linkervleugel van Labour, riep ver geeft om orde, maar rondom 't spandoek was het een golvende massa van mensen, die op elkaar los sloegen. Steeds meer men sen wierpen zich in de strijd. De situatie werd critiek toen een andere groep van de agitators een gelijksoortig spandoek in een ander deel van de zaal ontplooiden. Zaal wachters sprongen onmiddellijk toe, maar de politie moest eraan te pas komen om de orde te herstellen. Terwijl de politie bezig was de nistver- stoorders te verjagen, kwam een andere groep de zaal binnen. Op 'n teken van Co lin Jordan, die zich later identificeerde als de nationale oi-ganisator van de „White Defence League" wierp de groep zich op de zaalwachters. Velen liepen spoedig daarna met een bloedneus x'ond. Buiten het gebouw bleven de aanhangers van de liga „Houd Engeland blank" en „Blanke negers" roepen. HAARLEM z,jl*TRAAT *6 LCfYI T€Ur.: 20340 In de bollenstreek wordt al druk ge werkt aan de voorbex-eiding van het bloe mencorso op 25 april. De smeden in Hille- gom, Lisse en Warmond zijn al dagenlang bezig aan de ijzeren geraamtes van de praalwagens. De eerste wagens zijn de HBG-hallen in Lissen al binnengereden. Daar bekleedt men het ijzeren geraamte met stro. Straks worden op dat stro de hyacintennagels gestoken. Mocht het corsocomité vx-oeger al eens over een geringe animo te klagen hebben gehad, thans staat zeker vast dat ruim dei'tig praalwagens zullen meerijden. Reeds staan „Queen of pinks", „Bloemen- bode" en „Uw tuin" in de veilinghallen te wachten op een bloemenldeed. Inmiddels wordt thans ook al gedacht aan het bloemencorso voor 1960. Dan wordt in Rotterdam namelijk de grote in- ternationale tuinbouwtentoonstelling Flo- riade gehouden. Er gaan thans stemmen op om het corso dan door de straten van Rotterdam te laten rijden. Of een voor stel in deze geest een goed onthaal zal vin den, is nog een grote vraag. Wel zou men er voor voelen het corso eerst in de streek te laten rijden en de praalwagens enke le dagen latex-, voorzien van vex-se bloe men, door de Maasstad te laten trekken. Hiermee zou echter veel geld gemoeid zijn en het is de vraag, of men dit hier- Dit woord: PAAP Het woord paap wordt thans alleen nog gebruikt als scheldnaam voor Rooms-Katholieken. Oorspronkelijk had het geenszins een minachtende beteke nis. Het is' ontleend aan het Griekse woord papas waarmee lagere geeste lijken werden aangeduid en niet aan het Latijnse papa, dat voortleeft in ons woord paus en in het Engelse pope. De titel papa werd nl. alleen voor hogere geestelijken gebruikt. Voor de Hervorming was paap de ge- j wone benaming van de wereldlijke gees telijke; de pastoor noemde men paro- chiepaap. Het eigenaardige is dat het woord na de Hervorming de tegenhan ger werd van het scheldwoord geus en niet slechts jegens geestelijken, maar i ook jegens leken werd gebezigd. (Van onze correspondent in Bonn) (Van onze correspondent in Parijs Het m.s. „Johan van Oldenb ar nevelt", jris in de verf en danig opgekale faterd,- heeft een proefvaart- gemaakt welke het schip ook naar IJmuiden voerde. Daar hood het schip de fraaie aanblik, welke ons de foto toont. (Van onze correspondent in Wenen) Advertentie „Zij was nog niet lang hij ons en poseerde voor een baadster „een der nobelste dezer tijd". hartekreten „de 41 verschillende rakettypes, waarmede de V.S. nu of binnen kort dood en verderf zouden kunnen zaaien". Mevrouw Henriëtte Holthausen diende ons een serie behartens- waardige tips toe", „bijverdienste v. jong meisje bij echtpaar met baby als hulp". TALARIUS Er zijn van die vaste rubrieken in de krant waar ik bij zweer. Eén daarvan is wel die -van meneer Pêtïllon. Ik ben daar stukken eruditer van geworden. Zo ver neem ikin een artikel van amper vijf honderd' wóórden een portie Wijsheid om van ie smullen. Over die verdedigingsmid delen der insecten. Voor mij zijn ze hon derd maal eerlijker en doelmatiger dan de onze. Zij zijn om zo te zeggen meer op- de-rrian-af"In reguliere veldslagen tussen de mierenlegers onderling", zo lees ik, wordt er niet met gas gewerkt, wat zij bij persoonlijke veten wèl doen; omdat het hele slagveld dan zó sterk zou worden vergast, dat zowel vriend als vijand stuip trekkend over de grond zou kronkelen". Hier zijn dus die mieren al duizenden jaren vóór bij ons; hoe lang zijn wij nu al bezig met het uitwisselen van diploma tieke voorstellen, van: „Als jij kernwapens gaat gebruiken, zullen wij dat ook doen", wat inhoudt dat bij een eventuele oorlog het oostelijke halfrond net zo hard zou kronkelen 'als het westelijke. Hier zou men dus gevoeglijk kunnen gewagen van: „Ga tot de, mieren, gij veinzaard!". Maar nu die persoonlijke afweer. De zo genaamde solo-knokkers, die van man tot man met hun tegenstanders afrekenen, gif- spuiters zo-gezeid. Ze doen dat, zo lees ik, met een scheutje blauwzuur. Wij mensen verlengen zo'n proces en handelen dat bij voorkeur niet inkt af. Onze kleine vrien den de insecten doen het beter en radi caler, met, een scheutje blauwzuur dus, en het conflict is verleden tijd. En dan de Bombardeerkever, die spontaan met gif- bommen werkt, en hóé! „In twee in het achterlijf gelegen klieren wordt salpeter zuur vervaardigd dat in de lucht ver vluchtigt, waarbij kleine ontploffingen op treden. Voor het geval dat de ontplof fingen geen voldoende uitwerking hebben, kunnen de gasschoten enige malen worden herhaald. Hier hebben we dus het snel vuurkanon met gasgranaten". Kijk. Zoiets zou nu fantastisch zijn voor onze divlomaten. Ik zie al een bezoek van Macmillan aan Kroesjtsjev, om nou maar es een paar in het nieuws vooraanstaanden te noemen. Stel, Mac is het niet eens met Niki. Wat doet ie? Hij draait zich een halve slag om, geeft een paar ontplof fingen ten beste, en de tegenstander is zo willig als een kalf. 'Na een slappe whisky en een vingerhoedje wodka kunnen ze dan weer verder praten. Man, ik zou die les van meneer Pétillon wel in alle talen wil len laten stencillen. Alleen ben ik bang dat het dan zal gaan als in die moderne versie van La Fon taine's fabel van de Vos en de Raaf. Die gaat zo: Een Vos toert met zijn jeep door de Hout. Hij ziet een raaf op een tak zit ten, bezig een heerlijke Edammer op te peuzelen. U kent het verhaal? Hij gaat speculeren op de ijdélheid van de raaf: „Ik heb gehoord dat je zo prachtig zingen kan, geef es die aria uit Butterfly ten beste!" Hij hoopt dat de raaf zal gaan zingen en dat de kaas naar beneden zal komen. Mis. De raaf neemt de kaas uit zijn bek met zijn rechterpoot en zegt dan „Je denkt zeker dat ik die fabel van La Fontaine niet ken!" Nee. Geef mij dan Iké maar. Dié dóét het een beetje als de mieren, wat lang zamer, niet zo direct, maar z'n bedoeling is het toch wel. Advertentie

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5